Goede ontvangst van Byrnes' rede in Engeland Ook Nederland stelt eischen aan Italië Tegenzet op de verklaringen van Molotof Hoogconjunctuur in Hitiers r v: DE TEGENPARTIJ 17» iM j Sigaretten en een sten-gun Amerik. havenstaking veelomvattend Wie kent deze S.D.-agente y. -- 'i i Oostenrijk en Italië treffen accoord betreffende Zuid-Tirol ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1946 PAGINA 3 Buitenlandsch overzicht Minder Engelschen in Griekenland De Lattre de Tassigny te. Amsterdam Nederlandsche eisch Zuid-Tirol Uitstel UNO-vergadering ZE GROEIEN AAN DEN BOOM BISSCHOPSWIJDING VAN MGR. BLOMJOUS Tegenover de Russische politiek van uitsluiting staat een streven der Westersche mo gendheden naar inmenging ln de zaken van die landen, welke de Sovjet-Unie aan zich bindt teneinde langs haar westgrens een gordel te leggen, die zoowel voor aanvallen uix Europa een buffer als voor aanvallen op Europa een nabije basis zou kun nen vormen. Zij hebben aan Finland een leening verstrekt, die hun het recht geeft, zich met dat land Intens te bemoeien. De Engelsche leening aan Polen is een wapen, dat onmiddellijk en onbedekt bedoeld is om daar meer democratische, d. w. z. minder com- munlstisch-dictatorlale verhoudingen te scheppen: als er geen regelmatige verkiezingen gehouden worden, gaat de leening niet door. Aan eenzelfde voorwaarde zijn de Amerikaansche voedselleveranties aan Joego-Slavië gebonden. Eischen tot het houden van verkiezingen en het formeeren van regeeringen, die niet slechts de uiterst linksche, maar ook de andere partijen vertegenwoordigen, zijn her haaldelijk ook aan Roemenië en Bul garije gesteld, tot nu toe echter met weinig succes. Terwijl ln Duitschland en Oosten rijk de westelijke bondgenooten aan sturen op economischen vooruitgang, die het bestaan der democratie daar moet waarborgen en onafhankelijkheid ten opzichte van Rusland tot gevolg moet hebben, protesteeren zij heftig tegen sommige door de Sovjets be werkte maatregelen in Hongarije (o a. het opheffen van circa 1000 vereeni- gingen). Evenmin als zij er aan den ken, hun aanspraken op de Roemeen- sche olievelden prijs te geven, laten zij te Parijs hun eischen varen op vrije, voor alle naties openstaande, Donauscheepvaart. Ook de zuiver politieke kaarten van Engeland en Amerika zijn niet geheel onbeduidend. Men denke aan Triëst dat toch in ieder geval niet aan Joe go-Slavië is toegekend, ofschoon dit land nog steeds de hoop niet heeft opgegeven, deze Adriatische ha ven te bemachtigen. En de kwestie der drie Baltische staten, Estland, Letland, Lithauen, die te Parijs zelf standig zouden worden vertegenwoor digd doch wier ministers in het ge volg van Molotof aankwamen, is nog altijd niet bevredigend besproken. Op het succes dat de Westerschen in Griekenland boekten, op de eensge zinde afwijzing van het Russische verzoek om deelgenootschap in het militaire beheer over de Dardanellen, op de inmenging der V. S. als opvol ger van «Japan inzake juist deze zee engten, en o'p de Amerikaansche en Engelsche vlootbewegingen in de Middellandsche Zee, wezen wij reeds ln vorige overzichten. De vlugge rondvlucht die wij »n twee artikelen boven enkele der Russische en der Westersche stellin gen aan dit front maakten, toont, meenen wij. wel dat de Sovjets de beste positie innemen, maar ook dat aan den anderen kant hard gebouwd wordt, en dat men daar voortgaat te probeeren in de Roode linie binnen te dringen. En dit schijnt ons inder daad toe, een politiek ter verdediging van Europa en van de Europeesche beschaving te zijn. De Amerikaansche berekening, dat het Sovjet-leger ln 1970 niet minder dan 32.000.000 man nen (en vrouwen?) zal tellen, de le gerorders waarin Stalin en andere militaire gezaghebbers van de U.S.S.R. wijzen op de noodzaak, - de roode krijgsmacht tot de geweldigste ter wereld te maken, de reusachtige be wapeningsproductie, die op het vijf jarenplan 1946—1950 zulk een voor aanstaande plaats inneemt, de in schakeling van zelfs Duitsche fabrie ken in dat bewapeningsproces, Wijst dat alles op iets anders dan op streven naar wereldverovering in naam der wereldrevolutie? De Amerikaansche maritieme com missie heeft medegedeeld, dat het havenverkeer aan de Atlantische kust geheel is stilgelegd door de sta king. Er liggen 705 schepen in de havens van Sea-port tot Jackson ville, 157 zijn buitenlandsche, de rest Amerikaansche. La Guardia heeft verklaard te zullen trachten de leiders der zee- liedeastaking te bewegen tot een re geling, zoodat de schepen die hulp goederen overzee moeten brengen, kunnen uitvaren. Het hoofd van de P.R.A. te Zaan dam verzoekt publiceering van het volgende: In 1943 reisde een vrouw Ineen 3e klas coupé van Zaandam naar Amsterdam. By contróle bleek zü in het bezit te zijn van een witte kaart met stempels. De controleur zeide toen hardop, dat de dame een 2e klasse SD.kaart had, zoodat dit goed verstaanbaar was voor de om standers. Deze zelfde vrouw heeft in Jan. 1944 om ongeveer 17 uur 's middags op het 4e perron in Am sterdam (aankomst van den Zaan. damschen trein) aan drie SD-agen- ten drie burgers aangewezen, waar. van er echter één kon ontvluchten. Het signalement van deze vrouw is: lang 1.75, tenger postuur, ovale ge- laatsvorm, blauwe oogen, rood-blon" haar. Zij loopt mank terwyi haar rechterschoen voorzien is van een dikke zool. zy droeg tpen dikwijls een studentenmuts. Allen die iets van dezev rouw weten worden ver zocht zich in verbinding te stellen met het hoofd van de P.R.A. te Zaandam, Parkstraat 74, telefoon 2009. In tegenwoordigheid van verschillende autoriteiten heeft de mi nister van Onderwijs, prof. dr. Gielen, de tentoonstelling „Het Amerikaansche en Engelsche hoek 1939—1946", welke in een der zalen van het Binnenhof wordt gehouden, geopend. V.l-n.r.: prof. Kranenburg, mevr. Hornbeck, echtgenóote van den Amerikaan- schen gezant, minister Gielen, de Amerikaansche gezant, dr. Hornbeck, burgemeester de Monchy. Geheel rechts de minister van Buitenlandsche Zaken, baron van Boetzelaer van Oosterhout De rede van Byrnes te Stutt gart heeft te Landen een gunstig onthaal gehad. Niets van het geen door Byrnes is gezegd wijst op een politiek, die het Engelsche volk afkeurt. Diplomatieke autoriteiten te Washington noemden de rede van Byrnes een tegenzet op de ver klaring welke Molotof 10 Aug. j.I. te Parijs heeft afgelegd. Ofschoon de rede in de eerste plaats bestemd was voor Duitsch gebruik, hadden verscheidene gedeelten betrek king op Rusland. De gedeelten, die betrekking hadden op Duitschlands oostgrens, zouden zeker verrassingen veroorzaken ia sommige buitenlandsche hoofdsteden. Indien Frankrijk eenlge hoop koes terde dat de Ver. Staten zijn plan tot permanente afscheiding van het Rijn en Roergebied van Duitschland zou den steunen, dan heeft Byrnes deze hoop voor goed in rook doen vervlie gen, aldus de Amerikaansche diploma ten. In Frankrijk toonde men zich zeer teleurgesteld. Een woordvoerder van het Fransche ministerie van Buiten landsche Zaken beschreef het voorstel van Byrnes voor het instellen van een voorloopige centrale Duitsche regee ring als „prematuur en vaag", een dergelijke regeering zal slechts mo gelijk zijn als er plaatselijke demo cratische besturen zijn ingesteld, zei hij. Volgens een onbevestigd A.P.-be- richt zal generaal De Gaulle Byrnes antwoorden in een rede, die hij Zon dag te Luik zal houden en waarin hij het Fransche standpunt opnieuw zal bevestigen. Volgens berichten van Ass. Press uit Stuttgart werd aldaar in kringen, nauw verwant aan de diplomatie, de rede van Byrnes beschouwd als het opstellen van een politieke frontlijn tegen de Sovjet-politiek aan gene zijde van de Oder. De .sterkte van het Engelsche leger in Griekenland zal voor het einde van het jaar wellicht met negentig procent worden verminderd. Dit zal echter afhankelijk zijn van de poli tieke situatie in het land. De Brit- sche militaire macht in Griekenland zal tegen 15 September reeds eeni- germate worden teruggebracht. Ook daar zag men haar als een verpletterenden tegenaanval in het diplomatieke duel van Byrnes tegen Molotof, die onlangs een Amerlkaansch voorstel inzake een 25-jarig ontwape ningsprogram voor Duitschland kort weg verwierp in een réde, die volgens velen openlijk speculeerde op Duit- schen steun. Als onderdeel van zijn kort be zoek aan Nederland maakte Genei- raai de Lattre de Tassigny gister middag op uitnoodiging van de K.L.M. een vlucht per _D.C. 3 bo ven de Zulderzee-werken. Omstreeks vier uur arriveerde de geneaal, die de lunch had gebruikt met het prinselijk paar aan boord van het jacht „Piet Hein", op Schiphol. Ter begroeting waren aanwezig de chef van den Gene ralen Staf, luitenant-generaal mr. H. J. Kruis, generaal-majoor P. L G. Doorman, de sous-chef van den Generalen Staf, de kolonel M. B. H. Calmeyer, chef van het militair kabinet van den Minister van Oorlog, alsmede de Fransche gene raal Demetz, kolonel de Bauffe en kolonel Du Souzy, allen van den Franschen Generalen Staf. Namens de K.L.M. verwelkomde de president-directeur, de heer A. Ples- man de hooge gasten. Nadat de gene raal De Lattre de Tassigny in de re- patrieerings-barak een uiteenzetting van ir. J. F. R. van der Wall had aangehoord, begaf het geheele gezel schap, waaronder zich onder meer ook nog de zoon van den generaal De Lattre de Tassigny bevond, aan boord van het K.L.M.-vliegtuig, waar mede de vlucht werd ondernomen. Gedurende een groot gedeelte van den tocht verbleef de generaal ln de cockpit, van waaruit hij een uitste kenden indruk kon krijgen van het wereldberoemde polderwerk. Niet al leen de Wlerlngermeer en de afsluit dijk maar ook het grootste gedeelte van den Noord-Oostpolder kon vanuit de lucht in oogenschouw worden ge nomen. Na afloop betuigde de gene raal De Lattre de Tassigny den heer Plesman zijn hartelijken dank voor de uiterst interessante trip. Daarna begaf het gezelschap zich per auto naar Den Haag. Hedenmorgen is de generaal in het Amstelhotel te Amsterdam door den president van de „Alliance frangaise" ontvangen. De generaal maakte oen tocht door de hoofdstad. De gedelegeerden ter l'arijsclie Conferentie moesten gisteren hun aandacht verdeelen fusschen de Itallaansche herstelbetalingen en de vitale kwestie ten aanzien van Triëst aan den eenen kant en de rede van Byrnes in Ktuttgart aan den anderen kant. a Nu Molotof terug ls van zUn bezoek aan Moskou en Byrnes In Stuttgart tot het Dpltscihe volk gesproken heeft over de Ameri kaansche meening ten aanzien van de bezetting, komt men meer en meer tot de overtuiging, dat de Groote Vier het vraagstnk- Duitscliland ter hand zullen ne men. Tijdens een algemeene vergadering van de Parljsche Conferentie h-eft de heer Tamali, gezant van Irak te Parijs, het standpunt van zijn nd ten aanzien van het ontwerp-vredes. verdrag voor Italië uiteengezet. Hij verklaarde, dat Irak onafhan kelijk den oorlog aan Italië had ver klaard en daarom de vraag gerezen was, of thans een afzonderlijk vre desverdrag gesloten zou moeten wor den. „U zult met mij eens 4jn", aldus Tamali, „dat Irak als lid van de Ver. Naties ook gezamenlijk met de andere leden een vredesverdrag zou moeten sluiten." De Iraksche afgevaardigde zeide dat zijn regeering aan de confe rentie verzoekt de Itallaansche koloniën niet aan Italië terug te geven en tevens vraagt om onvoor waardelijke erkenning van vrijheid en onafhankelijkheid voor Arabisch Libye. „Men is van plan het beheerschan in te stellen. In dit geval zouden de Arabische Liga of een van haar leden met het beheerschap belast moeten worden, omdat vele banden van cultuur, taal en geschiedenis Ltbye met de Arabische wereld bin den." Nederland vraagt herstelbetaling van Italië ten bedrage van 10.834.256 pond sterling, waarvan ongeveer 10 milli'oen pond wegens verliezen, ver oorzaakt door oorlogsgeweld niet in begrip van de verliezen van de marine, de koopvaardij, van pensioe nen en oorlogsuitgaven en ongeveer een bedrag van 834.256 pond wegens verliezen nlt anderen hoofde, zooals in beslag genomen en gestrande ladingen en de verliezen geleden door gearresteerde en in Italië geïnter neerde Nederlanders. De Nederlandsche delegatie ver klaart, dat zij rekening wenscht te houden met de economische positie van Italië ,en geen eischen wil stel len, die de economische stabiliteit van Italië in gevaar zouden kunnen brengen of het herstel van zijn han del en industrie zouden kunnen ver tragen. De Nederlandsche regeering is be reid een deel van het overschot aan Italtaansch oorlogsmateriaal, dat ter beschikking van de Sovjet-Unie, En geland, de V. S. en Frankrijk zal wor den gesteld, als gedeeltelijke betaling te aanvaarden. Hierbij wordt in het bijzonder gedacht aan eenheden van de Itallaansche marine, machinerieën en werktuigen. Het Oostenrijksche gezantschap te Parijs heeft bekendgemaakt dat de minister van Buitenlandsche Zaken, Gruher, met den Italiaanschen pre mier de Gasperl een overeenkomst heeft gesloten, waarbij bepaald wordt, dat Zuid-Tirol autonomie zal krij gen en de Duitsche en de Itallaan sche taal gelijke rechten zullen krijgen in dit gebied. De Itallaansche regeering heeft bovendien beloofd de Zuid-Tirolers, die ingevolge de over eenkomst tusschen Hitler en Musso lini van 1939 hun land moesten ver laten, in de gelegenheid te stellen terug te keeren. Gisteren heeft de raad van minis ters van Buitenlandsche Zaken be sloten Let door Frankryk en China T Het begint er op te lijken, dat in Duitschland de Hitiers en Eva Brauns aan de boomen groeien. Sinds de capitulatie van Duitschland zijn er min stens zes Hitiers en mis schien evenveel Eva's ge weest. De laatste Adolf heeft onlangs zijn intrede gedaan in een sanatorium te Eglfing. Het eene oogenblik beweert hü de Führer zelf te zijn en het andere, dat hij hem ver vangt tot de echte Führer terugkomt, De dokters vinden het heel gewoon, dat een uit zijn geestelijk evenwicht geraakte Duitscher tegen woordig zulke waanvoor stellingen heeft. Het krankzinnigengesticht te Eglfing heeft zyn „Hitier" op straat gevonden. Hy is senige maanden geleden net als Hitier korpo raal in de weermacht.ge weest en was evenals de echte Adolf schilder van beroep. Zyn naamisLud- wig Doll en hy is 26 jaar oud. Hij had precies als lastig en het „partijwerk" kon niet worden voortge zet. Daarom verzon hij een ander verhaal: hy deelde mede, dat hij hee- lemaal de Führer niet was, maar dat hij was „aangewezen" om namens Hitier 25 jaar geleden te München deed een „commissie -van zeven" gevormd en stond op het punt zijn activiteit te be ginnen, toen de autoritei ten besloten een einde te maken aan zyn straatre devoeringen. Eén Hitier was genoeg. Toen hij in het sanato rium kwam, stond hij op zün waardigheid als Füh rer, maar dat werd erg den leider op te treden tot deze zou terugkeeren uit het Walhalla (de verblijf plaats der Germaansche goden) Doll ontwierp eèn nieu we vlag en een stel regels voor de „party" en hij benoemde een kabinet om de wereld te regeeren. President Truman zou minister van financiën worden en Stalin hoofd van de politie. Engeland moest voor de vloot zor gen en Rusland voor de SS en de Gestapo- De Vereenigde Staten zouden voor de propaganda en natuurlijk voor de geldmiddelen moeten op komen. Duitschland ten slotte zou „intellectueels leiding" hebben. Doll heeft niet de Hitlersnor overge nomen, maar hij heeft zyn haar zoo laten knip pen, dat juist als bij Hit- Ier een lok boven een van zijn oogen valt. Uit den aard van de zaak verlangt hy boven alles uit het gesticht weg te komen. Maar hg zal er niet uitkomen. De dokto ren weten maar al te goed, dat het eerste wat hy doen zou is, op een zeepkist klimmen en een redevoering houden „en" zoo zeggen zy „er mochten eens voldoende gekken in de buurt zyn om naar hem te luiste ren." gesteunde voorstel om de bijeen komst der algemeene U.N.O.-verga dering tot 11 November uit te stel len, aan te houden in afwachting van Byrnes' terugkeer. Byrnes' plaatsvervanger James Dunn, gaf ae geldigheid van het Russische argument voor uitstel toe, maar zei, dat hij met bevoegd was een dergelijke beslissing te ne men. De raad stelde voorloopig een an dere bijeenkomst vast voor Zondag avond 11 uur om ln deze kwestio te beslissen, mits Byrnes tegen dien tijd teruggekeerd is. Toen de zitting geopend werd, herhaalde Molotof. die pas uit Mos kou terug was, zijn voorstel vaa Dinsdag tot uitstel van de U.N.O.- bijeenkomst en om deze ditmaal to Parijs of te Genéve te houden. Indien men hiertoe niet besluit, zei hij, dient de raad de Vredescon ferentie tot na de UN.O.-bijeenkomst op te schorten. De Chineesche minister van Bui tenlandsche Zaken, Wang Sjih Tsjie, zei, dat het beter zou zijn de U.N.O - bijeenkomst uit te stellen dan do Vredesconferentie te onderbreken, daar deze reeds aan den ë'dQS te. Bidault was dezelfde meening toe gedaan. Dunn stelde toen voor de terug komst van Byrnès af te wachten. De politierechter in Haarlem had beiden veroordeeld tot 2 maanuen gevangenisstrai, wegens overtreding van de tabaksdistributie-beschik - king. Met zijn tweeën waren zy ook tegen dit vonnis in hooger be roep gegaan en zoo stonden K. v. V. en A. D. gisteren in hooger be roep terecht voor het Gerechtshof ln Amsterdam. „Waarvoor komt u in hooger be roep?" vroeg de rechter plichtma tig. „Omdat wij niets gedaan heb ben, edelachtbare'i||L „Maar in de dagvaarding staat toch dat u een hoeveelheid sigaret ten in ontvangst hebt genomen zonder daarvoor de vereischte distri butie-bescheiden afgegeven te heb ben". En dan vertelt verdachte D. een verhaal van een Canadees die voor bij kwam en die hem vroeg „Havo Joe een wotsj?"; hij had geen watch, maar een juffrouw, die er gens uit een raam hing, had er wel een en zij schreeuwde dat van den hooge naar D. „Nou, edelachtbare, toen ben ik maar een beetje bereidwillig ge weest en heb de sigaretten aange pakt en ze van V. gegeven en die zou ze naar boven brengen naar die juffrouw". Maar het handeltje ging niet door want er was juist een controleur van den C. C. D. m de buurt die er een stokje voor stak en beide heeren (onder be dreiging met een revolver zooais ze beweerden^ mee nam. „Eigenlijk is er in deze zaak nie mand schuldig" merkt de Officier op. „Nee, edelachtbare, roept een der verdachten enthousiast uit. Maar de president ls het er niet mee eens en vindt zwarten handel „een ergerlijke zaak". „Dat ben ik roerend met u eens" en verdachte D. zet er zoo'n arge loos onschuldig gezicht bij dat men heelemaal vergeten zou, dat hij met zijn kameraad reeds enkele veroor deelingen achter den rug heeft. En hy vraagt tenslotte clementie ook al, omdat hy nu juist „met zijn vrouw ln goeie harmonie leeft en „omdat hij nu net lekker werkt". Uitspraak 20 September. De volgende verdachte was ln dienst bij de bewaking van het N.S.B.-kamp in Halfweg. Toen hy naar huis ging had hij zijn sten- gun meegenomen. Maar dat had uiteraard de commandant van het kamp niet goedgekeurd en hij stuurde den bewaker de mare chaussee achterna. Verdachte verklaarde dat hij het wapen uit zich zelf wel terug had gegeven, maar dat hy het geen ma nier van doen vond dat de com mandant de politie op hem af had gestuurd, terwijl hy (verd.) hem (den commandant) nog wel 15.000 patronen had geleverd. Hy had dan ook tegen de marechaussée gezegd, dat hij geen sten-gun had. Maar deze had na huiszoeking het wa pen toch gevonden. De politie-rechter had verdachte tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens „verduistering van een stenrgun toebehorende aan den Staat der Nederlanden". De strop voor den Staat had grooter kunnen zijn: maar de pre sident van het Gerechtshof vond toch dat verdachtes houding het gevolg was geweest van een ver keerde mentaliteit. Ook hier uit spraak 20 September. Z. H. Exc. Mgr. W. Mutsaerts zal Zondag 6 October in de parochiekerk van den H. Petrus te Boxtel da H. Bisschopswydlng toe dienen aan Z. H. Exc. Mgr. Jos. Blomjous, dia onlangs is benoemd tot titulair bis schop van Bubaste en Apostolisch Vicaris van Musoma, (Afrika). Een vliegtuig van de Grieksche luchtmacht is Vrijdag door Joego- Slavisch luchtafweergeschut neer ge- schoten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 5