A'damsche sigarenwinkeliers half October in staking? Cemm.-Generaal geïnstalleerd Dahlia-tentoonstelling, een feest voor het oog ln de schatkamers der nazi's Tot hoofd en hart Naar samenwerking in een nieuwe staatkundige verhouding Huurprijs van nieuw te bouwen woningen Het weer Tegen dien tijd extra sigaretten toegezegd Donderdags gesloten Squatter ook in New York 1^ 69ste JAARGANG No. 23645 o VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1946 Bureaux Smedestraat 5- Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week Prof. Schermerhorn antwoordt Squatters in Loudens Abbey Lodge flat roeven in koor: „We want water" terwijl zij borden buiten de ramen hangen waarop te lezen staat: Wij willen water en bedden. De politie liep van raam tot raam in een vergeef- sche poging het smokkelen te beletten De winnaars 100 meter van de Olympische spelen", die gehouden worden in het groote stadion van Berlijn voor de bezettingstroe pen. V.l-n.r.: John Hard (Engeland), tweede prijs; de kampioen J. Klein (Nederland) en Piere Lochetter (Luxemburg) die als derde uit den wedstrijd kwam (Vervolg op pag. 2) EVACUATIE NOG NIET HERVAT VAN MOOK'S BRIEF AAN SJAHRiR Ook te New York is een squatter-actie begonnen, al dus meldt de Daily Express onder haar Amerikaansche nieuws. De squatter in kwes tie koos zich echter geen der leegstaande zooningen aan dc Vijfde straat uit, hij gaf de voorkeur aan een met een touw afgezet plekje midden op straat. De squatter, zekere Joe Ziaya, een voormalig kapitein van het leger, die in Normandië gewond werd, is van plan op dat plekje straat in zijn slaapzak den nacht door te brengen, totdat men voor hem en zijn vrouw een woning gevonden heeft. Rond zijn straat-slaapstede zijn teekeningen tentoongesteld, die zijn levensgeschiedenis V vertellen J Zeeliedenstaking in V.S. gedeeltelijk geëindigd AAN GROOT GEVAAR ONTSNAPT Critiek oogenblik voor schepelingen Temperament is een bron van kracht, maar moet als elke kracht in bedwang worden gehouden. J NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT In het ministerie van Overzee- sctae Gebiedsdeelen te Den Haag is gisteravond volgens protoco- laire regelen de installatie ge schied van de Commissie-Generaal voor Ned.-lndië. Nadat de heeren Schermerhorn, Van Poll en De Boer de bij de wet vereischte eedsformule hadden afgelegd, hield minister Jonkman de in stallatierede. Tamelijk lang is de parlementair- democratische weg gebleken, zoo be gon de minister, waarlangs wij had den te gaan om de instelling, weder om, van een Commissie-Generaal voor Nederiandsch-Indië, nu bij de wet, te bereiken. Thans kunt gij evenwel uw historische taak aanvaarden: door middel van bevoegdheden van het opperbestuur de voorbereiding bevor deren van een nieuwe rechtsorde al daar. Gij gaat uit, bezield door den vredeswil van het Nederlandsche volk. Gij gaat uit om nadrukkelijk te bevestigen, dat Nederland krach tens zijn historische roeping be reid en verlangend is de samenwer king met de Indonesische volke ren, welke haar grondslag vindt in een eeuwenoude verbondenheid, voort te zetten in een nieuwe staatkundige verhouding, welke om duurzaam te zijn op de instemming van beide volkeren zal moeten berusten. En gij gaat uit om van ganscher harte bij te dragen tot de voltooiing van een eigen" Indonesisch staatsver band, waarin alle bevolkingsgroepen zich thuis mogen voelen, opdat In donesië, Nederland, Suriname en de Nederlandsche Antillen, ieder voor zich en gezamenlijk, hun taak in cle organisatie der Vereenigde Naties en in alle deeien der wereld kunnen vol brengen. Moge uwe missie, zoo besloot minis ter Jonkman, nationaal hier en ginds, en internationaal overal, aldus wor den verstaan en op haar waarde ge schat. En geve God aan uwe missie Zijn onmisbaren Zegen. Prof. Schermerhorn beantwoordde als voorzitter der commissie, de rede van den minister. Spr. wees erop, dat de Commissie-Generaal h,aar zending slechts kan aanvaarden, indien zij zich gedragen weet door het Neder landsche volk en Indien zij kan ver moeden, dat ook de Indonesische vol- Voor de nieuw te bouwen wo ningen heef, de regeering be paald, dat de huurprijs als regel moet worden gebaseerd op dien van 9 Mei 1940. Als de huurders echter de beschikking zullen krijgen over geheel nieuwe wo ningen, wordt evenwel een ver- hooging' van 10 pCt. boven het peil van 9 Mei 1940 toegestaan. Bij de huidige bouwkosten zal de exploitatie van de nieuwe woningen een aanzienlijk tekort opleveren Overheidssubsidieering zal dit op vangen. Voor woningbouw van particulie ren. met financieclen steun van de overheid, is no» geen regeling »e- troffen. Daarom wordt die bouw op het oogenblik nog alleen ter hand genomen door gemeenten of woning, bouwvereenlging. Daarvoor is wei een regeling getroffen. Het exploitatie tekort wordt voor 25 pCt. door het Rijk en voor 25 pCt. door de ge meenten gedragen. Betreft het ver vanging van door oorlogshandelingen verloren gegane woningen, dan be taalt het Rijk 90 pCt. en de ge meente 10 pCt. ken in haar een waardige vertegen- woordigster van het oppergezag zien. De Commissie-Generaal zal daarginds spreken en handelen in overeenstemming met de wen- schen van het Nederlandsche volk, zooals die tot uitdrukking komen de huidige regeerings- politiek. Misschien ook kan haar arbeid een bijdrage leveren tot verheldering der geesten, zoowel in Indonesië als in Nederland, en daardoor langs indirecten .weg invloed uitoefenen op de na te streven oplossing. Moge het ons gegeven zijn, zoo be sloot spr., binnen bet raam onzer Instructie bij te dragen tot ^en op bouw van een eigen Indonesisch staatsverband, dat ook, indien het tot volle rijpheid is gekomen, zich in ge lijkwaardigheid door wezenlijke ban den met Nederland verbonden zal weten. Tot adviseur van de Commissie- Generaal is benoemd mr. C. C. J. Maassen, oud-resident van Soerabaja. Als bijzondere bekroning van de feestelijkheden en als een soort dessert presenteert het 700-jarige Haarlem, Nederlands bloemenstad, een imposante dahliatentoonstel ling ln het Gemeentelijk Concert gebouw. Zooals men weet lag het eerst in de bedoeling, de expositie te houden in de Augustusmaand, doch daar de bloei der bloemen nu eenmaal niet te dwingen is, heeft men den datum moeten ver schuiven. Gedurende drie dagen, van 13 tot en met 15 September, is de keur van dahlia's in ongeveer 300 variëteiten voor een ieder te bezichtigen. Deze door de Ko ninklijke Vereeniging voor Tuin bouw en Plantkunde georganiseer de tentoonstelling, welke onder auspiciën staat van het comité ter viering van Haarlems 7de eeuw feest, is de eerste, die een inter nationaal karakter draagt. De dahlia-exposiities werden voor den oorlog wel elk jaar gehouden, dooh slechts uitsluitend voor binnen-' landsche kweekers. Thans hebben onder meer Belgische en Fransche bloemenfirma's hun producten in gezonden. Uit eigen land zijn er deelnemers uit Aalsmeer, Heem stede, Leiden, Hillegom, Oegstgeest, Naaldwijk, Almelo, Harderwijk, Eindhoven, St. Pancras, Baam en Den Haag. Het is majestueus en fantas tisch de groote zaal van het Con certgebouw herschapen te zien in een waar bloernenparadijs. Gene raal Eisenhower is vertegenwoor digd door een forsche roode dahlia, die den naam van F.uropa's bevrij der draagt. Een semi-cactus, een fraaie dahlia-soort, werd Victory- day genoemd. „Sultan" is een bloem, diep rood als een fez, wit- rose is de kleur van „Sheik". „Ro coco" en „Clair de Lune" zijn fijn getinte halskraag-dahlia's. „Sainte Thérèse" Is een frêle, lila-kleurige cactus-dahlia. Prachtig zijn de „Sneeuwstorm"- en „Pax"-dahlia. Naar te Batavia vernomen wordt, is de evacuatie-uit het binnenland, welke gisteren hervat zou worden, voor onbepaalden tijd uitgesteld. Ofschoon de Britten, zooals te Che- ribon overeengekomen, de Indo nesische republikeinen zekere fa ciliteiten hebben verleend, is op bet Geallieerde hoofdkwartier nog geen antwoord van kolonel Afcdoel Kadir op den brief van generaal Mansergh ontvangen. Opnieuw zijn er schoone beloften gedaan ten aanzien van bet siga- retten-rantsOen: in October zouden de winkeliers er een extra hoe veelheid van krijgen en bovendien zouden dat dan nog tamelijk pit tige sigaretten zijn, gemaakt van Zuid-Amerikaansclie tabak. Maar er zijn al eerder fraaie toezeggin gen gedaan, en de Amsterdamsehe sigarenwinkeliers, die deze mede- deelingen gisteren uit den mond van den direeteur van het Rijks bureau voOf Tabak en Tabakspro ducten, den heer A. Polak, aan boorden, stonden er eenigszins sceptisch tegenover en besloten te staken, als er per halt October nog geen verbetering is ingetreden. Ruim 500 Amsterdamsehe sigaren- Winkeliers waren op die protestver gadering in Bellcvue, uitgeschreven door de vakgroep detailhandel in ta baksfabrikaten, aanwezig. De bijeen- Het jilkt een beetje op een sprookje, maar het moet toch waar zijn, want het verhaal draagt den officieelen naam „Operation Sparkler" Deze operatie, waarvan alle subjecten en ob jecten ontleend schij nen te zijn aan een der Avonturen van Oome Keesje, werd met ernst en succes uitgevoerd in de Westelijke zones van bezet Duitschland door Britsche en Amerikaan. sche eenheden. Na een Jaar van na speuringen en metho dische contróle zijn de M.p.-s erop uit getrok ken en hebben in een enkelen sla,r de hand gelegd op een fabelacli- tigen schat van platina, goud, zilver en edelge steente. TUdens de re geering der Nazi's oefende de Reichsregie- rung zelf een directe contróle uit op alle voor raden en transacties bij firma's en edelsmeden en op alle deposito's var goud, zilver, platina en edelgesteenten bij de banken. Maar toen de Ineenstorting van Duitschland nog maar een kwestie van dagen werd. meende de Nazi- regeering, dat heel deze rijkdom, welke intus- schen nog vergroot was door wat in de bezette landen geroofd was, gered diende te worden en in het voorjaar van 1945 werd overgegaan tot een algemeene dis tributie over een zeker aantal geheime berg plaatsen. De Nazi-agen ten, die deze verdeeling Enorme hoeveel heden gestolen kostbaarheden teruggevonden uitgevoerd hadden, lie ten den Geallieerden echter de documenten in handen vallen waar op al deze geheime bergplaatsen voorkwa men en zoodoende kre gen dezen de gelegenheid tie enorme rijkdommen weer te achterhalen. In den loop der maan den, dat Britten en \merikanen het ge heele distributieplan weer aan eikaar pasten, bleken de Nazi-agenten ook niet stil gezeten te hebben. Er hadden enkele verschuivingen plaats gevonden. Een bewaarplaats, waar men vijf kilogram zilver meende aan te treffen, bleek vier en twlntlg ton te bevatten en bo vendien nog tien ton goud. Op een andere bergplaats vond men 'n vrachtwagen vol aan ta felzilver en ander zil verwerk. Andere voor raden, welke men terugvond, bleken niet meer overeen te stem men met de oorspron kelijke hoeveelheden. Toch hoopt men nog vijf en zeventig pCt. van den heelen enor- men schat te kunnen terugvinden. Een groot gedeelte daarvan is na tuurlijk afkomstig uit Geallieerde landen en met zekerheid werd be weerd, dat de meeste kostbare steenen af komstig waren uit Am sterdam en Antwerpen. De Finance Division heeft. In afwachting van hun toekomstige bestemming, de bewa ring vaa deze rijkdom- men tijdelijk op zich genomen. Honderden Duitschers zijn vastgehouden om verder aan den tand gevoeld te worden en een vijftigtal van hen is onder arrest ge steld. De razzia wordt voortgezet komst had een tamelijk stormachtig verloop. De winkeliers gaven vrij moedig uiting aan hun meeniiig over de onhoudbare tabakspositie Zonder stemming, maar onder in stemmend tumult werd besloten, vOorloopig den geheelen Donderdag de winkels gesloten te houden, zon der dat daarvoor van het gemeente bestuur toestemming is ontvangen De heer Polak had het dezen mid dag zwaar te verduren, doch ook geld de critiek o.m. het bestuur van de vakgroep détailhandel, omdat het deze catastrophe niet had kunnen voorkomen, en niet voor voldoende voorlichting voor winkelier en colt sument zorgde; het C.D.K., omdat het de bonnen, die niet besteed kunnen worden, niet verlengt, en geen bon voor sigaren aanwijst in- filaats van naar keuze en om nog allooze détails; de industrie zou dé zwarte markt bevoorraden, de gros siers, die ^lleen aan groote zaken zouden leveren en uiteindelijk de pers. welke werd aangerekend, dat zij teveel tegenstrijdige bérichten publiceert. De heer Polak wees er op, dat de tabakspositie in Nederland beter is dan in vele andere landen en toon de dit aan met de volgende cijfer»; maandelijksche aankoopen van ta bak, bedragen 11.3 millioen rantsoe nen/sigaren, 13.1 millioen rantsoenen kerftabak en 9.3 millicen rantsoenen sigaretten. Dit wil procentsgewijs uit gedrukt zeggen, 31% sigaren, 35% kerftabak en 48% sigaretten ue- vooroorlogsche productie. Spr. beweerde dat er wel exDort was van sigaren en rooktabak, maa; dat er van export van sigaretten hoegenaamd geen sprake is. Ver volgens deelde spreker mede, dat in October de winkeliers met een extra-hoeveelheid sigaretten zul len worden bevoorraad. Daze sigaretten zijn vervaardigd van donkere Zuid-Amerikaansche ta bak, die tamelijk pittig is. Zij wordt in het buitenland veel gerookt en zal voor vele rookers hier in den lande een groote uitkomst zijn. De winkeliers besloten tenslotte het voorbeeld van het gewest Lel den te volgen, om 15 October tol stuking over te gaan, indien er in den heerschenden wantoestand geen verbetering z<>u zijn geko. men. Eveneens zou er een tele gram naar den minister van Eco nomische Zaken worden gezonden, om hem van dit besluit te ver wittigen. Ook liet Rijksbureau zou hiervan in een officieel sehrijveii op de hoogte worden gebracht. Hierna werd wegens tijdgebrek een snel einde aan de vergadering ge maakt, nadat de voorzitter allen nog eens had opgewekt, om de groote algemeene protastvergadering, welke binnenkort in Den Haag zal worden gehouden, mee te maken. Verwachting tot Zaterdag avond; Meest zwaar bewolkt met bier en daar verspreide regenbuien, koeler dan vandaag. Matige i.nt kraclitigen wind tusschen Zuid west en west. Zon onder 19.02. maan 20.32— 11.07, zon op 6.11, Aan den officieeiep. tekst van den (reeds vermelden) brief, dien dr. Van Mook 9 September aan Sjahrir heeft gezonden, is het volgende ont leend; „Nu eenerzijds het wetsontwera tot het uitzenden van een commis sie-generaal ls aangenomen en aan uw zijde de politieke moeilijkheden een oplossing gevonden hebben, lijkt een succesvolle hervatting van de on derhandelingen mogelijk geworden Daarom stel ik voor om, zoodra de Commissie-Genejaal zal zijn gearri veerd, daarmede een begin te maken. Indien wij onze problemen aanvat ten op een vredelievende en zakelijk"» wijze, zal het wellicht mogelijk ziin een gemeenschappelijke basis te vin den voor een overeenkomst, welke de bestaande achterdocht uit den weg ruimt en de erkenning van het Indonesisch verlangen naar vrijheid inhoudt en ter zelfdertijd de nauwo banden tusschen moederland en In donesië, dié baide partijen wenschen, bevestigt en den weg opent naar den wederopbouw. De staking van de zeelieden aan de westkust van Amerika, behoorende tot de American Federation of Labour is geëindigd. Deze stap is gedaan op grond van verzekering door de reeders, dat het geheele stelsel van loonsver- hoogingen, waarover onlangs geza- menlijk is onderhandeld, onmiddellijk van kracht zal worden. Een woordvoerder van het nationaal vakverbond van zeelieden, dat aan gesloten is bij het Congras of In dustrial Organisations, heeft gezegd, dat de leden van dit verbond zouden blijven staken tot Vrijdag-midder nacht teneinde dezelfde beslissingen omtrent de loonen te verkrijgen als voor de zeelieden van de A.F.L. De schokker Sch. 137, die giste ren bewesten Scheveningen zes a zeven mijlen uit de kust vischte, geraakte met het vischtuig vast aan een mijnen-kabel, waardoor 4 mijnen aan de oppervlakte van de zee te voorschijn kwamen. De bemanning heeft in allerijl het geheele vischtuig moeten kappen, teneinde erger te voorkomen. De mijnen, welke los geraakt zijn, drijven nu aan de oppervlakte en leveren gevaar op voor scheep vaart en visscherij.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1