Britsche troepen terug vóór 30 November Ongeregeldheden te Bombay Driekwart van Grieksche volk voor den koning Peters liet op zich wachten Géén triomftocht door Haarlem Indonesische leidersniet bereid tot wapenstilstand? N!r. M. Steenberghe Het weer. Toch hartelijke huldiging Zestig dooden en 220 gewonden George II binnen tien dagen in Athene terug? Tot hoofd en hart 69ste JAARGANG No. 23636 DINSDAG 3 SEPTEMBER 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per weelc Ned. troepen naar indië Fransch schip beschoten Geen lid van Commissie- Generaal Twee jaar voor V.d. Pluym De „Oranje" naar ons land mlmm F Na de botsing op het beruchte kruispunt van den Rijksweg bij Laren. De locomotief van de Gooische Tram werd dwars over de rails geeet Da „Snip" naar het museum O NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT kwamen op het dek te- De diplomatieke correspon dent van Reuter deelt mede, dat berichten, als zouden de Brit sche troepen in Ned.-Indië vóór 30 'November zullen worden te ruggetrokken, in Londen zijn bevestigd. Dit beteekent, dat in den loop van de eerstvolgende 3 maanden het militaire gezag aan de Nederlanders zal moeten worden overgedragen. Het is nog niet zeker, of een poli tieke overeenkomst tusschen de Nederlandsche autoriteiten en de Indonesische nationalistische „lei ders" zal zijn tot stand gekomen, voordat de Britsche troepen van Java zijn verdwenen. Gezaghebben de kringen noemen het contact, dat Lord Killearn met Sjahrir en dr. Van Mook heeft gehad, nuttig. Zijn bezoek aan Java-werd niet gevolgd door eenige aankondiging, dat de onderhandelingen tusschen de Ne derlanders en de Indonesiërs zouden worden hervat. Een verdere ontwikkeling in die richting wordt niet waarschijnlijk geacht, voordat de commissie-gene raal in Batavia is gearriveerd, maar het aanstaande terugtrekken van de Britsche troepen maakt een hervat ting van de onderhandelingen uiterst dringend. Er zijn gronden om aan te nemen, dat de Indonesische „leiders" niet tot het sluiten van een wapenstil stand, die onderhandelen mogelijk zou maken, bereid zouden zijn, in dien belangrijke versterkingen van de Nederlandsche troepen op Java aan land zouden worden gezet. A.N.P.-Aneta meldt nader: In verband met de bekendmaking te Londen, dat de laatste Britsche troepen Ned.-Indië vóór 30 Novem ber verlaten zullen hebben, wordt r.og' vernomen, dat de noodige re gelingen voor hun vervoer getrof fen zijn, zoodat een gestadig terugtrekken van Britsche troepen op tijd uitgevoerd zal zijn. Ook wordt bericht, dat het zen den van Nederlandsche troepen naar Java vofgens plan zal voort gaan. Den Indonesischen republikeinen is eenige dagen geleden officieel medegedeeld, dat 30 November de einddatum is voor het terugtrekken van de Britsche strijdkrachten. Kapitein Herve te Huede, gezag voerder van de 43 0Ö0 ton metende „Ile de France", heeft vandaag te Colombo verklaard, dat het schip op weg van Europa naar Saigon 19 Augustus door een verdekt op gestelde batterij op Sumatra be schoten is. Het schip had 3000 Fransche vrouwen en kinderen en bijna 4000 Fransche ambtenaren uit Saigon aan boord. Volgens kapitein Le Huede is de boot op het nippertje ontsnapt, toen het 7 K-M. van de kust "Voer en een granaat uit een kustbatterij, welke met opzet op het schip ge richt was, op nauwelijks 100 meter afstand aan stuurboordzijde ont plofte. Rood-gloeiende granaat scherven recht. „Gelukkig heeft de kanonnier aan de kust niet juist gericht, maar elke granaat, die werd afge schoten, kwam gevaarlijk dicht bij," zoo voegde de kapitein er aan toe. Zes granaten werden af gevuurd en het schip veranderde onmiddellijk van koers, zoodat het in volle vaart van de kust wegvoer. Het ligt in de bedoeling van ka pitein Le Huede, die aan de Fran sche autoriteiten te Saigon over dit incident reeds rapport heeft- uitgebracht, om bij zijn aankomst te Toulon een nader rapport daar over samen te stellen. Naar aanleiding van desbetref fende courantenberichten deelt mr. M- P. L. Steenberghe het A. N. P. mede, dat hij, hoewel hij geheel accoord gaat met de politiek van het huidige kabinet ten opzichte van Nederlandsch-Indië, wegens verschil van inzicht nopens de sa menstelling der commissie gemeend heeft een t>enoeming tot commissa ris-generaal niet te mogen aan vaarden- Mr. Steenberghe is vandaag per K. L. M. Flying Dutchman weer naar New York vertrokken. De rechtbank te Alkmaar heelt hedenmorgen den voormaligen di recteur van het evacuatiebureau Noord-Holland J. van der Pluym te Overveen wegens verduistering ver oordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hech tenis. De eisch was 1 y„ jaar. De bovendien ten laste gelegde valsch held in geschriften werd niet bewe zen geacht. Daarvan werd van der Pluym vrijgesproken. Verwachting tot Woensdag avond Zwaar tot half bewolkt met tij delijk eenigen regen, voorname lijk in het Zuid-Westen van het land.. Zuidelijke tot Zuid-Ooste. lijken wind, langs de kust van Zeeland, Noord- en Zuid-Holland tijdelijk krachtig. Weinlo, veran dering in temperatuur. Zon onder 19.25, maan 15.32 23.08, zon op 5.55. De „Oranje" is 'Zaterdagmorgen van Batavia uit naar Nederland vertrok ken met 775 évacué's uit Soerabal a aan boord, alsmede 350 zieken van gezinnen uit den geheelen Archipel. De „Kota Baroe" is Zondag naar Ne derland vertrokken met 100 évacué's uit Semarang, 400 uit Bandoeng en 420 uit Batavia. Dé „Sibajak" is Za terdag naar Australië gevaren om de laatste groep Nederlanders van daar wég te brengen. >>Nv>. y tvffCPfX* Vx." De eerste „Viking", het nieuwe toestel van de British European Airways, waarmede tweemaal per dag, behalve Zondags, een luchtdienst Amsterdam—Londen v.v. zal worden onderhouden, arriveerde op Schiphol j jet Haarlmsche perron bood gisteravond een bijzonder f~1 aspect. Vele vroolijke menschen, met rood-witte anjers in hun revers gestoken, liepen druk pratend heen en weer. Uit. de gesprekken kon men opmaken, dat zij zich hier hadden ver zameld om Gé Peters, die in Zurich de Nederlandsche wiéler- kolonie reden gaf tot juichen door zijn behaald wereldkampioen schap achtervolging, een spontane hulde te brengen. Zelfs de muziekvereenigingen de Postfanfare en Caecilia gaven act de présence; een muzikale omlijsting immers mocht niet ontbreken. En men had goed gezien; de muziekvereenigingen deden voortreffelijk werk om de vele belangstellenden buiten, die zich reeds vóór zeven uur voor den uit gang van het station hadden opge steld, eenige oogenblikken te ver- poozen met vroolijke marschen. Weinigen hadden echter durven vermoeden, dat deze enkele oogen blikken tot uren werden. De wijzers van de stationsklok vervolgden tergend langzaam, rustig en met gestage zekerheid hun voor geschreven loop over de witte wij zerplaat en stoorden zich niet aan den tijd, waarop de wereldkampioen zich zou aandienen. Na Calcutta zijn er nu ern stige ongeregeldheden in Bom bay. De politie gebruikt traan gas en heeft eenige malen het vuur moeten openen. De Brit sche kruiser „Norfolk" is in de haven van Bombay voor anker gegaan. Volgens de officieele cijfers zijn er 60 dooden en 220 ernstig gewonden. Op het huis van 'den onderko ning te New-Delhi wapperde gis teren de Union Jack, toen de leden van de interim-regeering beëedigd werden, waarmede India's eerste nationale provisorische regeering werd ingewijd. Patel, Prasad, Bose en Ram brachten, alvorens zich naar het huis van den onderko ning te begeven, een bezoek aan Gandhi, wiens hut met driekleu rige vlaggen bedekt was. Rond de hut had zich een groote menigte verzameld. Gandhi, die zich zwij gen heeft opgelegd, schreef een boodschap, die door zijn secretaris werd voorgelezen. In zijn bood schap drong Gandhi aan op intrek king van de zoutbelasting. Hij riep den beroemden zoutmarsch van 1930 naar Dandi in herinne ring. Het dagelijksch bestuur van de provinciale Moslemliga in Pendz- jaab heeft besloten de nieuwe in terim-regeering voör India niet te erkennen en heeft zich tot den liga-president gewend met het ver zoek een programma voor daad werkelijk verzet op te stellen. Naarmate de tijd meer en meer verstreek en van een wereldkam pioen, die gelijk met Schulte in een auto uit Zwitserland zou arriveeren geen spoor te bekennen was, was het te begrijpen dat die genoeglijke stemming van liet comité van ont vangst en verdere familieleden min of meer gedrukt werd en allengs plaats ging maken voor een begra fenisachtige neerslachtigheid. Er waren er, die zich schuchter van hun bruiloftsbouquet ontdeden, als of zij zich geneerden. De wereldkampioen verscheen niet aan de start! Tenslotte wie het idee geop perd heeft zal altijd wel geheim blijven een lumineus idee schijnt altijd meer intellectueele vaders te bezitten, besloot men met stille trom het station te verlaten, het detilé het défilé te laten en naar de Gemeentelijke Concertzaal te gaan, want ook daar waren velen aanwezig om blijkt te geven van hun warme belangstelling met Peters' behaald wereldkampioenschap. Het rijtuig voor onzen gladi ator bestemd, feestelijk in dé bloemen gezet, droomde zich een waren triomftocht door Haarlem en moest eenzaam den terug tocht aanvaarden. De krans werd triest opgeborgen. Inmiddels, 't liep al tegen tienen, was men in het concertgebouw be gonnen een vlot cabaret-program ma te vertoonen. Het was dezelfde groote zaal, waarin de club „De Kampioen'' Jacques van Esmond in 1933 huldigde in verband met het wereldkampioenschap sprint. De zaal verkeerde in een schom- Volgens de laatst bekende resul taten van het Grieksche referen dum heeft 75 pet. van het kiezers corps voor een terugkeer van den Koning gestemd. In Athene was het percentage 56 pet. De Grieksche premier Tsaldaris ls heden naar Londen gevlogen om Koning George officieel het resultaat van het plebisciet mede te deelen. Men vermoedt, dat Koning George binnen tien of veertien dagen naar Athene zal terugkeeren, om opnieuw den troon te bestijgen, nadat hij het land vijf en een half jaar geleden als banneling verliet. De broeder van den Koning, kroon prins Paul, en zijn jongere zuster Katharina zijn in Londen aangeko men uit Egypte en Zuid-Afrika, waar zij gedurende den oorlog gastvrijheid hébben ondervonden. Gisteren hielden de leiders van de drie voornaamste oppositie partijen een conferentie, teneinde tot een gemeenschappelijke poli tieke verklaring te komen, in verband met de monarchistische overwinning, die naar hun zeg gen niet erkend zal worden, om dat de verkiezing „bedrog" was. D„ conferentie werd bijgewoond do'or den liberalen leider Sofoulis, den rechts-liberalen leider Veni- zelos en door Papandreou, leider van de nationaal socialistische democratische partij. De Grieksche regeering heeft ver ordend, dat strafmaatregelen voor „oneerbiedige uitlatingen tegen den persoon van den Koning en de monarchie" moeten worden toege past. De wereldkampioen ach- valging, Gerard Peters, werd Maar:dagavond te Haarlem gehuldigd. J. Tullen, oud-Nederlandsch kampioen, felici teert den nieuwen titelhouder. Linies Cor Bijster, die eveneens gehuldigd werd wegens zijn fraaie prestatie. melende stemming; hij komt niet, hij komt wél, echter toen om half elf de mèdedeeling en nu offi cieel gedaan werd, dat Peters 'n Haarlem was gearriveerd, luchtte het opgekropte gemoed zich in een donderend gejuich. En wij zagen hoe de krans weer te voorschijn werd gehaald Toen de op het tooneel opge stelde fanfares het „Lang zal-ie leven" hadden ingezet, betrad Peters, omhangen met een fraai- en krans, stormachtig toege juicht, de zaal. In verband met het late uur werden de door ver schillende afgevaardigden uitge sproken toespraken zeer kort ge houden, maar in elke toespraak konden we toch een toon van groote voldoening beluisteren. De hartelijke woorden van .den vGorzitteT van „De Kampioen'' wa ren vergezeld van een fraaie bloe menmand. Ook Bijster, de onge kroonde wereldkampioen amateurs, werd in de hulde betrokken. Het gemeentebestuur niet meer rekenend op de komst van Peters was reeds vertrokken, zoodat de voorzitter de bloemenmand, van. het gemeentebestuur aanbood. Hef was Peters aan te zien, dat hij diep onder den Indruk was door deze hulde. „Auto-pech is oorzaak dat ik zoo laat ben; we zijn he denmorgen 5 uur uit Ziirich ver trokken, maar als ik geweten had, dat jullie mij zoo in "de bloemen zouden zetten, was ik heelemaal niet gekomen," zoo zei de kam pioen. Nadat nog verschillende sprekers het woord hadden ge voerd, werd het cabaret-program ma afgewerkt, waarna een gezellig bal dezen veelbewogen avond be sloot. De K.L.M. heeft haar laatste Fok ker F-18 aan het museum te Curasao ten geschenke gegeven. Het ls de beroemde „Snip", die in 1934 als eerste 'n Kerstpostvlucht naar West- Indië maakte en ln Januari 1935 de eerste lijn van het West-Indische luchtnet der K.L.M., n.l. die van Curacao naar Aruba opende. Op het oogenblik vliegt de „Snip" nog. Sommigen bederven in hun jeugd meer. dan in een ge heel leven kan worden goed gemaakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1