De Koningin der aarde in Zuid-Oost-Azië Meer belangstelling voor het ambacht Alleen op Malakka bestaat een onafhankelijke pers LUCHTVAARTOVEREENKOMST MET ENGELAND Saksisch porselein voor de Sovjets Gemeenschappelijke belangen geregeld Tijd van opbloei verwacht „Klipfontein" naar (pdië WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1946 PAGINA 4 Muziekconcours te Parijs Minister Drees voor de radio Tomaten naar Engeland v In Indië ^Trek naar Zuid-Afrik^ V- DE DOOD LANGS DEN WEG Merkwaardige paardenraces in Siena Met eerste detachement 7 Dec.-divisie" Het voorschot aan onderwijzers Mariniers beëedigd Nederlandsche soldaten staan bloed af Wielrijders niet op auto-wegen Uit een onderzoek van Ass. Press fiaar de omstandigheden, waaron der de pers in Zuid-Oost-Azië werkt, is gebleken, dat, ofschoon de oorlog is geëindigd, in Siam en frido-China geen persvrijheid be- ptaat. Alleen te Singapore en in de Maleische Unie bestaat een on afhankelijke en objectieve pers. De situatie in de verschillende landen van Oost-Azië, elk op zich zelf beschouwd, is als volgt: In de Maleische Unie, die histo risch een van de groote centra der journalistiek in het Verre Oosten Is, keerde de volledige persvrijheid met de Britsche bezetting terug. De bladen brengen aan een publiek, dat weet te lezen, een ruime selec tie van wereldnieuws. Bijna elke officieele maatregel Wordt op zijn waarde onderzocht en, indien niet juist gevonden, vrij moedig becritiseerd. Het Britsche Ministerie van Koloniën moet het daarbij dikwijls ontgelden. Aan in gezonden stukken wordt groote aandacht geschonken. Het alge- meene resultaat van een en ander ls geweest, dat het redactioneele gedeelte der bladen een ongeëven aard prestige geniet en groote in vloed heeft zoowel op de openbare meening als op de maatregelen der autoriteiten. - In Siam werd na den geheimzin- Eigen dood van koning Ananda Mahidol een volledige perscen- suur ingevoerd; omdat zooals de officieele toelichting luidde: de kranten lasterlijke artikelen pu bliceerden, waardoor de regee ring in verband werd gebracht met den dood van den koning. Vol- De oude beroemde koninklij ke Saiksische porseleinfabriek te Meissen is nu het eigendom van de Sovjetregeering. Amerikaansehe correspondenten, die onder geleide een rondreis ma ken door de Russische bezettings zone van Duitschland, kwamen tot deze ontdekking bi; een be zoek aan (je fabriek. De Duitsche commercieele direc teur van de fabriek, Emil Wagner, Vertelde, dat de Russen de fabriek 1 Aug. in opdracht van maarschalk Eokolovsfci, den Russischen mili tairen gouverneur voor Duitschland, als onderdeel van de herstelbetalin gen hadden overgenomen Eeuwenlang is de porseleinfabriek te Meissen eigendom geweest van den staat Saksen. Het Saksische product met zijn handelsmerk van blauwe Zwaarden was door jarenlangen ex port wereldberoemd geworden. Nu gaat de helft van de productie Haar Rusland en de andere helft Ïiaar de Russische zone van Duitsch- and. Van 29 November tot 6 December 1946 zal te Parijs onder auspictën van de Association Francaise d'actlon artistique een internationaal mu ziekconcours gehouden worden ter verkrijging van den grand prix de piano, en den grand prix de violon. Ook voor Nederlandsche toonkun stenaars staat de mogelijkheid open aan dit concours deel te nemen. Tevoren zal een schifting plaats hebben door een door den minis ter van O., K. en W. te benoemen commissie onder voorzitterschap van den inspecteur van het muziekon derwijs, dr. C. L. Walther Boer. Al leen zij, die als solist een naam hebben verworven of die een uit zonderlijk talent bezitten, zullen worden opgeroepen. Afgestudeerde inusici, niet ouder dan 35 jaar, die meenen voor een uitzending in aan merking te kunnen komen, geven zich onder overlegging van ge gevens omtrent studie en staat van dienst voor 8 September a s schriftelijk op hij genoemden in specteur, Statenlaan 108 A, 's-Gra- venhage. Vrijdagavond houdt de minister van Sociale Zaken om 9 uur over beide zenders een korte toespraak »er aanbeveling van de landelijke collecte voor de wederinrichting van de koloniehuizen voor het «wakke kind van alle gezindten. Naar het A.N.P. meldt, zullen tot 7 September nog 1000 ton to maten naar Engeland worden uit gevoerd. gens den tekst van het censuurbe- sluit zou de censuur beperkt zijn tot de berichten en artikelen over den dood van den koning en over het grensgeschil tusschen Siam en Indo-China, maar toen de datum voor de tusschentijdsche verkie zingen (6 Augustus) naderde, werd zij uitgebreid tot de politiek in het algemeen. Op het oogen- blik mag niets zonder toestemming worden gepubliceerd en een vrije pers bestaat niet. In Indo-China is de pers theo retisch vrij, maar zij wordt in wer kelijkheid streng door de regee ring gecontroleerd. Het leidende Annamietische blad in Saigon, Tin Diet, dat met toe stemming der Franschen weer was begonnen te verschijnen, werd door de regeering verboden wegens het publiceeren van „kwaadwilli ge propaganda", n.a.v. een artikel waarin de door de Franschen ten doop gehouden „Republiek Co chin China" wordt vergeleken met „een soepketel op een zeer zwak onderstel". De directeur van het blad, Anna Se Troeng Gang, deel de aan een correspondent van As. Pr. mede, dat het verbod afkwam na een bezoek van een Fransch autoriteit, die hem 48 uur gaf om zijn draai te nemen naar een pro- regeeringspolitiek. Bepaalde soorten nieuws worden niet gepubliceerd of op weinig op vallende plaatsen vermeld, volgens aanwijzingen der regeering, het nieuws betreffende den onafhanke lijkheidsdag der Philippijnen werd niet opgenomen en evenmin werd melding gemaakt van Siams be roep op de UNO in verband met het geschil over de grens met In do-China. Pro-Vietnambladen kun nen beneden den 16en breedtegraad alleen ondergronds werken en om gekeerd staat de Vietnam-regee- ring, die 't boven den I6en breed tegraad voor het zeggen heeft, geen algemeene circulatie vanpro. Fransche bladen toe. Wat Ned. Oost-Indië betreft: een Nederlandsch woordvoerder ont kende het bestaan van een open lijke af geheime censuur op de Ne derlandsche pers en verklaarde, dat de bladen vrijelijk tegen de regee- mg mochten schrijven. Hij gaf toe, dat „als gevolg van gebrek aan de noodige middelen" vele Nederland sche bladen nog worden gefinan cierd door de Nederlandsch Indi sche regeering, maar zeide, dat al het mogelijke wordt gedaan om het krantenwezen tot een particuliere aangelegenheid te maken. Een Indonesisch woordvoerder ontkende eveneens het bestaan van een officieele censuur en hjj wees er op, dat de „republikeinsche voor lichtingsdienst" dikwijls onjuiste Indonesische persberichten recht zet, doch in een A.P.-bericht uit Batavia wordt gezegd: „Een zorg vuldige studie van het Indonesi sche pers- en radio-wezen, heeft aangetoond, dat op de republikein sche „regeering" nooit critiek wordt uitgeoefend. Een voormalige sergeant van de R-A-F., Rowley, gaat in den herfst met zijn Zuid-Afrikaan- sche vrouw naar haar vader land in een omgebouwden leger- vrachtauto. Zij noodigden an dere „pioniers" uit met hen mee te reizen, maar zij zeggen er bij, dat het geen luxe-reisje zal zijn. Ze zien geen toekomst in het leven in Engeland, waar ze sa men in één kamer wonen, ter wijl ze in' Zuid-Afrika direct een heel huis kunnen krijgen. Ze maken de reis per auto, omdat de overtocht per boot hun te duur is. De vader van mevrouw Rowley was een van de deelnemers aan den historischen trek in ossen wagens van de Kaap naar de Transvaal. Hllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Gedurende Juli zijn in Neder land 2335 verkeersongevallen ge beurd. Bij 89 dezer ongevallen werden personen doodelijk gewond, bü 465 ontstond ernstig lichamelijk letsel (excl. doodelijke verwondin gen), bij 464 licht letsel, terwijl in 1317 gevallen uitsluitend materieele schade werd toegebracht. Het aan tal ongevallen met doodelijken af loop en met ernstig letsel bedroeg in Juli 1938 60 resp. 361. Te Londen zijn in den vorm van een witboek de voorwaar den gepubliceerd van die 13 Augustus gesloten overeen komst tusschen de Britsche en Nederlandsche regeering be treffende luchtdiensten tus schen Britsch en Nederlandsch West-Indië en ten aanzien van lange-afstand-routes via grondgebied der beide landen of hun overzëesche gebieden. De Britsche en Nederlandsche luchtvaartmaatschappijen worden gemachtigd de diensten tusschen Amsterdam en Londen, zoowel di rect als via Rotterdam, en ook tusschen Prestwick en Amsterdam te vliegen. De Nederlanders zullen tevens de diensten van Amsterdam naar Manchester en Liverpool en van Beek en Eindhoven naar Lon den mogen vliegen. Betreffende West-Indië worden een Britsche dienst tusschen Trini dad en Curasao en een Nederland sche dienst van Curasao naar de Bermuda-eilanden in het bijzonder genoemd. Er zijn ook regelingen getroffen ten aanzien van andere West-Indische routes via Britsch en Nederlandsch grondgebied. w—fen van de vreemdste en waar- fa schijnlijk oudste paarden-races j wordt tweemaal per jaar te Siena in Italië verreden. Sinds bijna drie eeuwen staan deze rennen in het middelpunt der belangstel ling. De zoogenaamde „Palio" dateert reeds van 1659 en wordt ieder jaar op het stadsplein gehouden op 2 Juli en 16 Augustus. Tien paarden, vertegenwoordigende tien steden, nemen er aan deel. Een gebruikdat naar onze be grippen wel eenigszins vreemd aan doet, is, dat ieder paard voor den start naar de kerk wordt gebracht, waar de priesteronder liet uitspre ken van een gebed, het dier zegent. De jockey, die voor deze gelegenheid een veelkleurige cap draagt, houdt het paard aan den teugel. Maar de „Palio" is niet alleen een wedren zij wil tevens een uiting zijn van de overwinningen van de republiek en een eerbetoon aan de „Madonna della Assunta", naar wie de bevolking als haar be schermster opziet. In tegenstelling met vóór den oorlog was de „Palio" dit jaar een louter Italiaansche aangelegenheid. Na de race wordt in een versier den oorlogswagen, getrokken door vier witte ossen, de Polio-banier, waarop o.a. de Heilige Maagd is afgebeeld, rondgereden, aan welken tocht de inwoners van de plaats, welke het paard, dat de race ge- wonnen heeft, vertegenwoordigt, deelnemen. Op de bovenste foto wordt een van de paarden geze gend. Daaronder ziet men den ver sierden wagen met de Palio-banier. (Van onzen Haagschen redacteur) Dezer dagen zal, naar wij ver nemen, Dr. M. Brinkgreve, direc teur van het Verkoopkantoor voor Ambachts- en Kunstnijverheidspro- ducten, dat onlangs te Delft ls geopend, naar de Vereenigde Sta ten reizen, om daar de afzetmoge lijkheden voor deze artikelen te onderzoeken. Het ziet ernaar uit, dat het ambacht itï ons land op nieuw een tijd van opbloei tege moet gaat. Deze reis is er een der symptomen van. Het bestaan van het Verkoopkan toor is een ander, dat men niet te licht moet wegen. Men kan spreken van een keerend getij voor het ambacht. Het is eb geweest, het kan weer vloed worden, zooals in de dagen, dat het Hol- landsch zilverwerk een wereldnaam had, slechts geëvenaard door dien van het Delfts aardewerk. Ook nu is voor de producten van de Neder landsche zilver- en goudsmeden een internationale markt, zooals ook voor glaswerk, voor aardewerkartike len uit Noord- en Zuid-Limburg, Friesland,-Delft en Gouda, voor bie zen matten, gobelins, met de hand gedrukte stoffen, geweven fijn lin nen, kerkgewaden. paramenten, kunstsmeedwerken en voor tiental len andere artikelen, mits zij maar „goed" mogen heetea. Daarvoor zal een kunstcommissie worden inge steld, die aan de door het Verkoop kantoor uit te voeren producten een waarmerk verleent. Zoo hoopt men sterk te kunnen staan tegen de ver leiding om, nu de markt toch zoo leeg is, het niet al te nauw te nemen met de kwaliteit der artikelen. Ten kantore van de Hoofdgroep Ambacht ln Den Haag meent men, dat meer dan de vraag het aanbod een probleem kan vormen. De gele deren van het ambacht zijn nu een maal niet te dicht en slechts Jonge ren, die het gereedschap werkelijk beheerschen, gunnen ze aanvul len. Dat het beter is een vak te lee- ren, indien men handvaardigheid be zit, dan ongeschoold arbeider te wor den of op kantoor te gaan, is echter nog geenszins een stelling, welke al gemeen wordt aanvaard. Om de jeugd van vandaag, voor wie het maar al te gauw goed genoeg ls, te overtui gen van de waarde van vakbekwaam heid en van handenarbeid, zal o.m. binnenkort ln de bioscopen een film pje van Paul Schuitema worden ver toond, „De macht van de handen" geheeten. Voorts zal een tijdschrift op ambachtsgebied gaan verschijnen Hoe groot het belang ls van het ambacht ln de Nederlandsche ge meenschap blijkt wel duidelijk uit het feit, dat ons land ongeveer 150.000 ambachtsbedrijven telt. In dit cijfer zijn echter evenzeer 14.000 broodbakkerijen als 7000 rijwielher stellers begrepen, 1300 glazeniers, 600 zilversmeden. 300 doodkistenma kers en 50 orgelbouwers. Zij, die behooren tot het ver vaardigend ambacht, dat naast het instalieerende en reparee* rende staat, vormen slechts een minderheid, een minderheid ech ter, die na zeer moeilijke voor- oorlogsche jaren en een ruineu- zen bezettingstijd, waarin de be zetter tal van ondernemingen sloot, den wind in de zeilen heeft. Haar goede vaart is een nationaal belang. Hiervoor zijn aangewezen de Bri tish Overseas Airways Corporation, de British West Indian Airways, de KLM en de KNILM. De lange-afstand-routes, die door de overeenkomst worden ge regeld, zijn de Britsche diensten naar Australië en Nieuw-Zeeland via Ned.-Oost-Indië en Nederland sche diensten naar New York via Prestwiök en Gander, of de Azoren en Bermuda-eilanden, en naar Batavia via India en Singapore. In een briefwisseling tusschen den Britschen minister van Buiten- landsche Zaken, Bevin, en den Nederlandschen ambassadeur wordt echter voorbehoud gemaakt ten aanzien van bepaalde landin gen in India en Singapore, in Ned.- Oost-Indië en op de Bermuda- eilanden. Afzonderlijke overeen komsten met de betrokken regee ringen der Britsche ^Dominions en met de V. S. (betreffende de Ber muda-eilanden waar een Engelsch- Amerikaansche overeenkomst van kracht is) zullen noodzakelijk zijn. Dinsdagmiddag is van Amster dam uit met het motorschip „Klip fontein" het eerste detachement van de „7 December-divisie" naar Ned.-Indië vertrokken. Dit deta chement is ruim 1400 man sterk. De leden zullen in Indië als kwar tiermakers fungeeren voor 't overi ge deel der divisie, dat spoedig zal volgen. Omstreeks half vijf verliet het schip de kade, terwijl de mu ziek van het 6e bataljon territoria le troepen het Wilhelmus speelde. Op de boot bevonden zich de mi nister van Oorlog, de heer A. H. L. Fievez, de chef van den generalen staf, luitenant-generaal mr. H. J. Kruis, en de commandant der „7 Dec.-divisie", generaal-majoor Durst Britt. Zij maakten de reis tot IJmuiden mee en bewogen zich ongedwongen tusschen de soldaten. De stemming onder de troepen, die uit dienst plichtigen bestonden, is zeer goed. Blijkens een bericht ln de Staats-' courant heeft de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschap pen een regeling getroffen, opdat de besturen van de gemeenten, waar openbare scholen voor buiten gewoon lager onderwijs in stand worden gehouden, alsmede de be sturen der bijzondere scholen voor buitengewoon lager onderwijs, over de noodige kasmiddelen beschikken, teneinde de aan hun scholen ver bonden onderwijzers de extra-be- looningen te kunnen uitbetalen. Zoolang het definitieve voorschot over 1947 niet is vastgesteld, zal maandelijks een voorloopig voor- sehot worden uitbetaald. 86 mariniers zijn gistermiddag voor het raadhuis te Rotterdam door Overste Von Frijtag Drabbe als officier beëedigd. Prins Bern- hard, admiraal Helfrich, deminis- ter van Marine, de kap.-luit. ter zee J. J. Schagen van Leeuwen, waren bij de plechtigheid aanwe zig. Na de beëediging werd er ih de burgerzaal van het stadhuis ge recipieerd. De beëedigde mariniers, die deels in Amerika, deels in het kamp te Woestduinen zijn opge leid, zullen binnenkort naar Indië vertrekken. Soldaten van het Nederlandsche leger, die bij Wakefield (Eng.) op- geleld worden bij het opleidingsre- giment Seiners der Britsche artil- lerie, hebben vrijwillig aangeboden bloed af te staan voor den bloed transfusiedienst van "orkshire, waar men eiken dag nog 56 liter bloed noodig heeft. De A. N. W. B. waarschuwt, ln verband met de steeds talrijker wor dende ongevallen, nogmaals met klem de wielrijders niet op de rij banen van autowegen en autosnel wegen te rijden. Het ls verboden en levensgevaarlijk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 4