Compromis bereikt over de hervatting der evacuatie m Brand in Centrale Werkplaats spoedig bedwongen Enkele wagons uitgebrand JAARBEURS-NAKLANKEN Pogingen om te komen tot een militairen wapenstilstand Grenscorrecties? Tot hoofd en hart 69ste JAARGANG No. 23651 VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per weekTelefoon Administratie 21543 Gelukwensch aan stoot troepen CHURCHILL VOOR EEN VEREENIGD EUROPA Onder Fransch-Duitsche leiding Het weer S' In den afaeloopen nacht heeft een groote brand gewoed in de Centrale Werkplaatsen van de Nederl. Spoorwegen te Haarlem Een leek als zakenman VILA TE OVERVEEN UITGEBRAND Ministers onderzoeken mogelijkheden Spanjaarden naar hun land terug 'J2 3' Tm u Hadat een brand de Centrale Werkplaats te Haarlem geteisterd had brak 's nachts een brand uit in Overveen op de Lömbart Petrilaan. De dubbele villa brandde op een gedeelte van de benedenverdieping na geheel uit E HAARLEMSCHE MANT Aan den vooravond van de be slissende NederlandschIndonesi sche besprekingen lykt de atmosfeer wat opgeklaard, omdat de Indone siërs en de Geallieerden tenslotte een compromis hebben bereikt over de hervatting van de onderbroken evacuatie van geïnterneerden, zoo meldt UP- uit Batavia. Het feit, dat drie Indonesische officieren de treinen met evacué's binnen het Geallieerde gebied zullen begeleiden in plaats van een volledig troepen escorte, waartegen generaal Man- sergh bezwaren had geuit, duidt op een vruchtbaar besluit van twee maanden onvermoeide krachtsin spanning, de persoonlijke bemidde ling van Lord Killearn inbegrepen. Het eerste trelntransport met Europeesche geïnterneerden on geveer 1500 hunner bevinden zich nog volledig in Indonesische handen en hebben den voorrang wordt binnen één week in Batavia ver wacht. De hervatting der evacuatie beschouwen alle partijen als een gunstig voorteeken. Thans zijn partijen bezig te komen tot een militairen wapenstilstand, ten einde een gunstige sfeer te scheppen voor de politieke on derhandelingen, die het karakter van het ,,nu of nooit'' dragen. Dit laatste mede in verband met het feit, dat de Britsche troepen 30 November Java verlaten. De Commissie-Generaal bracht gisteren den dag tezamen met dr. Van Mook „binnenskamers" door, teneinde kennis te nemer, van de laatste ontwikkelingen voor de ont moeting met de Indonesiërs. Het Nederlandsche gezelschap onder leiding van dr. P. J. Koets is uit het binnenland te Batavia te ruggekeerd. Dr. Koets bevestigde, dat men te Malang een kort be leefdheidsbezoek aan Soekarno heeft gebracht. De Ned.-Indische legercomman dant, luit.-gen. S. H. Spoor, heeft aan den commandant van het regi ment stoottroepen te Nijmegen, als mede aan de bataljonscommandan ten van dit regiment, die thans in Indië vertoeven, het volgende ge telegrafeerd: „Ter gelegenheid van de viering van net twee-jarig be staan van uw regiment op 20 Sep tember bied ik aan u en aan de officieren, onderofficieren en sol daten van het regiment stoottroe pen uit naam van het Kon. Ned.-In- disch leger mijn gelukwenschen aan onder het uitspreken van mijn die pe bewondering voor het roemrijk verleden van uw corps en spreek ik het vertrouwen un, dat dit verleden waar noodig uw mannen zal aan sporen tot nieuwe daden en roem". Winston Churchill heeft bij zijn bezoek aan Zürich in de Universiteit van deze stad een rede uitgesprcke-i, waarin hit opnieuw een lans brak voor de vorming van de Vereenigde Staten van Europa. Het nieuwe in deze rede was, aat Churchill zeide en hij voegde er zelf aan toe, dat „men zich er over zou verbazen", dat deze onder een Franseh-Duitsche leiding tot stand moesten komen. Al leen op deze manier kan Frankrijk zijn moreel en cultureel leiderschap herwinnen. Churchill meende, dat een dergelijke organisatie niet in strijd zou zijn met de grondbeginse len van de organisatie der Vereenig de Volkeren. ..Er moet nu gehandeld worden," zeide Churchill. De tijd dringt. De atoombom zal gemeen goed worden. Nu is zij nog in handen van een mogendheid, die haar niet ten kwade zal aanwenden. Maar wat zal er later gebeuren? Daarom doe ik mijn voorstel. Ons eerste werk moet de vorming van ten Europeeschen raad zijn. Frankrijk en Duitschland moeten hierin de leiding nemen en Amerika en En geland en ik vertrouw ook Rus land zullen er aan deelnemen. Verwachting tot Zaterdagavond; Storm, aanvankelijk uit het Zuid-Westen, in den nacht met zware wludstooten ruimend, naar Noord-West en daarna geleidelijk afnemend. Wisselend bewolki met regenbuien, hier en daar vergezeld van onweer. Koeler. Zon onder 18.45, maan £.15 18.10, zon op 6.23. In de Centrale Werkplaats van de Ned. Spoorwegen aan de Am- sterdamsche Vaart te Haarlem is gisteravond om ongeveer half ne gen brand uitgebroken, weikev wanneer niet dadelijk krachtdadig ingegrepen zou zijn, belangrijke schade had kunnen veroorzaken. De Haarlemsche brandweer, die terstond ter plaatse was met 2 wagens, welke niet lang daarna gevolgd werden door een derden, vatte dadelijk het blusschingswerk aan, waarbij men prachtig ge bruik kon maken van het open water. Met elf stralen werd de brand bestreden ,pn het was te danken aan de organisatie, dat men het vuur binnen één uur vol komen meester was. De brand is ontstaan in een van de spoorwegwagons, welke waren opgesteld in de wagenlichterij, en breidde zich snel uit tol in den daarboven gelegen modellenzolder, waar het vuur gretig voedsel vond in de vele houten gietmodellen, die daar stonden. Dit bemoeilijkte na tuurlijk het werk voor de brand weer zeer, daar zij door het vuur in de benedenverdieping den zolder slecht bereiken kon. Men heeft het maar op de allereerste plaats is voor het aanhoo- ren van deze ulteenzettin- Zoo op het eerste gezicht lijkt het bezoek van den leek op de Jaarbeurs het mihst vermoeiend. Hij toch kan overal zonder ook maar eenige verplichting rondneuzen, terwijl de zakenman alleen al uit zakelijk oog punt verplicht is alle stands op zijn branche betrekking hebbend deskundig en grondig te beoordeelen; hij moet wikken en wegen, al zijn leveranciers naloopen, zwaarwichtig boomen enfin, voor een leek lijkt zijn bezoek aan Utrecht een vermoeiende bezigheid, die zvelis- imar opweegt tegen de resultaten, maar die toch heusch niet met een uitje vergeleken kan worden. Eïn leek zou het dus gemakkelijker heb ben? Nu, wij zijn leek, maar met uitgebreide interesse, en die belang stelling voor allerhande zaken, van den vliegtuig motor tot de organisatie van den effectenfraude', van bouillonblokje tot maaimachine, van psycho techniek tot schilderij lijsten, heeft ons, overigens geheel met eigen wil en instemming, eenige parten gespeeld. Men stelle het zich niet te licht voor: men loopt een stand binnen, kijkt peinzend wat rond, nevst wat in een folder en daar ls de onvermijdelijke heer. die, ook al legt men er bij voorbaat al den nadruk op. dat men wel geïnte- resse*d, maar overigens leek is. Ijverig en overtui gend ongevraagd uiteenzet tingen geeft. Zooiets is iu den beginne niet oninte ressant, men krijgt een be teten kijk op verschillende zaken en als men eenige fantasie heeft openen zich onbekende en mogelijk wel ongekend# perspectieven, heslist voor de problemen van het wegvervoer sinds wil uitvoerig zijn ingelicht, door een charmant meiske van zoo om en nabjj de drieëntwintig lentes. Wij zouden van een ander een liteenzetling over de or- .anisatie van liet beroeps vervoer geduldig hebben uil boord, maar of we zoo ang zouden zi|n gebleven als dit keer, terwijl wc ielkens weer een diepen blik uit donkerbruine oogen opvingen Kijk, als men zoo her haaldelijk als zakenman bekeken wordt, kan het niet lang duren of men neemt iets van zijn allures gen veel geduld noodig. Dat bezitten wy gelukkig in ruime mate en daavoir hebben wij moedig en mei een ongeschokt opt.mismi-, veel stands „gedaan", en op deze manier zij wij op verschillende punten wij zer geworden. En tenslotte deden wij het in het geheel niet met tegenzin, want naast on vermijdelijke heeren waren er ook onvermijdelijke da mes, en het is gansch niet onaardig de charman te leden van het ander a geslacht te hooren keuve len over diverse problemen en kwesties, waarvan men niet zou gelooven dat deze over het algemeen luch tige schepselen zich daar mede zouden ophouden. Wij kunnen het met <le hand on ons hart verkla ren; wil interesseeren ons over. En men veinst dan een kennis van zaken, die men In werkelijkheid in geenen deele bezit. En is het dan zoo verwonderlijk, dat we den heer hij den stand in vitamine-jam bemoedigend toeknikten en hem maar in den waan lieten, dat we kruidenier waren?Wy proefden bovendien nog een sma kelijk sneetje toast en liet deed ons goed, al zou het overdreven zijn te bewe ren, dat we tengevolge van dit vitamine-preparaat in gewicht waren toege nomen. Het orderboekje kwam nog wel voor den dag. maar daar liepen w/ij niét in. Eenigszins stoutmoedig geworden door deze zaken manservaring konden we bij een stand voor schoon heidsmiddelen de verlei ding niet weerstaan den deskundige uit te hangen, met het gevolg, dat we alle soorten dag- en nacht crèmes voortgezet kregen, van tomatenrood tot diepgroen. De verschillende voor- deelen van eeh en ander zijn we vergeten wie kan het ons kwalijk ne men maar dat het heel goed ls voor der vrouwen huid, daarvan zijn we toch wel overtuigd. Wilt ge de namen weten van alle mogelijke soorten lippen stiften, komt even bij ons aan: we hebben folders te over. We hebben met onzen verkouden neus dat kwartiertje aan heel wat parfums geroken, van In- croyable tot Merveilleuse, van Cérise brune tot Pommes verte, en geloof niet dat we het aange naam vonden. Maar we zaten nu eenmaal in het zelf door ons uitgekozen schuitje. Ge begrijpt, dat we eerst nu, na de Jaarbeurs, met onze bekentenis durven komenge kunt immers nu ons slechte voorbeeld gelukkig niet meer navol gen. Bij de volgende beurs, morgen misschien al, bent ge het vergeten. En mocht ge een vol gende maal als wij een beurs willen „doen", be denk dan wel dat ge over laden zult worden met tijdschriften, folders en allerlei ander soort re clame-materiaal, dusdanig dat uw tasch ervan zal uitpuilen en dat ge er een heele sjouw aan naar huis hebt. En ge hebt dan zooveel Interesse iu tal van zaken gekregen, dat ge drie. vier avonden noodig hebt om al uw materiaal door te lezen Als dit u zelfs nog niet afschrikt brandende perceel van drie plaat sen af kunnen insluiten, waardoor men zoo geconcentreerd mogelijk werkte en uitbreiding van den brand voorkomen werd. In de wagenlichterij waren vijf spoorwegwagons, waarvan er twee volkomen zijn uitgebrand, twee zwaar beschadigd werden en een, na slechts weinig schade te hebben opgeloopen tijdig weg gesleept kon worden. Tegen 10 uur was het ergste voorbij, met de nablussching is men nog tot in den nacht bezig geweest. Het is geen wonder, dat deze brand, die in hét begin fei uitsloeg, groots belangstelling trok van de zijde van het publiek. Het was een fantastisch schouwspel, toen de vlammen naar buiten lekten en de geheele omgeving in een rooden gloed zetten. Langs den breeden straatweg hadden zich honderden belangstellenden verzameld, die, toen het vuur verminderde, de doodsbleeke gelaatskleur aannamen, welke de oranje nenn-verlichting op de Amsterdamsche Vaart hun gaf. De politie, die met veel man schappen ter been was zorgde voor de afzetting, welke een ordelijk ver loop had. Even over tienen, toen nog slechts een kleine ploeg brand weerlui achterbleef voor het laatste blusschingswerk en voor controle op de smeulende plaatsen, druppelden de belangstellenden langzamerhand weg. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. Bij het onder zoek heeft men wel kunnen consta- teeren, waar de brand ontstaan is, doch nog geen verklaring kunnen linden voor het uitbreken van den brand. Hoewel de schade niet onaanzien lijk is, vooral het verlies van de wa gons weegt zwaar, is de capaciteit van de Centrale Werkplaats niet aangetast. Men kan op denzelfdcn voet en in hetzelfde tempo, zij het dan elders, de werkzaamheden van de spoorwegen voortzetten. Vannacht ls In een dubbele villa aan de Lombard Petrilaan 10-12 te Overveen een groote brand uitge broken. Omstreeks half een be merkte men, dat een schuur achter het perceel no. 10 in lichter laaie stond. Direct werd de brandweer gewaarschuwd, die aanstonds ter plaatse was. Men kon echter niet he etten, dat de vlammen over sloegen naar het rieten dak der villa. Binnen enkele minuten ver anderde het vuur in een vlammen zee, waar men bijna machteloos tegenover stond. Eerst tegen 5 uur in den morgen slaagde de brand weer er in het vuur te bedwingen. Het perceel no. 10 is op de bene denverdieping na geheel uitgebrand. Het meubilair van perceel no 12 heeft men kunnen redden. De wa terschade evenwel is aanzienlijk. De politie heeft een onderzoek in gesteld, doch tast omtrent de oor zaak van den brand nog In het duister. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. In de Kunst- harsfabriek aan de Maarten van Heemskerkstraat is gisteren een kleine brand uitgebroken in een kookkast. De brand is vermoede lijk ontstaan door verhitting. Een k'eine hoeveelheid spiritus en hara g'ng in vlammen op. De brandweer behoefde geen assistentie te ver kenen. daar men het vuur met een brandbluschapparaat kon bedwin gen. Naar't A.N.P. verneemt, zullen de minister van Buitenlandsche Zaken, mr. W. C. G. H. Baron van Boet- zelaer van Oosteihout, en de minis ter van Verkeer, ir. H.Vos, een twee- daagsch bezoek brengen aan het Nederlandsch-Duitsche grensgebied, ten einde zich ter plaatse, zoowel in Nederland als over de grens, nader te oriënteeren omtrent enkele grenscorrecties, welke deze week onderwerp van bespreking hebben uitgemaakt van het kabinet. Het Tweede-Kamerlid Stokvis heeffc den minister van Justitie o.m. ge vraagd, of op óf omstreeks 14 Sep tember 194G een zestal Spanjaarden, naar Nederland uitgeweken, te Am sterdam 'is ingesloten en of bij den Vreemdelingendienst het voornemen bestaat, althans vier hunner met da Oranjefontein naar Spanje terug to zenden. Het Kamerlid vraagt voorts, of do minister niet van oordeel is. dat een zoodanige uitzetting ongewenscht is. De huizen der rijken zijn wel grootei, ruimer, luxueuzer dan de woningen der eenvou- digem de vreugde van het huiselijk leven is echter vaak omgekeerd evenredig aan de kameroppervlakte. Geluk en welstand zijn niet hetzelfde'..y f

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1