Albaneesche troepenmachten naar Grieksche grens? MOORD TE HILVERSUM Ver. Staten moeten een eigen politiek voeren Roof het hoofdmotief i OPENHARTIGE BYRNES Grieksche regeering weet van niets Henry Wallace over het gevaar van een nieuwen oorlog VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1946 PAGINA 3 Buitenlandsch overzicht VOLGENDE MAAND MEER KOFFIE Geen audiëntie Aad de Bruyn gewond Kogel versplinterde bot in dijbeen Goed resultaat van Sijen WERELDKAMPIOENEN IN PARIJS GEKLOPT Vaste markt INSTALLATIE VAN DEN BANKRAAD Als voorloopige in stelling bedoeld VELSEN-AFFAIRE UITGESTELD &roote belangstelling voor Jaarbeurs Naar fusie tusschen N.V.V. en E.V.C. Indische Katholieke Volkspartij Pater H. van Dinter S.J. plotseling overleden Audiëntie Commissaris der Koningin Landingsvaartuigen worden gebruikt voor den veerdienst Lon denRotterdam v.v., welke thans begonnen is. Na aankomst van de eerste boot op dezen dienst, de „Empire Baltic" te Rotterdam, worden de auto's uitgeladen Molotof's wensch, dat de groote mogendheden duidelijk hun politiek inzake Duitschland zouden bekend maken, is door Byrnes' rede te Stuttgart nogal grondig vervuld. Deze is er immers voor uitgekomen, dat zijn regeering er naar streeft, een Duitschland te scheppen, waarin de Russische in vloed zeer beperkt wordt. Duitsch land, zei hij, mag niet de satelliet van een of anderen staat of staten- groep worden of onder eenigerlei dictatuur komen te staan. Niemand die weet hoezeer de U.S.S.R. zich beijvert, door een doelbewuste ver- armingstaktiek de Duitschers rijp voor het communisme te maken, en die weet hoezeer de Communisti sche Partij in de Russische zone op den voorgrond wordt gesleurd (de overige linksche partijen zijn prac- tisch tot samensmelting met de communisten gedwongen, en aan de andere politieke groepeeringen wordt moeilijkheid na moeilijkheid in den weg gelegd) kan in het duis ter tasten omtrent de beteekenis der woorden van den Amerikaan- schen minister. Tegen wien en te gen welke politiek zij gericht zijn wordt zonneklaar als Byrnes er aan toevoegt, dat de Vereenigde Staten de ontberingen van Duitschland niet willen vergrooten, noch het Duit- sche volk tot slavernij willen bren gen. Amerika kan den overwonnen vij and niet verlossen van de gevolgen van den oorlog, maar het kan die ge volgen wel trachten te verkleinen. Dat moet bereikt worden, niet al leen door vrije uitwisseling van grondstoffen en producten tusschen de verschillende zones, en wel in gehéél Duitschland, waarbij ook in begrepen het Rijn-Roer industrie gebied. dat volgens Frankrijk eeni- germate aan die eenheid onttrokken diende te worden, maar ook door een wijze geldregeling. Het geld zal in waarde vérniindeïen (men her- innere zich den toestand na den vorigen oorlog en brenge zich te binnen, dat in Hongarije honderd- milliarden-biljetten noodig zijn voor een brood), als niet resoluut wordt ingegrepen. Centrale lichamen moe ten worden gevormd voor het leiden van de geldbronnen: landbouw, handel en industrie. Het feit, dat Byrnes deze a-ede hield, toont, dat het den Vereenig- den staten ernst is met de kwestie- Duitschland en dat Zij er haast mee willen maken. Zij voelen zich sterk genoeg en willen van dit overwicht nu ook maar meteen gebruik ma ken. Een spoedig vredesverdrag dus, en dan een dat gegrondvest is op de stelling, dat Duitschland zichzelf economisch moet kunnen bedruipen en niet van de gunst of ongunst van zijn buren afhankelijk moet zijn De New York Times berichtte Donderdag uit Rome, dat „Albanië in de afgeloopen wekten voortdurend sterke troepenmachten, waarbij twee Russische infanterie-regimenten con centreert aan de Grieksche grens. De Times-corresponderat berichtte .uit zeer goede bron": De Albanee sche troepen werden bijgestaan door Russische militaire raadgevers en waren versterkt met Russisch ma teriaal, waarbij een klein aantal middel-groote tanks, mortieren, ma chinegeweren en munitie." Het telegram meldde voorts, dat Russische veldbatterijen uit Belgra do in Tirana aankwamen voor dienst op het strategische eiland Saseno in de baai van Valona, Vele schermutselingen zouden heb ben plaats gevonden tusschen Griek sche en Albaneesche grenstroepen. De plaatsvervangende Grieksche minister van Buitenlandsclie Zaken, Steplianopoulos, heeft Woensdag aan Ass. Press meegedeeld, dat de Griek sche regeering geen bericht ont vangen heeft omtrent een beweerde concentratie van Albarmsclie troe pen, waaronder twee Russische regi menten, langs de Grieksche grens. Uit gezaghebbende bron werd met betrekking tot de „mogelijkheid van oorlog" op den Balkan verklaard, dat Griekenland de situatie met ver trouwen beziet en geen bijzondere beteekenis hecht aan berichten van dezen aard. Voor de periode van 6 October tot 17 November zal het koffie- rantsoen, dat tot heden op 100 gram per 4 weken was gebaseerd, worden verhoogd tot 200 gram per 6 weken. Gistermorgen ongeveer half elf werd de Hilversumsche po litie gewaarschuwd, dat er ge schoten werd in en bü een ga rage, gelegen naast een woning aan de Snelliuslaan aldaar. Bij onderzoek bleek, dat zich in de garage het lijk bevond van den 28-jarigen C. v. Weken, goud handelaar, wonende in de Ra diostraat. De dader, de 23- jarige chauffeur C. K. Mol, wonende aan de Snelliuslaan, is gearresteerd. De dader C. Mol was door ken nissen in contact gekomen met het slachtoffer. Hij had geld noo dig om een auto te koopen en daar mede een taxibedrijf te beginnen. Van Wegen had verschillende ma len tegen Mol verteld, dat hij werk zaam was geweest bij den SD. Vermoedelijk was dit slechts snoe verij. Mol was, zoo luidde zijn verklaring, tot de conclusie geko men, dat hij deze persoon maar eens moest afstraffen. Gistermor gen vervoegde v. W. zich aan de woning van M. met een actetasch vol goud en sieraden om zaken te doen. M. stuurde den man weg met de boodschap over een uurtje terug te komen. Intusschen stuurde hij zijn vrouw weg. Toen v. W, te rug kwam werd hij opgewacht door Mol en in het gebouwtje tusschen de woning en de garage ontstond een hevige- vechtpartij, waarbij M. zijn slachtoffer met het handvat van een groot cylinder-pistool op het hoofd sloeg. Van W. zakte in elkaar, doch even later verweerde hij zich weer en M. loste toen drie echoten op hem. Al vechtende duwde Mol zijn tegenstander naar de garage, waar hij hem aanbood zijn wonden te verbinden, als hij niet meer tegenstribbelde. Terwijl M.-de wonden verbond, begon v. W. weer te vechten, waarna M. hem met een nekschot van het leven beroofde. Vervolgens heeft de dader een deken van zijn bed ge haald, het lijk toegedekt en de garage gesloten. Uit angst gegre pen te worden, verborg hij zich in een schuilplaats onder den vloer. Aanvankelijk konden de inmiddels gewaarschuwde rechercheurs den dader niet vinden, doch eenige buren vertelden, dat M- kort ge leden had gegraven op zijn slaap kamer aan de straatzijde. De re chercheurs gingen op onderzoek uit en via een bodemlooze binnen- kast ontdekten zij de schuilplaats waar de verdachte zich had ver stopt. De tasch met goud werd op den zolder teruggevonden, het pistool in één der laden van een schrijfbureau. Omtrent de motie ven van dezen moord tast men nog in het duister. Het slachtoffer van W. is 17 weken geïnterneerd ge weest, verdacht van collaboratie. Bij nader onderzoek is thans onomstootelijk vast komen te staan dat M- de vooropgezette be doeling had zijn slachtoffer van het leven te berooven 'en zich daardoor te verrijken. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem, zal Dinsdag IV en Woens dag 18 September geen audiëntie verleenen. Welke onaangename gevolgen het zoeken naar een discus in de duis ternis kan hebben, heeft onze na tionale kampioen kogelstooten en discuswerpen Aad de Bruyn onder vonden, die sedert Dinsdagavond vrij ernstig gewond in een zieken huis ligt. Na de gebruikelijke training dien. avond op de Sintelbaan aan de Laan van Poot te 's-Gravenhage ging De Bruyn met twee clubgenoo- ten huiswaarts. Onderweg bemerk ten zij een discus te hebben ach tergelaten en prompt keerden zij terug. Accuraat werd met behulp van een zaklantaarn het terrein afgezocht, het verloren kleinood, vond men echter niet. Wel daalde uit de duinen een tweede lichtje, dat, snel naderbij komend, bleek te zijn van de zaklantaarn van een agent van politie. Helaas werd het klassieke: „Sta of ik schiet" slechts gehoord door de beide vrienden van De Bruyn, die vluchtte, waarop de agent aanleiding vond de daad» bij het woord te voegen door een schot te lossen op den niets vermoeden den, nog steeds zoekenden De Bruyn. jDe kogel trof zijn dijbeen en versplinterde in ernstige mate het bot. De Nederlandsche renner Sijen klasseerde zich als tweede in de vijfde étappe (205 km.) van de Ron. de van Catalonië. De beslissing viel in de eindsprint ten gunste van den Spanjaard Gual. In de vierde étappe van Figura naar Puigcerda over 142 km. boekte van de Nederlandsche ploeg v. d. Voorde het beste resultaat; hij klas seerde zich als no. 13 met een tijd van 5 uur 26 min. 50 sec. Sijen eindigde als no. 21 (5 uur, 1 min. 6 sec..). Lambrichts kwam als een der laatsten binnen. In het algemeen klassement heeft Berrendero de leiding. Sijen neemt de vijftiende plaats in. Twee wereldkampioenen 1946 heb ben gisteren in het Trocadero-eri- terium over 100 K.M. te Parijs het onderspit moeten delven tegen de Italiaansche renners Coppi en Bar- tali. Het waren de Fransche weg- kampioen der amateurs Aubry en de Zwitser Knecht, die in Zürich het wegkampioenschap voor professionals veroverde. Coppi gin,j' als eersta door de finish, zijn landgenoot Bvr- tali bezetten de tweede plaats, Aubry de derde. Hans Knecht eindigde als zesde. Amsterdam, 12 Sept 1946. De stemming te Amsterdam was vandaag bij opening iets opgewek ter. Indische fondsen waren weer goed gevraagd, terwijl ook voor de andere afdeelingen goede belang stelling bestond. Tegen het slot was de stemming zeer vast, waardoor de koersen over vrijwel de geheele linie op hooger peil kwamen. De obllgatiemarkt bleef prijshoudend. Henry Wallace, de Amerikaan- sche minister van Handel, heeft verklaard, dat de imperialistische politiek van Engeland in het Midden Oosten en de Sovjet-Rus sische vergeldingspolitiek ons re gelrecht naar den oorlog leiden, tenzij de V.S. een vastomlijnde eigen buitenlandsche politiek voeren. Teneinde een oorlog te voorkomen is het noodzakelijk, dat wij de wereld bezien door onze eigen Amerikaanscbe oogen en niet door die van het Brit- sche ministerie van Buitenlandsche Zaken of van een pro-Britsche of anti- Russische pers. Wij houden misschien niet van de wijze, waarop Rusland in Oos telijk Europa te werk gaat. De hervormingen, de industrieele ont eigening en het onderdrukken van de fundamenteele vrijheden door cle Sovjet-Unie kwetsen het overgroole deel der Amerikanen. De Russen zul len trachten hun invloedssfeer te so- cialiseeren, zooals wij de ónze trach- ten te democratiseeren. De Russiscne Ideeën van sociaal-economische recht vaardigheid haerschen weldra in een derde deel van de wereld. Onze denk beelden van vrij initiatief en democra tie zullen grootendeels in de rest van de wereld heerschen. Twee beroemde legeraanvoer ders ontmoeten elkaar weer. Veldmaarschalk Montgomery (rechts) wordt bij zijn aankomst op het vliegveld te Washington begroet door generaal Dwight Eisenhower Deze foto werd radiografisch overgebracht President Truman heeft op een persconferentie meegedeeld, dat de redevoering van Henry Wallace, „zijn volledige instemming heeft." Volgens Truman Is deze redevoering „geheel in overeenstemming met de politiek van Byrnes". V XWü «9* Tg Utrecht werd een tweedaagsch concours hippique gehouden, waaraan door alle Nederlandsche rijvereenigingen werd deelge nomen. De parade der ruiters Donderdag is op het ministerie van Financiën, in tegenwoordigheid van de heeren dr. M. W. Holtrop, president, en prof. S. Posthuma, di recteur van de Ned. Bank, de on langs benoemde Bankraad bij de Ned. Bank geïnstalleerd. Minister Lieftinck hield de instal latierede en wees er daarin met na druk op, dat het instituut van den bankraad moet worden gezien als een voorloopige Instelling, die mede tot taak zal hebben bet pad voor een later en definitief bij een nieu we bankwet in te stellen soortgelijk orgaan te effenen. De Bankraad is bedoeld als advi- seerend lichaam voor den minister van Financiën. De voorzitter van den Bankraad, prof. mr. F. de Vries, beantwoordde de rede van den minister. De rechtszaak van de vijf Velsen- sche rechercheurs tegen de „Och tendpost" is na een uitstel van vier. weken in hooger beroep wederom voor het Amsterdamsche Gerechtshof verschenen. Thans hadden de con clusies genomen moeten worden, doch van den kant der rechercheurs is opnieuw uitgestel aangevraagd. Dit is inmiddels verkregen en de zaak dient hu eerst op 2 Januari 1947 weer voor het Hof. in de zaak mr. Engels-Ochtendpost wordt vermoedelijk op 30 October as. geconcludeerd. Nu de goed.toope toegangskaarten beschikbaar zijn gesteld, blijkt, welk een enorme belangstelling naar de Utreehtsche jaarbeurs uit gaat. Donderdagochtend half elf waren reeds 4 maal zooveel toe gangskaarten verkocht als gisteren den geheelen dag. In een Donderdag te Amsterdam gehouden bijeenkomst van ver tegenwoordigers van N.V.V. en E.V.C. is volledige overeenstemming verkregen over de voorwaarden, waarop de fusie tusschen N.V.V. en E.V.C. tot stand kan worden ge bracht. Overeengekomen werd het fusie rapport thans ter definitieve goed keuring aan de organisatie-instan ties van N.V.V. en E.V.C. voor te leggen. Na bekrachtiging van dit fusie-rapport zullen de besprekin gen over samensmelting van de af zonderlijke bonden van N.V.V. en E.T£.C. beginnen. Zoodra deze be sprekingen tot een goed einde zijn gebracht, zal een gemeenschappelijk N.V.V.E.V.C.-fusie-congres gehou den worden, teneinde de nieuwe centrale, het Algemeen Nederlandsch Verbond van Bedrijfsbonden, te stichten. Naar vernomen wordt, zijn katho lieke kringen te Batavia bezig een Indische Katholieke Volkspartij op te richten. De oprichtingsvergade ring zal 15 September gehouden worden. prof. SclWrmerhorn heeft de Ame- rikaansche onderscheiding „Medal of Freedom" met gouden palmtak qnt- vangen en oud-minister Meynen de zelfde onderscheiding met zilveren palmtak. Pater H. J. J. van Dinter S.J., die vele jaren leeraar aan het Ca- nisiuscollege te Nijmegen is ge weest, is gisteravond plotseling te Bussum overleden. Hij lo geerde voor eenige dagen te Amsterdam en was op familie bezoek in het Gooi. Op het station te Bussum zakte hij plotseling in elkaar en overleed spoedig. Pater van Dinter is 21 Mei 1878 te Amsterdam geboren. Hij studeer de aan het Jezuïetencollege te Sit- tard en trad 21 September 1896 in de Sociëteit van Jezus. Hij was aan vankelijk leeraar aan hetütet. Cani- siuscollege te Nijmegen en het St Willibrorduscollege te Katwijk aan cien Rijn en werd 27 Augustus 1911 priester gewijd. In 1915 werd hij benoemd tot directeur van de afd. HB.S. te Nijmegen, welke functie hij 20 jaar vervuld heeft. Sinds 1927 was hij lid van den Schoolraad. Ook heeft hij de functie van dirigent van het zangkoor van het St. Cani- siuscollege vervuld. Hij was bij zijn leerlingen zeer populair en alge meen geacht. 26 September zou hij zijn gouden professiefeest gevierd hebben. In 1933 werd hij benoemd tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau. De Commissaris der Koningin In Noord-Holland, dr. J. E. de Vos van Steenwijk, zal niet Donderdag 19 maar Vrijdag 20 September audiën tie verleenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3