De „Russische overwinning op Japan" De Grieksche kwestie R.K. Werkliedenverbond telt 217 duizend leden Samenwerking met regeering toegezegd Nieuwe brandstof fenbonnen Joego-Slavië handhaaft zijn eischen op Venezia Giulia Nieuwe bonnen voor fruit inleveren DE RUSSISCHE POLITIEK Congres te Utrecht Groote bijdrage der Geallieerden niet genoemd WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1946 PAGINA 3 Buitentandsch overzicht Eisenhower over den vrede De wereldvoedselconferentie door koning Christiaan X van Denemarken 2 Sept. geopend, wordt gehouden in de parlements gebouwen te Kopenhagen. Afgezanten van de Nederlandsche delegatie vrn links naar rechts: dr. J. A. Kaligisprof. dr. E- de Vries; J. P. Bannier; onze minister van Lamdbouto en Voedsel voorziening s. L. Mansholt; A. H. Boerma en L. A. H. Peters Vijfde slachtoffer van ongeluk te Muiden Behandeling in den V eiligheidsraad Loon- en prijs probleem Najaarsbeur» Drie eenheden Wanneer komt MoJotof terug? Verklaring van Byrne j EEN KILO SUIKER EXTRA DJ Russische buitenlandsche po litiek, zooals deze zich na den oorlog in alle duidelijk heid afteekent, is er een van uitsluiting. Z.j streeft ernaar, op de verschillende terreinen van haar werkzaamheid het aantal meespre kende staten zooveel mogelijk te beperken. Men kan dit verschijnsel Waarnemen in den Veiligheidsraad, waar, tegen een vrtj algemeen ge worden afkeer van het vetorecht, de Sovjet-Unie als de eigenlijke voor vechter van dit recht optreedt. Met geen andere bedoeling ongetwijfeld dan om de oppermacht in de U.N.O. voor te behouden aan de groote mogendheden en de kleinere uit te sluiten. De besprekingen niet over het bewaren maar over het organl- seeren van den vrede, die te Parijs reeds zooveel maanden in beslag nemen, vertoonen eenzelfde schouw spel: vooral de Russische onhandel baarheid is oorzaak dat de vredes verdragen die door de 21 naties worden opgesteld nog#eens afzon derlijk door de Big Four zullen wor den onderzocht en wellicht gewlj- Bigd. In Noord-Oost-Europa is de U.S. 9.R. er in geslaagd, allen invloed van het Westen Uit te bannen: Fin land, Estland. Letland, Lithauen, Polen, zij zijn in feite Russische vazallen, waar Amerika, Engeland en Frankrijk volledig zijn buiten- gezet. Tsjecho-Slowaïcije is, gelijk President Benes] verklaard heeft, politiek sterk op den grooten buur man gericht. De Donaulanden, van ouds sterk beïnvloed» door het Wes ten. zuchten onder ae gevolgen van hun deelname aan den oorlog aan den Dultschen kant; Oostenrijk is in vier bezettingszones verdeeld en Rusland stelt alles in het werk om in dit land minstens een overwicht over de anderen en de Oostenrij kers zelf te behouden; Hongarije is wei gedwongen naar het roode pij pen te dansen en de kreet van een parlementslid, dat men zich meer op Frankrijk moet oriënteeren. is wel teekenend voor de stemming onder een groot deel der Hongaren, maar klinkt vruchteloos op tegen het IJzeren gordijn. In den Balkan beheerschen de Sovjets Roemenië, Bulgarije, Joego slavië en voorzoover men weet ook Albanië, Slechts Griekenland ont snapt aan dit blok van om Rusland gegroepeerde staten, ofschoon het niet ontbroken heeft aan pogingen om er ook dit land in te betrekken; de Oekraïnsche aanklacht bij den Veiligheidsraad tegen de Grieken is niet anders dan zulk een poging. De nota aan de belanghebbende mogendheden, waarin Moskou her ziening van het Verdrag van Mon- treux vraagt, heeft tot doel, de in ternationale contróle over de zee straten (Bosporus en Dardanellen) af te schaffen en toe te vertrouwen aan Rusland, Roemenië. Bulgarije en Turkije: de Zwarte Zee moet in strategisch opzicht een zaak worden die alleen den (vier genoemden) Zwarte Zee-staten aangaat. Slaagt deze politiek dan heeft Rusland langs zijn ganschie land grens een strook van bufferstaten geschapen. Deze strook zou dan veiligheid bieden tegen aanvallen uit Europa en de Middellandsche Zee, maar evenzeer zou zij een ult- valsgebied kunnen vormen voor aanvallen uit Rusland zelf. Behalve een tusschenlaag tusschen Europa en de Sovjet-Unie die Rusland be schermt Is zjj immers ook een tus schenlaag die Europa bedreigt. En van welken kant zulk een aan val, wanneer dan ook, te duchten valt. is voor den Europeaan geen moeilijk te beantwoorden vraag. Generaal Eisenhower heeft Dinsdag betoogd, dat de Ver. Staten geduldig moeten strij den om te bereiken, dat de oorlog door middel van de Ver. Naties zal worden uitgeroeid. Zij moeten doorgaan met dezen strijd, ook al „raakt het geduld soms op". Eisenhower sprak in het natio nale kamp voor oorlogsveteranen. De stemming in het kamp was sterk beïnvloed door de woorden twisten tusschen Washington eenerzyds en Rusland en Joego slavië anderzijds, en tegen dezen achtergrond hield Eisenhower zijn toespraak: Na de overgave van Japan, zei Eisenhower, bezagen wij eten toe stand met een .Jhijna gevaarlijk optimisme", en eischte de „meer dan hysterische" openbare meening, dat er een 'volledige demobilisatie zou worden doorgevoerd. „Een conflict hoeft niet noodzakelijk te eindigen, wan neer de granaten en de bom men ophouden te vallen. Wat blijft, is de botsing tusschen de nationalistische doeleinden en verwachtingen. Aan alle kan ten wordt opnieuw eoonomi- sohe, politieke en physieke druk uitgeoefend, en ontstaat nieuwe haat." Een politieke delhiquente, die voorwaardelijk ln vrijheid was ge steld, had een anderen polltleken delinquent, die ontvlucht was, ln haar woonschuit te Warmond var- borgen gehouden. Deswege 18 haar buitenvervolglngstelltng ingetrokken. Rusland heeft gisteren den verjaardag van de overwinning op Japan gevierd. Moskou is versierd met vlaggen, portret ten van Stalin en leden van het politiek bpreau. Voor de gevels der gebouwen -wijn span doeken opgehangen met tek sten, waarin de Sovjet-Unie de eer van de overwinning op Japan gegeven wordt. De Sowjet-pers heeft ter gele genheid van den eersten verjaar dag een scherpen aanval op de Ame- rikaansche bezettingspolitiek in Ja pan gedaan. „Zonder acht te slaan op de les sen der geschiedenis rekenen de Amerikaansche imperialisten op een wedergeboorte van Japan, maar een aan Amerika ondergeschikt Japan, in de functie van waakhond tegen de volken van het Verre Oosten," schreef de „Prawda". „Zonder op een beslissing der geallieerden te wachten inzake de kwestie der herstelbetalingen, wer den en worden goud, diamanten, kunstvoorwerpen, industrieele uit rusting en groote partijen zijde, rubber en andere soorten belang- WAAROM SOVJET-RUSLAND VAN DE DARDANE116N EEN RUSSISCHE SLEUTELPOSITIE WIL MAKEN. ZWARTE ZEE A C'.'l. l frOtltSA tSsjSjEH# GRIEKEN1AND' TURKIJ8 GtlSCHE ZE NMDDEllANDSCHE 0 -00 300 300 «00 «OW ZEE DE DARDANELLEN Het aantal slachtoffers van de autobotsing op den Rijksstraatweg by café „Wegman" onder Muiden Is thans gestegen tot vijf. Ook de 15- jarige Wynhuizen uit Amsterdam is aan de gevolgen van de bekomen verwondingen overleden. De namen van de andere slachtoffers luiden: mevr. Kaen, mevr. Steghman, mevr. Gerling en haar 13-jarig dochtertje, allen uit Amsterdam. De schuldvraag is nog niet geheel opgelost, maar men neemt aan dat het ongeluk te wijten is aan onvoor zichtigheid van den chauffeur van den militairen wagen. rijke grondstoffen doen- de Ame rikanen uit Japan weggehaald," voegde de „Prawda" er aan toe. De kern van talrijke artikelen tn de Sowjet-pers Is, dat Japan nog steeds gevaarlijk sterk was en nog jaren doorge vochten zou hebben, Indien de Sowjet-Unie niet aan den oor log deelgenomen had. In de speciale dagorder van Stalin worden Ruslands geallieerden niet genoemd. De zitting van den Veiligheids raad van Dinsdag begon niet '>et voorlezen van oen brief van Ma- noeilsky (Oekraïne), die Engeland en Nederland beschuldigde in breuk te maken op het handvest van de Vereenigde Naties aange zien zflj trachten te verhinderen, dat de klacht van ae Oekraïne te gen Griekenland op de agenda wordt geplaatst. Gromyko (Sovjet-Unie) dééd ln bittere woorden een aanval op de Grieksche regeerin,o' wegens haar .systematische campagne tegen Al banië". Hij betoogde, dat het plebis ciet in Griekenland onder den druk van het terrorisme gehouden zou zijn. Mr. van Kleffens herhaalde, dat de aanklacht te weinig gefundeerd is. Cadogan (Engeland) vond, dat Gromyko's beschuldiging inzake be scherming, welke Brltsche troepen Griekschen fasctstischen elementen tegen de vakvereenigingen zouden verleenen „zoo komiek" was, „dat niemand die ernstig kan nemen" Hll waarschuwde tegen het plaatsen van deze zaak op de agenda. Tenslotte werd de Oekraïnsche aanklacht tegen Griekenland op de agenda geplaatst met 2 stemmen vóór, twee tegen (Engeland en Ne derland) en twee onthoudingen (Australië en Brazilië). Ter opening van de tweede buiten gewone bondsvergadering van de Ned. R. K. Arbeidersbeweging, die vandaag en morgen in Utrecht wordt gehou den. heeft de voorzitter, de heer A. C. de Bruljn, een rede gehouden, waar aan wij het volgende ontleenen: Kon ln de Verbondsvergadering van 16 April worden medegedeeld, dat onze Vakbonden 200.000 leden bereikt hadden, thans kan worden geconstateerd, dat de voorlooplge cijfers van 1 Augustus een leden tal geven van 217.200. Hierdoor is het ledental gekomen op 123 pet. van het aantal leden per 1 April 1941. Ook de ledentallen van de diocesane bonden geven reden tot groote vol doening. Hier bedragen de voorloo plge cijfers per 1 Augustus een leden tal van 185.500, hetgeen eveneens neer komt op 123 pet. van het aantal leden vóór de opheffing. Deze opvallende groei van het ledenaantal ls het dui delijkste antwoord van het katholieke volk van Nederland op het zooge naamde doorbraakstreven. Dat streven ls, gelukkig voor ons volk overigens, een volkomen mislukking geworden. Dat blijkt in het bijzonder uit den gang van zaken met de zgn. Eenheids vakcentrale. welke tengevolge van de meest fatale tweedracht ln staat van ontbinding schijnt te verkeeren. Sprekend over het maatschappelijk en sociaal werk van de N.K.A. zeide de heer De Brulj n: Het behoeft wel niet'uitdruk- kelijk te worden gezegd, dat onze beweging ook met het thans aan het bewind zUnde kabinet zoo veel mogelijk zal samenwerken. Bovendien schijnt het aanneme lijk, dat eveneens overeenstem ming mogelijk is nv't het cen trale orgaan van het georgani seerde bedrSjfsieven. de Stich ting van den Arbeid. Verblijdend is voorts, dat _de re geering uit eigen Initiatief bij de Stichting van den Arbeid het ont slagrecht aan de orde heeft gesteld, waardoor aan de willekeur, waaraan ln het bijzonder de arbeiders op ja ren dikwijls zijn blootgesteld, een einde wordt gemaakt. Indien in den loop van de verga dering gesproken zal worden over fa- tiïlekskernen en -raden, zal eveneens de vraag dienen te worden beantwoord of die instellingen niet dienen te worden bezien ln het licht van de komende bedrijfsorganisatie. Bijzonder moeilijk, aldus de heer De Bruijn, ls het loon- en prijspro- bleem, en zonder vooruit te willen loopen op een Inleiding van prof. v. d. Brink, zelde h(j, dat nu reeds kan worden vastgesteld, dat allen, die erbij betrokken zijn, bet goede, in het bijsonder voor de arbeider» willen. Dat geldt zoowel voor de re geering als het College van Rijks bemiddelaars, als de directie van de Prijdbeheerschtog alls de Stichting van den Arbeid. De heer De Brulj a stelde echter de vraag, of, nu de bemiddelaars loonvaststellers zijn ge worden, de samenstelling van het College geen wijziging moest onder gaan, dan wel of geen ander orgaan in de plaats van het College mo«st treden. Vervolgens de positie en de so ciale moeilijkheden van de ar beiders behandelend, besprak spr. het consumentencrediet, waarvan hl] zei, dat de situatie zóó ingewikkeld dreigt te wor den. dat de N.K.A. waarschijn lijk plaatselijke bureaux van voorlichting in het leven zal moeten roepen. Hij brak een lans voor de sociale positie van de ouden van dagen, de blijvend invaliden en de Indische en Nederlandsche gepensionneerden en wees er met nadruk op, dat wan neer een wijziging in de wettelijke kinderbijslagregeling tot stand zou komen, men hierbij op de eerste plaats oog zal moeten hebben voor de belangen van het groote gezin. Bij de bespreking van de cultureele taak van de Ned. Kath Arbeidersbewe ging tenslotte kondigde hij aan. dat binnenkort een drte-Jarige school voor sociale en economische ontwik keling zal worden geopend. Tevens staat de Inrichting van een eigen cultuurcentrum op het programma. Meer dan 500 Inzendingen uit twaalf verschillende landen getuigen van de overweldigende belangstel ling. die de Utrechtsche Jaarbeurs in het buitenland geniet. Op de a.s. Najaarsbeurs zal Engeland met 166 firma's het sterkst vertegen woordigd zijn. De Ver. Staten met 112 en Zwitserland met 85 Inzen dingen bezetten de tweede en der de plaats. De Belgische Industrie zal 49 afgezanten sturen en d» Tsjechen nemen met 42 Inzendingen een van ondernemingsgeest getui gende positie in. Engeland zal een onafzienbare r(J artikelen tentoonstellen. Voor ra- dlo-Ilefhebbers brengt het een novi teit op 't gebied van luidsprekers. De Ver. Staten brengen eveneens velerlei artikelen, vanaf rups-trak- toren (nieuw voor Nederland) tot parachutes, terwijl Zwitserland met zijn gebruikelijke Inzendingen op het gebied van fijne Instrumenten (horloges, fototoestellen, optiek etc.) aanwezig zal zijn. Bezitters van een brandstof - fenkaart „T 606" dienen de daarop voorkomende bonnen „62 BV" en „63 BV" van 5 September30 November bij den brandstoffenhandelaar in te leveren. Op deze bonnen zul len in totaal drie eenheden vaste brandstoffen worden ge leverd. Teneinde den handel en dus ook de gezinnen 2100 gelijkmatig moge lijk te kunnen bevoorraden, wordt er by het publiek op aangedron gen, met de inlevering van ge- In de commissie voor Italië be antwoordde gisteren de Joego slavische afgevaardigde, Bebler, den Itallaanschen eisch op Triest met een tegeneisch voor een groo- ter gedeelte van Venezia Gluila. De Joego-Slaaf beweerde, dat Bo- nomi's argumenten berustten op val- sche of vervalschte statistieken. In het geheele gebied van Istrië, aldus deze afgevaardigde, was niet één stad met een Itallaansche bevolking. Door de gansche geschiedenis heen was Trlëst een centrum van Sloveensche bevolking geweest. Bebler deelde mede, dat de Joego slavische delegatie op zekere voor waarden de lnternatlonallseerlng van Trlëst aanvaardde. Joego-Slavië wil hierdoor nader komen tot de opvat ting welke ln den raad van ministers van Buitenlandsche Zaken naar voren kwam. zeide hij. en met dezelfde be doeling stelt Joego-Slavië thans een nieuwe grenslijn met Italië voor. Geruchten willen dat Molotov nog deze week naar Parijs zal terugkeeren. In dat geval zou hij dan nog Bevin kunnen ontmoeten, voor diens ver trek naar Londen ter bijwoning van de Palestijn3che besprekingen die den negenden moeten beginnen. In kringen der conferentie meent men, dat de Russen steeds liever wenschen dat de conferentie met haar werk kan opschieten. De houding der Russen op de plenaire zitting en lil de commissies geeft hier echter nog weinig blijk van en men verwacht op de volgende plenaire zitting, wan neer Griekenland zijn eischen t.a.v. Albanië zal blootleggen, een nieuwe botsing. Over de besprekingen, welke Byrnes en Bevin de afgeloopen dagen hebben gevoerd, heerscht nog altijd een al- geheele geheimhouding. De Amerikaansche staatssecretaris, Byrnes, zal Vrijdag naar Stuttgart vliegen om daar een redevoering te houden, die naar van gezaghebbende zijde verwacht wordt belangrijk voor de Amerikaansche politiek ten aan zien van Duitschland en mogelijk van de wereldaangelegenheden in het alge meen zal zijn. De Amerikaansche gouverneur in Duitschland, generaal Lucius Clay, zal vandaag officieel Byrnes' bezoek aan de Amerikaansche zone aankon digen. Byrnes zal verschillende dagen in de Amerikaansche zone blijven daar Clay hem verschillende dingen wil laten zien. Byrnes zal vergezeld zijn van eenige adviseurs. noemde bonnen rJet tot het laatst te wachten, doch deze vóór 20 September aan den kolenhandelaar te overhandigen. Op bon „62 BV" zal worden ge leverd één eenheid bruinkoolbriket ten of gaseckes, naar keuze van den leverancier, en op bon „63 BV" twee eenheden vaste brandstoffen, eveneens, wait de soort betreft, naaar keuze van den leverancier. Er wordt uiteraard naar gestreefd, de verdeeiing der beschikbare soorten over den handel zoo gelijkmatig mogeiyk te doen geschieden. In Noord-Holland mag, voor zoo ver de handel daarmede is of zal worden bevoorraad, op bon „62 BV" ook huisbranditurf worden afgele* verd. De op de brandstof fenkaairt „T 606" voorkomende bonhen 56 en 59 kunnen worden vernietigd. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede. dat men uiterlijk Woensdag 11 September as. de bonnen 563 en 063 by een hande laar in groenten en/of fruit moet inleveren ter verkrijging van een nader vast te stellen hoeveelheid fruit. De aflevering op bovengenoemde bonnen zal beginnen, zoodra men op de bonnen 476 en 976 twee kilo gram fruit heeft ontvangen en de rantsoenwaarde van boven gepu bliceerde bonnummers is gepu bliceerd. In de tweede helft van Septem ber zal, in verband met het feit dat eenigën tijd geleden het suiker rantsoen niet volledig kon worden gehandhaafd, thans voor alle ieef- tydgroepen een extra bon worden aangewezen voor één kilogram sui ker.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3