MiHioenennota 1947 met bijna f 2 milliard tekort Dans der cijfers Deficit Landbouwcrisisfonds f 316 (376) millioen m DE STROP OF DE BIJL VOOR DE NAZI-LEIDERS? -l^V^niXan^X s Plaatsvervanger van Killearn te Batavia RIJKSUITGAVEN GERAAMD OP f 4,2 (5,5) MILLIARD Het weer AARDAPPELEN reeds Maandag vrij Eigen luchtlijnen voor de scheepvaart Prof. Romme naar Indië Executie niet in het openbaar Tot hoofd en hart 69ste JAARGANG No. 23649 WOENSDAG 18 SEPTEMBER T946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week Telefoon Administratie 21543 - w^nm^^°Thtrighb^?ndeï Nieuw evacuatie-voorstel Paus ontvangt nieuwen Jezuïeten-generaal Z. H. de Paus verleent audiëntie aan Katholieke verkenners in zijn zomerverblijf te Castel Gandolfo DE HOOGE STAATSSCHULD Ook minister-president heeft reisplannen NEURENBERG Als er haat ivrok of machts begeerte in het spel is, dan kan de mensch zoo'n stumper worden, dl zit hij nog zoo hoog te paard. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Minister Lieftinck mag Mij zijn, dat men veertig jaar geleden de gewoonte om de indiening der begrooting vergezeld te doen gaan van een zoo genaamde millioenen-rede heeft afgeschaft teneinde deze te ver vangen door de millioenen-nota (of moeten wij haar milliarden-nota noemen?), want wij gelooven niet, dat de minister in staat geweest zou zijn zijn stem meester te blij ven bij het schetsen van den hul digen deplorabelen financieelen toe stand. Papier kent geen sentimen taliteit en laat onbewogen den ma- caberen dans der millioenen re- gistreeren. Voor het eerst na zeven Jaar is thans weer de constitutioneele weg bewandeld. Weliswaar werd op de zen Prinsjesdag geen troonrede door H.M. de Koningin uitgesproken dit geschiedde immers reeds 23 Ju li jl. doch de traditioneele ope ning der gewone Jaarlijksche zitting is toch op den 3den Dinsdag in September geschied met onmiddel lijk daarop aansluitend de aanbie ding der begrooting. Eindelijk, ein delijk, worden de normale grondwet, tige paden in vollen omvang be treden, zooals minister-president dr. Beel gisteren gelukkig kon con- stateeren. doch, zooals blijkt uit Lieftinck's nota, zijn de financieele paden nog verre van normaal. De thans ingediende begrooting voor 1947 wijst een tekort aan van 1900 millioen gulden te gen 2576 millioen in 1946. Vergelijkenderwijze zou men geneigd zijn een hoopvolle meening te uiten bij het gestadig afnemen der tekor ten. Op zichzelf is evenwel het te kort nog te aanzienlijk om een jubelkreet te slaken, temeer wan neer men moet vaststellen, dat het totale tekort sinds 1940 meer dan 17 milliard bedraagt. Dit is het ont stellende feit, dat op de eerste plaats uit deze nota naar voren komt. In een begeleidende beschouwing erkent de minister van Financiën, dat de aan het begin van het ','aar gekoesterde verwachtingen niet ge heel in vervulling zijn gegaan. Met name zijn het herstel en de uitbrei. ding van het productie-apparaat ten achter gebleven, terwijl het bereikte productievolume niet ten volle be vredigend is geweest. Voor deze ontwikkeling, zegt de minister, zijn oorzaken aan te wijzen, welke niet of nauwelijks door het Nederland- sche volk en zijn regeering konden worden beïnvloed. Tot de oorzaken echter, welke het volk wèl kan be- invloeden. behooren het nog steeds lage peil der arbeidsproductiviteit en het feit, dat de besparingen nog niet den voor een regelmatig herstel noodzakelijken omvane hebben aan genomen. Een voorname post wordt gevormd door de voorschotten voortvloeiend uit de wet op het consumentencre- diet. welke voor 1947 op 180 mil lioen gulden worden geraamd. De aflossing In 1947 wordt getaxeerd op 100 millioen, zoodat een nadee- lig saldo ontstaat van ruim 80 mil lioen. Deze post werd in de be grooting 1946. pro memorie uitge trokken. De grootste post, namelijk de dienst der staatsleeningen, maakt ruim een derde der totale staats uitgaven uit en is niet zonder meer voor vermindering vatbaar. Deze post zal. gezien het verloop der rijksfinanciën, in de toekomst veeleer een stijging te zien geven. De minister hoopt in de memorie van toelichting op het dezer dagen bij de Tweede Kamer in te dienen wetsontwerp voor een heffing ineens nader in te gaan op de beteekenis van de uitermate hooge staatsschuld en op de wijze waarop hij zich voorstelt dit probleem tot een op lossing te kunnen brengen. Deze uiteenzetting zal met veel belang stelling tegemoet worden gezien Op het huidige parlement rust de zware en ondankbare taak mede te helpen ons land uit den financiee len chaos op te heffen. Het .heeft de macht en den plicht juist door middel der begrooting op eiken mi nister afzonderlijk scherpe controle uit te oefenen, niet om hem het een steun te zijn. uevinaen, Volgens een officieel commu niqué van het inlichtingenbureau van het Britsche consulaat-ge neraal, bevindt Michael Wright, de plaatsvervanger van Lord Kil learn, zich te Batavia voor in formatieve besprekingen met den geallieerden opperbevelhebber in Ned.-lndië, lt.-generaal Mansergh. De besprekingen zullen handelen over aangelegenheden, die op het oogenblik van belang zijn, zoons zekere aspecten van de wapenstil standsonderhandelingen en de eva cuatie van geallieerde krijgsgevan genen en geïnterneerden. De tekst van den brief, dien gene raal Mansergh aan Bjahrir heeft ge zonden, is thans bekend gemaakt Generaal Mansergh stelt voor, dat de evacuatie-treinen tot B'ekassi zul len rijden. Daar zullen de évacuc's worden overgenomen door geallieerde transporten. In de millioenennota. welke de minister van Financiën bij de aanbie ding van de Rijksbegrooting 1947 aan de Tweede Kamer lieeft overgelegd, wordt het totaat der uitgaven voor 1947 geraamd op f 4.250.093.693 tegen over f 5.582.877.223 in 1946, terwijl de middelen worden gareamd op f 2.598.976.684 (3.324.781.805). Het tekort voor 1947, beloopend dus 1.651 (2.258) millioen, stijgt tot f 1.967 (2.634) millioen na verrekening van het nafieelig saldo van het Landbouwcrisisfonds over 1947. De begrootingstekorten over de jaren 1940 tot en met. 1945 (Nederland en Londen te zamen) hebben totaal f 12.6 milliard beloopen. Het batig saldo op den gewonen dienst voor 2947 wordt geraamd op f 90.783.527 (52.526.417), welk bedrag bestemd Is als bijdrage aan den buitengewonen dienst. Omdat het tekort van het Landbouwcrisisfonds met f 316.2 millioen f 60 millioen minder is dan voor 1946, is het bedrag van de vermindering der rijksuitgaven niet f 1.333, docli f 1.393 millioen. De minister erkent, dat, of schoon ontegenzeggelijk de econo mische toestand van Nederland in 1946 is verbeterd, de aan het begin van het jaar gekoesterde verwach tingen omtrent het tempo van het economische herstel niet ten volle in vervulling zijn gegaan. Met na me zijn het herstel en de uitbrei ding van het productieapparaat bij de gemaakte veronderstellin gen ten achter gebleven, terwijl het met het bestaande productie apparaat bereikte productie-volume niet ten volle bevredigend is ge weest. Voor deze ontwikkeling zijn oorza ken aan te wijzen, welke niet of nauwelijks door het Nederlandsche volk en zijn regeering konden wor den beïnvloed. De leveringstermijn voor investeeringsgoederen, welke moeten worden geïmporteerd, is uitermate lang en ook de import van grondstoffen en halffabrikaten laat ten gevolge van de algemeene schaarschte veel te wenschen over. Tot de oorzaken echter, welke het Nederlandsche volk wel kan beïn vloeden, belmoren het nog steeds lage peil der arbeidsproductiviteit en het feit, dat de besparingen nog niet den voor een regelmatig herstel noodzakelijken omvang hebben aan genomen. Het is wel duidelijk, dat 1946 ver geleken met de verwachtingen een eenigszins teleurstellende ontwikke ling vertoont, zij het dat dit jaar op zich zelf beschouwd en ook gelet op de economische ontwikkeling in an dere landen resultaten van beteeke nis te zien geeft. Toch behoeft het geen betoog, dat de ontwikkeling gedurende 1946 van invloed zal zijn op die van 1947, Deze ontwikkéling wordt wellicht het best gekarakteriseerd door de hoogte van een drietal posten van het globale plan, n.l. „Buitenland- sche credieten en verkoop van bui- tenlandsch bezit" ad f 1,4 milliard, „Overheid, exclusief overgedragen inkomens" ad f2,7 mld. en „Netto- inVesteeringen van het bedrijfsleven" ad f 1,7 mld. Het is van nationaal standpunt bezien een zeer ernstig feit, dat de hoogte van de overheidsuitgaven, de geringe productie en de daarmede samenhangende geringe export ons iand ook in 1947 in een onunstiger financieele verhouding tot het bui tenland zullen brengen. Uit het overzicht van qen toe stand van 's Rijks financiën blijkt, dat het bedrag der overheidsuitgaven zeer hoog is. Het totaalbedrag der Rijksuitgaven van f 5,5 milliard werd verlaagd tot f 4,25 milliard, welke vermindering hoofdzakelijk werd verkregen door een verlaging van den Buitengewonen Dienst met name van de uitgaven daarop met afloopend karakter Een algemeene verbetering van Jen econoinisclien toestand zal slechts kunnen worden bereikt, wanneer: a. De arbeidsproductiviteit wordt opgevoerd tot een peil, het welk dat van voor den oorlog benadert, waardoor het na tionaal product wordt opge voerd b. Het kwantum voor export ge schikte goederen kan worden opgevoerd c. De consumptie desondanks be perkt blijft, waardoor de be sparingen toenemen. Daarnaast zal het van regeerings- wege noodig zijn: a. Om de uitgaven, welke door de bijzondere tijdsomstandigheden noodzakelijk zijn, binnen ratio- neele grenzen te houden en zoo snel als de omstandigheden dit toelaten te liquideeren: b. Om ook ten aanzien van de overige uitgaven de vereisehte rationalisatie en efficiëntie te bereiken. Verwachting tot Donderdag avond: Zwaar bewolkt met regen, vooral vanavond en vannacht, matige, later til J del Ijk krachtige Zuid-Westelijke wind. Zelfde temperatuur als vandaag. Zon onder 18.50. maan 23.43 17.06. zon op 6.19. Met Ingang van 23 September reeds zal de verkoop van aardap- p len zonder inname van bonnen kunnen geschieden. De besprekingen tusschen KL.1,1. eenerzijds en Rotterdamschen Lloyd en de Maatschappij Nederland an derzijds met het doel het vervoer tusschen Nederland en Indië te coördineeren, hebben geen resul taat opgeleverd. Met het oog hierop zijn de beide scheepvaartmaatschappijen thans In onderhandelingen met de regeering gewikkeld over de mogelijkheid van het openen van hun eigen lucht lijnen, waartoe de regeering haar toestemming zou moeten verleenen. De maatschappijen willen den dienst met vier in Amerika aan te koopen Constellation-strato-vliegtuigen on derhouden. De Paus heeft Dinsdag op zijn zomerverblijf te Castel Gandolfo den nieuwen gèneraal-overste der je zuïeten, Pater J. B. Janssens, in audiëntie ontvangen. De nieuwe generaal getuigde in een rede van de trouw en de verknochtheid dei- Jezuïeten aan den H. Vader. Deze zeide in zijn antwoord, dat de Kerk thans door vele gevaren wordt be laagd. „De tijden zijn slecht en de men- schen eveneens." aldus sprak de Paus, „maar waar het kwaad over vloedig heerscht, heerscht de god delijke genade bovenmate overvloe dig." De grootste post onder de uit gaven op den gewonen dienst der Rijksbegrooting voor 1947, de dienst der staatsleeningen, welke niet f 780 millioen ruim een derile van liet totaal uitmaakt, is zon. der meer niet voor vermindering vatbaar, doch zal, gezien liet ver loop der rróksfinanciën, veeleer in de toekomst een stijging te zien «'even, aldus de minister van Financiën. Z. Exc. hoopt in de memorie van toelichting op het dezer dagen bü de T\weede Kamer in te dienen wetsontwerp voor een heffing ineens nader in te gaan op de beteekenis van de uitermate hooge sta tsschuld en op de wijze, waarop hij zicli voor stelt, dit probleem tot een op- \hissing te kunnen brengen- (Van onzen parlement, redacteur) Naar w(| vernemen zal prol. nrr. C. P. M. Romme binnenkort ecu reis naar jntMë ondernemen, welke in verband gebracht moet worden met de heroprichting van een politieke staatkundige formatie van de katholieken in Indië. De Katholieke Studieclub, die op liet oogenblik de plaats inneemt van de in de Japanscbe overweldiging ondergegane Indische Katholieke Partij, heeft van haar kant reeds contact gezocht met de K.V.P. door het uitzenden van den heer J Smit lid van den Volksraad, die onlangs voor een kort bezoek in ons land is aangekomen, waarvan het voornaam, ste doel is informaties over en weer uit te wisselen. Nu zal prof Romme zich binnenkort naar Indië begeven, teneinde de relaties tusschen de In dische en de Nederlandsche Katho lieke politieke formaties opnieuw te vestigen. Tevens zal prof. Romme daarbij de gelegenheid hebben de Indische politieke situatie ter plaat se te bestudeeren. zoodat men deze reis ook als een studiereis moet zien. Door het heengaan van den heer Van Poll uit de Tweede Kamer is de katholieke Tweede-Kamer fractie beroofd van haar eenigen Indischen deskundige. De studierei3 van prof. Romme moet er mede tos bijdragen in dit verlies eenigermats te voorzien. Voorts ligt liet ook in de be doeling van den minister-presi dent dr. L. Beel eerlang gevolg te geven aan zijn reeds sedert liet begin van zijn optreden als mi nister-president opgevatte voor nemen persoonlijk een rcis naar Indië te ondernemen, ten einde zich door eigen aanschouwing van de situatie daar te lande op de hoogte te stellen. Het juiste tijdstip voor de reis van den minister-president is nog niet bepaald. Het zal uiteraard af hangen van verschillende omstan. digheden. De regeeringsmachine moet perfect loopen. vooraleer de eerste ingenieur het zich kan ver oorloven haar voor eenigen tijd ts verlaten om zich naar het brandpunt der Rijkspolitiek te begeven Hedenmorgen ts te Rotterdam aan gekomen het m.s. „Weltevreden" van de Rotterdamsche Lloyd met 775 re- patrieerend i uit Java aan boord. De „Squatters", die het complex luxe-flats, dat bekend is onder den naam Bedford House, in gebruik heb ben genomen, hebben van de Londen- sche rechtbank aanzegging gekregen het complex binnen drie dagen te verlaten. De bekendmaking van de von nissen tegen de nazi-leiders in Neurenberg, aanvankelijk vastge steld op a.s. Maandag, is een week uitgesteld. Het bleek „physiek onmogelijk" te zijn om op tijd klaar te komen met de enorme bergen getuigenverklaringen en redevoeringen, die het hof ge durende de negen maanden heeft verzameld. De aankondiging van het uitstel kwam voor de meeste leden van den staf te Neurenberg onverwacht. Men meende, dat de beraadslagin gen niet lang zouden duren, voor er overeenstemming was bereikt. Er was geen enkele aanwijzing, dat er ver schil van meening zou bestaan tus schen de acht leden van het tribunaal. Het tribunaal heeft nog niet be kend gemaakt, op welke wijze het vonnis zal worden uitgesproken. Men meent echter, dat het oordeel „Schul dig" of „Niet-sehuldig" op 30 Sep tember zal uitgesproken worden en dat de straffen den volgenden dag zullen worden bekend gemaakt. Te Berlijn zal een door de vier mo gendheden gecontroleerde gevangenl» worden Ingericht, om de veroordeelde oorlogsmisdadigers te herbergen. Door den Geallieerden contróle- raad zou zijn beslist, aldus werd in Berlijn verklaard, dat de von nissen met den strop of met de bijl zouden worden uitgevoerd. De executies zouden niet in het openbaar plaats vinden. Wel heeft men het plan foto's van de exe cuties te nemen, als een onweer legbaar bewijs, dat de Veroor deelden terechtgesteld zijn. In het gerechtsgebouw te Neuren berg zelf proeft men de groeiende spanning slechts aan uiterlijkheden. Er wordt gewerkt aan de installa ties, die het gesproken woord bui ten de rechtszaal moeten brengen. Er heerscht een schoonmaakwoede teneinde de vele hooge gasten, w.o. vermoedelijk gen. Eisenhower, te kunnen ontvangen. Dagelijks komen de echtgenooten van de beschuldig den binnen voor het bezoek van een half uur, dat hun is toegestaan. De dames zijn de gasten van de Amerikaansche autoriteiten. ZIJ toonen zich aan de gezamenlijke maaltijden uiteraard zeer gedepri meerd, met uitzondering van Em my Goering. Een bepaald soort gastvrijheid geniet Streicher's vrouw, niet anders genoemd dan „Adele". Zij telt slechts de helft der Jaren van haar echtgenoot en zij is de eenige van de vrouwen der be schuldigden, die in een politiek in- terneeringskamp vertoeft. Zij was als Nazileidster opgesloten in een kamp te Moosburg bij München en werd dezer dagen voor een bezoek aan haar man naar Neurenberg ge bracht. De vrouw van Seyss-Inquart is nog niet gearriveerd. De uitspraak van het vonnis zal door 1100 personen in het ge rechtsgebouw aanhoord worden. De rechtszaal zelf heeft een capaciteit van zeshonderd personen doch. daarnaast zijn in drie zalen vijfhon derd plaatsen beschikbaar en hier zijn luidsprekers aangebracht. Ia het gerechtsgebouw zijn thans voor diverse installaties 125 mijl draden aangebracht. Van de rechtszaak be staat negentig duizend meter ge luidsfilm, terwijl het gesprokene voorts op zevenduizend gramofoon- platen is vastgelegd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1