Oostenrijk eerst volgend jaar aan de orde? M "s Griekenland bedreigt den wereldvrede niet Blijde dagen voor onze zieken Ziekentriduum te Bloemendaal Onverwacht bezoek van koning Faroek aan Turkije Sovjets ontwijken iedere behandeling van dit probleem Prinsesjes weer thuis: Koersdaling in Wallstreet houdt aan Het weer Lord Killearn weer naar Batavia Tot hoofd en hart 69ste JAARGANG No. 23642 o DINSDAG 10 SEPTEMBER 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per weelc PAR1JSCHE CONFERENTIE Ilppag 1^.. V-V-i Opeengepakt als sardines op een houten schip van slechts 400 ton kwamen 1200 Joodsche emigranten in de haven van Haifa aan. De laatste drie dagen van hun reis waren zij geheel van drink water verstoken geweest. Verschillende passagiers hadden zee water gedronken, tengevolge waarvan velen ziek werdenDe ontscheping der emigranten in de haven van Haifa. Rechts het schip „De Vier Vrijheden", waarmee de reis gemaakt werd De prinsesjes Beatrix en Irene tijdens een fietstochtje in de omgeving van het paleis Het Loo DERDE CONSTELLATION NOG SNELLER Mr. P. Sanders secretaris Commissie-Generaal ZOOLLEDER VRIJ Maandagmiddag is Prin ses Juliana met haar drie dochtertjes van het paleis „Het Loo" per auto weer naar Soestdijk terugge keerd. De prinsesjes Beatrix en Irene moesten n-l vandaag weer naar school. Op Het Loo" brachten de kinderen met hun ouders een prettigen vacantietijd door. Met uitzondering van Konin ginnedag heeft het Apel- doornsche publiek weinig van dit bezoek op „Het Loo" ge merkt. Geduldige dames, die voor het paleis bleven wach ten, zagen de kindëren soms in de groote hal van het pa leis spelen. Het leek wel of ze aan het „glijden" en dan weer aan het fietsen waren, zei den ze. Het was niet onwaar schijnlijk, dat de prinsesjes daar den gladden parketvloer voor gebruikten. De patiënten, die in het herstellingsoord „Het Loo" opgenomen zijn, voor wie, zooals bekendde Koningin de vleugels van haar paleis heeft afgestaan, bleven niet verstoken van bezoek der kinderen. In het groote, witte paleis „Het Loo" zijn nu de kinder lach en het kinderlied weer verstomd. De beide oudste prinsesjes gaan schoolwijs heid verzamelen om bij haar thuiskomst ongeduldig Kdoor de kleine Margriet te worden verbeid.J Wereldtitel schaken Verliezen van één tot zes punten Nieuwe burgemeester van Amsterdam Menschen op leeftijd vergen dikwijls veel van ons geduld. Mocht het hun, die met hen moeten omgaan, soms moei lijk vallenlaten zij dan be denken, dat ook zij oud kun nen worden en anderen dan met hen geduld zullen moeten i hebben. j ft NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT In de kringen der Parijsche Conferentie vreesde men gisteren, dat de besprekingen over het vredesverdrag met Oostenrijk misschien niet voor het volgend voorjaar zouden beginnen. De hoop op een spoedige sluiting van het vredesverdrag met dit land vervloog, nadat Molotov opnieuw geweigerd had een datum voor het begin der besprekingen vast te stellen en te kennen had ge geven, dat deze pas vastgesteld kon worden na de ontmoeting van de ministers van Buitenlandsche Zaken in November. In de krin gen der conferentie houdt men er ernstig rekening mede, dat het verdrag met Oostenrijk niet voor het volgend voorjaar gereed zal zijn. In sommige kringen hier geeft men drie redenen op voor de houding van Molotov. 1. De wensch van Rusland om zijn troepen zoo lang mogelijk In Oosten rijk te houden. Deze troepen zullen worden teruggetrokken als eenmaal het verdrag geteekend ls. 2. Zoolang het verdrag met Oos tenrijk nog niet geteekend ls, kan Rusland een militaire macht op de been houden In de voormalige vazal staten: Bulgarije, Hongarije, Roeme nië. 3. De wensch van de Sovjet-Unie om haar positie politiek en econo misch In Oostenrijk te consolideeren. Toen de raad der ministers van Bui- Tijdens de gisteren gehouden zit ting van den Veiligheidsraad werd de klacht van de Oekraïne tegen Grie kenland verder behandeld. Deze Oekraïnische aanklacht was echter zoo geformuleerd, dat de Engelsclio afgevaardigde, Cadogan, terecht meende, dat zij meer tegen Enge land gericht was dan tegen Grieken land zelf. Johnson, de Amerikaansche afge vaardigde, legde de volgende verkla ring af- „De regeering der V.S. ver werpt ten eenen male de volgende beweringen van de Oekraïne: 1. Dat er bfj de Grleksche verkie zingen geknoeid is. 2. Dat Griekenland den wereldvrede bedreigt, omdat het beweert, dat het ln staat van oorlog ls met Albanië 3. Dat de propaganda van Griek- sche monarchistische extremisten den vrede bedreigt." tenlandsche Zaken ln Juni in Parijs bijeenkwam, drongen Bevin en Byrnes er bij Molotov op aan de Oostenrijk- sche kwestie te bespreken. Molotov stemde hierin toe, de aangelegenheid werd op de agenda geplaatst, maar de bespreking, welke tot een zitting beperkt bleef, leverde geen resultaat op. De kwestie werd bij de ontmoe ting van de vier ministers in de af- geloopen week opnieuw op de agenda geplaatst. Molotov voerde aan, dat er geen voorbereidingen waren getrof fen voor een discussie aangaande het verdrag met Oostenrijk. Eergister avond weigerde Molotov opnieuw een datum vast te stellen voor het begin der besprekingen over dit onderwerp, maar tenslotte ging hij er mede ac- coord, dat een datum voor een der gelijke bespreking vastgesteld zou wor den na de bijeenkomst van den raad der ministers in November. Vijf jaren hebben de katho lieke zieken in Haarlem en om geving moeten wachten voor het triduum te Bloemendaal weer voor hen gehouden kon worden. Maar vanmorgen is dan eindelijk het groote ge beuren weer begonnen en niet minder dan 150 liggende of loopende patiënten zullen drie dagen verblijven in de kleine kerk van de H. Drleëenheid, waar het altaar rijk versied is met vele roode bloemen tegen een tvitten achtergrond, waar verpleegsters en helpers klaar staan om iedereen bijstand te verieenen, waar geestelijkheid en zangkoren der stad vreugde en troost aan de zieken zullen geven. Wij kennen het beeld op zoo een eersten dag: aan- en afrijden van zieken-auto's, nu aangevuld met de oorlogs-Roode Kruiswagens, die vier patiënten kunnen vervoeren, regelende commissarissen en blij glimlachende meisjes in het wit. En toen eindelijk ieder zijn plaats had ingenomen, sprak pastoor L. Beune een kort welkomswoord: „Om een dubbele reden ben ik vandaag zeer blij gestemd," aldus de pastoor, ^-andagmorgen arriveerde op iJPboi de derde Lockheed Con stellation voor de K.L.M., de Ph- Tax. Het toestel, dat bestuurd werd door den piloot Snltselaar, had den tocht van New York naar Neder land gemaakt in den recordtijd van 13 uur 31 min. Naar wij vernemen, zal mr. P. Sanders, secretaris-generaal van het ministerie voor algemeene oorlogvoering in liquidatie, de com missie-generaal naar Ned.-Indië vergezellen als secretaris. „drie dagen zijt gij de gast van Jezus zelf, want Hij houdt dit tri duüm enkel voor u. Pastoor Wii- lenhorg is het eerst op de gedachte gekomen, de zieken uit hun huizen te halen en naar buiten te brenger naar het H. Sacrament. Ik ben zeer vereerd," aldus de spreker, „dat ik de opvolger mag zijn Van den grooten stichter van dit werk. Wij, priester en parochianen, ont vangen u ais gast en willen u eenige dagen verwennen. Door goede samenwerking in de paro chie zal het u ock aan aardsclie dingen niet ontbreken. Wij zijn de werktuigen in de handen van Jezus om Zijn gastvrijheid aan u door te geven. De eerste Hoogmis zal wor den opgedragen voor de zielerust van pastoor Willenborg, stichter van het Wereld-Ziekenapostolaat. Rector B. Henning, die jaren lang zijn rechterhand was, zal de con ferenties houden." Nadat pastoor Beune den zieken zegen gegeven had, begon de H. Mis, waaronder rector Wolf, mo derator van het Ziekenapostolaat, een welkom tot de zieken toeriep. „Door dit triduum", aldus de rec tor, „moge de gedachte van het Ziekenapostolaat beter in uw ziel doordringen. Biedt uw ziekte aan als offer aan God en de vruchten zullen schoon zijn. Ook namens den stichter hartelijk welkom!" Het was onder de H. Mis een ontroerend moment, toen de gees telijkheid met het Allerheiligste naar de zieken ging, niet alleen ontroerend voor degenen, die zoo verlangd hebben naar dit oogen- blik, maar ook voor den nlldeeler van deze groote genade.' Na de H. Mis werd koffie ge dronken en begon re "or Henning met de conferenties. Met ingang van heden is het zooi- leder vrijgegeven. Bij het reparee- ren van schoenen behoeven voortaan dus geen lederbonnen meer te wor den ingeleverd. Aan het tournooi om het we reldkampioenschap schaken, dat in 1947 in ons land zal worden gehouden, nemen Botwinnik, Euwe, Fine, Keres, Reshevskj en Smislof deel. De F.I.D.E. heeft hen hiertoe aangewezen. In dit tournooi zullen de spe lers elkaar viermaal ontmoeten Na het lange week-end ging Maandagochtend opnieuw een golf van liquidaties over Wall- street, waarbij de noteeringen van een aantal fondsen nieuwe laagte- punten in dit jaar bereikten. De omvang van den handel was bij zonder groot bij opening en de tic ker bleef soms 4 minuten bij °c transacties ten achter. De druk was vooral gericht op de vooraan staande staalfondsen, automobiel- waarden en chemische fondsen. Er werden daarbij koersverliezen tot 6 punten geleden. Van de 1304 soorten aandeelen, die ter beurze verhandeld worden, werden er niet minder dan 1086 verhandeld. Dit is 't hoogste aan tal van dit jaar; 3 September wer den er 1075 verhandeld. Van de 1086 verhandelde fondsen leden er 997 een koersverlies (3 Sept. 986). 475 fondsen bereikten een nieuw laagtepunt der noteeringen in dit jaar. De makelaars schrijven deze nieuwe verkoopgolf in hoofdzaak toe aan het ongunstige nieuws van de arbeidsmarkt, waarbij speciaal de nadruk wordt gelegd op de aeeliedenstaking. ha- De staking in de Brusselsche ven duurt nog steeds voort. Te Antwerpen werd gistermorgen overal het werk hervat. Verwachting avond; tot Woensdag- Aanvankelijk droog weer, met welnle wolken. Morgen overdag opnieuw regen, weinig verande ring ln temperatuur, naar Zuid. West of Zuid teinigloopende wind, die in de kuststrook t.ot krachtig toeneemt. Zon onder 19.08, maan 19.41 7.00, zon op 6.07. Lord Killearn is voornemens te gen het einde van de week naar Batavia te gaan om de besprekin gen met de Nederiandsche en In donesische leiders voort te zetten, aldus verneemt A.P. Hij zal van daag de maandelijksche tveedaag- sche conferentie van verbindings officieren in Zuid-OostAzië bij wonen, teneinde de voedselsituatie te bespreken. Arn. .1. d'Allly, wiens be- oeming tot burgemeester an Amsterdam thans offi cieel wordt medegedeeld, werd op 22 Juni 1902 te Franeker geboren. Hoewel Fries van geboorto is hij tocli uit een echt Amsterdam- sche' familie, want zijn grootvader was apotheker te Amsterdam. Hij stamt uit een Hugenotengezin. zoo als zijn naam al aanduidt. Zijn va der was arts en vestigde zich to DOetlnchem, waar hij dan ook het gymnasium bezocht.' Hij studeerde daarna rechten aan deUniversiteit te Amsterdam, waar hij in 192G pro moveerde. Na korten tijd waarnemend grif fier te zijn geweest bij het gerechts hof van Amsterdam, werd hij ver bonden aan de Stoomvaartmt). „Ne derland" als secretaris van den di recteur, den heer Bronsing, dien hij op een reis naar Ned.-Indië vergezeld heeft. In 1929 werd hy benoemd tot derden secretaris van de Vereeniging voor den Effectenhandel, klom op tot tweeden, daarna tot eersten en tenslotte ln 1938 tot lid van den Raad van Beheer. In 1940 werd hij directeur van de Kasvereenlging N.V. en bijna een jaar geleden. 30 October 1945, directeur van de Ned. Bank. Hij is bestuurslid van talrijke Organisaties, vereenigingen en 'in stellingen op velerlei gebied, o.a. do Rijksacademie voor Beeldende Kun sten, het Muzieklyceum, de Electro- Techn. School, de Neutrale Volks universiteit, en hij heeft zich bij zonder toegelegd op de kennis van Amsterdams historie. Bij het perso neel van de banken en instellingen, die hij mede geleid heeft, stond hij in aanzien en on sociaal, maatschap pelijk en cultureel gebied geniet hij de algemeene achting door zijn pret tige omgangsvormen, zijn bekwaam heid en zijn stuwende energie. 1 October treedt hij definitief functie. In Koning Faroek van Egypte heeft Cyprus verlaten en is in het koninklij ke jacht te Mersina aan de Zuidkust van Turkije gearriveerd. Zijn jacht de Elmahrusa is Zondag de haven van Mersin binnengeloopen, doch bij aankomst van den koning waren slechts enkele officieele per sonen aanwezig. Hij bezocht eenige fabrieken, bleef daarna eenige oogenblikken in een club en ging Zondag laat weer aan boord. Inmiddels werden regeeringsverte- genwoordigers in Ankara in aller ijl opgetrommeld en maakten Zondag avond hun opwachting bij den kö ning aan boord van de Almahrusa. Maandagmorgen was het jacht ver trokken. De verklaring, die koning Faroek Zondag tegenover verslaggevers af legde, trok buitengewoon de aan dacht. Zij luidde: ,,Het is mij een groote eer op Turk- sche bodem aan land te gaan. De be volking van Turkije en Egypte zal de vriendschapsbanden steeds nauwer aanhalen, om steeds Vriendschappelijk als zusters te kunnen leven."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1