Groote Vijf adviseeren uitstel der algem. UNO-vergadering m StarreJoego-Slavische houding inzake Triest De datum van 30 November Huiswerk op de lagere school 1 Engelsche troepen in Indië Brie; van Duitsche bisschoppen Tot hoofd en hart Terugtrekking der Britsche troepen staat op zichzelf 69ste JAARGANG No. 23641 MAANDAG 9 SEPTEMBER 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week Britsch succes De Gasperi waarschuwt Na de rede van Byrnes H&t tweede „Constellation" - vliegtuig, dat op Schiphol land de, werd door den gezagvoerder Evert van Dijk in den tijd van 14 uur en 2 minuten in een non- stop-vtycht van New York naar Amsterdam gevlogen. De kranige bemanning voor het toestel. Links: Evert van Dijk NED.'INDIË ERNSTIG TREFFEN BIJ SOERABAJA Ned. missie naar Djokjakarta Een serie foto's van de voornaamste kopstukken van het Naziregiem, genomen achter de schermen van Neurenberg. Van links naar rechts: dr. HJALMAR SCHACHT, de financieele toovenaar van het Derde Rijk, aan zijn schamel maal. In een hoogst zenuwachtige stemming wierp hij eenigen tijd geleden een kop koffie naar het hoofd van een fotograaf toen deze trachtte een snapshot van hem te maken. HERMANN GOERING, tot in de puntjes gekleed, niet langer met medailles volgehangen, met zijn prak. JULIUS STREICHER. die beweerde nooit geweld tegen de Joden gepropageerd te- hebben, ontvangt zijn rantsoen in de gevangenen-eetzaal. De ex-Gestapo-chef KALTENBRUNNER onderzoekt zijn aanteekeningen van het proces; ex-veldmaarschalk KEITEL peinst, met zijn pijp in de hand. over hei verleden Het; weer. „Een der ongelukkigste waagstukken" Terugkeer van de krijgsgevangenen Nonstopvlucht New York- Schiphol In veertien uur (Vervolg op pag3) Nieuwe sabotageactie in Palestina Twee goederentreinen opgeblazen Wees dankbaar als een ander u op uw fouten wijst. Wij zit ten meestal te dicht bij het weefsel om het patroon te zien. j NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT De Groote V(jf z(Jn gisteravond in liet Fransche Ministerie van Bui- tenlandsehe Zaken byeengekomen en hebben 11a gezameniyk overleg besloten aan den secretaris generaal der Vereenigde Naties, Trvgve Lie, het verzoek voor te leg gen de byeenkomst van de Algemee- ne Vergadering der U.N.O., vastge steld op 23 September e.k., een maand uit te stellen. Toen men Trygve Lie dit mede deelde, zelde hy, dat hij vandaag een bijeenkomst zou houden met voor aanstaande gedelegeerden der V N. out deze aanbeveling van de Groote Vijf te onderzoeken. Hy meende echter, dat de 46 kleine naties daar ook hun woord in te zeggen had den. De Joego-Slavische vlce-premler, Kardelj, heeft verklaard, dat Joego slavië zou weigeren een vredesver drag met Italië te teekenen, als de Parijsche Vredesconferentie de grens tusschen Italië en Joego-Slavië, zoo- als die is voorgesteld door de Groote Vier, zou goedkeuren. „wy zullen de huidige beslissing nooit uit vrijen wil aanvaarden," zei by Groot-Brittannië behaalde een overwinning tijdens de vergade ring van de politieke en territo riale commissie voor Finland. Met zeven tegen vier stemmen werd een Britsch voorstel aange nomen, om alle geschillen met betrekking tot den uitleg of de uitvoering van het Finsche vre desverdrag naar het Internatio nale Hof van Justitie te ver- wyzen. Rusland verzette zich tegen het voqrstel en opperde, om de geschil len door middel van „directe diplo matieke onderhandelingen" te be slechten, of door raadpleging van de Britsche en Russische ministers in Helsinki. De ItaliaanschQ premier, De Gas peri, heeft er voor gewaarschuwd, dat de kolossale herstelbetalings- elsclien der Geallieerden aan Italië een reactie In liet land heeft ver wekt, welke .het niet een economi sche ineenstorting bedreigt. De Gasperi vervatte zijn waarschu wing in een brief aan de Parijsche Conferentie. Het totale bedrag der elschen meer dan dertig milliard dollar is veel hooger dan men Verwacht had en gaat d0 economi sche mogelijkheden van Italië verre te boven. De aankondiging der elschen alleen al heeft verwarring en demoralisatie teweeggebracht. Italië ziet zich geplaatst voor het perspectief van een catastrophe, ver oorzaakt door een al te hard vre desverdrag, dat alle initiatief zou dooden. alle werklust en spaarzin zou wegnemen. De V. 9. en Engeland zullen een campagne beginnen voor een herfsc- Eitting van den raad der ministers van Buitenlandsche Zaken van de Groote Vier, waar begonnen zal moe ten worden met het opstellen der onwerp-vredesverdragen met Duitschland en Oostenryk, zoo ver neemt U.P. Zij rekenen daarbij en hebben al een aanwyzing in die richting ontvangen van Molotov op krach tige Russische oppositie voor zoover het Oostenrijk betreft. De Groote Vier hebben wel in principe beslo ten „na de vergadering der Ver eenigde Volken" bijeen te komen om de Duitsche Zaken te -bespreken. De Amerikanen en Engelschen zyn na Byrnes' rede te Stuttgart verlangend de problemen met de Russen aan te snijden. Een dergeiyke bijeenkomst der Groote Vier komt echter onvermijde lijk in conflict met het diplomatieke programma voor de komende maan den, vooral als de vergadering der Vereenigde Volken tot na het einde der Parijsche conferentie zou worden Uitgesteld. De eerste uitslagen van het refe rendum in Bulgarije duiden op een sterke meerderheid ten gunste van een republiek. In een officieele verklaring van den Britschen consul-ge neraal te Batavia wordt gezegd, dat de terugtrekking van de Britsche strijdkrachten op 30 November niet in direct ver band staat met het verloop van de Nederlandsch-Indonesi- sche onderhandelingen. De verklaring zegt, dat de Brit sche regeering er natuurlijk naar verlangt, dat een vriendschappe lijke regeling wordt bereikt, maar de politieke toekomst van Ned.- Indië behoort niet tot de verant woordelijkheid van de Britsche regeering. De verklaring brengt in herinnering, dat Mac Arthur den Britschen troepen opgedragen heeft naar Ned.-Indië te komen om de Japanners en de geïnterneerden te evacueeren. Tenslotte wordt tot uitdrukking gebracht, dat de aankomst van de Nederlandsche Commissie-Gene raal moge leiden tot een daadwer kelijke hervattihg Van de Neder- landsch-Indonesische onderhande lingen, A. P. weet nog te melden, dat in verband met het terugtrekken van de Britsche troepen het Britsche commando op zal houden te be staan. Het commando zal derhalve niet aan de Nederlanders worden overgedragen. Inmiddels zijn de gevechten in het door de Nederlanders bezette gebied van Soerabaja heviger ge worden. In officieele verklaringen van de laatste twee dagen werd gemeld, dat <y 148 Indonesiërs ge dood werden rond de groote mari nebasis op Oost-Java en dat aan één enkelen aanval 600 Indonesiërs hadden deelgenomen. Sjahrir heeft verklaard, dat in het Indonesisch standpunt, zooals dit in een vroeger voorstel reeds werd neer gelegd en volgens hetwelk als eerste voorwaarde voor een wapenstilstand geen Npderlandsche troepen meer in Indonesië aan land gezet zouden moeten worden, nog geen wijziging is gekomen. Hij voegde eraan toe. dat bij de komende onderhande lingen inzakje een wapenstilstand ook de kwestie van een beperking van het aantal Nederlandsche mili tairen en van een afbakening van het door hen bezette gebied door de republikeinen ter tafel zal worden gebracht. Toen Sjahrir gevraagd werd of hij nog met de Nederlandera zou onderhandelen Indien de pogin.' gen om tot een wapenstilstand te komen zouden falen, antwoordde hij: „Ik denk dat het erg moeilijk U nog besprekingen te voeren, Indien thans niet een wapen stilstand wordt bereikt." Op een vraag of hij de Engelsche troepen zou verzoeken op Java en Sumatra te blijven indien het ge schil niet vóór hun vertrek zou zijn bijgelegd, fantwoordde hy ontken nend. Sjahrir Is uit Batavia in Djok jakarta gearriveerd. Men neemt aan, dat hij aan Soerkano, die een dezer dagen van zyn vacantie in Oost-Java zal terugkeeren. een lijst van nieuwe „kabinets leden" zal voorleggen De Chineesche consul te Soera baja heeft Sjahrir naar het binnen land van Java vergezeld. HIJ gaat de evacuatie naar Soerabaja regelen van 12.000 Chineezen, die vroeger in Soerabaja hebben gewoond en thans tijdelijk te Malang verbiyven. Van officieele zijde wordt verno men dat de Nederlandsche missie, die op 15 September naar Djokjakarta zal vertrekken, zal bestaan uit dr. P. J. Koets, prof. dr. C. B. de Lan gen, prof. dr. Baas Becking en W. A van Goudoever. Het doel van de missie is het in oogenschouw nemen van de verschillende aspecten van het openbare en sociale leven in de gebieden der „republiek". Verwachting tot Dinsdagavond. Wisselende bewolking met langere periode van zonneschijn. Vannacht aan de kust nog enkele buien, overigens uitstervende buien-activiteit, iets warmer dan vandaag, meest matige westelijke wind.- Zon onder 19.11. Maan 19.22- 5.39. ZO,, op 6.05. De „New York Times" van lieden schrijft in een hoofdar tikel, dat liet terugtrekken van de Britsche troepen uit Indië in November liet eind „van een van Engelands ongelukkigste waag stukken van na den oorlog" zal be teekenen. Het blad schrijft: „Het zal altijd de vraag blijven, of de aanwezigheid van een kleine Britsche troepen macht, die nooit sterk genoeg was, om, behalve in enkele voorname havenplaatsen, de orde werkelijk te handhaven, niet eerder schadeiyk dan gunstig was." Het blad voegt er aan toe: „De Vereenigde Staten moeten de ver antwoordelijkheid deelen, daar zij toegaven Indië onder Lord Louis Mountbatten te plaatsen in plaats van onder generaal MacArthur, ter wijl het duideiyk was, dat de Ver eenigde Staten in een veel betere positie verkeerde om een troepen macht te zenden welke groot genoeg zou zijn om een ordelijke ontwape ning en de evacuatie van de Japan ners te waarborgen. De katholieke bisschoppen van Duitschland hebben de geallieerde regeeringen dringend verzocht de Duitsche krijgsgevangenen onmiddel lijk naar huis te laten terugkeeren, zoodat zij kunnen helpen bij den wederopbouw van het christelijk ge zinsleven, dat, naar zy zeggen, ter gevolge van den oorlog en de twaalf Jaren nazi-bewind, in een ernstig» crisis verkeert. Dit verzoek is vervat in een her- deriyk schrijven, dat Zondag j.l. in alle katholieke kerken in Duitsch land werd voorgelezen. In het herderlijk schryven werd gezegd, dat de echtscheiding in Duitschland „schrikbarende vormen" had aangenomen. Wij weten, dat er formeel nog steeds geen vrede is en dat men der halve de vrijlating van de krijgsge vangenen nog niet kan elschen, doch de huidige situatie is zeer ongewoon, gezien het feit, dat er een vol Jaar na de onvoorwaardelijke over gave nog geen aanvang is gemaakt met de vredesonderhandelingen, al dus de bisschoppen. De tweede Constellation van de K. L. M„ de PH-Tau, onder com mando van Evert van Dijk, is Zon dagochtend 11.32 uur op Schiphol geland, na een non-stop-vlucht New YorkAmsterdam. De totale lengte van dit traject bedraagt ruim 6200 K.M., welke afstand werd afgelegd in 14 uur 2 minuten- De gemiddelde reissnel- heid was 445 K M. per uur. Voor het eigenlijke Oceaan-traject van kust tot kust, d.w.z. van New Foundland tot Ierland, bedroeg ae reisduur 7 uur 17 minuten. Zaterdagmiddag 16.30 uur New Yorkschen tijd was de PH-Tau met 8 passagiers, allen Amerikanen, van het La Guardia-vliegveld bij New York gestart. Naar Evert van Dijk mededeelde, was het weer boven den Oceaan prachtig geweest. (Van een bijzonderen medewerker). Met een zucht van verlichting uit de diepte van het ouder hart zijn in deae eerste da gen van September de kin deren weer naar school gegaan.... het vacantieprobieem was weer van de baan, het geregelde schoolleven begonnen, Doeh dat scholleven, zoo gewaardeerd, omdat de kinderen minstens den heelen dag goed ge borgen zijn, brengt nieuwe moei lijkheden. En één van de eerste en zooveel omstreden moeilijkheden ia die van het huiswerk. Is het noodig, is het gewenscht, dat de lagere school huiswerk geeft? Voor de hoogere scholen heeft de minister van Onderwijs reeds een wenk ge geven, dat er een huiswerkloos week end ingevoerd zal worden. Naar ver luidt, sullen ook sommige Ulo scholen 's ministers raadgeving vol gen en gaat men ook daar minder huiswerk geven. Voor de lagere scno- len bestaat hieromtrent nog geen enkele bepaling en het gevolg is, dat in dit onderwijswereldje de grootste verscheidenheid heerscht op dit gebied. Er zijn scholen, waar reeds de kinderen van de tweede klas heel gewichtig met boek en schrift naar huis stappen, om thuis extra werk te maken. Daartegenover bestaan er ook scholen, die den leer lingen van de hoogste, dus zesde klas, ternauwernood eeni^ huiswerk meegeven. Het blijft nog een onop gelost vraagstuk, welke school nn de beste is. De publieke opinie helt over naar de eerste scholen. Tal van oudera vinden het heerlijk, als hun kind lederen dag huiswerk te maken heeft. Er zijn er zelfs, die de waarde, het Peil van de school afmeten naar de hoeveelheid huiswerk, die in de verschillende klassen wordt meege geven. Een taxatie, die wy beslist als foutief willen betitelen. Ten slotte toch moet een schoolleiding voor zichzelf uitmaken, of zij, voor het bereiken van het doel, dat iedere lagere school zich gesteld heeft, het noodig acht, een overvloed van huiswerk te laten maken. Het is al ruimschoots gebleken, dat dit niet noodig is. Ook zonder de bergen huiswerk kunnen leerlingen aan het eind van zes Jaar de noodige weten schap voor 't verdere leven opgedaan hebben. Huiswerk blijkt in vele ge vallen klatergoud te zijn, dat aan trekt en verblindt, maar niet veel waarde heeft. Immers: hoe wordt huiswerk maar al te vaak gemaakt? Slechts weinig ouders kunnen daarbij werkelijk verstandig leiding geven; iets, wat ook niemand van hen ver langen kan. Ze werpen aich du3 met zoon of dochter op het moeilijk onderwerp lossen het goed (soms fout) op en meenen. dat hun kind weer geestelijk rijker geworden ls. Volgens nog onbevestigde berich ten Is kort na het midden van heden nacht een wijdverspreide sabotage aatt spoorlijnen, zich uitstrekkend van Rehovot tot Jeruzalem, begonnen. De omvang van de sabotage is nog niet bekend, doch volgens berichten zijn twee goederentreinen opgeblazen. De bevolking van Haifa werd ge waar, dat er iets aan de hand was, door de loeiende sirenes, die het at* tentie-sein voor de politie en de troe* pen gaven. In tusschen ^he eft de Irgun Zva! Leumi de verantwoordelijkheid toe gegeven voor de sabotage, die gistere 4 in Haïfa gepleegd werd. In een radio uitzending deelde de organisatie medo onze strijdkrachten hebben een pijp' lijn en een spoorweglijn van den vij and aangevallen. De aanval was suc cesrijk en wij leden geen verliezen."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1