Zienswijze van Wallace BUIIGE LINTJESREGEN D Brief aan Truman gepubliceerd Eenheidspartij in een moeilijk parket THEIRS IS THE GLORY Een indrukwekkende film Katholiek Thuisfront" zorgt voor onze militairen OLIE OP HET VUUR Russen slaags met Amerikanen WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1946 PAGINA 6 Buiienlandsch overzicht Op het Airborne-kerkhof te Oosterheek werd, in tegenwoordigheid van gedemobiliseerde leden der 1st Airborne Division en nabe staanden der gevallenen een plechtige H. Mis opgedragen „NIEUWE NEIGING TOT ATOMISCHEN OORLOG" Naar aanleiding van Molotof's verklaring SONEI VRAAGT GRATIE Koningin legt krans bij Woeste Hoeve Eenige van de duizenden Pool sche weeskinde ren in het Katho lieke weeshuis te Lublin, waar zij onderzocht en verzorgd worden met de medewer king van het Poolsche Roode Kruis. Het mee- rendeel van de kleeding, de me dicijnen en vita- mine-praepara- ten ivordt ver schaft door het Amerikaansohe Roode Kruis Engelsche viering van Arnhem-dag Hoozen op het eene buurtje, in het andere geen spat Het geheim van de eendracht Tientallen plannen De eerste activiteiten Ofschoon president Truman aich oneens heeft verklaard met de op merkingen over de Amerikaansohe politiek, die zijn minister Wallace heeft geuit, en ofschoon de minister van Buitenlandsche Zaken, Byrnes, den aegepalm zwijgend heeft wegge dragen, toch hebben de woorden van Wallace wel eenigen invloed op de buitenlandsche politiek der V S. Rusland kan er nu meer dan ooit van overtuigd zijn dat een groote groep Amerikanen niet achter Byr nes staat, en Engeland moet met sterker wantrouwen dan voorheen zijn bondgenoot van thans in het oog houden. Een eerste gevolg vau Wallace's rede lijkt ons, dat aan den eenen kant Rusland nog meer dan vroeger voorstander zal aijn van traagheid in de beslissingen óver het lot der wereld. Het is niet twijfel achtig of de buitenlandsche politiek zal een inzet vormen van de ko mende verkiezingen in de V.S.. en naar men zegt nemen de kansen van Truman met den dag af. Het schijnt mogelijk dat er een regeering komt die meer in de lijn van Roosevelt- Wallace, dan in die van Truman- B'yriu's zal handelen. Er is den Rus- fen uiteraard alles aan gelegen, te Jrachten op het oogenblik waarop dit Aal zijn beslist. De verkiezingen voor het Congres, die over enkele weken gehouden gaan worden, zullen wel reeds eenigszins een thermometer voor deze kwestie zijn. Aan den anderen kant staat dau Engeland, dat de groote besluiten vóór den critieken datum wenscht genomen te zien. Aan dien kant staat ook Byrnes zelf. En misschien moet men de haast, die Engeland en Amerika in deae dagen hebben om de Duitsche kwestie, dat belang rijkste van alle internationale pro blemen, op te lossen, wel opvatten als een teêken van onzekerheid over het aanblijven der huidige Ameri- kaansche regeering. De rede van Wallace heeft haat Uitwerking tot in Argentinië, China, Turkije enz., .in alle landen die of bi) Amerika steun zoeken tegen Rus land of omgekeerd tegen de V.S. de hulp der Sovjet-Unie inroepen. Zij heeft haar uitwerking op de Vredes conferentie, op den Veiligheidsraad, op de Atoomcommissie. Haar alge- meene strekking' is die van een ver zwakking der Amerikanen tegenover Rusland. Het zou ons niet verwon deren als Molotof, Wysjinski, Gro- myko een feller toön zouden aan slaan op de internationale bijeen komsten. hetgeen dan ongetwijfeld v/eer forsche woorden van Bevin, mis. schien ook van Byrnes, zou uitlok ken. Ben bijdrage tot de rust en de gematigdheid op de conferenties kunnen wij in Wallace's woorden dan ook niet onmiddellijk ontdekken. Hij gooide olie op het vuur. Vijf soldaten van het Roode Le ger hebben, gewapend met sten- guns, Zaterdag een aanval gedaan op den Amerikaanschen militairen politiepost bij Tempelhof (Berlijn), waar bloedvergieten ternauwernood werd voorkomen. Zeven Ameri- kaausche soldaten stelden zich ins- gelijks met een stengun om de Russen op, toen deze op het punt stonden het vuur te openen. Het gebouw werd afgezet door een af- deeitng lichte pantserwagens, mt- trailltsten en gewapende militaire politie. Het incident begon, toen de Rus gen uitlevering vroegen van „twee verraders van de Sovjets", een mar. van Poolsche afkomst en zijn vrouw, een Oekrainsche. Toen ge zegd werd, dat het verzoek langs de officieele kanalen geleid moest worden, gaven de Russen bevel, den man en de vrouw met geweld te verwijderen. Nadat het Amerikaan- sche vliegende eskader uitgerukt was en de Russen een telefoontje hadden gekregen van het hoofd kwartier, koos men een rustiger weg. De kwestie is sindsdien in noimale banen geleid. De Sovjet- Russische provoost-generaal te Berlijn heeft aan de Amerikaansohe autoriteiten excuus aangeboden. De vrouw is aan de Sovjetpolitie uitgeleverd. De Amerikanen hebben echter geweigerd den man uit te leveren. Henry Wallace heeft in een brief aan president Truman d.d. 23 Juli, welke nu eerst is vrij gegeven, aangedrongen op „het in- toomen van een nieuwe neiging tot isolationisme en een rampza ligen atomischen wereldoorlog." In den brief van 3000 woorden schrijft Wallace o.m.: „Er is eenige reden om te vreezen, dat wij te veel naar isolationisme, dat als realistisch wordt voorgespiegeld, overhellen. Hoe Naar aanleiding van de verkla ring van Molotof aan een pool- schen correspondent, dat de Poolsche grenzen reeds zijn vast gesteld en niet meer aan een herziening onderhevig zijn, ver- keeren de leiders van de commu- nistisch-sociaiistische eenheids partij in Duit'schland in een moeilijk parket. Molotof beweer de, dat de nieuwe Poolsche grenzen in het Westen slechts nog door een internationale conferentie bekrachtigd moeten worden, maar overigens volgens de overeenkomst van Potsdam zijn bepaald. De leiders van de socialistische eenheidspartij in Duitschland heb ben echter in hun redevoeringen tijdens de verkiezingscampagne den Duitschers steeds verzekerd dat de huidige Oostelijke grens slechts een tijdelijk karakter heeft. De Japansche oorlogsmisdadiger Sonei heeft tot dr. van Mook een verzoek om gratie gericht. Een be slissing zal worden genomen wan neer de noodzakelijke adviezen zul len zijn ingewonnen. Uit gezagheb bende bron wordt vernomen, dat, indien er geen gratie zal worden verleend, Sonei zal worden geëxe cuteerd door een vuurpeleton op een der eilanden in de nabijheid van Batavia. H.M. de Koningin heeft gisteren op weg naar Arnhem, ter bijwo ning van de herdenkingsplechtig heden aldaar, haar tocht "bij Woeste Hoeve onderbroken en een door haar zelf vervaardigden krans gelegd op de plaats, waar slachtoffers der Duitsche terreur zijn gevallen. moeten de acties der V.S. sinds V.J.- day, als b.v. de proeven met atoom bom, het plan om Lat ij nsch-Amerika van onze wapens te voorzien enz. den anderen landen toeschijnen? De Russen zullen hun pogingen ter vervaardiging van bommen verdubbelen en ook be sluiten hun „veiligheidszone" uit te breiden. Ondanks onze protesten zullen de Russen trachten hun vei ligheidszones in Oost-Europa en het Midden-Oosten uit te breiden. Dit i3 uit militair oogpunt nog gering, ver geleken bij onze bases in Groenland, Okinawa etc., duizenden mijlen van onze kusten gelegen. Het niet-opge- ven van onze plannen kan slechts een bewapening met atoomwapenen ten gevolge hebben. Wij moeten trach ten uit te vinden, waarom Rusland ons wantrouwt en wij Rusland. ,De leening aan Engeland en het weigeren van een leening aan Rusland is van Russisch standpunt te beschouwen als een versterking van een anti-Sov- jet-blok. Wij moeten echter begrijpen, dat er geen wereld kan bestaan, in dien de V.S. en de Sovjet-Unie niet kunnen samenleven. Wij moeten be reid zijn economische besprekingen met de Russen te beginnen, zonder a priori voor de Russen moeilijke eischen te stellen. Wallace heeft dezen tekst zon der permissie van Truman vrij gegeven. Wallace zal zich mor gen naar het Witte Huis begeven en Truman aldaar ontmoeten. De „New York Times" oppert, dat Truman Wallace zal verzoe ken af te treden. De brief van Wallace, aldus het Witte Huis, werd geschreven in antwoord op een verzoek van Truman, dat hij in Juli tot alle Amerikaansohe ministers richt te. Dezen werden verzocht een memorandum in te dienen, waarin zij hun zienswijze t.a.v. de Amerikaansche buitenland sche politiek uiteen moesten zetten. Volgens een verklaring in Wash ington zal ,,elke toekomstige rede voering van Wallace mogelijk door het departement van Buitenland sche Zaken gezuiverd" worden, voordat aij publiek wordt gémaakt". Bi,j de beoordeeling' van een film als deze, welke den heldhaftigen strijd der Engelsche paratroops in den Moedigen strijd om Arnhem weergeeft, spreekt het gemoed een woordje mee. Men kan als Nederlan der moeilijk onbewogen blijven bij de aanschouwing van deae worste ling, waarbij men duizenden jonge kerels ziet strijden en sterven op ae wegen en m de bosschen, die onze weg'en en onze bosschen zijn en waar Nederlandsche namen en aandui dingen op muren en mijlpalen o is herinneren aan het feit, dat w ij het zijn, voor wie deze Jonge Engelsche mannen vielen: 8000 van de 10.000, tegen een geweldige overmacht van vijanden. Nu en dan is het niet moeilijk den kritischen zin in te schakelen en dit geschiedt dan voornamelijk op die plaatsen, waar de film kennelijk een reconstructie verraadt. Als zoodanig is de actie zeker niet onverdienste lijk in elkaar gezet, maar de regel rechte documentaire episoden, dia krachtens hun eigen beteekenls spre ken en In een levendige opeenvol ging dramatische kracht verkrijgen, bekoren het sterkst, indien men hlei van bekoren spreken mag. Een enkele maal is de humor iets geforceerd en aangezien zij ach teraf werd aangebracht eenigs zins bitter, doch in het algemeen kan men de film bewonderen om haar beheerschtheid, haar directe werking en haar sportiviteit. De Duitschers, voor ons gevoel nog al tijd de oorzaak van deae slachting, worden nergens goedkoop bejegend, behalve daar, waar zij het volop ver dienen, als zij namelijk de dapper heid van hun tegenstanders ln twij fel trekken door hen uit te noo- digen tot volledige overgave. Daar anwoorden de jongens op met een handgranaat en een bevrijdend ap plaus. Het sterkste en trouwhartigste stuk van de film treft men aan in den terugtocht, waar de boot onder den voortdurenden kogelregen de rivier oversteekt ln een bijna einde loos va-et-vient met onheilspellende vuren op den achtergrond. Hier be reikt de filrn een beklemming, die de werkelijkheid vrijwel volkomen suggereert. Andere momenten, als b.v. het da len der duizenden parachutisten, zijn schilderachtig, doch blijven een schouwspel zonder veel dramatische beteekenis. Al kan men de film geen geraf fineerde Interpretatie noemen van een wonderlijk heldhaftigen strijd, zooals men die met name van Capra had kunnen verwachten, zy zal nochtans het Nederlandsche hart niet onberoerd laten en voorgoed de overtuiging bevestigen, dat deze dap pere Engelsche Airbonre-Division tot het uiterste vocht voor onze vrij heid en tegen- de machlge duister- lingen, die deze vrijheid Wilden ver nietigen. Men ga dus deze film aten en danke God. Dbg. herdacht op den tweeden verjaardag van den slag, die een eind aan den oorlog had kunnen maken. Gewonde oudstrijders sommige op krukken, sommigen nog ln verband werden uit het ziekenhuis naar Salisbury Wiltshire gebracht om een herden kingsparade bij te wonen van 1300 parachutisten en glider-piloten der eenhejden, die aan de heldhaftige poging der Britsche luchtlandings divisie in 1944 deelnamen. Met medailles getooide overlevenden van den bloedigen veldslag marcheer den door Whitehall naar de Cenotaph. In een eenvoudige plechtigheid legde kapitein Victor Maclaine, een glider- piloot, een krans aan den voet van de Cenotaph ter nagedachtenis vau zijn gesneuvelde kameraden. Tien Nederlandsche auteurs, onder wie Maurits Dekker, Anthonie Donker, Theun de Vries en V. E. v. Vriesland, hebben een oproep aan hun binnen- en buitenlandsche collega's gedaau om zich bij hen aan te sluiten in een internationalen bond van voor uitstrevende auteurs. (Van onzen parlementairen redacteur) g lange lijst van koninklijke onderscheidingen is gisteren uiteraard in politieke kringen een zeer druk becommenta rieerd onderwerp van gesprek ge weest. Commentaar, waarin men be halve veel voldoening en instemming ooit verwondering en zelfs wel crl- tiek vernam. Verheugenis hoorde men over menige verdiende onder scheiding van vele prominente Nederlanders, die tijdens den oorlog zich hebben doen kennen als ware leiders van hun volk. Bijzonder de katholieken verheugen zich zeer over de uitzonderlijk hooge onderschei, ding de hoogste die de regeering schenken kan, het grootkruis van Het groote appèl der Katho lieke Actie aan Katholiek Ne derland voor een goede en zoo uitgebreid mogelijke militairen- zorg, is alom met groote geest drift ontvangen. Men voelde, dat er iets gebeuren moest. Onze soldaten moeten juist in de moeilijke omstandigheden waarin zij vaak verkeeren en juist op hun gevaarlijke posten kunnen rekenen op een krach tig thuisfront. Zij doen hun plicht en hebben het goed recht van ons te eischen, dat ook wij onzen plicht jegens hen volbrengen. De gezamenlijke katholieke orga nisaties, met den zegen van het Hoogwaardig Episcopaat en met de volle instemming van de legerlei ding, hebben het Katholiek Thuis front tot een Stichting geconsoli deerd. Wat wil de nieuwe Stichting? Stellig geen nieuw begin maken want er wordt reeds veel gedaan en er zijn reeds prachtige initiatieven tót goede uitvoering gebracht door de jongerenbeweging, de katholieke vrouwen en meisjes en tal van paro- chieele katholieke-actie-groepen. Maar de goede zaak verdient, dat zij zoo grootsch mogelijk wordt aan gepakt. Elk particulier initiatief, dat zijn deugdelijkheid heeft bewe zen, is waard om ln een grooteren opzet tot breeder uitvoering te ko men. De Stichting „Katholiek Thuis front" brengt al dit goede te zamen, verschaft gezamenlijk de middelen om het zoo goed en veelzijdig moge lijk te ontwikkelen, ontwerpt en brengt nieuwe plannen ten uitvoer en leidt centraal de gezamenlijk besproken en opgezette activiteiten. Zoo gopd als liet leger zelf een organische eenheid is, zoo goed moet ook het thuisfront werken als een machtige organische eenheid. Hier kan men elkaar leeren en zelf wijzer heengaan. Hier kan men tot stand brengen, wat anders bij gebrek aan uitvoeringsmogelijkheden tot papieren plan moest blijven. Hier moeten allen, die werken voor leger en vloot, elkaar vinden in het eene ideaal. Reeds is opgericht een Centraal Bureau „Katholiek Thuisfront" (Jan v. Nassaustraat 7, 's-Gravenhage)dat beschikt over volledige gegevens be treffende verblijfplaatsen van mili tairen en aalmoezeniers. Daar vertelt men. waar het dringendst behoefte is aan militairen-tehuizen. Daar weet men, wat in elk der bestaandei militairen-tehuizen het meest noo- dig is, zoodat men van daaruit de binnenkomende utensilia, spelen, meubilair enz. het best kan distri- bueeren. Daar verschaft men de adressen van militairen, die 't slechtst bedeeld zijn met goede lectuur. Het. zenden van een afdoende hoeveel heid kranten en verdere lectuur kost twintig tot dertig mille, maar „Katholiek Thuisfront" kan ze bij eenbrengen en voorziet dan afdoende in de dringende vraag naar een goeae katholieke krant en Juiste katholieke berichtgeving. Nog werkt de stichting niet op volle kracht en reeds stapelen dc plannen zich op. De vorming van Katholieke-Actie-kernen onder de katholieke militairen, het vormen van een arsenaal aan goede speci fieke soldaten-lectuur, het inrichten van cursussen, het vormen van een noecte dienst- en voorlichtingshulp aan de gezinnen der mannen die onder de wapenen zijn, het opbou wen en inrichten van tehuizen, waar de militairen goed en gezellig hun vrijen tijd kunnen doorbrengen, het vormen van een veelzijdig arsenaal voor de aalmoezeniers in afgelegen plaatsen, waar geen militairen-tehui zen kunnen komen. Het is een klei ne greep. Maar hij toont duidelijk aan, welke groote belangen er op het spel staan. Giften tot het bijeenbrengen van een onmisbaar fonds kunnen reeds worden gestort op gironummer 24.81.77 t.n. van mr. A. Diepenbrock, pr. te Heemstede, of op het Bankgiro van de Ned. Landbouwbank, Lange Vijverberg 16, Den Haag. In beide gevallen met vermelding „Voor Katholiek Thuisfront." den Nederlandschen Leeuw die aar, Z. Em. kardinaal De Jong ia ten deel gevallen. En het zijn niet alleen de katholieken, die zich daarover verheugen, ook andersdenkenden oordeelen algemeen, dat zelden een onderscheiding zoo terecht verleend is als deze aan den onvervaarden leider van het kerkelijk verzet. In kringen van hen, die weten, dat liet koninkrijk der Nederlan den niet alleen bestaat nit het kleine gebiedsdeeltje „derrière les digues", heeft, men echter met verwondering kennis genomen van het feit, dat Mgr. Willeken», de bisschop van Batavia, geen hoogere eer werd waardig gekeurd dan die van commandeur in de orde van Oranje-Nassau, een onderscheiding, die den eminente», in Indië met een enorm persoonlijk gezag be- kleeden leider van het kerkelijke verzet daar te lande wel op zeer schrille wijze veel lager klasseert. Zijn groote diensten aan de Nederlandsche zaak in Indië be. wezen van lagere orde en daarom met een onderscheiding in een lagei geklasseerde ridderorde te erkennen, omdat ze in Indië gepresteerd zijn, zoo vraagt men zich af. En men zoekt tevergeefs naar de psychologi sche motiveering van een onder scheiding in een aanzienlijk lagere orde, die een der meest invloedrijke leiders van het Indische volksleven in de oogen van zijn landgenooten onwillekeurig moet declasseeren, hetgeen voor den persoon van Mgr. Willekéns grievend kan zijn, maar wat nog belangrijker isop de ge- heele Indische samenleving zijn terugslag moet hebben. Er was hier een ongezochte kans geweest om Indië en Nederland in een eenvoudig gebaar op hetzelfde vlak te stellen, waar overigens toch nog gradaties in acht genomen kunnen worden. De oud-ministers Vrij algemeen is ook de verwon dering, wanneer men de lijst beziet van onderscheiden oud-ministers. Op deze lijst immers komen de namen voor van de ministers uit het kabi- net-Schermerhorn en uit het laatste kabinet-Gerbrandy, dat optrad na de bevrijding van het Zuiden van ons land. Doch de namen van ministers uit de Londensche regeering zoekt men tevergeefs. Zijn deze ministers, die in het heetst van den strijd hun ambt hebben uitgeoefend, geen on derscheiding waard? Onder hen be vinden zich mannen als Albarda en v. d. Tempel, politici met tientallen jaren van politieleen dienst, die de allerzwaarste lasten, welke een mi nisterschap met zich kan meebren- fen, onder de moeilijkste omstandig, eden gedragen hebben. Wil de re- feering door hen niet te onderschei en te kennen geven, dat de beoor deeling van de mérites van hun ambtsvervulling, uitgeoefend alg zU werd buiten alle contröle van het volk en zijn vertegenwoordigers, zich aan haar bevoegdheid onttrekt? Dan is er een merkwaardige incon sequentie te constateeren tusschen dit pijnlijke uitblijven van officieele erkenning voor deze oud-ministers en de opzienbarend hooge onder, scheiding, waarmede hun voormali. ge chef, oud-minister-president Ger- brandy reeds veel eerder beloond werd, toen hij het uiterst zeldzaam verleende grootkruis Nederlandschen Leeuw ontving. De hoogste onder scheiding voor den minister-prest- dent en geen woord voor de minis ters de eerste lintjesregen na de bevrijding van ons vaderland heeft op sommige momenten bepaald het karakter van een Maartsche bui hoozen op het eene buurtje en in het aangrenzende geen spat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 6