I [nachtelijke stilte STUTTGART IN DUITSCHLAND Ex-gevangenen te Lourdes bijeen V. in het Indische land WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1946 PAGINA 3 1 Buitenlandsch overzicht MEER BOTER, MINDER MARGARINE HET EERSTE POND SUIKER EXTRA Het interneeringskamp te Nijmegen, waar de Duitschers, die als ongewenschte vreemdelingen ons land moeten verlaten, zullen worden ondergebracht in afwachting van de beslissingen, welke ten aanzien van hun uitlevering haar Duitschland genomen zullen worden Opsporing verzocht TWINTIG JAAR WEGENS VERRAAD STAD EN OMGEVING Kwartet-Cyclus H.O.V. Voordrachten Vele Franschen die de Duit schers in den oorlog als krijgs gevangene of dwangarbeider naar Duitschland voerden, zijn in de afgeloopen dagen uit alle deelen van Frankrijk naar Lour des samengestroomd. Men heeft in deze stad veel werk moeten verzetten, om de 70-000 man, die aan het Congres deelnemen, on der te brengen en in de gelegen heid te stellen hun lotgenooten van de gevangenkampen weer te ontmoeten. .Het congres is op de eerste plaats bedoeld als een „Congres van vriendschap en vertrouwen"zoodat ex-gevange nen van alle politieke richtingen er aan deelnemen. De Fransche regeering is officieel vertegen woordigd. Het congres heeft een internationaal cachet gekregen door een belangrijke deelneming van afgezanten van buitenland- sche bonden van ex-gevange nen. Belgen. Nederlanders, Po len, Engelschen en Schotten zijn samen met de Franschen naar Lourdes vertrokken. De foto toont het openluchtaltaar dat voor de Rozenkransbasiliek is opgesteld, ivaar de duizenden bedevaartgangers den zegen met het Allerheiligste ontvingen Eenzaamheid vol gevaren HILLEGOM-LENINGRAD De 80 ton bloembollen naar Rusland Moeilijkheden in dsn raad van Velsen RAAD ZANDVOORT Overwinningen van De Roode en Quentemeïer Mooi succes van Sijen Evenmin als ten aanzien van welk onderwerp ook, is de ge allieerde politiek ten aanzien van Duitschland er een van sprongen en van wonderbaarlijke gebeurtenissen. Zij voltrekt siich lang zaam, tusschen discussies in den Ber- lijnschen Contróleraad en ontwikke. lingen in de vier verschillende zones door. Zij is nog altijd bezig te groeien, nu reeds meer dan een jaar, en wie weet wanneer zij eindelijk riip zal zijn voor een definitieve 'beslis sing, voor het teekenen van een vredesverdrag met den grooten ver- slagene? Staat er het feit dat de Amerl- Kaansche staatssecretaris James öyr- nes te Stuttgart een rede tot het puitsche volk heeft gehouden, dan is voor het wikken en wegen van het gesprokene noodzakelijke voor waarde dat men eerst een blik werpt op enkele omstandigheden die de coulissen vormen, temidden waar van deze voordracht heeft plaats gehad. Men ziet dan, dat in de Amerikaansche zone de drie vroegere en nu herrezen staten hun verkie zingen hebben gehad, met een dui delijk Westersch-democrattschen, m- communistischen uitslag. Men is hier reeds bezfj met het opstellen van grondwetten, waarna de thans reeds bestaande, door Amerika sterk gecontroleerde regeeringen een meer blijvend karakter kunnen krijgen, In de Engelsche zone bereidt men eveneens zulke verkiezingen voor, en de verwachtingen zijn dat ze niet zoo heel veel van de Zuid-Duitsche EJUllen verschillen. Ook in de Rus sische zone maakt men aanstalten tot verkiezingen. Reeds op het oogen- bJik echter is er een breede, of schoon zwakke anti-communistische stroomin.^ in het Oosten waar te ne men, ofschoon men er niet aan twij- £elf', °J de stembus zal een voor de ^.ovjets gunstigen uitslag opleveren. Ook in het Fransche gebied, waar de verkiezingsvoorbereidingen nog niet boo ver gevorderd zijn, voorziet men geen roode meerderheid. Byr nes' voorstel, een algemeene Duitscne regvering samen te stellen uit ver tegenwoordigers van de d'verse „pro vinciale'1 regeeringen, kan dus leiden tot een regeering waarvan de meer derheid niet Russisch gezind is. Het ijzeren gordijn, dat. de Sovjet zone van de andere afsluit, aou door het tot stand komen van zulk een regeering een weinig opgetrok ken worden. Een lichaam immers dat, onder toezicht van den Con tróleraad, bevoegdheden over geheel Duitschland zou hebben en uit ge heel Duitschland bewindslieden zou tellen, zou ook in en uit de Rus sische zone moeten gaan en komen. In het oog te houden dient mem ook dat de economische eenheid van Duitschland, waartoe wel te Pots dam besloten was maar die in feite niet bestaat, een begin van verwe zenlijking heeft gevonden in de economische samensmelting van de Eng=]sche en de Amerikaansch» ge bieden. Bvrnes1 uitlating, dat hij géén b'fjïttende mogendheid wenseht uit te sluiten van de mo gelijkheid tot uitwisseling van waren, ideeën en personen, beteekent in normaal Hollandsch: hij wenseht dat allen zich aansluiten bil de Europeesch-Amerikaansche ver-een- lging. In verband met de moeilijkhe den bij den aanvoer van grond stoffen voor de bereiding van mar garine, zal van 15 t/m 28 Sept en eveneens van 28 Sept. t/m 12 October minder margarine kunnen worden verstrekt. Hiertegenover zal het rantsoen boter tijdelijk met een gelijke hoeveelheid worden verhoogd. Het rantsoen voedings- vetten voor personen, geboren in 1941 of vroeger, zal in die periode samengesteld zijn uit 260 gram bo ter en 250 gram margarine of 200 gram vet naar keuze -n voor kin deren, geboren in 1942 of later, uit 250 gram boter en 125 gram mar garine of 100 gram vet naar keuze. In verband met °nze precaire mar garinepositie zijn dezer dagen 5000 ton oliën, voor de bereiding van margarine, in Engeland ge leend. Van 1528 September zal aan personen van alle leeftijden een rantsoen suiker worden verstrekt van 500 gTam, terwijl bovendien een extra-hoeveelheid, eveneens van 500 gram, voor die periode zal worden beschikbaar gesteld. Deze extra 500 gram is de eferste helft van het reeds aangekondigde extra- logram. Einde September zal de eede 500 gram su'ker extra wor den verstrekt. Voor zoover de voorraden bij de winkeliers dit toelaten kan op deze bonnen een dubbele hoeveelheid jam of gedeeltelijk suiker en ge deeltelijk jam worden gekocht. Uitsluitend ten behoeve van den nieuwbouw beschikt het ministerie van Openbare Werken en Weder opbouw over een contingent be hangselpapier. Belanghebbenden, die voor nieuwbouw behangselpa pier noodig hebben, dienen dit bij de bureaux van den wederopbouw aan te vragen. De ochtendpost brengt ons een gewone briefkaart met een ongewoon vastgenaaid stuk van overtuiging, afkomstig van een zich aan de zuidgrens van Haar lem voorgedaan hebbend drama, waarin de politie, wat de op lossing betreft, machteloos staat. De overblijfselen van het ver moorde slachtoffer moeten lei den tot opsporing van dengene, die waarschijnlijk bedroefd wacht op de terugkomst van dc hem eens zoo dierbare. Het eeni- ge herkenningsteeken is een giummiring, waarop het num mer 917, en een aluminium ring, waarop het nummer 279992. De schrijver van de briefkaart geeft ons de volgende aanwij zingen omtrent den moord: Wilt u deze ringetjes (hij stuurt ze met de poo ten) in uw blad op nemen, opdat de belanghebben de weet, dat zijn duifje nooit meer terng komt. Zondag 8 September omstreeks 3 uur werd zij aan den Woudweg door een grooten sperwer overvallen, ge plukt en daarna, op de pooten na, geheel verorberd. De veehouder, die ons dezen oproep zond, is ongetwijfeld een groot dierenvriend, want hij heeft beseft, hoeveel een duif voor een liefhebber van deze overbrengers van berichten kan beteekenen. Wie komt de brief kaart bij ons afhalen? V Het Bijzonder Gerechtshof te Den Bosch heeft uitspraak gedaan in de zaak betreffende den moord op bur gemeester Moonen en de gebrs. Hoffmans te Waalwijk. Wegens blootstellen aan vervol ging door den vijand den dood o£ zwaar lichamelijk letsel tengevolge hebbende, veroordeelde het Hol Johanna van GeijselLeijtens, bij genaamd „vuil Dientje", tot 20 jaar gevangenisstraf met ontzegging van het kiesrecht voor het leven. Haar nichtje Huberdina Boxtaele werd veroordeeld tot 12 jaar gevangenis straf. Tegen beiden was 15 jaar ge- eis cht. Het Hongaarsch Strijkkwartet, bestaande uit de heeren Székely, Moskowsky, Koromzay en Palotai, zal een kwartet-cydus geven in de Gem. Concertzaal en wel cp de volgende avonden: Donderdag 19, 26 Sept. en Donderdag 3 Oct. Het programma vermeldt werken van Beethoven op. 59, I, H en HI, De bussy, Haydn, Mdaart, Smet ar. a, Schubert en Tscbaikowsky. Benoemd is tot rechter-plaatsver- vanger in de arrondissementsrecht bank te Haarlem mr L. Erades. De goede samenwerking tusschen dirigent Hartvelt en het orkest be gint meer en meer resultaten af te werpen. Men merkt dit aan den zorgvuldiger afgewogen ensemble klank, aan de preciezere detailleering'. aan het strakker volgehouden rhyth- me, aan de verzorgder nuanceering. Op dit zomerconcert was zulks het geval, zoowel met de pittig weerge geven, geestige ouverture De B'arbier van Sevilla van Rossini, als met de Eroïca van Beethoven, waarmee ge sloten en geopend werd. Vooral ook in de Symphonie beluisterden we fraaie momenten in Marcia funebre en in het Scherzo. Het hoornkwartet maakte een uitstekende beurt. Dc smartelijke melodie in het adagio assai van het 2e deel had door de violen mogelijk wat pregnanter uit gebeeld kunnen worden. Men bracht dirigent en orkest staande een wel verdiende ovatie aan het slot der symphonie: een succes, waarin allen mochten deelen. Maria de Jong speelde haar uitge stelde Piano-concert en wel dat in g'. kl. terst (Co. 28) van Mendels sohn. Het werk op zichzelf is kort en zonder noodelooze uitweidingen of figuraties, en meer op doorzich tigheid berekend dan op grootsche klank- en kleurwerking. Als zoodanig lag dit opus de pianiste zeker gun stig, want haar aanslag is eer poë tisch dan stevig'. De voordracht was overigens muzikaal en het samen spel met het goed reageerend orkest uitstekend. Het succes was even redig en er waren veel bloemen en een dankbaar publiek. J. Scheepens. Dr. A. van den Boom zal een nieuwe reeks kunsthistorische voor drachten met lichtbeelden houden op de Wo<\ sdagavonden 18 en 25 September, 2, 9 en 16 October In de muziekzaal van Brlnkmann aan de Groote Markt. Het ls weer een zeer gevarieerd programma, dat bestaat uit de bespreking van de meesters Jan van Eyck, Rubens, Rembrandt, Poussin. Claude Lorrin en El Greco en tenslotte de mo numenten ln Brugge, Gent en Antwerpen. Onder een majestueuzen sterrenhemel strekt zich de vlakte van Soerabaja in zachte rust voor mij uit, ais schildwacht in de stille eenzaamheid, een eenzaamheid, die helaas vol gevaren is, want overal loert en sluipt de pamoeda (extremist) rond, al weken, ja maanden lang, om den eersten Nederlandschen marinier levend in handen te krijgen, wat tot nu toe nog steeds op een mislukking is uitgeloopen, want zoodra een der onzen in nood verkeert, springen zijn makkers hem in verbeten strijd bij, waarin de lafhartige pamoeda's schreeuwend wegvluchten, veel dooden, gevangenen en gewonden achterlatend die ook in ons hospitaal verpleegd worden. en je loopt, je loopt voorzichtig en je onhoor bare tropenschoenen zijn dan je beste vrienden en zonder geluid ga je ver der, de wacht achter het hospitaal om onze jon gens te beschermen te gen eventueele gevaren. Voor een buitenstaan der is het doodstil, maar niet voor den post. die in den Indischen nacht hon. derden geluiden opvangt. Voor ons wordt de nach telijke hemel fantastisch verlicht door een bran dende oliebron, en tegen het licht zie je de don kere silhouetten van de struiken, klapper- en pisangboomen, de pisang met de lange breede bla deren die je soms nauw lettend doen luisteren, omdat bij elk windje de bladeren langs elkander schuifelen en je onraad vermoedt, want de pa moeda komt niet openlijk, hij legt vallen waarin een marinier niet loopt. Plot seling schuift een hond, het kan ook een kat ge weest zijn, langs je bee- nen het struikgewas in, en je schrikt even, maar wanneer even later licht gevende vliegen, zoo groot als een dubbeltje voorbij zweven, is de schrik weer over. Maar wanneer er twee dicht langs den grond zitten denk je aan een kat. In de eenzaamheid speelt verbeelding een groote rol. je loopt weer ver wee, heimwee kennen we niet, al vergeten wij on ze dierbaren niet, wij kunnen ze niet vergeten ook niet ons dierbaar Ne derland, dat wij voor eenige jaren vaarwel hebben gezegd. Wij zien nog de dierbare Neder- landsche kust aan den ho rizon vervagen, het be klemmende moment. Maar wij gingen voor een goede zaak en zü die in de Rotterdamsche ha ven onze gewonden uit jouwden en voor moorde naars uitmaakten, zij zijn verblind door een ver keerd ingelichte bende. Komt hier in de kam pongs en ziet het leed en de ruines die de pamoe da's onder de weerlooze inlanders aanrichten, zij vluchten met hun weini- der, een ster schiet om laag, het vuur voor ons flikkert op, je trapt op een steen en je ver- wenscht je onvoorzichtig heid- De twee volle uren stemmen tot nadenken geen gedachten van heim. ge plunje naar de Ne- derlandsche troepen om bescherming, die hun in ruime mate wordt gebo den. ....je loopt verder, nog 10 minuten, langzaam ga je de richting van je collega op en wacht op de aflossing.... Hedenmiddag is in de Hillegom- haven de kustvaarder „Deneb" aangekomen voor het laden van de 80 ton bloembollen, die de Bond van Bloembollenhandelaren bij wijze van geschenk Rusland heeft aangeboden. Door bemiddeling van de „Oopex" zal de verzending van Hillegom naar Leningrad recht streeks geschieden De boot, waar mee ook de leden van de Russische commissie, die voor de regeling van het transport in ons land vertoeft, zullen vertrekken, is het eerste vaartuig, dat na de bevrijding re gelrecht naar Rusland gaat. Na langdurige beraadslagingen heeft de gemeenteraad van Velsen een motie aangenomen, waarin de raad zijn afkeuring uitspreekt over bet- door de meerderheid van B. en W. gevolgde gedrag ten aanzien van wethouder Van Leusen- In het debat werd den burge meester verweten, dat hij uit per soonlijke antipathie den heer Van Leursen buiten het college van B. en W. gehouden had. Een tweede motie van afkeuring betrof het in gebruik nemen als .wening van het buiten „Schoonen- berg" door den burgemeester, welke motie eveneens werd aangenomen. Tenslotte aanvaardde de raad een derrje motie, waarin afgekeurd wordt de houding van de meerder heid van B. en W. ten gevolge waarvan de adviescommissie terzijde gesteld werd. Bij de verkiezing van een vierden wethouder werd gekozen de heer Maas (K.V.P.) met 16 stemmen te gen 13 op den heer Nijssen K.V.P.) De heer Maas aanvaardde deze be noeming niét. daar de K.V.P. haar candidaat, zijnde de heer Nijssen -ekozen wenseht te zien. Dinsdagavond vergaderde de Zand- voortsche gemeenteraad onder voor zitterschap van burgemeester Van Alphen. Een crediet van f 16263 werd verleend voor de aanschaffing van twee vrachtauto's met kipcon structie. Aan Gedeputeerde Staten zal worden gevraagd het presentie geld te verhoogen van f3.tot f 4 per vergadering. Bij het voorstel tot aan- en verkoop van grond deelden B. en W. mede, dat ook het terrein BllderdiikstraatVondellaan, groot 1152 M2. aan de gemeente te koop is aangeboden voor 5.per M2. Dit aanbod werd aanvaard. Aan de woningbouww^reeniging ..Eendracht maakt macht" werden verkocht twee bouwterreinen,' een groot 4146 M2. aan de Helmersstraat en Da Costa- rtraat voor f 3.70 per M2. en een "root 7115 M2. aan de Vondellaan, Nlc. Beetslaan en Bilderdijkstraat voor f 5.per M2. Hierna ging de raad ln besloten zitting. In de raad zaal stond de maquette van het nieu we Zandvoort opgesteld en aan de wanden hingen teekeningen van het wederopbouwplan. Ir. Friedhoff was in het raadhuis aanwezig. De con clusie ligt voor de hand dat in de beslóten zitting over het wederop bouwplan is gesproken. Tijdens de gisterenavond in de Apollohal te Amsterdam gehouden bokswedstrijden stonden uiteraard de ontmoetingen Quentemeiér— Kaddour (Fr.) en De Roode— Whyte (Egin het middelpunt der belangstelling, aangezien bei de partijen in zekeren zin golden als voorronden voor den Europee- schen titel respectievelijk in het halfzwaa» en in het welterge- wicht. Quentemeier won met miniem puntenverschil. Voor Willy Whyte was het een hard gelag na tien jaar ongesla gen te zijn geweest thans een overtuigende nederlaag te moe ten lijden. De Roode is practisch niet in moeilijkheden geweest. Na in de tweede ronde een punten- voorsprong te hebben genomen verzamelde hij in de volgende ron den zooveel punten, dat de uit slag niet twijfelachtig was. Onze landgenoot Sijen won gis teren de derde étappe in de Ronde van Catalonië. Hij legde het 165 km. lange parcours van Scabadell naar Rigueras af in den tijd van 5 uur 25 minuten 52 sec. Op de tweede en derde plaats kwamen respectievelijk de Spanjaard Gual en de Zwitser Weilenmann in den- zelden tijd. Een peloton van 33 renners, onder wie eveneens onze landgenooten Lambrichts en Die- deribs, volgde dicht achter de drie favorieten van deze é'appe en no teerde eveneens denzelfden tijd Van de Voorde werd als no. 45 ge klasseerd met een tijd van 5 uur 41 min. 40 sec. In het algemeen klassement heeft Gual de leiding.(

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3