Zuivering in Rusland „Veiligheid betaalt zichzelf" Verhooging van het gas- en electriciteitsrantsoen VENNOOT OF VIJAND? De „overladen" Churchill Stalin wordt „vojd" d.w.z. „leider" genoemd in de Russische pers De Skymasterramp Export van groenten naar Duitschland Landelijke fruitteeltdag te Utrecht ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1946 PAGINA 3 Buitenlandsch overzicht 18 personen gered Ambtenaren staken in Frankrijk Smokkelaars zijn tevreden Term „Roode Leger afgeschaft Zuivering op boerderijen Sovjet-pers onbetrouwbaar %MmM Achtste nationaal veiligheids-congres Huisbrand Export Gunstig accoord met Engelsche regeering Minister Mansholt over kostprijsverlaging Het conflict tusschen de twee ministers Byrnes en Wallace, dat in de algeloopen week de wereldpers in beroering bracht, had tot onderwerp het samengaan tusschefl V. S. er» Vereenigd Konink rijk. Het is een vraag, of zulk een samengaan inderdaad een punt van discussie kan zijn. Niemand kan van dommigheid beticht worden als hij twijfelt aan de juistheid van Wallah oe's bewering, dat Amerika de sterk ste mogendheid ter wereld is. Het beait van de atoombom behoeft reeds op dit oogenblik geen Amerikaansche specialiteit te zijn. De berekening, dat het Russische leger in 1970 niet minder dan 32.000.000 koppen zal tellen de bewapeningsindustrie in de Sovjet-Unie en haar vazallen, de ver. sterkingen die zoowel in Duitschland (b.v. Warnemünde) als in het uiter ste Oosten (Sachalin, Koerilen) wor den aangelegd, de werkelijk niet be deesde politiek van Molotof en de zijnen, (jat alles voere maar weinig redenen ter staving van Wallace's opvatting aan. Zeker is slechts, dat de V. S. op een heel andere manier dan de U.3.S.R. een wereldmogendheid zijn. Men kan zeggen, dat Rusland een geweldig landmassief vormt, een be sloten geheel, waarin steeds meer de sluimerende krachten ontwaken. Amerika, zelf een enorm land, waarin reeds veel tot een machtige felheid ontwikkeld is en dat daarom over onuitputtelijke reserves kan beschikken, is, als wereldmogend heid, een zeestaat. En daarin komt het sterk met Groot-Brittannië over een. De politiek van steunpunten en economische overheersching, die tot op heden Engeland heeft gekenmerkt, is ook de politiek die de Vereen;,;de Staten in onze dagen voeren. Een breuk tusschen beide zou voor Amerika niets dan nadeel kunnen opleveren. Voordeeliger Is het, in onderlinge vriendschap een vennootschap met de Britten aan te gaan, gelijk op het oogenblik ge schiedt. De Amerikaansche vloot ligt in de Middellandsche Zee in over eenstemming met de wenschen van da Londensche admiraliteit. Met Pa lestina bemoeit Truman zrich, om dat hij er door den B'ritschen man dataris toe is uitgenoodigd. Egypte, waar de Yankees ijveren voor het binnenhalen van economische con- Jessies, Irak, Iran, Saoeldi-Arabië, het sijn oude Britsche belangengebieden. De Engelsche vloot- en vliegtuig steunpunten vormen voor Washing ton een waardevol militair net. De krachtenverhouding is niet zoo, dat Amerika hierover kan beschikken zonder Engelsch goedvinden. Groot. Brittannië is nog' altijd een formida bel sterk land, ook na dezen oorlog. Zou de politiek, die Wallace voor stelde, aanvaard worden, dan zou het deelgenootschap van de V. s. in dit beproefde wereldstelsel komen te ver vallen, en misschien zou Engeland, alleen gelaten door zijn grootste;; medestander, in een nationale in spanning zooveel kracht kunnen ontplooien, dat het zijn positie nog iang zelfstandig zou kunnen hand haven. De huidige Amerikaansche politiek geleid door Byrnes, is die van ver bondenheid der groote zeemogend heden tegen de groote landmogenl- heid. Het verleden heeft geleerd dat in het algemeen zeestaten tot een wereldomvattende politiek in de gelegenheid zijn. Het Romeinsche Rijk was gebaseerd op het leider schap in de Middellandsche Zee. Spanje, de Nederlanden van dé Gouden Eeuw, Engeland dankten aan de zee hun imperium. Daar staat de Duitsche geschiedenis te genover, die nooit is uitgekomen boven een vastelandsgeschiedenis en die volledige ontplooiing noch Wereldheerschappij gekenu heeft. Het mag dan waar zijn dat nieu we transportmiddelen en nieuwe wapenen aan het belang van de zee veel afdoen, het mag waar zijn dat, zooals onlangs Einstein op merkte, tegenwoordig een aanval kan worden uitgevoerd zonder dat men een leger over de grenzen brengt; feit blijft toch dat de zee voor iederen oorlog nog steeds een belangrijke hinderpaal is, ook in de toekomst. Wij gelooven dan ook niet dat er aan den voorsprong der zeestaten in wezen iets veranderd is. Daarom heeft de Amerikaansche politiek nog altijd de beste kans van slagen nu zij zich as socieert met die van den collega, zeestaat. En het zou een wereld historische blunder zijn, als Was hington Londen tegen zich ln het harnas joeg om de vriendschap te winnen van Moskou, dat als vrien dengeschenk zeeposities zou vra gen! Want als een ontzaglijke vaste- landmacht ook zeemacht wordt, eerst dan kan zif werkelijk de we reld beheerschen De Vereenigde Staten zelf zyn er het bewijs van. Winston Churchill moest onder twee teleurstellingera zijn terugreis uit Zürich naar Engeland aanvaar den: ten eerste moest hij meer dan duizend uitnoodigingen uit alle stre ken van Zwitserland afslaan era ten tweede was hij gedwongen een groote Gruyère-kaas achter te laten, welke op het laatste oogenblik te zwaar bleek voor de reeds met bagage en geschenken overladen vliegmachine. De kaas zal echter per volgende ma chine worden nagezonden. Sarah Churchill, de dochter van Winston ChUFChll, wordt filmactrice. Zij zal spelen ln de film ,,Prix de Rome" van- Louis Golding, geregis terd door victor Stoloff. De bekende Fransche acteur Jules Augusts Muraire, bekend als Raimu, vandaaS na ©en hartaanval in een Amerlkaansch ziekenhuis overleden. In verband met het bezoek van de Engelsche Koninklijke Familie aan Nederland worden de paarden uit de Koninklijke stallen eiken dag getraind. Tijdens den dagelijkschen ochtendrit Radio Moskou heeft Donderdag avond een decreet omgeroepen waarin een zuivering van den ge- heelen Russischen landbouw wordt aangekondigd. Het decreet spreekt van„Inbreuken op de democrati sche basis van het Sovjet-landbouw kundig bestuur: onwettige onttrek king van arbeidskrachten aan het arbeidsproces door regeeringsfunc- tionarissen, waardoor acute schaarschte van landarbeiders is ontstaan: onrechtmatige toeëlge - ning van fondsen; vervalsching van boeken, onttrekking en in beslag neming, zonder hiervoor ln den vorm van vee, graan en andere landbouwproducten te leveren." „De schaamtelooze willekeur én Meer personen dan aanvanke lijk was verwacht, hebben den ramp van de Belgische skymaster op New Foundland overleefd. De reddingsploegen hebben 18 per sonen ten deele gewond, bij het wrak aangetroffen, 27 personen zijn dus gedood, waaronder de oud-minister Henrt Pauwels. Onder de geredden bevindt zich J. de Schuiffeleer, oud-voorzitter van de Belgische K.A.J. Eentge personen zijn zoo ernstig gewond, dat zij per helicoptere ver voerd zullen moeten worden. In New York heeft men er onmiddellijk eer» klaar .gemaakt, die men per transportvliegtuig naar New Found land zal brengen. Alles wat financiën betreft en te vens van de Fransche regeering uit gaat, staat ln Frankrijk vrijwel stop tengevolge van een staking onder de ambtenaren en beambten, verbon den aan het betrokken departement. De meerderheid der honderdduizend belasting- en douane-ambtenaren, alsmede de staatsdistributeurs van tabak hebben het werk neergelegd. De reizigers, die Frankrijk gisteren betraden, konden zooveel contraban de meenemen als zit wilden. Aan de Belgische grens bleven de douaniers op hun posten, doch ver richten geen werk. Op enkele pun ten controleerde de politie de iden titeit van de reizigers, maar nam geen maatregelen tegen mogelijke smokkelarij De Belgische arbeiders, die in Roubaix en Tourcoing wer ken. konden zonder controle de grens passeeren. In Bordeaux debarkeerden de pas sagiers van de „Jamaica". Zij trok ken voorbij de douane, die werkeloos toekeek. De politie plaatste posten in het havengebied om eventueele incidenten te voorkomen, maar ver richtte geen douane-onderzoek. De smokkelaars zijn buitengewoon tevreden,^ Zi| verwachten groote za ken te doen voordat de staking voorbij is. De prijzen op de zwarte markt in Frankrijk zullen vermoe delijk scherp dalen, tengevolge van cien vewachten grooten toevloed van gesmokkelde waren. Het militaire bestuur der Sow- jets in Duitschland, heeft de Ame rikaansche regeeringen er officieel van in kennis gesteld, dat het Rus sische leger niet langer het „roode leger" genoemd zal moeten worden. De termen „roode leger" en „roo de marine" zijn officieel vervangen door „Sowjet-leger" en „Sowjet-ma- rine". De vroegere term „roode soldaat" is thans soldaat geworden. De „Prawda" bericht onder den kop „Order van Stalin", dat vol gens een door den oppersten Sow- jet en de oentrale oommissie van de Communistische partij van de Sowjet-Unie gezamenlijk uitgege ven decreet de ambtenaren, die beschuldigd worden van onregel matigheden in het bestuur van collectieve becuderijen, onmiddellijk ontslagen en gerechtelijk vervolgd moeten worden. wetteloosheid onder regeeringsper- sonen en verschillende organisaties heeft den „voorspoed" van de col lectieve- en staatsboerderijen in gevaar gebracht." Het document draagt de hand- teekening van Stalin, die den laat- sten tijd in de Russische pers „vojd", d.w.z. „leider", genoemd wordt. In het Duitsch noemen ze dat een „führer". De Sovjetregeering en de Com munistische Partij Rusland hebben in een ander decreet beloofd „maatregelen te zullen nemen voor de bescherming van collectieve boerderijen tegen onrechtmatige toeëigening en frauduleuze verspil ling." In een hoofdartikel van het blad „Cultuur en Leven", een orgaan van het Centraal Comité van de Com munistische Partij, wordt critiek ge oefend op de cenrale Russische pers wegens haar „onbevredigende voor lichting op het gebied van interna tionale aangelegenheden en buiten- la ndsche politiek". B'Iaden als do i/.-vf'stia (regeering), de Roode Ster (leger), de Komsomolskaya Pravda (Jeugd) en de Trud (vakvereenigin- gep) zijn, wat afdeelingen betreft, slecht georganiseerd. Het buiten- landsche nieuws drukken zij niet tiidig en belangrijke internationale gebeurtenissen weten zij niet op juiste wijze te schatten. (Vervolg van pagina 1) Be verhoogde productie der Lim- burgsche mijnen heeft deze verheu gende besluiten mogelijk gemaakt. Het record werd bereikt 11 Sept. met 32.643 ton. De gemiddelde dag productie ligt over geheel Septem ber reeds boven 30.000 ton en be weegt zich nog steeds in stijgende lijn. Aan het eind van dit jaar wordt zij geschat op 33.000 ton, ter wijl de productie van 1947 wordt geraamd op 35.000 ton per dag, dit is 80 pet. van de vooroorlogsche productie. Indien men daarnaast nog eens stelt de cijfers van Mei 1945 13.764 ton, van November 24.459 ton en van Mei 1946 25.518 ton, dan blijkt wel dat de verwach tingen voor de toekomst niet te op timistisch gesteld zijn. Behalve de tewerkstelling van meer arbeiders in de mijnen, heeft de lichte maar regelmatige stijging van het ondergrondsch effect, dat thans ongeveer van het vooroor logsche gemiddelde bedraagt, tot deze verhoogde productie bijgedra gen. De invoer blijft.vooralsnog een belangrijke rol spelen. Uit Duitsch land kwam tot nu toe 125.000 ton per maand, kolen en bruinkoolbri ketten te zamen. Voor de eerstvol gende drie maanden wordt op 300.000 ton gerekend, dat is dus minder, maar gezien de toenemen de noodzakelijkheid,' dat Duitsch land zijn kolen voor eigen gebruik behoudt, mag men niet meer ver wachten. De invoer uit Engeland en Amerika beloopt sinds Juli on geveer 220.000 ton per maand, waar bij het leeuwendeel voor de Ame rikaansche kolen is. Voordien lag dit getal veel lager. In Juli bedroeg het bijv. slechts 15.500 ton, waarbij men overigens de stakingen in Amerika in aanmerking moet ne men. Voor de distributie in ons land kwam door den grooteren invoer en de verhoogde productie in de maanden Juli en Augustus resp. 1.142.273 en 839.363 ton ter beschik- De hoogeerw. Bel gische Pater-Jezuïet, Johannes Baptist Janssens is Zondag j.l. met algemeene stemmen gekozen tot superior-gene raal van de Socië teit van Jezus. Hij is de vierde Belg, die tot dit hooge ambt iverd verko zen en de opvolger van den Poolschen Pater Vladimiro Le- dochoioski, die in 1942 overleed. Pater Janssensde ze- ven-en-twintigste bestuurder der So ciëteit sinds deze in de zestiende eeuw werd ge sticht, is vooral ook bekend door zijn krachtige houding tijdens de Duitsche bezetting van Bel gië. Op het achtste nationale Veilig heidscongres sprak de heer F. S. Schrauwen, hoofdbestuurder van de Ned. veree'niging der fabrieksarbei ders. Nadat hij in een grondige uit eenzetting had aangetoond, dat .vei ligheid zichzelf betaalt" en dat de veiligheid in het bedrijfsleven een eisch is van de moderne beschaving, die boven elke discussie staat, be toogde hij met klem. dat het voor komen van bedrijfsongevallen en beroepsziekten van primair belang is voor de gemeenschap en dat ook bij de arbeidsinspectie de geest diende te heerschen. dat in ieder geval steeds de veiligheid vóór de efficien cy staat. Aan de hand van statistieken toonde spr. aan. hoe de verhoudin gen van het aantal ongevallen in de verschillende bedrijven ligt en hij wees er op hoe veelal te licht wordt geoordeeld over de bedrijfsongeval len. die in verschillende ondernemin gen voorkomen. Met name in de textielfabrieken wordt de veiligheid zeer geschaad door de te sterke op voering van de productiesnelheid waarbij men in aanmerking moet nemen dat de gebrekkige, naoorlo^- sche machines niet de veiligheid kunnen bieden, waarop de arbeider recht heeft, zélfs by een normaal arbeidstempo. Spr. besprak in den breede de mogelijkheid van het instellen van „veiligheidscommissies" direct voort komende uit het bedrijfsleven. Het oprichten van zulke veiligheidscom missies, waarin ook de arbeiders dienen te" worden opgenomen, zal zeker bevorderd worden door de arbeidersorganisaties. „De .opvat ting," aldus spr., ,,dat er jaarlijks honderdduizenden bedrijfsongevallen zijn. die niet kunnen worden voor komen. is onaanvaardbaar en met alle middelen moet men er naai streven omstandigheden te scheppen waarby ongevallen uitgesloten zijn." Door verschillende oorzaken zQn taak en werkzaamheden der arbeidsinspectie aanmerkelijk uit gebreid en verzwaard. Nagegaan dient te worden of speciaal ter bevordering der veiligheid en hygiëne in fabrieken en werk plaatsen uitbreiding van het per soneel der arbeidsinspectie nood zakelijk is. Bij het streven naar veiligheid en hygiëne in fabrieken en werkplaat sen moet het verantwoordelijkheids gevoel en de medewerking der arbei_ ders worden gestimuleerd door aan de personeelvertegenwoordiging (fa- briekscommissie. fabriekskern. per- soneelraad, contactcommissie) in deze een taak op te dragen en mede zeggenschap toe te kennen. Bij de wettelijke regeling der be drijfsorganisatie dienen in de be drijf sschap pen ook veiligheidsorga nisaties te worden gevormd. In het toporgaan worden arbeidsinspectie, de belangrijkste organen ter bevor dering der veiligheid en hygiëne in het bedrijfsleven, alsmede de vak beweging vertegenwoordigd. De oefening en scholing der ar beidskrachten moeten in meerdere mate dan tot dusver gericht zijn op „veilig-werken". De organisaties der arbeiders moeten in meerdere mate dan tot nu toe het begrip „veilig-werken" propageeren en de "medewerking der arbeiders op het terrein de veilig heid en hygiëne in fabriek en werkplaats stimuleeren. king tegen 6.700.000 ton in de daar aan voorafgaande maanden. Het voorooi logsche verbruikscijfer is 1.200.000 ton per maand, daar zijn wij dus niet meer zoo heel ver van af. De industrie, die den sluitpost vormt van het distributieschema en na de gasfabrieken, de elec- triciteitsbedrijven, de spoorwegen, de hoogovens en de voedselvoorzie- ningsbedrijven moest komen, kan nu eindelijk op ruimere schaal wor den voorzien, zoo zelfs dat de ener gievoorziening bij den huldigen stand van zaken geen probleem meer vormt. Zij ontving in Juni nog slechts 81.500 ton, thans 150.600 ton. Deze stijging beeft er toe geleid, dat de industrie weer eenigen voor raad heeft kunnen vormen om eventueele stagnatie bij de toe komstige leveringen op te vangen. De huisbrandvoorziening is ge baseerd op een maandelijksche be hoefte van ongeveer 250.000 ton vaste brandstoffen. Het rantsoen blijft op 12 eenheden gehandhaafd. Kamerbewoners krijgen 6 eenheden en indien zij ouder zijn dan 65 jaar en niet meer werken 9 eenheden. Eén eenheid zal, zooals bekend is, worden afgeleverd in bruinkool briketten. Tenslotte deelde de heer Wem- mers ten aanzien van den export mede, dat deze in de naaste toe komst zal worden opgevoerd. HSJ bedraagt thans 35.C00 ton cokes per maand. Afnemers zijn Zweden, Zwitserland, België en Frankrijk. Zooais reeds is medegedeeld is de afzet van onze doorgedraaide groen ten naar de Britsche bezettingszone in Duitschland met ingang van 12 September J.l. hervat. Het is ver heugend, zoo deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat hierdoor aan het overschot van onze late zo mergroenten toch nog een nuttige bestemming kan worden gegeven. In het algemeen geeft deze afzet-rege- ling slechts uit een sociaal oogpunt voldoening, daar de economische zijde van dezen export door het onzekere karakter en den lagen ver- goedingsprijs geen basis voor een gezond herstel van onzen, export van tuinbouwproducten kan vormen. In dit opzicht is het dezer dagen afge sloten accoord met de Engelsche re geering voor de levering van win tergroenten aan Duitschland onge twijfeld gunstiger. In deze overeen komst is opgenomen een levering van ongeveer 100.000 ton wintergroen ten, hoofdzakelijk kool, peen, roode bieterren koolrapen, welke producten op kostprijsbasis van het vorige Jaar dus tegen een redelijken export prijs ten behoeve van de burger bevolking in Rijnland en Westfalen door de Britsche bezettingsautoritei ten zullen worden afgenomen. De leveringstijd loopt van ongeveer eind September 1946 tot en met April '47. Betaling geschiedt in ponden ster ling. Bij de opening van den landelijken. fruitteeltdag te Utrecht heeft minis ter Mansholt gewezen op de toekomst mogelijkheden van de Nederlandscho fruitteelt en daarna de vraag naar voren gebracht in welke richting do fruitteelt zich in de toekomst kan ontwikkelen. In de eerste plaats zal de kostprijs zooveel mogelijk gedrukt; moeten worden, waardoor grootere af zet mogelijk wordt. De vrees bestaat, dat een tè groote productie in da toekomst zal leiden tot beperking van de fruitteelt. Voordat echter tot het sluiten van een bepaalden bedrijfs tak mag worden overgegaan, zullen eerst alle middelen geprobeerd moe ten worden, opi de consumptie op ta voeren. Hiervoor staan nog verschil lende wegen open. Behalve het stre ven naar een kwaliteitsproduct is er verbetering in de bewaring mogelijk, teneinde het fruit gedurende een lan gere periode te kunnen gebruiken. Voorts is er nog de verwerkingsindus trie. Pas wanneer de markt werkelijk verzadigd blijkt te zijn, mag men denken aan een zekere beperking. In dit verband stipte de minister het streven van de Food and Agriculture Organisation of the United Nations aan, om de consumptie en daarmee de productie zoo hoog mogelijk op te voeren en tot een betere verdeellng te geraken, welk standpunt eveneens in Nederland gehuldigd wordt. Tot dusver hebben 50 Nederland- sche onderdanen, die gedurende don. oorlog naar Australië zijn gegaan, verzoeken ingediend om daar voor goed. te mogen biyven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3