Treffende plechtigheid hij de Rijnbrug te Arnhem Parlementair jaar zonder ceremonieel geopend In aanwezigheid van de Koningin en gen.-majoor Urqahart Dr. Beel werklustig gestemd Hun is de overwinning Minister Gielen onthult plannen tot onderwijshervorming Historisch filmdocument van het helden-epos bij Arnhem DE VREDE IN DE BIOSCOOPWERELD WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1946 PAGINA 3 ARNHEM HET MEKKA DER ENGELSCHEN Bij de Rijnbrug ff ff Be vrij dings vuur reeds in Brussel Veel enthousiasme bij de wielrenners A Generaal XJrquhart, commandant der Britsche en Poolsche Air bornes, die twee jaar geleden de „Battle of Arnhem" leverden, verblijft tijdens de herdenkingsplechtigheden bij den Commissa ris der Koningin van Gelderland, jhr. Quarles van Ufford. De generaal in den huiseljjken kring bij zijn gastheer te Arnhem „Wilde" ondernemers blijven uitgesloten EERSTE KAMER Zuivering der Nederl. ridderorden De heldenslag aan Waal en Rijn b(j Arnhem is gisteren herdacht met een groote plechtigheid by de Rijnbrug, in aanwezigheid van H. M. de Koningin en generaal-majoor Urquhart, bevelhebber der Britsche en l'ooische luchtlandingstroepen. De generaai wees in zijn rede er met nadruk op, dat Arnhem in de toekomst het Mekka zal zijn van zeer vele Engelschen. Na de herdenkingsdiensten des morgens op het kerkhof werd om precies 12 uur een plechtigheid gehouden bij het Airborne-monu ment, dat verrezen is tegenover hotel „Hartenstein", eens de plaats, waar het hoofdkwartier van de Airbome-troepen gevestigd was. Het monument is een zuil uit bak steen opgetrokken, waarop onder aan in reliëf eenlge vliegtuigen en aan parachutes hangende soldaten zijn aangebracht en tevens op symbolische wijze tot uitdrukking is gekomen de daadwerkelijke hulp van de burgers van Oosterbeek aan de strijdende sodaten. Ondef de militaire autoriteiten waren o.m. aanwezig luttenaat-ac- miraal C. J. L, Helfrlch, luitenant- generaal mr. H. J. Kruis en schout- by-nacht N. A. Bost van Tonnin gen, chef van het militaire huis van H.M. de Koningin. Van de zij de der regeering waren aanwezig de minister van Oorlog, luitenant-ko lonel A. H. J. L. Fiévez en de minis ter van Buitenlandsche Zaken, mr W. C. G. H. Baron van Boetzelaer van Oosterhout. H. M. de Konin gin Inspecteerde de eerewacht, wel ke betrokken was door een batal jon luchtstrijdkrachten uit Breda. De heer J. J. Talsma, burgemees ter van Benkum, voerde het woord. Dit monument houdt een belofte In voor de toekomst, aldus spr. Wij waren één met onze geallieerden in den strijd, wij zullen één zijn met hen, ln onze pogingen een betere wereld te scheppen. Hierna legde H.M. de Koningin onder doodsche stilte een krans bij het monument. Vervolgens trad generaal Ur quhart naar voren, die verklaar de door al deze teekenen van onderlinge vriendschap zeer ge roerd te zijn. Hij uitte zijn be wondering voor het monument en dankte H.M. de Koningin voor de groote eer, welke zij door haar aanwezigheid aan de Airbornes bewees. Aan den burgemeester van Ben- kutn bood hij vervolgens het don kerroods vaandel met het licht blauwe wapen der Airbornes, een gevleugeld paard, waarop een strij der met een lans zit, aan. Te midden van de ruïnes bij de beruchte Bynbrug in Arnhem werd op de grondvesten van de totaal vernielde Van Limburg-Stirumschool, waar aooveel Airbornes in 'n gevecht hun leven lieten, de derde herden kingsplechtigheid gehouden. Om 4 uur arriveerde H.M. de Koningin, ter wijl het muziekcorps van de lucht strijdkrachten, afdeelino' Breda, het Wilhelmus speelde. Hierna sprak jhr. Quarles van Ufford, commissaris der Koningin van Gelderland. Hij her innerde eraan, hoe op deze plaats vele Airbornes ln de felle gevechten den dood vonden. „De strijd om Arnhem", zoo vervolgde spr., heeft een volkomen onvoorzien resultaat gehad: het samen doorgemaakte leed heeft een hechte persoonlijke vriend schap tot stand gebracht, waardoor deze dag niet alleen- een tijd van her denking, maar ook een tijd van vriendschap-verheugenis is gewor den." Burgemeester J. J. Matser van Arn hem, bracht in aijn rede dank aan H.M. de Koningin en generaal Ur quhart voor hun komst. Als laatste besteeg generaal B. E. Urquhart hte podium. Hij herinnerde eraan, hoe vorig jaar honderden Air bornes deze herdenking hebben mee gemaakt. De meesten hunner zijn nu echter gedemobiliseerd, zoodat er veel minder zijn gekomen. Er zijn echter veel familieleden van gesneu velde soldaten meegekomen. De aan vraag. overtrof verre de plaatsruimte, zoodat volgend jaar nog vele anderen zullen komen. Het hoofddoel van dezen tocht Is eer te bewijzen aan hen, die hun leven verloren en ook de vriendschapsbanden met Neder land te toonen. „De familieleden van de ge sneuvelden zullen", zoo zeide hij, „teruggaan met mooie en teedere herinneringen aan dezen dag. Arnhem zal in de toekomst het Mekka zijn van vele Engelschen, omdat de naam zsooveel voor hen beteekenrt" Hierna begaven allen zich, onder het spelen der volksliederen, te voet naar het monument, dat by de splitsing van de wegen naar den cprit van de Bijnbrug staat, temid den van dat gedeelte van Arnhfm dat wel buitengewoon geleden heeft door de gevechtshandelingen van 1944. Nog steeds bestaat het monu ment uit een gedeelte van een pi laar van het totaal verwoeste palets van Justitie. Voor dit zeer eenvou dige monument legde H.M. de Ko ningin als eerste een zeer grooten krans. Hiermede was de plechtigheid, welke door duizenden belangstellen den werd bygewoond, ten einde. De bekende K.L.M.-piloot 3. J. Homlong, die o.m. gezagvoerder was bij de vlucht van de Fokker F-^-18 „Snip" naar West-Indië in Decem ber 1934, is aangesteld als inspecteur van het vliegbedrijf voor algemeene inspectie-aangelegenheden. (Van onzen parlementairen rédacteur) Dr. L. Beel heeft Dinsdagmiddag in het gebouw der Tweede Kamer in de vereenigde vergadering de Staten-Ge- neraal namens H.M. de Koningin ge opend. Den traditioneelen derden Dinsdag ten spyt was het ceremoni eel hoogst eenvoudig. Niettemin was de gebeurtenis belangwekkend, aan gezien we nu elndeiyk aan een nor maal parlementair laar beginnen met een heelemaal echte volksverteg n- woordlglng. Het eenlge onechte was nog maar, dat het de minister-pre sident was en niet de Koningin ln haar gouden koets, die men op het Binnenhof zag verschijnen, doch dit was dan ook het laatste overblijfsel van alle onregelmatigheden, die onze parlementaire Instellingen hebben ge schokt. Dr. Beel bleek in zyn korte toe spraak uiterst werklustig te zyn ge stemd. Met. bet beeld van de over den schouder geslagen spade, maakte hij het den Staten-Generaal duidelijk, dat de regeering thans eens goed aan den slag wil gaan, zoodat de parle mentariërs het zich voor gezegd kon den houden, dat de tijd van eindeloos openen en sluiten van Kamers en eens een wetsontwerp of twee, drie afdoen om daarna eerst te wachten tot er weer een nieuw stukje van on ze parlementaire architectuur geres taureerd zal zijn, dat deze tyd van op halve kracht varen voorbij ls. En nauweiyks waren de Kamera geopend, of daar kwam minister Lief- tlnck om nog een nieuw en dierbaar stuk traditie te herstellen. Hij kwam met het koffertje, dat hij met veel geklik van sloten opende om daaruit te halen, keurig met een oranje lint byeen gebonden, de begrooting, lief present van de regeering aan de ver tegenwoordigers des volks. Op het aandoenlijke moment, waarop de mi nister haar bij den griffier der Twee de Kamer ging deponeerep, voelde WJ zich genoopt enkele toepasseiyke woorden te spreken. Het was bepaald treffend. Op de nominatie voor het voor zitterschap, die de Kamer vervolgêns opmaakte, werd weer als eerste ge plaatst mr. J. H. H. van Schalk, als tweede mr. Joekes en als derde de heer Smeenk. Donderdag zal de Ka mer de afdeelingen trekken en dan kan de voorstelling een aanvang ne men. Ter herinnering aan den slag om Arnhem werd in te genwoordigheid van H.M. de Koningin en talrijke familie leden der gevalle nen door generaal Urquhart een mo nument onthuld te genover het voor malige hoofdkwar tier van de 1st Air- borne Division. H.M. de Koningin legde een krans neer aan den voet van het gedenkteeken. Nadat H.M. op het podium plaats ge nomen had, hield de voorzitter van het Oosterbeeksche Air borne comité een toespraak, waarin hij het monument wijdde aan generaal Urquhart. Daarna legde H.M. de Ko ningin een krans aan den voet van het gedenkteeken. f T~ -X - v f „Deze herdenkingsplaquette is gemaakt uit het metaal van een van de neergestorte zweefvliegtui gen, die de Britsche eerste lucht landingsdivisie den strijd bij Arnhem indroegen op 17 Septem ber 1944", staat in het Engelsch op het lichte metalen plaatje dat iede re genoodigde gisteravond op de wereldpremière van de film „Theirs is the gloryin het Luxor-theater te Arnhem ontving. Op den ach terkant ervan is het wapen van de Airbornes afgebeeld. In de zaal hadden de deelnemers aan de „Arnhem pilgrimage" hun Zooals bekend, zijn Maandagavond Efindhovensche wielrenners met bet bevrijdingsvuur uit Bayeux (Norman- dië) vertrokken, waarmee hedenavond te Eindhoven het vreugdevuur ont stoken zal worden, ter herdenking van de bevrijding van de „lichtstad", nu twee jaar geleden. Dinsdagavond om half zes, Ne- derlandsche tijd, is de groep on der groote belangstelling reeds in Brussel gearriveerd. Het was een interessant gezicht de groep ren ners in hun Oranje-truien, met in hun midden fakkel-drager Piet Ekelmans, door de drukke stra ten van de Belgische hoofdstad te zien rijden. Zooals ook onderweg bleven overal de menschen staan, en staarden verwonderd naar wat hun onbegrijpelijk leek, tot de opschriften op de autobus hen duidelijk maakten wat er aan de hand was. Nadat de troep Bayeux had verla ten, werd in snel tempo Maandagavond Rouen bereikt. Ongeveer vier uur re den de renners door, terwijl het al donker was, om ln ieder geval het vastgestelde programma voor dien dag af te werken. De eerste 80 kilometer werden in twee uur afgelegd en over de rest van den afstand werd een gemiddelde van 35 kilometer gereden. Gisteren werd op het traject Rouen —Brussel, dat ongeveer 350 K.M. lang was, een gemiddelde van 38 kilometer bereikt. Natuurlijk gaat het hier niet om een wielerwedstrijd, maar het moet toch gezegd worden, dat de renners hun uiterste best doen, om den tocht te doen slagen. Enthousi asme moet veel vergoeden wat door gebrek aan deviezen aan comfort wordt gemist. Arnhemsche vrienden en andere genoodigden plaats genomen en dit publiek leefde intens mee met de gebeurtenissen op het witte doek, welke velen nog zoo versch ln het geheugen liggen. Tevoren werd een film van het Canadeesche leger vertoond over de gevechten ln Ne derland en de bevrijding. Deze sce nes weten nog steeds, speciaal bij plechtige herdenkingen, het pu bliek te ontroeren. Jetje van Kadio-Oranje zong eenlge toepasselijke Ehgelsche en Neder- landsche liedjes en toen zag men het gebeuren van September 1944 weer voorbij trekken. De voorbereiding ln Engeland, de vlucht in de „Gliders" en „Dako ta's" de sprong boven vijandelijk gebied, de landingen van de „Gli ders", de wanhopige gevechten 0111 de brug, het hoofdkwartier in „Hotel Hartenstein" ln Oosterbeek, de food- droppings, die ln vijandeiyke secto ren vielen, de eindelooze rij van gewonden, en tenslotte de terug tocht over den Kijn. Met de Airbornes ln de film ver heugde zich het publiek, toen de hatelijke Dultsche stem die tot overgave maande, door een granaat het zwygen werd opgelegd. Met ont roering zag men father Dijker, den Nederlandschen priester, die in het ziekenhuis het werk van zijn gesneu velden collega had overgenomen. Men lachte om grapjes, die de Engelschen zoo langs hun neus weg maakten en toen bijna op het eind van de film de achtergebleven gewonde sol daten door een Nederlandsche wer den getroost, was het doodstil ln de stampvolle zaal. Het is een vreemde'gewaarwording Stanley Maxted 's avonds ln een tllm als oorlogsverslaggever gramo- foonplaten te zien maken als men hem 's morgens, ln burger, hetzelfde heeft zien doen op het verregende Airborne-kerkhof te Oosterbeek. Het Wilhelmus en het „God save the King" werden aan het eind van de voorstelling staande aangehoord. „Men moet niet spreken van een winnende en een verliezende partij, want beide zijn elkaar halverwege tegemoet gekomen", aldus verklaarde de directeur van den Ned. Bioscoopbond, de heer 3. G. 3. Bosman, op een persconferentie naar aanleiding van het accoord tusschen dezen bond en de Amerikaansclie „Motion picture export associa tion.'' De bond heeft aan deze M.P.E.A. dezelfde rechten toegekend als aan zijn andere leden. Zoo ls overeen gekomen, dat de bond het aantal bioscopen zal vergrooten en te doen moderniseeren voorzoover noodlg. Binnen 12 maanden zullen het Mi nisterie van Onderwijs en de bond een studie maken van het totaio aantal bioscopen, ln Nederland noo- dig, en zoodra de toewyzingen voor materiaal binnen zijn, zal de bond tot uitbreiding overgaan. Met name zal aan „Loew s International" ver gunning worden verleend voor den bouw van een premièrebioscoop aan de Weteringschans te Amsterdam. Voorts zal een nieuwe-zakencom- missie worden Ingesteld, die aan vragen voor nieuwe bioscopen zal behandelen en bestaat uit tweo exploitanten, twee filmverhuurders en een neutralen voorzitter, t.w. een der Dekens van de Juridische facul teiten der Ned. Universiteiten of een der directeuren van de Ned. musea, of een vertegenwoordiger van een der Kamers van Koophandel te Botterdam of Amsterdam, of een tegenwoordige of vroegere Ned. rech ter in het Hof van Internationale Justitie te Den Haag. De Baad van Beroep wordt op ongeveer gelijke wijs samengesteld. Die „Nieuwe zakencommissie" dient ervoor om het aantal bioscopen uit te breiden. De zes niet-leden van den bond krijgen nog zes maanden Ameri- kaansche films en dan wordt toe zending stopgezet. Ze mogen wel vragen om lid te worden van den bond, maa' dit verzoek is bereids afgewezen. De Amerikaansche filmmijen zul len niet voor 1 Jan. 1947 met het in roulatie brengen van films be ginnen om overstrooming van de markt te voorkomen, tenzij zij plaatselijk met exploitanten van bioscopen tot overeenstemming kun nen komen. En, naar de vertegen woordiger van de Amerikaansche mijen, de heer Chlldhouse, mede deelde, zijn er 50 van de 1700 ln Nederland no niet vertoonde Ame rikaansche films uitgekozen om ln Nederland ln roulatie te worden gebracht. Ze zullen echter worden voorgedraaid, zoodat men niet meer, zooals vroeger, een geheele produc tie zonder meer behoeft op te ne men. Getracht zal worden van de Nd. regeering te verkrijgen, dat 60% van de voor buitenlandsche films bestemde Ned. deviezen gereserveerd zullen worden voor Amerikaansche films. (Dus 40% voor Engelsche, Fransclie, Rus sische, enz. tcsanien). De heer Bosman sprak tegen, dat de Amerikanen 'n overheerschende positie op filmgebied zullen in nemen. Wel hebben filmverhuur- een groot offer moeten brengen. De „Oranje" zal Vrijdagmorgen a.s. niet ln Amsterdam, maar in Botterdam debarkeeren. Op den zelfden dag komt te Botterdam da „Indrapoera" met repatrieerenden uit Indië te Botterdam aan. (Van onzen parlementairen redacteur) De Eerste Kamer kwam Dinsdag middag na de opening der Staten- Generaal bijeen om verder te gaan waar zij eenige weken geleden ge. bleven was. Maar eerst vernam zij, dat de Koningin prof. Kranenburg opnieuw tot voorzitter heeft be noemd, waarna de voorzitter zijn ambt opnieuw aanvaardde met eenige ernstige woorden. Het wets ontwerp Zuivering van de Neder landsche ridderorden bewoog den heer Schneider (K.V.P.) tot feilen tegenstand op principieeie gronden Niet alleen, dat de heer Schneider het totaal verkeerd achtte om ook de ridderorden te zuiveren naar zijn oordeel moeten we zoo spoedig mogelijk een eind maken aan de zuivering instede van haar nog uit te breiden maar hij zag het ook ais volstrekt ontoelaatbaar, dat men ontheven kan worden van een orde, omdat men als vreemdeling aan den strijd tegen Nederland heeft deelge nomen. JDlt noemde de heer Schnei der Pruisisch en totalitair en in- druischend tegen ons recht, dat de oorlog als een staatsact ziet, ten aanzien waarvan de onderdanen slechts gehoorzaamheid verschuldigd zijn en geen persoonlijke verantwoor delijkheid dragen. Minister Beel gat dit allemaal niet toe, al was zijn ver weer nogal oppervlakkig. Hij meen de, dat men ten aanzien van vreem. delingen met de noodige omzichtig heid te werk moet gaan en hij zal hiermede wel bedoeld hebben.dat er een zeker soort van vreemdelingen onderscheiden dient te worden, dat wel degelijk verraderlijk tegen ons land geopereerd heeft. Het wetsont werp werd aanvaard met slechts vier stemmen tegen. Ook het wetje tot uitbreiding van het college van curatoren aan de universiteiten van vijf tot zeven ont lokte eenig debat. Prof. Woltjer zag er zelfs kans bij er een van zijn befaamde professorale en eindelooze redevoeringen over af te steken. Minister Gielen verdedigde het wei. nig importante wetje kort en kalm. Het werd bij stemming, op verlangen van prof. Woltjer gehouden, met glans aangenomen. Van meer belang zijn enkele plan nen, die minister Gielen onthulde met betrekking tot de onderwijsher vormingen. Hij verklaarde voor nemens te zpn binnenkort besprekin gen te gaan voeren over herzienin. gen van het Ulo-onderwijs. Voor het Middelbaar Onderwijs komt er een nieuwe lestabel en met ingang van het nieuwe schooljaar 1947 hoopt hij het muziekonderwijs op de Middel bare scholen zy het °P bescheiden schaal verplichtend te kunnen stellen. Dit is voorwaar goed nieuws. Ook de lichamelijke opvoeding zal tegen dien tijd verbeterd worden. Al deze herzieningen, zoo verklaarde de minister, kunnen aangebracht wordeu op grond van de bestaande wetgeving. Hij is niet voornemens over deze kwestie weer opnieuw commissies in te stellen. Er is nu lang gehoeg over gepraat, wij moe ten aan den slag gaan. Ook hier blijkt de regeering dus van plan niet alleen on» er met de spade over den schouder op uit te trekken, maar om haar spoedig te hanteeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3