De huisvesting der politieke delinquenten DURYEA Van militair object tot vendu DE HOND WOEF EN IK Probleem, dat krachtig ter hand wordt genomen WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1946 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Gebouw in de Zoetestraat weer spoedig vrij? Kerkelijke historie van Heemstede DISTRIBUTIE VAN RIJWIELEN Ex-N.S.B.-burgemeester voor den rechter Neem geen risico, Moeder! Volksherstel-Hark Spreekuur wethouders Hoofdbrekens Werkzaamheden B, en W. van Bloemendaal Brandstoffen voor kamerbewoners U hebt geluk gehad DE KOMENDE DAHLIA- TENTOONSTELLING Reconstructiezegel T. D. Schaakprobleem DAMPROBLEEM Verdeelde markt WAT BIEDT DE RADIO DONDERDAG? Ben koperen parapluiestandaard verwisselt voor drie daalders van eigenaar, de afslager vervolgt met nasalen klank zijn eentonig program ma van verkoop van tweedehandsclie goederen, opgevoerd in het door steeds talrijke bezoekers bezochte verkooplokaal aan de Zoetestraat. km dit herinnert er ons aan, dat jaren geleden dit gebouw een andere oe- stemming had, want hier kwamen de R.K militairen na het volbrengen van hun dagelijkschen dienst bij een, om met muziek en spel d» avonden door te brengen. Dit gebouwtje heeft sinds de be zettingsjaren een stormachtig be staan geleid. Na de demobilisatie van ons leger had dit ontspanningslokaal voor militairen geen reden van be staan meer en men besloot, daar te recht gevreesd werd dat dit gebouw geheel in N.S.B.-handen zou val len. dit over te dragen aan het paro chieel kerkbestuur. Het heeft niet mogen baten, want In Mei 1941 werd het wederrechtelijk in bezit geno men. Nu Haarlem meer en meer garnizoensstad gaat worden, voelt men het gemis van een ontspan ningslokaal des te meer en men ls nu druk doende de Zoetestraat weer een militaire decoratie te verschaf fen. De eerste stap daartoe was de erkenning als rechtspersoon van de R K. Militairenvereeniging, die tot nu toe een kwijnend bestaan heeft geleid, maar thans weer in de ware beteekenis uit haar asch is verrezen Nu de vereeniging officieel erkend is, hoopt men het gebouw weer spoe dig zijn normale bestemming ter117 te bezorgen. Dinsdagavond hield prof. P. Holt- kamp, leeraar aan het seminarie te Hageveld, in het gebouw van den Ned. Protestantenbond, een lezing over de historie van Heemstede. Na een inleidend woord van den gemeente secretaris, den heer N. Vos, behandel de spr. de zeven eeuwen Katholieke geschiedenis, die aan de Reformatie voorafgingen. Allereerst wees hij op het feit, dat zoo betrekkelijk weinig over de historie van Heemstede bekend is, omdat. Heemstede destijds in de rij der aorpen tusscben Haarlem en Lel den als het onbelangrijkste dorp werd beschouwd. De weinige docu menten. die men had, zijn tijdens de Reformatie en den Spaanschen oorlog voor het grootste gedeelte verbrand en vernield. Spr. stelde vast, dat de stichting van een kapel op den Maandag na Palmzondag 1347 een zeer belangrijke datum is in ce historie van Heem stede. Heemstede werd daardoor een kerkdorp en zette den eersten stap naar een zelfstandige gemeente. Uit voerig besprak prof. Holtkamp den bouw van bet oude dorp op een pla teau en hoe de kapel, thans de Ned. V- Kerk, daarvan het middelpunt vormde. Opgemerkt werd, dat h=t toenmalige Berkenrode gescheiden was van Heemstede door een wildernis en een zelfstandige gemeenschap was. Spr. vertelde daarna tal van bit- zonderheden over het toenmalig ker- in h. 1 -eVen' de ontaarding hiervan in de late middeleeuwen, voorts eenlei bijzonderheden over het kioos.m s Hemelspoort", thans het Seminarie Hageveld, waaromtrent nog verschil lende documenten berusten in het archief van het Groot Seminarie War- mond te Warmond. Na deze hoogst interessante lezing, die door de geheel gevulde zaal met groote aandacht werd gevolgd, werd de film „Perpetuum Mobile" vertoond. De Distributiedienst te Haarlem maakt bekend, dat 'n zeer beperkt aantal rijwielen ter beschikking kan w-orden gesteld van de be kende voorrangsgroepen en van degenen, die geheel aan de beken de normen voldoen, zulks ter be- cordeeling van den Distributie- dienst. In verband met het feit, dat slechts een gering aantal rij wielen beschikbaar is, kunnen slechts in hoogst noodzakelijke ge vallen aanvraagformulieren worden afgehaald en wel op 12 en 13 Sept. aan het kringbureau Zijlstraat 70, loket 15, waarbij moet worden aan getoond dat men aan de gestelde eischen voldoet. De aanvraagformulieren behoo- ren te worden ingediend uiterlijk 14 September onder- overlegging van de tweede distributie-stam kaart en onderteekende werkge versverklaring. Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam zal binnenkort de zaak behandelen tegen den ex-N.S.B.- burgemeester van Velsen, Tj. van der Welde De ten laste legging be staat uit niet minder dan 2050 woorden en 23 getuigen zullen wor den opgeroepen. De beeldhouwer H. J. Maas uit Haarlem heeft het majestueuze H. Hart-beeld, dat vóór de R. K. pa rochiekerk te Driehuis-Velsen staat en dat in oorlogstijd dcor onverlaten beschadigd is, thans hersteld. De oude, vertrouwde LIGA- voeding in de ROODE pakken van 35 cent, staat borg voor een gezond en krachtig kind. Let op de échte! Tot nu toe geschiedde de uitrei king van de door het buitenland via Volksherstel-H.A.R.K. be schikbaar gestelde goederen te Haarlem in het winkelpand Groote Houtstraat 12, alwaar sinds November 1945 meer dan 120.000 stuks werden uitgereikt. Naar mag worden aangenomen zal deze verstrekking nog enkele maanden kunnen voortduren. Volksherstel heeft slechts de be schikking over het*bekende win kelpand tot 15 September a.s. Van dien datum af geschiedt de uit reiking in het voormalige school gebouw Klein Heiligland 12. Even als voorheen dienen de aanvragen te worden gericht tot de kerkelijke en sociale instellingen. Tevens wordt medegedeeld, dat de Sociale Colonne, tot dusver ge huisvest In het perceel Kamper singel 70, is verplaatst naar Kenau park 18. De adressen van de 3 co lonnes van gezinsverzorgsters zijn thans Nasauplein 2, Kenaupark 18 en Kenaupark 31. Aanvragen om hulverleeniging richtte men rechtstreeks tot een der colonnes. Dinsdag 17 September zal de heer J. A. Schoen, wonende Gen. Bc.thastraat 93, assistent-werk meester bij de N.V. Beijnes aan het Stationsplein, zijn 40-jarig dienst- jubileum vieren. 21. „Da's leelijk, meneer de burgemeesterl" zei mijn baas. ..Leelijk, Jan Sabel?" stoof de bur gemeester op. „Een schandaal was het! Het bloed siepelde langs mijn 1 vangen. Wat een wonder, dat ik, die anders goediger van aard ben dan de meest zachtzinnige lobbes, zoo nijdig werd als een spin! „Kom hier, Wodan!" commandeerde ik, want ik wou dien kwajen hond toch wel eres even ongezouten zeggen wat ik van hem dacht. Maar jawel, kun je net denken. De deugniet luisterde niet en rende weg, door dp voordeur, die juist open stond, de straat op. Dat kon ik niet op me laten zitten, nietwaar, en ik hem achterna. Nu ben ik in mijn jonge jaren, zooals je weet, mid- voor van de voetbalclub „Trappen maar" geweest en mijn rennen langs het lijntje waren beroemd. Ik zet er dus flink de sokken in en bijna heb ik dien sallemanderschen hond ingehaald, toen we opeens voor een sloot komen. Wodan springt en ik spring, maar hij springt erover en ik erin!" De spreekuren van de wethouders te Bloemendaal zijn als volgt: mf F. P. Th. Rohling, wethouder van Onderwijs en Personeelszaken van 8.309.30 uur in het Raadhuis te Overveen, Zaterdag 14 Sept. geen spreekuur. A. van Geluk, wethou- Om geen Ik mijz hof foi' m geen ander ding wensch mijzelf zoo geluk, als om het feit, dat ik mij nimmer bij een partij heb aangesloten" al dus Erasmus. Als Erasmus nu in onzen tijd geleefd zou hebben, zou hij zich ook niet bij de N.S.B. aan gesloten hebben, zon hij dus ook niet geïnterneerd geweest zijn en nog minder had hij dan met die moeilijkheden te kampen gehad, waarmede de erfenis van vijf jaren bezetting, de politieke delinquenten beden ten dage mee zitten, n.1. de huisvesting. Maar niet alleen de politieke delinquenten zitten met het huis- vestingsvraagstuk. ook de ambte naren van het huisvestingsbureau aan het Kenaupark. hebben met problemen te kampen want het is nog niet zoo eenvoudig politieke delinquenten, die eenmaal ontslagen uit de kampen, aan onderdak te helpen. Zoodra voor deze menschen het uur der bevrijding aanbreekt, be ginnen de moeilijkheden. Vrijwel geheel beroofd van alles, moeten zij ervaren dat hun huis in hun af wezigheid reeds door anderen is bewoond: het meubilair viel ten offer aan een ongebreidelden mate- rieelen „bijltjesdag", velen, die geen plaats kunnen vinden bii hun naas te familie, zten zich genoodzaakt weer naar de kamp°n terug te kee- ren in afwachting van ten opzichte van hen verder te nemen maatre gelen. Hoewel de mossa'e vrijla ting van de z.g. „lichte gevallen" het werk van afdeeling ..Huisves ting" in niet onbelangrijke mate heeft verzwaard, toch probeert men den stormloop zoo goed moge lijk het hoofd te bieden. Gemiddeld 50 inschrijvingen van door deze omstandigheden dakloos geworden personen worden per óag behandeld. Speciaal de gezin nen met kinderen, en er zijn er heel wat bieden de meeste hoofdbrekens. Daar er meestal geen ruimte te verkrijgen is voor een gezin be staande uit drie, vier of meer kinderen, blijft deze kwestie van een zeer delicaten aard, 'n urgent probleem, dat om een oplossing schreeuwt en dit temeer, daar de voorboden van den winter reeds onmiskenbaar hun stempel op de natuur gedrukt hebben. Willen we de kinderen niet de dupe la ten worden van de door tie ouders gemaakte fouten en in tweede instantie van de zeer laakbare, op eigen gezag uitge voerde en on-Nederlandsche hui zenvordering, welke sterk aan Duitsche methoden doet herinne ren, dan dient onverwijld het ge zinsverband hersteld te worden. In hun grenzelooze troosteloos heid vragen ouders hun kinderen bij zich te mogen hebben, kinderen die, hoe goed zij het ook mogen hebben, gehoorzamend aan de een voudigste natuurwetten, met ver langend hart uitzien naar hun na tuurlijke beschermers, vader en moeder. De woonruimte, welke men voor deze gevallen noodig heeft, wordt gerecruteerd uit de nog beschikba re woningruimten van voormalige N.S.B.-huizen. die door bovenge- noemden dienst ziin „gesignaleerd". Meestal ziin het die woningen, waarin voorwaardelijk buiten ver volging gestelde, of reeds vrijgelaten delinquenten wonen en die om een of andere oorzaak niet ten prooi ziin gevallen aan de bewuste hui zenannexatie bij de bevrijding. Op merkelijk is het echter, dat men. hoewel de in den bezettingstijd verkondigde theorieën van „kame raadschap" en „gemeenschanszorg" anders zouden doen vermoeden weinig, of in het geheel geen me dewerking ondervindt van voorma lige N.S.B.-ers voor hun minder goed met woningruimte bedoelde confrères. Men heeft er vooralsnog van af gez'en. deze gevallen bii an deren dan N.S B.-ers onder te bren gen; de practijk heeft onaangena me ervaringen te zien gegeven. Hoewel dit geen ideale oplossing is bestaat er feitelijk wel een oplossing? neemt men dit pro bleem toch zoo kracht'g mogelük ter hand, eenerziids om den nood zoo veel ais in het bereikbare ligt te lenigen, anderzijds om te komen tot een herstel van het gezinsver band van hen, die hetzij vroeg of laat, toch weer in de maatschappij zeilen moeten terugkeeren. De verdeeling an de porte feuilles in de gemeente Bloemen daal is als volgt: De burgemees ter neemt op zich: financiën> be drijven, uitbreidingsplan en sport. Wethouder mr. F. P. Th. Rohling, onderwijs en personeelszaken, wethouder A. Van Geluk, open bare werken en wethouder C. Schulz sociale zaken. Voor de eerste periode van het stookseizoen 1946, welke loopt tot 15 Januari 1947, kunnen ten be hoeve van kamerbewoners Vrijdag 13 Sept. van 9 tot 12 uur aan de Van Merlenlaan 2 aanvraagformulie ren voor brandstoffenbonnep door verhuurders worden afgehaald. Te Bennebroek zijn deze formulieren Donderdag 12 Sept. verkrijgbaar. Inlevering voor Heemstede uitslui tend Maandagmorgen 16 Sept. aan het kantoor Van Merlenlaan 2, voor Bennebroek Donderdagmorgen 19 September In de bovenzaal van het Raadhuis, aldaar. 1 September bedroeg het aantal aangegeven radio-ontvangtoestellen 599.783, terwijl het aantal aansluitin gen op het Rijksradiodistributienet 1 Augustus 452.683 bedroeg. als Uw leverancier nog net een pakje Maizena Duryea voor U kon reserveeren. De aanvoer is nog beperkt maar iedereen vraagt \IMe< oude vermaarde merk Over de dahlia-tentoonstelling, die Vrijdagmiddag 2 uur in het Gem. Concertgebouw wordt ge opend, deelt men ons nog mede, dat dit de eerste maal is, dat deze door de Kon. Ver. voor Tuinbouw en Plantkunde gehouden expositie een internationaal karakter draagt. Deze tentoonstellingen werden tot nu toe, uitgenomen de oorlogs jaren, regelmatig gehouden, maar alleen kweekers in het binnenland namen er aan deel. België, Enge land, Amerika en Nederland zijn voor den handel in deze bloemen de voornaamste leveranciers voor de geheele wereld. Men zal op deze tentoonstelling dahlia's zien zóó klein, dat ze in het knoopsgat te dragen zijn, en ook zoo groot als een zonnebloem. Het is gebleken, dat vele per sonen het bij de reconstructie van het Bevolkingsregister op de twee de distributie-stamkaart geplakte ccntröleziegel T.D. 2 missen. Deze stamkaarten behooren thans op nieuw van een zegel te worden voorzien. Belanghebbenden dienen zich daartoe volgens onderstaande letterindeeling te vervoegen aan de afdeeling „Bevolking'1 ter gemeen te-secretarie, alhier, loket 5, onder overlegging van de betreffende tweede distributie-stamkaart. De letterindeeling is als volgt: 16 Sept. AD, 17 Sept. E—H, 18 Sept. I— L, 19 Sept. M—Q, 20 Sept. R—V, 21 Sept. WZ. Kantooruren: Maandag t./m Vrijdag van 914 uur en des Zaterdags van 912 u Er wordt nadrukkelijk op gewe zen, dat na 21 September slechts bonkaarten en andere distributie bescheiden zullen worden uitge reikt tegen overlegging van de tweede distributie-stamkaart, wel ke van een comtrölezegel T.D. 2 is voorzien. der van Openbare Werken Zater dag van 8.30—0.30 uur, Zaterdag 14 Sept. geen spreekuur. Weth. C. Schultz, wethouder van Sociale Za ken Vrijdag van 15.3016.30 uur ten Raadhuiae te Overveen; Vrij dag 13 Sept. geen spreekuur. Door omstandigheden zal het schaakprobleem, dat bestemd was voor 31 Augustus j.l., eerst Zater dag a.s. gepubliceerd worden. No. 1262 van P. J. Vergeest te Amersfoort 'iHuttM tottrti 'tetruK/fj ïÜlil Wit speelt en wint; oplossingen kunnen worden ingezonden tot halt October aan B. H M- Stevens, Eiken laan 36, Heemstede. Oplossing: No. 1256 van P. 3. Eype te Haarlem. Wit speelt naar 34, z49A 21 23 37 8 26 9 5 en wint. A z50 21 21 26 9 5 en wint. Praai van stand en ontleding met verras senden sleutelzet Uitslag Juni-serie: Na loting tus- schen de vele goede oplossers werd de prijs ad f 5.-gewonnen door den heer W. B. Heitmans te Amster dam. AMSTERDAM, 10 Sept. 1946. De Internationale fondsen zooals Ko ninklijke Olie en Unilever kwamen vandaag te Amsterdam eveneens op lager niveau. Beide kwamen 9 punten lager af op resp. 376 en 251. De claims Kon. Olie werden op f 747.afgedaan. Cultuuraan- deelen bleven goed prijshoudend, waarbij de vastere stemming voor tabaksaandeelen opviel. Van Rub berfondsen waren Bandar Rubber en Dell Batavia goed gedisponeerd. HILVERSUM I, 301 M.: 7 00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn., 7.39 Morgengebed, 7.45 Gram., 8.00 Nieuws, 8.15 Gram., 9.00 PI. Mis, 10.00 Gram., 10.15 Morgend 11.00 Ziekenbezoek, 11.45 Fami- lieber., 12.03 Stafmuziekc., 12 30 Lunchconcert, 13.00 Nieuws, 13 43 Vrouw, 14.00 Postillons, 14 40 Causerie, 15.00 Kamermuziek. 16 00 Bijbell., 16.45 Zangrecital, 17.15 Gram., 17.45 Rhapsodia Sextet, 18.30 Ned. Strijdkr., 19 00 Nieuws, 19.15 Gram., 19.25 Le zing, 19.45 Regeerings Voorl., 20.00 Nieuws, 20.05 K.N.M I„ 20.08 Stertocht. 21.45 Gram, 22.00 Nieuwsber., 22.15 Na het Nieuws22.30 Gram., 22.45 Avondoverd., 23 00 Beethoven, cyclus, 23.25 Gram. HILVERSUM II, 415 M.: 7 00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn., 7 30 Gram., 8.00 Nieuwsber., 8 15 Gram., 9.15 Morgenw., 9.30 Water standen, 9 50 Gram., 10.30 Vrouw, 10.35 Gram., 11 00 Nuttig en noo dig. 11.10 Orgelconcert, 12 CO Volksliedjes, 12 30 Spionnetje, 12.35 Lyra-trio, 13.00 Nieuws, 13.15 Band) Balogh. 14.00 Voorclr. 14.20 Orkest, 15 00 Lezing, 15 20 „Confetti", 16.15 Camera, 17 00 Gram., 17.10 Kaleldoscoop. 17 30 H.A.R.K., 17.35 Gram., 17.50 Rt'k over zee, 18 00 Nieuws, 18 15 Dolf v d Linden, 18.45 Sport, 19 00 Alfred Indig, viool, 19.15 Vraag gesprek, 20 00 Nieuws. 20.05 Con cert, 21.00 Act., 21 10 Pierre Palla, 21.40 Hoorspelletie, 21.45 Skymas- ters, 22.15 Causerie. 22.30 Les Gars de Paris, 23.15 Holland Club, 23 45 Gram Directeur- J j W soerrigter. Waarn. Hoofdredacteur; W. Se verin.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2