Van Vliet en Derksen meester in de sprint Ambtenaren verdeelden flinke overschotten Botwinnik loopt half punt in Euwe remise met Stoltz DEENSCH MIL. ELFTAL NAAR ONS LAND Stand van den oogst Peters won gedecideerd van Petersen Gieseler de held van den avond Nederlandsche ploeg wordt versterkt Om den Harthoornbeker Voedselcommissaris voor Gelderland voor den rechter Achttien gedetineerden ontvlucht WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1946 PAGINA 6 De stayers De sprint Gieseler Successen Ned. zeilers DAMPROBLEEM Niet onverdeeld gunstig (Van onzen speeialen verslaggever) AMSTERDAM, 3 Sept. Tijdens de hedenavond op de Stadlonbaan gehouden revanches van de wereldkampioenschappen zorgden onze landgenooten pr voor, dat, uitgezonderd na het stayearsnummer, de eererondjes onder de tonen van het Wilhelmus werden gereden. Van Vliet en Derksen bezetten respectievelijk de eerste en tweede plaats in de sprint, Peters won de achtervolging tegen Pedersen en de amateur Gieseler zette het Stadion op stelten door in het nummer 4 k.m. ach tervolging de mooie kleuren van de regenboogtrui van den Franschen wereldkampioen Rioiand geheel te doen verbleeken. Vóór de wedstrijden werden de wereldkampioenen en Derksen op hartelijke wijze op een met bloe men versierd podium gehuldigd. Na een serie voor amateurs be sloot de wedstrijdleiding eerst de motoren in de baan te laten komen, ,wijl de donkere wolken niet veel goeds beloofden. Het weer hield zich achteraf echter uitstekend. De wereldkampioen Frosio lootte den kop. De eerste helft van den Wedstrijd over 100 K-M. gaf betrek kelijk weinig strijd te zien. De Ita liaan kreeg geen enkelen serieuzen aanval op zijn leidersplaats te ver duren- Achter hem was het een voortdurend stuivertje wisselen, waarbij onze landgenooten v. d. Voort en Bakker menigmaal op den voorgrond traden. Toen kwam er opeens volop leven in de course. Onze nationale kampioen zet te de tanden op elkaar. Uit de vijfde positie kwam hij naar voren, passeerde eerst Lemoine, vervolgens Chaillot, zette door en ging over Bakker heen en of dit nog niet genoeg was, zette hij er zoo'n machtige pace in, dat zoowaar Frosio er ook nog aan moest gelooven. De Italiaan werd finaal losgereden. Zijn gangmaker v- Ingelghem be merkte dit eerst na driekwart baan, waardoor de wereldkam pioen van den kop naar den staart verhuisde. V. d. Voort had echter maar kort pleizier van zijn krachttoer, toen Lemoine hem kwam verdrin gen, die daarna de leiding behield, door er In een regelmatig, straf tempo voor te zorgen een dergelij- ken afstand te bewaren, dat hij eventueele aanvallen tijdig kon ont- loopen. Achter hem werd het ook nu een voortdurend wisselen van plaats. Besson, twee weken gele den nog de favoriet voor den we reldtitel. liet slechts even een kort vuurwerk zien, doch deed verder niets opvallends. De andere renners brachten dikwijls leven in de course. Bakker mogen wij niet onvermeld laten, hij reed moedig' en was erg vechtlustig. De inzinking, die hij ongeveer 10 K.M. voor het einde kreeg, wist hij keurig te boven te komen. Frosio, die in Zürich nu Ijiet bepaald regelmatig den titel op zijn naam bracht, liet in deze periode zien, dat hij zijn vak uitstekend verstaat. Chaillot nestelde zich op de tweede plaats- En zoo gingen de laatste kilometers in, in de ver- Wachting, dat Chaillot tegen het einde Lemoine zou bespringen. Eerst 750 m. voor de finish zette hij inderdaad den aanval in, echter te laat om succes te hebben. De eindstand was: 1. Lemoine, 1 uur 22 min. 26 2/5 sec. 2. Chail lot op 5 meter, 3- Frosio op 100 m-, 4. v. d. Voort op 200 m., 5. Besson op 450 m., 6- Bakker op 480 m. Geen enkele renner werd dus ge lapt! In de sprint hadden v. Vliet en Derksen het niet bepaald moei lijk tegen Scherens en Gosselin of het zou de eerste rit geweest moe ten zijn, toen v. Vliet zich voor de marathontribune bijna door Gosselin liet verrassen. In de laat ste bocht bedwong hij den Belg en won tenslotte nog royaal- Wat de finale betreft: bij het ingaan van de voorlaatste bocht zette V. Vliet de eindspurt in. Derksen kwam wel opzij, maar kon v. Vliet toch niet ernstig bedreigen. De Woerdenaar won met een half wiel. Einduitslag: 1. v. Vliet, 3 pt; 2. Derksen, 4 pt.; 3- Gosselin, 5 pt. en 4. Scherens, 6 pt. Tusschen de sprintnummers door bewees Peters den wereldtitel ach tervolging met eere te dragen- Zijn tegenstander Pedersen (Denemar ken), die Ortelli verving en die in Zürich derde was geworden, werd volkomen regelmatig geslagen. Na de eerste ronde liep de Haarlemmer uit en vergrootte geleidelijk aan den voorsprong, om in 6 min. 33 3/5 sec. te winnen- Pedersen noteerde 6 min. 39 sec. Het succesnummer van den avond was echter de 4 K.IVI.-achtervolging vcor amateurs tusschen den wereld kampioen Rioiand (Frankrijk) en onzen landgenoot Gieseler, die na een halve ronde al direct een flinken voorsprong nam en dezen tot ongeveer 70 meter deed uit groeien. De Franschman kwam er eenvoudig niet aan te pas en onder luide toejuichingen van het zeer talrijke publiek ging onze landge noot als eerste over de meet: tijd 5 min. 31 1/5 sec. Een overgelukkige Gieseler viel zijn vader, die zijn vreugdetranen niet kon bedwingen, om den hals. Ook de helpers moesten zich een omhelzing en nog meer! van den overwinnaar laten welge vallen. De persfotografen hadden het druk. Donderend toegejuicht reed Gieseler zijn eereronde. Wat een geluk, dat het stadion geen houten tribunes heeft, dachten wij toen. En dan te weten, dat de N.W.U- voor Zürich geen amateurs op dit nummer inschreef, wijl dit te zwaar geoordeeld werd! Gieseler zou on getwijfeld dezen avond met de regenboogtrui op het podium heb ben gestaan. In de finale voor amateurs over 6 K.M. trok Harmans er twee ron den voor het einde alleen tusschen- uit en nam ongeveer 30 meter. Faanhof ging er na het luiden van de bel achteraan, om in een felle eindsprint te winnen. Voor den aanvang van de revanchewedstrijden van Zürich in het Olympisch stadion te Amsterdam werden de kampioenen gehul digd. V.l.n.r.: Derksen, de vermoedelijke kampioen sprint profs, Peters, wereldkampioen Achtervolging voor profs, Frosio, wereld kampioen stayers en Rioiand, wereldkampioen achtervolging amateurs Botwinnik heeft zich gisteren keu rig hersteld van zijn nederlagen tegen Kotov en Yanofsky. Hij kwam. nu uit tegen Kottnauer. Na 55 zetten dwong hij den Tsjech op te geven. Euwe had het allesbehalve gemak kelijk tegen Stoltz in een Siciliaan- sche partij, Drake-variant. Nadat 32 zetten gedaan waren stond Euwe op verlies. De Zweed trachtte door een offercombinatie de beslissing te for- ceeren, onze landgenoot gaf zich ech ter niet gewonnen en slaagde er ten slotte nog in de partij in remise te doen eindigen. Euwe staat nu nog maar een halve punt voor op Botwinnik, zoodat met de laatste ronden voor den boeg de spanning ten top is gestegen. Wat de andere partijen betreft: Lundln won van Najdorf, de ontmoe tingen VidmarSzabo, SmislofGul- mard, O'KellyTartakower, Denker— Yanofsky en SteinerChristoffel ein digden alle in remise. De twee res- teerende partijen, die tusschen Bo leslafsklej en Kotov en die tusschen Bernstein en Flohr werden afgebro ken. De stand is thans: Euwe 13 punten, Botwinnik 12 punt, Smislof 11 punten, Szabo 10 punten, Stoltz 9(4 punt, Flohr 9 pun ten en 1 afgebr. partij, Najdorf 9 punten. Denker en Lundin leder 8(4 punt, Tartakower 8 punten en 1 af gebr. partij, Kotov 7(4 punt en 1 af gebr. partij, BoleslafskieJ 7 punten en 2 afgebr. partijen, Kottnauer 7 pun ten en 1 afgebr. partij, Yanofsky 7 V<m het Staunton-schaaktournooi te Groningen. Drie grootmees ters analyseeren in hun hotel een der gespeelde partijen. V.l.n.r.: dr. Max Euwe, de Belg Galway en de Hongaar Szabo Het Deensche nationale militaire voetbalelftal, dat onlangs het elf tal van onze eerste militaire afdee- ling met 81 klopte, komt op 11 September naar het Olympisch Sta dion voor een tegenbezoek. De Denen hebben zes internatio naals in hun gelederen. In overleg met de afd. Amsterdam van den K.N.V.B. is besloten ons militaire elftal te versterken. Uitgenoodigd zijn o.a. Drager, Potharst, v. Wijn gaarden, v. Gooi. Toestemming van den voorzitter van Ajax is reeds verkregen. Men heeft de twee Ajacieden nog niet kunnen berei ken, daar zij met hun ploeg op tournée zijn. Komt er geen kink in den kabel, dan zal het Nederland sche militaire elftal als volgt in het veld verschijnendoel Terpstra (TOG), achter Onland (HBC) en Potharst (Ajax), midden v. Gooi en De Winter (beiden Haarlem) en v. d. Steen (Volewijckers), voor: Drager (Ajax), Hermans (Stormvo gels), Roozen (Haarlem), v. Wijn gaarden (BI.-Wit") en Dissel, die in het komende seizoen de linksbui tenplaats bij A.F.C. zal bezetten. De wedstrijd wordt de3 avonds ge speeld. De opbrengst komt geheel ten goede van het Roode Kruis. De stadion-directie heeft het stadion gratis beschikbaar gesteld. Voor de ontvangst van de Denen is een eere-comite opgericht, waar in o.a. zitting hebben Z.K.H. Prins Bernhard, M. A. Wassaard, Deensch gezant, de waarnemend burgemees ter van ^Amsterdam B. C. Franke en K. J. J. Lotsy, voorzitter van den K.N.V.B. H.K.H. Prinses Juliana heeft een uitnoodiging ontvangen in dit eerecomité zitting te nemen. Het Deensche gezelschap wordt op 10 September officieel ontvangen ten stadhuize, - Opnieuw hebben de Nederlandschs zeilers in de zeilwedstrijden te Burn, ham on Crouch succes geboekt. De „Goede Wind" (stuurman Voi- lebregt) kwam als-eerste over de fi nish in den tijd van 2 uur 30 min. 29 sec., gevolgd door „Tijl Uilen spiegel" (stuurman Blickman) in 2 uur 31 min. .43 sec. De derde plaats was voor de Engelsche boot „Pere grine". De „Sterna", die eergisteren haar mast overboord zeilde, kon niet aan de wedstrijden deelnemen, maar is waarschijnlijk vandaag weer van de partij. punten. Guimard 6 punten, Steiner 5 punten en 1 afgebr. partij, Bern stein 4(4 punt en 1 afgebr. partij, Christoffel en Vidmar leder 4(4 punt, O'Kelly 4 punten. Vandaag worden de volgende partijen gespeeldStoltzVidmar, Flohr Euwe, TartakowerBernstein, Kotov— O'Kelly, Yanofsky—BoleslafskieJ. Kott nauerDenker, ChristoffelBotwinnik, GuimardSteiner, NajdorfSmislof, SzaboI.undSn. Vrijdagmorgen om 10 uur beginnen de afgebroken partijen tot 2 uur en verder van 4 tot 8 uur in den middag. Op Zaterdag, den laatsten dag van bet toumooi, zijn de speeltijden ais vlogt: 10.00—15.00 en 16.30 totdat alle partijen zijn uitgespeeld. Na een onderbreking van enkele jaren zal de zwemvereeniging Het IJ te Amsterdam op 21 en 22 Sep tember a.s. weer de traditioneels waterpolo-wedstrijden om den Karthoornlfceker organiseeren. Aan dit tourncoi zullen deelnemen de Cercle Natation de Bruxelles, kam pioen van België 1946, Zian, Den Haag, kampioen van Neder land 1946, H.Z. en P.O. Den Haag en Het IJ Amsterdam. De beker is momenteel in het be zit van de H.Z. en P.C. Aan dit toumooi zijn tevens wedstrijden verbonden, waaraan verschillende prominente zwemmers en zwem sters zullen deelnemen, o.a. Ho ving, Nel van Vliet en Haimiet Termeulen, Naar wij vernemen zullen de voor Zondag 15 September in de Haar lemmermeer vastgestelde Nederland sche clubkampioenschappen op den weg en de wedstrijd om den N.W.U. veteranen-beker wegens een onvol doend aantal Inschrijvingen niet doorgaan. De Nederlandsche renner Frans Pauwels won gisteren den wegwed strijd Sint Nicolaas-Waes over een afstand van- 125 km. in den tyd van 3 uur en 30 minuten. Tweede was de Belg Kijckers op een lengte. In de eerste divisie van de Engel sche league werd gisteren de wed-, strijd Grimsby TownWolverhamp ton Wanderers gespeeld, welke in een 00 gelijk spel eindigde. De Russin Nina Dumbadse, Buro- peesch kampioene discuswerpen, kwam in Sarpsborg (Noorwegen) met een worp van 50.50 m. met ruim 2 meter boven het op naam van Gisela Mauermeyer staande wereld record. Aan. het eind van 1945 had de provinciale voedselcommissaris te Arnhem een voedseloverschot, be staande uit: 712 kg. suiker, 200 kg koffie, 702 pakjes puddingpoeder, 1000 liter spijsolie en ongeveer 2600 kg. havermout. Waarheen met de zen voorraad? Want die was te klein voor een extraatje op den bon in deze distributiekringen. Een ambtenaar ging naar het C.D.K. in Zwolle, maar daar wist men er geen bestemming aan te geven. De vraag of de overschotten beschikbaar gesteld zouden worden aan instellingen, zooals ziekenhui zen en sanatoria, werd in Zwolle afgewezen met de mededeeling „die hebben al zooveel gehad...." Wat dan? „Enfin, u kijkt maar eens. was de boodschap, welke de Arn- hemsche ambtenaar mee kreeg. In Arnhem werd daarop met goedkeu ring van den prov. voedselcommis saris besloten, de overschotten te verdeelen onder de 500 ambtenaren van den dienst. In December 1945 en in Maart van dit jaar kreeg iedere ambtenaar een deel. De justitie vond dezen gang van zaken echter niet goed. Zoo stonden thans voor den economischen po litierechter terecht de prov. voed selcommissaris, ir. W. K., en de ambtenaar J. E. V. De kwestie van opzet speelde in deze strafzaak een groote rol. De officier van Justitie No. 1261 van C. Nlerop te Amsterdam Wit begint en wint; dit is het eer ste vraagstuk voor de September-serie, oplossingen kunnen van de geheele serie tegelijk ingezonden worden tot half October aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heemstede. Bovenstaand probleem is gebaseerd op een nieuw slotmotief, hetgeen te verwachten is van den Redacteur va;i het motievenhoekje van het maand blad v. d. Kring v. Damproblematlek. Oplossing. No. 1254 van C. v. d. Sommen te Eindhoven: Wit speelt naar 40, 44 21, 42, 44. 37 en wint. Ontleding heel aardig, aanvangstand minder mooi. No. 1255 van T. Lindeman te Apel doorn: Wit speelt naar 30, 10, 3. 3 en wint. Niet lastig doch fraaie wijze van meerslag. achtte beide verdachten schuldig. Hij herinnerde er aan, dat de C.C.D. nog gewaarschuwd heeft tegen de verdeeling. Er Is geprobeerd deze zaak ondershands af te doen, maar daartegen had spr. zich verzet, „opdat het publiek wete, dat zonder aanziens des persoons de vinger wordt gelegd op een wonde plek, of het nu Jan Pet, een voedselcommissaris of een minister betreft." Tegen ir. K. werd f 1000 boete en tegen V. f 500 boete geëischt. De politierechter vonniste met f 100 boete subs. 2 weken hechtenis voor ir. K. en f 50 boete subs. 1 week hechtenis voor V. Als gevolg van de weersomstan digheden is de stand van den oogst te velde momenteel niet onverdeeld gunstig. De maand Augustus van dit jaar is buitengewoon vochtig geweest, waardoor het binnenhalen van de gemaaide gewassen, en wel in het bijzonder van tarwe, gerst en haver, vele moeilijkheden onder vindt. De aard van deze moeilijk heden varieert en houdt ten nauw ste verband met de hoeveelheid water, die in de verschillende dee- len van het land is gevallen. De si tuatie in de geteisterde gebieden biedt evenwel bijzondere aspecten, daar hier, door gebrek aan berg ruimte, de te velde staande gewasi- sen niet kunnen worden geborgen. Met inspanning van alle krachten wordt echter getracht den oogst zoo snei mogelijk binnen te brengen teneinde het uitschieten, waardoor de kwaliteit van de gewassen ver mindert, tot een minimum te be perken. Eenige dagen droog en zonnig weer zouden hierbij van on schatbare waarde zijn. Tengevolge van onachtzaamheid van een bewaker, die met eenige gedetineerden stond te praten, hebben dezer dagen achttien gedetineerden van het bewarings- kamp aan den Kanaal weg te Rot terdam kans gezien te ontvluchten. De kampcommandant stelde er prijs op, ons bij nadere informatie mede te deelen, dat de ontvluch ting buiten het kamp is gebeurd en uitsluitend is te wijten aan de onvoorzichtigheid van den bew'a- ker, die inmiddels is ontslagen. Misschien zullen nog meer ontslagen volgen, doch het onder zoek in deze kwestie is nog gaan de. Van eenige onrust in 't kamp is geen sprake. Van de achttien ontvluchten zijn er inmiddels acht, van wie sommigen uit eigen be weging. teruggekeerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 6