Drukkerij „De Spaarnestad" veertig jaar De oudste bewoonster van het St. Elizabeths Gasthuishofje Van het witte doek Ook bij ons De goede oude tijd herleeft in een geconserveerd stukje oudheid ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1946 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Herwonnen Levenskracht Morgen de groote dag BAHAKZH VOOR KINDEREN AGENDA Afhalen schoenenbonnen „Het Leidsche Kwartier" G.V.O. ISpartaan 1 zijn Uw kolenbonnen I goed besSeed JOH. v. d. POL Jr. Op de tuinen van den bekenden Haarlemschen dahliakweeker Carlé, die ook zal inzenden op de Internationale Dahliatentoon stelling, die van 1315 Sept. in Haarlem gehouden zal worden, is men druk aan het werk om de bloem op zijn mooist te laten verschijnen tri 8ste Zomerconcert H.O.V. BOLLENSTREEK Aanbesteding van 19 arbeiderswoningen Jonge vrouwen gemeenschap Pater Sixtus z.g. Raad Hillegom Volksfeesten te Krommeniedijk De voorzitter van het plaatselijk comité van Herwonnen Levens kracht, de hear B. Reijnders. schrijft ons: De voorbereidingen zijn getrof fen, alles is geregeld. Een leger van jonge dames staat klaar om al de katholieken van Haarlem en Overveen een speldje aan te bie den en daarvoor in de plaats een royale gift te ontvangen. Is het noodig daarvoor nog aan te sporen? Het bestuur van het plaatselijk comité van Haarlem en Overveen ■wil dan nog enkele meaedeelingen doen over de tuberculosebestrij ding, opdat de giften zoo royaal mogeiijk zullen zijn. Vóór den oorlog zag het er naar uit, dat de tuberculose in afzien- baren tijd overwonnen zou zijn. In 1913 stierven er jaarlijks 13.000 Nederlanders aan t.b.c. In 1939 nog 3600. De .oorlog heeft veel vernie tigd, ook de resultaten van de tu berculosebestrijding. In 1945 vielen er 10.000 slachtoffers. In 1939 werd het aantal lijders geschat op 15- tot 18.000. In 1945 op 50 000. Wat beteekent Herwonnen Le venskracht voor hen? §inds de be vrijding heeft onze instelling reeds 522 patiënten uitgezonden. Van Mei 1945 tot Mei 1946 werd door de leden der Kath. Arbeidersbewe ging reeds vrijwillig de kolossale som bijeengebracht van ƒ380.315.-. Houdt men in 't oog, dat aan vas te bijdrage reeds was gestort 75.000.dan is het duidelijk, dat de Arbeidersbeweging reeds een topprestatie verrichtte. Maar al deze gelden zijn nog lang niet voldoende om de 2500 tuberculose patiënten in onze eigen beweging te kunnen helpen en sa- ratorium-verpleging te kunnen geven. Maakt, katholieken van Haarlem en omgeving, dezen speldjesdag van morgen tot den grooten dag van Herwonnen Levenskracht. De grcente- en fruitzaken met de beginletters V tct en met Z en A tot en met W. Kok, Kruisweg, zijn thans met bananen voor kinderen tot 4 jaar bevoorraad. De overige winkeliers zullen over twee a drie weken van hun toewijzing bananen worden voorzien. In City-theater draait de reprise van Leven in de Brouwerij met George Pormby in de hoofdrol. In Frans Hals-theater wordt de reeds voor den oorlog bekende film Mayerling vertoond. Onze smaak heeft zich tijdens de laatste jaren blijkbaar gewijzigd, getuige het feit, bat wij thans niet meer zoo enthou siast kunnen zijn. als vroeger. Da nielle Darrieux hebben wij reeds te veel in lieve onschuldige rollen ge zien. Wij zouden haar meer appre- cieeren als haar spel veelzijöiger was. Haar tegenspeler, Charles Boyer is aanmerkelijk beter. Toch heeft deze film veel aantrekkelijks; het romantische gegeven, de pracht en praal aan het Hafcsburgsche hot. Het camerawerk is uitstekend. Het oorspronkelijke gegeven van H. G. Wells' „Onzichtbare man", wordt toegepast in' „De onzichtbare spion" welke in Cinema Palace draait. Een vlottè spionnagefilm, rijk aan spanning en door het mede spelen van den onzichtbare gees tige momenten. De mentaliteit van de Buitsche Gestapo wordt fijn ge- teekend, het typisch verraad van Heiser is natuurlijk, hoewel de uit- bt-elci.nn van dergelijke typen den Engelsch sprekenden artisten niet Jigt. „Achter het masker" is het derde deel van de avontuurlijke hoofdfilm „Het eiland des doods" in het Spaarne-theater. De spanning is in elke handeling duidelijk merkbaar, evenals in de bijfilm „De zilveren kogel", waar men lang in het on zekere gelaten wordt, wie de op drachtgever van den gefingeerden bankoverval was. Het stuk eindigt met een happy-end. Frank Capra, de groote filmregis seur, heeft zich zelf overtroffen in dc fantastische film „Verloren pa radijs" welke deze week in het Rembrandt-theater te zien is. Een Europeesch gezelschap, op weg naar China, komt na een noodlanding in een mysterieus klooster in Thibet terecht, waar een bijna utopische wereld voor de gestrande bezoekers opengaat. Eerst voelen zij een soort beklemming en hebben zij het idee, gevangenen te zijn, later willen zij niet eens meer weg. En een, die trachtte den ban te ontvluchten, komt na zijn poging weer terug in dat merkwaardige oord, het verloren paradijs, waartoe hij onweerstaan baar wordt aangetrokken. In het Luxor-lheater wordt „Het boek der wildernis" met den kleinen Sabu geprolongeerd. Woensdag 11 September 8.15 uur houdt de afd. Haarlem van de V.I.R.Q. haar eerste openbare verga dering' in hotel de Leeuwerik, Kruisstraat 30. Stadsschouwburg: 7, 8 en 9 Sept. ,.Het Vrije Tooneel" met „Arsenicum enoude kant", 8 u. (Zondag ook u.); 10 Sept.: „Comedia" met „Ros- mersholm", 8 u.; 13 Sept. „G. en W.", lezing pater dr. C. Hentzen O.F.M., 8 u. Restaurant Brinkmann: 7 Sept. Gitaar-recital Koos Tigges, 8 u. Gem. Concertgebouw: 10 Sept. H O.V.-bomerconcert, 8 u. Bioscopen Rembrandt; Verloren Paradijs; Ci nema Palace: De onzichtbare spion, Luxor: Het boek der wildernis, alle drie bioscopen 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Mayerling, 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: Leven in de brouwerij, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarn»- thcater: Het eiland des doods. 2, 4.15. 7 en 9.15 u. (Zondag': 2.30, 7 en 9.15 Apotheekdieiisten De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen in de week van 7 tot 14 September worden waargeno men door: Bosch- en Vaartapoth., Bosch- en Vaartstraat 26, tel. 13290; Apoth. Florijn, Gr. Houtstr. 78, tel 10500; H. Remmers en Zn., Kruis straat 6, tel. 10354; Noorderapoth., Jan Gijzenkade 181, tel. 23821. Maandag zijn aan de beurt voor het afhalen der schoenenbonnen de letters L en M. Zondag 22 September bestaat de vereeniging „Het Leidsche Kwar tier" een jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum zullen Woensdag 18 en Donderdag 19 September 8 uur ln hotel „De Leeuwerik" feestavonden gegeven worden. Voor de kinderen der leden Is er op 18 September des middags een uitvoering. Het cabaret gezelschap „De Liberty-V'ier" uit Leiden en het muziek-ensemble van Jan Nibberlng zullen de feesten ver borgen. De wedstrijd G. V. O—Spartaan wordt Zondagmiddag 2.30 uur ge speeld op het G. V. O.-terrein te Krommenie, ten bate van het bouwfonds voor de nieuw te bou wen kerk. Bakkerstraat 30 Haarlem Telefoon 12166 De bonnen worden eventueel aan huis gehaald (Vervolg van pag. f) Reeds om zeven uur des avonds stroomde de Stadsschouwburg vol met personeelsleden en hun dames. De heer J. W. Lucas sprak me de namens zijn mede-directeur, den heer C. Ooms, een welkomst woord. Door de nog niet uitge vaagde oorlogsherinneringen, het leed dat velen persoonlijk trof en zakelijk gesproken, het millioen gulden verlies, was het niet ge- wenscht het 40-jarig bestaan der vennootschap te vieren als het 25- jarig, aldus spr. Een herdenking in intiemen kring was echter al leszins aantrekkelijk; temeer daar er niet minder dan 62 jubilarissen gehuldigd dienden te worden, om dat zij tusschen 25 en 40 jaar aan de zaak verbonden waren. De heer H. van Geldorp heeft de oprichting zelfs meegemaakt. Een respectabel aantal. Het is voor een goede on derneming belangrijk, dat op een vaste kern van getrouwen gerekend kan worden; trouw eischt echter verplichtingen en daaraan heeft „De Spaarnestad" beantwoord en zal zij blijven beantwoorden. On zen opvolgers zullen wij straks Opoe Johanna, de oudste be woonster van het St. Eli zabeths Gasthuishofje, gaat eens rustig in haar leun stoel zitten. Zij strijkt haastig de plooien van haar rok plat, haar .gerimpelde handen vouwt ze rustig ineen en haar oogen krjjgen beslist een zachten glans bij het mijmeren over die goede oude dagen, welke achter haar liggen en voor haar een verleden zijn, vol herinneringen aan wel en wee. Meneer, ik ben nu ruim tien jaar hier in het hofje en het bevalt mij „bestig". Ik kan niet zoo goed meer werken, dit vanwege den ouden dag, maar ik heb een flinken steun aan mijn buurtjes en aan mijn dochter. Ja, als ik U moet vertellen hoeveel kinderen en kleinkinderen ik heb, dan mag ik het eerst wel eens goed uitzoeken. Zij was dankbaar ge stemd, toen zij vertelde dat haar geheele familie door den veTschrik- kelijken oorlog gespaard is geble ven. In haar verbeelding zag en hoorde zij de vliegmachines weer over het dak gieren. „Ach, ach, wat heb ik een angsten uitgestaan." Peinzend kijkt zij door het venstertje naar het groene looyer van de struiken en het geboomte, en naar de pomp, die het middelpunt vormt van gezellige praatjes van oude vrouwtjes. Plotseling wordt zij uit haar ge- dachtengang opgeschrikt en zij vervolgde op ietwat weemoedigen toon: „Tcsn ik nog jong was, dat was laat mij eens even pielkeren en hierbij trok zij haar rimpelig gezicht in diep nadenkende plooien tezamen, toen ik 54 jaar oud was, kon ik nog zoo echt meedoen. Ik kan mijn huisje nu niet meer verlaten, want Ik word al weer een dagje ouder en dus kan ik ook niet meer op hat „bankie" gaan zitten. iEn het was toch zoo gezellig en alsof ze bijna zou denken dat we haar niet geloofden, begon zij uit te weiden pver de gesprekken die in haar jeugd van zoo'n groot be lang waren. Dit konden 'we wel vaststellen, dat zij nimmer over politiek spraken; dit liet hen on beroerd. Wij vragen haar of zij nog geno ten heeft van de feestviering van Haarlem als 700-jarige stad» „Wat vond u wel van de hoepel rokken in den optocht?" „Die heb ik zelf nog gedragen toen ik een klein meisje was!" zegt ze triomfantelijk. „Ik maakte ze altijd kapot en mijn moeder zaliger heeft maar wat gemopperd." De herinneringen duiken weer op en de oude tijd herleeft in de kleu rige verhalen van dit oudje, als een schilderij-figuurtje gezeten temid den van de antieke meubelen in het kleine gezellige kamertje, waar de stilte slechts wordt verbroken door het tikken van een eerbied waardige hangklok. Ook de distri- butie-misèbe, wordt nog in het ge sprek betrokken, „maar," gaat ze voort, en zij schuift wat dichter bij „we gaan anders best voor uit. Gelukkig hebben we weer een extra kilo-tje suiker!" Wij zijn het volkomen met haar eens, maar als wij vreezen dait een bui van recepten over ons arme mannenhoofd zal losbarsten, achten wij het maar beter afscheid te ne men van onze beminnelijke gast vrouw. Via een onderdeur worstelen we ons eenigszins onhandig naar buiten en staan dan op het binnen plaatsje. Wij worden getroffen door de rust en eenvoud van dit „gecon serveerd stukje oudheid" in wit en rood, te midden van het weidsch groen van het gazon en de vrien delijke huisjes met de gemakkelijike bankjes. Een zeer verscheiden programma presenteerde de H.O.V. gisteravond, dat zich over twee eeuwen mu ziekgeschiedenis uitstrekte. Het or kest opende met de levendig ge speelde ouverture „Figaro's Hoch- zeit" van Mozart, waarna acht blazers met orkestbegeleiding het Rondino van Beethoven, afgezien van een onjuisten inzet, fraai ver tolkten. Het was 'n luchtig en flat teus werkje, dat veel applaus oogstte. De soliste van den avond, mevr. H. Hoekstra—Hessels, kon ons in het cello-concert van Haydn weinig boeien, hetgeen waar schijnlijk te wijten was aan het feit, dat haar instrument niet goed was afgestemd op het orkest, hoe wel dit meer in het begindeel, het allegro moderato, tot uitdrukking, kwam dan in de twee overige dee- len, die veel warmer van toon waren en met' grooter flair werden gestreken. De overtuigende en voortreffe lijke directie van Kees Hartvelt bleek vooral in het symphonisch gedicht „Saul en David" van Joh. Wagenaar, een brillant Neder- landsch werk, waarin men kon ge nieten van een bijzonder fijne harps oio door Annemiek Jansen, een harpiste, op wie de Haarlem mers trotsch kunnen zijn. De voor elkeen bevattelijke en speelsche „Casse Noisette"-suite van Tschaikowsky, waarmee de uitvoering werd besloten, vond een sprankelende reproductie. A. S. (ad int.) In de simultaanseance van den Haarlemschen schaakspeler F. A. Spinhoven, waarin het resultaat was: 12 gewonnen, 11 remise en 3 verloren, wisten de volgende heeren de partij in hun voordeel te beëin digen: Jb. Schenk, C. Teer en N. Krijgsman. De R. K. Woningbouwvereeni- ging „Het Gezinsbelang" te Lisse heelt onder architectuur van den heer C. W. Barnhoorn te Lisse aanbesteed het bouwen van 19 ar beiderswoningen. Laagste Inschrijver was C. Kie- bert, Sassenheim, voor f 195 220. De gunping is aangehouden. In het patronaatsgebouw te Lisse sprak rector Bangert van Helio- mare voor de jonge vrouwenge meenschap over het onderwerp: „Mijn tijd als vlootaalmoezenier". Deze avond, die goed geslaagd is, is de inzet van het winterprogram- ma geweest en nog verschillende van deze leerzame avonden zullen volgen. Het stoffelijk overschot van den zeereerw. heer pater Sixtus z.g„ die verleden jaar te Lisse bij een onge val om het leven is gekomen, is van het kerkhof der parochie over gebracht naar het kerkhof der paters Capucijnen te Udenhout. De in den morgen gehouden Requiem mis voor zijn zielerust was druk bezocht. duidelijk maken, aldus de direc teur, dat een ander standpunt te gen onze principes ingaat. Spr. overhandigde daarna aan iederen jubilaris reeds vroeger ontvingen zij de gebruikelijke enveloppe een medaille, gesla gen door de firma Begeer, vast gehecht aan een Spaarnestad-lint en vergezeld van een oorkonde met speciaal zegel. Wie een kwarteeuw aan het bedrijf verbonden is krijgt voortaan een zilveren wie zijn veertigjarig feest viert een ver guld-zilveren medaille. De uitrei king geschiedde met wisselend ap plaus. al naar gelang de afdeeling, waaruit een jubilaris voortkwam. De heer Warmerdam, procura tiehouder, vertolkte de dankbaar heid van allen. Het daarna geboden cabaret programma gaf werkelijk elck wat wils. De conferencier, Alex de Haas, oogstte daverend succes met eeq liedje plus refreintje, dat ver schillende personen pit het bedrijf in het zonnetje zette en dat ken nelijk door een insider gedicht was. Voor een zeer kunstzinnig half uurtje zorgde Georgette Hagedoorn met haar parodieën en Fransche chansons. Zij mocht van den heer Douwes, die zooveel voor de voor bereiding van den dag heeft ge daan, een fraaie bouquet bloemen en een handkus ontvangen. De zaal genoot van de Kilima Hawaiians, van Pascal, het reken wonder, van twee vroolijke lied jeszangers en een zingenden zwer ver. Voor men er op bedacht was sloegen de klokken één uur, maar toen mocht met recht gezegd wor den, dat het 40-jarig feest van ,.De Spaarnestad" zeldzaam goed geslaagd was, vooral door een juis te gemeenschapssfeer, die zich moeilijk onder woorden laat bren gen. Vrijdagmiddag kwam de nieuwe gemeenteraad voor het eerst in openbare vergadering bijeen. Nadat de nieuwe leden den voorgeschre- van eed of de belofte hadden afge legd, wenschte de voorzitter, jhr, O. van Nispen tot Pannerden, de nieuw gekozenen geluk met hunne benoeming. Hij deed een beroep op allen, zich het vertrouwen van. de kiezers waardig "te toonen en door een goed voorbeeld en een goede onderlinge7 verstandhouding ook het decorum van den raad te handhaven. Spr. eindigde zijn toe spraak met den wensch uit te spre ken, dat Gods zegen op aller werk mocht rusten. De heer Vermeer (Prat. Chr.) legde namens zijn fractie een ver klaring. af, waarin hij zijn be vreemding uitsprak over het feit, dat inzake de wethoudersbenoeming geen voeling was gehouden met de Prot. Christ, fractie. Op grond daarvan en mede omdat zij de keuze niet gelukkig vond, kon zijn fractie aan deze samenstelling niet medewerken. De heer F. v. Lierop (K.V.P.) sprak zijn teleurstelling uit over het optreden van den heer W. F. v. Dam (K.V.P.) die hem ettelijke malen had verzekerd, in geen ge val een wethoudersbenoeming te accepteeren, maar hij twijfelde no aan het woord en de standvastig heid van den heer v. Dam. Spr. be sloot zijn verklaring met een plei dooi voor de benoeming van der heer B. M. Loerakker (K.V.P.) als wethouder. De heer W. v.. Dam (K.V.P.) ver zette zich tegen de opvatting var den heer v. Lierop als zou hij zijr woord hebben gebroken en wensch te dat de heer v. Lierop zijn woor den zou intrekken. Op herhaalt verzoek van den voorzitter wdjeigdt de heer v. Lierop zijn woorden zoo danig, dat hij verzekert, dat d< houding van den heer v. Dam hen heel erg tegenvalfc. Tot wethouders werden mes groote meerderheid gekozen di heeren W. F. v. Dam (K VP.) ei P. Fijma (Partij v. d. Arbeid) waar bij de Prot. Chr. Groep zich var stemming onthield. De samenstelling van de commis sies verliep zeer vlot en nadat dt raad de vernieuwing van de be. schoeiing .bij de Asselaarbrug aar. den Stationsweg had goedgekeurc en er f 3000.-<- ter beschikking vooi had gesteld, sloot de voorzitter met een dankwoord de vergadering. De Volksfeesten te Krommenie dijk, die verleden week geen door gang konden vinden, worden he den en Zondag gehouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2