f" De dahlia-tentoonstelling officieel geopend STAD EN STREEK OP DE KORREL „Geloof en Wetenschap V.. Nieuwe films ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1946 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Prijzen voor de mooiste dahlia's U KUNT MEDEWERKEN „DE SPAARNESTAD" Lezing van pater dr C. Hentzen O.F M. Kakkebroeken, leugenaars en vroede vaderen TWEE CHANTEURS GEARRESTEERD 1 De burgemeester van Haarlem, de heer M. A. Reinalda, heeft Vrijdagmiddag, bij verhindering van den minister van Landbouw en bij verlof buitenslands van den Commissaris der Koningin in Noord-Holland, de eerste in ternationale dahlia-tentoonstel ling, die tot en met Zondag in het Gem. Concertgebouw gehou den wordt, officieel geopend. Voor de eigenlijke opening ge schiedde, sprak dr. A. Verhage, als voorzitter van de Kon Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, een wel komstwoord tot B. en W. van Haarlem, de burgemeesters van Heemstede en Bloemendaal, den heer E. Krelage, de Belgische en Fransche gasten en prof. Broels uit Argentinië, die op uitnocdiging van de Nederlandsche regeering in ons land vertoeft. Spr. uitte den wensch, dat de expositie er toe zal bijdragen, om de banden met het buitenland nauwer aan te halen. Hij bracht dank aan al degenen, die hadden meegewerkt aan de samenstelling van deze dahlia-ten toonstelling, zoowel aan de inzen ders als aan de keuringscommissie en den Dienst Hout- en Plantsoe nen, maar in het bijzonder den se cretaris der tentoonstellingscom missie, den heer R. van der Hart, die de organsiatie in handen had. Dr Verhage gaf uiting aan zijn weugde, dat deze grootsche dahlia- expositie in Haarlem, de bloemen stad bij uitstek, was ingericht. Ook de heer J. Dix, die als voorzitter van de Ned. Dahlia-vereeniging het woord voerde, zeide het zeer op prijs te stellen, dat het 700- jaxige Haarlem, waar de dahlia nog dagelijks geschiedenis maakt, de tentoonstelling binnen zijn mu ren heeft. Hij vond het een eer voor de stad, dat zij een dergelijke demonstratie van vaderlandsche cultuur op touw heeft mogen en kunnen zetten. Spr. bracht hulde aan den heer van der Hart, „die zoo hard gewerkt heeft voor deze tentoonstelling."'. Voorts gaf de heer Dix een overzicht van den stand der dahlia's in de oorlogsjaren, ver telde van de moeilijkheden, die de kweekers bij hun werk hadden on dervonden en verklaarde, dat de resultaten bjj de proeven tot ver edeling van de dahlia's op het oogenblik zeer bevredigend waren. Vervolgens hield burgemeester Reinalda een toespraak, waarin hij met nadruk zeide, dat de gemeente Haarlem het als een eereplicht be schouwde, al haar zorgen te wjj- den aan de bloemencultuur, om dat zij nu eenmaal het bloemen- centrum vormt en als zoodanig in vele landen bekend is. Spr. herin nerde aan den tijd kort na de be vrijding, toen men de dankbaarheid ten opzichte van de geallieerden niet beter kon uitdrukken dan door het te zeggen met bloemen „Laten wij toch de groote waarde van de bloem in ons leven beseffen," al dus de burgemeester. „Wanneer iedereen met bloemen omgeven was, zouden dan de wereld en de menschen er niet beter voorstaan? Deze dahlia-tentoonstelling, welke een vefrukking voor het oog en het hart is, kan richting geven aan het streVen van de menschen naar vrede, geluk en welvaart." Met deze woorden verklaarde de heer Rei nalda de expositie voor geopend. De tentoonstelling, die zeker een gang naar het Concertgebouw waard is, kan men van des mor gens 10 tot des avonds 10 uur be zichtigen. De keuring op de dahliatentoon stelling in het Gem. Goncertge- bouw te Haarlem leverde het vol gende resultaat op: de eereprijs, een zilveren medaille van H. M. de Koningin, werd uitgereikt aan de firma D. Bruidegom te Baam voor een zeer decoratieve groep dahlia's. Verder werden toegekend een zil veren medaille van H. K. H. Prin ses Juliana aan de firma W. Tops- voort, Aalsmeer; een zilveren me daille van Z K. H. Prins Bemhard aan L. A. Hoek, Den Haag; een zilveren medaille van de gemeente Haarlem aan N. J. van Oosten, Den Haag; een legpenning van „Haar lems Bloei" aan Enchantress voorheen H. Carlée, Haarlem, een tweede legpenning van „Haarlems Bloei" aan C. S. Wejjers en Zn., Hillagomeen gouden medaille van de Centrale Aalsmeersche veiling voor de beste snijdahlia 1946 aan „Populair" van de firma W. Tops- voort te Aalsmeer; een plaquette van de Ned. Dahliavereeniging voor Dahlia Jubilant van de firma D. Bruidegom te Baam; een zilveren wisselbeker voor de beste Neder landsche nieuwigheid aan de firma Bruidegom te Baam voor de dahlia Victory-Day en een zilveren wissel beker voor de beste buitenlandschè nieuwigheid aan dezelfde firma voor de dahlia „Generaal Eisen hower". Een gouden medaille werd uitge reikt aan A. Koper, Bennebroek, voor de groep bindwerk; vervol gens voor dahlia's aan firma Tops- voort, Aalsmeer, C. S. Weijers en Zn., Hillegom, Enchantress, Haar lem, firma K. Maarse Dzn., Aals meer; L. A. Hoek te Den Haag; fa. D. Bruidegom te Raarn en de firma N. J. van Oosten, Den Haag. Een kleine gouden medaille moch ten in ontvangst nemen C. G. Tu- bergen te Haarlem voor een deco ratieve groep afgesneden bolgewas sen, vaste planten en eenjarige ge wassen; verder voor groepen dahlia's de Belgische vereeniging der volle-grond-kweekers, A. F. Bos te Hillegom, J. P. Bakker te Heemstede en C. Geerlings te Hil legom, H. J. Flatpn te Naaldwijk, Gebr. de Ruijterte Oegstgeest, Tuinbouwstudieclub Haarlem, A. Groen te St. Pancras. Een verguld zilveren medaille aan H. J. Platon voor de groep afgesneden chrysan then, G. van der Wel te Beverwijk voor de groep bindwerk en vervol gens voor dahlia's aan de Dahlia- vereeniging Enschede, de Dahlia- vereeniging Almelo, Jan van Oos ten te Hillegom, Ger. Aartsen te Harderwijk, Vereeniging „Eigen Tuin" te Haarlem, J. H. Smit te Leiden, Dahliavereeniging Prinses Irene te Oss, en de volkstuinveT- eeniging Ons Buiten te Haarlem. Voor een zilveren medaille kwamen in aanmerking de Haagsche vo-lks- tuinders „Nut en genoegen" te Den Haag en C. Soeteman te Noordwijk voor een groep dahlia's. aan een vlot verloop der bolendistributle door Uw bonnen 62 en 63 B.V. zoo spoedig mogelijk in te leveren Wilt U liever dat we ze bij U afhalen? Bel dan even 14164 of 13904. OOK NIEUWE KLANTEN ZIJN WELKOM. BRANDSTOFFEN HANDEL FRIESCHE VARKENMARKT 6-lü (Spaarne bij viaduct) Op de dahlia-ten toonstelling te Haarlem waren prachtige varië teiten te zien- Duidelijk bleelc dat Nederland op het gebied van de bloemkweekerij tot zeer goede prestaties in staat is. Er waren ver scheidene nieuwe soorten te bewon deren. De foto toont o.m. de ge neraal Eisenho wer-dahlia ft Aan heli begin van de eerste bijeenkomst van „Geloof en We tenschap" in het nieuwe seizoen heeft de voorzitter, rnr. F. Vorst man, in den Stadsschouwburg de leden welkom geheeten en hun mededeeling gedaan van het feit, dat de vereeniging rechtspersoon is geworden, daar de statuten thans koninklijk zijn goedgekeurd. Spr. herinnerde aan het heengaan van pater drs. N. Vlaar als mode rator en zeide. dat in den intiemen kring van het bestuur afscheid van hem genomen is, bij welke gelegen heid men den vertrekkenden pater een boekwerk heeft aangeboden. Vervolgens richtte mr. Vorstman het woord tot den nieuwen mode rator, pater dr. M. van Straaten, dien hij speciaal verwelkomde. Aangekondigd werd, dat de instal latie zou volgen in de eerste al- gemeene ledenvergadering. Pater dr. Cassianus Hentzen O.F.M. betrad vervolgens het po dium en hield voor een vrij aan zienlijk en aandachtig gehoor een voordracht over het heden zoo ac- tueele onderwerp; „Het urgente sociale probleem van de bezitloos heid der massa en zijn solutie in het licht der sociale encyclieken" Spr. stelde van te voren vast, dat het groote vraagstuk behalve van den socialen, ook van den eco- nomischen kant bekeken kon wor den, doch dat hij zach tot het eer ste zou beperken en slechts ue theorie wilde belichten, daar het -de taak is van de economisten, die zich zullen moeten laten- leiden door etische wetten, te werken aan de oplossing van het probleem in piractischen zin. Op bevattelijke ■wijze zette pater Hentzen de richt lijnen uiteen, welke zijn vervat in de encyclieken „Rerum Novarum" van Leo XIII en „Quadragesimo Anno" van Pius XI. Na geconsta teerd te hebben, dat ieder mensch een natuurlijk recht, op bezit heeft, terwijl van de andere zijde het grootste deel der menschheid zon der bezit Is, wees spr. op de ge noemde encyclieken, waarin het eigendomsrecht, ook van de ar beiders, aangetoond en verdedigd wordt. Overgaande tot de theore tische oplossing van het vraag stuk, zeidie dr. Hentzen, dat men. om tot bezitsvorming en een be scheiden vermogen te kunnen ge raken, dient uit te gaan van het loon, dat ruim genoeg meet zijn om vrouw en kinderen te onderhouden en bovendien te kunnen sparen. Dit loon zal daarom moeten voldoen aan de normen van sociale recht vaardigheid. Besproken werden het equivalentie-beginsel (loon ge lijk aan de waarde van den ar beid) en het absoluut familieloom, waarbij spr. de encyclieken aan haalde, die bij de vaststelling van het Icon zoowel het onderhouds- beginsel als het prestatie-beginsel in het oog houden. Een ideale op lossing is: een relatief gezinsloon. Dit loon, dat kinderbijslag in houdt van het eerste kind af, zal een bepaalde mate van bezitsvor ming waarborgen. In de toekomst diene het er zoo uit te zien, dat de quantiteit en de qualiteit van den verrichten arbeid ook een gelijk levenspeil garandeert. Pas dan, wanneer eenieder in een zekeren welstand verkeert, zal het ideaal verwezenlijkt zijn. De gemeenteraad van Velsen heeft den burgemeester op de korrel genomen en door nier minder dan drie mo ties van wantrouwen in een zitting laten blijken, dat de burgerij van deze zoo getroffen gemeente met van den anderen kant zinke prachtige aspecten, geen prijs meer op hem stolt. Dat is niet zoo heel weinig, maar verwonderen doet het eigenlijk nie mand, want reeds voor den oorlog was er ieder ocgenblik wat aan de hand met dezen burge meester en zijn toegewij de gemeentenaren. Mr. Kwint staat op een gra nieten voetstuk, blikt zelf voldaan naar alle kanten van zijn uitgestrekt terri torium en voelt zich on kwetsbaar, zelfs in de ne teligste omstandigheden en dat zijn er al heel wat geweest. Bij de be- vrijoing kreeg Velsen geen noodraad en nu blijkt er nogal wat cri- tiek te zijn op het ge voerde beleid van den burgemeester en zijn ad viseurs- Er is een gezegde, dat men de vuile wasch niet buiten moet hangen, maar daar trekt de nieu we raad zich niets van aan, want hij heeft in twee zittingen het heele lijntje bezet met zeer doorzichtig hoe kan het anders bij deze tex- tielschaarschte onder goed en via de pers een iedei uitgenoodigd het fraais te komen bekijken. „Scherp conflict" schreef een blad. Dgt is het, maar vroede vaderen dienen zich zelfs onder de moei- l'jkste omstandigheden te beheerschen en zulks was geenszins in de laatste zit ting het geval. Een klein staaltje van de discussie; Een der leden: meneer, Ik zei, u bent een kakke- broekHet lid-kakke- broek antwoordt: als u dan de burgemeester kijkt voor zich. Insiders bewe ren, dat deze juist op dat moment intens genoot van de aroma van een bonnen-sigaar. Hot moet toch wel hoog geloopen zijn met dat on verkwikkelijke debat, wan neer een communist op een gegeven oogenblik zegt zich niet te kunnen voorstellen dat twee groo te menschen (hij bedoelde den burgemeester en een mij zoo betitelt, dan zeg ik: u bent een hond, die zijn behoefte tegen een toren doet. Ziedaar een fraa. stijlbloempje van twee menschen. die wet houder in de gemeente Velsen zijn of waren. „Grappige vertooning" schrijft een ander blad, dat vrij bewerkt de vol gende scène van het me lodramatische geval geeft. De voorzitter: mijnheer, u durft mij niet recht in de oogen te kijken! Het raadslid in kwestie stelt zich voor den burgemees ter op en kijkt hem aan als een kat een kater. Na drukkelijk zegt hij evfen later: en als ik u dit en dat en zus en zoo voor de voeten werp, meneer de voorzitter, durft u mij dan nog in de oogen te zien? Het blad vervolgt wethouder) elkaar zóó voor leugenaar durven uitmaken. Als een man van de „waarheid" er niets meer van begrijpt wanneer het over leugens gaat, is verder commen taar overbodig. Geestig was zijn opmerking in ieder geval alleszins. De situatie, zooals die thans in Velsen bestaat, is wel zeer fnuikend voor een goede, vruchtdragen de samenwerking en het ziet er naar uit, dat er geen zitting voorbij kan gaan zonder geharrewar. De grootste opponent van den burgemeester is tot wethouder in het college gekozen; de moties van afkeuring en de stilzwij gende conclusie, dat mr. Kwint het best zijn kof fertje kan pakken en het Uoo; hem bewoonde en veel omstreden buiten „Scnoonenberg" gaat ver laten, kunnen tot niets leioen, want een burge meester is door de Kroon benoemd en als hij zelf niet bedankt, moot er heel wat gebeuren, vooraleer hij gedwongen wordt zijn ambtsketen aan een an der over te dragen. Mr. Kwir.t is er zeker de man niet naar, om uit eigen beweging te Vertrekken, maar hij zal toch moeilijk kunnen volhouden, dat de burgers uit zijn hand eten. zooals hij eens verklaarde. Een compromis is de eeni- ge oplossing, maar als de eene partij zegt: alles is vergeven en vergeten, zegt de ander „dat zou je wel willen" en zoo blijven we in een kringetje rond draaien- Er is ons ook de vraag gesteld: kunnen Ge deputeerde Staten van Noordholland daar nu niets aan doen en zou een eereraad geen oplos sing kunnen brengen? Als iedere raadszitting zoo onverkwikkelijk blijft, moet er natuurlijk worden ingegrepen, maar de har ten zijn nu gelucht en verstandige menschen zul len toch wel zichzelf te rugvinden. Per slot van rekening is in het Fran sche Parlement en in het Engelsche Lagerhuis ook wel eens gescholden en met inktkokers gegooid. Ja, zeggen de anti-Kwin- ters, doch zoo'n Fransche Kamer leefde soms maar een paar weken en mr. Kwint is nog lang niet pensioengerechtigd. Een jongeman, Allen MacKenzie, wordt verliefd op de eene helft van een tweeling, met name Martina, doch hij besluit, voor hij met een expeditie naar Thibet vertrekt, met Sylvia, de andere helft, te trouwen, want ook op haar was Allen ver liefd geraakt, zonder echter te weten, dat het de zuster van Mar tina was. Uit dit gegeven is een psychologisch voortreffelijk uitge werkt verhaal ontstaan, dat op niet minder goede wijze is verfilmd en deze week te zien is in Cinema Palace. Het journaal is zeer geva rieerd: Prins Bemhard houdt in spectie te Sandhurst, de storm- schcol „Wildhoef" ontvangt Gene raal De Lattre de Tassigny, de bezoe ker leeft mee met de laatste uren van het schaaktournooi te Gronin gen en hij kan genieten van een spannende motorrace. In de film „Complot der 39 stap pen" herkent men dadelijk, al is het nu niet een van de nieuwste rol prenten, de hand van Alfred Hitch cock. De spionnage-geschiedenis van den schrijver Buchan is een dank- haar onderwerp ter verfilming. De regisseur heeft dan ook alle moge lijkheden op het witte doek uitge buit. Zoo kan men dus getuige zijn var een interessante en onderhou dende film, die zeker een bezoek aar, City-theater waard is. Aan het einde van den bur geroorlog in Amerika hebben Roy Rogers en zijn kameraad Gabby, waarin zij beiden hebben meegevochten,, geen werk meer. Laatstgenoemde is echter deelge noot in een ranch in Texas en zij besluiten, daar heen te gaan en de exploitatie op zich te nemen. Daar aangekomen, ontdekken zij, dat de mede-eigenaar van de ranch een kolonel is, met wien zij de laatste weken verscheidene malen in ge vecht geweest zijn. De verhouding blijft natuurlijk gespannen, doch tenslotte lossen de moeilijkheden zich op. Hoe, dat kan men zien in het Spaarne-theater. In Frans Hals-theater beleeft George Formby angstige en dwaze avonturen in de film „Kampioen op sokken". Nu heeft een motorfiets zijn hart gestolen en met zijn eigen product blijkt hij een zoo geducht tegenstander te zijn, dat hij voor SO.omgekocht wordt om niet te rijden. Natuurlijk rijdt hij tóch en wint hij den wedstrijd. Tijdens het parcours, dat afgelegd moet worden, spelen zich zulke dwaze en onware gebeurtenissen en valpartijen af, dat het ons nuchteren Nederlanders duizelt, maar daar is het een film voor. In Rembrandt trekt Tino Rossi in de film „Liefdesserenade" niet zoozeer de aandacht als acteur, daar is zijn spel te passief voor, maar zijn vocale prestaties daar entegen vallen des te meer op en worden hoog gewaardeerd. De titel dost wel vermoeden, dat we hier met een echte Fransche film te maken hebben, waar liefde en mu ziek tegen romantische décors do- mineeren Het laehkanon Tellys maakt het in de Fransche film „De koning der klaploopers", welke in Luxor- theater gedraaid wordt, wel een beetje al te bont. Zonder nu een al te eritischen toon aan te slaan op het door vroolijke dames gede monstreerde swingen, is deze film het aanschouwen ten volle waard. Het sportevenement is hier met rugby en wielrennen rijkelijk ver tegenwoordigd. De Haarlemsche politie heeft twee Haarlemmers gearresteerd, die tot voor kort als rechercheur v erbonden waren aan het bureau Nationale Veiligheid, onder verdenking van chantage. Zij hebben een bewoner van een der aan Haarlem grenzen, de gemeenten geld afhandig weten te maken door hem te dreigen din gen die zij als rechercheur van hem te weten waren gekomer, openbaar te maken. Het slachtoffer, dat in dertijd als politiek verdachte was aangehouden, doch later in vrijheid gesteld, heeft de chanteurs één maal geld gegeven. Den tweeden keer dat zij met hetzelfde doel bij hem kwamen, heeft hij aangifte bij de politie gedaan. De twee ex.recher- cheurs bekenden het feit. doch voerden aan, dat zij nog' geld van den vrijgelatene te vorderen had den. Zij zijn in het huis van be waring te Haarlem opgesloten. Donderdag 19 September viert de heer Th. Kors, machinebank werker, wonende Overtonstraat 32, den dag, dat Hij voor 25 jaar in dienst trad bij de Nederlandsche Spoorwegen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2