Batavia optimistisch gestemd Commissie-Generaal benoemd SQUATTERS NEMEN luxueuze flats in bezit Tot hoofd De laatste dagen van Neurenberg Gereed voor beleg hart Besprekingen over wapenstilstand zullen worden voortgezet P.N.I. in Zuid-Celebes verboden Het weer 69ste JAARGANG No. 23643 o WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week KILLEARN ZATERDAG TE BATAVIA 6 OCTOBER WEER KOFFIE Gen.-majoor P. Doorman naar Indië Beraadslaging over het vonnis Sjahrir onverwachts naar Batavia Z.H. de Paus ontvangt padvinders Bijna duizend Londensche „squatters" hebben beslag gelegd op luxueuze flatgebouwen en verschillende huizen in West-Londen. Verschillende honderden personen wonen thans in de flats, welke ruim 10 pond sterling en hooger per week aan huur doen en toe- behooren aan de hertogin van Bedford. Een der bewoonsters bezig met het voeden van haar kinderen, in afwachting van de komst van het huisraad. Een koffer dient de baby tot voor- loopige wieg Rijksbegrooting van 1947 Probleem in Engeland (^Badkamers met de laatste snufjes De commissie-generaal voor Ned.-Indië. V.l.n.r.: de heeren M. J. M. van Poll; prof. ir. W. Schermerhorn, voorzitter; Th. de Boer en de minister van Overzecsche Gebiedsdeelen, mi nister J. A. Jonkman Onvoldoende aanvoer van Noordzeevisch Laatste squatter-nieuws Mijnenvegers naar Indië en Een probaat middel om uw ondeugden en gebreken uit te roeien is streven naar de tegenovergestelde deugden. Wat baat wieden, als gij zaait noch plant. Daarbij komt nog, dat wieden gauw ver veelt; we plukken liever vruchten. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT A. P. meldt uit Batavia, dat de toestand op Java thans, aan den vooravond van het vertrek van de Commissie-Generaal, met eenig op. timisme kan worden tegemoet ge zien. De gunstiger geworden ver wachtingen vinden hun grond in de drie volgende overwegingen: 1. Een woordvoerder van de In donesiërs heeft verklaard, dat met de hervatting van de evacuatie van geïnterneerden uit het binnen, land van Java 12 September een begin zal worden gemaakt. 2. Van Britsche zijde is mede gedeeld, dat de vertraagde wapen stilstandsbesprekingen tusschen 't Indonesische republikeinsche leger en de Geallieerden definitief 12 September zullen beginnen. 3. Het feit, dat een groep Ne- derlandsche autoriteiten gereed is voor een inspectietocht door het binnenland van Java, waarvoor de Indonesiërs geheel onverwacht een uitnoodiging hebben gezonden. Bij besluit van den Luite- nant-G.-G. is 't lidmaatschap van de P. N. I. (Partai Nasio- nal Indonesia) in Zuid-Cele bes verboden. Aneta verneemt, dat de P.N.I. zelfs belastingen van de bevolking hief, onder voorwendsel, dat de bevolking dan zou zijn vrijgesteld van door de regeering opgelegde belasting. De P.N.I. beett voorts sinds de Malino- conferentle onophoudelijk propaganda verspreid en terroristische daden be dreven. Van terrorisme hadden niet te vreezen de leden van de partij en alléén het lidmaatschap van de partij bevrijdde de bevolking van plunde ring, roof of zelfs erger. De moord op een officier en een politie-inspccteur te Makassar, de moord op verschillende Chineezen in het binnenland, het in brand steken van bioscopen, weverijen en opslag plaatsen, illustreeren dit terrorisme, waar nog aan toegevoegd kan worden de zeerooverij aan de Zuidkust van Celebes, waar groote prauwen met ge wapende manschappen aanvallen doen op de ongewapende visschersdorpeu op de kleine eilanden. Naar U.P. meldt, noemt het Indonesische „ministerie" van Voorlichting Van Mook's decreet een „flagrante onderdrukking". A.N.P.-Aneta meldt uit Batavia, dat Lord Killearn Zaterdag 14 Sep tember in Batavia wordt verwacht. Vertvachting tot Donderdag avond: Na helderen nacht later weer toenemende bewolking met plaatselijk regenval. Xeinperatu ren ongeveer als vandaag. Meest matige aan de kust tijdelijk krachtige wind tusschen West en Zuid. Zon onder 19.06. maan 19.58 8.21, zon op 6.08. Naar wij vernemen zal 6 October weer een bon voor 200 gram koffie worden aangewezen. Naar alle waarschijnlijkheid zal in de toe komst de verhooging van 100 gram gehandhaafd blijven. 12 September zal de sous-chef van den generalen staf, generaal - majoor P. L. G. Doorman, per vliegtuig naar Batavia vertrekken. De generaal zal de onderdeelen der Koninklijke Landmacht in Ne- derlandsch-Indië inspecteeren en omstreeks drie weken aldaar ver blijven. Het A.N.P. verneemt, dat het in de bedoeling ligt, de diplomatieke betrekkingen met Hongarije, welke door den oorlog verbroken zijn, te herstellen. Waar sedert tien maanden vrijwel onafgebroken drukke beweging heerschte is thans de stilste plek in het doolhof van het Neurenberg- sche gerechtsgebouw: de rechtszaal met de daaraan grenzende vertrek ken van de rechters. In de corridors staan wachtposten opgesteld, die onverbiddelijk toegang weigeren aan allen, die hier vele maanden dage- lijksch werk hebben verricht. Alle bestaande toegangsbewijzen voor de zen vleugel van het gebouw zijn ver vallen verklaard. Slechts acht rechters en twee lor ken zijn doorgaans aanwezig in het vertrek, waal' over het vonnis be raadslaagd wordt; het gerecht be oordeelt het bewijsmateriaal prac- tisch zonder hulp. Zelfs het algemeen secretariaat, dat de rechters ten dienste staat, behoeft slechts af en toe te hulp te worden geroepen voor speciale inlichtingen. Hoewel het werk van het gerecht in volkomen stilte geschiedt, is het bekend gewor den. dat overweging van het mate riaal zoo zorgvuldig geschiedt, dat de nog resteerende dagen voor den 23sten September ten volle benut moeten wprden. Het gerecht komt met dezelfde re gelmaat en zonder een minuut te verspillen bijeen, evenals tijdens de bewijsvoering en zal zoo mogelijk ook nachtzittingen gaan houden om zijn taak tijdig te beëindigen. Een woordvoerder van het repu blikeinsche „ministerie" van Voor lichting- heeft heden bekend ge maakt, dat Sjahrir onverwachts genoodzaakt is morgen naar Bata via terug te keeren. In geallieerde kringen te Batavia is men van meening, dat Sjahrir's plotselinge terugkeer in verband zou kunnen staan met de evacuatie der geïnterneerden, welke 12 Sep tember hervat zou moeten worden. Radio Vaticana heeft medegedeeld, dat de Paus verschillende duizenden padvinders, die te Rome het eerste congres van katholieke padvinders bijwonen, in den tuin van de Pause lijke villa te Castel Gandolfo In derlandsche padvinders namen aan audiëntie heeft ontvangen. Ook Ne- dlt congres deel. De regeermgsvoorllchtingsdienst meldt: Bij IC B. van 10 September 1946 zijn benoemd tot commissarissen- generaal de heeren: P. de Boer, waarnemend burgemeester van Am sterdam van 5 Mei 1945 tot 27 Fe bruari 1946, thans directeur van de Stoomvaartmaatschappij Neder land, M. J. M. van Poll, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, prof. ir. W. Schermerhom, minister-president van, 25 Juni 1945 tot 3 Juli 1946, thans lid van cfe Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal. Tot voorzitter der commissie is benoemd prof. Schermerhorn. In verband met het in de wet vastge legde collegiale karakter der com missie, bedoelt dit voorzitterschap uiteraard uitsluitend de goede orde te dienen zonder als zoodanig hoo ger gezag te verleenen. Naar mén weet, heeft dr. Van Mook als Luitenant-Gouverneur- Generaal zitting in deze commis sie. Hadji Agoe3 Salim, de republikein sche „onder-minister" van Bulten- iandsche Zaken, heeft aan Aneta ver klaard, dat de drie personen der Com missie-Generaal beslist aanvaardbaar zijn, aangezien men van alle drie per sonen objectiviteit kan verwachten. De mogelijke ontmoetingen tus schen de Commissie-Generaal en/of Lord Killearn en Soekarno, bespreken de, zelde Salim: „Soekarno zal, in dien het kabinet hem dat om poli tieke redenen aanvaardt, op den achtergrond blijven." De Tweede Kamer houdt Dins dag 17 September half twee een vergadering, waarin aan de orde komt: aanbieding van de rijksbe- grooting voor 1947 en het opmaken der nominatie voor het voorzitter schap. De „Squatters". Een woord uit den tijd, dat Canada nog gekoloniseerd moest worden en de West van Amerika nog onbekend terrein was. En nu in onze dagen, een woord, waarmede de moderne trekkers bedoeld worden, die door den woningnood tot het uiterste gedreven in Engeland langs de wegen trekken op zoek naar een dak. Het is een nieuw verschijnsel in Engeland en niemand weet wie het eerst op het idee is gekomen. Maar op een goeden dag trokken velen de verlaten barakken-kampen van het Engelsche leger binnen en installeerden er zich met have en goed. En als een loopend vuurtje ging dit bericht door de Engelsche steden, waar vele families klein behuisd in één woning samen woonden. Zij namen een besluit en laadden hun spullen op karren en wagens en trokken Jangs de wegenop zoek naar een huis. En waar zij iets glschikts vonden, laadden zjj af en vestigden zij zich. Maar de regeering, het Ministerie van Oorlog en de poli tie stonden voor een nieuw probleem. Want moesten deze menschen uit hun wederrechtelijk verkregen woningen ver jaagd worden of niet? Vóór de regeering een beslissing had genomen, speelde zich Zondag het vervolg van deze volksver huizing af, toen meer dan duizend personen met de Ohdergrondsche en op vrachtauto's naar een flat gebouw bij het Holland park in Londen trokken De deelnemers hadden te- zoren opdracht gekregen zich op bepaalde aan vankelijk geheim gehouden plaatsen te melden Kensington, het stadsdeel, waar dit alles geschiedde, <vas als een stad, opgepakt mee vluchtelingen, die met alle mogelijke voertuigen eigendommen aan- ,°K Politie deed mets. zy liep rond en keek e" bracht later zelfs oedsel en thee voor de krnderen. De „squatters" zijn er niet slechter op geworden. „Hun" huizen zijn luxueus ingericht. Iedere flat heeft vijf slaapkamers, een mo derne keuken en twee bad kamers. De keukens zijn voor de huisvrouwen als een droom, want zij zijn van alles voorzien en de treil nog die van de Ken sington flat. Er zijn ook ai klachten: de kinderen glij den uit op de te glad ge wreven vloeren en de cock tail-kamers en spiegel- badkamers zijn voor de meesten nog te vreemd om badkamers zijn met de laat ste snufjes op sanitair ge bied uitgerust. Matrassen en bedden waren voor een groot deel nog aanwezig, want het gebouw was am per eenige dagen floor het ministerie van Openbare Werken ontruimd. Maar het gebouw was te klein voor den steeds groeienden stroom van liefhebbers. Minstens vijf tig families, die geen plaats meer konden vinden, bra ken daarom maar in an dere leege huizen en richt ten zich in. ZIJ zochten niet de min ste woningen uit, want de luxe van hun huizen over- er meteen aan gewend te zijn. Intusschen, de Engel sche regeering zit ermee. Want wat zal deze arbei ders-regeering doen? Dit alles toelaten en daarmee den weg vrij geven voor een steeds verdere wette loosheid, of de eigenaars in bescherming nemen met als onvermijdelijk resul taat, dat dezen hun vroe ger door de regeering in beslag genomen woningen terugkrijgen en de „squat ters" weer naar hun over bevolkte woonwijken moe ten terugkeeren? Volgens de verschillende berichten schijnt de regee ring in ieder geval te wil len voorkomen, dat deze wild-west-methoden voort, gaan. Zij zou maatregelen willen nemen tegen het op deze wijze in bezit nemen van eigendommen, vooral omdat er vele geruchten in omloop zijn, dat de ge beurtenissen van het af- geloopen weekeinde slechts een begin zijn, en nog grootere acties voor de ko mende weken op het pro gramma staanvan het communistische hoofd kwartier. Het is intus schen duidelijk geworden, dat deze partij een voor naam aandeel in deze ac ties heeft. Het kan haar slechts politieke winst opleveren. Onverschillig, of de „squatters" mogen blijven dan wel verjaagd worden, de „Daily Wor ker" zal het altijd zóó uit kunnen leggen, dat de communisten toch eigen lijk degenen zijn, die het beste met het volk voor hebben. De regeering ziet zeer goed in, dat zij zich in de ,,squatters"-kwestie niet alleen gesteld ziet tegen over den huizen-honger van de bevolking, maar tegenover een politieke be. dreiging. Daarom heeft het probleem reeds het „top- priority"-praedicaat ge kregen in alle binnenland- sche kwesties. De „squatters" zijn er echter nog lang niet. Dat zouden zij de komende dagen wel eens kunnen bemerken, want geen re geering kan een dergelijk optreden dulden. Haar eigen gezag wordt er me de aangetast. Het bestuur van. de vakgroep detailhandel in visch, vertegen woordigende meer dan 10.000 er kende detailhandelaren en tevens degenen, die een aanvraag om er kenning bij het Bedrijfschap voor Visscherijproducten hebben inge diend, is te Utrecht bijeen geweest om den toestand te bespreken, waarin de detailhandel thans ver keert. De algemeene klacht is, dat er onvoldoende aanvoer van Noord zeevisch als schelvisch, kabeljauw, schol, enz. is. Ongeveer 4/5 van den aanvoer in IJmuiden bestaat uit versehe haring en de verdeeling daarvan voor den groothandel is zoodanig, dat het overgroote deel naar de rookerijen. de inleggerijen en de conservenfabrieken gaat. Voor den kleinhandelaar is het haast niet mogelijk een mand ha ring te koopen en bovendien is deze visch in verschen toestand nog te onbekend om er een behoorlijken, afzet in te krijgen. Hlet bestuur van den vakgroep heeft thans besloten ten aanzien van den bokkinghandel besprekin gen te houden met het bestuur der organisatie van rookers. „Squatters", die hun intrek heb ben genomen in leegstaande hui zen. staan klaar weerstand te bie den aan het „beleg", dat naar de meening van hun leiders heden zal beginnen. Vannacht 2 uur waren twee groote blokken luxe-flats van voedsel voorzien en tegen een inval gegrendeld. Wachtposten staan bul ten opgesteld. Alle deuren binnens huis zijn op slot of op den ket ting. Sinds gisteravond werden voorraden aardappels, blikvleesch en ander voedsel, gedeeltelijk ge schenk van sympathiseerende be woners van East-End, de huizen binnen gedragen. Sommige families verlieten de flats, toen zij deze voorbereidingen zagen, maar ande ren betrokken de vrijgekomen ka mers. Teneinde de bewoning door de „squatters" te voorkomen, heeft de Engelsche minister van arbeid in een militair kamp te Hertfords hire verscheidene honderden Duib- sche krijgsgevangenen onderge bracht. Drie groote mijnenvegers van de Koninklijke Marine, ieder 500 ton metende, zullen Maandag 23 Septem ber uit Rotterdam naar Ned.-Indië vertrekken. Het zijn Hr. Mb. Jan van Gelder, Hr. Ms. Pleter Flortsz en Hr. Ms Abraham van der Hulst. De „Times" van heden bevat de slotverantwoording van de „Help Holland Council". Volgens deze Is in totaal aan giften een bedrag van 252.223 pand sterling ontvangen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1