Ook pier van Muiderberg verdween in oorlogstijd E' T* Jt Z Badplaats een beetje op retour -W? i r* STAD EN STREEK OP DE KORREL r v DE HOND WOEF EN IK „DE SPAARNESTAD" POLITIEKE VERDEELDHEID HEERSCHT IN INDONESISCHE „REPUBLIEK" Sultan van Pontianak over den toestand in ons Rijk overzee Twee zusters levend verbrand WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1946 T AGINA 7 de kolenbonnen 62 en 63 BRANDSTOFFENHANDEL Blinde gastvrouwe meldde zich het eerst Vereenigd Tooneel- gezelschap Mr. d'Ailly burgemeester van Amsterdam? Verdeelde markt ORDE IN HUIS, OP SCHOOL EN OP DE 'PLANKEN Tragisch ongeluk te Vught Oranjesluizen gestremd WAT BIEÖT DE RADIO DONDERDAG? "'T'V JJPSPr JBB Is-rffiïSïr-.*. (Van onzen specialen verslaggever). L r is veel geschreven over de pier van -Scheveningen in oorlogstijd gesloopt, maar over die andere pier in Ne derland, die ook verdween, werd met geen woord gerept. En toch was de pier van Muiderberg heel indrukwekkend in haar soort, stoutmoedig te water uitge bouwd met een rotonde op het eind. Daar had je bij tijd en wijle beslist een aardig zitje, dat uitkijk bood op het vertier van de badplaats, op warme da gen lang niet gering. En menigen zomeravond, wanneer de drukte was geweken, kon je er genieten van een der mooiste zeegezich ten, het oude Zuidersopje vol zacht iriseerende kleuren, het grillig, boeiend verloop van de kust, den hoogen, begroeiden Gooischen wal en naaldfijn te gen den lichtenden hemel de torens van Muiderslot, van Ransdorp en Monnikendam. De buurten van Marken dreven langs den einder en Pampus leek de rug van een reuzen schild pad, die dommelde voor de kust. Tot de adem van den nacht den spiegel der zee besloeg, de licht jes gingen pinken, de vuurtjes schitteren van Ydoorn en Mar ken-Oost. Badplaats van den kleinen man Muiderberg heeft als ontspannings oord heel oude papieren, van lang vóór den tijd, dat de Gooische tram ln het seizoen de groote massa van dagjesmenschen, vooral uit Oostelijk Amsterdam, naar het smalle strand vervoerde, geprezen als het veiligste tan Nederland. Inderdaad kan men hier eindeloos ver de zee in waden voor het water tot het middel reikt. Het werd de badplaats van den kleinen man, voor de smalle beurs, eenvoudig en degelijk zonder een zweem van het mondaine, frivole van sommige harer Noordzee-zusters. Sinds bussen de tram vervingen en in den oorlog de fietsen schaarsch werden, is Muiderberg een beetje op retour en men zou zich daar haast over verheugen. Want de plaats zelf is zoo mooi, dat een weinig ver getelheid haar volstrekt niet scha den zou. De ingang van een groot woud Zij ligt terzijde van den weg, den grooten weg van Amsterdam naar het Gooi, waar dagelijks duizenden auto's langs suizen. Slechts zelden dat een dier vele bij de Hakkelaars- brug vaart mindert, het stuur om gooit en den zijweg neemt naar de kust, naar Muiderberg. Hem wacht nog dezelfde verrassing, welke Prof. J. A. de Rijk veertig Jaar terug zoo lyrisch beschreef: „Het schijnt alsof wij aan den ingang van een groot woud zijn, dat tusschen hemelhooge bcjmen zijn geheimzinnige diepten voor ons opent. Een schaduw rijke laan brengt ons door bosschaad- jes heen, voortdurend stijgende, naar het kerkje, hoog op den heuvel en van alle kanten omringd door op gaande eiken.Luister: 't is het ruischen der zee, die hier zeer nabij is, al verhindert het dichte loof u hare golven te zien.Ineens, bij het omslaan van een hoek, op 't onverwachts, wordt onze 'ziel aange daan door een gezicht, dat geheel ons wezen aangrijpt en opvoert: de zee, de zeeDir zee is geen zee meer vandaag, maar verder bleef Muiderberg nog onveranderd en ongerept: met zijn indrukwek kende Brink, zijn herbergen, de ouderwetsche villa's en optrekjes die onder het hooge, ruischend ge welf der boomen ophielden leelilk te zijn. Melancholieke noot Buiten de drukte van het sei zoen stemt Muiderberg wat uit- dentijds en melancholiek. Er zijn dan ook drie begraafplaatsen, een doolhof en een echo. De V. V.V. is vernoemd naar Floris den Vijfde, gezien diens lot ter plaat se eigenlijk niet verlokkend en wellicht ook de oorzaak, dat se dertdien de „edelen" het strand '.kerelen'- hebben eindelijk is voorzitter van die V.V.V. vanouds de direc teur van de grootste begraaf- plaats. Dit is niet zonder ain Velen komen naar Muiderberg om zich voor altoos te vestigen de trouwste gasten, die zich om het seizoen niet bekommeren. Zoo rusten op de Familiebegraaf plaats, onder de boomen pal aan zee, Helmers, Heinze, Justus van Maurik en op het heel oude Joodsche kerkhof Judels, Louis de Vries, Esther de Boer—van Rijk. Maar niet alleen de graf- registers vermelden groote na- men, ook het doopboek der Her vormde kerk. Want Muiderberg wijst u met trots het dominees huis, waar Lieftlnck werd gebo ren. Eens zullen zich legenden vormen: hoe hij als knaap hier De kust bij Muiderberg naar een teekening van Wenckebach uitzag over zee, de echo in het bosch geheimzinnige woorden toeriep, steeds als eerste van zijn speelgenooten een uitweg uit dén doolhof vond. De groote attractie De echo in het bosch ls de groote locale attractie, die reeds den Muider- kring moet hebben geboeid. Zij is maar zoo niet te naderen, doch'veilig opgesloten tusschen een half ronden muur en een stevig hek. Ergens daar binnen huist de echo, wtór precies, dat weet de man, die haar perma nent bewaakt en tegen vastgesteld tarief bereid ls het hek te ontslui ten. Het ls een heel bijzondere echo, bij wie het trucje van den Koning van Wezel niet opgaat; integendeel, zij herhaalt het geroepene van de eerste tot de laatste syllabe. De hui dige bewaker maakt er veel werk van. Hij is een belezen en praatgraag man, die Jarenlang amanuensis in het Binnengasthuis was; zegt TJ maar gerust lijkenknecht", verdui delijkt hij. De man weet inderdaad veel van lijken af en als hij de echo haar lesje heeft laten opzeggen, dwaalt hij graag naar dit onderwerp af. Dan verleent hij'zijn gretig grie zelend gehoor inzicht in de cultuur historie van het lijk, van armezon- daarsvet of menschensmeer der mid deleeuwen tot de spiritus-cadavers der hedendaagsche anatomische les. Maar lijkenknecht is een vak, dat Je opvreet, waar je voortijdig mee uit scheien moet, waarschuwt hij. Onder den indruk van de echo, een beetje somber van al die graven onder ruischend loof en met een smaak als van menschensmeer in de keel, haast men zich het water te zien. het smalle strand en de kleine vloot van roeibootjes, dobberend op den plas. Een frlsch glas bier in den speeltuin, hoog op den wai spoelt den weemoed weg, verzoent met het leven en met den dood. En men staat op, vol goeden moed, bereid om den voorzitter van de V.V.V. te vragen wat een graf kost pal aan zee. Of voor het volgend seizoen dat optrekje daar met volledig pension. DENKT U ER OM zoo spoedig mogelijk naar Dan bent U zeker van een vlotte bediening en eerlijke verdeeling der kolensoorten Ook nieuwe klanten zün welkom! Friesche Varkenmarkt 6-10 (Spaarne bij viaduct) Telefoon 14164 en 13904 (Adv.) Een der eerste vrouwen ln Dordrecht, die zich vrijwillig aan meldde voor het in huis nemen van een der Engelsche schooljongens uit Suffolk, die 14 dagen in Neder land zullen verblijven, was iemand, die door een R.A.F.-aanval op Dordrecht blind was geworden. Zij bereidde den jongens een hartelijk welkom. Het Vereenigd Krommenieër Tooneelgezelschap geeft een reeks uitvoeringen van het blijspel „Nummer 17" of „Koning of Kruier". De uitvoeringen worden gegeven in ,,Ons Genoegen", 7, 8, 10, 12 en 15 September a.s. De heer A. van Geluk, wethou der van Openbare Werken van Bloemen daal, zal Zaterdag 7 Sep. tember op het bureau van Publieke Werken van 11—12 uur spreekuur houden, in plaats van 8.30-9.30 v.m. 15. „Schandelijk!" vond Joep. „Zoo'n manier van doen is een fat soenlijke kat onwaardig, We sullen haar onderhanden nemen, daar kunnen jullie van op aan." „Wat ga je dan doen, Joep?" vroeg ik nieuwsgierig. „Ik sal tegen van avond een vergadering van de kat- tenclub „De dubbele snor" bijeen' roepen," legde de kater uit. Als je sin hebtmag je óók komen. Dat Woef enPluto erbij sijn, spreekt vanzelf. Jullie kunnen dan sien, hpe onbehoorlijke kattenbeesten hun trekken thuis krijgen!" En öf ik zin had! Je begrijpt, dat ik mij zoo'n buitenkansje niet liet ontgaan. Toen het donker begon te worden, trok ik er met Woef op uit. „De katten vergaderen altijd in de groo- r r\ I te schuur van boer Korenaar," ver-< telde hij. „Die staat een eindje uit de buurt van de huizen, want je begrijpt, ze zouden niet graag wil len, dat de menschen hen snapten". Onderweg zagen wij van alle kan-, ten de katten door de tuinen slui pen. Natuurlijk was het ine vree-, ger ook wel eens opgevallen, dat katten bij voorkeur 's avonds uit gingen, maar geen haar op mijn hoofd had er ooit aan gedacht, dat ze vergaderingen hielden. In de schuur van boer Korenaar waren er honderden bijeen. Bij de deur hield Koosjede poes van Jan Sabel, den veldwachter, toezicht. Iedere kat moest, vóór zij binnen mocht ko-, men, iets geven: een paar plakjes worsti ee?i halve muis, een stukje spek of een andere katten-lekkernij. Hedenochtend hebben de sultan van Pontianak. Hamid 2. en Soeka- wati, afgevaardigde van Bali ter con ferentie van Malino, het woord ge voerd voor vertegenwoordigers van de pers in het gebouw van den Re- geeringsvoorlicihtingsdienst te Den Haag. De sultan verklaarde o.m., dat de verwachting van sommigen voor een toenemende populariteit voor Sjahrir na zijn ontvoering teleurgesteld schijnt te zijn. De toegezegde zuivering is onvol doende diep geweest, zoodat Sjahrir belemmerd blijft door een openlijke en stiUe tegenwerking. Ook de strijd om de baant jes gaat nog steeds voort. Een eventueel tot stand gekomen „nationaal ka binet" zou weinig anders zijn dön camouflage van de binnen- landsche politieke verdeeldheid. „Sjahrir's kracht ligt o.m. in de Nederlandsche zwakheid," aldus de Sultan. „De Engelschen maken den Indruk, dat zij het conflict beu wor den. Een andere krachtsfactot voor de „republiek" ligt in het gemeen schappelijke wantrouwen tegen de werkelijke Nederlandsche pedoelin. zen. Dit wantrouwen wordt o.m. ge- roed door te voorzichtige formulee- ring in de Nederlandsche staats- Btukken en door den nadruk, die op het Rijksverband gelegd wordt," al dus dé 6Ultan. De Sultan vestigde er den nadruk op, dat het probleem voornamelijk op psychologisch terrein ligt en dat men in Nederland terdege rekening moet houden met een Indonesisch gebrek aan zelfvertrouwen, overge houden uit de koloniale periode. Voorts sprak hij als zijn meening uit, dat de pogingen van Sjahrir, om den constructieven geest in het binnenlandsche partijleven aan te wakkeren, gedeeltelijk hebben ge faald. Vervolgens nam Soekawatl het woord. „Bij ons op de Kleine Soen- da-eilanden en in de andere deelen van de Groote Oost zijn de Neder landers weer onder elkaar en daar is de samenwerking hesteld", zoo zeide hij. „Wat wij willen, dat ls zelfstandigheid en vrijheid, wij wen- schen geen terugkeer van de kolo niale verhoudingen". „Van Mook heeft ons vertrouwen en ook minister Jonkman heeft bij de Indonesiërs een goeden naam" „Geef ons een snelle regeering en reorganiseer het koninkrijk op basis van gelijkheid, aldus Soekawatl. Als dit verwerkelijkt wordt en alles loopt bevredigend, dan zal het nog wel losloopen met die haast om uit het rijksverband los te komen." Ten slotte werd gelegenheid tot het stellen van vragen ge geven. Een der aanwezigen vroeg den sultan of hij de aan wezigheid van Nederlandsche troepen overzee noodzakelijk achtte. Hierop antwoordde de sultan bevestigend. „Niet als machtsmiddel tegenover het na tionalisme, doch tegen terreur en moord." Nadat achtereenvolgens de na men van prof. Schermerhom en mr. Van Heuven Goedhart zijn genoemd in verband met de bur gemeesters-vacature in Amsterdam, doen nu hardnekkige geruchten de ronde, dat mr. Arn. d'Ailly, sinds korten tijd directeur van de Ne derlandsche Bank, tot burgemees ter benoemd zal worden. Amsterdam, 3 Sept. 1946 Gisteren werden besprekingen ge voerd te Den Haag tusschen den minister van Financiën, den voor zitter en den secretaris der Ver. voor den Effectenhandel. Het on derwerp is waarschijnlijk geweest de verhandeling der Amerikaantjes en de vereenvoudiging der effecten registratie. Vandaag was de kooplust niet groot. Indische waarden ondervonden echter een lichte belangstelling, waardoor esp koersverbetering in trad. Op de obllgatiemarkt was de stem ming voor staatsfondsen licht ver deeld iezoo, de scholen zijn weer begon nen en de moe ders hebben een wel gemeend „Deo gratias" gezongen. Het merkwaar dige is, dat de kinderen op het laatst zelf ook weer naar de banken begonnen te verlangen, zeker op die nare regendagen, toen ze alles gespeeld hadden wat er te spelen was en ten slotte vervelend werden, zonder dat zij het zelf wil den. De scholen zijn op geknapt, het onderwijzend personeel staat weer frisch voor de klasse en eindelijk zal dan een normale rooster een normaal schoolleven waarborgen, zelfs wanneer er gesplitst onderwijs wordt gegeven. Heel wat kinderen zijn blijven zitten, voor hun eigen bestwil, omdat de gevolgen van den oorlog in jiet vorige schooljaar nog zwaar drukten. Nor male lessen hebben een normaler leven thuis ten gevolge en dus ook weer een daling van de on deugd. Over het algemeen mogen we in Haarlem niet ontevreden zijn over het gedrag van de jeugd gedurende den vacantie- gebreid met eenige acteurs tijd. Dit is ook voor een en actrices van formaat, groot deel te danken aan zal ons veel appetijtelijks het prachtige speeltuin- brengen. Wij kunnen,na werk, dat zoowel in Haar- tuurlijk niet verwachten, lem als in de omgeving dat ter hand is genomen. Met ten de tapperijen uitsluitend beroepsmusici muziek mo gen maken en dat bij openbare vermakelijkhe den alleen beroepsmusici en artisten mogen mede werken, tenzij de verma kelijkheden door ama- al het gebodene ons teursgezelschappen in eigen volle zal bevredigen kring of ten bate van een liefdadig doel worden ge geven- Door deze uit spraak wordt het gilde der beunhazen dus getroffen, doch van den anderen kant garandeert deze bin ding geenszins, dat het door de kleinkunstenaars gebodene staak en zet op een behoorlijk plan zal staan en dat er steeds naar onze opvattingen een programma gegeven zal een prettige ontspanning geschonken zal worden. WOrden, dat den toets der geboden en den moeders De vereeniging „Geloof critiek kan doorstaan, een zwaren vacantietijd en Wetenschap" heeft de De Haarlemsche Klein kunstenaars hebben tot weinig middelen, maar met een prijzenswaardigen ijver hebben onderne mende menschen zich voor dit werk gespannen en daardoor een dubbel re en enze hoogste waardee ring mag oogsten, maar gezien de verrichtingen tijdens het vorige seizoen en het gepubliceerde re pertoire, mogen we aan- sultaat bereikt: het kind nemen, dat ons veel genot verlicht. In die speeltui- beste tooneelstukken, die nen heerschte discipline onze groote nationale ge en een orde, waarnaar de zeischappen in studie jonge kinderen vragen, hebben genomen, voor omdat het spel onder goe- zich gereserveerd, ter wei- slot van de feesten een nachtvoorstelling in het Concertgebouw gegeven, die nu niet bepaald be de leiding een grootere kome afwisseling van de antwoordde aan het hoe gedegen voordrachten, die rageroep dat er aan voorafging. Wij hopen echter dat de burgemees ter door zijn uitspraak mede te kennen heeft wil len geven, dat wij van orde houden ook bij elk optreden van eenigen artist. vreugde geeft. Ook het tooneelseizoen is weer begonnen. Er staat ons heel wat te wachten, want onze vaste de loopmare ons heeft aangekondigd. Het officieele orgaan van de Landelijke Fede ratie van Kleinkunste- bespeelster van den naars juicht om een be- stadsschouwburg, de too- sluit van den burgemees- neelgroep „Comedia", uit- ter van Haarlem, dat in In het geneeskundig gesticht „Voorburg" te Vught is gisteren een tragisch ongeluk voorgevallen.- Drie vrouwelijke religieusen waren in een magazijn van het instituut bezig een groot vat vloeibare boen was leeg te maken. Toen de was verhardde, gooiden zij er benzin» bij, maar het lukte niet de wag vloeibaar te maken. Om nu te ziel. hoeveel vocht in het vat aanwezig was, staken zij een langen stok met aan het eind een stuk brandend katoen in het vat. De gevolgen wa* ren ontzettend. Een reusachtige steekvlam sloeg omhoog en twee der zus ters stonden direct in vlammen. Later heeft men hun lijken verkoold teruggevonden. De derde zuster wist nog te ont komen door uit een raam te springen. Met behulp van de brandweer van het instituut en die van Vught werd de brand gebluscht. Het magazijn brand de geheel uit. De namen der beide slachtoffers zijn zuster Lubina (mej. N. C. Buil uit Eindhoven) en zuster Gemella (mej. M. v. Diest uit St. Oedenrode) Ten behoeve van bet herstel van twee ijzeren vloeddeuren van de groote sluis der Oranjesluizen te Schellingwoude, zal de scheepvaart door die sluis van 2 September af t./m. 1 October, of zooveel langer of korter als noodlg of mogelijk zal blijken, gestremd zijn. Vaartuigen niet geen grootere lengte dan 35 me ter kunnen doorvaren, doch alleen in geval de waterstand op het IJsel- meer hooger is dan de stand op het binnen.IJ. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuwsber. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Morgengebed. 7.45 Gram. 8.00 Nieuwsber. 8.15 Gram. 9.45 Annie Mascini. 10.00 Gram. 10.15 Mor gendienst. 10.45 Gram. 11.00 „De Zonnebloem". 11.45 Familieber. 12.03 Gram. 12.30 Lunchconcert. 13.00 Nieuwsber. 13.45 Vrouw. 14.00 Rhapsodie Sextet. 14.40 Cau serie. 15.00 Piet v. d. Hurk. 16 00 Bijbel. 16.45 Roell Verhoog, piar.o. 17.15 Knapenkoor. 17.45 Celesta ensemble. 18.30 Nederl. Strijdkr. 19.00 Nieuwsber. 19.15 Gram. 19.25 Lezing. 19.45 Regeeringsvoorlich- tingsdienst. 20.00 Nieuws. 20.05 KM.I. 20.08 Twente. 21.45 Gram. 22.00 Nieuwsber. 22.15 Le zing. 22.35 Gram. 23.15 Schaak- tournooi. 23.30 Gram. HILVERSUM H, 415 M. 7.00 Nieuwsber. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 8.00 Nieuwsber. 8.15 Gram. 9.15 Morgenw. 9.30 Water standen. 9.50 Gram. 10.30 Vrouw. 10.35 Gram. 11.00 Nuttig en noo dlg. 11.10 Orgelconcert. 11.45 En semble. 12.30 Spionnetje. 12.35 Ensemble. 13.00 Nieuwsber. 13.15 „Les Gars de Paris". 13.45 Gram. 14.00 Voordracht. 14.20 Kwintet spelers. 15 00 Zieken en gezonden. 15.20 Ensemble. 16.00 Recital. 16.30 Gram. 17.00 Kaleidoscoop. 17.20 Dr. A. F. J. Portielje. 17 30 Jacques Schutte, orgel. 17.50 Rijk over zee. 18.00 Nieuwsber. 18.15 Romancers. 18.45 Sport. 19.00 Piano. 19.15 Departementen. 19.30 Tonny Westra. 20.00 Nieuws. 20 05 Radio Philharm. ork. 21.45 Pierre Palla, orgel. 22.00 K.N.A.C. 22.15 Causerie. 22.30 Skvmasters. 23.00 Nieuwsber. 23.15 Gram. Directeur; J. J. W Bcerrigter. Waarn, Hoofdredacteur; W. Sc verin.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 7