Gesproken brief naar Indië DE HOND WOEF EN IK Suikerdiefstal berecht Pauselijke onderscheiding Radio's voor onszelf .VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1946 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING ZATERDAG slag om het zwakke kind INLEVEREN VAN VUURWAPENEN Jubileum bij Beijnes Nederland helpt Indië Ernstig auto-ongeluk Jongetje verdronken Opgelet! T.B.C.-collecte HONGAARSCH STRIJKKWARTET Jubilarissen St. Bavo „Nut en Genoegen" jubileert Dag pappie RAAD HEEMSTEDE Junioren-tournooi Afd. Haarlem K.N.V.B. GEMEENTERAAD VAN BLOEMENDAAL Een gift voor „Thijsse's Hof" WAT BIEDT DE RADIO Morgen, Zaterdag, zwermen ze nit, de ijverige collectricen en col lectanten. Het gaat om herstel van de verwoeste en zwaar beschadigde kolonichuizen. het gaat om onze zwakke kinderen, die naar buiten moeten. Als u morgen gepraaid wordt door een vriendelijke, misschien ietwat opdringerige collectante, geef u gewonnen, antwoord met een vriendelijk gebaar, een greep, een goeden greep in uw geldbuidel. Zij offeren hun tijd, hun ont spanning, hun rust, gij uw kwartje, bw gulden Maak hen, de besturen en het zwakke kind. gelukkig! De Hoofdcommissaris van Ge meentepolitie te Haarlem, Hoofd van plaatselijke politie in den zin der Vuurwapenwet 1919, maakt be kend: dat een ieder, die onbevoegd en /of munitie, van welken aard ook, in zijn bezit heeft, alsnog in de gelegenheid wordt gesteld, deze vóór 1 October 1946 aan zijn bu reau, Nassauplein 3, straffeloos in te leveren of te doen inleveren, Na dien datum zal een uitgebrei de controle worden gehouden en zal tegen degenen, die onbevoegd' vuurwapenen en/of munitie voor handen hebben, met de meeste ge strengheid worden opgetreden. Er wordt met nadruk op gewe zen, dat alle machtigingen tot het dragen of voorhanden hebben van vuurwapenen en munitie, afgege ven door 't, Militair Gezag, hun gel digheid hebben verloren en dat voor de vuurwapenen en munitie, waarop deze machtigingen betrek king hadden, aan het Hoofd van plaatselijke politie een nieuwe machtiging moet wonden aange vraagd. Dezer dagen vierde de heer J'. A. Schoen, Barteljorisstraat 93, den dag, dat hij voor 40 jaar in dienst trad bij de fa. Beijnes. Bij de hul diging sprak de directeur ir. Beckers den jubilaris toe en overhandigde hem de gebruikelijke enveloppe, een getuigschrift der Nederl. Mij. voor Handel en Nijverheid en een pla quette in étui. De heer Kok sprak daarna na mens de collega's van den jubilaris en overhandigde hem namens hen een radiotoestel. Donderdag 24 September zal dr. v. d. Sleen in het gebouw van den Ned. Protestantenbond ten bate van het comité „Nederland Helpt Indië" een lezing met lichtbeelden en films houden over „Rijkdom en schoonheid in Indië". Gisteren is een populaire figuur uit de sportwereld, den heer Braakhuis uit Haarlem, een ernstig ongeluk overkomen. Rijdendè in een auto door de Haarlemmermeer, werd hij op een onbewaakte» over weg door den trein gegrepen en een twintigtal meters meegesleurd. Toen de trein tot stilstand geko men was, heeft men den heer Braakhuis uit den brandenden auto kunnen redden. Hij is naar de Mariastichting overgebracht. Gisteren is in een sloot op den hoek van den Vergierdeweg en den Slaperdijk het 12 -jarig jongetje A. B. D. uit Haarlem, door verdrin king om het leven gekomen. De politie uit Haarlem wijst er met nadruk op, dat in de toekomst streng opgetreden zal worden tegen personen, die ondanks dat het stop licht op#,onveilig" staat of de over- gangskleur aanwijst, doorrijden. Zaterdag 28 September wordt te Haarlem een groote T.B.C.-collecte gehouden ten bate van de min- of onvermogende tuberculose-patiën. ten van alle gezindten. Zij, die de zen dag voor het goede doel willen collecteeren, gelieven zich te mel den bij mevr. Verveen-Miebies, Ju- lianastraat 12, tel. 10883, bij het clubhuis „Naast d'Appelaar", Dam straat 19 en bij mej. E. v. Marke- steijn, Van Egmondstraat 2. B. L. en J. v. d. M. te Zaandam wisten beiden niets van diefstal van suiker af, H. v. d. R. eveneens te Zaandam had ze een poosje in zijn café bewaard terwijl S. G. te Haarlem slechts zijn bemiddeling had aangeboden in het zoeken van afnemers. Nu moesten deze heeren voor de rechtbank te Haarlem te recht staan wegens een in den nacht van 2 op 3 Juni gepleegden diefstal van 12 balen suiker van de fa. Hero de Jager te Koog a/d Zaan. Uit de verklaringen van ge tuigen, die in dit gebeuren later weer de rol van verdachten kre gen te spelen, bleek de onschuld van J. v. d. M„ hoewel hij hard nekkig trachtte te ontkennen iets met den diefstal te maken te heb ben, niet zoo vast te staan. De of ficier eischte 1 jaar met aftrek van preventief. B. L. had ook staan draaien en liegen, maar natuurlijk draaide hij zich er in. Zijn medeplichtigheid in het Ervoeren van de suiker naar Haarlem stond vast; hij hoor de deswegen een straf tegen zich eischen van 1 jaar met aftrek van preventief. De caféhouder H. v. d. R. had de suiker een tijdje be waard, hij wist niet, dat ze van diefstal afkomstig was. De officier eischte 6 maanden met aftrek, maar de verdediger achtte de hem ten laste gelegde heling niet be wezen en verzocht onmiddellijke invrijheidstelling, hetgeen ge schiedde. Tenslotte verscheen S. G. in het verdachtenbankje. Deze had slechts zijn bemiddeling aan geboden bij het opsporen van sui- kerlustigen, een transactie, waar aan hij een slordige 700.— ver diende. Daar hem heling niet ten laste kon worden gelegd, werd hij voorloopig in vrijheid gesteld; de Officier eischte een gevangenis straf van 6 maanden. Uitspraak 3 October a.s. Het vorige seizoen gaf het Hon- gaarsch Strijkkwartet te Haarlem een Beethoven-cyclus, die groote belangstelling trok en in hooge mate voldeed. Thans biedt dit kwartet een drietal kunstavonden aan met als middelpunt Beethoven (telkens één der drie zig. Rus sische kwartetten), waarom heen gegroepeerd componisten uit vroe gere en latere perioden, die even als Beethoven grootmeesters zijn op het gebied van 't strijkkwartet. Op dzen eersten avond: Mozart en Smetana. Mozart's kwartetten zijn ge bouwd naar het schema van zijn voorganger in dezen stijl: Haydn. Het karakter is daarentegen fij ner en charmanter en de klank verkreeg een nieuwt&n glans. In het heden gespeelde d-moll-kwar- tet valt bovendien de gaafheid van vorm en bijzonder de mooie be werking op. Na dit werk vallen bij Beethoven direct een grootschere opzet en rÜ" kere muzikale inhoud op. In het eerste Russische kwartet vooral de wijduiteenloopende stemmingen d§r eerste deelen, waar tegenover het eenigszins droefgeestige Ada gio zoo'n sterk contrast vormt. Uit de latere periode was de keuze ge vallen op het kwartet „Uit mijn leven" van den romanticus Sme tana, den grondlegger van de Tsje chische, nationale minziek. Met dit werk gaf de componist een fraai voorbeeld van programmistischen componeertrant, toegepast op ka mermuziek. Dit boeiende werk be vat een gepassioneerd Allegro, een geestige .,a la Beha", een zang rijk, ontroerend Largo en een tin telend. bijna verbijsterend Vivace. Werd Mozart buitengewoon ver fijnd van klank, "somwijlen iets te veel voor de groote zaal voorge dragen, Beethoven klonk kernach tig, in de finale sprankelend en in het Adagio hoogst indrukwekkend. Sterk aangrijpend was de vertol king van Smetana, In deze muziek leefden de Hongaarsche axtisten zich als het ware nog meer uit. Wellicht niet zoozeer het roman tisch element dan wel het Tje- chisch karakter ligt hun blijkbaar zeer nauw aan het hart, Hiermede sleepten zij werkelijk het talrijke auditorium geheel en al mede. Een ongekend hoogtepunt voor dezen eersten avond van hoog kunstge not. OL. KOOP De heer H. J. S. M. Eijgenraam is begiftigd met het eereikruis Pro Ecclesia et Pontifice. Reeds in 1944 was de heer Eijgenraam 40 jaar werkzaam bij de Onderlinge Kerke" lijke Brandwaarborg Mij. „St. Do- na tus". Zondag 22 September zal een hul digingscomité gevormd uit de be woners van het Bavodorp Haarlem Oost een huldigingsprogramma uit voeren ter gelegenheid van vier ju bilarissen, n.l. de heeren Jos. van Zeggelen 30 jaar en drie zilveren jubilarissen n.l. de heeren K. Don- sen, J. Luiten en C. Vreenegoor als bestuurslid der R. K. Bóuwvereeni- ging St. Bavo (Haarlem Oost). Het huldigingsprogramma ver meldt: Zondagmorgen half acht een H. Mis in de parochiekerk van St Jan tot intentie der jubilarissen; 's middags 3 uur receptie in het jeugdgebouw Teyerplein, waar de huldiging is en de cadeaux worden aangeboden. De tooneelvereeniging „Nut en Genoegen" organiseert ter gelegen heid van haar 25-jarig bestaan Zaterdag 21 September een feest avond in de vergroote zaal van het Sportparkrestaurant, waarop een cabaret-ensemble zal optreden. 99 Onder auspiciën van het mi nisterie van Oorlog en in sa menwerking met de Vereeni- ging Band NederlandIndië is „De gesproken brief" op zijn reis door Nederland ook in Haarlem geweest. Ten behoeve van de Nederlandsche militai ren in Indië worden familie leden, vrienden en bekenden in de gelegenheid gesteld, hun dierbaren via een gramofoon- plaat toe te spreken. Dat de militairen met dergelijke „brie ven" in hun schik zijn, behoeft geen betoog. Zooals uit brieven van de sol daten, die reeds een gramofoon- plaat hebben ontvangen, blijkt, willen niet alleen de militairen in kwestie de plaat avonden achter elkaar hooren, doch ook hun vrien den, die blij zijn fets uit Nederland te kunnen beluisteren. De kwaliteit van de onbreekbare platen is voor treffelijk en voldoet aan de eischen, welke een militair er aan stelt. Temperatuur of vocht hebben geen nadeelige gevolgen voor deze gra- mofoonplaat, die vanzelfsprekend als een kostbaar bezit steeds mede wordt genomen, zoowel in de stel lingen als in de cantines. Wat de opname zelf betreft, „de gesproken brief" heeft als eerste doel, jongens en mannen in Indië steun te geven, welk doel geheel voorbij gestreefd wordt, wanneer men alle moeilijkheden, die in Ne derland of in familiekring voor komen, gaat vertellen. Zenuwen spelen dengenen, die zich voor een microfoon geplaatst zien,» dikwijls parten. Zoo hoorden wij een moeder bijna een geheele gramofooniplaat gebruiken, om haar kleinen peuter „dag, pappie" te laten zeggen. Jammerlijk faalden de pogingen van deze dame, zoodat de vader, die over drie weken in het bezit zal zijn van den gesproken brief, tel kenmale „Zeg eens: Dag pappie", zal moeten hooren. Een ander had een speech opgeschreven, die, zoo als thuis op een wekker was gecon troleerd, precies zes minuten duur de. Voor de microfoon werd het pittige verhaal echter zoo vlug ver teld, dat er nog 2 minuten 'over bleven. Deze werden toen aange vuld met „Opoe maakt het nog goed en het weer is slecht" enz. Twee jongedames, van wie één de verloofde van den militair in Indië was, hadden het beter aangepakt. Hartelijke woorden en herinnerin- gem, die in een romantischen vorm waren gegoten, hebben beiden laten vastleggen. Het lievelingslied van den soldaat „Dag en nacht", ge zongen door zijn verloofde, en een hoorbare „stevige pakkerd" beslo ten de opname. Over politiek te spreken is nutteloos en tevens ver boden; de gramofoonplaiten worden overigens door het departement van Oorlog gecensureerd. De pla ten, die ruim 200 maal gedraaid kunnen worden, zonder dat de kwaliteit afneemt; zullen ongetwij feld niet alleen beluisterd worden totdat zij geheel versleten zijn, doch ook den band tusschen mili tair en familie telkenmale verste vigen. Degenen, die in de gelegenheid wenschen te komen, een gesproken brief naar Indië te zenden, kun nen zich aanmelden bij mevr. Drij ver, Dr. D. Bakkerlaan 86, te Bloemendaal. 29. De honden buiten gingen te keer, dat de ruiten ervan trilden. Er waren er, die kwaadaardig gromden met een diep basgeluid. Andere huilden zóó hartverscheurend, dat hun nekharen ervan overeind gin gen staan en de keffertjes gilden met driftige uithalen. In de klas ontstond opschudding. Natuurlijk begreep niemand, behalve ikzelf, dat het afgesproken werk was. Ieder een dacht, dat daar een paar hon den maar zoo gewoon ruzie had den en dat het wel dadelijk op zou houden. Maar het hield niet op. In tegendeel, het werd steeds erger. Het was onmogelijk je met zoo'n verschrikkelijke herrie, verstaanbaar te maken en meneer Quotiënt kon niet verder gaan met het overhoo- ren van de les. ,,Wij zullen even wachten, tot dat kabaal voorbij is!" schreeuwde hij boven het geblaf uit. Maar hij had goed wachten. De honden schenen er iedere minuut meer aardigheid in te krijgen en legden er nog een schepje op. Ten slotte raakte het geduld van me neer Quotiënt uitgeput. Driftig ruk te hij de deur open en rende naar buiten, de gang ap. (Van onzen Haagschen redacteur) Omstreeks begin volgend jaar zullen radiotoestellen op de bin- nenlandsche markt worden ge bracht. Op deze wijze wil men eenigszins tegemoet komen aan de verlangens van de eigen bevolking, die zelf ook wel eens in de gelegen heid wil worden gesteld zich een radio aan te schaffen. De export (•lijft echter uiteraard nummer één. Bij de ingekomen stukken, die de gemeenteraad Donderdagmiddag te behandelen kreeg, was o.m. een lijst, vermeldende de salarissen van het politiepersoneel. De raad was alge. meen van oordeel, dat het gemiddel de salaris te laag was. De zaak zal in handen worden gesteld van de Vereeniging van Nederlandsche ge meenten. De heeren E. J. v. Lent en A. J. J. Verspoor werden aangewezen als lid en plaatsvervangend lid van de commissie tot gemeenschappelijke regeling betreffende het ontwerpen en vaststellen van eéh streekplan. Het voorstel van B. en W., in be roep te gaan bij de Kroon tegen de beslissing van Ged. Staten inzake het toelaten van de heeren dr. M. Weijers en mr. O. H. v. Wijk alS' leden van den Raad, werd na diver, se verklaringen z. h. s. aangenomen. Bij de rondvraag kwamen tal van wenschen naar voren: een speelter rein in Heemstede-West, betere ver. lichting in de Willem Klooslaan, aanvulling van de levende have in Groenendaal en herstel van de brug in de Vrijheidsdreef en ten slotte kwam de circulaire van de regee ring inzake het vormen van prijzen, contróle-commissies aan de orde. De respectievelijke wethouders beloof den, dat ze zouden trachten aan de gestelde verlangens te voldoen en de voorzitter beloofde hetzelfde ten aanzien van de uitvoering van de bewuste circulaire. De finales van het Junioren- tournooi om den der Aart- Beker worden a.s. Zondag gehou den op de terreinen van het Heem- steedsche sportpark. Er wordt een halve competitie gespeeld tusschen de volgende, ploegen: HFC, EHS, VVB, TYBB, Kennemers en Storm vogels. IA: OG 2—Geel Wit, Hoofdd. BoysHaarlem 3A, Halfweg 2 DEM 2; IB: ConcordiaKinheim 2, EDO 3—TYBB 2;, 2A: DEM 3— EHS 2, HFC 4HBC 3; 2B: TYBB 3SV '34; 2C: TYBB 4—Velsen 3, IEV 2Kennemers 5, DSS 2RC H6; 2D: vogelenzang—Spaarne- stad; 3A Velsen 4—IEV 3, WE 2— Waterloo 2; DEM 4—VVB 3; 3B: Spaarndam 2DEM 5, DSS 3 OG 3; 3C Hillegcm 3—DSS 4; Zandvoortmeeuwen 5Concordia 2 3D: BSM 2—Zandvoortmeeuwen 6, Geel Wit 2—HBC 4: 3E: Haarlem 9 —HBC 5; NAS 2—Velsen 5, DSOV —EDO 5; 3F: Concordia 3Van Nispen; 4A: Heemstede 3—HBC 6, Hoofdd. Boys 2—Van Nispen 2, Vo gelenzang 2—Nw. Vennep 2; 4E: OG 4—Schoten 6; Bloemendaal 5 TYBB 5, Adspiranten (Zaterdag) B: DEM a—DSSa, HBCa—IEVa, O GaTY BBa, Velsen a—Velsen b;D: DEMb DEMc, TYBBbTYBBc, Velsen c —Velsen d, NASa—OGb; F: Con cordia aConcordia b, HBCbHB Cc, Hoofdd. B. a—DSOV a, Geel Wit aBSMa; H: Concordia c— Concordia d, HBCdHBCe, OGc NASb, TYBBdTYBBe. In de Donderdagmiddag gehouden zitting van den Bloemendaalschen gemeenteraad, welke onder voorzit terschap stond van den burgemees ter jhr. C. J. den Tex, werden de 24 agenda-punten in een tempo, dat we van Bloemendaal gewend zijn, behandeld. De leden van de ver schillende commissies werden be noemd, de credieta an vragen, o.a. voor de aanschaffing van twee vrachtauto's ten behoeve van den dienst van Publieke Werken, goed gekeurd en eenige mededeelingen voor kennisgeving aangenomen. De heffing van „Leges"-belasting ont lokte, voordat tot vaststelling van een verordening inzake deze belas ting kon worden overgegaan, echter nog eenige discussies. Bij de rondvraag vroeg het raads lid Wiegen, of het niet mogelijk zou zijn, te zorgen voor beter politie toezicht of betere verlichting bij hpt Blöemendaalsche Bosch. Hem werd geantwoord, dat het eerste te overwegen was, doch dat er niet meer verlichting kan komen, om dat het electriciteitsrantsoen van de gemeente voorloopig niet ver hoogd zal worden. Wethouder Van Geluk deelde den raad den inhoud mede van een brief, dien B. en W. hadden ontvan gen van het oud-raadslid jhr Quar- les van Ufford, waarin deze een bedrag van f 1000,beschikbaar stelt ter gedeeltelijke bestrijding van de onkosten in het onderhoud van „Thfjsse's Hof" over 1946 en tevens toezegging doet voor een bij drage in de komende jaren, in de hoop, dat het prachtige plekje na tuur voor de gemeentenaren en zoo vele anderen bewaard mag worden. In de gisteren gehouden vergade ring van de Tweede Kamer heeft de voorzitter medegedeeld, dat in de vergadering van Dinsdag 24 Sep tember aan de orde komt de schrii'f- wijse der Nederlandsche taal. In de vergadering van Dinsdag 8 October wordt behandeld de Rijks- begrooting 1946 en 1947. Hedenavond en morgen. HILVERSUM I, 301 M. 18 00 Muziek, 18.15 Lezing, 18.30 Ned. Strijdkr., 19.00 Nieuws 19.15 Gram., 19.30 Lezing, 19.45 Voor- dr. 20-00 Nieuws, 20.05 K.N.M.I. 20.08 Zangspel, 21.00 Lezing, 21.'5 Fransche lelie, 21.45 Gram.. 22.00 Nieuws, 22.15 Katholiek nieuws, 22.20 AvOndgeb., ,22.35 Serenata Notturno, 22.45 Tango-ork., 23-15 Gram. 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Morgengebed, 7.45 Gram., 8.00 Nieuws, 8.15 Gram.. 10.15 Solisten, 10.45 VoOrdr., 11.00 Zon nebloem, 11.30 Causerie, 12 03 Pianorecital. 12 30 lunchconcert. 13.00 Ned. Strijdkr., 13.45 „De Tooneelkijker" door Mr Jan Derks, 14.00 Gram., 15.00 Kin derland, 16.00 Corry Beversluis, sopraan, 16.30 Causerie, 17 00 Kiosk, 17.16 Kunstenaars, 17.45 Lezing. HILVERSUM II, 415 M. 18 00 Nieuws, 18.15 Orgelspel, 18.35 Gr. 19.00 Denk om de bocht, 19.16 Departem., 19.30 Lezing. 20.00 Nieuws, 20.05 Hélène Ludolph. sopraan, 20.30 Lezing, 21.00 Kon. mil. kapel, 21.30 Gram., 22.00 Bul- tenl. overz., 22.15 Jazz-ultzending. 22.40 Avondw., 23.00 Nieuws. 23 15 Gram. 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram., 8.00 Nieuws, 8.15 UT-, 9.00 Gram., 9.30 Waterst., 9 oO Trio, 10.00 Morgenw., 10.20 Wolf gang Kander, fluit, 10.45 iConti- nu-bedr. 12.00 Eddy Walis. 12.30 Kalender, 12.35 Sweetness and Rhythm. 13.00 Nieuws, 13.15 Gr 13.45 Chopin, 14.15 Sport, 14.30 Radio philharm., 15.15 Lez., 16.15 Lezing, 16.30 Gram., 17.00 Ken praatje, 17.30 Film. Waarn. Hoofdredacteur: W. Severin. Directeur: J. J. W. Boerrigter.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2