D Toekomstplannen van vliegtuig-industrie onze Nederland moet verdienen wat verteerd wordt Nat. schaaktoumooi te Leiden Engeland stelt zijn eisch aan Italië van productie Botwinnik verloor wederom EEN KONING TERUG Geheel nieuw type vliegtuig met straalaandrijving Balkanlanden handhaven onderlinge oppositie Korporaals in het ongelijk gesteld Export eerste zeven maanden valt tegen Textiel-export 6# Koloniale kwesties De visie van Roosevelt Euwe heeft thans een punt voorsprong Nederlandsche titel als inzet DINSDAG 3 SEPTEMBER 1946 PAGINA 3 Buitenlandsch overzicht fiPlllilP Door de afdeeling vliegtuigbouw vein „De Schelde" te Dordrecht worden 130 aluminium autobussen gebouwdwelke bestemd zijn voor de Nederlandsche Spoorwegen. De constructie is gebaseerd op de ervaringen, welke door „De Schelde" met den vliegtuigbouw zijn opgedaan. De eerstein staal uitgevoerde, zgn. „selfsupporting" bus, die 420C kg. weegt, is gereed gekomen. In Zwitsersch licht metaal vervaardigd weegt de bus 3700 kg. Honkbal Gesloten besprekingen DE BOTSING TE LAREN Wereldkamp schaken in 1947 te Noordwijk Tweede nederlaag van Aston Villa Sportsnippers e overwinning, die de Grieksche koningsgezinden aan de stem bus hebben behaald, is wel vol komen onbetwistbaar. Na lange agitatie tegen de stemming hebben de communisten tenslotte toch deelge nomen: de groote meerderheid van rechtsch kan dus niet geweten worden aan afzijdigheid der linkschen. Ook de mogendheden hebben vrij invloed op Griekenland kunnen uitoefenen: Rusland met zijn aanklacht in den Veiligheidsraad, Amerika met zijn vloot bewegingen in de M'iddellandsche Zee. Intusschen is door den uitslag van Zondag meer dan ooit duidelijk ge worden, dat Griekenland niet com munistisch is. De Westersche invloed je hier sterker dan die der Sovjets. De kruistocht, dien een Engelsch smal deel eerstdaags door de Egeïsche Zee gaat maken, is dan ook min of meer een eererondje: de kampioen is En geland, dat de regeering-Tsaldaris met troepen heeft gesteund bij het bewa ren der orde, die eerst vooral door de E.A.M., maar later ook door de royalisten verstoord werd. Kampioen ook omdat de Dodekanesos, de on langs aan Griekenland toegekende eilandengroep in de Ègeïsche Zee, die als een wachter voor de Dardanellen ligt, nu nog meer dan voorheen een door de Westersche mogendheden te hanteeren stop op de flesch is. De Russische Balkan-Middelland- 6che Zee-politiek ondervindt door de cn-communJstische gezindheid van Griekenland geduchten last. De bedoe ling, geheel Zuid-Oost-Europa tot een blok van vazallen der Sovjet-Unie te maken, faalt juist in het land, dat de belangrijkste schakel tusschen Balkan en Zee vormt. En dit is een reden voor de andere staten, voet bij stuk te houden in de Dardanellen- kwestie en in hun pogingen om in Joego-Slavië, Bulgarije en Roemenië de democratische partijen (die wel in aantal doch niet in macht de sterk- sten zijn) te steunen bij hun strijd tegen de communistische dictatuur. De stemmen, die Zondag vóór den terugkeer van koning George werden uitgebracht, hebben in nationaal op zicht geweldige beteekenis, omdat de regeeringsvorm van vroeger gehand haafd wordt. Internationaal zijn zij van belang omdat zij een krachtige versterking aanbrengen in het brug- gehoofd der Westersche mogendheden op een front, waar de Russische aan val wellicht machtiger is dan waar ook. Neen. de Nederlandsche pionier zit niet stil. Hiervan overtuigde ons opnieuw de persconferentie belegd door de N.V. Nederlandsche Vlieg- tuigenfabriek Fokker en de Frits Diepen Vliegtuigen N.V., Maandag middag te Amsterdam. Juist eergisteren heeft de mili taire luchtvaart het vliegveld Ypen- burgh bij Den Haag ontruimd, waar mee het tegelijkertijd overgenomen wordt door de F. Diepen Vliegtui gen N.V. Deze N.V. werkt thans samen met de Fokkerfabrieken en de eerste vrucht van de komende fusie tusschen deze firma's is de opdracht van eerstgenoemde N. V. aan de Fokkerfabrieken om een aantal luchttaxi's te bouwen, waar- Op de Farijsche vredesconferentie verdedigde gisteren Visjinsky ivoor de commissie voor Italië den Rus- sischen eisch van herstelbetalingen en vroeg daarbij, dat de artikeleD, Welke voor deze betalingen in aan merking kwamen, zouden worden vastgesteld door middel van een bi laterale overeenkomst tusschen de beide landen. De Australische afge vaardigde verklaarde zich tegen di recte onderhandelingen tusschen Italië en de Sovjet-Unie en stelde voor een commissie buiten de Vre desconferentie om in het leven te roepen, welke deze leveranties zou moeten vaststellen. Dit amendement Werd echter verworpen. Engeland eisclit van Italië een herstelbetaling tot een bedrag van 2.800 millioen pond sterling. In dezen eisch zijn geen vorderingen van de dominions begrepen. Het grootste gedeelte van dit bedrag hoopt men te kunnen dekken dooi de verbeurdverklaring van Itali- aanselte activa in Engeland en de koloniën In de Engelsche ver klaring worden de sclicepvaartver- liezen geraamd op 70 millioen pond sterling en de schade aan de koloniën op 1 millioen. Voorts wordt er op gewezen, dat Engeland in Italië 33.000 man heeft ver loren. In de commissie voor Bulgarije wees de B'ulgaarsche vertegenwoor diger Kolarov, weer de beschuldiging van de hand als zou Bulgarije een daad van agressie tegenover Grie kenland begaan hebben toen, tij dens den oorlog, Bulgarije zekere gebieden van Griekenland bezette Voorts herhaalde hij Bulgarije s eisch op een uitgang naar de Aegeï- scïie z60 Tijdens een gemeenschappelijke zitting van de Roemeensche en Hongaarsche commissies werd Je eisch van Hongarije besproken, een gebied van Roemeenkch Transsylva- Na ongeslagen het kampioen schap van de 2e klasse C te heb ben behaald, heeft de H. P. C. „Haarlem" haar eersten promotie wedstrijd gewonnen van D. W. V. (19-3)- Aangezien de overgangsklasser D. O. S. zich inmiddels heeft te ruggetrokken, speelt de H.. P. c. „Haarlem" Zaterdag 7 September a s. 5 uur op het terrein aan de Kleverlaan bij de Delft haar be- slissenden promotie-wedstrijd tegen „Kanaries". Het „Haarlem"-team bestaat uit de volgende spelers: R. Sieswerda, C. Koning, K. Lassche, A. v- Gooi, P- Groeneveld, D. Beets, J. v. Ba len Blanken, A- de Winter, F. Sprokkreeff nië aan Hongarije terug te geven. De Roemeensche gedelegeerde, Ta- tarescoe, verzocht de commissies alle Hongaarsche eischen van de hand te wijzen. Byrnes en Bevin hebben vandaag in verband met de voortdurende im passe der vredesconferentie drie par ticuliere besprekingen in twee da gen gehouden Noch in Britsche noch in Amerikaansche kringen wilde men zich over het besprokene van Zondag of van gisteren uitla ten. De wandelgangen van de con ferentie zijn door deze besprekingen en het plotselinge vertrek van Mo- lotov naar Moskou danig in be roering gebracht. Men» wees er op dat gedurende de vijf eerste weken van de conferentie noch Byrnes noch Bevin larticulier met Molotov hebben geconfereerd. De bilaterale besprekingen droegen alle een An- glo-Amerikaansch karakter. De president van de Haagsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in het kort geding van een aantal korporaals, dat meende ten onrech-' te opgeroepen te zijn, contra den staat der Nederlanden. De vorde ring van de korporaals werd afge wezen. Zij werden veroordeeld ln de kosten van het geding, zijnde f 130 Omtrent% de botsing tusschen Gooische tram en vrachtauto, gis termorgen te Laren, kunnen wij nog de volgende bijzonderheden vermelden. In totaal werden acht personen min of meer zwaar gewond naar het St. Jansziekenhuis vervoerd, van wie zeven arbeiders die op den vrachtauto waren gezeten en een passagiere van de Gooische tram. De namen fan de gewonden van den vrachtauto zijn: de 47- jarige P. v- d. Westend uit Haar lem; de 42-jarige P. Schavema- kers, eveneens uit Haarlem; de 38- jarige G. P. Molenaar, de 62-jarige M. v. d. Haagen. de 34-jarige J- J. Bosman, de 49-jarige Ph. Lotstra en de 29-jarige H. Smeekes, allen uit Amsterdam. De passagiere van de Gooische Tram was de 23- jarige mevr. E. H. Groenendaal uit Blaricum. Men vreest voor het leven van P. Schavemaker uit Haarlem. De tramdienst was tot 's middags half één gestremd. mee men binnenkort voor minder dan 50 cent per kilometer van vliegveld naar vliegveld gevoerd kan worden. Tevens werkt men thans aan den bouw van een honderdtal vierpef- soons zakenvllegtulgen, de F 25 „Promotor", met 'n dubbelen staart- drager, zooals de befaamde G 1. In de Fokkerfabrieken waarvan thans weer 10.000 m2. ruimte beschikbaar is, worden op het oogenblik, naast den reparatiearbeid, zoowel aan bin- nenlandsche als aan buttenlandsche vliegtuigen ook nog 75 groote auto bussen voor de N S. gebouwd. Ons werd verder medegedeeld dat de heer van Tijen, die zich uit de dage- lijksche leiding van de Fokkerfabrie ken had teruggetrokken zal aan blijven als bestuurder der vennoot schap. En bovendien zijn er dan nog grootsche toekomstdroomen. Zoo werkt men reeds de plannen uit voor een geheel nieuw type vliegtuig met straalaandrijving. Ook zal er een nieuwe fabriek komen met een nieuw modern vliegveld op een nog nader te bepalen plaats. De regeering, die ongetwijfeld vertrouwen heeft in de fusie, heeft reeds 2 millioen gulden subsidie toegezegd. In de toe komst rekent de Nederlandsche vliegtuigindustrie echter ook op een innige samenwerking met de K.L.M., die nu nog te wenschen overlaat. Mr. dr. Th. E. E. v«n Schalk te Utrecht, ls benoemd tot juridisch adviseur van dte Katholieke Arbei dersbeweging. (Van onzen Haagschen redacteur) Bij den aanvang van 1946 werd ge schat, dat Nederland in den looi» van dit jaar voor 3 milliard zou ini- porteeren en voor 1 milliard zou ex porteeren. Nu we over de helft van het jaar heen zijn, blijkt dat beide Cijfers te hoog zijn geschat. We zul len minder kunnen exporteeren, maar ook minder kunnen importee ren en dit laatste ten deCle omdat onze betalingseapacltelt beneden de raming is gebleken, resp. omdat het buitenland niet zoo vlot is met het verleenen van credieten als we bad- den aangenomen, maar vooral om dat de productie- en afleveringscapa citeit van bet buitenland niet zoo groot is, als we hadden verwacht. Aldus verklaarde de Secretaris-gene raal van het Dep. van Econ. Zaken, prof. dr. P. Kuin, tijdens een pers conferentie, waarhij li(j verschillende problemen van onzen export besprak. Onze geringe export-capaciteit is ten deele aan hetzelfde euvel toe te schrijven. Wij moeten zoo snel moge lijk overschakelen van import- naar export overschot. Daarom zijn wij gedwongen ook artike len, die tot essentieele behoef ten behooren, te exporteeren, ofschoon wij dit toch niet in zoo sterke mate doen als wel wordt voorgesteld. Onze textiel-export bedraagt glo baal genomen 6 pCt. van de pro ductie, doch textiel in den vorm van afgewerkte eindproducten brengt op de internationale markt zeer goede prijzen op, hetgeen wil zeggen: een groot aantal deviezen Van teictiel, Inzonderheid van da- mesconfectie, is Amsterdam, nadat de Joden uit Berlijn verdreven wa ren, het groote internationale cen trum geworden. Onze exportcijfers gaan overigens in een vrijwel constante lijn om hoog. In Januari van dit Jaar be droeg de waarde nog slechts f 19.9 millioen. In Juli Jl. bereikten wij f 66 millioen. Uitvoerig ging prof. Kuin in op een veelgehoorde klacht, nl. dat de groote hoeveel heid formaliteiten, die de expor teurs moeten vervullen hen weer houdt van exporteeren. Ten departemente ls een systeem in voorbereiding om tot vereenvou diging van deze formaliteiten ce geraken. Een andere klacht uit het bedrijfsleven is, dat de exporteur niet ten minste een deel van de verdiende deviezen zelf mag behou den. Prof. Kuin gaf te verstaan dat de overheid zorgt dat de expórtbe drijven zooveel mogelijk den import krijgen, dien zij voor hun productie noodig hebben. Voorts is zij tegen woordig niet karig meer met het verleenen van deviezen aan zaken lieden, die op reis moeten. Een andere en wel een der be langrijkste lessen, die uit heel het moeilijk exportproces, gezien als 'n belangrijke factor ln het economi sche herstel van ons land, valt te trekken, ls de onvermijdelijke en harde noodzakelijkheid voor het Ne derlandsche volk om zich nog vele offers te getroosten en het voorloo- pig goed te vinden, dat men het met geringe hoeveelheden van be paalde veel begeerde goederen moét doen. De bereidheid van het bui tenland om ons credieten te ver leenen biyft niet altijd bestaan. Over een paar jaren moet men re kenen dat zij verdwenen zal zijn. Dan moeten wij in staat zijn te be talen wat wij noodig hebben, jf anders zal de tijd van gebrek en lijden opnieuw en dan voorgoed voor ons aanbreken. Het Amerikaansche tijdschrift „Look" publiceert de tweede afleve ring van uittreksels uit het boek van Elliott P.oosevelt, getiteld ..As he saw it". Hierin wordt gezegd, dat er geen Amerikanen in den Stillen Oceaan zouden zijn gesneuveld, wan neer de Franschen, Engeisehen en Nederlanders niet zioo kortzichtig en hebzuchtig waren geweest. Dit zou president Roosevelt aan zijn zobh hebben verklaard in een gesprek on der vier oogen op de conferentie te Casablanca, waar Churchill in Ja nuari 1943 een ontmoeting met Roosevelt had. Na met Churchill te hebben ge sproken, aldus Elliott, heeft mijn vader my gezegd, dat er een derde wereldoorlog' zou komen, als het im perialistische koloniale systeem niet nou worden afgeschaft en als men zou toestaan dat millioenen men- schen tot eerr staat van halve sla vernij terugkeeren. volgens Elliott Roosevelt heeft Churchill steeds go- wild, dat de B'ritsche invloedssfeer in Europa zoo Oostelijk mogelijk zou liggen na het einde van den oorlog. Tijdens gesprekken met Churchill, Lord Mountbatten en andere Engel sche leiders heeft president Roose velt volgens zijn zoon gezegd: „Waar om willen de Engeisehen Burma terug hebben? Voor hun koloniaal rijk. Burma staat weer in verband met India, Fransch Indo-China en Indonesië. Als het eene gebied Zijn vrijheid krijgt, gaan de andere na denken. De Gaulle heeft er evenmin belang bij een koloniaal rijk te zien verdwijnen als Churchill. Het kolo niale systeem beteekent oorlog. Als men alle bronnen van India, Burma en Java exploiteert zonder ooit iets terug te geven, is men onderweg naar een nieuwen oorlog." Volgens zijn zoon heeft president Roosevelt verder gezegd, dat het „probleem'' van generaal De Gaulle en generaal Giraud ln Noord-Afrika een „ontoelaatbare janboel" was. Hij kon zich geen man voorstellen, dien hij meer zou wantrouwen dan De Gaulle. Giraud noemde hij een prul. Toen president Roosévelt aan den Sultan van Marokko voorstelde, dat Amerikaansche ondernemingen mis schien de ontwikkeling der hulp bronnen van die kolonie zouden kunnen bevorderen, keek Churchill volgens Elliott nijdig en beet op zijn sigaar. In Groningen zorgde gisteren de jeugdige Canadees Yanofsky voor een nieuwe verrassing. Nadat Vrij dag Kotov zyn landgenoot Bot winnik de eerste nederlaag in liet schaaktournool had toegebracht, zorgde thans Yanofsky er voor, dat de Rus zonder puntënvvinst het bord verliet. t Botwinnik koos de Tsjigarin-ope- nlng in een Spaansche partij met gesloten verdediging, opende op de c-lijn en viel op den dame-vleugel aan. In tydnood gekomen veroverde hij wel een pion, maar verloor daar entegen de kwaliteit. Het zaS er naar uit, dat de partij in remise zou eindigen. Na de pauze speelde Yanofsky op den aanval; hij offerde een paard en maakte daarna een einde aan de party. Euwe speelde een rustige partij tegen Vidmar, die zich een kleine verzwakking van zijn rochadestel- ling veroorloofde. Euwe brak door op de b-iyn en won ln vlug tempo. Thans leidt onze landgenoot met een punt voorsprong ln het alge meen klassement. De verdere uitslagen waren: Flohr won van O'Kelly, Kotov van Denker, Smislof van Christoffel, Szabo van Najdorf. Bernstein verloor van Stoltz. D'e ontmoeting LundinGuimarJ eindigde in remise. Een partij werd afgebroken, die tusschen Tartakower en Boleslafskiej. De stand na de vijftiende ronde is als volgt: Euwe 12% punt, Botwin nik 11% punt, Smislof 10% punr, Szabo 9% punt, Flohr, Najdorf en Stoltz leder 9 punten, Denker 8 punten, Tartakower 7% punt en 1 afgebr. partij, Lundin en Kotov ieder 7% punt, Boleslafskiej en Kottnauer ieder 7 punten en l afgebr. partij, Yanofsky 6% punt, Guinjard 5% punt, Steiner 4% punt en 1 afgebr. partij, Bernstein 4% punt, Christof fel en Vidmar ieder 4 punten, O'Kelly 3% punt. Heden worden de volgende partijen gespeeldvidmarSzabo, Lundin Najdorf, SmyslofGuimard, Steiner Christoffel, BotwinnikKottnauer, DenkerYanofsky, Boleslafskiej Kotov, O'Kelly—Tartakower, Bern steinFlohr, EuweStoltz. Naar wy vernemen, zullen de Rus sische schakers, die thans aan het, Stauntontournooi deelnemen, Zon dag a.s. een wedstrijd spelen tegen de beste Rotterdamsche schakers. De wedstrijd zal worden gehouden in de recreatiezaal van e'e Unilever en staat, onder auspiciën van het genootschap NederlandUSSR. Verder vernemen wij, dat Euwe verhinderd is deel te nemen aan het schaaktoumooi, dat volgende maand ln Praag wordt gehouden. Naar wij vernemen zijn Zaterdag te Groningen besprekingen gehouden tusschen vertegenwoordigers van den Kon Ned, Schaakhond en het „Co mité Wereldkampioenschap Scha ken Noordwyk 1947". Het comité heeft de gevraagde waarborgsom van f 40.000 aangeboden en de orga nisatie van het tournool overgelaten aan den K.N.S B. Het toumooi zal ih zijn geheel worden gehouden in een der zalen van het „Huis ter Duin". Palace-hotel zal den deelne mers gratis onderdak verschaffen Na Groningen zal Leiden dit jaar de schaakstad worden. Van 21 Oc tober tot 2 November zal te Leiden, ter gelegenheid van het 75-jarig be staan van het Leidsch Schaak Ge nootschap, een groot nationaal tournool worden gehouden. Daar zullen o.m. zes achtkampen op het programma staan, waarvan er drie zijn aangewezen als voorwodrtrij- den van het nationaal kampioen schap. Uit elk van de drie groepen zullen de nummers een en twee worden aan gewezen voor een zeskamp. De win naar daarvan zal tegen dr. Euwe mo gen uitkomen om den nationolen titel. e Deelneming voor de nationale vier kampen op 21, 22 en 23 October a.s. staat nog open, doch slechts 160 per sonen kunnen meedingen. Tevens zal ter gelegenheid van dit schaakfestijn een unieke wereldcol lectie op schaakgebied in het Rijks museum voor Volkenkunde worden tentoongesteld. Het betreft hier de verzameling van dr. Niemeyer uit Wassenaar, o.m. omvattende een boe kerij van 6500 deelen, waaronder ver schillende kostbare en zeldzame exem plaren. Voorts bevat deze collectie een aantal merkwaardige handschriften van grootmeesters uit alle tijden, prenten en curiosa, benevens niet minder dan 70 soorten schaakspelen. Het gemeentebestuur zal de deel nemers op 29 October ten stadhuize ontvangen. De uitslagen van de gisteren ge speelde wedstrijden in de Engelsche league zijn: Eerste divisie: Aston Villa—Everton 01, Backpool— Brentford 42, Stoke CityBolton Wanderers 12. Tweede divisie: Coventry City- West Bromwich Albion 32, Mill- wallPlymouth Argyle 11, Shef field WednesdayBarnsley 24, Westham UnitedFulham 32. De 36-jarige George Robson, winnaar van de 500 mijl autorace te Indianapolis, is tijdens een wed- stryd, eveneens te Indianapolis, doodeiyk verongelukt. Wederom hebben de Nederland sche zeilers op den tweeden dag van de Buhrnhamweek successen ge boekt. De uitslag van de Draken- klasse was: 1. „Goede Wind" (stuur man Vollebregt); 2. „Tijl Uilenspie gel" (stuurman Blickman).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3