Zware straffen op desertie Morgen besprekingen over wapenstilstand REACTIES OP REDE VAN WALLACE Belgische Skymaster vergaan Belangrijke radiotoespraak van generaal Kruis mm Willen Indonesiërs politiek voeren van verschroeide aarde? Geen aanvalsplan tegen Rusland Het weer Squatters ontruimen met... muziek 48 personen worden vermist Tot hoofd en hart 69ste JAARGANG No. 23650 o DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per weekTelefoon Administratie 21543 TROEPEN NAAR INDIË Verklaring va» Hatta KRIJGT DENEMARKEN EEN KONINGIN? In beslag genomen Britsche „opperbeul" naar Weenen STAD EN OMGEVING GEVALLENENHERDENKING BIJ DE N.Z.H. Kustvaarder in nood DE NOORDWESTER STORM Oplichter in arrest Nieuw record van Jany NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT „Het oogenblik is nabil waarop gij. mannen van de ,,7-December-Divisie" en van de bewakingsbataljons, naar Indië zult vertrekken om daar uw plicht in dienst van het Koninkrijk te gaan vervullen. Gij gaat als on derdeel van de Nederlandsche strijd krachten. die in Indië vrede en vei ligheid gaan brengen Vrede en vei ligheid die de mogelijkheden moeten scheppen, om de volkeren van den Archipel weer vrij te kunnen laten leven, handel te drijven, het land te bebouwen, kortom alles te doen wat noodig ls om op het welvaartspeil te komen, dat voor hen bereikbaar is." aldus generaal Kruis gisteravond voor de radio. Laat u niet misleiden door onwaarachtige leuzen, zoo ver volgde spr. Laat u niet de ge dachte opdringen, dat gij naar Indië gaat om een kolonialen oorlog te gaan ondernemen. Dit alles ls in strijd met de werke lijkheid en wordt u slechts in geblazen door hen, die niet de volksovertuiging vertegenwoor digen en die op onverantwoor delijke wijze misbruik maken van hun mogelijkheden om u te beïnvloeden. Gij moet naar Indië ter vervulling van een hoogen Nederlandse hen plicht en het Is m i| n plicht u daarop te wijzen en u zelf te bescher men voor de groote gevaren, die u bedreigen. Dezer dagen is het inschepings verlof van een eerste ploeg geëin digd en bp het einde van dit verlof bleek, dat een aantal uwer kame raden niet of niet op tijd ls terug gekeerd. Gelukkig behoeven wij daaruit geen verontrustende conclu sies te trekken, maar het geeft wel aanleiding tot een ernstig waar schuwend woord. Spr. vreest n 1., dat een gedeelte dezer achterblijvers slachtoffer is geworden van de mis leidende propaganda, die te hunnen aanzien is gevoerd, en van mislei dende raadgevingen Gij, die zijt achtergebleven, gij speelt met uw eigen belang. Gij speelt met uw toekomst en met het geluk van hen. die u lief zijn De wrekende arm der gerechtigheid /al u zeker grijpen, is het vandaag niet dan is het morgen, maar dan is diet ook te laat Dan hebt gij uzelf in een oneindig veel moeilijker positie gebracht dan waarin zil verkeeren, die eenvoudig doen wat hun plicht als soldaat en als Nederlander hun voorschrijft. Op het plegen van de sertie staan ernstige, heel ernstige straffen, die uw leven kunnen ver woesten. Ongeoorloofde afwezigheid van langer dan 4 dagen en opzettelijke ongeoorloofde afwezigheid, waar door een bevolen reis niet of niet geheel wordt medegemaakt, zijn vormen van desertie, waarop on der de huidige omstandigheden een maximum-straf van 7 i/, jaar staat. De meer ernstige vormen van desertie, waarbij de maximum straf van zeven en een half Jaar zelfs verdubbeld kan worden, noem ik nog niet eens. Maar ik zeg u met den grootsten nadruk aldus de generaal: „Gij moogt dit risico niet loopen alleen in een hopelooze poging om u te onttrekken aan iets wat gil moet doen en dat voor u onafwendbaar is." Generaal Kruis besloot zijn toe spraak als volgt: Ik hoop velen van u nog te zien vóór gij vertrekt, maar hen, die ik niet meer mocht zien of toespreken, wensch ik toe een goeden en voor- spoedigen tijd in Indië, met de bede, dat God u de kracht moge geven uw Nederlandschen plicht met opgewektheid te vervullen en terug te keeren in de kringen van uw familie en vrienden, zooals gij ge gaan zijt. Mannen, het allerbeste! Gisteren is te Haar lern in het hoofd kantoor der N.Z.H. een gedenkplaat onthuld, die alle namen der gevallen collega's tijdens de Duitsche bezetting vermeldt. De direc teur, ir. Röell, zeide o.m.: „Woorden en daden kunnen het gemis in de familie, kringen niet ver goeden. Wij zullen evenwel, steeds wanneer wij langs de gedenkplaat gaan, met eerbied aan hen terugden ken." A.N.P.-Aneta verneemt uit ge zaghebbende bron. dat de bespre kingen over wapenstilstand mor gen op het geallieerde hoofd kwartier te Batavia zouden begin nen. De Indonesiërs zullen ver moedelijk verlangen, zoo meldt A.P.. dat geen verdere Nederland sche troepen naar Ned.-I-ndië zul len worden gebracht, hetgeen naar men gelooft een struikelblok aal blijken te zijn. wanneer de Indo nesiërs een compromis afwijzen. Een Britsch woordvoerder heeft inmiddels te kennen gegeven, dat luitenant-generaal Mansergh den republikeinschen „minister" van Defensie geschreven heeft en den In donesiërs verzocht heeft een tien kilometer zone van „niemandsland" in te stellen om de geallieerde con centraties, ter voorkoming van bot singen tijdens de onderhandelingen over den wapenstilstand. „Wij zijn bereid met de Neder landers al3 een onafhankelijke natie samen te werken door hun economl- De rel ropd de rede van mi nister Wallace houdt ln Amerika nog steeds de gemoederen bezig. Wel heeft Wallace aan Journalis ten verklaard, dat hij tijdens een vriendschappelijke bespreking met Truman heeft besloten geen ver klaringen meer af te leggen of redevoeringen te houden, alvo rens de conferentie te Parijs is ge ëindigd. Hij verklaarde eveneens, dat de president „vol vertrouwen De Belgische monarchisten hiel den te Antwerpen een groote be- tooging voor den terugkeer van Koning Leopold De betoogers trekken voorbij het paleis, dat met bloemen en een portret van den koning versierd is is wat de vrede met Rusland be treft." Over de reactie van Byrnes op dit compromis is nog niets bekend. Men verwacht dat deze „muilkorving" van Wallace Byrnes er toe zal bewegen er genoegen mede te nemen met Wallace in één kabinet te blijven. Patterson en Forrestal, de ministers van oorlog en marine, hebben gepro testeerd tegen Wallace's verklaringen en gezegd, dat er in de V.S. geen ver antwoordelijk officier is, die ooit een aanvalsplan tegen Rusland heeft ge propageerd of zelfs gesuggereerd. Men verklaart het volkomen stil zwijgen van Byrnes uit diens over tuiging, dat hij de Amerikaansche openbare meening achter zich heeft. Hij ontvangt de meest complete pers en publieke reacties uit Amerika. Op de Parijsche conferentie blijft men echter van meening, dat de positie van het „Westelijk" blok door het incident ernstige schade ls toe- gebracht. Iedereen onthoudt zich wij selijk van commentaar. Admiraal Stanley, tijdens den oor log V.S.-ambassadeur ln Moskou, heeft gezegd, dat Wallace, het „Amerikaan sche staatschlp heeft gesaboteerd en ontrouw heeft gepleegd aan zijn pre sident en land." Het feit. dat het Deensche kroon- prlnspaar nu drie dochters heeft, maar geen zonen, heeft in Denemar ken ln wijden kring het verlangen naar een grondwetswijziging naar voren doen komen en wel ln dezen zin. dat het erfrecht voor beiderlei kunne gelijk wordt Joseph i na van Hooft te Den Bosch. Is wegens medeplichtigheid aan moord op kapelaan Koopmans in Den Bosch, veroordeeld tot 3 Jaren gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ontzegging van de kiesrechten voor den tijd van 10 Jaren. sche preferentie te verleenen. B.v. door machinerieën uit Nederland aan te koopen," aldus heeft de re- publikeinsche „vice-president" Hatta in een interview te Djokjakarta ver klaard. Hij deed verstaan, dat de Nederlanders klaarblijkelijk een mi litair plan bezitten om met behulp van de gewapende macht aan de onderhandelingen kracht bij te zet ten. doch indien de strijd mocht uitbreken „dan ben Ik," aldus Hatta, „er volkomen zeker van. dat het Indonesische volk spontaan zijn toevlucht zal nemen tot een poli tiek van verschroeide aarde en de Nederlanders zullen hierbij dan niets winnen." Antara meldt uit Malang dat Van Mook's kabinetssecretaris, P. J. Koets, een onderhoud heeft ge had met Soekarno. Het bericht wordt te Batavia niet bevestigd. Als het juist is, zou dit de eerste maal zijn, dat een Nederlandsche autoriteit Soekarno, die tot nu toe als een collaborateur met de Ja panners werd gebrandmerkt, „er kende". Schepen, pakhuizen en kantoren van door Indonesiërs geëxploiteer de scheepvaartondememingen ter waarde van 2.875.000 pond sterling heeft de Nederlandsche militaire po litie ln beslag genomen, omdat de activa als zijnde vroeger Japansch bezit aan de geallieerden hadden behooren te zijn overgedragen. Verwachting tot Vrjjdagavond; Na een tijdelijke opklaring weei toenemende bewolking niet latei regen. Meest matige wind, aan vankelijk nog uit Westeljjke rich ting, later weer krimpend. Wei-, nlg verandering van tempera tuur. Zon onder 18.47, maan 0.56 17.43, zon op 6.31 Woensdag hebben elf „squatters" het „Ivanhoe"-hotel ln Bloomsbury verlaten. Dit ls het begin van een geleidelijken exodus, die Vrijdag zijn hoogtepunt zal bereiken, wanneer honderden gezinnen, begeleid door muziekkorpsen, den formeelen uit tocht uit Abbey Lodge en de flat van de hertogin van Bedford aan vaarden. Slechts een enkele politie agent is op wacht gebleven onder het aan het hotel bevestigde span doek, waarop te lezen staat: „zes honderd kamers leeg, waarom dak loos"? De groote massa der squatters schijnt echter voornemens met het vertrek te wachten, totdat de wet telijk vastgestelde termijn verstreken ls. Velen, die thans de luxe flats zullen verlaten, weten niet waar heen zich te begeven. Een woordvoerder zelde, dat er pogingen worden gedaan om een geschikt onderkomen voor de squat ters te vinden. Het huisraad zal door vrachtauto's worden getrans porteerd. Op Instructie van het ministerie van openbare werken zijn aan alle flats biljetten aangeplakt, waarin den squatters wordt aangezegd on middellijk te vertrekken en dat de politie bevoegd is het opnieuw be trekken te verijdelen. Een Skymaster van den Bel gischen Sabena-dienst op Ame rika wordt vermist. Het toestel was Dinsdagavond van Ierland naar New-FOnndland vertrokken. Het heeft 37 passagiers en 11 leden van de bemanning, waaronder twee stewardessen, aan boord. Men had het laatst contact met het vliegtuig, toen het zich op korten afstand van het vliegveld Gander op New- Fonndland bevond. Het had toen nog naar schatting voor 6 uur benzine aan boord. Onmlddeliyk, nadat de vermissing bekend was geworden, is een onder zoek ingesteld met andere vliegtui gen. Hierbij ontdekte men een wrak van een vliegtuig, dat men aanvan kelijk door het slechte zicht niet kon ldentiflceeren. Later bleek ech ter. dat het een militair toestel be trof. Ben kleine mogelijkheid, dat het vliegtuig niet in den Oceaan ls ver gaan. bestaat nog zoolang er geen berichten van Labrador binnen zijn, waar eventueel een landing zou kunnen zijn gemaakt. Als gevolg van deze vermissing is het transatlantische verkeer van het vliegveld Shannon ln Ierland gisteren gestaakt geweest. De passagiers van de Skymaster waren hoofdzakelijk Belgische en Amerikaansche zakenlieden. Dit on geluk ls reeds het vyfde van deze maand. De reeks ongevallen begon met het verongelukken van een Dakota bij Kopenhagen, waarbij 20 personen omkwamen. Vervolgens stortten nog toestellen neer bij Le Bourget, Elko Nevada (V.S.) en Bathurst. Bij deze laatste drie on gevallen werden 69 personen gedood. De Engelsche bladen, die het nieuws van het vermiste vliegtuig ln grooten opmaak op hun voorpagina's publi- ceeren, weten te melden dat te Shan non alle transatlantische vliegtuigen worden vastgehouden, daar zooals gezegd wordt „een zonnevlekken- activiteit radlo-communicatle onmo gelijk maakt". volgens de „News Chronicle" wordt te Stevenville, 160 mijl van Gander, een vliegend fort gereed gehouden, terwijl een para- chute-afdeeling van het leger even eens klaar ls om te vertrekken. De Britsche „opperbeul", Albert Pierrepont is per vliegtuig naar Wee nen vertrokken. Pierrepont, die als beul ls opgetreden bij de executie van de misdadigers van Belsen, Je radio-quislings John Amery en Wil liam Joyce, verklaarde, dat hij een dag ln Weenen zou blijven, waarna zijn bestemming „ergens in Noord - Italië" lag. HIJ zelde ongeveer acht weken ln Europa te zullen vertoe ven. Men neemt aan dat zijn reis naar het continent ln verband staat met de aanstaande vonnissen van Neurenberg. Het zal tevens het laat ste „optreden" van Pierrepont als beul zijn, daar hij zich bij zyn te rugkeer ln Engeland uit dit beroep zal terugtrekken. Gistermiddag had ln het hoofdkantoor der N.Z.H. te Haarlem een eenvoudige, doch indrukwekkende plechtigheid plaats ter herdenking van de personeelsleden, die ten gevolge van 't oorlogsgeweld waren om gekomen of door de Duitschers tijdens de bezetting waren ge fusilleerd. De familieleden van de gevalle nen, vrienden en bekenden, had den ln een zaal van het gebouw plaatsgenomen. Een kwartet van „Euphonia" onder leiding van den heer Nico Hoogerwerf zong het „Beati mortui" van Mendelssohn, waarna de heer J. van Dartelen de herdenkingsrede hield. Spr. herdacht degenen, die gevallen wa ren Hij memoreerde op welke wijze de tien slachtoffers van ht oorlogs geweld om het leven waren gekomen en deed de toezegging, dat het N.Z.H.-bedrijfsgezin de collega's nooit zal vergeten. Hierna sprak de directeur, de heer Ir. J. Röell, over hetgeen het N Z.H.-personeel tijdens de Duitsche bezetting ge streden en geleden had. Spr. be sloot zijn rede aldus: „Woorden en daden kunnen het gemis in de fa miliekringen niet vergoeden, wij zullen evenwel, steeds wanneer wij langs de gedenkplaat, die in dit gebouw is opgericht, gaan, met eerbied aan hen terugdenken." Na de onthulling van de bronzen gedenkplaat, aangeboden door het personeel, waarin alle namen der gevallenen vereeuwigd zijn, zong het kwartet van „Euphonia" nog eenige liederen. Hedenmorgen vroeg werd de af- deeling Wijk aan Zee van de Noord en Zuid-Hollandsche Redding Mij. gealarmeerd, dat een schip voor de kust tusschen Wijk aan Zee en IJmuiden in nood verkeerde. Het was eerr Groningsche kustvaarder, die dreigde op het strand te loopen. In verband met de ruwe zee was het niet mogelijk de reddingsboot te laten uitvaren. Het whippertoe- stel werd op het strand opgesteld, om zoodra de boot vastliep een lijn over te schieten om zoo noodig de bemanning aan land te brengen. Later werd gemeld, dat de „Java" door de MarinesleepJxiot KM. 3 kon worden opgepikt en behouden de haven van IJmuiden binnenge sleept. De op zichzelf matige storm, wel ke vannacht onze kust heeft geteis terd. heeft heel wat slachtoffers ge maakt. Niet minder dan 4 schepen zijn in' groote moeilijkheden geraakt, terwijl bovendien de gisteren in Schagen geopende landbouwtentoon stelling zeer zwaar beschadigd werd. Het Kon. Meteorologisch Instituut in De Bilt deelde ons omtrent den storm mede, dat deze gisternacht tusschen 12 en 2 uur zijn hoogte punt bereikte. Zij kwam uit Noord- Westelijke richting en bereikte vol gens de berichten, afkomstig van de lichtschepen op de Waddenzee, een windkracht van 10, hetgeen be- teelcent „volle storm", doch nog niet orkaan. In Den Helder werd slechts een windkracht 8 geregis treerd. Op het oogenblik neemt de storm af. H. J. v. U. te Haarlem, van huls uit vertegenwoordiger, ontpopte zich nu als inkooper, die oude rela ties afging en hen mededeelde dat hij heel wat goederen te koop wist. Bij een winkelier kon hij een be stelling noteeren van f 22.000. Na- cuurlijk waren de goederen er wel, maar een voorschot was vereischt en dies betaalde de winkelier f 7000. Nu is hü ingerekend door de politie, want er bleek van zijn verhalen niet veel waar te zijn. Alex Jany, Fransch kampioen op de 100 meter borstcrawl, verbeterde Woensdag te Marseille het Europeesch record met 0,1 seconde en bracht dit op 56.6 sec. Elke wensch, die in vervulling gaat, draagt de mogelijkheid van een teleurstelling in zich i mede

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1