Twee katholieke wethouders in het college van B. en W. Evacuatie wordt binnen tien dagen hervat Groepen van 500 man per dag GRIEKENLAND HET KONINGSCHAP IN Zwarte handel Zaak-Degrelle voor de U.N.O. installatierede van den burgemeester PrinS Bernhard heeft auto-ongeval Tot hoofd en hart 69ste JAARGANG No. 23637 WOENSDAG 4 SEPTEMBER !n46 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543* Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week? Het weer Geen letsel bekomen Er zijn menschen hij wie de woordjes „ik" en „mij" net zoo dik in een gesvrek zitten als krenten in een krenten brood. Aan hoovaardigheid en ijdelheid lijden wij allen; de een meer, de ander minder. Al zijn deze neigingen in ons uog zoo zwak, doodgaan doen ze niet eerder dan wij. Wa ken wij er voor, dat zij ons leven niet gaan beheerschen Het nieuwe college van B. en W. te Haarlem. V.l.n.r: mr. dr. A. F. H. Schreurs (KVP); A. J. M. Angenent (KVP); D. J. A- Geluk (PvdA)burgemeester M- A. Reinaldagem.-secr. mr. T. H. Westra; mr. Sake C. van der Wall (PvdA) Koning George II van Griekenland Ernstig vliegtuigongeluk in Denemarken De overwinning der monarchie Zoo juichten de Grieken in 1935, toen zij hun koning eveneens per referendum terugriepen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Hit gaf Maandag eenlge deining onder de zwarte handelaars, toen de A'damsche politie weer eens schoon schip maakte op den langzamerhand berucht geworden Nieuwendyk, berucht ondanks het feit dat een bultenlandsch journa list deze straat onlangs vergeleek o. heerlijke onnoozelheid met New Yorks Broadway. Wie echter zou meenen, dat hij vier en twin tig uur later geen sigaretten, paling, kousen enz. in dit zwarte eldorado zou kunnen krijgen, vergist zich. Het is er precies eender mee als met vliegen: als je er één dood slaat, komen er tien op de begra fenis. In ieder geval is reeds her haaldelijk gebleken, dat men op deze wijze zéker geen einde maakt aan den gif handel. Misschien zou er iets te bereiken zijn met inderdaad zeer zware straffen toe te passen. Een oplossing zou het echter niet geven, daar deze alleen gevonden zou kunnen worden door de oor zaken zelf weg te nemen. Hier raakt men evenwel in een warnet, waar o.l. onder de huidige omstandigheden niet uit te komen is. Zoo zijn er vele dingen op het terrein der distributie, waarvan wij niets begrijpen. Iedereen weet bijv. dat hij voor zijn weinige textielpun- ter. maar heel weinig textiel kan krijgen. Het is echter heel eenvoudig, mits men maar betalen kan, om aan textielpunten te komen, des noods bij honderden te gelijk. Op deze wijze is het mogelijk toch weer de linnenkast aardig gevuld te krij gen. Kousen.... ze zijn een illusie voor elke vrouw, maar raison van 15 gulden worden ze u van alle kanten aangeboden in de centra, waar de zwarte handelaars opereeren De melk, waar vooral onze kinde ren naar snakken, is nog steeds niet vrij, maar het is heusch geen ge heim, dat er duizenden liters per dag zwart verkocht worden. De melk is er dus wél. Er gaat bijna geen week voorbij of wij lezen over fraude met duizenden bonnen. Deze fraude loopt soms over jaren. Ai deze bonnen zijn of worden gehonoreerd; de artikelen zijn er dus wél. Als er nu eens niet gefraudeerd was? Waar waren dan bijv. die honderd duizenden pakjes boter gebleven? Het zal u niet meevallen, ook op. uw textielpunten niet, aan een be hoorlijk costuum te komen. Maar er valt onmiddellijk te praten als u een coupon zwart wil koopen en ook voor de fournituren wordt ge zorgd, mits u niet met punten komt, maar zwart betaalt. Er is dus wél stof. Wil men inderdaad van hooger- hand den zwarten handel gaan be- 3trtjden, dan moet men tot de bron trachten door te dringen of mis schien juister durven door te dringen. De toestand is thans zóó, dat zij, die het dringendst al deze artikelen behoeven, er het slechtst aan kunnen komen, alleen, omdat ze geen geld hebben om zwart te koopen. Hiér liggen de misstanden, en hierdoor wordt niet alleen de han del vergiftigd, maar ook de men taliteit der menschen onderling. Het klinkt misschien hard, maar het leek ons goed op deze dingen te wijzen, opdat we ons niet blind staren op schijnmanoeuvres van sommige door de politie, overigens terecht, gehouden razzia's, maar die met de werkelijke bestrij ding van den gifhandel, hoe vreemd het ook moge schijnen, niet zoo heel veel te maken hebben. Verwachting tot Donderdag avond-: Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Vooral aan de kust tijdelijk nog krach tige wind tusschen Zuid en Zuid- West. iets koeler. Zon onder 19.24, maan 16.31 21.51. zon op 5.57. (Van onzen Belgischen correspondent) De Belgische regeering heeft zoo juist in een kabinetszitting de zaak- Degrelle onderzocht. In het commu niqué, dat na afloop werd gepubli ceerd, wordt gezegd, dat de omstan digheden van Degrelle's verdwijning van een werkelijke medeplichtigheid getuigen. De regeering heeft fel protest aangeteekend in Madrid en zal deze aangelegenheid voor de U.N.O. brengen, omdat de huidige Spaansche regeering door haar handelwijze heeft getoond, dat zij de medeplichtigen van de as steunt. De redenen, die voor deze handel wijze worden opgegeven, zullen door de Belgische bevolking naar waarde beoordeeld worden, met name het feit, dat men Degrelle niet heeft willen uitleveren, omdat de Belgi sche regeering de garantie niet heeft willen geven, dat Degrelle, in dien hij schuldig bevonden en ter dood veroordeeld wordt, niet zal worden terechtgesteld. De nieuwe raad van de gemeente Haarlem is Dinsdagmiddag voor het eerst bijeen gekomen onder voor zitterschap van burgemeester M. A. Reinalda. Er waren 36 leden aanwezig, van wie er 20 den eed en 16 de belofte aflegden. De voorzitter begroette daarna de geïnstalleerden en wierp een terugblik op het verleden. Hij maakte van de gelegenheid gebruik het principieel bezwaar te uiten tegen de verantwoordelijkheid, wel ke den gemeenteraden ontnomen is door de zoogenaamde noodlijdend heid, die vooral door den oorlog ontstaan is. Er zijn nog slechts enkele niet-noodlijdende gemeenten in ons land. Het centraal gezag moge spoedig maatregelen vinden om den gemeenten weer de oude verantwoordelijkheid terug te geven- Spr. wees nog eens op den grooten nood van ons volk -in de oorlogs jaren, op de hulp aan Joodsche landgenooten en onderduikers. Nu is ons land vrijgevochten, maar wij zijn door den roof van de Duit- schers straatarm geworden. Gebrek verduistert het gezinsgeluk. Er zijn toestanden, die ons aan 50 jaar geleden doen terugdenken, o.a. door de huisvesting, de verslechterde volksgezondheid, het gemis van vol doende dekking, kleeding en schoeisel. In een kleine gemeen schap als een gemeente voelen we deze nooden sterker aan, omdat wij dichter bij ons volk staan. „Alle problemen zijn echter op te lossen, wanneer wij tezamen hard werken. De raad moge daaraan medewer ken tot heil yan ons volk," zoo be sloot de burgemeester. Voor de wethoudersverkiezing aan de orde kwam, becritiseerde de heer Grégoire (Communist) het compromis tusschen de twee groot ste partijen, die de wethoudersze tels willen deelen. Dit is in fla- granten strijd me-t de uitspraak van de kiezers, omdat zij zich in meer derheid voor een vooruitstrevende politiek hebben uitgesproken, aldus spr. Deelen P- v. d. A- en K. V. P. de zetels, dan blijft &e verhouding als in 1939. De P. v. d. A. dient echter een zetel aan de commu nisten af te staan, waartoe de Ka tholieken geen bezwaar zullen maken, gedachtig het verloop der wethoudersverkiezing in Am sterdam. De heer Bakker (AR.) protes teerde er tegen, dat de P. v. d. A. weigert mede te werken aan de verkiezing van een wethouder uit de Prot.-Christelijke fractie. Een niet onbelangrijk deel van de be volking wordt hier uitgesloten bij de dagelijksche leiding der gemeen te. De uitslag der verkiezing was als volgt: D. Geluk 32 stemmen, 4 blanco; A- J. M. Angenent ?9 stemmen, 1 blanco; 6 op Pro- per (communist)mr. Sake van der Wall 32 stemmen, 4 blanco; mr. dr. A. Schreurs 24 stemmen, 6 op den heer Bakker (A.R.) en 6 op den heer Noordhoff (P. v- d. A.). De vergadering werd daarna gesloten- LONDEN, 4 Sept. (A. N. P.- Aneta)Prins Bernhard is geheel ongedeerd gebleven bij een auto ongeval, dat hem hedenmorgen to Londen is overkomen. Toen de Prins, in gezelschap van zijn adjudant en twee Nederland- sche officieren, per auto van het vliegveld „Hendon" kwam, geraak te de auto in botsing met een Ne- derlandschen leger-vrachtauto. Do auto van den Prins werd zéér zwaar beschadigd, doch zoowei Prins Bernhard als de officieren, die hem vergezelden, bleven geheel on gedeerd. Toen Prins Bernhard bij het ho tel „Brown" aankwam, was hij vroolijk en glimlachte hij, aldus seint een verslaggever van het A. N. P. A. N. P.-Aneta meldt uit Batavia, dat de evacuatie van geïnterneerden' uit het binnen land van Java binnen 10 dagen zal worden hervat. Dit was het resultaat van de bijeenkomst te Cheribon. Besloten werd, dat geen gebruik zal worden gemaakt van vliegtui gen of schepen. De 3.000 Europea nen en Indo-Europeanen, die des tijds docr de Japanners werden opgesloten, zullen in groepen van 500 man per trein worden ge- evacueerd. Daar het in de bedoe ling ligt, iederen dag een trein te laten vertrekken, zal de evacuatie aan het einde van September vol tooid zijn. Bij de 3.000 zijn Inbe grepen alle familieleden van vroe ger door de Japanners geïnterneer den. Alle anderen, die de republi keinen hebben geïnterneerd, kun nen, indien zij daartoe den wensch te kennen géven, eveneens met hun familieleden worden geëvacueerd. Het vermoedelijke aantal van deze personen wordt geschat op 13.000. Ook zij zullen met 500 man tegelijk per trein worden vervoerd. De Britten hebben beloofd, zoowel de kolen voor de treinen als de re- serve-onderdeelen voor de vracht wagens te leveren. Vandaag deelde het officieele legercommuniqué miede, dat vol gens melding van Iuchtwaame- mingsposten de Indonesische acti viteit ten Zuid-Oosten en ten Oos ten van Batavia zeer is toege nomen. Tusschen 5 October 1946 en 17 Fe bruari 1947 zal eerst in Luik, ver volgens in Brussel en tenslotte in Bergen een Van Gogh-tentoonstelling worden gehouden, georganiseerd ten bate van het Fonds voor Cultureel? Toenadering tusschen België en Ne derland. Een vliegtuig van de „Air France", dat 17 passagiers en een bemanning van 5 koppen aan boord had, is even buiten het dorp Holtug aan de oost kust van het Deensche eiliand See l'and neergestort. Ooggetui gen verklaarden dat het onge luk gebeurde, nadat men vlam men had zien slaan uit een der motoren en nadat een der vleu gels was afgebroken. Het vliegtuig werd totaal ver woest en het was haast onmoge lijk de slachtoffers te identificee- ren. Vele van hen waren ver brand en verschrikkelijk verminkt. De honderdduizenden mannen, die in Griekenland Zondag eerst hun rechter wijsvinger in den onuilwiseh- baren inkt hebben gedoopt en ver volgens in het „monarchLe-vakje" op het stembiljet hebben gedrukt, namen een beslissing van groote be- teekenis. Want hun meerderheid van teekenis. Want met hun meerderheid van ongev. 70 pCt. van het stemmen- aantal riepen zij voor den tweeden keer In iets meer dan ren jaar Ko ulng George II naar zijn vaderland terug. In 1935 overwon de koning na een lange ballingschap ln Enge land eveneens in een plebisciet. Hij keerde terug en regeerde tot de dagen, dat Mussolini In zijn over moed meende het kleine Grieken land snel te kunnen overweldigen. Het ligt nog versch ln Ieders ge heugen, hoe de Bersaglieri's en hoe zij verder mogen geheeten hebben, rechtsomkeer moesten maken en in de Albaansche bergen nederlaag op nederlaag leden. De Duitschers wa ren sterker en overwonnen Grieken en Britten en dwongen Koning George opnieuw zijn land te verla ten. Hij nam de wijk naar Kreta, vocht er met zijn troepen en ver wierf er als eenig gekroond man de Engelsche Distinguished Service Or der. Maar ook Kreta moest worden opgegeven en Koning George ver trok naar Cairo, waar een nieuwe Grieksche regeering gevormd werd. In later jaren werd de regeerings- zetel van het „Vrije Griekenland" overgeplaatst naar Londen, waar de koning ook na den oorlog gedwon gen was te blijven door de troebe len ln zijn land. De oorlog was gun stig voor den groei van de linksche partijen, waarvan de EAM de voor naamste en de aan den koning vil andlgste was. Ook nu weigert zij het referendum te erkennen. Maar noch de burgeroorlog van 194445, noch de propaganda heb ben tenslotte kunnen voorkomen, dat de Grieken, nu het er op aan kwam, de voorkeur aan de monarchie hebben gegeven. Zoo'n vaste plaats blijkt zij reeds, ondanks haar kort verleden, by het volk te hebben in genomen. In 1935 kwam een speciale dele gatie naar Londen om den koning te verzoeken naar zijn land teru,g te keeren. Dit keer is alles eenvoudiger gegana. De minister van Buiten- landsche Zaken heeft even de Pa- rijsche Conferentie verlaten om den koning in Londen den uitslag van het referendum mede te deelen Over korten tijd aal de koning weer met zijn trouw gebleven hofhouding de reis naar Griekenland aanvaar den. En de lijfgarde als vanouds weer uitgerust met de geplooide korte rok zal de wacht betrekken voor het koninklijk paleis en aan den voet van den Acropolis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1