OP DE RUINES van roof en vernieling Vóór den winter gesloten en üerwarmde rijtuigen Margraten, en Valkenburg Twee belangrijke plaatsen in Zuid-Limburg Rakettqi naar de maan? ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1946 PAGINA 5 jPliii* NIEUW LEVEN IN SPOORWEGBEDRIJF Croote vooruitgang sinds bevrijding Rollend materieel Onvoldoende zitplaatsen Zeven kilometer verder Een jaar na de bevrijding stond men bij de Nederlandsche Spoor wegen heel even stil om terug te zien op den afgelegden weg. Een weg, die slechts door harden en moeizamen arbeid kon worden afgelegd en die dagelijkschen strijd beteekende met schier onoverkomelijke moeilijkheden. Maar tevens een weg, die omhoog leidde uit den chaos, dien de Duitschers hadden achtergelaten, naar een modem ingericht bedrijf. Veel werd in dat jaar opgebouwd en hoéWel men wist, er nog lang niet te zijn waren de eerste belangrijke stappen naar volledig herstel toch gedaan. Niet alleen waren verbindingen, waar dat in verband met het aanwezige materieel mogelijk was her steld, bruggen voorloopig weer berijdbaar gemaakt en gestolen mate rieel zooveel mogelijk teruggehaald, maar men had ook toekomst plannen gemaakt. Plannen, die voor een belangrijk deel juist gemaakt kenden worden, omdat men zat met een bedrijf, dat van den grond af opgebouwd moest worden. Qj.echts heel even heeft men stil gestaan om den blik ach- terom te slaan en onmiddel lijk daarna is men weer verder gegaan. Opnieuw werden be langrijke verbindingen hersteld en bruggen heropend. Nieuw materieel, voor een deel afkoms tig uit het buitenland, werd in dienst gesteld en thans kan weer een uitgebreide dienst wor den onderhouden, die het moge lijk maakt overal in het land te komen, al is het comfort dan ook nog niet altijd zooals men dat wel zou wenschen Wanneer wij den toestand van thans aan een onderzoek onderwer pen, blijkt in vele opzichten de groote vooruitgang. In Mei van vorig jaar was van het spoorwegnet, dat voor den oorlog 3159 K.M. lang was, 1205 K.M. of 38 in gebruik. Titans bedraagt de totale lengte reeds weer 2847 K.M. Toen de Duit schers hun ondergang zagen nade ren, lieten zij vele groote spoorbrug gen in de lucht vliegen. Voor den oorlog had Nederland 21 groote bruggen, waarvan er 19 werden ver nield of opgeblazen. Met inspanning van alle krachten is aan het voor loopig herstel gewerkt, daar in ons waterrijk land de bruggen nu een maal een onmisbare schakel in het spoorwegnet vormen. Na een jaar waren 12 bruggen weer berijdbaar, thans 16. De laatste maanden heb ben op dit gebied groote verbeterin gen gebracht en het hoogtepunt werd gevormd door de voltooiing van de brug bij Moerdijk, waardoor Noord- en Zuid-Nederland weer met elkaar werden verbonden. In totaal werden 220 bruggen vernield, waarvan thans 201 weer in gebruik Zijn. Ook het rollend materieel baarde groote zorg. Dit was lipt makkelijkst weg te sleepen en het beste en grootste deel ervan werd dan ook gestolen. Van de 866 stoomlocomo tieven werden er 722 gestolen of Vernield. Na één jaar hadden de N.S. weer de beschikking over 341 machines, waaronder 23 nieuwe Zweedsche en 20 Zwitsersche. Thans Hoe de Spoorwegen werken! Balanceerend op het ijzeren staketsel worden de voedings kabels getrokken rijden weer 429 Nederlandsche en 307 buitenlandsche stoomlocomotie ven. Van de locomotieven, die uit Duitschland werden teruggehaald, kan slechts een deel worden her steld. Andere dienen om onderdee- len voor het herstel te leveren. Bo vendien zijn de locomotieven aan groote slijtage onderhevig en het is niet mogelijk ze op tijd na te zien er. voldoende te onderhouden, daar dit het herstel zou belemmeren en bovendien het verkèer zou remmen Vooral ook het electrische materieel had veel van de ver nielingen te lijden. Niet alleen het rollend materieel werd weg gesleept en verkeerde voor zoo ver het terug kwam in een zeer deplorabelen staat, maar ook het zoo kwetsbare materieel langs de lijnen was grondig ver nield. Transformatorstations waren leeggeroofd en opgebla zen en over groote afstanden was de bovenleiding gestolen en waren de bogen grondig ver nield. Niettemin heeft juist het electrische materieel de groote aandacht der N.S. als het ma terieel der toekomst. In die toe komst zal het geheele net elec- trisch worden en ook het goederenvervoer en de rangeer bewegingen zullen zoo mogelijk electrisch worden uitgevoerd. Na een jaar wederopbouw was, van de 566 K.M. die oorspronke lijk electrisch werd bereden en waarvan 520 KM. werd vernield, 111 KM. weer bruikbaar. Thans worden 213 K.M. electrisch bereden. Van de onderstations werden 30 van de 37 vernield, thans zijn er 13 weer in gebruik. Van het rol lend materieel werden alle 137 electrische en 57 dieselelectrische stroomlijntreinen vernield of ge stolen. Een deel ervan werd welis waar in Duitschland teruggevonden, maar verkeerde grootendeels in zoo- danigen staat, dat aan herstel nau welijks te denken viel. Bovendien waren ook de werkplaatsen zwaar gehavend. Niettemin zag men kans na een jaar weer 26 electrische en 13 dieselelectrische stroomlijntrei nen in gebruik te hebben, thans reeds 32 electrische en 15 diesel electrische treinen. Waren na een jaar 6 diesel-mechanische rijtuigen w-eer voor het verkeer gereed, thans is dit gestegen tot 7. Van de niet gestroomlijnde electrische motor- en aanhangwagens waren na een jaar 132 weer bedrijfsklaar, thans 153. Van de 1498 rijtuigen, die de N. S. voor de staking bezaten, werden er niet minder dan 1406 of«04 pet. vernield. Na een jaar beschikten ^e spoorwegen over 404 rijtuigen, waarbij nog 232 rijtuigen van vreemde nationaliteit kwamen. Thans hebben de N. S. 411 eigen en 283 buitenlandsche rljtuigen^in dienst. Een duidelijk beeld van den voor uitgang geven ook de cijfers van het aantal treinkilometers dat per dag wordt afgelegd. Voor de sta king werden per dag 61.700 perso nentrein- en 39.000 goederentrein kilometers afgelegd, een jaar na de bevrijding resp. 43.198 en 33.000, thans 55.000 personentrein- en33.000 De Spoorwegen doen alles om het reizen weer zoo gemakkelijk en geriefelijk moge lijk te maken. Het is momen teel vaak geen pretje in de over volle treinen te verkeeren. maar het zal niet lang meer duren of ook op de minder belangrijke lijnen zullen moderne en fraaie wagens •ijden. Hiernevens het interieur van een practisch in gericht rijtuig; vele rijden reeds, weer geheel her steld, in ons land van stad tot stad en er zullen er gelukkig nog vele volgen goederentreinkilometers per dag of resp. 89 en 85 pet. van het aantal voor de groote vernieling. Helaas is de over de geheele wereld heer- schende schaarschte aan materialen oorzaak, dat men nog niet het ma terieel kan laten rijden, dat noodig is voor een zoo goed mogelijk ver keer. Niettemin is het aantal reizigers vergeleken bij voor den oorlog, aanzienlijk gestegen, Men was dus wel gedwongen, bagagewagens voor reizigersvervoer te gebruiken. Men blijft echter voortdurend bezig om meer personenwagens te laten rij den, opdat aan den ongewensch- ten toestand een einde zal kunnen worden gemaakt. Alles wordt in het werk gesteld om vóór den win ter voldoende gesloten en verwarm de rijtuigen in dienst te hebben, om het groote vervoer te kunnen verwerken. Vóór de staking beschikten de spoorwegen over 163.000 zitplaat sen, een jaar na de bevrijding was dit, ondanks het feit, dat niet minder dan 96 pet. ver loren was gegaan, weer 45.560 of 28 pet. Thans is dit iets meer dan een derde van voor den oor log, n.l. 69.783 zitplaatsen. Van deze 69.783 zitplaatsen bevindt zich 47.6 pet. in stoomrij tuigen van de N. S., 23.1 pet. in de buiten landsche stoomrijtuigen, vrijwel uitsluitend afkomstig van de Deutsche Reichsbahn, 14.5 pet. in niet gestroomlijnde electrische treinen, 11 pet. in gestroomlijnde electrische, 0.6 pet. in dieselmotor- rijtuigen en 3.2 pet. in gestroom lijnde dieseltreinen. Van die 69.783 beschikbare plaatsen zijn er 8857 of 12.7 pet. in le of 2e klasse com partimenten. De N. S. zijn op sterken aandrang van de zijde van het publiek, tot wederinvoering van de 2e klasse overgegaan. Het publiek bleek hieraan dus behoefte te gevoelen. Het meest verwoeste land in West-Europa gaat vooraan bij den wederopbouw. De spoorwegen ge ven het voorbeeld. Want zelfs de meest verstokte mopperaar, die, verwend als hij vóór den oorlog was, op alle slakken zout legde, zal moeten toegeven, dat in aanmerking genomen de ontzag lijke moeilijkheden, die moeten worden overwonnen, het sporweg- verkeer in Nederland reeds weer een hoogte heeft bereikt, die res pect afdwingt. Respect in de eer ste plaats voor de onvermoeide werkers, die ondanks tegenslagen en teleurstellingen, volhouden en blijven bouwen. Het oog van iederen Nederlander wordt, wanneer hij zich over den hoofdweg van Maastricht naar Sit- tard begeeft, op een zeker moment getroffen door een aan een hocgen paal wapperende Amerikaansche vlag. Die Amerikaansche vlag roept bü elkeen, die haar eens daar heeft gezien, onmiddellijk de plaats voor den geest met den naam „U.S. Mi litary Cemetary Margraten". Het is het groote Amerikaansche militaire kerkhof. Op een zacht- glooiende helling getuigen hier ne gentienduizend kruisen van den heldenstrijd die op deze plek is ge streden, om ons land en de wereld Bij den speurtocht naar weggevoerde wagons vonten de Nederlandsche opsporingsambtenaren in een gebombardeerd station in Duitschland een aantal rijtuigen, bedolven onder de wrakstukken van de overkapping van het slavenjuk der Nazi's te bevrijden. Zoover het oog reikt naar voren, naar links en naar rechts rijen zich de graven van bekenden en onbe kenden, van Joden en Christenen, maar allen Amerikanen. Het is een indrukwekkend gezicht, het wit van de kruisen tegen het groen van de goed onderhouden en mooi aangelegde gazons. Ontelbare bloe men liggen overal als stille blijken van den dank van 't Nederlandsche volk voor den moed van de bond- genooten die hier hun leven gaven. Zeven kilometer ten Noord-Oos ten van deze gedenkwaardige plek ligt aan het liefelijke riviertje de Geul het kleine stadje, dat mis schien niet iedere Nederlander be zocht heeft, maar toch zeker van naam kent. Valkenburg, het cen trum van het vreemdelingenverkeer in Nederland. Ieder, die de gebeurtenissen se- den Dollen Dinsdag 1944 in ons land met eenige belangstelling ge volgd heeft, zou mogen veronder stellen dat er van dit toeristen centrum niet veel meer is over gebleven. Immers 't stadje ligt op een plek, die toen alleszins in aan merking kwam om met den grond gelijk gemaakt te worden. Zuid-Limburg toch vormt juist den overgang van België naar Duitschland. Wanneer men echter meent in Valkenburg slechts öe schamele resten van kapotgescho ten huizen aan te treffen, komt men bedrogen uit. Valkenburg staat nog volkomen overeind, wel niet heelemaal voor- oorlogsch, maar het scheelt toch niet veel. De vele hotels zijn nog volledig intact en bevolkt met een onnoemelijk aantal gasten. Het openluchttheater schenkt den men- schen weer menigen avond van on bezorgd genieten. De Katakomben, de Gemeentegrotten, de Fluweelen- grottem, de Ruïne, het Rotspark, de Schaesberg, al die overbekende plekjes en bezienswaardigheden, waaraan het Valkenburgsche land zoo rijk is, zij zijn nog zooals vroeger. Slechts één punt van het stadje wekt bij den bezoeker onmiddel lijk een schrijnende herinnering op aan den voorbijen oorlog. Over de midden door het stadje stroomen- de Geul lagen bij het plaatsje pas sende mergelsteenen bruggen. Deze zijn er nu niet meer Twee houten bruggen en eenige gehavende huizen er omheen her inneren ons aan hetgeen hier ge beurde, als op zoovele andere plaat sen in Nederland. Wat er aan Valkenburg kapot is, is kapot ten gevolge van het opblazen van de bruggen en overvliegende granaten. Technici van het Amerikaan sche Leger zullen binnen anderhalf jaar raketten gebouwd hebben, die naar de maan kunnen vliegen. De raketten zullen een zender rhet zich voeren, die in staat is signalen te geven van de maan naar de aarde een afstand van meer dan 300.000 K M. De raketten vliegen met een snelheid van 7.000 K M. per uur en wanneer zij op de maan zullen zijn aangekomen, zullen de zenders nog gedurende verscheidéne dagen naar de aarde kunnen zenden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 5