Ons land krijgt de textiel die het zelf verdient Squatters en publieke opinie Blauw aan den hemel De run naar de H.B.S. Nog 15 duizend arbeidskrachten noodig in de textielindustrie Men verge niet het onmogelijke Commissie-Generaal vertrokken Meeningen over Engelands roode schrikzijn verdeeld Tot hoofd en hart 69ste JAARGANG No. 23646 ZATERDAG 14 SEPTüivibiók iy46 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week Telefoon Administratie 21543 1 K SQUATTERS ook in Frankrijk? Hard. de Jong volgende maand naar Rome Dr. Beel naar Gemert NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Niemand zal durven ontkennen, dat de na-oorlogsche wereld een weinig opwekkend beeld te zien geert. Haat en jaloe zie vieren triomfen als nooit t,e vo ren, een verdeeldheid, die met den dag scherper vormen aanneemt, ver scheurt landen en volken. Aan God schijnt nauwelijks gedacht te wor den: het leven draait bij velen im mers slechts om geld, bioscoop, dans zaal en sport. Zich voOr iets hoogers In te spannenmen heeft er slechts een glimlach voor over. Zóó meent men de wereld weer te kunnen opbouwen. Is het wonder, dat de donkere lucht, die boven ons hangt met haar atmosfeer, zwaar en gela den als voor een dreigend onweer, de menschen, die Gods Voorzienig heid niet erkennen, wanhopig maakt en slechts de anarchie als eeniga uitkomst doet zien? De bekende Fransche priester- schrijver Pierre l'Ermite heeft tus- schen de sombere, dreigende wol ken, die ook boven Frankrijk han- gen, evenwel een stuk blauwe lucht 'ontdekt, dat hem tot groote vreug de stemt. De tienduizenden krijgs gevangenen, die weer behouden in huu land zijn teruggekeerd en de duizenden, die de Duitsche concen tratiekampen hebben mogen overle ven, zij allen zijn uit dankbaarheid Yoor ul redding naar de grot van Lourdes getogen. De treinen konden de duizenden nauwelijks vervoeren, de hote..« konden hen niet bergen, zoodat kampen moesten worden op geslagen tegenover dei grot en drie bruggen geoouwd over de Gave. En daar stonden zij, rijk en arm, hoog en laag, om hun gelofte ge stand te doen, die ze eens gedaan hadden in de somberste uren van hun levenMaria in Haar genade oord te gaan danken als zij nog eens die bel van - het concentratie kamp mochten verlaten, als zij eens vril mochten zijn. Zij stonden' daar, cndanks de woorden van hun kame raden op de fabriek, die hoorend, dat zij naar Lourdes zouden gaan, vol minachting de schouders op haalden en zeiden: zijn jullie niet krankzinnig? Naar wie zijn zij gekomen? Naar dat unieke, idealé wezen, dat de moeder is. Alles kan sterven in den mensch, behalve de herinnering aan zijn moeder. Hoe dikwijls heeft de Aalmoezenier, wanneer hij 's avonds over het slachtveld liep, een soldaat in doodstrijd niet hooren roepen „moeder". Maria is de teedere Moe der van ons allen. Zi), die de ver schrikkingen van het slagveld of concentratiekamp hadden overleefd, kwamen naar hun Moeder en zij hebben Haar verteld, hoeveel zij ge leden hebben. Maria zal hen de ver heven macht van het lijden hebben doen begrijpen, want zij heet im mers: de Moeder van Smarten. Nu zijn ze teruggekeerd naar hun ka meraden en zil vormen dat stukje blauw aan den hemel. Onwillekeurig dachten wij ook aan ons eigen land. Als w(j die tienduizenden Kajotters zien op trekken om getuigenis va-n hun Geloof te geven, als wij onze katho lieke kopstukken in congres bijeen zien om het gezin zijn verheven plaats weer te doen Innemen, dan scheurt de donkere hemel opeens open en zien wij het blauw, dat mogelijk een spoedigen zonneschijn aankondigt. De Commissie-Generaal voor Ned.-Indië is hedenmorgen per vliegtuig van Schiphol vertrokken, om haar taak te aanvaarden. Even vóór het vertrek. Vl.n.r.: minister Jonkman, minister-pres. dr. Beel, die de Commissie-Generaal uitgeleide deed, de heeren De Boer, Schermerhorn en Van Poll (Van onzen Haagschen redacteur) „Textielgoederen ter waarde van één punt per hoofd van de be-'olking per week kan de Ne- derlandsche industrie bi? de huidige productie leveren," al dus verklaarde ons de heer J. A. Panhuyzen, directeur va» het Rijksbureau voor Textiel „Bij een stijgende productie zou de voorziening wellicht iets ruimer kunnen zijn, gesteld dat het percentage voor den export bestemd niet zou worden ver hoogd, maar om dit te bereiken is in de eerste plaats en groo- tere bereidheid van de arbei ders, van de vrouwelijke vooral, om in de textielindustrie te gaan werken, noodzakelijk. Er is daar op het oogenblik nog plaats voor 15.000 arbeidskrachten. Indien b.v. in de katoenspinnerijen over de geheele linie tot wederin voering van het tweeploegenstelsel zou worden overgegaan, kon een jaarlijksche meerproductle van 20 millioen kg. katoenen garens wor den verkregen, overeenkomende met 45 punten per hoofd van de bevol king per jaar. Niet genoeg kan er derhalve de nadruk op worden ge legd, dat de bevolking de textiel- voorzienlng krijgt, welke de arbei ders mogelijk maken. Import van gereede producten kan Nederland zich immers met veroorloven. Het Is "op eigen krachten aangewezen. Het krijgt, kort gezegd, de textiel, die het zelf verdient. Daarbij moet men dan nog reke ning houden met de noodzakelijk heid van export. Van textielgoede- ren voor kleeding en dekking gaat momenteel 6 pot. voor wollen goe deren en 8 pet. voor katoenen en kunstzijden goederen naar het bui tenland. Straks zal dit percentage nog wel naar boven moeten. Bo vendien moeten leger en vloot wor den aangekleed. Dat neemt 500.000 kg. textielproducten per kwartaal. Eenzelfde hoeveelheid is ongeveer noodig om booten en treinwagens van dekkleeden te voorzien. De om vang van deze bijzondere voorzie ningen komt op 30 pet. van de pre ductle. Toch zal het mogelijk zijn. verklaarde de heer Panhuyzen en dat was een optimisti sche noot In zijn betoog ln den loop van de eerstkomende maanden wederom een aantal punten van de textielkaart Hedenochtend 6 uur steeg du „Skymaster NL 302" op Schiphol in het zonlicht omhoog, om den tocht raar Indië te beginnen. Aan boord bevonden zich o.m. de drie leden van de Commissie-Generaal, die tot taak heeft, haar stem bij de komen de onderhandelingen te doen hoo ren en een oplossing te vinden voor het Indonesisch probleem, hetwelk thans zoo in het brandpunt van de belangstelling staat. Onder de hooggeplaatste perso nen, die de Commissie uitgeleide deden, merkten wij op den minis ter-president, dr. L. J. M. Beel, den minister van Overzeesche Gebieds- deelen, mr. J. A. Jonkman, oud minister Logemann, minister S. Mansholt en den Sultan van Pon- tianak. Vóór het vertrek der Commissie verklaarde de minister-president: „Ik hoop, dat de Commissie-Gene raal er in zal slagen, de sfeer van vertrouwen, die de noodzakelijke basis vormt voor het welslagen van haar opdracht, te scheppen. Vol vertrouwen zie ik de naaste toe komst tegemoet. Het wil mij voor komen, dat er alle reden is voor op timisme." geldig te verklaren. Zoo goed mogelijk zal er voorts zorg voor worden gedragen, dat door het aanleggen van zekere voor raden bij de detaillisten op di» punten wat te koop Is. Men kan echter aan den anderen kant van de textielbranche niet 't onmogelijke vergen. Vergeten wij toch niet, dat de geheele vooroor- logsche productie erop gebaseerd was, dat iedere man eens in de drie jaar een nieuw pak kocht. Nu wil len allen er nog dit jaar een heb ben. En de productie is nog bij lange na niet op volle toeren. De moeilijkheden betreffende de ko len voorziening zijn nu welhaast op gelost, die welke worden veroor zaakt door gehavende Installaties, gebrek aan bepaalde grondstoffen en aan arbeidskrachten vooral, vormen nog evenzoovele belemmeringen Moeilijkheden komen voorts dik wijls van de meest onverwachte zij de. Zoo geeft den laatsten tijd de kleuren- en verfstoffenvoorziening grooten zorg. Wat de prijzen betreft: stijging van den grondstoffenprijs die van katoen b.v. tot het viervoudige en de gestegen productiekosten zijn de oorzaak van de veelal gepe perde prijzen. De handelsmarges worden echter opnieuw bekeken en zullen waarschijnlijk binnenkort ten tweeden male worden verlaagd." Het Britsche volk is opgeschrikt en verbijsterd door de „squatter"- beweging. Een informeel onder zoek heeft dit aangetoond. Som migen spreken in allen ernst van een communistische revolutie. Anderen zijn woedend vanwege het in bezit nemen van hun pri vaat eigendom. Velen sympathi- aeeren met de squatters, maar vragen zich af, of het wel de juiste methode is. Weer anderen ten minste een georganiseerde minderheid juichen de ge heele zaak toe. Weinigen zijn zoo vast overtuigd van hun meening ais een oudere man, die met zijn wandelstok in de richting van een door squatters gebruikte gebouw zwaaide en grom de: „Zij moesten er uit gejaagd worden en tegen den muur gezet" of als de taxi-chauffeurs, die hun dagfooien bij elkaar legden, om voedsel voor de squatters te koo- pen. Kwaadheid heeft geen waar- ae. Het is een wapen, dat zich vct.ri.Jc /ö/v/im n— „ij 7-j. dt «.V, xvwe. UUL 6CU/0 I vaak tegen onszelf keert. Men is het er algemeen over eens, dat dit Engelands grootste „roode schrik" is sedert de alge- meene staking van 1926, toen de roode vlag woel en de goed gesi tueerden vliegende brigades vorm den, om de sociale orde te be schermen. De kranten wijden, ondanks hun kleine afmeting, kolommen aan de squatters. „Wetteloos" en „mis leid" zijn de woorden, die men op elke frontpagina tegen komt met uitzondering van die van de com-, munistische „Daily Worker". De*| B.B.C. geeft de naakte feiten behoedzaam, zonder emotie. Velen denken, dat de beweging van zelf zal verdwijnen als de squatters het moe zullen zijn te kampeeren in geleende „luxe" met weinig geriefelijkheid en dat zij zullen teruggaan naar de overvolle, smerige wijken, waar zij vandaan komen tenzij er iemand in dien tijd is komen wonen, waar zij weg gingen. Een aantal squatters dreigt met de politie te gaan vechten of met ieder, die zal trachten hen te ver- jaigen, voordat zij een andere wo ning gevonden hebben in een be hoorlijke, zindelijke wijik. „Wij vochten niet mee in den oorlog oan het recht te verkrijgen als varkens te leven," zei een oud soldaat. Met „Squatters" sympathiseerende Londenaars brengen, uit protest tegen het politieverbod om dekens en voedsel naar de flats te sturen, het verkeer tot stilstand in Park Road bij Regent's Park De mogelijkheid is niet uitge sloten, dat de Engelsche „squat- tersbeweging" de volgende maand naar Frankrijk overslaat. De „Vereeniging van huurders te Parijs en omstreken", die 30.000 leden heet te tellen en, naar verluidt, door de commu nisten wordt gesteund, heeft namelijk een resolutie aangeno men, waarin zij haar sympathie en die van alle Fransche huur ders met üe Engelsche squatters betuigt en verklaart, dat zij eind October een congres vau dakloozen wil houden. Naar wü officieel van 't Aarts bisdom vernemen, zal Z. Exc. Joh. Kardinaal de Jong definitief 1 October a.s. in gezelschap van Mgr. Jan Oiav Smit en zijn broer, pastoor O. H. de Jong, naar Rome vertrekken, waar hjj ongeveer drie weken zal verblijven. Eerst nadat de Kardinaal door Z. H. de Paus in audiëntie is ontvangen, zal de datum worden vastgesteld, waar op de officieele overreiking van de Kardinaalshoed zal geschieden. De Kardinaal logeert te Rome in het Nederlandsche College. (Van een byzonderen medewerker) Een vraag, die vele ouders ziet» reeds oij het begin van het, nieuwe schooljaar stellen, ls: „Waarheen moet mijn kind. als het de lagere school doorloopen heeft?" Natuurlijk wordt deze vraag eerst urgent, als de leerling de vijf de of zesde klas bereikt heeft, al zijn er vaak heel erg bezorgde ouders, die, als de kinderen nog de laagste klassen moeten doorloopen. het onderwijzend personeel er op wijzen, dat hun kind naar H B.S. of Lyceum moet, of die, omdat en kele tienen of negens op het eer ste jaarrapport staan, hun kind meteen voor hoogere studies ge schikt achten. Als regel echter komen de zor gen in het begin van de vijfde en zesde klas. Dan moesten de zor gen tenminste komen. Maar heiaas hebben vele ouders zulke eenvou dige voorstellingen omtrent H.B.S, e.d., dat zij, afgaande op behoor lijke rapporten der eerste vier leer jaren, zonder meer besluitenmijn kind studeert verde. on moet dus' toelatingsexamen doeu De aangewezen weg is natuurlijk advies te gaan inwinnen bij de be trokken leerkrachten. Is de leerlin» werkelijk goed, dan is spoedig over eenstemming bereikt en kunnen goede resultaten verwacht worden. Met goede resultaten bedoelen we dan, dat do leerling niet alleen voor het geëischte toelatingsexamea slaagt, maar ook, dat hy In den loop van het laatste jaar bewijzen geeft, dat hij zelfstandig kan werken en de noodige studiecapaciteiten bezit. Wij willen hierop even heel duide lijk den nadruk leggen, omdat ve len helaas niet verder kijken dan het toelatingsexamen. Als de leer lingen daarvoor slagen, zijn zij ia veler oogen goede studenten en i* de school, die veel van dergelijke goede studenten aflevert, een "oede school. Maar we moeten verder zien. We moeten ons instellen op het einddoel: eindexamen H.B.S, gym- uasium, lyceum. En als we dan al die als goed afgeleverde studenten in de volgende vijf, zes jaren vol gen, dan doen we de ontstellende ontdekking, dat van de vier, vijf klassen, waarmee begonnen ls, slechts één klas het einddoel be reikt, dat ze dus na ieder Jaar bij tientallen afvallen, het grootste ge deelte der leerlingen ten slotte géea goede leerlingen blijkt te zijn. Dat komt echter eerst later uit. En daarom gebéurt het maar al te vaak, dat de ouders, die eenmaal het idee hebben, dat hun kind ook hoogere studies volgen kan. maar ln dat idee niet 'overeenstemmen met de meening van den onderwij zer van hun kind, toch hun wil probeeren door te zetten. Dan krijgen we het systeem van extra lessen, veel huiswerk en voortduren de onrust en ontevredenheid. Dan wordt willens en wetens te n prachtig jeugdjaar verknoeid. De ervaring heeft geleerd, dat een middelmatige leerling niet deugt voor hoogere studies. Naast de uitblinkers kunnen ook de boven de middelmaat liggende leerlingen hun kans wagen, maar voor de rest; geen H.B.S., gymnasium of lyceum. Velen ouders zal dit hard in de oren klinken. „Geef ons kind tenminste een kans", zoo spre ken er velen, die helaas alleen maar hun heil in zoo'n diploma zoe ken. Soms geeft men zoo'n kind een kans, maar het is een verknoeid® kans, met als resultaat een of twee verloren jaren. Het ls heu6ch geen groote kunst, den kinderen wat schijngeleerdheid, wat namenkennts en wat oppervlak kige wijsheid bij te brengen. Het kind kan zoo getraind worden (dank zi) veel huiswerk), zoo vol gestopt met allerlei weetjes, dat het op bij na alle examenvragen een goed ant woord weet te geven, zoodat het tot groote vreugde en tot groeiende zelfvoldaanheid der ouders, tot H.B.S. e. d- wordt toegelaten. Maar men juicht te vroeg en de voldoening is te ijdel. Dergelijke te beklagen kinderen behooren tot de groote groep van de afvallers die het einddoel nooit halen. Schoolhoofden, die onomwondea weigeren, dergelijke middelmatige kinderen een paar Jaar te laten verknoeien, raken daardoor vaak leerlingen kwijt, omdat ergens an ders schijnbaar betere kansen voor het grijpen liggen. Wij staan nu nog aan het begin van het schooljaar Laten de ouders overleg plegen voor wat betreft hun zesde-klasser met de leerkracht. Kan deze hen nte" volkomen geruststellen, dan ga men naar beroepskeuze. Maar men. drijve niet door. men late zich niet verleiden met klatergoud, tot eea stap, waarvan reeds velen spijt ge had hebben. Eigen eerzucht mag de rustige ontwikkeling en het geluk van de kinderen niet ln den weg staan. Men doe niet mee met wat wij noe- wen willen: de run naar de H.B.S, In verband met de groote Pater Van den Elsen-herdenkingsfees- ten,' welke te Gemert gehouden worden, zal minister-president, dr. Beel, Zondag een bezoek aan deze plaats brengen en het woord richten tot de leden van den B-K, Boerenbond, aldaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1