3-ot J-k i r m Het t.b.c.-gevaar sinds bevrijding toegenomen n HET BEZOEK VAN DE KONINGIN AAN CANADA EN VER. STATEN IN 1942 J Tweemaal zooveel patiënten als vóór den oorlog „Doorüchten" de juiste WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1946 PAGINA 5 Groot vertrouwen in moeilijke uren In Canada In Amerika v„ bestrijding Historisch staatsbezoek Een nieuw blok? Toen H. M. Koningin Wilhelmina iijdens den oorlog, in he± midden van 1942, Canada en de Vereenigde Siaien bezochi, is di± Koninklijk bezoek ±o± een groolsche demonstratie uitgegroeid en heeft enorm veel bijgedragen tot een goed be grip van hei Nederlandsche verzet en van onze onwrikbare democratische opvattingen en als zoo danig de goodwill, die ons land in de Vereenigde Siaien geniet, buitengewoon versterkt. Daarbij heeft natuurlijk de waardigheid en intelligentie van onze Vorstin hei respect en de bewondering der Ameri kanen afgedwongen. - Mr. Thomas J. Watson, •pre sident van de International Business Machines Corpo ration in New-York, die de groote historische beteekenis van dit bezoek begreep, heeft toen als geste tegenover het Nederland sche volk dit gebeuren in een Nederlandsch boek in schrift en foto laten vastleggen, waarvan aan alle aan de toenmalige Nederlandsche regeerinq beken de Nederlanders in de geheele geallieerde wereld een exemplaar werd toegezonden. Van dit boek, getiteld: „Dat Ik zal wederkeeren", werden toen ech ter eenige honderden exemplaren gereserveerd voor verspreiding in Nederland na den oorlog. Eerst, thans ontvingen wij genoemd rijk geïllustreerd boekwerk, dat een dui delijk overzicht geeft van de bezoe ken en toespraken van H. M. de Koningin in 1942 aan Canada en de Ver. Staten. En het is zeer zeker de moeite waard nu de pers weer vrij is daar het een en ander over te vertellen. H. M. de Koningin kwam Don derdag 18 Juni kort na den middag op het vliegveld van de Canadee- sche hoofdstad aan. Onmiddellijk Werd de volgende verklaring afge legd: „De Koningin der Nederlan den is te Canada aangekomen om eenige dagen met haar dochter, Prinses Juliana en haar twee klein kinderen, Prinses Beatrix en Prin ses Irene, door te brengen. Het ligt in de bedoeling van de Koningin een reis naar de Ver. Staten te ma ken, waar zij in den loop van haar verblijf den president en mevr. Roosevelt zal bezoeken. In overeen stemming met het usantieele ge bruik, zal de heer E. N. van Klef- fens, minister van Buitenlandsche Zaken, de Koningin gedurende haar bezoek aan de Ver. Staten ter zijde Staan." Tijdens haar officieel bezoek aan Canada hield H. M. o.m. een pers conferentie in Ottawa. Canadeesche journalisten stelden tal van vragen. Men vroeg haar o.m. hoe de Neder landsche bevolking zich hield onder het juk van den overweldiger. Uit het antwoord van de Ko ningin bleek, dat de huidige toestand (het was 1942) in Ne derland gekenmerkt werd door den bewonderenswaardigen geest van verzet, dien de bevolking onder alle omstandigheden ten toon spreidt. H. M. gaf toe, dat de voedsel situatie in Nederland jammerlijk is; ziekte grijpt om zich heen en de algemeene gezondheidstoestand wordt slechter en slechter. De Koningin wees de verslagge vers er met nadruk op, dat Neder land geen „koloniaal" overzeesch imperium heeft. De Nederlandsche grondwet kent het woord imperium niet. Er zijn uitsluitend de samen stellende deelen van het Konink rijk; de ©verzeesche gebieden in Azië en Amerika vormen evenzeer een deel van het Rijk als het Euro- peesche gebiedsdeel. Gevraagd, of er ook nationaal- socialistische groepen onder de be volking van haar eigen land werden aangetroffen, antwoordde de Ko ningin dat zulke groepen steeds zeer klein geweest zijn en nóg zijn. Lloyd House in het plaatsje Lee was het „hoofdkwartier" van de Ko ningin. Vandaar uit leidde zij de staatsaangelegenheden. Daar ont ving zij hooge bezoekers. Vandaar uit zond zij berichten naar haar eigen volk en zijn regeering, als mede aan regeeringen en personen in de verschillende geallieerde lan den. Vanuit deze plaats bleef de dappere Vorstin haar volk moed in spreken en aansporen in hun vast- H. M. de Koningin, die in 1942 den Atlantischen Oceaan over vloog, om de volken van Canada en Amerika beter te leeren kennen beraden strijd tegen de aanvallers. Meer dan drie eeuwen na de grondvesting van de kleine zee havenstad Nieuw-Amsterdam door onverschrokken Nederlandsche ont dekkingsreizigers kwam een Vor stin der Nederlanden in deze stad, die zich sedert de dagen harer stichting tot" een van de grootste en belangrijkste metropolen ter we reld ontwikkeld heeft. H. M. reed Dinsdagmorgen 14 Juli per auto uit Hyde Park naar New- York. Vóór haar bezoek was zij de gast geweest van president en mevr. Roosevelt. De burgemeester van New-York ontving H. M. met den volgenden welkomstgroet: „Ik spreek namens zeven en een half millioen mensehen en roep U De burgers van de Ver. Staten en Canada, evenals de burgers van alle Vereenigde Volkeren brengen een eer biedigen groet aan H. M. Wilhelmina, Helena, Pauline Maria, Koningin der Nederlanden. Zij allen brengen hulde aan den beproefden moed van deze edele Afstammelinge van den doorluchten Willem van Orahje-Nassau. Wij, Amerikanen, bewonderen de onversaagde geest kracht door H. M. getoond in Haar vliegtocht over den Atlantischen Oceaan, om de Volken van Canada en de Ver. Staten te leeren'kennen. Meer dan ooit zijn wij na dit bezoek besloten de dappere Nederlanders te steunen in hun moedigen strijd. Wij beloben plechtig, onvermoeid onze krachten te geven aan het gemeenschappelijk pleit der Vereenigde Volkeren, opdat vrijheid en recht voor allen over de geheele wereld zullen zegevieren. uit het diepst van mijn hart een welkom toe. De banden tusschen mijn stad en Uw land zijn zéér nauw. Onze stad had een zeer voorspoedig begin, omdat zij begon als Nieuw-Amsterdam. Zij was van .den aanvang af een gelukkige stad, waarin vrijheid en vriendschap uit andere landen meegebracht, bloei- deh. Zoolang er een Nederland is, zoolang een New-York zal bestaan, zal onze bevolking steeds een groote liefde voor Uw land koesteren. In haar antwoord wees de Ko ningin er op, dat het haar speet, dat het bezoek ondèr de schaduw van den oorlog plaats vond. Dag in dag uit gaat, zoo vervolgde zij, de bittere strijd voort, maar toch door alle ellende en het lijden heen schittert de onoverwinnelijke geest van mqn volk in Nederland en in Ned.-Indië. Moge ons geloof en ons besluit om te volharden, terwille van hen even onwrikbaar zijn als hun geloof, totdat de overwinning tenslotte de zegeningen des vredes over de geheele wereld zal af werpen. Bij het bezoek aan de Nederland sche Officieren Club in hotel Wal dorf Astoria te New-York zeide de Koningin o.m.: „Ik ben den Oceaan overgekomen, om tegenover allen die ik in dit werelddeel ontmoet te getuigen van de grootheid van ons volk te Het „Witte Huis" te Washington, waar de president van Amerika en mevrouw Roosevelt onze Koningin ontvingen, vóórdat Zij Haar historische toespraak hield voor het Amerikaansche 'Congres Wijlen president Roosevelt, die in 1942 onze Koningin in Ame rika zoo hartelijk ontving De gevreesde longtuberculose grijpt nog steeds om zich heen en blijkens de laatste statistische "ge gevens is de toestand op dit gebied sedert de bevrijding nog voortdu rend ernstiger geworden. Het aan tal actieve t.b.c.-lijders bedraagt het dubbele van voor den oorlog, aldus dr. M- Koster, leider van den dienst Röntgenologisch Borstonder- I zoek te Amsterdam. Het wordt daardoor meer en meer noodzake lijk dezen volksvijand krachtiger te bestrijden. De consultatiebureaux zijn door de toename van het aantal geval len ernstig overbelast en hebben weinig tijd beschikbaar om zich bezig te houden met het z.g. door lichten van groote groepen der normale bevolking. Door de toepassing van foto grafie van het doorlichtingbeeld is de techniek hiervan aanzien lijk verbeterd en is deze methode een betrouwbaar hulpmiddel ge worden voor het werkelijk mas sale systematische borstonder zoek. Door speciaal daarvoor op geleide teams van röntgen- assistenten en administratieve krachten onder leiding van een dokter, kunnen 5001000 men- schen per dag onderzocht wór den- Tijdens de bezetting was verdere ontwikkeling dezer methoden in Nederland, waar pionierswerk op dit gebied geschied is, niet goed mo gelijk. Echter kon de Nederland sche militair-geneeskundige dienst in Engeland daar van de gelegen heid profiteeren om teaips te trai nen. en de speciaal voor dit doel geconstrueerde apparaten aan te schaffen. In Augustus 1944 werd onder leiding van dr. S. L. Fransman de dienst röntgenologisch borst onderzoek van den medischen Dienst der Koninklijke Landmacht opgericht. De bedoeling was op deze wijze de mogelijkheid te scheppen het nieuw op te richten leger grondig röntgenologisch te onderzoeken en tevens voor de Nederlandsche bur gerbevolking den achterstand, die op dit gebied door de bezetting onvermijdelijk ontstaan was, te overbruggen. De capaciteit van de drie apparaten met het grondig getrainde personeel is namelijk veel grooter dan voor het lager alleen noodig is. Het ministerie van oorlog heeft dan ook dezen dienst mede ter beschikking ge steld van de burgerinstanties, die zich met dit massa-onderzoek in den vorm van doorlichten reeds jaren lang bezig houden, namelijk de consultatiebureaux en het cen traal bureau voor keuringen op medisch-hygiënisch gebied te Den Haag- Reeds zfin in Amsterdam, waar een tak van den dienst op het Johannes Vermeerplein II sinds September 1945 werkzaam is, be halve de recruten, alle studenten, de arbeidsreserve en een aantal bedrijven gefotografeerd. De foto's worden in rollen, waar op ong. 45 opnamen staan, in een archief bewaard, terwijl tevens-een kaartsysteem van alle onderzoeken bijgehouden wordt. Deze documen tatie maakt het mogelijk een foto, zelfs als zij lang geleden geno men is, in enkele minuten terug te vinden, hetgeen voor controle onderzoek of een bij her-onderzoek nieuw gevonden geval van het grootste belang is. Plannen worden uitgewerkt om in navolging van Kopenhagen, Zürich en andere groote steden de geheele Amsterdamsche burgerbe volking en eventueel Den Haag en andere bevolkingscentra te onder zoeken. „Hoewel aanmelding vrij willig zal zijn, meenen wij," aldus dr. Koster, „dat het begrip voor medische voorzorg voldoende bij de Nederlandsche bevolking ontwik keld is, dat zij na oproep in groo- ten getale zal komen." midden van zijn tegenslagen; van al het gToote en het goede dat on der die tegenslagen ontstaat en ge groeid is en zooveel belooft voor de toekomst; opdat zij als het ware uit de eerste hand kunnen verne men wat het beteekent Nederlan der te zijn, thans en ook in de toekomst; en ik zal daaraan toevoe gen, dat van Ned.-Indië vaststaat, al weten wij op dit oogenblik van de bijzonderheden weinig af, dat alle bevolkingsgroepen lijden onder het harde militaire gezag der Ja panners en dat ik er van overtuigd ben, dat onze Rijksgenooten niet minder flink stand zullen houden dan onze landgenooten in Neder land. Leve ons Rijk." Voor het eerst in de geschiede nis van de Ver. Staten heeft een regeerend Koningin beide Huizen van het Congres toegesproken en wel Donderdag 6 Augustus. 5 Aug. was H.M., den eersten dag van haar officieel bezoek aan Washington, op het Witte-Huis verwelkomd door president Roosevelt. Tijdens de opname der foto's riep de Koningin uit: „Wat een groot aantal fotografen." Waarop de president zich tot H. M. wendde zeggende; „Maakt U niet ongerust, we hebben ze goed gedresseerd." Toen de Koningin hierom glim lachte zeide mevr. Roosevelt tot haar echtgenoot: „Ik dacht dat zij jou goed hadden gedres seerd." De president lachte en gaf toe, dat zij gelijk had. - Na afloop van de receptie ont ving H. M. de leden van het Corps Diplomatique, die te Washington geaccrediteerd zijn. Later op den avond was de Koningin de gast aan een officieel banket. Na af loop hiervan werden journalisten 'in de gelegenheid gesteld vragen aan H. M. te stellen. Zal het Ne derlandsche volk onderworpen blij ven, of zal het een of anderen dag in opstand komen?, werd haar om. gevraagd. Zij antwoordde met verheffing van stem, dat het Ned. volk of schoon door overmacht overwel digd, zich nooit onderworpen had en dit nooit zou doen; dat het met groeten moedontbering, leed en verlies verdroeg en dat het met onverflauwde vastberadenheid zou beginnen met den wederopbouw van zijn bestaan en zijn lot, zoo dra het weer zich zelf is. De toespraak van H. M. tot het Congres maakte veel indruk. Wij laten hier het slot van haar toe spraak volgen: „Wij aanschouwen nu boe een oud bondgenootschap vernieuwd wordt. Een der grootste figuren die aan de wieg stond der Amerikaan sche vrijheid, Benjamin Franklin, schreef eens aan John Adams, uw eerste gezant in Den Haag„Bk geloof dat Holland noch ons land ooit zijn vrienden in den steek zou laten." Daarom was het ons alsof wij zelf getroffen werden toen de eerste Japansche bom op Pearl Harbour viel. Daarom hebben wij nooit geaarzeld in ons besluit ons te scharen bij de Verbonden Volke ren. Vereenigd houden wij stand en vereenigd zullen wij de overwin ning behalen." Sulyok, leider van de nieuwe Hongaarsche oppositie, de Hon- gaarsche vrijheidspartij, heeft on langs in de nationale vergadering gepleit voor de vorming van een „vierde groote mogendheid", be staande uit Frankrijk en de klei nere landen van Europa. Volgens Sulyok wordt de gang van zaken in de wereld thans beheerscht door drie groote mogendheden, die geen van alle tot Europa behooren: En geland, de V. S. en de Sovjet- Unie. „Hongarije moet van geen dezer mogendheden de satelliet zijn. Frankrijk is het grootste land met de hoogste cultureele ontwik keling van het vasteland," aldus Sulyok.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 5