Hess lijdt aan waanideeën Strenge bewaking der nazi's Een Belg tot generaal der Jezuïeten gekozen De strijd bij Arnhem Molotof eischt thans ontruiming van Triëst Russisch voorstel TRUMAN TREKT ZIJN VERKLARING IN Besprekingen op Java hervat MGR. DR. v. NOORT OVERLEDEN To! hoofd en hart 69ste JAARGANG No. 23647 o MAANDAG. 16 SEPTEMBER 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week Telefoon Administratie 21543 Familie van gesneuvelden naar ons land Een groote schare mannen en vrouwenvaders en moeders en weduwen van bij de operaties bij Arnhem gesneuvelde strij ders. is Zondagavond om half zes met een specialen trein van Liverpoolstreet-station met be stemming Arnhem vertrokken. Het was reeds aanstonds waar te nemen, dat men hier met geen gewone reizigers te doen had, hier toch klonk geen gelach, hoorde men geen vroolijk geroev van personen, die een prettige reis gaan maken. Hier en daar zag men nog rouwkleeding. Er waren vrouwen, die de onder scheidingen van zoon of echt genoot boven een medaillon met diens portret droegen. Een en kele droeg een baby in de armen, die niet achtergelaten kon worden. Een groep militairen, allen met de baret van het betaamde parachute-regiment, sloot de rij. Allen ontvingen bij het betre den van het perron leisbiljet en tevens een withouten kistje met levensmiddelen voor het verblijf in Nederland. Het duurde geruimen tijd al vorens de gereedstaande extra trein was bezet, die zich tenslot te in alle stilte, zonder misbaar van afscheidnemende vrienden of familieleden, in beweging zette- Bij helder zonnig weer „ge lijkend op de weersomstandighe den, toen de eerste luchtlanding bij Arnhem en in Brabant ge schiedde", zooals een det- opva renden opmerkte zijn he denmorgen met de „Prinses Beatrixvan de maatschappij „Zeeland" 242 Britten aan de Jobskade te Rotterdam gearri veerd. Verkiezingsuitslag^ Russische zone *n W0* i De eerste van zes tinbaggermolens, bestemd voor Ned.-Indië, welke de grootte heeft van de bekende „Karimata"nadert op de werf van Smit te Kinderdijk de voltooiing. Zaterdag a.s. wordt de baggermolen te water gelaten SQUATTER-LEIDERS gearresteerd Waar komt de U.N.O.-zetel De Faroer onafhankelijk Het weer. Politieke overwinning van Byrnes Levensmiddelentekort in New York EERE-DOCTORAAT VOOR MEVR. ROOSEVELT EEUWENOUDE CEREMONIE IN ROME Vrijdag pontificale uitvaart Het laatste portret van Mgr. van Noort, naar een litho, kort voor zijn dood vervaardigd door Georg Rueter in opdracht van de Vereeniging tot Weldadigheid van den Allerheilig sten Verlosser Extra-rantsoen vleesch Reddingsboot op zandbank geloopen Nederl. spelling in België Laat u niet imponeeren door uiterlijkheden. Leer er door heen kijken naar het mner- lijk. Aan het uithangbord kan niemand weten hoe ae herberg is. y NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Er zijn teekenen, dat de ver warring in de hersenen, waar van Hess gedurende het proces en speciaal in de laatste zitting heeft biyk gegeven, met den dag erger wordt. Te oordeelen naar hetgeen vernomen wordt om trent zijn gedrag in deze dagen van afwachting, is hij bezeten van waanideeën. Nadat hij eerst de overtuiging ge uit heeft, dat Hitler geen zelfmoord gepleegd heeft doch door Joodsch vergif werd omgebracht, loopt nij thans rond met de gedachte, dat het Jodendom het op hemzelf ge munt heeft. Hfj is beangst door waandenkbeelden, dat de Joden ook hem zullen vergiftigen. Zaterdag wei gerde hij het hem aangeboden eten te gebruiken, omdat hij aan vergif dacht. Hij at eerst nadat hij zijn portie met Sauckel geruild had. Toen Goering hem tijdens het mid dagmaal, dat zij nu weer gezamen lijk gebruiken, opmerkzaam maakte op het feit, dat Sauckel geen nadeel van het vergiftigde eten ondervond, antwoordde Hess: „Sauckel is im muun voor Joodsch vergif.*' Naar wij vernemen vertoont Hess dezen waan sinds den da van zijn laatste woord Onmiddellijk nadat hij zijn verwarde rede had uitgesproken vroeg hij per brief aan Schirach om brood, daar het zijne vergiftigd zou zijn. Schirach ruilde verscheidene dagen zijn brood met hem ten be wijze dat van vergif geen sprake was: doch Hess weigerde het te ge- looven. De autoriteiten in Neurenberg hebben de veiligheidsmaatregelen verscherpt ten einde alle luciden- De eerste verkiezingsuitslagen uit de provincies Brandenburg en Mecklenburg in de Russische zone melden een aanzienlijke meerder heid voo de reohtsche christende mocraten in de dorpen en stadjes rond Berlijn, maar een overwinning voor de communistische eenheids partij der socialisten in Schwerin. Franz Neumann, de voorzitter der onafhankelijke socialistische partij te Berlijn, heeft de campagne voor de gemeenteraadsverkiezingen van 20 October in de hoofdstad geopend met een rede, waarin hij den terug keer van alle Duitsche grondgebied behalve Koningsbergen eischte. Hij uitte de beschuldiging dat de ver kiezingen in de Russische zone „on democratisch" waren en dat 90 per cent der Duitsche productie in de Sovjetzone naar Rusland ging. ten op Maandag 23 September, wan neer het vonnis tegen de nazi-leiders bekend gemaakt wordt, te vermij den. De sterkte der bewaking aan de poorten van liet gerechtsgebouw is verdrievoudigd en er zal ook in de omgeving van het gebouw voort durend streng toezicht worden uit geoefend. De vrouwen, die hun echtgenooten komen bezoeken, moeten haar hand- tasschen buiten de gevangenis laten en gedurende het onderhoud is steeds een militaire politieman in de kamer aanwezig. De meesten de zer vrouwen genoten geen openbare bekendheid, toen haar echtgenooten de leiders van Duitschland waren. Onopgemerkt bewegen zij zich voort tusschen de ruïnes van Neurenberg. Zij zijn over het algemeen slecht gekleed, zelfs mevrouw von Rlbben- trop, die voor den nederlaag een bekende diplomatieke gastvrouwe was. In een lange rede heeft Molotof Zaterdag te Parijs geëischt, dat alle «reemde troepen Triëst zouden ver laten en nauwe economische banden zouden gemaakt worden tusschen Joego-Slavië en Triëst. Hij deed een beroep op de commissie voor Italië ■het Sovjet-plan voor Triëst te aan vaarden In tien punten bracht Mo lotof zijn voorstellen voor Triëst ter tafel. Eenige ervan luiden; De Vrij staat Triëst zal neutraal zijn en gedemilitariseerd. Alle vreemde troe pen, welke in Triëst gelegerd zijn, moeten binnen 3o dagen na het in werking treden van het vredesver drag met Italië worden teruggetrok ken. Er moet economische samen werking tusschen den Vrijstaat en Joego-Slavië tot stand gebracht worden tolunie, gezameniyk beheer der spoorwegen, etc.). Het intema- tionael bestuur van de haven van Triëst moet er voor zorgen, dat de haven- en transito-faciliteiten van Triëst gelijkelijk door den heelen internationalen handel genoten worden, terwijl de nabuurstaten Joego-Slavië en Italië vrije zones in de haven moeten toegewezen krijgen. Te Londen zijn vijf leiders vau de „squatters", namelijk vier man nen en een vrouw gearresteerd. Drie van hen zijn prominente commu nisten. Zij zullen, „verdacht van samenzwering met andere personen tot het ophitsen van derden om andermans bezit wederrechtelijk te betreden en hiertoe leiding, hulp en handreiking verleend te hebben, waardoor de openbare orde werd ver stoord", terecht staan. Gedelegeerden ter vredesconfe rentie voorspellen, dat op de ver gadering d'er vereenigde volken een zware strijd gevoerd zal worden over de vestiging van den perma nenten zetel dei- organisatie, waar bij Genève en San Francisco on geveer gelijke kansen zouden heb ben, al zou Genève iets in het na deel zijn. De voornaamste reden voor deze gewijzigde situatie het vorige jaar was Amerika favoriet voor den zetel is de omzwaai der Sovjet unie, die zich destijds tegen een vestiging te Genève verzette, doch die thans bij monde van Vlsjinsky te kennen heeft gegeven de Zwit- sersche stad een geschikte plaats te vinden. Bovendien speelt ook de geldfactor nog een belangrijke rol, vooral waar het de stem der kleine landen zal betreffen. In Genève immers staat het oude volken bondspaleis dat met een millioen dollar kosten een prachtige huis vesting voor de nieuwe wereldorga nisatie zal bieden, terwijl een nieuw te bouwen tehuis in de V. S. zeker 100 millioen dollar zou kosten. Bo vendien zijn de problemen van duur levensonderhoud en moeilijke huisvestingstoestanden in de V. S. veel grooter dan in Zwitserland. Als de kwestie dus opnieuw ter vergadering ter sprake zou komen, zouden Australië en enkele andere landen in de gelegenheid zijn de keuze van San Francisco in plaats van een stad aan de Oostkust der V. S. opnieuw te verdedigen, daar bij vermoedelijk gesteund door Nieuw-Zeeland, China, Chill, Ecua dor en andere Zuid - Amerikaansche landen. De bevolking van <ie Faroer-eilan- den heeft zich Zondag in een refe rendum met een kleine meerderheid voor de onafhankelijkheid uitgespro ken. Volgens den officieelen uitslag werden 5633 stemmen voor onafhanke lijkheid en 5558 voor eenheid met Denemarken uitgesproken. De Deen- sche regeering zal zich bij het Ple bisciet neerleggen. Verwachting tot Dinsdagavond: In den nacht opklarend met la ter hier en daar imlstvormlng. Morgen overdag gedeeltelik be wolkt. Droog en ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag'. Zwakke tot matigen wind tusschen Zuid-West en Zuid. Zon onder 18.54, Maan 21.55 15.12, Zon op 6.16. Naar aanleiding van de be richten, volgens welke Truman zyn instemming met de rede van Wallace omtrent de Ameri kaansche politiek tegenover de Sowjet-Unie zou hebben be tuigd., heeft de president op een persconferentie thans verklaard, dat hl) slechts bedoelde te er kennen het recht van Wallace om de rede uit te spreken. „Ik bedoelde niet aan te geven, dat ik instemde met de rede, als beteekenend een verklaring over de buitenlandsche politiek van dit land," aldus zelde Tru man. „Er Is geen verandering gekomen in de buitenlandsche politiek van de regeering. Er zal in die politiek geen wijzi ging van beteekenis worden ge bracht zonder bespreking en conferentie van den president met den Minister van Buiten landsche Zaken en de leiders van het congres." Truman's intrekking van ziln in. stemming met de rede van Wallace wordt te Washington uitgelegd als een groote politieke overwinning voor Byrnes op Wallace en als een groote diplomatieke overwinning voor de buitenlandsche politiek van Byrnes welke thans door den pre sident is erkend ais de aangenomen buitenlandsche politiek van de V. S. Als gevolg van het feit, dat de aanvoeren In de laatste veertien da gen enorm zijn teruggeloopen, trof fen bijna duizend zaken in New York waaronder 740 levensmid delenwinkels Zaterdag voorberei dingen om de deuren te sluiten zoo lang de staking der vrachtauto chauffeurs voortduurt. De onderhandelingen tus- scen Nederlandsche en Indo nesische autoriteiten over de toekomst van Ned.-Indië zijn Zondag, na een onderbreking van drie maanden, hervat. Het officieele communiqué deelt het volgende mede: „de besprekingen zijn gevoerd in een vriendschappelijke sfeer en met groote openhartigheid". Volgens een bericht van het Indonesisch republikeinsch pers bureau Antara, zou de Neder landsche delegatie-Koets heden een bezoek brengen aan Soekarno te Malang. A.N.P. teekent het volgende bij dit bericht aan „Voor zoover bovenstaand bericht Juist is, waaromtrent nog geen en kele bevestiging beschikbaar Is, moet hierbij opgemerkt worden, dat de reis van dr. Koets en zijn gezel schap (gelijk in vorige mededee- lingen ook reeds duidelijk naar vo ren gebracht Is. geenerlel officieel karakter draagt." Van betrouwbare zijde ver neemt U.P., dat zoowei aan de Nederlandsche Comissie-Generaal als aan de republikeinsch-lndone- sisohe „regeering" geadviseerd zal worden de diensten van Lord Kil- leam te aanvaarden bij de komen de onderhandelingen. Tot dit ad vies werd Zaterdag besloten op 'n conferentie tusschen Nederlandsche en Indonesische delegaties. Te Batavia verwacht men, dat zoowel de Nederlandsche als de In donesische regeering met dit advies Killearn zelf tijd en plaats der onderhandelingen zal vaststellen, kort na de aankomst van de Com missie-generaal op 18 September. De Utrechtsche Universiteit heeft mevrouw Roosevelt het eere-doctoraat in de faculteit der letteren en wijs begeerte aangeboden. Zij heeft dit ge accepteerd. Wanneer echter de offi cieele overrelklng van bul en eapoa zal geschieden, is nog niet bekend. Vanmorgen zijn van de „Johan de Witt'' 978 passagiers uit Indië, onder wie 25 zieken en 10 jeugd zorgkinderen, gedebarkeerd. De Belgische Jezuïet, Johannes Baptist Janssens is Zondag met algemeene stemmen gekozen tot superior-generaal van de Socië teit van Jezus. Hij is de vierde Belg, die tot dit hooge ambt werd verkozen en de opvolger van den Poolseheu pater Vladinvlro Le- dochowski, die in 1942 overleed. Voor deze eeuwenoude ceremonie —het verkiezen van den ordeleider, die wel „de zwarte- Paus" wordt ge noemd waren afgevaardigden van 33 landen, waaronder België, Neder land, Frankrijk, Engeland, Spanje, Duitschland, de V.S., Canada en La. tiinsch-Amerika naar Rome geko men, Zondagmorgen kwamen zij bi- een in de kerk van het generalaat. De deuren werden gesloten en een der afgevaardigden, die daartoe te voren was uitgekozen, hlelq een toespraak in het Latyn. Na een uur van speciale gebeden en meditatie werd vervolgens tot de verkiezing overgegaan. De verkiezing van den nieuwen oeneraat werd terstond me degedeeld aan den Paus als hoogste autoriteit der orde, wien al haar leden gehoorzaamheid betuigen. Pater Janssens, de zeven-en-twin- tigste bestuurder der Sociëteit sinds deze In de zestiende eeuw werd ge sticht, ls in Vaticaansche kringen bekend door zijn krachtige houding tijdens de Duitsche bezetting van België, toen hij zijn werkzaamheden als provinciaal der orde aldaar bleef voortzetten. Hij is eveneens bekend als taal kundige en spreekt onder meer Vlaamsch, Fransch, Duitsch en En- gelsch. Pater Janssens werd geboren op 22 December 188": te Mechelen (Bel gië); hij trad op 23 September 1907 in de Sociëeit en legde zijn geloften af op 24 December 1909. Vervolgens studeerde hij gedurende twee Jaar wijsbegeerte aan de Universiteit te Leuven en gedurende twee Jaren theologie te Brussel en Leuven. Na een korte ziekte is zondag morgen Mgr. dr. G. C. van Noort, oud-Deken van Amsterdam, te zynen huize aan de Keizersgracht te Amsterdam overleden. De Metten zullen Donderdag»- avond halft acht in de St. Wtlll- brorduskerk aan den Amsteldljk worden gezongen, de Lauden Vrydagmorgen half tien en om tien uur, de Pontificale Uitvaart mis, waarna begrafenis in het priestergraf op St. Barbara. De overledene zal Dinsdag en Woensdag opgebaard worden in „St. Donatus", Keizersgracht 148, Amsterdam, en leder zal die da gen van drie tot v^|f uur gelegen heid hebben bU het stoffelijk overschot te komen bidden. Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, beeft reeds Zondagmiddag, evenals deken v. d. Burg, Mgr. Lagerwej) en Kanunnik de Jongh een rouwbezoek aan St. Donatus ge bracht. Het C.D.K. deelt mede, dat ge durende de periode van 15 tot en met 21 Sept. bon 523 vleesch recht geeft op een extra rantsoen van 100 gram vleesch. De reddingsboot „Insuilnde" van Oostmahorn is met hoog water tij dens een oefenvaart ten Noorden van lichttoren Schiermonnikoog op een zandbank geloopen. Vier passa giers aljn met de reddingsboot „Jo han de Witt" naar den vasten wal gebracht. De Algemeene Raad van het „Vrije Katholieke Onderwijs in België" heeft een verklaring afgelegd, waarin hij vaststelt dat: „er verwarring ge schapen ls door de voorbarige beslis sing van de Regeering aangaande de nieuwe spelling der Nederlandsche taal, zonder afspraak met de Ko ninklijke Academie voor Taal- en Letterkunde en het vrije onderwys en zonder de beslissing van de Ne derlandsche Regeering af te wach ten." Steunende op het grondwettelijk recht van het vrije onderwijs zijn eigen programma en methodes te bepalen, beslist de raad dat, ln af wachting dat het accoord tusschen Nederland en België tot stand komt, ln het vrije onderwijs da spelling De Vries en Te Winkel ver der zal worden gebruikt, met dien verstande, dat de leerlingen in de bijzonderheden van de nieuwe schrijfwijze zullen worden ingewijd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1