Van kolentekort geen sprake meer Truman verzoekt Wallace af te treden iëmmÊËWW Belangrijke verhooging van gas- en electriciteitsrantsoenen Regeering moet als eenheid tegenover de wereld staan De besprekingen in Indië Tot hoofd en hart ONDERMIJNING VAN GEZAG Rusland vreest onderzoek in Griekenland 69ste JAARGANG No. 23652 ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per weekTelefoon Administratie 21543 „Indrapoera" en „Oranje" gedebarkeerd Veiligheidsraad Vetorecht toegepast Staking op Curagao geëindigd iiii éi* ia»* Nijmegen herdenkt zijn bevrijding. Met een fakkel, welke was aangestoken aan het bevrijdingsvuur te Eindhoven, en die ver estafetteploeg naar Nijmegen werd gebrachtwerd het bevrij dingsvuur ontstoken. De autoriteiten, die bij de plechtigheid tegenwoordig waren. V. r. n. L: de burgemeester Ch. M. JH Husting; de Amerikaansche militaire attaché kol. Frank M. S. Johnson, de commissaris der Koningin in Gelderland jhr. dr. C. G. CQuarles van Ufford, de Amerikaansche ambassadeur dr. Stanley K. Hornbeck (Van onzen Haagschen redacteur) De directeur van het Rijkskolenbureau, de heer H. H. Wem- mers, die ons een half jaar geleden nog slechts mededeelingen in mineur kon doen over 's lands kolenpositie, was gisteren wel gemoed naar het ministerie van Economische Zaken gekomen om de journalisten opnieuw op de hoogte te stellen van den stand van zaken. Nu, hij had er reden toe opgewekt te zijn. Hij kon achtereenvolgens vertellen, dat de energievoorziening van de industrie geen zorgen meer baart, dat met ingang van 1 October het gasrantsoen belangrijk zal worden verhoogd en wel van 34 M3 tot 54 M3 voor gezinnen van twee personen per periode en dat met ingang van den zelfden datum het electriciteitsrantsoen meer dan verdubbeld wordt en in plaats van 156 K. W. U. 360 KW. V zal gaan bedragen. Limburgsche dagproductie boven 30.000 ton Verlichting Vervolg op pagina 3) De Londensche squatters ont ruimen thans de door hen be zette flatgebouwen. Tivee jeug dige squatters aan het iverk onder toezicht van den huis bewaarder Vastrechtkaarten bij de spoorwegen Met ingang van 1 October RECHTVAARDIGE VREDE ONS ALLER DOEL HUURPRIJSVERHOOGING IN STUDIE GENOMEN Reeds eenigen tijd loopen er geruchten over een verhoo ging van de huurprijzen van woningenWerd eerst een percentage van 10 genoemd, thans is dit in de geruchten al tot 20 gestegen. Van deze 20 pCt. zouden 10 pCt. ge stort worden in een fonds, waaruit het Rijk den wo ningbouw zou bekostigen. De andere 10 pCt. zouden de ver huurders moeten gebruiken voor onderhoud der huizen. In verband met al deze ge ruchten bericht het A. N- P. thans, van officieele zijde vernomen te hebben, dat alle berichten omtrent een huur- prijsverhooginq voorbarig te noemen zijn. Het vraagstuk is wel in studie, doch er is nog geen enkele beslissing ge- i nomen. Sjahrir naar Djokjakarta ontboden LORD KILLEARN TE BATAVIA Wat ge doet, doe dat goed. Er zijn menschen, die een groot deel van hun tijd moeten be steden aan het overdoen van ivat ze misdeden. Er moet wel heel wat In den loop van nauwelijk"s twee jaar in de mentaliteit van sommi gen onzer jongemannen veran derd zijn, dat de opperbevelhebber, generaal Kruis, het noodig geoor deeld heeft in uiterst scherpe be woordingen de jeugdige militairen, die thans op het punt staan naar Ned.-Indië te vertrekken, te waar schuwen tegen desertie door met de zwaarste straffen te dreigen. Twee jaar geleden stonden in het reeds bevrijde Zuiden van ons land dui zenden vrijwilligers te trappelen van ongeduld óm den gehaten Japanner Uit Indië te verdrijven en orde en rust op deze schoone eilandengroep te doen terugkeeren. Tengevolge van allerlei politieke en militaire ma noeuvres. voor een groot deel bui ten onze schuld liggend, is het eerst thans mogelijk zóóveel Neder- landsche troepen naar Indië te zen den, dat de positie, welke de Brit- sche troepen daar innemen, waar schijnlijk binnen enkele maanden kan worden overgenomen. Dat het vaak hard voor onze jongens en mannen is het ouderlijk huis of het jonge gezin te moeten verlaten, of een soms veelbelovende carrière voor enkele jaren te moeten opge ven, wij zullen de laatsten zijn om dit te ontkennen. Maar de plicht voor het vaderland roept nu" een maal. hij moét momenteel het zwaarste wegen. Wij zeiden zoo juist, dat er bij sommigen zoo'n geheel andere men taliteit heerscht dan tijdens de be zetting en onmiddellijk na' de be vrijding. Wat is daarvan de oor zaak? Generaal Kruis is Woensdag verstandig genoeg geweest om niet in de eerste plaats de deserteurs als de schuldigen aan te wijzen. Zij loo- pen alleen de straffen op ..Degenen, die^ u thans den verkeerden weg wijzen en uw ongeluk op hun gewe ten hebben, kunnen u niet meer helpen. Zij laten u met de gebak ken peren zitten," aldus sprak de generaal. Maar wie zijn negenen, die de jongemannen aansporen -tot negatie van hun plicht, wie drei gen met staking, wie ondermijnen dagelijks, soms listig, meestal echter in alle duidelijkheid en openbaar heid, de wilskracht onzer militairen om hun plicht voor het vaderland te doen? Op denzelfden dag, dat ge neraal Kruis met zware straffen tegen de deserteurs moet dreigen, hetst de communistische Waar heid" in een hoofdartikel, waarin de millioenennota wordt bespreken als volgt: ..Het ziet er weernaarult.dat het volk den buikriem zal moeten aanhalen om expedities tot herstel van ..orde en rust" te betalen" en even verder: .Het geld, dat noodig is voor den opbouw va.n Sluis, wordt door de regeering blijkbaar' liever aangewend voor de vernietiging van Bekassi". Zie hier enkele staaltjes van ondermijning van gezag en plicht. Generaal Kruis zou ze even goed als wii met honderden kunnen aanvullen. Toch ligt de oorzaak hier niet alleen. Het optreden van som» mige regeeringspersonen heeft het den Jeugdigen militair vaak onmogelijk gemaakt de scheme lijn te zien van de verhouding Ne- derland-Indië, tengevolge waarvan hij zich, duizelig van de in felheid op laaiende tegenstellingen, de vraag stelt: waarom? Wanneer een re,gos ling de verhoudingen liever schij it troebelen dan te verduidelii- vervagen de juiste begrip- t +W?t £eza8' PHcht en disci pline öeteekenen. Wanneer hp Parrii van den Arbeid een c^|res over in- v0t»?<ïe ?legt' waarbij officieele auto- lVmrn™ n:e«'enwoordig zijn als de huidige Commissaris-Generaal Scher- merhorn, de minister van Ovpr- Zeesche Gebiedsdeelen Jonkman en oud-minister Logemann, en waarin toch wel heel .merkwaardige" din gen over de verhouding Nederland -Indonesië worden gezegd, dan lig1,", o.i. het accent precies verkeerd. Wanneer een der grootste verzets lieden. die Nederland tijdens de be- zetting had, de heer Frans Goedhart (Pieter 't Hoen) er blijkbaar zoö iSp„ dat hiJ als «enige blanke Nederlander in het door de ..republikeinen" van Soekarno be zette gebied werd toegelaten, dat hii teruggekeerd, er een persconferentie voor belegde, dan schudden wij niet- bezrijpend het hoofd. Is het wonder, dat de soldaat, die getuige van alle verwarring niet weet. waarom hij naar Indië moet. daarbij aangespoord door allerlei in overgroote oplage getolereerde publi caties. die het gezag' ondermijnen, het in bezettingstijd perfect geleerde systeem van onderduiken te baat neemt om zich aan zijn plicht te cnttrekken? De regeéring dulde daarom in je eerste plaats geen on dermijnende uitingen, waar en door wie dan ook. Zij grijpe in tegen heu, die anderen, in het ongeluk trachten te storten en zelf, zich beroepend op misbruik maken van onze demo cratische vrijheden, hun handen in onschuld wa=srhen Het m.s „Oranje" met ruim 1000 repatrieerenden aan boord is te Rot terdam gedebarkeerd. Onmiddellijk daatna werd begonnen met de ont scheping van de „Indrapoera", die ruim 1100 landgenooten uit Indië weer behouden in het vaderland te rugbracht. Het aantal zieken aan ooord viel zeer mee In den Veiligheidsraad paste Rusland het vetorecht toe op een Amerikaansche resolutie voor een oogenblikkelijk onder zoek van de noordelijke Griek- sohe grens. De resolutie kreeg 8 stemmen voor, maar werd verworpen, toen Rusland het vetorecht in riep. Later werd een Russische reso lutie verworpen, volgens welke een beroep gedaan zou worden op Grie kenland, om de „provocaties" aan de Albaneesche grens te beëindigen. De havenstaking te Willemstad heeft gisteren een einde genomen In de geheele haven Is het werk hervat. i Gas. Voor gezinnen van 2 per sonen 54 M3 per periode (thans 34 M3), voor elk gezinslid meer 6 M3 (onveranderd), voor alleen wonende personen, die zelf koken 48 M3 (thans 28 M3). Electriciteit. Voor gezinnen van twee personen 135 K.W.U. per pe riode (thans 85 K.W.U.), voor elk gezinslid meer 15 K.W.U. (on- K.W.U. (thans 70 K.W.U.) Electriciteit. De periode rantsoenen voor eiectriciteitver- bruikers bedragen voor de zes achtersten volgende perioden van het rantsoeneeringsjaar aanvan gende omstreeks de maand De cember: 90, 70, 45, 40, 45, 70 K. W.U., voor rantsoenen, aanvan gende omstreeks de maand Ja nuari, 85, 55, 40, 40. 55, 85 K.W.U. Fractisch komt dit neer op een rantsoen in de maanden Januari en December van 45 K.W.U., Fe bruari en November 40 K.W.U., Maart en October 30 K.W.U. par maand. April en September 45 K.W.U. per maand, Mei tot en met Augustus 20 K.W.U. per maand, dat is in totaal 330 K.W.U. in plaats van de huidige 156 K.W.U. Gas.Ook de gasrantsoenen voor verlichting worden herzien. De tot dusver geldende rantsoenen van 35, 24, 12, 12, 24, 38 M3 per periode worden gebracht op 50, 40, 30, 30, 40 en 50 M3 per periode. Met nadruk stelde de heer Wemmers vast, dat na invoering van deze nieuwe rantsoenen van een tekort geen sprake meer is. Het electriciteitsrantsoen laat zelfs ruimte voor een spaarzaam en uiteraard incidenteel gebruik van een electrisch kacheltje. De stofzuiger, de radio en 't strijk ijzer kunnen zeer zeker normaal in bedrijf worden gesteld. Nu dan ook voer eiken aangeslotene aan redelijke behoeften kan worden voldaan en bovendien met de verstrekking van petro leum in aanvulling op het kook- rantsoen op den bestaanden voet zal worden voortgegaan, zullen verbruikers, die ook deze rant soenen nog overschrijden, thans als regel zonder meer worden afgesneden. Ten behoeve van hen, die veel rei zen, doch niet vaak genoeg om de kosten van een algemeene abonne mentskaart goed te maken, worden met ingang van 1 October vastrecht- kaarten ingevoerd. De geldigheids duur bedraagt een maand en kan eiken dag ingaan. De houder van een vastrechtkaart geniet een kor ting van 50 pCt. op den gewonen enkele reisprijs. President Truman heeft den minister van Handel, Wallace, verzocht af te treden. II i| ver klaarde, dat hij volledig vertrou wen liad in minister Byrnes en diens medegedelegeerden ter vredesconferentie van Parijs. Hij voegde er aan toe, dat er geen verandering zou komen in de bulteiUandsche politiek der V. s. zooals Byrnes en hijzelf die tot dusver hadden uitgestippeld. Aangezien de kabinetsleden slechts zitting hebben zoolang het deh pre sident behaagt, staat elk formeel ge richt verzoek van den president tot een lid van het kabinet, af te treden, gelijk met werkelijk ontslag. In de verklaring van Truman wordt gezegdDe buitenlandsche politiek van dit land is de belang rijkste zaak, waarmee wij te doen hebben. Onze verantwoordelijkheid voor het verkrijgen van een recht vaardigen vrede strekt zich niet al leen uit over het volk van deze natie, maar over alle volkeren ter wereld. Het volk der V. S. mag het vrijelijk en openlijk oneens zijn over elke zaak met Inbegrip van de bui tenlandsche politiek, maar de regee ring der V. s. moet als een eenheid tegenover de rest van de wereld staan. „Ik heb," zoo zei Truman, „den heer Wallace heden gevraagd uit de regeering te treden." Truman betuigde zijn spijt over de noodzaak de officieele relaties met Wallace te moeten verbreken. Hij hoopte, dat Wallace als ambte loos burger meer geluk zou hebben bij het uitoefenen van zijn recht van meeningsuiting. Voortaan, zoo ging Truman verder, zullen er geen verklarin gen over buitenlandsche politiek meer worden afgelegd, die niet de goedkeuring van het departe ment van Buitenlandsche Zaken hebben. Bij verschil van inzicht hierover tuschen regeeringsin- stanties zal Truman beslissen. Met Wallace verdwijnt de laatste man van Roosevelt's ,,new deal"- groep uit de regeering. Wallace, die ontslag heeft geno men als minister van Handel, heeft in een radio-rede verklaard, dat hij geen misbruik zou maken van de vrijheid, welke de president hem heeft toegestaan. Hij zal niets zeg gen, dat een succesvol verloop van de vredesconferentie zou kunnen schaden. Hij zeide: „Het succes ol de mislukking van onze buitenland sche politiek zal het verschil betee- kenen tusschen leven en dood voor onze kinderen en kleinkinderen. Ik wensch duidelijk te maken, dat ik tegen alle soorten van imperialisme en agressie ben, of zij nu van Rus- sischen. Britschen óf Amerikaan- schen oorsprong zijn. A. N- P.-Aneta verneemt uit re- publikeinsche bronnen, dat Hatta Sjahrir van Cheribon naar Djok jakarta heeft ontboden tot het houden van een belangrijke con ferentie. De republikeinsche bron nen voegden er aan toe, dat deze conferentie ongetwijfeld in ver band zal staan met het „kabinet". Gistermiddag is de republi keinsche delegatie, die een open hartige bespreking met de Neder - landsche heeft gevoerd, weer bij eengekomen. Hierop werd het besluit geno men, Sjahrir een schrijven te zen den, waarin hem zal worden ge-' adviseerd onmiddellijk Lord Kil- learn te verzoeken zijn goede dien sten te willen verleenen. Naar te Batavia voorts verluidt, heeft dr. Van Mook een soortge lijk schrijven aan Lord Killearn gericht. De kabinets-secretaris van dr. Van Mook, Koets, die uit het binnenland thans te Batavia weer is teruggekeerd, heeft verklaard, dat de toestanden, die hij in da interneeringskampen aantrof „zelfs de spreekwoordelijke Nederland- sche huisvrouw konden bevredi gen". De geïnterneerden, zoo ver klaarde hij, zaten goed in de klee- ren en waren behoorlijk gevoed, ofschoon zij natuurlijk verlangend naar hun evacuatie uitzagen, ten einde zich bij hun vrienden en fa milie te kunnen voegen. Volgens Koets zijn de Indonesiërs uitge sproken anti-Japansch. doch zij veroordeelden het „uitheemsche karakter" van de republikeinsche troepen, die gewoonten der Japan- sche militairen hebben overgeno men. Koets had geen Japanners in de binnenlanden waargenomen. Hij bevestigde, dat de dele gatie Soekarno ontmoet heeft, doch voegde er aan toe, dat de ontmoeting een „onpolitiek ka rakter" droeg. Resumeerend zei- de Koets: „Wij hebben „plus" en „minus" factoren opgemerkt, maar de ',,plus"-factoren zijn in de meerderheid alles te zamen genomen." Lord Killearn is vandaag te 13.10 uur plaatselijken tijd te Bata via aangekomen. Ter verwelkoming waren aanwezig dr. Van Mook, It.-generaal Mansergh, generaal Hawthorn, prof Schermerhom, Forman, Mackereth, en een Indo nesische republikeinsche delegatie onder leiding van Soedarsono en Oetoyo.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1