Groote verrassing over rede van Wallace de Nieuw regeeringscentrum in Den Haag Nederland en Duitschland Wild-West in Palestina Paniek onder de bevolking CONCERT GAAT BEGINNEN Persoonlijke rivaliteit tusschen Wallace en Byrnes Critiek op Truman Arthur van Schendel overleden Wederopbouw der residentie zal 600 millioen kosten Gemeentebelangen Binnenkort regeeringsmemorandum aan de groote mogendheden ZONDERLINGE TREINBESTUURDER H mm&m wm Osservatore Romano is pessimistisch Wonhi?fc-3uw; ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1946 PAGINA 3 Buitenlandsch overzicht Ervaringen in Oost-Europa. in den Balkan, in Oöst-Azië heb- geleerd dat het niet verstandig is de bezetting van een vroe ger vijandelijk; land alleen aan Rus sische troepen over te laten. Zulk een land verliest dan in korten tijd zijn industrieele apparatuur, zijn vrijheid van herstel der politieke meenlng en de resten van Westcr- schen Invloed, die er nog aanwezig waren. De Amerikanen zijn niet van plan ook zooiets in Duitschland to laten gebeuren, en zij zullen dus Eorgen, dat er niet uitsluitend Sov jettroepen achterblijven. De zin snede in de rede van Byrnes: „Zon lang er een bezettingsmacht voer Duitschland noodig zal zijn, zal het leger der V.S. daarvan deel uitma ken", heeft in dit licht een andere. wijdere en meer practische bedoeling dan louter een betuiging van plicht' getrouwheid. Blijkbaar heeft men in Washington genoeg gevoel voor de werkelijkheid, om te weten dat i. dezen vredestijd opslokking van Duitschland door de Russen slechts afdoend voorkomen kan worden mei leger tegen leger al strijden deze legers ook niet met wapenen. Byrnes liet blijken, dat hij zuinig wil zijn met Duitschen grond. Toe kenning van Koningsbergen met het omliggende Oost-Pruisische gebied aan de Sovjets, toekenning aan Po len van langs de Foolsche Noord en Westgrens gelegen streken, toe kenning van het Saargebied aan Frankrijk, goed. Maar geen over daad. Silezië en het gebied van Rijn en Roer, de groote industriecentra, moeten in het eene verband van ge lijkwaardige maar centraal geregeer de Duitsche landen behouden blij ven. In de richting van Silezië heeft Polen wel aspiraties, maar Byrnes legde er den nadruk op, dat te Pots dam geen afspraak gemaakt is waar door Silezië definitief van Duitsch land zou worden losgemaakt. Frankrijk, dat tusschen de groo- ten eenzaam is met zijn eischen voor afscheiding van het Roergebied, die in den loop der maanden al wat ver zacht zijn, ziet zich door de verkla ring van Byrnes opnieuw teleurge steld. ook de Nederlandsche en Bel gische aanspraken op grenscorrecties genieten principieel niet den Ame- rikaanschen steun, en hun beste kans op verwezenlijking wordt ge schapen door den geringen omvang en de economische onbelangrijkheid van de stukken die, naar werd aan gekondigd, gevraagd zullen worden. Het beeld van bet toekomstige Duitschland dat Byrnes ont wierp is echter geen zaak die in haar geheel, onveranderd, aanvaard moét worden. Het is slecht wat de Amerikanen zich in do gegeven omstandigheden als Ideaal stellen. Een ideaal waarvoor zij zullen opkomen en waarvan zij zoo welni? mogelijk prijs willen ge ven. zeker. Maar toch geen wet van Meden en Perzen. Het is een ferm. redelijk positie kiezen, een aanbod tot onderhandelen. In dien ain is de rede te Stuttgart een verblijdende gebeurtenis. Er gaat nu tenminste aan de kwestie-Duitschland gewerkt worden. De overeenkomst van Pots dam droeg slechts een voorloopig ka rakter. en de toestand ln het versla gen Reich staat geheel ln het teekan van Potsdam al is het daar be paalde ook lang niet geheel in ver vulling gegaan. Thans echter wenscht Amerika een einde van deze voorloopigheid. en het is niet goed in te zien welke rede lijke gronden men zou kunnen aan voeren voor langer uitstel van de be sprekingen over een definitief vredes verdrag. Verdrag dat dan toch zou moeten worden voorafgegaan door de inrichting van een Duitsche regeèring of regeeringen, wier vertegenwoordi gers het verdrag namens hun volk kunnen onderteekenen. Na het voorspel van meer dan een Jaar. zette Byrnes eindelijk het eigen lijke concert in. Het was een resolute toon dien hij deed hooren. De reacties L" ,,?<L,Brt}sche bladen maken wel at Engefentf in harmonie Amerika. Wellicht zal Frankrijk dat, afgezien van zijn Rijn- Roer-eischen, wel met de Angelsaksers overeenstemt, zich naar hen beiden voegen nu die eischen vrijwel geen kans op verwezenlijking meer bieden. De Sovjet-Unie daarentegen zal onge twijfeld een eigen partij spélen, en het is niet bijzonder zeker dat er uit het samenspel van Westerlingen en Russen een schoone melodie zal ont staan. Hoe kan het ook, als men slechts net eigenbelang en niet den wereld- vrede ais stemvork hanteert? Moet men zich dan verwonderen ais er door de wereld inplaats van eendrachtig musiceeren der mogendheden het ver ward en valsehe soektakel klinkt, waarvoor wij vreezen? Eert der Parijsche Metro-sta tions, Pont de Neuilly, raakte gistermorgen in rep en roer, toen een keurig gekleed heer plotseling de verlaten bestuur dersplaats van een stilstaanden Metro-trein beklom en den uit 5 wagons bestaanden trein deed wegrijden. In een opwindende spurt slaagde de treinconducteur erin op den laatsten wagen te springen. Hij rende door de vijf wagons naar voren, wist den pseudo-bestuurder te overmees teren en den trein tot stilstand te brengen, daarmede mogelijk een ramp op dit drukke traject voorkomende. De vreemdsoortige bestuurder werd ingerekend, waarschijnlijk is de man ontoe rekenbaar. w Aan het monument, dat op 17 September a.s. door H. M. de Ko ningin te Arnhem zaï worden overgedragen aan gen.-majoor R. E. Urquart, den commandant, die den slag om Arnhem leidde, wordt de laatste hand gelegd. Het monument werd ontworpen door den Nijmeegschen beeldhouwer Maris De rede van den Amerikaanschen minister van Handel, Wallace heeft overal zeer de aandacht ge trokken, zoowel wegens de critiek op de eigen Amerikaansche bui- tenlandsche politiek, als op Enge land. Byrnes' krachtige politiek tegen het Russische expansionisme, zal, naar men verwacht, bemoei lijkt worden door de verklaring van Truman, waarin liij zich ac- coord verklaarde met Wallace's rede. Vrienden van Wallace verklaren, da* diens rede bedoeld was als een pro test tegen de buitenlandsche politie* van Byrnes en als een aansporing om terug te keeren naar de politiek van Roosevelt, n.l. het scheppen van even wicht tusschen Engeland en Rusland, ten einde te voorkomen, dat de riva liteit tusschen beide landen tot een nieuwen oorlog zou leiden. Dit wijst op een persoonlijken achtergrond van de rede, waardoor haar beteekenis ver minderd wordt. Wallace en Byrnes zijn reeds jaren lang rivalen. Wallace is de leider van den linker- en Byrnes van de conservatieven vleugel der de mocratische partij, In ambtelijke kringen verbaast men zich over de botheid, waarmede Wal lace de Britsche politiek critiseerde en over den toon van toegevendheid met betrekking tot de Sovjet-Unie. Vele Amerikaansche bladen uiten eveneens hun verbazing over de rede De gematigd-conservatieve New York Niettegenstaande de strenge controle van de politie weet deze Squatter-vrouw" met be hulp van een prullenmand voed sel binnen te smokkelen in het Ivanhoe Hotel te Bloombury Te Amsterdam is gisteren na - een langdurig ziekbed op 72-ja- rigen leeftijd overleden de be kende Nederlandsche schrijver Arthur van Schendel Hij werd 5 Maart 1874 te Bata via geboren. Na als leeraar te Haarlem werkzaam te zfjn geweest, wijdde hij zich geheel aan de lite ratuur. Sinds 1921 woonde hij in Italië, waar hij tot 1944 rustig werkte. Van zijn werken aijn de bekendste Het Fregatschip Johanna Mar'a. Jan Compagnie, De Waterman, Een Hollandsch drama, De rijke Man, 0e grauwe Vogels en De wereld een dansfeest. Deze reeks vertellingen met Hol- landschen achtergrond heeft aan Arthur van Schendel den naam oe- zorgd, onze grootste romanschrijver van de 20ste eeuw te zijn. Er is zelfs sprake van geweest, hem te be kronen met den Nobelprijs. Herald Tribune spreekt van een on gelooflijken blunder van Truman, die een warboel in optima forma veroor zaakt en Byrnes zoowel als de natio nale positie belachelijk maakt. Op de conferentie van Parijs beschouwde men Wallace's rede ais in directe te genspraak met de Amerikaansche po litiek. Byrnes gaf geen commentaar, maar het is duidelijk, dat er geen overleg met hem is gepleegd. Het is zeker, dat hij niet alleen met be paalde passages, maar met den ge- heelen toon van de rede niet instemt. Volgens een woordvoerder van het Britsche Foreign Office heeft Wallace's rede in Londen aan zienlijke verrassing gewekt. Het is niet zeker, dat Engeland zich over de rede door middel van de diplomatieke kanalen met Ame rika zal verstaan. De „Osservatore Romano" schreef Vrijdag dat de wereld er op het oogenblik slechter voor staat dan vóór den oorlog. Internationaal, zegt het orgaan van het Vaticaan, is de wereld niet verder gekomen dan Versailles „Wat uitzicht, geest en methodes betreft, staat de wereld er slechter voor de groote mogendheden van dien tijd waren niet zoo verdeeld als de tegenwoordige". Het orgaan geeft de afwezigheid van den godsdienst de schuld voor het „faillissement" van de we'-eid en besluit met te zeggen: „Wij zijn op weg onszelf steeds weer te bedriegen, om maar niet te moeten toegeven, dat wij gefaald heuben." 71-jarige moeder komt naar Arnhem Volgens» de „Daily Express", zal mrs. Coke, een 71-jarige vrouw, als oudste lid van een groep, te- staande uit 200 mannen van de eerste „Airborne Division" en naaste familieleden van soldaten, die daar vochten, naar Arnhem gaan, ter gelegenheid van den tweeden verjaardag van den slag. flnit0rp« Npil VpPPPK unnr schen. De regeering beslist, maar de ilrUllgiCo In 611a 6a C6lla wifUS gemeenten hebben maar te aan- In Den Haag zal een geheel nieuw regeeringscentrum wor den gebouwd, aldus deelde ir- F. Bakker Schut mede op het con gres van de Ned. Vereeniging voor Gemeentebelangen, dat gisteren in Krasnapolsky te Amsterdam is gehouden. De spoorlijn verdwijnt op het em placement van het Staatsspoorsta tion te Den Haag onder den gremd en wordt dan doorgetrokken naar het centrum. Het station zelf wordt een nieuw ondergrondsch centraal station met ertegenover een nieuw hoofdpostkantoor, dat tevens spoor wegpostkantoor zal zijn, Het weg gebombardeerde Bezuidenhoutkwar- tier wordt heropgebouwd met flats en kantoorgebouwen en via de ver- breede en gewijzigde Juliana van Stolberglaan ln verbinding gebracht met het nieuwe regeeringscentrum. Het station Holl. Sooor wordt slechts een halte De Duitsehers hebben over een strook van 6'/, K.M. lengte en 300 400 meter breedte in Den Haag alles afgebroken en omgehakt. Deze strook wordt een groene gordel van bosch en parken met enkele hooge flatgebouwen. Ook wordt er een cultureel centrum in gemaakt met een schouwburg, concertzaal, enz. De totale wederopbouw-kosten zullen alleen voor Den Haag 600 millioen gld. bedragen, niet mee gerekend de kosten van de regee- rings- en cultureele centra. De bouwkosten stijgen echter onrust barend. Een eenvoudige arbeiders woning kost nu al f 14.000. Spr. zeide, dat buitenlanders, zelfs Indonesiërs, onzen wederopbouw bewonderen, terwijl wij, Nederlan ders, zelf dien sterk becritiseeren, Dat komt omdat de buitenlanders den wederopbouw slechts nu en dan zien en dus resultaten constateeren, terwijl wij die geleidelijk dagelljk- sche resultaten nauwelijks bemer ken. Spr. critiseerde scherp de nei ging om den wederopbouw te cen- traliseeren en alles vanuit één punt te bezien. Een wettelijk verant woorde basis ontbreekt, waardoor onzekerheid en verwarring heer vaarden. De woningbouw gaat niet snel en spr. zag de toekomst hiervan donker In. In Den Haag zijn er slechts 70 A 80% van het aan tal bouwvakarbeiders san voor den oorlog en omscholing kost tijd. Het inwoneraantal van Den Haa» is met 73.000 verminderd gedurende den oorlog, maar neemt nu weer snel toe, zoodat het maximum van 1042 spoedig bereikt zal zijn. Dat wil zeg gen dat een steeds groote re bevol king moet worden samengeperst ia een woningaantal, dat door den oor log met 10.000 is verminderd. Da toestand is uiterst critiek. Tragedie van Arnhem Mr. F. A. Helmstrijd vertelde dan zeer uitvoerig de ontzettende trage die van Arnhem, de ontzaglijke verwoestingen en noemde de fantas tische hoeveeheden steenen, ctmerjt hout enz., noodig voor den weder opbouw. De burgerij heeft een schade geleden van 350 millioen gld.. de klein"? bedrijven van 30 millioen gld terwijl die van de groote bedrijven nog niet vaststaat. De schade aan emeontege bouwen bedraagt 30 mil lioen gld. Alleen het puin ruimen kostte 9 _1millioen gld. Over een oppervlakte van 50 H.A. styekten zich de verwoestingen uit. Er is een ontwikkelingsplan voor Arnhem opgesteld, maar dat kan niet op de wet steunen omdat de wet het niet kent. Ook spr. klaagde over het gebrek aan wettelijke rége lingen, b.v. voor vergunningen voor noodwoningen, winkels enz. Som mige gemeenten geven heelemaal maar geen vergunning, doch laten zonder meer bouwen. In de toekomst wordt voor Arn hem gerakend op 130.000 Inwoners (30.000 in Zuid, 100.000 in Noord- Arnhem). De nieuwe stadswijken krijgen een afgerond geheel met eigen centrum Tenslotte werden de deelnemers aan het congres officieel op het stad huis ontvangen, waar de waarn. bur gemeester van Amsterdam, de heer B. C. Franke, en de voorzitter van het congres, mr. S. J. R. de Monchy, burgemeester van Den Haa^v harte lijke woorden spraken. Het congres maakt vandaag een boottocht, aangeboden door het ge meentebestuur van Amsterdam. Mr. A. J. Cummings, de welbekende redacteur van het Engelsche liberale blad „News Chronicle"-schrijft: „Ik weet niet, of het ministerie van Buitenlandsche Zaken het indrukwek kende memorandum over de economi sche betrekkingen tusschen Neder land en Duitschland heeft gezien, welk memorandum door de Nederland sche regeering is opgesteld. Dit docu ment handelt direct over minister Byrnes' kortelings gehouden pleidooi om Duitschland als een eenheid te behandelen, waarover, om met de deur in huis te vallen, de Britsche regeering nog geen meening heeft te kennen gegeven. Door. wat misschien een gril van het lot schijnt, is Neder land. dat tot de ergste slachtoffers van de Duitsche bezetting behoort, van alle Europeasche landen waa;- tchijnlijk het minst in staat om het zonder economische betrekkingen met zijn vroegeren vijand te stellen. In Palestina kwamen op vijf ver schillende punten in het gebied van Jaffa en Teiaviv de Joodsdic terroristen, die blijkbaar goed voorbereid waren, gistermiddag in actie. Een groep gewapende ver zetslieden bestormde de gevange nis van Jaffa om een poging te doen hun kameraden, die daar worden vastgehouden, te bevrij den. Politie en troepen werden hierbij volkomen verrast. Tegelijkertijd drong een andere groen drie banken van Jaffa binnen, n.l. de Arabische bank, Ottoman en Barclays, waarbij zij de beambten en de bezoekers met geweren in be dwang hielden. Een andere groep overviel op hetzelfde oogenblik de Ottomanbank van Teiaviv. politie detachementen drongen de drie overvallen banken binnen en kop den de situatie meester worden voordat de terroristen hun slag had den geslagen. De hierover binnen gekomen telegrammen zeggen dat de daders uit de Ottomanbank in Jaffa wisten te ontkomen doordat zij zich met de vuurwapens een weg baanden. De directeur werd bij zijn de overvalplegers tegen t» ouden zwaar gewond. De stad Jaffa was daarna het schouwspel van een wild vuurge vecht. De terroristen slaagden er ln een voorsprong op de politie te krijgen. Inmiddels brak een paniek onder de bevolking uit. Huilende vrouwen trachtten te midden van het vuurgevecht dekking te zoeken In Teiaviv wandelden de ter roristen kalm de Ottomanbank binnen. De -kassier viel flauw achter zijn loket toen hij de rcovers zag naderen. Deze zagen kans zich van 25.000 pond ster ling meester te maken en te verdwijnen voordat de politie auto's arriveerden. Aanvankelijk was gemeld, dat de terroristen zich van groote bedra gen hadden meester gemaakt toen zij de Ottomanbank in Jaffa over vielen. doch gebleken is dat de po litie door de arrestatie van vijf hun ner al het gestolen geld in handen heeft gekregen. Bij de schietpartijen werden twee voorbijgangers gedood ef> bovendien vier personen gewond. Centraal Europa en in het bijzon der Duitschland, is altijd van het grootsche belang voor het economisch welzijn van Nederland geweest en moet dit ook blijven. Weliswaar kan een zekere omschakeling van den in ternationalen handel onvermijdelijk zijn, maar heele takken van de Neder landsche Industrie en handel (bijv. de haven van Rotterdam en de Rijn- scheepvaart) moeten noodzakelijker wijze met het' Duitsche achterland verhonden blijven. De taak negen millioen Neder landers in een klein, dichtbevolkt land een redelijken levensstan daard te verschaffen, zal niet ge makkelijk zijn, zoolang Neder lands onmiddellijke buur een pau per is. .Dit alles beteekent natuurlijk niet, dat de Nederlanders verlangen, dat wij Engelschen vriendelijk tegenover de Duitsehers zijn. Zij vragen slechts, dat, bij het plannen maken voor het nieuwe Duitschland, hun eigen nood zakelijke behoeften niet verwaarloosd worden. Het Is niet anders dan te verwach ten, dat het de bedoeling van de Brit sche regeering is, de economische po sitie van de West-Europeesche landen te versterken en te steunen. Het is zeker een Engelsch belang, evengoed als een Nederlandsch. dat dit inder daad het geval zal zijn. De Nederlanders, die zich in hun groote handelsondernemingen altijd nijver en zeer competent betoond heb ben, worden gedwarsboomd en weten niet wat te doen, zoolang zij de vastgestelde politiek van de groote mogendheden in Centraal Europa niet kennen. De tijd gaat voort en twee leidende Engelsch-sprekende groote mogendheden blijven wel gevaarlijk achter Uit het begin van net boven staande artikel van Cummings zou men kunnen afleiden, dat de Nederlandsche regeering in een memorandum definitief haar standpunt ten aanzien van Duitschland heeft bepaald Het. is bet A.N.P. bij informatie te 's-Gravenhage gebleken, dat de Nederlandsche regeering in het bijzonder naar aanleiding van de rede van minister Byrnes met groote aandacht het probleem Duitschland heeft bestudeerd en dat dientengevolge verwacht kan worden, dat binnen afzienbaren tijd het Nederlandsch standpunt ter zake aan de groote mogend heden zal kenbaar worden ge maakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3