Het duel Wallace-Byrnes ||gj| Truman telefoneert met Parijs Verhooging van den kinderbijslag RADIO-STATION „NORA TE NOORDWIJKERHOUT Binnenkort verplaatsing? Plechtige uitvaart van Mgr. YanNoort Herdenking bevrijding van Nijmegen VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1946 PAGINA 3 Bloed van St. Januarius vloeide weer Vreugde in Napels Mgr. Stepinac zal binnen 10 dagen terecht staan LT.B.-ERS TE HEIL00 Dossiers opgespoord van Bureau Nat. Veiligheid Prijshoudende markt PRINSES JULIANA ONDERSCHEIDEN Met eere-kruis van het Belgische Roode Kruis Speciale textielpunten ongeldig verklaard Binnenkort 25 gram peper of nootmuscaat Door den directeur-generaal van het Belgische Roode Kruis, dr E. Bronsaert, icerden in het hoofdgebouw van het Ned. Roode Kruis in Den Haag onderscheidingen uitgereikt aan verschei dene leden. Ook H. K. H. Prinses Juliana werd als voorzitster van het Ned. Roode Kruis onderscheiden. Dr. Bronsaert over handigt de Prinses de onderscheiding STUDENTEN contra zwarten handel Na in een bakkerij te Rio de Janeiro alles kort en klein te hebben geslagen wegens den dood van een mede-student, die overleden zou zijn door het eten van een koek, icelke gebakken was van syntheti sche grondstoffenzijn de studenten in Brazilië een fei len strijd tegen den zwarten handel begonnenZij posten voor winkels, telefoneeren be dreigingen aan de eigenaars en vallen de klanten lastig. In Sao Paulo voeren zij een overeenkomstige campagne van „sabotage der uitbuiters uit. j Tweede Kamer V Mr. Van Schaik herbenoemd als voorzitter Uitbreiding tot en met het eerste kind? MGR. BUCKX BEDIEND /n het zon-beschenen dor en zanderig duinlandschap teekent zich als een geraamte een ivoud van masten af tegen een lichtgelen en dennegroenen achtergrond van duinranden Een warwinkel van antennedraden doet denken aan een reus achtig spinneweb, waarin glazen isolatoren als groote dauwdrup pels de zonnestralen flonkerend weerkaatsen. Een wit betonnen weg slingert zich als een lanc sliertenlint door het heuvelachtig terrein, aan weerszijden begroeid met blauwe distels. Aan het eind van dazen ivitten weg staat een complex gebouwen, waarvan er een zich onderscheidt in f raaien bouw: de zetel van het radio station Nora" te Noordwijke'hout- Wanneer we den drempel van dit vriendelijk, gebouwtje overschrijden, treden We uit de stilte van de natuur, welke slechts verstoord wordt door het zacht gebrom van een hoog in de lucht rondcirkelend vliegtuig, in een geheimzinnig labyrinth v^n schakelborden, meters en toestel len. Roode lichtjes flitsen pinke lend aan en uit, de wijzertjes van de metertjes bewegen zich schok kend heen en weer. Dat ls de entourage van het ontvangstation „Nora" der P.T.T., dat de com- mercieele verbindingen met het buitenland zoowel telefonisch als telegrafisch onderhoudt. Geheimhouding verzekerd Nuttelooze vernielzucht Mgr. Huibers draagt de Requiemmis op Bevrijdingsvuur bij de Waalbrug Onderscheidingen President Truman heeft gisteren een Transatlantisch telefoongesprek met Byrnes gevoerd. Er zijn geen aanwijzingen hoe lang het gesprek duurde en wat het onderwerp waE Byrnes scheen na afloop in goede stemming te zijn. Amerikaansche perstelegrammen uit Parijs, vermoedelijk geïnspireerd door de Amerikaansche delegatie, zeggen dat Bvraes ontevreden isl over de oplossing van de kwestie- Wallace. Hij vertrouwt, dat zijn po litiek zal zegevieren, doch vve.-st dat het stilzwijgen van Wallace tot liet einde van de Parijsche Confe rentie de andere landen nog meer in de war zal brengen. Zij zullen zich immers afvragen, wat dan wel de Amerikaansche politiek zou kun. ncn worden, als de zwijgperiode voorbij ]s en het groote duel ttis- sclien Wallace en Byrnes in ernst gaat beginnen. Wallace heeft, aooals bekend, den president beloofd te zwijgen. Het heeft er echter den schijn van, dat hi) deze belofte letterlijk opvat. Hp heeft tenminste nu aan een corres pondent van A.P. een brief ter in zage gegeven, waarin Wallace, die zeer verontrust, is over de Ameri- kaansch-Russische betrekkingen Duizenden Napolitanen gaven gisteren op uitbundige wijze uiting aan bun vreugde, toen kardinaal Ascalesi, aartsbisschop van Napels, met bewogen stem van de trappen van de kathedraal van Sint Gen- naro aankondigde, dat het bloed van den beschermheilige vanNapels snel gevloeid had: een goed voor- teeken voor het komende jaar. Tienduizenden hadden den nacht In gebed verzonken doorgebracht op de steenen van het plein, dat tegen over de kathedraal gelegen Is, In afwachting of het wonder zou ge schieden. De gearresteerde aartsbisschop van Zagreb, Stepinac, zal binnen tien da gen terecht staan. Zijn zaak zal be handeld worden in het proces, dat momenteel tegen dé Ustadjis gevoerd wordt. De verdachten worden beschul digd van het oprichten van een „ter roristische organisatie". De aartsbis schop zou medeplichtig zijn en tevens aanstichter van de werkzaamheden van deze organisatie. De dagvaarding ls gebaseerd op de wet „tot verdedi ging van de rechten van het volk". In Rome beeft de arrestatie een pijn lijken indruk gemaakt. In Heiloo ls gisteren een najaars processie van den L.T.B. gehouden, welke hét karakter droeg van een oogstdankdag. De plechtigheid werd geopend met een pontificale H. Mis, die Z. H. Exc. Mgr. J P. Huibers opdroeg. Er waren ruim 2000 boere» en een 40-tal geestelijken uit het Bisdom Haarlem aanwezig. In de feestpredieatie, die Mgr. Huibers hield, spoorde hij een ieder tot dankbaar heid aan, in materieelen zin, om de belofte in te lossen, welke Zijne. Hoogwaardige Excellentie heeft ge daan in zijn diocees om het heilig dom O. L. Vrouwe ter Nood naar vermogen te verfraaien, in geestelij ken zin door de daad: de openbare belijdenis van het katholieke geloof. Spr. wekte de tuinders op even stand vastig: in hun geloof te blijven als zij dit waren in den bezettingstijd Na een plechtig Lof, waarin pater Vijverberg O.P. de predicatie hield, werden de plechtigheden besloten met een processie. Naar eerst thans bekend wordt, is ln den nacht van 30 op 31 Augus tus j.l. te Enschedé ingebroken .'n het pand, waarin o.a. de G. O. I. W. en de Stichting 1940/45 zijn geves tigd Het bleek dat men daarbij en kele koffers had buitgemaakt, af komstig van het voormalige hoofd van de afd. opsporing van het Bu reau Nationale Veiligheid, w. E. Sanders, die de koffers, waarin zich een groot aantal documenten be vond, daar in bewaring had gege ven. Toen het S. bekend werd, dat de koffers waren gestolen, heeft hij onmiddellijk aangifte gedaan bij de politie, die zekeren B. en zekeren F aanhield. Het bleek de politie, dat alle documenten aanwezig waren. B., wiens kantoor eveneens in dat per ceel gevestigd was en die als hoofd dader wordt beschouwd, schijnt op eigen initiatief gehandeld te heb ben. B. en P. zijn inmiddels door de politie op vrije voeten gesteld. Amsterdam, 19 Sept. 1946. De liquidatie van het Amerikaan sche effectenbezit, waarop in feite de mededeelingcu van de Nederland- sche Bank betreffende de'cértifi- ctering van naar Amerika ten ver koop te zenden fondsen neerkomt, heeft heden ter beurze groote dei ning verwekt. Men fiad een gunstiger regeling verwacht. Een protest lag voor de leden ter teekening. De beurs opende vandaag vrijwel prijshoudend. De aandeelenmarkt bleef prijshou dend met geringe koersverschillen, zoowel naar boven als naar beneden. schrijft, dat er 15 Augustus 1945 menschen ln Washington waren, die meenden, dat een oorlog onvermij delijk was en dat de V.S. thans be hoorden aan te vallen, daar Amerika nog in het exclusieve bezit van de atoombom is. Wallace legde er den nadruk op, dat hij al 't mogelijke zal blijven doen, om een betere ver standhouding tusschen Amerika en P.usland te bevorderen. De directeur-generaal van het Belgische Roode Kruis heeft gisteren te Dan Haag aan Prinses Juliana het eere- kruis van het Belgische Roode Kruis overhandigd. Dit is de hoogste onderscheiding, welke het Belgische Roode Kruis kent. De gouden medaille van het Belgische Roode Kruis ontvingen o.m.: mr. W. J. baron van Lynden, oud eerste ondervoorzitter van het N. R. K. en de heer H. P. J. van Ketwich Verschuur, directeur-ge neraal van het N. R. K. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede dat van 25 September a.s. af de thans in omloop zijnde speciale punten voor textiel uitge reikt vóór l Mei 1946 niet meer geldig zijn. Dit betreft dus uitsluitend de in bruine kleur uitgevoerde bonnen met opdruk „textiel 10 punten" in zwarte letters en in paarse kleur Uitgevoerde bonnen met opdruk „textiel 1 punt" in zwarte letters. De voorraad specerijen is thans toereikend om aan de reeds lang bestaande plannen rechtstreeks aan de consumenten specerijen te ver strekken uitvoering te geven. Binnen twee maanden welke tijd noodig is om de specerijen te malen en den handel te bevoorra den zal voor alle personen ouder dan 21 jaar een bon worden aange wezen, waarop naar keuze 25 gram peper of nootmuscaat gekocht kan worden. In de Donderdag gehouden veigadering van de Tweede Kamer is voorlezing gegeven van het Kon. Eesl., waarbij mr. J. R. H. van Schaik wederom wordt benoemd tot voorzitter der Kam»r. De heer Van Schaik aanvaardt het presidium met de verzekering, dat hij zich zal beijveren om aan het in hem ge stelde vertrouwen te beantwoorden. We.gens het stormachtige weer is de „Indrapoera" met repatrieeren- den aan boord nog voorgaats in den Waterweg. De aankomst van het schip te Rotterdam is dus eenigen tijd vertraagd. (Van onzen parlement, redacteur) Volgens „Trouw" heeft de regee- ring thans besloten den kinderbijslag uit te breiden tot en met het eerste kind. De bijslag zou dan gesteld worden op f 2.40 per week per kind. Er zji aan herinnerd, dat de regee ring uiteraard niet bevoegd is om deze uitbreiding van den kinder bijslag bij K B. op grond van de bestaande wetgeving in te voeren. Het ligt dan ook in haar voornemen binnenkort een wetsontwerp van deze strekking bij de Tweede Kamer in te dienen. Of de regeering haar plan ongewijzigd door de Kamer goedgekeurd zal krijgen, lijkt intus- schen nog geenszins zeker. In de Stichting van den Arbeid bestaat slechts eenstemmigheid over de noodzakelijkheid van verhooging van den kinderbijslag. Omtrent de ma nier waarop deze verwezenlijkt dient te worden, bestaat tusschen twee belangrijke groepen verschil van opinie. Tegenover een groep, die zichvereenlgt met het plan der vegeering staat een niet minder be langrijke groep, die verhpoging van den kinderbijslag wenscht tot f 3.60, doch gerekend van het derde kind af. terwijl zij er zelfs niet afkeerig van is, deze bij het tweede /kind te doen beginnen. Z. H. Exc. Mgr. dr. j. Bukx, oud- Apostolisch Vicaris van Finland, is in het missiehuis te Sittard voorzien van de laatste H.H. Sacramenten. De voovloopige monumentenraad ls gisteren te 's-Gravenhage door den minister van O., K. en W. geïnstal leerd. 99 Uit verre oorden en streken komt een boodschap van familie of be kenden en deze dringt via dit ont vangstation en de bedrijfscentrale te Amsterdam, welke als centraal zenuwstelsel den polsslag regelt van dit enorm en onbegrensd aether-verkeer, in di huiskamer. Het antwoord, snel gesproken, wordt nog sneller via radio Koot wijk, dat als uitzendstation fun geert, naar den toehoorder doorge zonden, die op dezelfde wijze dit gesprek langs een aldaar gelegen ontvangstation en centrale kan be luisteren. Afstanden van duizenden kilome ters worden aangetrokken door een simpel dra den-ne twerk, twee zend en ontvang/installaties vormen met deze draden de uitwendige entou rage van het geheim der duplex- verbindingen. Hierdoor wordt het mogelijk gemaakt dat ver verwij derde familieleden in den huiselij- ken kring worden opgenomen. De uitzending geschiedt zoodanig, dat de normale gespreksband ver vormd wordt tot een dusdanige golflengte, waarbij het nieuwsgie rigen amateur-ontvangers-lfuister- vinken onmogelijk gemaakt wordt de gesprekken op te vangen. Een even ingenieus als wonderlijk ap paraat met draadjes, knopjes en lampjes heeft tot taak die golf lengte weer tot een normalen band te transformeeren. Het merkwaar dige is, dat men door den hoorn van het toestel niets merkt van dit apocalyptisch gegoochel. In dezen heksenketel van instrumen ten en draden, van telegrafische en telefonische berichten, morsetee- kens, heerscht toch een welda dige stilte. Slechts het rinkelen van de telefoonschel en de bedrij vigheid van het personeel brengen eenige afwisseling. Voor den dienst op het buitenland wqpdt ge bruik gemaakt van een speciaal gerichte antenne. Dit komt summier behandeld hierop neer, dat men zich bedient van een systeem, waarbij radiogolven in één bepaalde richting- gebundeld uit gezonden worden. De ontvangst is dus in één richting ontwikkeld. Het voordeel is dat er weinig of geen storing te vreezen is van an dere zenders, die op eenzelfde golf lengte uitzenden. Ook hier is de invloed van de Duitsche bezetting, vooral na „Dollen Dinsdag," duidelijk geble ken. Voor dezen gedenkwaardigen dag kon men min of meer spreken van een georganisëerden roof, spoedig daarna echter ging men uit louter vandalisme en kleinzie lige wraakzucht over tot het doel loos vernietigen van metertjes, lampjes en draden. Diat daarbij geen vitale onderdeelen aan dezen vernietigingswaanzin opgeofferd werden, is uitsluitend aan de ver regaande domheid van deze lieden te danken. Met de aloude werktui gen uit onze nationale wapen smidse: ijver, volharding en een ontembaren wil om te herstellen wat vernield is, kon uit deze ra vage dit voor ons land zoo belang rijk bedrijf, in betrekkelijk korten tijd, in werking gesteld worden, een prestatie, die respect afdwingt. Bij de verdere ontwikkeling van de radio-techniek en speciaal wat betreft het in toepassing brengen van gerichte antenne-systemen, is gebleken, dat een vlak en vochtig terrein een zeer overwegende rol speelt, dat verplaatsing noodzake lijk is om gelijken tred te houden met de vorderingen, die dienaan gaande gemaakt zijn. Vlak en vochtig „terrein is het duinlandschap niet, zoodat in de naaste toekomst ernstig overwogen wordt den zetel van radio-station „Nora" naar elders te doen verplaatsen. Sinds 1928 te Noordwijkerhout gevestigd, krijgt het bij de steeds zich verder ontwikkelende techniek een belangrijke rol te spelen. Veel kosten en moeiten zal deze ver plaatsing met zich brengen, maar een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst en zal zich deze kosten en moeiten gaarne getroosten. Talrijke priesters en vele autori teiten waren hedenmorgen naar de St. Willibrorduskek aan den Amstel- ciijk te Amsterdam gekomen voor de plechtige Uitvaart voor mgr. dr G. C. van Noort, oud-deken van Am sterdam.' Nadat gisteravond mgr. G. P. J. van den Burg, deken van Am sterdam, met een groote schare priesters de Mett,en had gezongen, fungeerde hedenmorgen pastoor W. Nolet als agens hij de Lauden. In tegenwoordigheid van vrijwel alle Kanunniken van het bisdom Haarlem ent vele andere monslgnori, R.K- leden van Éérste en Tweede Kamer, van Gedeputeerde Staten en van den Gemeenteraad, den waarn. burgemeester van Amsterdam, den heer B.. C. Franke, wethouder mr. van Wijck en talrijke afgevaardig den-van de Katholieke pers, vereent» gingen en organisaties, droeg hierna 25. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers. Bis schop van Haarlem, de plechtige Re quiemmis op, daarbij geassisteerd door plebaan F. Filbry als presbyter, asslstens, deken W. J. Pompe uit Den Haag, den hoogecrw. heer H. J. ran Deursen, president van het Groot-semenarie Warmond ais troon- diakens, dr. A. I. M. Kat als diaken en prof. dr. M. J. Wenners als sub diaken. Prof. dr. J. G. M. Wille- brands, directeur van het Philoso- phicum te Warmond, hield de lijk rede, waarin hu uitvoerig de pe <•- soonlijkhetfd van mgr. Van Noort schetste en wees op dén grooten pio niersarbeid, die mgr. Van Noort als theoloog heeft verricht, in het bij zonder typeerde hij den overleden» als zielzorger, wiens preeken zoo eenvoudig en toch zoo helder waren. „De Bisschop", zoo zei de spr., „heeft met ons in mgr. Van Noort een wij zen vriend en raadsman verloren Na de H. Mis, die gezongen werd door een koor van Amsterdamsche geestelijken, onder leiding van rec tor E. Paap, verrichtte de bisschop de absoute in de kerk en deed het stoffelijk overschot uitgeleide, dat daarna naar het priestergraf op „St. Barbara" te Amsterdam werd ge bracht, waar de begrafenis ge schiedde. Onder de vele leeken, die de uit kaart bijwoonden, bevonden zich ook dr. H. G. Danien en prof. dr. Th. B de Jong, die mgr. Van Noort tijdens zijn laatste levensdagen zoo uiter mate trouw als geneesheeren heb ben terzijde gestaan. Vrijdagochtend iccrd de herden king van de bevrijding van Nijme gen en de verovering van de Waal brug ingeleid met een herdenking op het kerkhof van de Amerikaan sche gesneuvelden aan den Molen hoek. Schout bij Nacht Rost van Tonningen legde namens H.M. de Koningin een krans ov een der graven. Aalmoezenier pater Burg boom sprak een herdenkingswoord en bad voor de zielerust - van de gevallenen. Onder de vele autori teiten waren de Amerikaansche ambassadeur in Den Haag met zijn' adjudant en de Engelsche consul- generaal namens de Engelsche am bassade. Dezelfde plechtigheid werd ook gehouden op het Engelsche kerkhof aan het Jonkerbosch, waar ook bloemen gelegd werden en op het Canadeesche kerkhof te Groes- beek. Om half negen vertrokken uit Nijmegen 50 estafette-loopers naar Eindhoven, om de fakkel met het bevrijdingsvuur, van Bayeux af naar Eindhoven gebracht, vandaar in snellen tocht naar Nijmegen te brengen. Om elf uur reikte de burgemeester van Eindhoven de brandende fakkel over aan een der Nijmeegsche padvinders. Om streeks 14.45 uur waren de esta- fetteloopers op den Nebo aan de grens van Nijmegen, nadat ze reeds om 13.22 uur Grave gepasseerd wa ren. Om drie uur precies werd d* fakkel overgereikt aan den burge meester van Nijmegen, die het be vrijdingsvuur ontstak op den hoo- gen Waal-oever bij de Waalbrug, waar men het ver in de Betuwe kon aanschouwen. Later in den middag kwamen Betuwsche estafette-loo pers het bevrijdingsvuur halen, om het ook in Eist te ontsteken. Dui zenden en duizenden hadden reeds van te voren het militaire schouw spel gade geslagen, waarin door Nederlandsche troepen met tanks de bevrijding van Nijmegen en de verovering van de brug was gesym boliseerd. Naar wij vernemen zijn o.m. nog de volgende ridderorden verleend aan: generaal J. J. M. G. de Latere de Tassigny, grootkruis Oranje-Nassau; onder-luitenant B. de Lattre de Tassigny, ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Ver der de volgende Fransche ridder orden: generaal mr. H. J. Kruis, groot-officier Legioen van Eer; ge neraal A. Q. H. Dijxhoorn, groot- officier Legioen Van Eer. Tevens is aan luitenant-genraal Kruis nog verleend het Croix de Guerre met palmen. De uitslagen der Donderdag ge speelde wedstrijden voor de Engel sche League luiden: Tweede divisie: Leicester City Chesterfield 01. Newport County- Tottenham Hotspurs 24.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3