Een leven in dienst der Mirakelstad Een Heemsteedsch ideaal IDYLLISCHE BOOTTOCHT LANGS HET SPAARNE Haerlem vaart door Haarlem Zal het verwezenlijkt worden? Bij den dood van Mgr. dr. v. Noort MAANDAG 16 SEPTEMBER 1946 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Haarlemsche politie Kosten en huisvesting „De Verkenners" IN BEROEP BIJ DE KROON Katholiek bureau voor huwelijksvoorlichting Gemeenteraad van Heemstede Hoofden van gemeente werken 99 STRAATBELASTING WORDT HOOGER Instelling gemeentelijk huisvestingsbureau Het stoffelijk overschot van Mgr. Van Noort, opgebaard in de huiskapel van Sint Donatus aan de Keizersgracht, waar de over ledene zijn laatste levensjaar doorbracht Benoemingen bisriem Haarlem Maquette van Zandvoort Nog steeds was men het niet eens over de verdeeling van de kosten der politie tnsschen het Rijk en de gemeente Haarlem De netto-kosten van 1946 zijn geraamd op f 1586.616. Blijkens een intusschen afgekomen regeling van het Rijk kan een rijksbijdrage verwacht worden van f 873.416, zoodat op rekening van de gemeente blijft f 713.200. Deze regeling draagt het karakter van een noodmaatregel. Het streven blijft erop gericht, dat het orgaan dat bepaalde voorzieningen - treft, in den regel ook met de daaruit voortvloeiende kosten belast blijft. Het hoofdbureau van politie moest eigenlijk allang in een nieuw ge bouw zijn ondergebracht. Gehuurd zijn de perceelen Nassauplein 1, 3 en 7 tegen f )800 per jaar per per ceel. De verhuurster heeft reeds ver schillende malen op ontruiming der gebouwen aangedrongen, daar SEii deze weder voor haar bedrijf (Drukkerij ,£>e .Spaarnestad") noo- dig heeft. Hoewel B. en W. dit ar gument gaarne aanvaarden, kun nen zij aan net verzoek niet voldoen, om de een/cudige reden, dat er voor de politie geen andere huisves ting is te vinden. In de eerste jaren zal wegens gebrek aan materialen geen nieuw ;ebouw gebouwd kun nen worden De minister van Bin- nenlandsche Zaken heeft zich thans vereenigd met een vordering van bedeelde pe ceeelen door de ge meente. Den raad wordt verzocht zich daarmrir- eens te verklaren. Vandaag en morgen houdt het District Haarlem van „De Ver kenners" der Kath. Jeugdbewe ging een koempoelan in „Meer en Berg" te Heemstede voor alle aal moezeniers, leidsters en leiders. Op deze koempoelan zal men zich nog eens verdiepen in het doel van het leidersschap in de jeugd beweging, waarbij het middel: de techniek van het spel van verken nen, in praktijk zal worden ge bracht met een aantal zware trai ningsoefeningen. Harry Prenen zal spreken over „Levensvreugde." Zooals bekend hebben Gedepu teerde Staten van Noord-Holland de betrokken raadsbesluiten van Haarlem en Heemstede tot toela ting als raadslid van een drietal gekozenen vernietigd, waardoor ze zitting konden nemen. B. en W. van Heemstede zijn echter van meening, dat he door de commissie van onderzoek der geloofsbrieven aangevoerde argumenten alle drie zijn leeraar aan een lyceum op grond waarvan de raad tot niet- toelating besloot, door Ged. Staten niet zijn weerlegd. Ook in de raadsvergadering van Haarlem zal voorgesteld worden een beroep in te stellen tegen de uitspraak van Ged. Staten bij de Kroon. Secretaris Agterof zal van heden af weer de gewone spreekuren hou den als geestelijk leider van het Katholiek Bureau voor Huwelijks voorlichting, n.l. eiken Dinsdagmid dag van 45 uur en eiken Dinsdag avond van half achthalf negen op Parklaan 75 (het huis van het Wit. Gele Kruis). De raad van Heemstede komt* Donderdag 19 September, des na middags 4 uur ten Raadhuize bij een. De bond van hoofden van ge. rneentewerken in de provincie Noord-Holland hield Zaterdag zijn jaarvergadering te Overveen. In de ochtendvergadering heeft de heer Gerber, hoofd van den wederop- touwdienst Walcheren, een uiteen, zetting gegeven van de problemen, die verband houden met den weder opbouw van dit deerlijk geteisterde eiland. 's Middags bracht men een bezoek aan Zandvoort. Niet iedereen is het gege ven den Herfst in zijn bekoorlijkheden te zien, hoe de bladeren van den beuk bruin worden, hoe de linden reeds aan de kruinen kaal wor den. Maar boven op het dek van het s.s. Trio, waarmede de ver- eeniging „Haerlem" Zaterdag j.l. een boottocht over het Zui- derbuitenspaarne maakte, was het kil en velen, die de laatste resten van pracht en weelde van den zomer nog wilden be wonderen, zochten lagere regio nen op en deden zich te goed aan een warme kop thee of koffie. In het Westen stapelden zich bhnkend-witte wolkenbergen op, de 6tralen van de zon waren niet zoo warm meer, maar op het tusschen- öek merkten we niets daarvan. Be haaglijk op stoeltjes gezeten, kon den we achter het glas de schilder achtige entourage van het Zuider- buitenspaarne, thans in een herfst- kleedij gestoken, aan ons voorbij eien trekken. De zusters van de Mariastichting In htm smetteloos witte uniformen, wuifden ons hartelijk toe. De ma chines in de machinekamer stam pen in regelmatige cadans, de schroef slaat met haar bladen in het water en laat een smalle streep na In dit kielzog van schuim en bor relend water dwarrelen als door een wind schichtig opgejaagde bla ren; totdat zij door een dartele golf verrast worden en hun spel moeten staken. Visschers in bootjes, zacht jes op de golven van het watervlak wiegelend, kijken verstoord op wan neer de „Trio" drie korte, maar krachtige fluitstooten laat hooren, een klagend geluid over het ver scheiden van den zomer. Verder gaat de tocht langs de oevers van het Zuiderbuitenspaarne, langs huizen, welker daken mat en dof gloeien in de zon, langs weilan den waar de koeien, nauwelijks op kijkend, rustig hun herkauwenden arbeid voortzetten. Daar doemt in de verte reeds de koepel op van het seminarie Hage- veld en dan nog even, of het eind doel van de reis, het stoomgemaal de Cruquius, is bereikt. De machines minderen hun toe rental, het stoomschip draait langs zij, totdat het met een zachten schok tegen den aanlegsteiger op vaart. De loopplank wordt uitge legd, de reis is ten einde en nog juist zien we een zwerm vogels cir kels trekken in de hooge lucht en over de kanteelen van het stoom gemaal verdwijnen, de zon tege moet. De raad der gemeente komt Woensdag om 2 uur bijeen. Het herstellen van de schade aan 22 woningen van de woningstichting „Ket Oosten" heeft niet ruim f 30.000.maar ongeveer f 51.000. gekost. Het herstel van 146 wonin gen der Haarlemsche Stichting voor Woningverbetering heeft niet f 31.000.maar f 51.000.gekost. Ook voor het herstel van eenige andere complexen zijn grootere cre- dleten noodig. Voorgesteld wordt aan Ged. Sta ten te adviseeren, de jaarwedde van den gemeente-ontvanger te verhoo- gen en vast te stellen op f 6180.— tol f 7320.—. De omheiningen van verschillende speelterreinen moeten vernieuwd worden waartoe een bedrag vau f 23.000.noodig is. De opbrengst der straatbelas ting wenscht de minister hooger te stellen. Er moet f 127.000. meer verkregen dan thans. Het tarief zal daarom verhoogd moe ten worden. De hondenbelasting zal weer een progressief tarief krijgen. De toewijzing van woonruimte ge- sahiedt door het bureau Woning- voorziening aan het Kenaupark 3. In verband met het feit, dat dit bureau voor het grootste deel pl.m. 70 zaken behandelt, welke uitsluitend de gemeente be treffen, hebben B. en W. besloten dit bureau op te heffen en over te gaan tot instelling van een Ge meentelijk Bureau van Huisvesting Op 18 en 19 Sept. wordt te Heems kerk de plaatselijke Emma-bloemcol- lecte voor de bestrijding der t.b.c. ge houden. De laatste maal mocht Amster dam hem zien op 23 Juni, bi) de onvergetelijke slotplechtigheiclvan het Mirakelfeest. Met Kardinaal, Bisschoppen en Prelaten kwam hij naar het stadion en de duiaenden', overal oo de rangen, wezen elkaar de kleine, grijze figuur onder al die boogwaardigheidsbekleediers: Mgr. van Noort is er ook! Men keek naar hem met een lichte ontroering als beseften de Am sterdammers, dat zij de zoo ver trouwde verschijning voor het laatst in hun midden hadden. Aan de processie nam hij geen deel; de krachten van den vijf en tachtig jarige lieten het niet meer toe. Hij bleef in de loge achter en over- 2)ag het luisterrijk schouwspel, den Triomf'van het Mirakelsacrament: glorieuze apotheose, die ook de apotheose was van zijn eigen leven In dat grootsche oogenblik werd de kroon geaet op zijn leven en werken in Amsterdam; nu mocht hij zeggen: Heer, laat uw dienaar in vrede gaan. Want naast de godgeleerde weten schap had hij voor alles de uitver koren stad gediend van het Mirakel sacrament. Als jong kapelaan in 1887 bh O.L. Heer op Zolder, de schuil kerk 't Haantje, later als pastoor van de oude statie „De Duif", de nog aanzienlijke binnenstadparochie met haar gemengde bevolking, ten slotte zestien jaar lang als deken, resideeren- de op het Begijnhof, leider, raads man en hoogste representant van het Katholieke volksdeel, hoeder van de eeuwenoude Mirakeltraditie. De jonge kapelaan stond met zijn vooruitstrevende gedachten midden in het gistende leven van dien tijd Teruggekeerd als pastoor zag men hem in de volksbuurten en grachten huizen van zijn parochie. Hij leerde er Amsterdam kennen en Amster dam hem, hil kreeg er deel aan het leven der stad, die zijn liefde wou Uit dezen tijd dateeren zijn relaties met tal van Amsterdamsche fami lies, wier wel en wee hij volgde met, hartelijke belangstelling. Oit vruchtbaar pastoraat was ook een waardevolle voorbereiding tot de zware en verantwoordelijke taak, waar hij uiteindelijk toe geroepen werd. Want als deken voerde Mgr. van Op waardige en passende wijze heeft men het feit her dacht, dat voor 600 jaar geleden Heemstede voor het eerst werd genoemd in een document, dat de stormen van deze zes eeuwen glansrijk heeft getrotseerd en nu veilig in de archieven van de gemeente ligt. Er heeft aan vankelijk over de beteekenis van dit document een onjuiste op vatting bestaan, waartegen men zich terecht zeer scherp heeft verzet. De ontstane strijd, die vormen heeft aangenomen, waarvan niet. ingewijden nauwelijks den omvang kunnen vermoeden, heeft het groote voordeel opgeleverd, dat de belang stelling voor de historie van Heem stede los gekomen is op een wijze, welke niemand heeft verwacht. Dat blijkt in de eerste plaats uit het groote aantal bezoekers, dat de his. torische tentoonstelling heeft be zocht en het komt eveneens tot uiting in de groote interesse voor de lezingen over de historie van Heemstede, die in het kader van de herdenking gehouden zijn. De typische mentaliteit, die aan de bevolking van Heemstede eigen is, brengt met zich mede, dat de aandacht van de Heemstedenaren thans getrokken is voor iets van blijvende waarde. Veel van wat men op de tentoonstelling en op de le zingen heeft gezien, is aan de ver getelheid ontrukt en wordt zorgvul dig bewaard voor het nageslacht. Daarbij moet worden opgemerkt, dat volgens betrouwbare inlichtin gen tal van voorwerpen, welke het bezit van particulieren zijn, niet op de tentoonstelling aanwezig waren, hoewel toch aangenomen mag wor den, dat de eigenaren wel bereid zouden zijn, ze in bruikleen af te staan. En zoo is de algemeene aan dacht thans gevestigd op de moge lijkheid tot het inrichten van een gebouw, bij voorkeur van historische waarde, als museum, waarin alles wat betrekking heeft op de historie van Heemstede niet alleen behoor lijk bewaard, maar ook behoorlijk geëxposeerd kan worden. Zeer vele stemmen worden thans gehoord, die er voor pleiten, om het vroegere Schoutenhuis, thans het café „Het Wapen van Heemstede", dat nog in zeer goeden staat verkeert, voor dit doel te bestemmen. Reeds in 1939 heeft Groenendae. ler in de Nieuwe Haarlemsche Cou rant, naar aanleiding van een schenking van een aantal schilde rijen uit een nalatenschap, een ste vig pleidooi gevoerd om te komen tot stichting van een museum en reeds toen werd door den schrijver er op gewezen, dat bij vele parti culieren voorwerpen aanwezig wa ren, die betrekking hadden op de geschiedenis van de gemeente. Het spreekt vanzelf, dat, bui tengewone omstandigheden voor behouden, het oprichten van een dergelijk museum nog wel zal moeten wachten tot andere en dringender plannen zijn verwe zenlijkt. Het woningprobleem, waarmede Heemstede eveneens geweldig te kampen heeft, laat niet toe, dat het betrokken per ceel aan de beschikbare woning ruimte wordt onttrokken. Maar wel zouden alvast voorbe. reidende maatregelen getroffen kunnen worden om, wanneer de tijden daarv oor geschikt zijn, de ze kerheid te hebben, dat van gemeen, tewege over dit gebouw kan worden beschikt. Nu de algemeene tendenz zich uitspreekt voor een museum is wellicht het tijdstip aangebroken, dat een particulier fonds wordt ge vormd, waaruit bijgesprongen kan worden; indien de gemeentelijke fi nanciën ontoereikend mochten zijn. Het stemt tot verheugenis, dat de vervulling van een ideaal dichterbij komt. Wanneer nu van gemeente wege de gunstige tendenz, die onder de bevolking is. op de juiste wijze benut, kunnen de eerste practische stappen worden gedaan. En het zou zeker een stap in de goede richting zijn, wanneer het gemeentebestuur eenige ingezetenen uitnoodigde, een comité te vormen. Dit zou dan tot taak hebben, de belangstelling van de bevolking zoodanig te animeeren, dat er gelden bijeengebracht wer. den om t.z.t. den aankoop van het betrokken perceel of van voorwer pen, die van belang zijn voor de geschiedenis van Heemsted, te fi nancieren. Uit het welslagen van deze pogingen zou men tevens kun nen afleiden in hoeverre de bevol king bereid is. daadwerkelijk mede werking te verleenen, teneinde tot de stichting vaneen museum te ge raken. Noort (le Katholieken der stad door de moeilijkste periode van haar geschiedenis. Terwijl op het Prinsenhof en elders andere machthebbers het roer in banden namen, het oude wankelde en vreemde druk de stad benauwde, bleef In het hart van Amsterdam de grijze leidsman op /(ju post. Het Begijnhof, wonderlijk over blijfsel der niiddeleeuwsche veste, werd meer dan ooit een burcht, waar de krachten van het goede zich hadden verschanst, nier nam hij zijn heldere en altoos scherpe beslissingen, bezielde priesters en leeken en gaf hun raad. Hij hield er het vuur brandende van Gods vertrouwen en geloof, waar in den hoogstin nood het Katholieke volk zich warmen kwam. Niet het minst in deze zware jaren kreeg de figuur van Mgr. van Noort haar Amsterdamsche beteekenis. Wie kende hem niet op zijn dagelijksche wandeling, in het middaguur dooi de binnenstad, met veerkrachtigen tred, den stok energiek tikkend op het plaveisel. Dan zei ook menig andersdenkende met eerbied; Kijk, daar gaat de Deken. En op de hoog tijdagen van zijn leven kwam het respect- tot uiting, dat heel de bur gerij hem toedroeg, de erkenning van' waardigheid, wetenschap en ge zag met de aureool van den ouder dom, verpersoonlijkt in dien sterken grijsaard. Want Amsterdam was ge tuige van den opgang van dit gave en rijk gezegende leven naar de hoogste toppen, getooid en bekroond met goud en diamant. Eti gaaf lot het einde, want de hoogbejaarde, nog in het vol bezit van zijn geeste lijke en lichamelijke krachten, be paalde vrijwillig het oogenblik van terugtreden. Voor de huidige generatie scheen Mgr. van Noort vergroeid met het Begijnhof. Het, was of de verschijning van den „grand old man" met al het indrukwekkende van zijn ambt, persoonlijkheid en Jaren, den luister van den hof een bijzonder accent verleende. De stemming in het kerkje verdiepte aich als de grijze prelaat het Misoffer opdroeg of stil terzijde zijn brevier bad, men zette zich scherper tot luisteren wanneer h\j Zondags zijn heldere, professorale preeken hield voor een toch maar kleine schaar, al was er menigeen onder, die er een verren gang vo, r over had. En op het stille uur na den Zondagsdienst kon men Mgr van Noort in vol ornaat zoo rustig 'n ommetje zien maken door „zijn" stukje stad. het eerwaardig zilver van zijn schedel en het diepkleung „grootpaars" plechtig tegen al het brokkelig grauw en bruin van de oude gevels en het zomersche groen van den hof. In het huis aan de gracht, waar hij zijn intrek nam, heeft hij neg één jaar gewoond. Hij trad weinig meer op den voorgrond, maar leefde des te inniger mee met de stad, ook al verbrak hil thans de laatste ban den, die hem aan haar hielden ge hecht. Zoo nam hil kort geleden afscheid van de Vereeniging tut Weldadigheid van den Allerheiligsten Verlosser, die hem zijn door Ruetrr vervaardigd portret schonk. Nog voor veertien dagèn werd hem dit laatste portret ter hand gesteld. En juist Vrijdagavond benoemde de Vereeni ging hem tot eereiid. Mgr. Lager- wey, zijn biechtvader, heeft hem dtt Zaterdag nog medegedeeld; met een glimlach dankte de zieke voor dit laatste eerbewijs. Zooals hij geleefd heeft, zoo is hi) gestorven: Geheel voorbe reid. kalm en vredig, In de on middellijke nabijheid van den Christus Encharisticos, de huis kapel in verbinding niet de sterfkamer. Zondagmorgen, in het jonge licht van den zon- nigen nazomer, gaf hij zijn ziel aan den Schepper térug. Het carillon van den Westertoren speelde kwart °v®r zeven, de klokkeklanken op de stille gracht luidden een leven uit, dat rijk was voor God en voor de tnen- schen en met eere opgeteekend bWjft in de geschiedenis der stad. Ook wereldlijke onderscheidingen, waren den grijzen deken ten deel gevallen: hij was ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, of ficier in de Orde van Oranje Nassau. Bij zijn heengaan uit bet openbare leven'werd hü begiftigd met de gou den medaille van de stad Amster dam. Tot aan zijn aftreden als deken was Mgr. van Noort censor voor de bladen van de N V. De Tijd Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot pastoor te Amsterdam (H. Willibrordus binnen de Veste) den weleerw. heer J. Duyves; tot pastoor te Egmond-Binnen (Rin- negom) den weleerw. heer A. M. Kok; tot pastoor te Tholen den weleerw. heer F. S. Wolff, die kapelaan was te Rotterdam (Christus Koning). Ver volgens tot kapelaan te Berkel den weleerw. heer J. A. van Ettinger; tot kapelaan te Middelbarnis den wel eerw. heer F. E. M. Wesseling: tot kapelaan te Aerdenbout den weleerw. heer L. van Vugt; tot kapelaan te Amsterdam (H. Ger. Majella) den weleerw. heer C. C. van der Sman; tot kapelaan te 's-Gravenhage (H.H. Engelbewaarders) den weleerw heer N. P. Velzeboer, die kapelaan was te Heemskerk. De maquette van Zandvoort met het wederopbouwplan gaat nu naar de Technische hoogeschool te Delft. Ir. G. Friedhoff zei het door hem ontworpen plan voor de studenten toelichten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2