Sovjets willen hoofdkwartier V.N. naar Europa verplaatsen Dossiers van bureau Nat. Veiligheid verdwenen Grieksch-Oekrainisch geschil voor den Veiligheidsraad Botwinnik loopt achterstand in Zeeliedenstaking in de Ver. Staten Amer. schoenen zonder bon Tot hoofd en hart v: Griekenland beschuldigt Bulgarije van samenwerking met Hitier Rondom het ontslag van den heer Sanders Het „bewijsmateriaal" van Manoeilsky Euwe-Flohr eindigt in remise Het weer. 69ste JAARGANG No. 23638 o DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week De verwikkelingen den Balkan op Molotov's terugkeer Nabij Antwerpen hebben royalisten dezer dagen groote manifesta ties gehouden voor Koning Leopold. Tioee Belgische militairen dragen een groot portret van den verbannen Koning in den stoet mee Avontuurlijke Russen gearresteerd Koersval in New York-, De beurs van New York is ongetwijfeld een graadmeter van wat zich in het we reldgebeuren afspeelt. En daarom volgen ook talloos ve len, die overigens niet finan cieel geïnteresseerd zijn bij het verloop ter beurze, met belangstelling wat zich daar afspeelt. Reeds sinds eenige weken vertoonde Wallstréet sterke neiging tot koersdalin gen, doch deze week bereik ten vele koersen een nieuw laagterecord. Op één dag daalden koersen tot 17 pun ten. Daarmede werden de laagste puntendit jaar tot nu toe bereikt, nog overschre den. En hoewel gisteren en kele fondsen in herstel wa ren, moesten andere toch weer verliezen van 4 tot 7 punten boeken. Deskundigen vreezen, dat de hausse-markt omgeslagen is tot een baisse- markt. Zoowel de binnen- landsche toestand van Ame rika als de internationale toe stand heeft tot groote liqui- datieverkoopen in Wallstreet geleid. Voor de Nederlandsche houders van „Amerikaantjes" beteekent de groote koersval eveneens ernstig verlies, een verlies, waartegen men niets kan doen, nu de handel in Amerïkaansche fondsen nog steeds niet mogelijk is. Gevecht tusschen Hindoes en Mohammedanen GEEN BONNEN VOOR BABY-PAKKETTEN Het auto-ongeval van Prins Bernhard Fijngevoelig kameraadske veroordeeld Competitie-indeeling District II Vele menschen denken niet door hun eigen hoofd; heb ben noch een eigen overtui ging, noch een eigen richting. Zij laten de gedachten van anderen in hun hersenen overvloeien of slungelen over den gebaanden iceg achter anderen aan. Zij kunnen alleen leven bij en volgens de massa. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tijdens besprekingen, welke gisteren te Parijs tusschen de Groote Vier zijn gevoerd, bracht de Sovjet-gedelegeerde Visjinsky het verrassend voorstel ter tafel de algemeene vergadering van de Vereenigde Naties tot November te doen uitstellen en deze dan te Parijs of te Genève te doen hou den. Byrnes en Bevin verzetten zich krachtig tegen dit voorstel en wezen met beslistheid deze po ging van de Sovjets van de hand het hoofdkwartier van de Ver eenigde Naties naar Europa over te brengen. Zooals men zich herinnert, werd tijdens de algemeene vergadering der Vereenigde Naties te Londen oorspronkelijk vastgesteld, dat de zetel der Vereenigde Naties in de Vereenigde Staten zou gevestigd worden. Intusschen heeft Trygve Lie, de scretarls-generaal der V.N., te New- York medegedeeld, dat de Alge meene Vergadering der V.N. 23 Sep tember a.s., zooals was vastgesteld, aal bijeenkomen. Lie zeide, dat er geen enkel voorstel tot uitstel was ontvangen. Tijdens de besprekingen in de commissie voor Bulgarije, beschul digde de Grieksche afgevaardigde, Pipmelis, Bulgarije van „expansio nistische bedoelingen", toen het op kwam tegen den Bulgaarschen eisch met betrekking tot Westelijk Thra- cië. Ptpinelis voerde aan,dat het gebied In kwestie steeds Grieksch was geweest. Er wonen 250.000 Grie ken en 1000 Turken. Pipinelis antwoordde In details op de Bulgaarsche bewering, dat Bul garije geen werkzaam aandeel ln den oorlog tegen Griekenland heeft gehad. Bulgaarsche troepen, aldus Pipinelis, speelden een belangrijke rol in Hitler's campagne door de Duitsche Zuidelijke flank te dekken. Gedurende de Bulgaarsche bezetting van Grieksch gebied in den afgeloo- pen oorlog werden meer dan 100.000 personen gedwongen hun huis te verlaten. Van de 5000 door Bulgarije gedeporteerde Joden zijn er slechts 122 teruggekeerd. De vergadering werd tot Vrijdag verdaagd. Dan zullen de Grieksche en Bulgaarsche verklaringen in alge meene discussie komen. Tsjecho-Slowakije diende een amen dement in, waarin de door de As gedicteerde uitspraak van Weenen terzijde wordt gesteld «n de grens van 'Januari 1938 tusschen Hongarije en Tsjecho-Slowakije weer wordt in gesteld. Het amendement wil de vol gende woorden toegevoegd zien: „Met alle consequenties, die daaruit aullen voortvloeien". Het doel van het amendement is te voorkomen, dat Hongarije in het af te stane gebied geïnvesteerd kapi taal zal opeischen. De bespreking van het amende ment Is tot de volgende vergadering uitgesteld. In Sovjetkringen werd gisteren verklaard, dat de terugkeer van Mo. lotov naar Parijs, die gisteren werd verwacht, is uitgesteld. Men ver wacht, dat Molotov zijn reis te Ber lijn onderbreekt, waar hij besprekin gen zal voeren met den Sovjet-bevel hebber ln Duitschland, Sokolovsky. Naar aanleiding van ln de pers verschenen betichten met betrek king tot de dossiers van het Bureaa Nationale Veiligheid, deelt de Re- geeringsvoorlichtingsdienst het vol gende mede: „Met ingang van 1 Augustus j... werd de heer W. E. Sanders bij het Bureau Nationale Veiligheid ont slagen. Spoedig bleek, dat er zeer vele dossiers en andere documenten uit de administratie van dit bureau verdwenen waren. De heer Sanders bood den minister-president aan deze stukken terug te bezorgen. Toen deze teruggave 2 September J.l. zou geschieden en de heer San ders, met honderden dossiers en duizenden kaarten betreffende ver dachte personen, zich bij het kabi net van den minister-president ver voegde, bleken verscheidene stukken alsnog te ontbreken. Bovendien was bekend geworden dat de heer Sanders eenige dagen te voren opdracht had gegeven aan een particulieren fotograaf, om groote hoeveelheden processen-ver baal betreffende door het B.N.V. gehoorde verdachten te fotografee ren. Aangezien de fotograaf de me- dedeeling, dat hier sprake was van een opdracht van het Rijk, niet vertrouwde, waarschuwde hij de po litie en kon de afgifte van de film aan den heer Sanders, die zich reeds ln het atelier van den fotograaf be vond, om het bestelde in ontvangst te nemen, worden voorkomen. Aan den fotograaf was mede gedeeld, dat er groote haast was bij de aflevering, aangezien deze fotocopieën met een vliegtuig naar het buitenland zouden wor den gezonden. De minister-president vond in dit De Veiligheidsraad heeft Ma noeilsky (Oekraïne) en Dendramis den Griekschen ambassadeur in de V.S., ultgenoodigd deel te ne men aan de bespreking van de klacht van de Oekraïne tegen Griekenland. De belde genoodtg- den hebben geen stemrecht. Manoeilsky begon met een „ge heime order 168" aan te halen, ge- teekend door generaal Melisnos, gouverneur van Oostelijk Macedo nië, waaruit bleek, aldus Manoeils ky. dat door de vierde Brltsch-Indl- scbe divisie wapens werden ver strekt aan bepaalde boeren ln be paalde dorpen teneinde de regee- rlng te steunen. In Thessalië, zoo zeide Manoeilsky, had een gewapen de monarchistische groep als poli tiek adviseur een Britsch officier, die een bekend Grieksch journalist volgens spreker Vidalis geheeten uit een trein had laten verwijde ren en vervolgens had doodgescho ten. Mr. van Kleffens, aldus Manoeils ky, heeft om meer documenten ge vraagd. Ik zal ze hem geven. Hier Is een foto, die de activiteit van gewapende monarchistische benden moderne koppensnellers aan toont. Spreker stond op. boog zich naar van Kleffens over en overhan digde hem een foto. Mr. van Klef fens bekeek haar aandachtig, gaf de foto toen door met een gebaar, dat op twijfel zou kunnen duiden. Ook dr. Lange, de voorzitter, was vol aandacht. Gromyko en Cadogan gaven echter, na er slechts een vluchtlgen blik op te hebben ge- worpen, de foto door. Nadat Vassili Dendramis toestem ming had gekregen zijn antwoord tot den volgenden dag uit te stel len, verklaarde Sir Cadogan (Groot- Britannië), dat de Britsche regee ring bijna even hevig was aange vallen als de Grieksche en dat hij, Cadogan, binnenkort de door Ma noeilsky geuite beschuldigingen breedvoerig wilde weerleggen. Een Russische officier van de luchtmacht en zijn Russische reis- genoote, die de vorige maand de Russische zone van Duitschland ln een gestolen vliegtuig verlieten, zijn Woensdag aan de Nederlandsche grens van de Britsche zone van Duitschland gearresteerd. - De officier, wiens naam Ponot naref ls, had zijn uniform verbrand. Het paar was zonder moeilijkheden via de Britsche zone Nederland bin nengekomen. Hun gedrag hier te lande wekte echter argwaan. Zij ver kochten vreemd geld en sieraden, waaronder ringen horloges, 60.000 roebels en verscheidene honderd duizenden bezettingsmarken, die ongeveer een kwartje waard zijn. Volgens een ambtenaar van de be stuurscommissie zou dit de op brengst zijn van in de Russische zone bedreven roofpartijen. De Nederlandsche politie had het paar tenslotte gearresteerd. Zij wis ten echter te ontsnappen naar de grens van de Britsche zone. De Rus sische verbindlngsautoritelten ln die zone zullen zich verder over hen ontfermen. alles aanleiding om de politie en justitie in de zaak te kennen, die nog bezig zijn met het verhoor van de heer Sanders. Aangezien deze zich vrijwillig hiervoor ter beschik king heeft gesteld, is er van arresta tie geen sprake geweest. Na het verhoor, hetwelk de Officier van Justitie 2 Sept. heeft afgenomen, heeft de heer Sanders den volgen den dag weer groote hoeveelheden nieuwe stukken. w<lke aan het B. N. V. toebehoorden, ingeleverd. Het Justitieel onderzoek zal dienen te worden afgewacht. Tweeduizend zeelieden zijn gis teren van vijftig schepen in de ha ven van San Francisco van boord gegaan, als begin van een staking- die vandaag het geheele land zal omvatten. De zeelieden namen hun plunje mee van boord en meldden zich bij de vakvereenigingsbureaux voor de soepkeukens. De staking is het gevolg van de weigering van de regeeringscommissie voor de loon- stabilisatie om de verhoogingen, welke in de onderhandelingen met de werkgevers zijn goedgekeurd, toe te staan. Men verwacht, dat de sta king in Philadelphia 85 schepen en in^New Orleans 23 schepen op zal leggën. Indien voor dien tijd geen regeling wordt getroffen zou heden ochtend om zes uur een begin ge maakt worden met het iamleggen van de New Yorksche haven. Volgens het Fransche pers agentschap A.F.P., zou de schade door de stakingen in de Australi - sche havens aan de Nederlandsche regeering berokkend, bijna 900.000 Australische ponden beloopen. Deze stakingen belemmeren sinds één jaar den Nederlandschen handel en het werk van het Roode kruis en de UNRRA ten behoeve van Ned. Indië. Ben hevige botsing tusschen Hindoes en Mohammedanen is ontstaan op en nabij een Moham- medaansch kerkhof in het centrum van Bombay. Hindoes vielen een Mohammedaansche begrafenisstoet aan. Meer dan duizend menschen vochten met messen, stokken en steenen in hét licht van de opko mende maan. Politie spoedde zich naar de plaats van het gevecht en opende het vuur. De vechtenden werden verspreid. De spanning in het wereldschaak- tonrnool te Groningen is ten top gestegen. Botwinnik won van Chris- toffei en Euwe moest tegen Flohr met remise genoegen nemen, welke resultaten tot gevolg hebben, dat onze landgenoot en Ce Rus ihans weer in puntenaantal gel(jk z(|n ge komen. FlohrEuwe was een tamme partij Men koos de Slavische ruil- variant, waardoor Flohr weinig kans kreeg om het initiatief te nemen. Ongeveer op de helft van den wedstrijd waren er ongelijke loopers op het bord. Ge leidelijk aan werden de diverse andere stukken geruild. Toen er dertig zetten gedaan waren eindig de deze pretentielooze partij In de ontmoeting Christoffel- Botwinnik werd de Fransche ver dediging toegepast met de Nimzo- witsch-variant. Kansen om den aan val te beginnen waren er voor den Zwitser niet; na 42 zetten gaf ttlj zich gewonnen. De uitslagen van de andere par tijen zijnBoleslafsklejYanofsky remise, Kotov won van O'Kelly, Kottnauer van Denker, Lundin in eer. mooie partij van Szabo, Gui- mard en Steiner deelden. De overige drie partijen, n.l. NajdorfSmislof, TartekowerBernstein en Stolz Vidmar werden afgebroken. De stand Is thans: Euwe en Bot winnik ieder 13% punt, Smislof 11 punten en 1 afgébr. partij, Szabo 10 punten, Stoltz en Flohr ieder 9% punt en 1 afgebr. partij, Lundin 9% punt, Najdorf 9 punten en 1 afgebr. partij, Kotov 8% punt en 1 afgebr. party, Denker 8'/, punt, Tar- takower 8 punten en 2 afgebr. par tijen, Kottnauer 8 punten en 1 af gebr. partlj, Boleslafskiej 7% punt en 2 afgebr. partijen, Yanofsky 7% punt, Guimard 6% punt, Steiner 5% punt en 1 afgebr. partij, Bern stein 4% punt en 2 afgebr. partijen. Vidmar 4% punt en 1 afgebr. partij, Chrlstoffel 4% punt, O'Kelly 4 P- Heden worden de volgende partijen gespeeld: VidmarLundin, Smislof Szabo, SteinerNajdorf, Botwin nikGuimard, DenkerChrlstoffel, BoleslafskiejKottnauer, O 'Kelly Yanofsky, BernsteinKotov, Euwe Tartakower, stoltzFlohr. Verwachting tot Vrydagavond: Aanvankeiyk zwaar bewolkt met voorai in bet Oosten van het land tfjdeiyk regen. Morgen wis selende bewolking met langere perioden van zonneschijn. Hier en daar echter enkele buien. Meest matige wind tusschen Z.O. en Z.1V. Iets minder koel. Zon op 19.32, Maan 17.220.46, Zon on der 5.59. Het restant van de uit Amerika geïmporteerde schoenen mag met ingang van 5 September zonder bon worden verkocht. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat na 8 September a s. geen bonnen voor babypakketten meer zullen, worden uitgereikt. Zij, die nóg in het bezit zijn van een bon voor een babypakket, kun nen dezen nog tot en met 14 Septem ber a.s. bij een winkelier inleveren. Binnenkort zullen nadere mededee- lingen volgen betreffende een nieu we regeling krachtens welke men de artikelen, welke in het baby pakket worden verstrekt, kan verkrijgen. De bestuurder van den Nederland schen legervrachtwagen, die te Lon den in botsing kwam met den auto van den Prins, heeft het volgende verklaard: „Mijn wagen slipte en toen ik probeerde te stoppen, kwam ik in botsing met den auto van den Prins. De Prins trachtte eveneens te stoppen, maar het was reeds te laat." Kort na het ongeluk ontving Prins Bernhard veel bezoek in zijn hotel ir. het West-end van Londen. Het Haarlems Tribunaal heeft A. O- te Haarlem, het fijngevoelige kameraadske. dat blijk gaf van N.SB.-sympathieën door allerlei functies te aanvaarden, veroordeeld tot interneering tot 3 Maart 1947, verbeurdverklaring van in beslag genomen goederen tot een bedrag van 5 mille en ontzetting uit de beide kiesrechten. De competitie-indeeling van dis trict I voor de derde en vierde klassers is voor het komende sei zoen als volgt: Derde kl. A Helder, Succes, GVO, Halfweg, Bloemendaal, De Ger maan, Ahrends, SLTO, KW, De Meer; B. DTS, Always Forward, Kinheim, Terrasvogels, DEM, Ra- piditas. Purmersteyn, NEA, WZ, QSC; C. Schoten, Beverwijk, Rip- perda, De Meteoor, RKWA, IVV, ASVK, Zandvoortmeeuwen, Aals meer; D. Hollandia, HRC, Scha- gen, Alc. Victrix, Zaandijk, OVVO, WMS, APGS, ADO '20. Vierde klasse E. DIO, NAS, Spaarnevogels, CNF, Olympus, Rodi, Oranje-Zwart, The Unity, LOC, W. Vooruit, SDZ; F. EHS, VI. Vogels, VVB, IHV, OG. THB, ASR, Fokke, Ontwaakt, WE, SCA; I. Heemskerk, Wilskracht, ADE, Uithoorn, SAVM, BDK, BPC. Pioniers, RAP, Electra, Zilver meeuwen. Derde kl. A: HFC, TYBB. Blauw zwart, Hillinen, LPC, Lugdunum, SJC, Wassenaar en VCS.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1