Arabieren tegen provinciale autonomie in Palestina 0 DE HOND WOEF EN IK VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1946 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING KATH. ARBEIDERS BEWEGING Het winterprogramma Geen stoptreinen meer Tusschen Haarlem en Leiden R.K.E.H.B.O. Zeldzaam jubileum Tooneel Orgelconcert Uitreiking schoenen bonnen Postzegels voor gewonde soldaten Voetbalboekje Lezing over oud-Heemstede Volkszangleiding te Heemskerk Sportsnippers Fusie D.S.S.D.E.K. 100-jarig bestaan van Huize St. Aloysius Prachtige dahlia tentoonstelling Mid-Kennemerland tournooi De bonnenlijst Conferentie te Londen ÏN HET KORT Burgerlijke Stand WAT BIEDT DE RADIO ZATERDAG? Gisteravond is onder leiding van den voorzitter, den heer A. Ange- nent, een vergadering gehouden van de kringbesturen der K.A.B. De voorzitter begon met de mede- deeling, dat getracht zal worden de belangstelling te wekken voor de Kajotters en wederzijdsch voor de K.A.B. Zoo zullen er van beide zijden één lid aan het bestuur wor den toegevoegd om eikaars ideeën uit te werken. Het bestuur wordt verzocht geen vergaderingen te houden van 516 October wegens de H. Missie. De kartotheek voor den kring is gereed gekomen en dus kan met het werk in den kring worden begonnen. Zondag 19 No vember zal het Willibrordusfeest worden gevierd met een H. Mis en een algemeene H. Communie. Het winterprogramma werd sa mengesteld volgens leiddraad van het hoofdbestuur. De kringen,werd in overweging gegeven vier avon den te organiseeren waar behan deld zal worden „Gods recht en liefde en orde in het gezin en de gemeenschap", een deel van het programma van de K. A. Het patroonsfeest zal gezamen lijk worden gevierd, evenals het St. Nicolaasfeest en het feest van den arbeid. Getracht zal worden de jaarfeesten te organiseeren door de rederijkerskamer „Alberdinck Thijm". Zondag 15 September zal de Kath. Arbeidersbeweging een bezinnings dag organiseeren. De dag begint Wiet een H. Mis in de parochiekerk van den H. Bavo aan den Heeren- weg te 7.15, waarna in het RK. Vereenigingsgebouw gemeenschap pelijk ontbijt. Daarna zal het woord voeren de geestelijke adviseur, ka pelaan v. d. Plaat en de heer v. d. Akker, voorzitter Kath. Ar beidersbeweging in het diocees Haarlem. B. en W. van Bloemendaal heb ben van de Ned. Spoorwegen een schrijven ontvangen, waarin mede gedeeld wordt, dat de stations tus schen Haarlem en Leiden, welke thans voor reizigersvervoer gesloten zijn, niet heropend zullen worden. Het vervoer van en naar die plaat sen wordt, aldus de N.S., door de N.Z.H. behartigd. Zooals de zaken nu staan zal dan ook het station VogelenzangBennebroek niet weer voor reizigersvervoer worden open gesteld. Naar wij vernemen, zijn er thans plannen beraamd om op korten termijn in Haarlem te komen tot een organisatie van E.H.B.O. in katholiek verband. De Nationale Commissie voor E.H.B.O. van het Wit-Gele Kruis zal deze oprichting ter hand ne men, waardoor Haarlem gaat be- hooren tot een van de 200 gemeen ten in ons land, waar een derge lijke organisatie bestaat. De R.K. E.H.B.O., in October a.s. op te richten, zal een onderafdee- ling worden van de bestaande af- deeling Wit-Gele Kruis. Dinsdag 17 September zal de heer P. Lammers het feit herden ken, dat hij vijftig jaar in dienst is bij de firma H. Hoeker aan den Glipperweg te Heemstede Het zal tien jubilaris op dezen dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. 24 en 25 September a s. zal de Kath. Tooneelgroep „Berkenrode" in het RK. Vereenigingsgebouw te Heemstede een voorstelling geven van het tooneelstuk „Lammeken". Het programma van de orgel bespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem Dinsdag 17 Sept., van 78 uur, door George Robert luidt: Dorische Toccata J. S. Bach, Ricercare H. Distier, Variationen über den Basso Con tinuo einer Kantate: Franz Liszt, Fantaisie C maj. César Franck. Pastorale Ch. Tournemire. Choral yarié M. Duruflé Morgen, Zaterdag, is er na-uit- reiking van schoenenbonnen. In Haarlem is een comité ge vestigd, dat zich ten doel stelt ge fruite postzegels in te zamelen voor gewonjö soldaten en andere oorlogsslachtoffers, welke voor ge nezing verblijven in de hospitalen in Amerika, Canada, Engeland etc- Alleen in Amerika bevinden zich 300 000 oorlogsgewonden in de zie kenhuizen en velen van hen vinden afleiding in de liefhebberij van het postzegels verzamelen. Een beroep wordt daarom gedaan op alle Nederlanders om gebruikte zegels voor dit doel af te staan. De zegels zullen worden aangeboden aan de verscnillende hospitalen ter verdeeling onder de oorlogsslacht offers. Nede; land kreeg zooveel uit Amerika- Elke zending, hoe klein ook, geeft blijk van mede leven met deze gewonde strijders voor onze vrijheid. Er wordt naar gestreefd, dat iedere inzender later rechtstreeks een persoonlijk schrij ven ontvangt van den oorlogsge- wonde, aan wien een zending ze gels ter hand werd gesteld- Het comité bestaat uit: mevr R. P. M. BreukelaarVerburg, Frans Halsplein 10; dr. W. L. La- denius, Wilhelminastraat 38 en den heer F. W. M. Vink, Leidsche- vaart 466, Haarlem, aan welken laatste alle inzendingen gericht dienen te worden. Het Ned- Kruis biedt een voet- balboekje te koop aan, warain de uitslagen van alle le en 2e klasse clubs genoteerd kunnen worden, met tevens een blanco schema voor „Uw eigen club". Karei Lotsy heeft een voorwoord geschreven, tsrwijl een sportpraatje van den heer H. van Emmenes, een artikel van dr- Van Moorsel, foto's etc. de zaak completeeren- Het boekj.; is te verkrijgen bij alle groote voetbalwedstrijden en op het kantoor van het Roode Kruis, Pavi.joenslaan 3, Haarlem. Donderdagavond is de laatste lezing gehoucten over „oud Heem stede". Na met een toepasselijk woord te zijn ingeleid door den burgemeester, jhr. J.^ P. W. v. Doom, deelde de heer Vos talrijke bijzonderheden over de historie van Heemstede mede, waarbij hij vooral wees op de verschillende fraaie buitenplaatsen, die Heem stede ook nu nog bezit Ook de eer ste autobusdienst, het beroemde stoomtrammei.je en de verschil lende gemeenteraden werden in herinnering gebracht. De lezing werd geïllustreerd met lichtbeelden, waarbij helaas te on geveer negen urn- de projectielamp sneuvelde, zoodat de lezing een uur vertraging had. Het Nationaal Instituut te Am sterdam organiseert onder leiding van dr. Jop Pollmann, Piet Tiggers, Dien Kes en Marie Veldhuizen cursussen voor volkszangleiding'. Van 23 tot 28 September zal een dergelijke cursus gegeven worden in de Jeugdherberg Slot Assum- burgh te Heemskerk, speciaal be stemd voor onderwijzend personeel, jeugdleiders en -leidsters uit Noord- en Zuid-Holland. Aanmel ding voor dezen cursus is nog mogelijk en kan geschieden aan de afdeeling Volkscultuur/Volkszang van Het Nationaal Instituut. Hee rengracht 499, Amsterdam-C., tele foon 41114. Vrienschappelijke wedstrijden': In het Noorder Sportpark spelen Zondag EDO en Stormvogels tegen elkar. Aan den Vergierdeweg wor den de volgende wedstrijden ge speld: Onze Gezellen IVelsen II (2.30 uur) en als voorwedstrijd (12.30 uur) Onze Gezellen II Spaarndam I. De vereenigingen D. S. S. uit Haarlem en D. E. K. uit Bloemen daal hebben een fusie aangegaan, welke het bondsbestuur van den K. N. V. B. inmiddels heeft goed gekeurd. De nieuwe vereeniging zal den naam van eerstgenoemde voeren (Door1 Samenspel Sterk). De gefusieerde ckibs zijn oude be kenden. In de eerste klasse van den H. V. B. speelde D. E. K. al tijd een eerste viool, doch in de beslissingswedstrijden was het elf tal niet erg gelukkig, zoodat de pro motie een illusie bleef. Vóór de fusie van de voetbalbonden kwam D.E.K. Bij gelegenheid van het Elandsstraat 177 - Amsterdam zal er gelegenheid bestaan het bestuur te feliciteeren Zondag 15 September van 23.30 uur. (Vervolg van pag. 1 „Romance" wordt een teere zalm kleurige dahlia genoemd. „Prinsen vlag", „Liberator", „Conqueror", „Mosquito" en „Diamant", nieuw gekweekte soorten, zijn zoowel gaaf van bloem als kleur. „Moeder Bal lego" en „Moeder Aartsen" zijn eveneens dahlia's, die een voor- treffelijken indruk maken. Het is opmerkelijk dat bij het publiek de roode bloemen, waarin de oranje kleur een weinig- doorschemert, tot de dahlia-soorten behooren. die 't meest populair zijn. De semi-cactus in deze tinten maakt ongeveer 75% van den verkoop uit. Niet alleen de eigenlijke Concertzaal, waarin voor al het keurig en harmonieus inge richte podium de aandacht vraagt, maar ook de twee aangrenzende kleine zaaltjes mogen er zijn. Daar zijn voor een groot gedeelte ter opluistering andere bloemen geëx poseerd, zooals ..Amaryllis", „Bella Donna", „Tigridia Pavonia". ,.Mil- la Biflora" en „Jellow Utopia", zeer aparte kweekelingen, die getuige nis afleggen van het hooge peil. waarop de bloemenkweekerij in ons land staat. Zijn het over het algemeen vak lui, die hun beste producten heb ben ingezonden, aan den anderen kant vallen ook buitengewoon mooie inzendingen te bewonderen van verschillende volkstuinvereni gingen, o.a. „Ons Bulten", „Eigen Tuin", „Nut en Genoegen" en van de Haarlemsche tuinbouw-studie- club waaruit blijkt dat ook een amateur met liefde en geduld to, groote prestaties in staat is. De tentoonstelling is eigenlijk één groote manifestatie van Ne derlands kunnen op bloemen- gebied. Er zijn verschillende prijzen beschikbaar voor de beste dahlia's in diverse soor ten Drie zilveren wisselbekers, een bronzen plaquette en vele geldprijzen zullen worden uit gereikt. uit ln de eerste klasse van den D.H.V.B. v D.S.S., voormalig tweede klasse I V.C.B., speelde in de vierde klasse van den K.N.V.B. De nieuwe veree niging gaat de terreinen van D.E.K. bespelen aan den Brederoscheweg te Bloemendaal. Zaterdagmiddag wordt de demi- finale gespeeld van het Mid-Ken- nemerlan d- tournooi in Beverwijk. De volgende wedstrijden staan op het programma: Velsen—Beverwijk en KennemersD.E.M. Zondagmid dag worden de finales gespeeld. Het tournooi mag zich steeds in een groote belangstelling verheugen, en ditmaal zeker omdat D.E.M. na de fraaie zege op Stormvogels favoriet is voor de eere-plaats. Het zal er geducht spannen in de Wijk! In de bonnenlijst js een kleine onjuistheid geslopen. Bon B18 re serve geeft recht op 1600 gram brood en C18 reserve op 800 gram brood. S3. „Grapperdegrolletjes, meneer de burgemeester!" riep mijn baas verbaasd. „Hoe kan dat nu? Waar waren die honden dan gebleven?" „Als jij het weet, weet ik het ook. Jan Sabel!" zei de burgemees ter grimmig. „In geen velden of wegen was ook maar iets van de schelmen te ontdekken! Enfin, ik kreeg het koud in mijn natte klee- ren, want het was verbazend frischjes vanmorgen in de vroegte. Ik haastte me dus in de looppas weer naar huis en voor de buiten deur stond mijn vrouw me al op te wachten. „Dadelijk naar bed, Pieterl" zei ze tegen me, anders vat je kou!" En of ik wilde of niet, er hielp geen lieve vader of moedei aan: ik werd met twee warme krui ken onder de wol gestopt. Tot overmaat van ramp moest ik toen ook nog een drankje slikken en dat smaakte heel erg vies. Zoo bitter als gal en roet. Dat werd me te machtig. Als kleine jongen had ik al een hekel aan bittere drankjes en nu ik een groote man ben ge worden, die kan doen en laten wdt hij wil, denk ik er niet over dat akelig goedje in te nemen. Allen waarschuwingen van mijn vrouw ten spijt, stapte ik mijn bed weer uit en trok schoone kleeren aan." Eensgezind en vastberaden hebben de Arabieren op de con ferentie voor Palestina de Brit- sche plannen voor provinciale autonomie in Palestina van de hand gewezen. Men verwacht, dat de volgende stap een gedetailleerde omschrijving van de door de Arabische afgevaar digden gewenschte politiek in Pa lestina zal zijn. Zij zullen waar schijnlijk eisehen, dat Engeland de in het witboek van 1939 beschreven politiek zal voortzetten, waarbij de Joodsche immigratie en de verkoop van land aan joden geheel zal wor den stopgezet. Als de conferentie geen resultaten afwerpt, blijven ér voor Engeland vier mogelijkheden over, ri.l. het mandaat ter beschikking stellen; het verdeelplan tegen den zin van zoo wel Joden als Arabieren uitvoeren; de verdeeling kiezen, die de Arabie ren verwerpen, doch die het Jewish Agency thans wil steunen: terug naar het witboek van 1939, hetgeen de joden niet willen, doch de Ave- bieren mogelijk zouden goedkeuren. Verschillende joodsche organisaties hebben vandaag te Londen de kwes tie van al of niet deelnemen aan de conferentie besproken, zonder even wel tot een definitief besluit te zijn gekomen. De secretaris-generaal van de Ara bische Liga heeft in Londen ver klaard, dat naar zijn meening de con ferentie goed is begonnen. Hij zeide, dat de Britsche afgevaardigden recht door zee gingen en zoo mogelijk gaarne tot een oplossing wilden De sociale colonne Volksherstel R. K. Gezinszorg is verplaatst van Kampersingel 70 naar Kenaupark 18. Op het jaarlijksche nationaal schermtournooi van den Ned. Poli- bond te Leiden kwam in de tweede afdeeling a de Haarlemsche in specteur Endlich in de finale. End- lich werd tweede met 19 ontvan gen treffers en promoveerde naar de eerste afdeeling. De R. K. kerkgangers van Sant poort worden er op attent ge maakt, dat van 15 September af de doorloop van den Narcissenweg naar den Terrasweg voor het pu bliek voor goed wordt afgesloten. Uit een ongesloten geldkistje in het veilinggebouw aan de Oude Gracht hebben onbekenden een bedrag van 4500 ontvreemd. trachten te komen. Ook de Arabie- len willen zulks, aldus spreker. Hij betreurde het, dat de Joodsche alge'. vaardigden, ten aanzien van wie "de Arabieren niet met gevoelens van haat waren vervuld, niet op de con ferentie tegenwoordig waren om ken nis te nemen van het Arabische standpunt, of wij overeenstemming bereiken of piet, 'zoo ging Azzam Pasja voort, de kwestie zaj uitein delijk voor de Vereenigde Naties moeten komen. Geboren: 8 Sept. C. E. Schnerr- van Looij, z; 10 Sept. M. H. Seu- bring-de Jongh, d; 11 Sept. A. van den Berge-van Norde, z; G. H. M. Vermeij-Vissers, z; C. E. Derni- son-Tettero, z; C. A. Zuidam-Brou- wer, z; M. J. Hopman-Hamminga, d; F. A. Kleijn-Dahlhaus, d; C. C. B. van Kooijc'onk-van Slooten, d; T. der Kinderen-van der Putten, z; J. M. M. Labohm-van Velzen, z; A. I. de Vries-van der Woude, d; 12 Sept. P. P. C. Otte-Houweling, z; G. M. van der Pol-Dijkstra, d; A. M. Vernhout-Beekman, d. Gehuwd: 12 Sept. H. Weber en M. Bloem; P. Eekhout en J. H. Kuijken; T. F. van Damme en S. F. A. de Koning; W. G. Klimbie en H. V. van Adelsberg; J. A. Hessels en J. -E. Moolhuijzen; J. van der Gees en J. M. Out; V. H. J. Trou- pin en J. O. Sehreuder; H. C. Snoek en W. H. OckeloenE. A. Weijers en C. Vlaming. Overleden: 10 Sept. A. van den Eijkhof. 64 j.. Amsterdamschevaart 12 Sept. F. T. van der Horst, 65 j-. Hooimarkt. 's Werelds grootste en eerste helicoptère met straalaandrijving, van de Amerilcaansche marinetijdens een proefvlucht te Lambert in St. Louis. De dubbele motoren geven de machine een grootere veiligheid bij het vliegen over ruw terrein, bevolkte gebieden of water. Het toestel heeft een kruissnelheid van ruim 160 KM per uur Gisteren meldden wij dat op het distributiekantoor te Haarlem een ernstige fraude was ontdekt. Deze fraude had niet plaats op het Haarlemsche distributiekantoor, maar op het bijkantoor van het Centraal Distributiekantoor aan de Smedestraat. HILVERSUM I, 301 M.: 7 PO Nieuws, 7.15 Ochtendgymn., 7.30 Morgengebed, 7.45 Gram., 8.00 Nieuws, 8.15 Gram., 10.45 Ge dichten, 11.00 Zonnebloem, 1145 Familieber., 12.03 Pianorecital, 12.30 Lunchconcert, 13.00 Ned. Strijdkr., 13.45 „De Tooneelkijker", door mr. jan Derks, 14.00 Gram.. 15.00 Kinderland, 15.15 Repor tage, 15.30 Gram., 15.45 Repor tage, 16.00 Vilmos Palotai, vio loncel, 16.30 Causerie, 17.00 Re portage, 17.15 Kunstenaars, 17 45 Lezing, 18.00 Muziek, 18.15 Journ Weekoverz., 18.30 Ned. Stnjdkr 19.00 Nieuwsber., 19.15 Muziek, 19 45 Departem., 20.00 Nieuws. 20.05 k.n.m.i.. 20.08 Lichtbaken, 20^30 Gram., 20.40 Pa Pinkelman, 21.00 Bavokoor, 22.00 Nieuwsber 22.15 Katholiek nieuws, 22 20 Avondgebed, 22.40 Gram., 22.45 Klaas van Beeck, 23.15 Gram. HILVERSUM II, 415 M.: 7 00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn., 7.30 Tram., 8.00 Nieuwsber., 8.15 Tram., 9.30 Waterst.. 9.50 Gram.. I.0.00 Morgenw., 10.20 Voordv.. '0.35 Piano-recital, 11.05 voordr.. II.15 „Camera Obscura", 12.00 Tram., 12.30 Viool, 13.00 Nieuws. '3.15 Jan Corduwener, 13.40 Gram., 13 45 Vilmos Palotai, vio loncel, 14.15 Sport, 14.30 Rad o Philharm. orkest, 15.15 Bock. 15.30 Ramblers, 16.00 Gram., 16.15 Lez.. 16.30 Gram.. 17.00 Gesprek. 17.30 Film, 18.00 Nieuws, 18.15 De Merels. 18.45 Lez., 19-9°Max Ro- driyuez, cello; 19.30 Bijbel, 20 00 Nieuws, 20 05 Toespraak, 20.15 En nuOké! 21 30 Binnen!, overz 21.45 Bovd Bachman, 22.15 Brie ven. -22.45 Sweetness and Rythm. 23.00 Nieuws, 23 15 Gram. Directeur- J. J. W Boerrlgter Waam. Hoofdredacteur- W Se verin

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2