'YQOHUXf r VLIEGTUIGMOEDERSTAD Juliaantjes een kwart eeuw in Haarlem Acht zusters die veel en prachtig werk verzetten Oorzaak van brand in Centr. Werkplaats Van het witte doek Haarlemin de lucht V, ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1946 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Diefstal Nieuws van de R.K. sportclubs GEBR. BLOKKER geluidsinstallatie en mi crofoon en prima platen GEBR. BLOKKER Organisatie Katholieke Vrouw Rector v. d. Lugt over de R.K.S. KAJOTTERSHOME IN NOORD R.K. Middenstands- vereeniging THEATER PLEZIER J Katholieke Volkspartij Haarlem Belangrijke ledenvergadering NIEUWE BONNEN Zakenjubileum Inbraken in serie en toch nu... BRANDSTOF BONVRUIÜ Kolenhandel Krul N.V. Overveen. De zusters hebben het diep geheim gehouden, maar toen we vlroegen of het waar was, konden ze niet ont kennen, maar ze wilden er beslist niets van weten. Een beetje ge heimzinnig, vindt U niet lezer? Toch is de oplossing van het mysterie heel eenvoudig: morgen bidden en werken de Juliaantjes 25 jaar lang in Haarlem, d.w.z. 25 jaar zijn ze dag aan dag uit getrokken om hu'p te verleenen in de arme gezinnen, waar de moeder niet in staat is te zorgen, door ziekte of uitbreiding in het gezin. Het zijn maar acht nonnetjes, die in onze stad werken, maar wat een werk verzetten zij. Helaas kun nen ze slechts aan een klein per centage van de aanvragen voldoen; er zouden gerust nog wel 15 of 20 zusters bij kunnen komen, doch dat laat de jonge congregatie niet toe, daar ook in andere plaatsen het werk voortgang moet hebben. Wie kent de Juliaantjes, def tig genoemd de Liefdezusters van de H. Juliana van Falco- nesia, in Haarlem niet? Door weer en wind fietsen zij naar de arbeiderswijken en verlich ten in de hulpbehoevende ge zinnen de zorgen, herstellen de orde, wasschen, boenen, schrob ben, stoppen en wat al niet meer. Een schoon doel! De Juliaantjes - werken niet op het terrein van de Hulp in de Huishouding, zooals de Bisschop pelijke Hulpactie en het Wit-Gele Kruis, maar komen alleen in de arme gezinnen, al hebben ze eeni- ge vaste klantjes, die het misschien wat beter hebben gekregen. De Ju liaantjes vestigden zich oorspron kelijk in de 'Alexanderstraat en kregen daarna het prachtige hee renhuis van de familie Beynes aan de Nieuwe Gracht toegewezen. Daar vinden ze rust en sfeer om na den arbeid in het gezin kracht te zoeken in het gebed en in de beschouwing. Van een feestviering is morgen geen sprake, maar een gebed voor onze Juliaantjes zal niet alleen gestort worden in de gezinnen, die hulp ontvangen, maar ook door al len, die het werken der zustertjes waardceren en hoogachten. In verband met den grooten brand die in de Centrale Werkplaats van de Ned. Spoorwegen te Haarlem heeft gewoed, vernemen wij om trent de oorzaak het volgende: Des middags had men eenig laschwerk verricht aan een treeplank van een ouden wagon, die stamt uit het jaar 1900. Na het lasschen, hetgeen met groote verhitting gepaard gaat, heeft men enkele malen het deel van den wagon met water overgoten, om eventueele brandhaarden, die tussehen de houten en ijzeren vloe. ren ontstaan mochten zijn, te blusschen. Tussehen deze vloeren was in den loop der jaren eenige ïuimte ontstaan, waarin zich olie en andere vette stoffen hadden ver zameld. Deze plaatsen zijn onbe reikbaar en men vermoedde dan ook niet, dat zich hier een schroei, ihgsproces gevormd had. Om 1 uur des middags was men klaar met het lasschen en om 3.30 had men den wagon naar een andere plaats versleept. De brand wacht, die om 5 uur kwam contro leeren, bemerkte een brandlucht en stelde een onderzoek in. Dit leverde geen resultaat op, doch ten over vloede wierp zij eenige emmers wa. ter op de vloeren en de gelaschte treeplank. Zelfs om 8 uur werd nogmaals gecontroleerd, terwijl om half negen de gassen, die zich tus sehen de vloeren hadden ontwik keld, explodeerden. De schade, die door dezen brand is ontstaan, be draagt ruw getaxeerd ongeveer f 150.000- Tegen de 23-jarige dienstbode M. J., oorspronkelijk afkomstig uit Hengelo, is paoces-verbaal opge maakt wegens het bestelen van twee werkgeefsters. Kledingstuk ken en zilveren tafelvoorwerpen vormden den buit. Het eerste elftal van Onze Gezel len komt den eersten competitie wedstrijd als volgt uit: d.: Kiphardt; Koedijk en v. d. Velde; m.: Boeser, Bosma en v. Amerongen; v.: v. Schie, Balm, De Groot, Oort huis en Berends. bieden U voor alle feest en dansavonden n prima aan. Wij doen gaarne prijs opgaaf. Tevens te koop: prima electr. pick-np en versterker met 50 platen, ingebouwd in salonkast Geluidsinstallaties verhuur Wilhelminastraat 1 - BEVERWIJK (Adv.). komen Snellere pro- BV motie, bétere positie en W 5 hoger Inkomen Dónstu- S deren bij Resa I Opleiding 3 voor erkende examens, 3 t Vraagt ons prospectus: 3 Nederlandse Handels- m B correspondentie. Frans, 3 S Duits. Engels, Spaans, 3 g Middenstandsdipl. 3 Bekende Schriftelijke Cursu* De organisatie Katholieke Vrouw, afdeeling Haarlem, heeft haar pro gramma voor het seizoen 1946— 1947 in zee gestuurd en het is waar lijk een aantrekkelijk en gevarieerd menu, dat zij haar leden biedt. Wij noemen slechts een lezing met lichtbeelden van dr. W. v. d. Wijn- persse over „Waar Maria de aarde zag", Dinsdag 22 October in hotel „De Leeuwerik"; een voordracht van mevr. J. H. Terlingen over „Kleine en groote vreugden in het gezin", Dinsdag 12 November in hotel Brink - mann; Charlotte Kohier begin De cember in den Stadsschouwburg; „Goudhaartje en de troubadour'' voor de kinderen, Woensdag 11 De cember in „De Leeuwerik"; Jo Vin cent met Kerst- en Oudejaarsliede ren, Maandag 30 December in de Begijnhofkapel; Secretaris H. Ag- terof over „Voorlichting in het ge zin", Dinsdag 4 Maart in hotel Brinkmann; dr. A. Kat over „Ka tholieke en Protestantsche Passie muziek (met een gedeelte van de Kathedrale Schola), Dinsdag 25 Maart in „De Leeuwerik" en mevr. Boudensvan Heel over „Samen werking tussehen huisgezin en school", Dinsdag 27 Mei in hotel Brinkmann. Dinsdag ak, 24 September, wordt het winterseizoen ingeluid met een lezing en film van den heer J. P. Strijbos over „Met camera en kijker onder de vogels" in hotel „De Leeu werik", des avonds 8.15 uur. De secretaresse van de Organisa tie Katholieke Vroutv is: mej. H. Meester, Oranjeplein 2, Haarlem tel. 20853. De Diocesane Sportadviseur Rec tor van der Lugt heeft gisteren voor de besturen der R- K. voetbal- vereenigingen in het District Haar lem de fusie-bepalingen in den K.N.V.B. en het nut van een R. K. Sportbond uiteengezet. Het nut van een R.K. Sportbond werd door Rector v. d. Lugt zeer duidelijk belicht. In deze organisa tie treden alle R.K. sportvereni gingen toe, vooral met het doel het noodige contact onder elkaar te houden en waar dan ook tevens de geestelijke belangen van onze R.K. sportvereenigingen goed behartigd zijn. Vooral op een onderling con tact werd prijs gesteld en in de toe komst zullen de vereenigifigen door bijeenkomsten zoóals we die ook vroeger in de R.K. organisatie ken den, dit zoo noodige contact weer vinden en verstevigen. De heer Van Turnhout, vice-voor- zitter van den H.V.B. was de tolk van de vergadering, toen hij rector v. d. Lugt aan het einde van zijn bé toog dank zegde voor zijn heldere uiteenzetting. Een van de meest bloeiende K. A.J.-afdeelingen in onze stad is ongetwijfeld de ongeveer 150 leden tellende groep in de parochie van O. L. Vrouw van Zeven Smarten in Haarlem-Noord. Voor deze Ka- jotters nu is het morgen, Zondag, een bijzondere dag, want hun eigen home wordt dan officieel in ge bruik genomen. Eigenlijk zetelde de K.A.J. reeds langi in het hou ten gebouwtje achter de kerk, maar er was weinig gezelligs aan. De jongelui zijn echter, niet dan na. dat zij daarvoor toestemming en de noodige vergunningen verkre gen hadden, met vereende krach ten aan den slag gegaan en heb ben van dat koude en ongezellige interieur een fraai en warm inge richt geheel gemaakt. Maar voor het zoover was, zijn er heel wat weken van hard werken aan voor afgegaan. Dat ploegje jongelui, onder wie echte vaklieden, heeft prima werk geleverd, daarover zal iedereen het eens zijn, die morgen middag van 4 tot 5.30 uur het K. A.J.-gebouw bezoekt. Om 3 uur zal het geopend worden, hetgeen met eenig ceremonieel gepaard gaat; deze plechtigheid is alleen toegan kelijk voor genoodigden. De bestuursraad van de R. K. Middenstandsvereeniging, afdee ling Haarlem, is deze week in ver gadering bijeen geweest. Bij 'deze gelegenheid werden verschillende vragen gesteld omtrent de vak-or ganisaties en voorstellen daarop betrekking hebbende ingediend'. Dinsdag 24 September, 8 uur, wordt in café-restaurant Brink mann op de Groote Markt een ledenvergadering belegd, waarop de heer W. C. M. Holt een inleiding zal houden over het onderwerp: „Credietverleening door den middenstander aan den consument en hoe denkt de mid denstander dit in de toekomst te regelen." Ook niet-leden en allen, die bij doel en streven van de R. K. Middenstandsvereeniging geïnteresseerd zijn, kunnen dezen avond bijwonen. r'e ministers van Binnenlandsche Zaken en van Justitie hebben bij de Tweede Kamer ingediend een wets ontwerp „opheffing particuliere ban ken van leening". Annabella en Jean Gebin zijn deze week te zien in de film 'Variété", die in het City Theater gaat. Het verhaal speelt zich af in de circuswereld, waar 3 acro baten dagelijks een adembene mend programma afwerken. Steeds oogsten zij veel succes, totdat Cupido zigh tussehen het meisje en de twee mannen, waaruit het trio bestaat, opwerpt. Rancune- gevoelens van dengene, die zich in het ongelijk gesteld meent, zou den bijna levens kosten, doch op het juiste moment verwijdert de een zich, zoodat het duo als voor heen, doch met een minder uitge breid repertoire kan optreden. Een niet nieuw gegeven, dat in deze film echter in een interessanten vorm is gegoten. „De twee zusters Kleh", waarin Corinne Luchaire en Anny Ducaux zich onderscheiden als actrices van het tragische slag, toonen zich waar zusters in den nood en pro- beeren eikaars levensgeluk, dat op een gegeven moment op het spel staat, te redden. In beider leven gaat het lang goed, tot eens het dramatisch keerpunt komt. Hoe alles toch tot een goed einde keert, in dit technisch knap verfilmde verhaal, kunnen volwassenen ir Cinema Palace deze week zien Het journaal in de Haarlemsche bioscoop-thaters biedt groote va riatie: minister dr. Beel spreekt Neerlands bevolking toe; de com missie-generaal vertrekt naar In- die; men maakt de herdenking mee, die den 17den September in Arnhem geschiedde; verder zijn er base-ball-wedstrijden te paard, motorraces en wielerwedstrijden Een boeiende film wordt deze week in de Spaarne-bioscoop ver toond, waar „Agent Larry" ge draaid wordt. Larry, een verkeers agent, wil de dochter van een in vloedrijken heer verbaliseeren, om dat zij met haar auto de maximum snelheid overschreed'. Zij vlucht en Larry zet een achterH'olgijng in, echter met het gevolg, dat hij in zeer moeilijke situaties komt, die men met adembenemende spanning volgt. In het voorprogramma wordt de film „De lieveling der cowboys" vertoond. In het Rembrandt-theater kan men deze week kennis maken met het theater Plezier, dat een aardig variété-programma biedt, waarin Hermans wel het leeuwenaandeel heeft. Als hij met zijn droog gezicht de dozijnen mopjes uit zijn mouw schudt en zijn liedjes met een levenswaar tintje ten beste geeft, weet hij eenieder in de zaal te trek ken. Hij is een beschaafd conferen cier met een eigen genre. Jan van Ees en Wiesje Bouwmeester treden voornamelijk op in sketches, die deels wel en deels niet geslaagd zijn. Het publiek kan verder genie ten van vier accordeon-virtuozen, van drie aardige meisjes, die En- gelsche liedjes zingen, van acroba tiek en tapdans en wat al niet meer. Jammer is, dat het begin en het einde van het programma niet juist gevonden zijn. De heer Plesman, direc teur-generaal van de K.L.M., wees ons stede lijk chauvinisme lachend van de hand, toen wij hem tijdens een persconferentie, waartoe vertegenwoordigers van de binnen- en buitenlandsche bla den waren uitgenoodigd, de vraag stelden, waarom een van de nieuwe D.C. 4 of Lockheed Constellations niet den naam „Haarlem" had gekregen. Wij volgen de avonturen van de „Rotterdam", Schiedam" en „Twenthe", wij hebben met ge noegen vernomen, dat de eerste Constellation „Arnhem" gedoopt is, dat de anderen straks „Walcheren" en „Venlo" zullen heeten en wij gunnen Utrecht de vierde machine van harte. Maar wij hebben een pleidooi voor den naam „Haarlem" ge houden en daarbij het volgende gezegd; In Haarlem is Fokker, de groote Anthonie Fokker ge boren, daar heeft hij zijn eerste proefvluchten gehouden en den grondslag gelegd voor onze na tionale luchtvaart, die nu zoo'n beteekenende internationale rol is gaan spelen. Daarenboven is Haarlem ais bloemenstad inter nationaal en zeker in Amerika bekend, zoodat cok uit dien hoofde onze rechten niet achter aan behooren te komen. Helaas kunnen wij den heer Plesman geen rantsoenen oude klare aanbieden, zooals de Schiedammers deden; wij zijn evenmin in staat zonder ophou den voor kaas te zorgen, zooals Edam beloofde bij den doop van zijn vliegtuig. Slechts Haar lemmerolie hebben wij ter pers conferentie bescheiden en voor zichtig in uitzicht gesteld. De heer Plesman heeft over onze vraag gaer. gras laten groeien en ons en dus de bur gerij van de stad verblijd met een belofte. Er zijn natuurlijk ook andere steden, die sollici- teeren, maar wij hebben recht op voorrang op grond van de stevige argumenten. In 1947 zullen er nog 14 Constellations elk vliegtuig kost 2.200.900, van Amerika naar Nederland gevlogen worden en overgenomen worden door de K.L.M.. Een der eersten zal PH-TAH heeten en naar de laatste letter wordt het vlicgkasteel „Haarlem" genoemd Wij hebben nu voldoenden tijd om ons voor te bereiden op de groote doopplechtigheid en er is alle aanleiding toe bij die ge legenheid het pionierswerk van Fokker in herinnering te bren gen. „Haarlem's bloei" zette ons initiatief door! (In plaats v. persoonlijke oproep) Voor Haarlem III (Oost) Dinsdag: 24 September a s. des avonds 8 uur in Wijkgebouw, Ged. Oude Gracht 104. Voor Haarlem II (Noord) Donderdag 26 September a.s. des avonds 8 u. in clubgebouw. Raadhuisstraat 11. Voor Haarlem IV (West): Donderdag 26 September a.s. des avonds 8 uur in gebouw Domi, Zandvoorterpad, Over- veen. Voor Haarlem I (Zuid): Vrijdag 4 October a.s. des avonds 8 uur in Leonarduszaal. Westergracht. AGENDA: 1. Opening en notulen. 2. Mededelingen. 3. Verkiezing van een voorzitter 4. Verkiezing van nog 3 bestuurs leden. 5. Verkiezing van afgevaardig den en plaatsvervangers naar de Statenkringvergadering. 6. Verkiezing van afgevaardig den en plaatsvervangers naar de Kringvergadering. 7. Rondvraag en sluiting In verband met de verkiezing van 4 bestuursleden en afgevaardig den naar Statenkring- en Kring vergadering worden &lie leden dringend verzocht hun afdelingb- vergadering bij te wonen. Het Bestuur K.V.P. In het tijdvak van 23 September t/m 26 October zullen in het Cen traal uitreiklokaal „De Vleeschhal", Groote Markt, de nieuwe bonkaar ten, tabaks- en versnaperingskaar- ten worden uitgereikt. De uitrei king geschiedt volgens onderstaan de letterindeeling: 23 Sept. A, 24 Sept. Ba—Bez, 25 Sept. Bi—Bok, 26 Sept. Bol—Bram, 27 Sept. rest B, 28 Sept. CaCo, 30 Sept. rest C en Da—Du, 1 Oct. rest D en E Er, 2 Oct. rest E en F, 3 Oct. Ga— Goz, 4 Oct. rest G, 5 Oct. HHen, 7 Oct. HerHor, 8 Oct. rest H en I, 9 Oct. J en KaKer, 10 Oct. Kes Koz, 11 Oct. rest K, 12 Oct. La- Liz, 14 Oct. rest L en .MaMeu, 15 Oct. rest M en N, 16 Oct. O en Papop, 17 Oct. rest P, Q en Ra Rus, 18 Oct. rest R, en SaSchik, 19 Oct. Schil—Spro, 21 Oct. rest S en Ta—Truf, ?2 Oct. rest T, U en VaVis, 26 Oct. rest V en Wa Wen, 24 Oct. rest W, 26 Oct. X, Y en Z, 26 Oct. Na-uitreiking. Geopend voor 't publiek: Maan dagVrijdag van 8.30—12.15 uur en van 14.0016.45 uur. 's Zaterdags van 8.3012.15 uur. Voor Spaarndam geschiedt de uitreiking in het dienstgebouw al daar van de Gemeente Secretarie: 1 Oct. 9.00—12.00 u. A—G, 14.00— 16.00 u. H—N; 2 Oct. 9.00^-12.00 U. O—U, 14.00—16.00 u. V—Z. Zelfverzorgers dienen zich voor dé ontvangst van deze bonkaarten te wenden tot de afdeeling „Bij zondere Arbeid" Zijlstraat 62 al hier. De N.V. Handel Maatschappij v.h. Fa. Wed. L. de Jong, gevestigd Jn de Groote Houtstraat, vierde gis teren haar 70-jarig bestaan. Ter gelegenheid van dit heuglijke feit mocht men vele bloemstukken van zakenrelaties en cliënteele in ont vangst nemen. In de Meer en Boschlaan te Heemstede zijn gedurende den nacht niet minder dan vier inbra ken gepleegd. Er werden in totaal vier rijwielen, een flinke hoeveel heid tafelzilver, Perzische kleeden, geld, distributiebescheiden en een gouden horloge ontvreemd. Dienzelfden nacht werd ingebro ken in een perceel aan de Adriaan Pauwlaan, waar sigaren, sigaretten en tabak werden gestolen. Geen koude, geen narigheid meer in Uw huig of bedrijf. Ruwe bruinkolen door het Kijks- kolenbureau vrijgegeven ten behoeve van huisbranddoeleinden en klgin. industrie. Lager in prijs per ton van 1000 kg. dan elke andere brandstof. Ruwe bruinkolen vermengd met cokes in stoom- en verwarmingsketel een enorm succes. Ook zonder toevoeging van andere brandstof goed resultaat. Levering geschiedt in volgorde der ingekomen bestellingen. U ontvangt vooraf bericht van De- zorging. Bestellingen m te zenden dij Kantoor en magazijnen: Stationsterrein. Tel. 23517 - 24028. (Adv.)<

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2