Van Mook wil bemiddeling van Lord Killearn Drukkerij „De Spaaraestad veertig jaar Commissie-generaal voor Nederlandsch Indië Lichtjesdag te Eindhoven Tot hoofd en hart MOSKOU IMITEERT Wensch betreffende beperking van troepenuitzending voorbarig Intieme viering van directie met personeel De heeren Schermerhorn, De Boer en Van Poll zullen benoemd worden BIDDAG IN ENGELAND 69ste JAARGANG No. 23640 o ZATERDAG 7 SEPTEMBER ^46 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week Lord Killearn, de Engelsche speciale afgezant in Zuid-West Azië, arriveerde te Batavia, om de situatie op Java in oogenschouw te nemen. Hij inspecteert de eerewacht, welke stoottroepen vormen Sjahrir confereert DR. P. J. A. IDENBURG Het groote grafische bedrijf „De Spaarnestad" te Haarlem, vierde gisteren zijn veertigjarig bestaan. Na de zwarte jaren, die de eens zoo bloeiende onderneming vleugellam sloegen, was er geen aanleiding dit jubileum in grootschen stijl te herdenken. Van den anderen kant is het verblijdend te constateeren, dat een hernieuwde bloei sinds korten tijd prach tige toekomstverwachtingen inhoudt. Daarom greep de directie den veertigsten verjaardag aan, om den band tusschen haar, en het personeel te verstevigen door enkele intieme, cultu reel hoogstaande, hartelijke bijeenkomsten, het instrumentaal en vocaal concert na het gemeenschappelijk ontbijt, volgende op een plechtig Dankofferen een bonten avond in den yy Fakkelestafette van Bayeux uit POST PER PARACHUTE Ondernemingsraad (Vervolg op pag. 2) UITBREIDING ELECTRISCH SPOORNET Alleen degene, die ouder vreugd en ouderleed heeft ondervonden, heeft alles ont vangen, wat het leven den mensch bieden kan. E HAARtEMSCHE COURANT Het is niet onze scnuia, dat wij bil het dagelijks volgen van de Sovjet-Russische campagnes op politiek en economisch ge bied herhaaldelijk onaangenaam herinnerd worden aan de twaalf jaar lang door nazi-Oultschland toege paste methodes, welke geen ander doel hadden dan den vermeenden tegenstander murw te maken. Wanneer de nazi's bemerkten, dat ln binnen- of buitenland de zaken niet zóó liepen als zij gaarne wil den, dan begon op zekeren dag hun propaganda-minister, Dr. Goebbels, door middel van pers en radio een waar trommelvuur tegen het uitver koren slachtoffer. En het moet wor den toegegeven: vaak niet zonder succes. Er was zelfs een wereldoorlog voor noodig om aan deze successen een eind te maken. Was Japan een goed leerling. Rusland is aardig op weg den meester te overtreffen. Wij gelooven. dat het weinig zin heeft ten bewijze hiervan voorbeel- deu aan te halen. De Imitatie is duidelijk genoeg. De meeste Wester- sctie volken zijn in het doorzien van deza propaganda-methodes zóó ge traind, dat zij. nu de Russen en hun satellieten een zelfde spel spelen de ware beweegredenen 6poedig onder kennen. Het heeft zelfs iets belache lijks. als wij op een vredesconferen tie of op een bijeenkomst van de Ver. Naties alle gedelegeerden, af komstig uit landen ln de Russische Invloedssfeer, als op commando „ja en „neen'' zien knikken, als Molötof en Wisjinsky aan de touwtjes trek ken, terwijl wij weten, dat de volken zelf achter het beruchte ijzereir gor dijn op hun tanden knarsen van Woede en onmacht. De laatste weken geniet ons land" de twijfelachtige eer van de Sovjet- Russische belangstelling. Radio en pers in Moskou, klaarblijkelijk op Instigatie van hooger hand, zooals ln dictatuurstaten gebruikelijk, be gonnen hun eerste offensief tegen minister Van Kleffens, die zeer ten ongenoegen der Russen de puntjes nogal eens op de 1 durft te zetten. Wanneer hij opkomt voor de kleine mogendheden of de nogal verwarde redeneeringen der Russische afge vaardigden logisch uiteenrafelt. Toen dit weinig succes opleverde Werd een nieuw doelwit gezocht. Iii Moskou is men namelijk tot de ont dekking gekomen, dat hier honder den Russen rondloopen, die met hart en ziel naar het Sovjet-paradijs terug verlangen, maar daarin doqs allerlei „terreurmaatregelen" van de Nederlandsche regeering belemmerd worden. Nu waren wij van meening, dat de meeste Russen, die in den loop der jaren zich in Nederland zijn gaan vestigen, dit Juist gedaan hebben, omdat ze absoluut niets wilden weten van het „roode para dijs". En die honderden andere Rus senwij zouden niet weten waar die vandaan komen. In ieder geval heeft de Nederlandsche regeering verklaard alle faciliteiten te Willen verleenen om hen te doen repatrleeren. ZIJ zal dit zelfs gaarne doen naar wij veronderstellen. Mos kou blijft echter beweren, ondanks deze officleele verklaring, dat de repatrieerlng bemoeilijkt wordt. Dit gedoe van Sovjet-Russische radio en pers wordt daarom nogal vervelend. Niet omdat we bevreesd zijn, dat het Ne derlandsche volk zoo druk naar radio-Moskou luistert het zal zijn tijd beter weten te gebruiken maar wél omdat ln Nederland de gramofoonplaat van de „Prawda", 't communistische blad „De Waarheid-', het zelfde spelletje dagelijks mee speelt. Er zijn nu eenmaal grenzen ln het bestrijden van een regeering en het propageeren van een buiten- landsch systeem. WH dachten, dat de N.S.B.-ers, die we vóór den oor log rustig hfun gang lieten gaan Om in samenwerking met nazi- Duitschland onze democratie te on dermijnen. voldoende leering waren geweest. Vrije meeningsuiting is een groot goed der democratie, vrije ac tie tot ondermijning van gezag en regeering is iets anders. En boven- dieu heeft het Nederlandsche volk recht oo bescherming van zijn democratie. Een wetsontwerp tot naturalisatie van twintig oud-SpanJestrijders, die zich tijdens den oorlog goede vader landers hebben betoond, is bij de Tweede Kamer ingediend. Dr. v. Mook heeft in 'n interview aan den correspondent van United Press medegedeeld, dat hij een brief aan Sjahrir zal richten, waarin hij een ontmoeting met hem zai voor stellen ter bespreking van de raad zaamheid, om Lord Killearn uit te noodigen zijn goede diensten te wil. len verleenen bij de aanstaande on. derhandelingen. Betreffende Sjahrir's wensch dat de troepenzendingen van Nederland naar Java stopgezet of althans sterk beperkt moe. ten worden als voorwaarde voor een wapenstilstand, zeide Van Mook, dat dit een kwestie was welke niet ter sprake behoorde te komen voordat een werkelijke wapenstilstand is gesloten. Er zullen tenminste voldoende troepen moeten worden aange. voerd om de vertrekkende Brit. sche strijdkrachten te vervan. gen. De luitenant-gouverneur-generaal onthulde, dat het Indonesische mi nisterie van „Voorlichting" hem uitgenoodigd heeft Nederlandsche autoriteiten naar Djokjakarta te sturen, om de toestanden in het binnenland van Java gade te slaan. Van Mook verklaarde, niets tegen dit denkbeeld te hebben. Hij wacht thans op bevestiging van de uitnoo. diging uit Djokjakarta. Gaat dit bezoek door, dan zou het de eerste maal zijn sinds de uitroeping der „republiek-Indonesia", dat Neder landsche autoriteiten het binnen land betreden. Dr. Van Mook weigerde tenslotte commentaar te leveren op de moge lijke Nederlandsche voorwaarden ln de komende onderhandelingen. Hij kon hierover niet spreken voordat de Commissie-Generaal uit Neder land zal zijn gearriveerd. Sjahrir heeft te Batavia met offi cieren van de T. R. I. geconfereerd over de bijzonderheden van den wapenstilstand. Hij zeide, dat hij niet zal deelnemen aan de conferentie ter bespreking van de wape'nstil- standsvoorstellen te Batavia. De datum hiervan ls nog niet vastge steld, daar genoemde conferentie pas kan beginnen na aankomst van den republikeinschen generaal-majoor Soehardjo uit Sumatra. Hij zal on middellijk doorreizen naar Djokjakar ta voor voorafgaande besprekingen. Sjahrir zeide tenslotte, dat het „ka binet" nog niet gevormd was, daar een snelle formatie niet noodig was, omdat het huidige „kabinet" normaal functionneert. Een schip met ongeveer 4.000 ton kleeding en 3.000 binnen- en bui tenbanden voor fietsen, is thans co weg van Bombay naar Batavia, zoo deelt het republikeinsche persbureau Antara mede. Deze lading is de eerste afbetaling voor de rijst, die aan India wordt geleverd. Reeds eenigen tijd geleden hebben wij gemeld, dat dr. p. J. A. Iden- burg benoemd zou worden tot direc teur-generaal voor Algemeene Zaken te Batavia. Thans wordt zijn offi cieele benoeming gemeld. Hem is de rang toegekend van vice-president van den Raad van Ned.-Indië. Stadsschouwburg. In de parochiekerk van den H. Antonius aan de Nieuwe Groen markt droeg pater Wilshaus een plechtige gezongen H. Mis op met assistentie van pater F. Bertels als diaken en pater L. van Lieshout als sub-diaken, waarbij directie, enkele commissarissen en het vol tallige personeel zoowel uit stad. binnenland als buitenland aanwezig waren. Het parochiale koor, ver sterkt met de zangers van „De Spaarnestad" en eenige solisten, heb ben onder leiding van den heer J. Stammeijer de Missa „Trinitatis" van Hubert Cuypers uitgevoerd. Na afloop van de plechtigheid toog het gezelschap per extra tram naar het restaurant „Groenendaal" t? Heemstede, alwaar men zich aan een feestelijk ontbijt vereenigde. De zaal was op artistieke wijze met bloemen en emblemen versierd. De heer J. W. Lucas sprak namens de directie een kort welkomstwoord en bedankte voor de prachtige bloem stukken, die het personeel geschon ken had, Van zijn kant deelde hij mede, dat ieder lid van het personeel een gratificatie zou ontvangen van zooveel gulden als de vennootschap jaren tel de. Het spreekt van zelf, dat hierop een daverend applaus volgde. De tafelleiding kwam daarna in handen van dr. ir. H. de Goey. Hij richtte zich allereerst tot de direc tie en stelde vast, dat onder haar Wij kunnen thans het volgende melden: 1. Tusschen den minister van Overzeesche Gebiedsdeelen en de caudidaten voor de Commissie-Generaal, te weten de heeren prof. ir, W. Schermerhorn, F. de Boer eu Max van Poll, is overeenstemming bereikt. Behoudens goedkeuring van den Ministerraad, te houder Maandag a.s., zullen de drie genoemde heeren de Commissie-Generaal vormen. 2. Hun salaris zal gelijk zjjn aan dat van een minister der Kroon, boven en behalve hun representatie-kosten. 3. Zij zullen Zaterdag 14 September de reis naar Batavia aan vaarden. 4. Zij zullen, op aanbod van den Luitenant-Gouverneur-Generaal, hun intrek nemen in het paleis „Rijswijk" te Batavia. Twee jaar geleden be leefde Zuid-Nederland een der grootstP historische momenten uit de Neder landsche geschiedenis. Van Bayeux uit was het Tweeda 5 S leB°r opgetrokken. Het had zich een weg ge baand door Frankrijk en Belgie naar Nederland om het van het juk der Duit- schera te bevrijden. Na den canard, dat Breda bevrijd was. waarop Dolle Dinsdag uitbrak, waardoor de wan ordelijke vlucht der onder drukkers langs de Brabant, sche wegen nog toenam, bleven de Engelschen vast zitten te Leopoldsburg. Zuid-Nederland wachtte in adembenemende spanni ng af. Toen klonk opnieuw de daverende stampeda der tanks. Eindhoven werd bevrijd en de corridor was gevormd. Dit groote feit uit, do tember bij de bevrijdings feesten van Eindhoven op bijzondere wijze herdacht worden. Eindhoven, de lichtstad van Nederland, heeft deaen da,g voor de toekomst „lichtjesdag" ge noemd. Wat dit beteekent behoeven wij niet te om- naar Eindhoven gebracht worden. Daartoe zullen zich Zondag 15 September drie wielrenners profes sionals F. van den Broek, P. Ekelmans en J. Lie- bregt in gezelschap van ;en vijftal amateurs naar de Normandlsche klist be- Brltsche voor ons krijgsgeschiedenis land zal 18 3:p- schrijven, wanneer wij even eraan herinneren, dat de wereldbekende Philips' gloeilampenfabrieken te Eindhoven gevestigd zijn. BHndhoiven zal telken,- jare op 18 September in een zee van licht baden ter symboliseering van de bevrijding uit de duistere periode. Het be vrijdende licht. zal oer toorts langs den weg, dien het 2e Brltsche leger ge nomen heeft, van Bayeux geven. Maandag 16 Sep tember des middags om 2 uur zal de burgemeester van Bayeux de eerste fak kel aan het strand aldaar ontsteken. De eerste dag zal met de fakkel 100 K M. worden afgelegd, voor den tweeden dag is een aH- itand van 400 K M. uitge stippeld, waarna men ln de omgeving van Brussel zal zijn gearriveerd. Den derden dag wordt naar Leopoldsbrug gereden, waar de eerste looper van 'ie verschillende Eindhoven- sche athletiekvereenigin- gen gereed staat om de fakkel over te nemen. Na elke K.M. wordt de fakkel overgegeven aan den ge- reedstaanden opvolgel'. In totaal zullen voor den af stand LeopoldsbrugEind hoven een 50-ta.' athleten hun medewerking verlee nen. BH 't v. Abbemuseum te Êindhoven zal het ge zelschap, dat de lichtfak- kel ovtkbracht aich ver zamelen: 5o toortsdragers met in het midden de fakkel. Hierna begeeft men zich naar de markt, waar burgemeester H. Kolfscho ten met de fakkel de licht- zuil ontsteekt Nadat de Nederlandsche vlag in top geheschen is en het Wil helmus heeft weerklonken zullen de sirenes loeien en vuurpijlen het moment aankondigen waarop de feestverlichting opflitst. Vanzelfsprekend staan voor den bevrijdingsdag nog verschillende andere fees telijkheden op het pro gramma. In alle kerken van Engeland zal Zondag een nationale biddag worden gehouden op verzoek van den boe renbond, welks leden de grootste oogst-schade ln de Brltsche geschiede nis zullen lijden tenzij er een on middellijke weersverandering optreedt. De aartsbisschop van York heeft onmiddellijk de gebeden gelast, toen hij vernam dat in sommige streken reeds 50 pet. van den oogst verloren is gegaan, terwijl slechts een wonder de rest- van de tarwe-, gerst-, haver- en rogge-oogst in die streken kan red den. Weken aanhoudende regens en krachtige winden hebben vele duizen den acres van Engelands beste akker land juist in den oogsttijd vernield. In den loop van de volgende week zullen proeven genomen worden met het parachuteeren van luchtpost. In den namiddag zal een vliegtuig uit Brussel opstijgen en op overeen gekomen plaatsen de postzakken af werpen met het oog op de distributie van den middagpost. Ook bij het op nemen van post op de voornaamste vliegvelden wordt voorzien. leiding „De Spaarnestad" tot een der grootste grafische bedrijven in den lande groeide. De periode van stilstand behoort gelukkig tot het verleden, de wederopbouw van het bedrijf geschiedt in steeds sneller tempo en spoedig zal het vooroor- logsche peil weer bereikt zijn. Spr. gaf namens allen de belofte, dat ieder daartoe, op welke plaats hij ook staat, zijn beste krachten zai inspannen. Het was spr. een vreugde, de of ficieele stichting bekend te kunnen maken van den ondernemingsraad, die in het Spaarnestad-bedrijf is opgericht. Daarmee wordt de chris telijke saamhoorigheid, die zeker in een bedrijf als het onze den boventoon moet voeren, ten zeerste gediend. Men mag dan ook van etn eminente sociale daad gewagen, omdat mede daardoor hart en ver stand in harmonie kunnen samen werken. In ons drukkers- en uit geversbedrijf, ging de heer De Goey voort, zijn daartoe drie groepen noodig, een technische, een redac- tioneele en een administratieve. 40 jaar bestaat ons bedrijf, de jeugdjaren en de daarop volgende rijpingsperiode zijn achter den rug. nu is de volle wasdom bereikt, een man van veertig staat op het hoog ste punt van zijn leven. Hedenmor gen hebben wij Gods zegen onder het H. Misoffer over de 40-jarige afgesmeekt. Mogen wij al uitge vende de menschheid blijven die nen en moge bewaarheid worden, wat het personeel bij zijn bloemen hulde schreef: „De Spaarnestad, da jeugdige veertigjarige, vivat, crescat floreat". De heer De Goey deelde daar na mede, dat van directie, re dactie en commissarissen van de „TiJd"-pers een bijzonder fraaie bloemenmand was ont vangen als een hulde van de IOO-jarige dochter aan de 40- jarige moeder. Men trof het met het weer, want er scheen een warm zonnetje, toen de feestvierenden in den tuin te midden van het prachtige bosch een plaatsje zochten om te luisteren naar de harmonie en de zangers van drukkerij „De Spaarnestad", die een instrumentaal en vocaal con cert ten gehoore brachten, de har monie onder directie van den heer Lefeber en de zangers onder de be zielende leiding van den heer Bak. Dat Hubert Cuypers intusschen bij de directie had plaats genomen, had bijna geen nerveuze storingen ten gevolge. Met ingang van Maandag 7 Oc tober zullen de baanvakken Haar lem—Uitgeest en VelsenIJmui den-OostIJmuiden weer elee- trisch worden bereden. Op dien da tum zullen ook de stopplaatsen Velsen-Zeeewg, Umuiden-Juliana. kade en IJmuiden-Casembroot- straat worden heropend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1