Zë/c~rg|NTERHflTI0HAflL N Van paarlen, piraten en petroleum v. J Drievoudige rijkdom en plaag van de Bahrein-eilanden WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1946 PAGINA 5 Samenwerking van belanghebbenden VRIJHEID IN DE LUCHT De P.LC.A.O. Organsatie en exploitatie Technische taak Nationale grachtentocht Rectoraatsoverdracht te Nijmegen en Tilburg Rust van korten duur :;.;x x-x<.'.x>x V::: Nauwelijks een jaar na het einde; van den oorlog is de K.L.M. met den cnontbeerlijken steun van de betrokken autoriteiten er in geslaagd niet alleen haar vooroorlogsche luchtnet in Europa te herstellen en uit te breiden, maar ook de Nederlandsche vlag over oceanen te voeren en in andere werelddeelen ten toon te spreiden. Dit is ongetwijfeld een zeer belangrijk en verheugend feit, maar andere landen hebben evenmin stil gezeten, naar mr. P. H. Copes van Hasselt, directeur van den Rijksluchtvaartdienst en regeeringsvertegenwoordiger Dij de P.I.C.A.O., onlangs tijdens een kort verblijf in Nederland ver klaarde. Cok zij bevliegen luchtlijnen over de geheele aarde, of zijn druk bezig deze voor te bereiden. Omdat het vliegtuig het snelste vervoermiddel is, de meeste landen te klein in omvang zijn om uitslui tend nationaal luchtverkeer loonend te doen zijn en het luchtverkeer niet, zooals andere middelen van transport, door obstakels op den grond belemmerd wordt, heeft de luchtvaart een bij uitstek internationaal karakter. Aan den eenen kant behoeft het wel geen betoog, dat het luchtver keer, op grond van de bovenge noemde eigenschappen, in staat kan zijn een hoogst belangrijke rol te spelen bij den wederopbouw van de door den oorlog geteisterde werelden zulks niet alleen in economisch, maar ook in politiek opzicht, omdat het vliegtuig, beter dan welk ander communicatiemid del ook, de gelegenheid biedt tot veelvuldig persoonlijk contact en Jaardoor tot be tere verstand houding tus- schen de volke ren der aarde. Maar evenzeer spreekt het van zelf, dat, indien dit internatio naal luchtver keer niet aan bepaalde, in on derling overleg vast te stellen regels zou worden onderworpen en elk land zijn eigen bepalingen en voorschriften zou toepassen, een chaotische toestand zou ont- staafn, die juist een omgekeerde uitwerking zou hebben en tot in ternationale verwikkelingen aan leiding zou geven. Men heeft dan ook ingezien, dat internationale samenwerking een eerste ver- eischte is. Teneinde daartoe te geraken, kwamen eind 1944 te Chicago vertegenwoordigers van 54 lan den bijeen en legden den grondslag voor deze samenwer king, o.a. in den vorm van een Conventie, die voorziet in de oprichting van een internatio nale fcurgerluchtvaart-crgani- satie. De naam van deze in Canada, te Montreal, gevestigde organisatie is: Provisional International Civil Aviation Organization, afgekort tot P.I.C.A.O. De organisatie heeft een voor- loopig karakter, in afwachting van de ratificatie door het vereischte aantal landen van de zooeven genoemde Conventie, hetgeen ver moeöelijk begin volgend jaar het geval zal zijn, op welk cogenhlik zij permanent zal worden en I.C. A.O. zal heeten. Thans zijn 46 landen tot de or ganisatie toegetreden. Tezamen vormen zij de Assembly, welke eens per jaar bijeenkomt en de hoogste macht in de organisatie vormt. Is deze Assembly dus om een han delsterm te gebruiken de alge- meene vergadering van aandeel houders, het dagelij ksch bestuur wordt gevormd door een Council, bestaande uit de vertegenwoordi gers van 21 landen, waaronder Ne derland, gekozen uit de voornaam ste landen op luchtvaartgebied, doch zoodanig, dat een behoorlijke vertegenwoordiging van alle we relddeelen gewaarborgd is. Uit hetgeen hierboven over het ontstaan van de organisatie werd gezegd, kan men gemakkelijk haar doelstelling afleiden. Deze is zeer in het kort de bevordering van een veilig, ordelijk en efficient internationaal luchtverkeer: gelijke mogelijkheden voor ieder, en een een vergevorderd stadium van voorbereiding verkeeren. Aangeno men mag worden, dat alle bij de organisatie aangesloten landen de ze voorschriften in praktijk zullen brengen. In dit eerste technische onder deel van haar taak wordt de Coun cil bijgestaan en voorgelicht door het zgn. Air Navigation Committee, dat op zijn beurt weer een aantal „divisions", bestaande uit experts van verschillende landen op elk technisch gebied, onder zich heeft. Zijn de werkzaamheden van het Air Navigation Committee eenvou dig tedefinieeren door te zeggen, dat ze het geheele technische ter rein van de luchtvaart omvatten, moeilijker is het die van het Air Transport Committee te omschrij ven. Deze toch liggen op velerlei gebied: politiek, economisch, com mercieel, juridisch; wij kunnen het dan ook het best aldus zeggen, dat het Air Transport Committee de Council ter zijde staat door de bestudeering en de behandeling' in eerste instantie van alle vraagstuk ken van niet zuiver technischen aard, die verband houden met de organisatie en exploitatie van in ternationale Op vele internationale lijnen gebruikt de K.L.M. nieuwe machines De „Flying Dutchman" boven het Hollandsche polderlandschap ederiand neemt een belangrijke plaats in in het internationaal luchtverkeer. Die plaats moet behouden blijven, want ook een zoo groot mogelijke ontplooiing van onze nationale luchtvaart, hier en in de Ovorzeesche Gebiedsdeelen, is een essen- tïeele factor bij den wederopbouw van het Koninkrijk. Daarvoor is echter niet in de laatste plaats bekendheid met en belangstelling voor alles, wat de luchtvaart betreft, noodzakelijk. Derhalve geven wij gaarne plaats aan een zij het ook zeer globaal overzicht van wat de interantionale luchtvaartorganisatie te Montreal, de P.I.C.A.O., is en do-et. economische exploitatie van lucht lijnen. Met deze doelstelling voor oogen is de taak van de organisatie in hoofdzaak drieërlei: 1. Het scheppen van zoo gun stig mogelijke condities voor het vliegen en het zooveel mogelijk elimineeren van risico's door een behoorlijke organisatie op tacht- routes en landingsterreinen. 2. Het opheffen van belemme ringen en vertragingen, waaraan het internationale luchtverkeer onderhevig is tengevolge van voorschriften van administratie- ven of politieken aard. 3. Het daarheen leiden, dat het internationale luchtverkeer een instrument wordt van internatio naal vertrouwen en niet van achterdocht en strijd. De eerste taak is van zuiver technischen aard. Zij omvat vraag stukken van verbindingen, meteo rologie, luchtverkeersbeveiliging, inrichting van luchthavens, lucht waardigheid van vliegtuigen, be wijzen van geschiktheid van be manning e.d. Het enorme belang van uniformiteit op dit terrein en dus van gezamenlijke actie zal zonder nadere toelichting duidelijk zijn. Risico's kunnen slechts dan tot een minimum worden geredu ceerd, indien de piloten zekerheid hebben overal gelijke gebruiken en voorschriften aan te treffen, wanneer zij van land tot land vlie gen. Het is dan ook verheugend te constateeren, dat standaardbepa lingen op velerlei gebied reeds zijn opgesteld en voor het overige in luchtlijnen. Het Air Tran sport Committee bestrijkt een ge bied, waarop zich veel meer verschil van op vatting en van inzicht voordoet dan bij techni sche vraagstuk ken het geval 's. Het is gemak kelijker het eens te worden over sterkte-eischen van vliegtuigen en een behoorlijken weerberichten- dienst dan over het openstellen van grenzen voor het internationale luchtverkeer en het afschaffen van protectionistische en andere, de luchtvaart belemmerende, bepalin gen in de nationale wetgevingen En toch is dit een absoluut ver eischte voor -• en gezonde ontwikke ling van het wereldluchtverkeer. Met voldoening kan ech ter worden vastgesteld, dat wij ook in dit opzicht op den goe den weg zijn. Een kleine 30 landen hebben met elkaar een overeenkomst gesloten, krach tens welke zij wederkeerig vrijen doortocht door de lucht boven hun gebied verleenen, zoomede het recht aldaar te landen voor het innemen van brandstof, het uitvoeren van reparaties e.d. Het is duidelijk, dat Nederland, dat eeuwenlang, sinds Hugo de Groot's „Mare Liberum", voor vrij heid ter zee op de bres heeft gë-> staan, zich schaart aan de zijde van hen, die het principe van een volledige vrijheid in de lucht hul digen; een beginsel trouwens, dat hoe langer hoe meer aanhangers krijgt en dat, naar wij hopen, bin nen afzienbaren tijd tot een uni forme regeling op die basis zal leiden. Het is de taak van de P.I.C.A.O., en in het bijzonder van het Air Transport Committee, aan deze materie doorloopend aandacht te besteden. Het vliegtuig doorklieft de vrije luchten smeedt banden die langen tijd noodgedwongen verbroken waren, weer aaneen. De start van het eerste vliegtuig naar Batavia, 10 November van het vorig jaar, verwekte veel enthousiasme op 't gehavende Schiphol Er zijn gezegende en gevloek te eilanden op deze aarde- Er zijn er, die behalve met vele zegeningen ook met vele plagen bedacht worden. Tot deze laatste groep zou men de Bahrein-eilanden in de Per zische golf kunnen rekenen. De belangstelling, welke deze eilan dengroep den laatsten tijd ge niet door de Bntsche en Indi sche troepen-zendingen, is voor de buitenwereld weer eeniger- mate getaand. De spanningen achter de schermen zijn echter allerminst afgenomen. De linksche Tuöeh-partij in Iran heeft de Iraansche regiering in een motie uitgenoodigd tegen deze Eritsche onderneming een tegenzet te doen. De inspiratie hiervoor komt van verder dan uit de ka mers van de leiders van deze par tij. Moskou heeft niet voor niets protest aangeteekend, want van heel ver werpt ook de Russische regeering een blik cp de petroleum- velden van dezen Iraanschen ar chipel. Petroleum vormt den tegenwoor- digen rijkdom van het gebied. Maar in een romantischer en geheimzin niger tijd oefenden andere redenen hun aantrekkingskracht uit. Want de reiziger, die vandaag het eiland bezoekt en niets anders dan mas ten en boortorens ziet, zou aller minst kunnen vermoeden, dat een aantal jaren geleden de paarlen van Bahrein 'n even grooten roem hadden als zijn petroleum vandaag. En wanneer hij in de haven de tankbooten ziet, heeft hij eenige fantasie noodig om zich voor te stellen, dat nog niet eens zoo heel lang geleden piratenschepen in de baaien van het eiland voor anker lagen. Het is al weer vele jaren ge leden, dat dit eiland door Arabië werd ingelijfd. Het is onbekend" of de toenmalige bewoners er mee in genomen waren of niet. Maar die be woners zijn er zeker niet slechter van geworden, want via de Arabi sche en Indische handelaren wer den de Bahrein-paarlen, de schoonste en grootste van de we reld, over vele werelddeelen be roemd en gezocht. Maar paarlen lokken behalve Lenige, sterke mannen duiken bij de Bahrein-eilanden in de Perzische golf naar paarlen, een der rijkdommen en plagen van dezen eilandengroep handelaren ook andere soorten menschen aan. Eén was er berucht en gevreesd: Muheddin, de piraat. Het zou een lang verhaal worden om al de avonturen en belevenis sen van dezen man te beschrijven. In vele opzichten handelde hij an ders dan zijn tijdgenooten. Muhed din trouwde, om een voorbeeld te noemen, niet met een Muselman- sche schoone. Neen, hij zocht het verder en koos een Engelsch meisje, dat hem op al zijn tochten volgde. Tot aan dit alles een einde kwam en een Fransch eskader hem te vaak en te dicht op de hielen zat. Muheddin verhuisde en laadde zijn in 25 jaren „verzamelde" schatten 1500 stukken goud en edelsteenen in kisten en trachtte de hoofdhaven van Bahrein te ver- Op 21 en 22 September organi seert de K.AJR. en Z.V. „De Hoop" te Amsterdam opnieuw den vorig jaar voor heit eerst verroeiden grachtentocht en -wedstrijd. De tocht is op Zaterdag. Start en fi nish zijn „De Punt" van het voor malig clubgebouw van De Hoop aan de Weesperzijde. De tocht voert de deelnemers (niet minder dan 415 inschrijvingen van 18 ver- eenigingen uit het geheele land zijn binnengekomen) over een tra ject van ca. 20 km. door 35 grach ten met als uiterste punten: Apol- iohai, Prinseneiland, Oude Zijds Kolk, Uilenburgergracht en Plan tage Muidergracht. Zondag 22 September wordt de wedstrijd gehouden, vanaf hetzelf de punt. Deze wedstrijd voor wher ries is verdeeld in vijf klassen en zal een traject beslaan van ca. 10 km., door 14 grachten met ais hoofdpunten: Leidsche- gracht, Reguliersgracht, Brouwers gracht, Waalseilandsgracht en Plantage Muidergracht. Voor dezen wedstrijd schreven 40 ploegen in. De rector magnificus der R. K. Universiteit., prof. dr. J. D. M. Cor- nelissen die dit jaar als zoodanig af trad, heeft Maandag het rectoraat overgedragen aan prof. dr. A. J. M. Mulders. Prof. Cornelissen gaf hierbij het gebruikelijke verslag van de lot gevallen der Universiteit gedurende 1945—1946. In het auditorium van het conser vatorium der R. K. Leergangen te Tilburg geschiedde eveneens de rec- toraats-overdracht bij gelegenheid van de opening van het 20ste studiejaar der Katholieke Economische Hoogc- 6chool. laten. Maar te laat juist op dat moment naderden de Fransche schepen en eenige goedgerichte scheten deden de schepen mét de schatten in de diepe haven ver dwijnen. Zoo eindigde ook deze faam én plaag van Bahrein. Lang werd het eiland niet met rust gelaten. Want wat is per slot van zaken 20 jaar voor een eiiand van honderden decenniën? Het was in 1930. dat een Nieuw- Zeelander met een beroemden naam, Franck Holmes, zich meer dan ge woon voor Bahrein ging interessee. ren. Hij ontdekte er petroleum en trachtte den sultan tot het geven van concessies over te halen. Maar deze vroeg hem verstoord, waarom hij het geluk en de rust van het eiland wilde verbreken. Maar we zeiden reeds, dat Eahrein tot de eilanden gerekend kan worden, die zoowel een zegen als een vloek heb ben meegekregen. Want er mogen schitterende paarlen zijn geweest en de petroleum kan in het heden rijke inkomsten opleveren, water is er bijna nooit geweest. En dit speel de Holmes uit. In een onderhoud verklaarde hij den sultan, hoe in een gebied, waar petroleum gevon den wordt, ook meestal water voor komt. De sultan begon meer inte resse te tconen en toen korten tijd later inderdaad de eerste water straal uit den zandigen bodem op sprong, teekende hij de concessie- en den nieuwen rijkdom. Wat is er sindsdien niet gebeurd? Er zijn torens gebouwd en putten geslagen, buisleidingen aangelegd en huizen opgetrokken. Milliarden zijn er besteed aan het paarlen. en piraten.eiland van weleer. Maar de sultan heeft gelijk ge had. Want waar is de rust, waar de vrede gebleven? Het is een eiland van spanningen geworden. Engeland vindt het belangrijk. Amerika heeft er zijn belangen en Rusland ziet van verre nauwlet tend toe. Paarlen, piraten en petroleum, de drie gezellen van de Bahrein, eilandengroep. Welke van de drie de slechtste vriend is, zal de toe komst moeten uitmaken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 5