Ons gedrag in tram en trein Walvischvaart bedreigd .Uitvluchten genoeg, maar de beleefdheid is zoek Brood wordt slechter Japan stoort zich niet aan de beperkende bepalingen Critiek op MacArthur mum n Competitie in het Zuiden Auto's uit Duitschland? 1' h m ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1946 PAGINA 4 De kat de bel aangebonden NEDERLANDSCHE PIONIERS. Gevolg van Amerikaan- sche havenstaking Overlevende van de luchtlanding bij Arnhem Een indukwekkende foto van het Arabische kameelenkorps, de woestijn-cavalerie van het Koninkrijk Trans-Jordanië ONDERHOUD VAN MOOK- SJAHRIR Vóór de aankomst van de Comm.-Generaal WEER GROENTEN NAAR DUITSCHLAND Directeur-generaal van den Arbeid Volksontwikkeling in het leger Liturgische weekkalender Harpoenen met tijd bommen Japanners onder Noorsch commando Tsjecho-Slowakije uit gesloten van de F.I.NiA. Militaire voetballers naar België SCHAAKPROBLEEM a ij i w f' {Van onzen Haagschen redacteur) Indien men het peil van onze beschaving zou afmeten naar de gedragingen van den gemiddelden tram- en treinreiziger, zou men tot een bedroevend en bescha mend resultaat komen. Daarom doet mei# liet maar liever niet, temeer niet omdat ieder zich In doorsnee debet weet aan dat be schamende resultaat. Een Haag- sche mijnheer echter, die zicii niets heeft te verwijten, heeft het wèl gedaan. Het heeft hem triestig gestemd. Iht schreit ten hemel, vond hij. Maar aangezien hij anderzijds geens- Bins wanhoopte aan de mogelijkheid van den terugkeer tot burgerlijk fatsoen in openbare verkeersmidde len. is hij een actie begonnen voor beleefdheid. „Staat op", zegt hij tot alle heeren, „blijft niet zitten, al dan niet mateloos verdiept in uw lectuur. wanneer vrouwen met kleine kinderen of bejaarde dames naast uw zitplaats staan, zoudt Immers ook opstaan voor uw eigen moeder en voor uw eigen vrouw. Daarnevens,vervolgt hij, gentleman als hil is, „blijft het een daad van wellevendheid voor elke dame op te staan," Zoo heeft dus eindelijk iemand de kat de bel aangebon den. Maar men denke nu niet, dat de Haagsche mijnheer alleen maar adhaesie-betuigingen heeft ontvan gen en ruiterlijke bekentenissen van heeren, die zich op de borst klop pen. Er zijn er, die hem een Don Quichote noemen, een dolenden ridder in een platvloersche wereld. „U kent uw landgehooten niet," schrijft een der cynici. „Alleen als u aan het opstaan in de tram een door den conducteur uit te keeren premie van een gulden zoudt ver binden, kunt u effect sorteere-n met Uw actie. Zoo zijn wij Nederlanders nu een maal." Hoeneer zij generaliseeren in hun pessimisme, blijkt wel uit de brie- Ven van medestanders, waaronder «en van een 72-jarige, die schrijft nog steeds op te staan voor a s. moeders, vrouwen met een kind op den arm en voor vrouwen van be paalden, niet altijd te schatten leef tijd welk een hoffelijkheid niet waar, om het bijvoeglijk naamwoord „oud" zoo te omschrijven. „Jonge meisjes en Jonge heeren", aldus deze brief, „denken daaraan voor het meerendeel niet zoomin als zij eraan denken voor mij, ouden man, een plaats af te staan. Ik heb mij daar in al geschikt. Onze nieuwe tijd kent noch ridderlijkheid noch wellevend heid. Pittige woorden, ter overweging van de jeugd, zoo goed van de man nelijke als van de vrouwelijke. „Vooral de jeugdige dames kennen tegenwoordig niet veel beleefdheid", schrijft een andere oude heer, „en die zijn het juist, voor wie de meeste heeren wenschen op te staan, waarschijnlijk omdat zij een Verfje hebben gehad." Ook jongere heeren nemen de da mes op de korrel. „Opstaan voor ouderen", schrijven zij, „accoord. Maar daarmede moet het dan ook uit zijn." En één van hen, overwe gende, dat de aanval de beste ver dediging is, draait de rollen volko men om. „Wij. jonge mannen," zegt hij, „voelen niets voor uw voorstel. Voert u tegen de Jonge vrouwen liever uw actie. Zij staan nooit op, ook al hebben gij niets anders gedaan dan dure gebakjes eten in tearooms van het geld van haar echtgenooten". En Zelfs een vrouw neemt het voor de De Oost-Indische Compagnie. Het is Jan van Linschooten, een Hollandsche zeevaarder, die reeds 'In het jaar 1596 in zijn reisver halen melding maakt van het ge bruik van Thee in het verre oosten. Later, in het begin van de 17e eeuw, brengen de Neder- Jandsche schepen de Thee van Macao naar het depot van de O. I. Compagnie op Java. De koene Nederlandsche zeevaarders waren de eersten, die de kostelijke Thee in Europa brachten en sindsdien bleef Nederland een der grootste ";Theeverbruikers. Geen wonder, deze fijne, opwekkende drank past too echt bij onze Hollandsche sfeer en gezelligheid. Na jaren van ellende brengen de Nederlandsche schepen opnieuw Thee naar het vaderland. Nog niet zooveel als wij graag wilden, maar in ieder geval is er weer de Gruyter's Thee. Zelfs het bekende rood-zilvermerk in luchtafsluitende metaalverpakking. De Gruyter's vakkundige theeproevers zijn weer aan het werk en stelden 4 me langes samen. In de Gruyter's winkels is het druk, want het publiek verlangt goede kwaliteit en weet het extra voordeel der 10 pCt. korting te waardeeren., (Adv.). heeren der schepping op. „Zoodra den man blijkt," aldus deze dame, '„dat de Hollandsche vrouw betrouw baar, fatsoenlijk en beschaafd is maar dat Is zij immers niet meer zal hij haar wel weer respecteeren en behandelen zooals U het verlangt, maar thans staat hij natuurlijk zijn plaats niet af voor rijp en groen, be grijpt U dat goed." De Haagselie mijnheer begrijpt hel heelemaal niet. „Die discussie", zei hij ons, „raakt kant noch wal. Men Is beleefd of men is het niet. Uit vluchten om het niet te zijn kun nen hij tientallen worden gevonden'. Maar denkt U niet dat wij, als wij allen tezamen wat meer de beleefd- heidsregels In aelit zouden nemen, elkaar tal van kleine ergernissen zouden besparen en daardoor het le ven wat plezieriger zouden maken? Waarom zouden wij het dan niet doen?" Ja, waarom eigenlijk niet? De staking van de havenarbeiders In de Vereenigde Staten heeft de graanverscheping uit dit land ge heel stil gelegd. Voor ons land komt deze staking op een zeer ongunstig oogenblik. In den laatsten tijd zijn onze graanvoorraden tot een mini mum teruggeloopen. De honger, welke in vele landen heerscht, maak te het noodzakelijk deze landen in de eerste plaats van graan te voor zien. De verscheping van graan naar landen, die nog over eenige voor raden beschikten, werd daarom on derbroken De verwachting was, dat na den niéuwen oogst, die in Noord- Amerika een record beloofde te worden, ook de voorraden in Neder land zouden kunnen worden aan gevuld. Thans Is de verscheping uit het land, waarop we in hoofdzaak zijn aangewezen, geheel tot stilstand ge komen. Weliswaar Is Intusschen de inlandsche oogst beschikbaar geko men, doch de slechte weersomstan digheden hebben hierbij vertraging doen ontstaan, terwijl ook de kwa liteit van de Inlandsche granen ern stig geleden heeft. Toch zal binnenkort een be langrijk deel van de broodbloem uit inlandsche tarwe moeten worden gefabriceerd en indien de aanvoer van tarwe uit het buitenland niet spoedig hersteld wordt, zal ook rogge aan de grondstoffen van de broodbloem moeten worden toegevoegd. Het gevolg van deze maatregelen zal een onvermijdelijke teruggang in de hoedanigheid van het brood zijn; de voedingswaarde zal daardoor echter niet aanmerkelijk verande ren. De eenige overlevende Britsche verslaggever, die indertijd met de luchtlandingstroepen bij Arnhem naar beneden kwam, Stanley Mexed, arriveert Maandag 16-45 uur op Schipnol. In het „program ma der Ned. Strijdkrachten" over Hilversum I zal hij Dinsdagavond een reportage geven over de plech tigheden in Arnhem. Uit betrouwbare bron verneemt A. N. P.-Aneta, dat Sjahrir het voorstel van dr. Van Mook om nog vóór de aankomst van de Com missie-Generaal besprekingen te houden, heeft aanvaard. In antwoord op den brief van dr. Van Mook heeft Sjahrir zijn „minister" van Binnenlandsche Zaken Soedarsono als persoonlijk vertegenwoordiger naar dr. Van Mook gezonden ten einde de voor bereidende maatregelen voor een dergelijke bijeenkomst te treffen. Soedarsono is reeds te Batavia aangekomen en zal zich vandaag met Van Mook in verbinding stel len. In overeenstemming met de plannen zal dr- Koets met zijn ge zelschap morgen naar het bin nenland vertrekken. Lord Killearn heeft, naar A. P. meldt, zijn bezoek aan Batavia voor een paar dagen uitgesteld. Er werd te Singapore hiervoor geen reden opgegeven. A. N. P-Aneta seint, dat Killearn in de tweede helft van de komende week naar Batavia zal gaan. Als resultaat van de besprekin gen tusschen de Nederlandsche en Engelsche regeering is de afzet van onze overtollige groenten naar Duitschland met ingang van 12 September hervat. Bij K. B. is met ingang Van den datum, waarop hij zijn ambt zal aanvaarden, benoemd tot di recteur-generaal van den Arbeid, ir. Z. Th. Fetter, directeur voor So ciale Zaken bij de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eind- De legerleiding heeft een begin gemaakt mei het vormen van dis cussiegroepen, waarin actueele on derwerpen van allerlei aard onder leiding van het kader met de sol daten zullen worden besproken, evenals dit in het Engelsche leger gewoonte is bij de z g. Current Af tairs. ZONDAG 15 Sept.: Zeven Smarten van Maria. 2 v. d. 14en zond. na Finkst. 3 (in stille Missen) H. Nlco- medes. Stabat Mater. Qredo. Praef. H. Maagd. Laatste Evang. v. d. Zon dag. MAANDAG: H.H. Cornelius en Cyprianus. 2 H.H. Euphemia enz. 3 A cunctis. DINSDAG: Indrukking tier Wondteekenen v. d. H. Fran- ciscus. Den Bosch, Breda, Roermond. H. Lambertus. 2 Indrukking der Wondteekenen. WOENSDAG: H. Jo seph v. Cupertino. 2 v. Quatertemper- Woensdag (na den -17en Zond. na Pinkst.). Laatste Evang. v. Quater temper- Woensd. of Mis van Quater- temper-Woensd. 2 H. Joseph v. Cu pertino. DONDERDAG: H.H. Janu- arius en Gez. VRIJDAG: H.H. Eusta- chius en Gen. 2 v. Quatertemper- Vrijdag. 3 v. Vigilie. Laatste ev. v. Quatert. Of Mis v. Quatertemperd. 2 H.H. Eustachius en Gez. 3. V. Vigilie. Laatste Evangelie v. Vigilie'. Of Mis v. Vigilie v. H. Mattheus. 2 H.H. Eustachius en Gez. 3 v. Qua- tertemp. Laatste Ev. v. Quatert. ZA TERDAG: H. Mattheus. 2 Quatert Zaterd. in Sept. Credo. Praef. v. d. Apost. Laatste Ev. v. Quatert. ZON DAG 22 Sept.: 15e Zondag na Pink steren. 2 H. Thomas v. V. 3 H.H. Mauritius en Gez. Credo. Praef. v, Drievuldigheid. Roerm. 2 H.H. Mau. ritius en Gez. 3 H. Thomas v. Vil lanova. Credo. Praef. v. Drievuld. De voorzitter van de Socialistische Eenheidspartij, Otto Grotewohl, heeft in een te Rostock gehouden rede voorgesteld ln geheel Duitschland een plebisciet te houden over de kwestie van een federatief of ver- eenigd Duitschland. De sterk onder communistischen invloed staande Eenheidspartij heeft scherpe critiek geleverd op de rede van Byrnes, waarin een federale constitutie voor Duitschland werd aanbevolen. Amerlkaansche autoriteiten heb ben bevestigd, dat de joego-SlaVische schepen, die door de V.S. vastgehou den werden, thans stroomopwaarts den ponau van Oostenrijk naar Duitschland werden overgebracht. 85 vaartuigen zouden reeds van Linz naar Lindau ln Beieren aan de Isar gelegen, zijn overgebracht. Men verwacht dat zoowel de Britsche als de Noorsche regeering Washington met klem zullen wijzen op het ge vaar voor het uitsterven der walvis- schen, nu generaal MacArthur den Japanners verlof gegeven heeft aan de a.s. vangst deel te nemen. MacMahon Ball, een der Engelsche leden van den Geallieerden bezettings- raad in Tokio, heeft tegen dit besluit openlijk protest aangeteekend. Wal- visch-experts in Engeland hebben verklaard, dat generaal MacArthur den Japanners deze toestemming verleend heeft zonder eenig begrip te toonen voor den ernst van deze kwestie. Hij heeft er ln elk geval geen enkele walvischvarende mogendheid over ge raadpleegd. Twee Japansehe vloten liggen klaar om 7 November van Osaka uit te va ren. Zij hopen ln *t komende seizoen, dat op 2 December met het begin van den Zuidpoolzomer. wanneer de wal- visschen naar het Zuiden trekken om zich vet te vreten aa-11 de groote scho len kriel, een soort garnaal, hun hoofdvoedsel, geopend wordt, ongeveer twee duizend walvisschen te vangen. Dit aantal duizend per vloot is niet overdreven. Sommige vlo ten vangen er wel veertienhonderd, ofschoon dit tot de uitzonderingen behoort. Het gevaar voor de wal visschen bestaat echter hierin, dat de Japanners zich nooit gestoord hebben aan de beperkende bepalin gen waartoe de andere volken over een gekomen zijn. Groote en kleine walvisschen, moederwalvisschen met jongen, alle vallen gelijkelijk ten prooi aan de Japanners. Voor den oorlog bezat Japan zes walvisch- vaarders van gezamenlijk 100.000 ton, 74 walvischjagers en landsta- tions in Japan en Korea. Alle an dere walvischvaarders beschouwden hen als stroopers en piraten, die hun veel schade berokkenden. Gedurende den oorlog werd de wal vischvaart niet geheel stop gezet, doch zij werd voldoende beperkt om den walvisschen eenigen tijd te geven om zich aan te telen. Het zou nood lottig zijn als zij nu weer aan de verwoestende furie van de Japanners zullen worden overgeleverd. Sinds Frank Bullen een vijftig jaar geleden zijn boek schreef „De zwerftocht van een potvisch", toen de walvisschen geharpoeneerd werden uit kleine tootjes met gevaar voor de beman ning, heeft de walvischvaart zien sterk ontwikkeld. Tegenwoordig bestaat de harpoen uit een zware ijzeren staaf van onge veer anderhalven meter lang en acht I centimeter dik, die over een afstand van een honderd meter wordt afge vuurd van een walvischjager, een klein beweeglijk schip met groote trekkracht. Een tijdbom aan de punt van de harpoen ontploft in de wal- visch en tegelijkertijd schieten er vier weerhaken uit om te voorkomen dat de harpoen uit het lichaam van het dier wordt getrokken als de wai- visch naar het moederschip gesleept wordt. Ei' bestaat een internationale over eenkomst, waarin de maat van de walvisch die gedood mag worden, nauwkeurig bepaald is. In geen geval is het geoorloofd een moeder met haar Jong aan te vallen. Het walvischseizoen duurt gewoon lijk slechts drie maanden, ofschoon het dit jaar, bij wijze van uitzonde ring, is uitgebreid tot vier. In April is de Zuidelijke IJszee te stormachtig voor de walvischvaart Engeland zal dit seizoen drie vlo ten zenden, Noorwegen acht en Ar gentinië één; er zullen stations zijn op een Britsche basis in Zuid-Geor- gië. Een vloot bestaat uit acht wal vischjagers en een potvlschvaarder of traanfabriek van ongeveer 14.000 tot 30.000 ton. Dit is een tankschip met machines om de walvisschen in stukken te snijden en de traan uit het vleesch, het spek en de beende ren te koken. Men verwacht niet dat de Engel sche regeering zal verzoeken dat generaal MacArthur zijn toestem ming zal herroepen, daar de Japan ners het walyischvleesch als voed sel gebruiken evenals wij de olie voor margarine. Het is echter van het grootste belang, dat de Japansehe schepen onder bevel van bekwame Noren ge steld worden om ervan verzekerd te zijn dat zij zich aan de bepalingen zullen houden. Het is in ieder opzicht te hopen dat de Noren verlof zullen krijgen deze taak op zich te nemen. Terzake van de terugvoering van goederen uit Doiitschland naar Ne derland, heeft het commissariaat- generaal voor de Nederlandsche economische belangen in Duitsch land belangrijk werk verricht. In totaal blijkt reeds een hoeveelheid ter waarde van 60 millioen gulden van door den bezetter geroofde goederen te zijn teruggehaald. Het zal den auto- en motorbe- zitters interesseeren te vernemen, dat thans ook getracht wordt een begin te maken met de terugvoe ring van motorvoertuigen uit Duitschland. De eerste wenteling van het com petitierad richt de belangstelling van voetballievend Nederland geheel op het Zuiden, dat na NoadWillem II (10) niet alleen de primeur geniet van een vrijwel volledig rooster, maar ook al aanstonds een big match op het programma heeft, die uitgaat bo ven het belang van plaats of streek. Wij bedoelen den wedstrijd Longa— NAC. De kampioenen van district IV worden hier al direct weer voor een groote moeilijkheid geplaatst, omdat Longa, het vorig jaar behoorend tot de afgeslagen belagers, nu niets on beproefd zal laten om met betere pa pieren den strijd te beginnen. Men moet dan ook ernstig rekening hou den met de mogelijkheid, dat de man nen van Verlegh niet ongehavend uit den strijd zullen komen. Willem II ontvangt bezoek van VVV en zal wel een overwinning kunnen boeken. BW krijgt RKTVV op visite; ook hier geven we den gasten niet al te veel kans. In district VI gaat de belangstel ling allereerst uit naar Sitt. Boys, dat na, zijn kranige promotie nu een be trekkelijk gunstlgen wedstrijd krijgt om zich in te spelen. De Boys gaan bij Spechten op bezoek en wanneer zij van plan zijn ln de eerste klas een even verdienstelijke rol te spelen als ln cï3 tweede, beginnen ze op z'n minst met een gelijk spel! Brabantia, dat het vorig seizoen zoo verdienste- ïyk als derde eindigde, moest nu meteen maar eens goed starten bij SC Emma. Eindhoven begint zijn las tige reis langs de Limburgsche velden met een bezoek aan Bleijerheide, waarvan het op papier kan winnen. Juliana gaat naar Maurits en kan, wanneer het zijn laatsten vorm niet fel te zeer ingeboet heeft, met een zege van wal steken. Het bestuurscomité van de F.I.N.A. heeft het besluit genomen Tsjecho- Slowakye van de internationale fede ratie uit te sluiten. Als reden van dezen maatregel wordt aangevoerd, dat de Tsjechen kortelings tegen Russische zwemmers zijn gestart en daarbij niet de bepalingen, welke aan een wedstrijd tegen niet-leden der F.I.N.A. zijn verbonden, hebben, nageleefd. In dit verband werd ook de sinds eenige weken aangekondig de landenzwemwedstrijd Frankrijk Tsjecho-Slowakye tot op heden niet gehouden, daar de Franschen met het gevaar wilden loopen eveneens te worden uitgesloten. Bij het bestuurscomité zijn inmid dels talrijke protesten tegen het genomen besluit binnengekomen. Het Nadeirlandsch militair elftal dat op Woensdag 18 September a.s. te Antwerpen den returnwedstryd tegen het Belgisch militair elftal z-.l spelen, ls als volgt samengesteld: doel; Liefaard (DFC); achter v-, d. Lely (Sparta) en de Vos (Quick Nijm.); midden: Spierenburg (NEC), Smit (VXTC) en Roubos (Emma); voor: Van 't Zandt (Achilles Assen), Lakenbur® (NEC), Roozen (Haar lem), Van Roessel (Longa) en Adriaanse (Baronie DNL). LADDER WEDSTRIJD. Oplos sing van den tweezet dr. 748 van Br. Koenraad, Nijmegen, eerste publicatie. 1. Re7- dreigt 2. Tc5 mat. Drie zwarte lijnafsluitingen. De eerste twee met ontpenning van het witte paard g4, de laatste met penmat: 1Tf5; 2. Pxe3 mat. 1Pf5; 2. Pe5 mat 1Rd5; 2. Dxc6 mat. Aantrekkelijke compositie. 1. Ra7 of Rb4 falen op Df8! 1. Df8 is onmo gelijk, evenals 1. Pe3. 1. Df6 wordt weerlegd door Txf6. Probleem nr. 753 van B. Postma, Den Haag Eerste publicatie. lÉÉf WM- Wit g.eft mat in drie zetten. Oplossingen tot en met den tweeden zet van wit in eenige va rianten binnen drie weken te zen den aan Jos. Duvergé, Binnen Broti- wersstraat 40, Amsterdam. Er is stagnatie in het plaatsen der schaak- rubriek geweest, welke door deze rubriek is opgeheven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 4