Witte anjers voor de zieken Seyss-Inquart peinst en schrijft Wedren tusschen politie en squatters Bij inbezitname van hotel Fraude op Haarlems distributiekantoor VER. STATEN VAN INDONESIË" Het weer Weer doodstraf tegen DeMarchantgeëischt Ontroerende predicatie van pastoor Van Hoeck Zijn pathetische trouw aan Hitier Tot hoofd en hart 69ste JAARGANG No. 23644 7\ DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per vveelc Zeven personen in arrest Besprekingen beginnen 28 September Vervolging door de regeering RADIOREDE VAN DEN MINISTER-PRESIDENT Voor het eerst nar de totale bevrij - ding van ons land heeft H. M. de Koningin een be zoek gebracht aaa het geteisterde Zeeland, waar de wederopbouw voor zoover mogelijk reeds krachtig ter hand is genomen. De Koningin heeft den eersten dag van haar be zoek doorge bracht op Wal cheren. ivaar zij verschillende ge teisterde plaatsen in oogenschouw heeft genomen. De bevolking heeft onze Vorst- j in een hartelijke 4 ontvangst bereid en haar meermalen bloemen overhandigd. Nevenstaande foto tobnt het bezoek aan Westkapelle met naast de Vorstin den burgemeester Laatste dagen van Neurenberg Zwaarmoedige stemming onder beklaagden Stilte in de proctszaa! Geen televisie-uitzending ZIEKENFONDSRAAD Tegenspoed is als zout in de spijze, is onontbeerlijk om \ons té doen rijpen als mensch ie j m I .hj NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Politie en „squatters" hebben Woensdagavond een wedren ge houden om het bezit van een vacant hotel in Londen's Bloom- bury district in Westend. De squatters sloegen de politie met tien minuten en drongen naar binnen via een dichtgespijkerde deur. Vijftien families hadden zich in eenige van de 620 kamers van het Ivanhoe-Hotel geïnstalleerd, voordat de politie binnendrong. Eenmaal binnen het gebouw liet de politie de squatters hun identiteits kaarten toonen en werden hun na men genoteerd. Daarna werd den gjf- heelen nacht gepatrouilleerd om te verhinderen dat nog andere squatters zich in het gebouw zouden vestigen Het was een voortdurend verstop pertje spelen, waarbij de politie van raam tot raam bleef rennen in een vergeefsche poging om het smok kelen van levensmiddelen te belet ten. Buiten Abbey Lodge de luxueu ze flats welke onlangs door de R.A.F. ontruimd zijn legden man nen en vrouwen zich op straat voor Op het distributiekantoor te Haarlem is een ernstige fraude ontdekt. Bij het voorloopig onder zoek is aan het licht gekomen, dat ambtenaren tientallen coupures voor levensmïddelenbonnen hebben ontvreemd en in den zwarten han del hebben verkocht. Zeven perso nen zijn gearresteerd, onder wie drie ambtenaren van het bureau. De andere arrestanten zijn winke liers, die eveneens in de zaak be trokken zijn. De distributie-ambtenaar G., die belast was met de laatste controle en de vernietiging van de distribu- ttevellen. eigende zich regelmatig de met stempeldruk ongeldig ver klaarde coupures toe, welke hij met medeweten van in dit complot zij delings betrokken ambtenaren aan Haarlemsche winkeliers wist te ver- koopen. In totaal zijn 7950 rantsoe nen vet, kaas, boter, tabak en ver snaperingen op deze wijze in den zwarten handel verdwenen. Nader vernemen wij, dat nog enkele an dere ambtenaren in verband met deze fraude zijn aangehouden. Het politioneele onderzoek is thans afgesloten. ft BATAVIA, 12 Sept. (A.PTe Pangkalpinang, op het rijke tin- eiland Banka, zullen vertegenwoor digers van de belangrijke Nederland- sche, Euraziatische, Chineesche en Arabische minderheden 28 Septem ber bijeenkomen om te beraadslagen over de plaats, welke zij zullen in nemen in den staat, dié de Neder- landsche regeëring voor oogen staat voor den tijd waarop het langdurige conflict met de niet-erkende Indo nesische „republiek" zal zijn geëin digd. De plannen zijn gericht op de vorming van de „Vereenigde Staten van Indonesië", een fe deratie van groote staten met de grootst mogelijke mate van zelf bestuur Elke staat zou op zijn beurt zijn samengesteld uit half- autonome districten, gevormd op ethnische, cultureele en eco nomische grondslagen. Evenals de Philippijnen zouden de „Vereenigde Staten" een over gangsperiode moeten doormaken. Na het eindigen van die periode zou de nieuwe staat beslissen of zij ver bonden zou blijven aan de Neder- landsche Kroon als gelijkberechtigd met de Nederlanden. Als alternatief zou de Indonesische federatie vrij willig de samenwerking met de Ne derlanders kunnen voortzetten op basis van economische en cultureele banden of volledige onafhankelijk heid kunnen kiezen Volgens een A.P.-bericht uit Brus sel is H. M. de Koningin benoemd tot eerelid van de Koninklijke Bel gische Academie. Tevens is H M. de Koningin benoemd tot lid van de afdeeling voor schilderkunst, waar mee baar talent als amateurschilde- res wordt erkend. Deze benoeming is gedaan tijdens een buitengewone zitting van de Academie bij gele genheid van haar honderdjarig be staan de bussen en auto's uit protest tegen de weigering van de politie om meer dan vijf en twintig dekens voor de kinderen de flats binnen te laten. Intusschen tracht de communis tische partii haar invloed in de vak- vereenigingen te mobiliseeren en probeert zij sympathieresoluties er door te krijgen. In een eerste formeele verkla ring van de Britscha regeering over het „Squatters"-vraagstuk zegt de regeering, dat het optreden der „squatters" een bedreiging met anarchie inhoudt en dat de open bare aanklager overweegt de com munisten in kwestie wegens „mis dadige samenzwering" te vervol gen. Aan vijf „squatters", die de flat In Kensington hebben betrokken, zijn bevelen om het huis te ver laten, overhandigd. De „squatters" zouden nu op wettelijke wijze recht willen zoeken. Mogelijk zullen zij niet tot het „bittere einde" door strijden. Verwachting tot Vrijdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt of geheel bedekt met tijdelijk eeni- gen regen. Later op den dag opklarend, doch met kans op nog een paar verspreide buitjes in d«n namiddag. Iets koeler dan vandaag. Meest matige wind tusschen Zuid en lVest. Zon onder 19.01. Maan 20.14 9.43. Zon op 6.10. De minister-president, dr. L. J. M. Beel, zal zich Zaterdagavond om 20.05 uur over beide radio-zen ders tot het Nederlandsche volk richten. De procureur-fiscaal bij den Bij- zonderen Kaad van Cassatie, prof. Langemeijer, beeft gisteren tegen graaf de Marcliant et d'Ansembourg, voormalig „commissaris der provin cie Limburg", de doodstraf geëisclit, nadat het Bijzonder Gerechtshof te Den Boscli hem veroordeeld had tot 15 jaar gevangenisstraf. De advo caat-fiscaal had toen eveneens de doodstraf geëischt. Een ziekentriduum heeft al tijd ontroerende momenten, die den gezonde het groote bezit van zijn gezondheid beter doen besef fen en den zieke de overtuiging geven, dat hij met zijn leed niet alleen staat. Het triduum in de kerk van de A'lerh. Drieëenheid te Bloemendaal is vanmiddag met een plechtig Lof besloten. Daarna wachtte den 150 'zieken echter een groote verrassing, die getuigde van de intense gastvrij heid der parochie en die niet na liet een diepen indruk te maken. Iedere door het geestelijk feest zoo gesterkte zieke ontving een bouquet witte anjers, die nog vele dagen in de huiselijke ziekenka mer zal herinneren aan de on vergetelijke Bloemendaalsche da gen. De Hoogmis, die hedenmorgen plebaan F. Filbry opdroeg, kreeg een hoogere waarde door den prach- tigen zang van het Kathedrale zangkoor, dat onder leiding van dr. A. Kat de Gregoriaansche Mis ter eere van de H. Maagd ten gehoore bracht. Vooral de jongensstemmen kwamen in het kleine intieme kerkje bijzonder tot hun recht. Pastoor M. van Hoeck uit Ant- In de stilte van een kleine cel in de gevangenis van Neurenberg zit ten wanhopige Seyss Inquart. Hij weet zijn innerlijke gevoelens te verbergen, maar in deze laatste dagen van het proces te Neurenberg gaat hij onder een moreele inzinking gebukt. De laatste woorden, die 1-ij voor het Tribunaal heeft uitgesproken sprak hij uiterst nerveus met trillende stem. Na de wijze waarop hij zijn verdediging heeft gevoerd, was zijn be tuiging van trouw aan Hitier zeer verrassend. Zij was onder invloed van deze moreele depressie tot stand gekomen. Het afschuiven van de verantwoordelijkheid, waartoe bijna alle beschuldigden hun toe vlucht hadden genomen, moest op de rechters en de openbare meening wel een zeer slechten indruk hebben gemaakt. En om dezen goed te maken, zwoer Seyss Inquart zijn pathetische trouw aan Hitier. Daar alles tóch verloren was? Hij wilde uitdrukken, dat hij bereid was niet alleen in de goede, maar ook in de slechte dagen .achter het regiem te staan. Zijn'verdediger heeft hem gewaarschuwd, dat hij met een dergelijke handelwijze zijn geheele verdedigingssysteem zou afbreken. Seyss Inquart heeft zich aan deze waarschuwing niet gestoord en zijn slot woord zonder overleg met zijn verdediger opgesteld. waarin hij de grondslagen van het proces aanvalt en critiek uitoefent op de bewijsvoering. Bij zijn vroe gere voorspellingen voegt hij thans nog, dat Nederland een andere ge- 'achte over hem zal krijgen dan hans. Wanneer Seyss Inquart niet -chrijft en peinst, zit hij ln zjjn cel. Zijn eenigste ontspanning ts een dagelijksoh koud bad en eenige lichaamsoefening Zijn laatste verweer is niet het eenige stuk, dat Seyss ln de ge vangenis heeft opgesteld. Hij doodt den tijd en de gedachte aan den oordeelsdag door een koortsachtige geestelijke activiteit. Zoo heeft hit de laatste dagen een ontwerp voor een grondwet voor „Utopia" be ëindigd. Hij heeft ook een verhan deling geschreven over de toekomst van Europa onder den titel: „Aus- blick in Zukunft", waarin hij een botsing tusschen Oost en West voorziet, waarbij de West-Europee- sche landen reddend zullen moeten optreden. Maar Seyss Inquart gaat verder en beeft ook een geschrift opgesteld met den titel „Bemerkun gen über den Nurnberger Prozess", In de corridors van bet gerechts gebouw te Neurenberg heerscht thans zooiets als een vacantiesfeer. Velen zijn" uitgevlogen naar de ber gen van Beieren om het stof van de bureaux van zich te laten af waaien. Inplaats van lange rijen wachtende menschen ziet men nu lange rijen leege tafeltjes ln de ca fetaria en de weinigen die er nog eten, krijgen dubbele porties. De verdedigers loopen werkeloos rond en profiteeren nog van hun siga- rettenrantsoen. Maar de beschuldig den deelen niet ln de stemming van opluchting maar zijn zonder uit zondering in een zwaarmoediger stemming dan ooit tijdens het pro ces. In de proceszaal hadden zij nog de afwisseling van den strijd tegen de aanklagers en van hun gesprek ken onder elkaar. Zij aten met el kaar en konden gezamenlijk hun dagelijkschen wandelgang maken. Thans zitten zij eenzaam in hun cel. Weliswaar heeft het Hof een verzoek om familieleden te mogen ontvangen ingewilligd, doch tot dus ver is nog slechts Frau Emmy Goe- ring te Neurenberg aangekomen. Echtgenooten en meerderjarige kin deren van de beschuldigden mogen deze dagelijks gedurende een half uur bezoeken, doch voor de meesten zijn de relsformaliteiten zoodanig, dat zij nog niet zijn aangekomen. Alle ver wanten worden gehuisvest in een villa in een der voorsteden van Neu renberg. Teneinde eenigermate te kunnen voldoen aan de aanvragen tot bijwo nen van den grootsten dag van het proces, is aan het gerecht gevraagd toe te staan een televisie-installatie in de zaal aan te brengen, teneinde de menschen, die in de rechtszaal zelf geen plaats krijgen toegewezen, in staat te stellen ln een an dere zaal het uitspreken van het vonnia, te volgen. Het gerecht heeft evenwel dit verzoek afgewezen. De Fransche regeerihg zal door drie ministers vertegenwoordigd wor den. Op de bezoekerstribune zullen plaatsen worden gereserveerd voor tolken, die tien maanden ln deze zaal gewerkt hebben. Voor elk der vertegenwoordigde kleine naties zijn twee plaatsen beschikbaar. Het ge recht heeft zelf, teneinde aan de waardigheid van den oordeelsdag niet door onnoodlge drukte afbreuk te la ten doen, strenge orde-maatregelen bevolen. Pastoor L, Beune onderhoudt zich met de patiënten, die in de paro chiekerk van Bloemendaal bijeen zijn voor het Zieken-triduum. werpen, algemeen secretaris vaa het wereld-Ziekenapostolaat in Vlaardingen, hield een treffende predicatie, waarin hij talrijke her inneringen aan pastoor Willenborg, den stichter van het Z.A., ophaalde. Als men u vraagt, aldus spr., wat zijn deze dagen voor u geweest, dan zult u met een glimlach op de lippen antwoorden: dagen van in tense vreugde en onzeglijke dankbaarheid. Vreugde vooral, om dat gij na de harde oorlogsjaren het feest kunt vieren: dankbaar heid, omdat het weer zoovele zege ningen voor u en degene die u dierbaar zijn. heeft gebracht. Twintig jaar geleden kwam spr. In contact met den stichter, in 1936 was hij voor het laatst in Bloemendaal. Hij herinnerde aan de audiën tie bij Z.H. den Paus, die pas toor Willenborg voor de zieken deze woorden meegaf: Lijden is de hoogste vorm van het gebed. En de stichter kon zijn gedach ten tijdens de tridua zoo mooi Uitdrukken,«vanneer hij zeidegij ligt daar op uw troon van liefde. Een zieke, die zich eenzaam ge voelt, lijdt dubbel, maar het Z.A, drukt hem nu de hand en zegt: u is niet alléén, honderdduizenden bidden voor en met u. het Z.A. geeft u den handdruk van onze Moeder de H. Kerk, met kinderlij ke blijheid, warme vaderlijkheid, zoodat de geest van het apostolaat gestalte in den zieke zelf krijgt. Gij zijt deze drie dagen ondergedom peld in teederheid van onze Kerk, wij hebben niet gepredikt, maar gij predikt door uw aanwezigheid in dit bedehuis. Gij zijt omgeven door Christus zelf. geen kwaad kan u dus deren, gij zijt de schoone echo van wat gij uit het hart van de H. Kerk hebt verno men. Het triduum. dat nu weer' ieder jaar gehouden zal worden, heeft bewezen van enorme waarde te zijn. Er is herhaaldelijk aan den stichter gedacht de luisteraars aan de radio hebben zich daarvan hedenmorgen ook kunnen overtui- ge met reden, want. het initia tief van pastoor Willenborg z.g. heeft rijke vruchten gedragen over de geheele wereld.vruchten, die in ezen na-oorlDgschen tijd als niuewe oogst rijpen en geuren. (Van onzen Haagschen redacteur) Naar wij vernemen is binnenkort de indiening van een wetsontwerp tot het instellen van een zieken fondsraad te verwachten. Te be- voegder plaatse deelde men ons me de. dat alle berichten nopens de details van de nieuwe ziekenfonds regeling voorbarig zijn, omdat er nog geen enkel concreet plan la overweging is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1