Wedloop om de punten begint weer v5sf Dit jaar spannender dan ooit OOK ONZE R.K. CLUBS IN SLAGORDE iiaip - - - REKENKUNDIGE OPGAVE Internationale plannen van de KNAO en ere Krachtsverhouding gewijzigd? Onze sportprijsvraag if* ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1946 PAGINA 4 BW- longa En het weer?- Formatie der ploegen Wat doet DEM7 Merkwaardige fiets met „straal-aandrijving" - A w SCHAAKPROBLEEM M £t, -2> 1 i VOOR DE VROUW Van wenschdroomen en overdaad Onder het motto „Redde wie zich redden kan" begint Zondag over de heele iinie de belangrijke voetbalcompetitie 1946'47. Belangrijk, omdat de resultaten van dit seizoen grooten invloed zullen hebben op de toekomstige positie van de clubs, wanneer de K.N.V B. eenmaai Siijn schema voor het volgend jaar heeft bekend gemaakt. We weten nog wel niet hoe dit schema eruit zal zien, maar de vaste plannen om het groote aantal eerste klassers op behoorlijke wijze te verminderen, zullen noodzakelijkerwijs een versterkte degradatie tot in de laagste afdeelingen tengevolge hebben. Vandaar dit Redde wie zich redden kan," een gedachte, die vooral de mindere goden bij het begin van deze nieuwe competitie zal bezielen. Er ls op zoo'n eersten compe titiedag altijd veel belangstelling voor de verrichtingen van de clubs; niet in het minst voor die van de nieuw gepromoveerden en van de ploegen, die het jaar tevo ren met de hoogste titels zijn gaan strijken. Dit jaar komt er nog Jets anders bij en wel het feit, dat de oproepingen voor het leger zeer veel jongens bij de clubs hebben weggehaald, zoodat men hier en daar een niet onbelang rijke verschuiving van de krachts verhoudingen mag verwachten. Overigens bevat het programma van den eereten dag niet erg veel groote nummers: Een der belang rijkste ontmoetingen van het eerste district is nog die tusschen EDO en 'l Gooi, vorig jaar twee hekkesluiters, die al aanstonds gelegenheid krijgen op eikaars kosten goed van start te gaan. We houden het op EDO. Be nieuwd mag men wel zijn naar het resultaat dat Ajax bij RFC gaat boeken, na de poovere verdienste van zijn oefenwedstrijd tegen Excel, sior. Feijenoord zal bij VSV moeten ■winnen, wanneer het dit jaar weer eens een rol wil spelen en Sparta bij Emma eveneens. DWS begint niet gemakkelijk bij Hermes, vooral nu Caldenhove definitief buiten de lij nen is getreden om OSV te gaan trainen en Slot zijn krachten wijdt aan de conditie van Velsen. In II is men hevig benieuwd naar het wederoptreden van Haarlem, dat een uiterst zwaar seizoen achter de rus heeft en nu start met een uit wedstrijd bij Neptunus. De benjamin Excelsior is vorige week bij Ajax overwinnaar gebleven, maar m Am sterdam neemt men niet aan, dat de kranige rood-zwarten ook Vole- wijekers op eigen grond baas kun nen. stormvogels, vorig jaar op h»t nippertje gered, is voor een niet ge ring deel afhankelijk van de vraag of Wilkes al dan niet meespeelt bij Xerxes, dat als gastheer voor de IJmuidenaren optreedt. Blauw Wit moet thuis in ieder geval DOS kun nen bedwingen. HBSDFC is een onbeschreven blad. In III debuteert Vitesse niet be paald gemakkelijk tegen Go Ahead, maar het gevoel eindelijk weer „thuis" te zijn (in de eerste klas dan altijd) kan den Arnhemmers mogelijk een hart onder den riem steken. Be Quick wint thuis wel van Quick, NEC van Tubantia en Enschedé van He racles. Wageningen kan in ieder geval één puntje noteeren tegen Ensched Boys In het Zuiden is de wedstrijd BW Longa ingelascht en dat is %ieteen wel de belangrijkste ontmoeting van het heele program. Longa, dat vorige week vrijaf kreeg van zijn zware opdracht tegen NAC, moet nu dus opnieuw een sterken tegenstander te lijf en wel in Den Bosch, waar het altijd beter carnaval vieren is dan voetbalwedstrijden winnen. Maar de gastheeren moeten toch iets beter voor den dag komen dan vorige week tegen RKTW. Dit RKTW ontmoet nu zijn stadgenoot Willem II in de tweede Tilburgsche derby van dit seizoen en zal met de halve winst zeer zeker' tevreden zijn. NAC wint van Helmond en Noad heeft redelijke kansen bij VVV. Helmondia debuteert thuis tegen Baronie, hetgeen voor de nieuwe eersteklassers o.i. een der minst zware wedstrijden van dit sei zoen beteekent* In de „Limburgsche" afdeeling is EindhovenMW de groote match. De gastheeren zijn goed gestart en zonder twijfel willen de Maastrichte naren na hun teleurstelling van het vorig jaar hetzelfde doen. In ieder geval zal Wilkes hun in dezen uiterst moeilijken uitwedstrijd niet ten dienste staan en dat is een leelijke streep door de rekening. Sittardsche Boys, vorige week zoo goed begonnen bij Spechten, speelt nu op eigen grond tegen SC Emma. Misschien stellen we onze verwachtingen een beetje te hoog, maar eerlijk gezegd houden we er min of meer rekening mee, dat Ehlen en de zijnen opnieuw een suc cesje noteeren. Juliana wint van Bleij- erheide, Limburgia van Spechten en, wanneer het zich volledig geeft, Bra- bantia van Maurits. In het Noorden verwachten we overwinningen voor de thuisclubs. Heerenveen begint met Achilles en krijgt daardoor meteen een mooie kans een van zijn sterkste tegenstanden alvast twee punten naar achteren te duwen Bertus Caldenhove heeft nu definitief afscheid genomen als actief voetballer. Nadat hij vele jaren zijn club, D.W S., en aller lei vertegenwoordigenden elftal len met zijn sublieme spel van dienst is geweest, gaat hij nu O.S.V. te Oostzaan in de hoogere voetbalkrijgSkunde onderwijzen In de Athletiekwereld, het offi cieel orgaan van de KNAU, lezen we een en ander over uitgebreide plannen voor internationale athle- tiekwedstrijden in het volgend seizoen. Overeengekomen is, dat de wed strijd BelgiëNederland, welke het volgend jaar te Antwerpen wordt gehouden, tot een drie-landenwed- strijd zal worden uitgebreid. Dene marken zal er n.l. bij komen, het geen den wedstrijd ongetwijfeld spannender en interessanter zal maken. Voorts is de uitnoodiging van De vele tienduizenden, die Zondagmiddag de groote ouver ture van het voetbalseizoen zul len meemaken, moeten er niet te vast op rekenen, dat het ideaal weer zal zijn. De Bilt deelde ons mee, dat de natuur haar vader- landsche wispelturigheid niet zal verloochenen en vreest, dat er nog wel 'n plensbuitje op de niet overdekte toeschouwers zal neer dalen, Er zit wel ergens een op klaring in de lucht, maar de voorzichtigheid doet ons den lezer adviseeren zich in ieder geval van regenjas of parapluie en zoo mogelijk ook van over schoenen te voorzien. Kortom, het ziet er naar uit, dat we weer een echten Nederlandsehen voetbal- ^Zondag tegemoet gaan.J Tsjecho-Slowakije voor het houden van een landenwedstrijd aanvaard. Overeengekomen is, dat de Tsjechen in 1947 eerst naar Nederland (En schede) zullen komen, terwijl de Nederlandsche ploeg in Juli 1948, dus voor de Olympische Spelen, hetgeen van groote beteekenis is, naar Praag zal gaan. Weliswaar beschikt men in Twente niet over" een sintelbaan, maar de Tsjechen gingen met een grasbaan, welke in Enschede trouwens van uitstekend gehalte is, accoord. Verder worden nog onderhande lingen gevoerd over een landen wedstrijd Nederland-Rusland, maar dit is niet meer dan een suggestie. Wel bestaat de mogelijkheid, dat N.ederlandsche dames worden uit- genoodigd voor een wedstrijd in Stockholm, waar zij dan als tegen standsters van de Russen zulle" fungeeren Den velen deelnemers aan onze sportprijsvraag deelen wij mede, dat het resultaat van de eerste week nog niet zal worden geteld voor de puntencompetitie. Door dezen maat regel voldoen wij aan het verzoek van talrijke debutanten, die zich eerst nog eens willen inspelen! Ook in de lagere afdeelingen van de voetbalcompetitie begint het feest Zondag op volle toeren. Wij hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt ons licht eens op te steken bij de R.K. clubs, die, naar ons duidelijk bleek, van plan zijn een hartig woordje te gaan meespreken. Onze tweede klassers Velsen en HBC zijn weer samen ondergebracht in één afdeeling en treffen daar c.a. ook Volendam aan. In de samenstelling van het Vel- sen-elftal is practisch geen wijzi ging gekomen. Onder leiding van den oud-DWS-spil Slot traint Vel sen serieus. Het gaat z'n heil zoe ken in het stopperspil-systeem en zal alles probeeren om in het ju bileumjaar een goede plaats op de ranglijst in te nemen. De vermoe delijke opstelling luidt: d.: Dem- mers; a.: Tromp en Kuiper; m.: Maarschalk, N.N„ Wijker; v .- Prin sen. v. d. Poll, Bakkum, Hirs en Ninaber. HBC wil leering trekken uit het vorige seizoen toen het op het aller laatste oogenblik den degradatie- dans kon ontspringen. Met eenige zeer jeugdige spelers komt de Heem- steedsehe combinatie o.i wel wat sterker voor den dag. Men gaat het beproeven met de volgende ploeg; d.: Willemse; a.: H. de Reus en v. d. Veldt; m.: Martin, v. d. Linden en Juffermans; v. Genemans, Drayer, W. de Reus, Spaan en Nolet. Van de derde kiassers start DEM met een gerechtvaardigd optimisme. De Wijkenaren hadden het vorige jaar een prachtige finish en wan neer zij dien vorm thans direct kunnen ontwikkelen behooren zij tot de kanshebbers in hun afdeeling, al zal de strijd met QSC en Rapi- ditas wel zwaar zijn. De opstelling luidt: d.: Fels; a.; v. d. Does en Schellevis; m.: Kuyer, Spanjaard en Starmans; v.: Tervoort, van Noort, Slotemaker, Schram en Dekker. In tegenstelling met DEM deed TYBB het op 't laatst van het vorig seizoen niet best. De Yellows heb ben echter beterschap beloofd. Hun stormlinie is van behoorlijke kracht, zoodat we zonder vrees de verrich tingen der geel-zwarten tegemoet zien, al is de bezetting in District II, waar TYBB o.a. met HFC is on dergebracht, zeer sterk. De volgende Yellows gaan hun geluk beproeven: d.; Huchtenburg; a.: De Wildt en Huneker; m.: v. d. Vlugt, Smit en Van Turnhout Jr.; v.; Van Berkel, Snoeks, Van Riel, Vessies en N N. Van enkele vierde klassers kon men ons de samenstelling niet be richten omdat er noj veel geëxpe rimenteerd wordt. Belangstellend zijn we naar de verrichtingen van DSS, omdat deze club gefusionneerd is met de eerste klas HVB-er DEK en het fraaie terreinen-complex in Bloemendaal gaat bespelen. Met het volgende elftal hoopt DSS beter voor den dag te komen dan vorig jaar: d.: Capteyn; a.: Van Egmond en Bouchier; m.: Poelgeest, Verhap pen en Riko; v.; Hagen, v. d. Zalm, Bosdijk, Sanberg en. Bloeke. BSM is ook al vol goeden moed en wil z'n plaats in den KNVB niet meer aan een zijden draadje zien hangen zooals in het vorige seizoen toen Geel Wit de Bennebroeker club bijna had verdrongen. De Ben- nebroekers komen zeer waarschijn lijk met het volgende elftal: d.: Mense; a.: De Vlieger en Teileman; m.; van Rooyen, Medemblik en Luy- ben; v.: Peeperkoorn, De Waal, B. Pover, J. Pover en W. Telleman. De samenstelling van het kranige IEV-elftal dat zich in het vorige seizoen den kampioenstitel op het nippertje zag ontgaan, zal waar schijnlijk nog wel eenige wijziging ondergaan, omdat IEV nogal suk kelt met materiaal. Men is echter in Velsen-Noord vol goeden moed en de volgende „elf" zullen het weer probeeren: d.; Van Tunen; a.: Slo temaker en Michel; m.: Stokman, v d. Berge en v. d. Vlies; v.: Scha- vemaker, Koek, Nieuwenhuisen, Duin en Handgraaf Een merkwaardige fiets wordt op het oogenblik opgesteld op de Lon- densche tentoonstelling „Britain can make it", die de volgende week Dinsdag wordt geopend. De fiets is geheel gestroomlijnd tot en met den ingebouwden pomp en gereedschap penkist. De fiets heeft „straal-aan drijving" in plaats van een gewonen ketting. Een batterij in het frame ingebouwd helpt den rijder als hij een heuvel op moet. Voorts bezit het fietsje een ingebouwde minia tuur-radio, die voor de noodige ont spanning tijdens den rit zorgt. De in de spatborden ingebouwde lam pen, worden door middel van een knopje aan het stuur bediend. De bel is electriseh. De ontwerper beweert, dat zijn fiets vijftien percent lichter is dan de oude modellen en aanzienlijk goedkooper. Hij kan over enkele ja ren gereed zijn voor massa-productie De fiets van de toekomst Indien het product van SAP x ANGST de zesde macht van een priemgetal is en elke letter van vermenigvuldiger en van vermenig vuldigtal een cijfer voorstelt (de zelfde letters stellen dus dezelfde cijfers voor), hoe luidt de vermenig vuldiging SAP x ANGST dan tt cij fers? Inzendingen t.e.m. 1 October op open briefkaart aan Het Kasteel van Aemstel (afd. Prijsvraag), N.z Voor burgwal 6573, Amsterdam. OPLOSSING 7 SEPT Rekenkamer Oppervlakte Emballage Verzekering Creoline Emplacement Harmonica Neutraliteit Trapezium Geneesmiddel Gouvernante Eigenheimer Wissewasje Accordeon Esperanto Temperament Lilliputter Balustrade Declamatie RECHT GAAT BOVEN GEWELD Prijswinnaars: P. J Bus, Pauwen, straat 18, Hilversum: C. P Broek huizen, Klooster 45, Laren; H. Moens, Sloterweg 3o I en Ad. Reu- ling, Smitstraat 45 III, beiden te Amsterdam: Tiny Hollander, Duin oordstraat 67, Haarlem (Noord) en mevr. S. BeccariPoole, Platanen- laan 53 Bloemendaal. LADDERWEDSTRIJD. Oplossin0* van den tweezet nr. 750, van een on bekende, Cleveland Solving Match 1934. 1. Rg7 dreigt 2. Tc4 mat Zwarte blokkeeringen: 1Td3; 2. Dxg2 mat. ITd4; 2. Pf6 mat. 1 Pd4; 2. Te5 mat. 1Dd4; 2 Te4 mat, Enz. Welke componist van naam zou niet gaarne dit kunst werkje gecreëerd hebben? Wij ont vingen o.a. de volgende schijnoplos singen: 1. Rxh8? faalt natuurlijk op Dxh8f. 1. Rxal op Rc3! 1. Ri6 op Td4! Probleem nr. 754. abcdefgh Wit geeft mat in twee zetten. Oplossingen binnen drie weken ta zenden aan Jos. Duvergé, Bénnen Bio-uwersstraat 40, Amsterdam-C. Van tweezet «.n alleen den sleutel- aet opgeven. De Bond van Probleemvrienden houdt begin December een oplos wedstrijd, ter herdenking van H. G. M. Weenink; waaraan onze lezers zonder kosten (behalve de porti) kunnen deelnemen. Eind November worden zes tweezetten ter oplos sing gezonden, met inlichtingen. Op iedere tien deelnemers één prijs, (boekwerk). Aanmelden vóór 1 No vember, door het zenden van een enveloppe met naam en adres aan L. C. schade van Westrum, Joh. Ver- hulststraat 124, Amsterdam-Z. Aan hetzelfde adres kan men tegen in zending van 25 cent aan postzegels de bekende handleiding tot oplos sen van schaakproblemen verkrij gen, welke dan franco wordt toege zonden. Etalage-winkelen zou de letter lijke vertaling zijn van het Amerika-ansche „window- shopping", wat niet anders is dan de dierbare vrouwelijke bezigheid van het wenschdroomend slenteren langs de winkels. Dit wenschdroomen doet men ook, al bladerend in den herfst-ca- talogus van een warenhuis in Chi cago, een boek in formaat van onzen telefoongids, bevattend meer dan duizend bladzijden, volgedrukt met aanlokkelijkheden, die het leven in en buitenshuis alle uren van het etmaal prettig maken. De vrouw kan er voor zichzelf kiezen van bontjassen en gebloemde keu- ken-swaggers via avond-sieraden tot slofjes in zooveel kleuren en modellen, dat alleen met dit on derdeel al eenige pagina's gemoeid zijn. Ze kan er kiezen om haar eega, haar kind en alle kamers van haar huis aan te kleeden in hon derdvoudige variatie en haar ega kan er een tuig kiezen voor zijn paard, een bepaalde schroef of een rekenmachine voor zijn kantoor. Haar kind kan er het treintje en den kinderstoel, dien het wemseht in aanwijzen. Prijs en gewicht zijn bij al dit begeerlijks afzonderlijk vermeld. Een doorzichtige plastic regenjas, (voor onzen dagelijkschen regen), die slechts twaalf Engelsche onzen weegt, zou men zich bijna als brief kunnen laten toesturen, ware de condities zoo, dat deze afvloeiing van de overzijde van den Oceaan mogelijk zou zijn. Het visueel contact; met dezen Amerikaanschen rijkdom, geeft ons het gevoel van een overspoeling met overdaad. Alleen bijvoorbeeld voor de categorie bakvisch, gecon centreerd in één warenhuis zooveel truitjes, rokken, blouses, over- gooiers! Toch is dit alles relatief. Want de Amerikaansche zelf voelt zich dezen herfst zeer beknot in haar ongelimiteerde kleeren-keuze De C. P. A. ook hier de afkor tingsziekte de Civilian Produc tion Administration treedt name lijk plotseling vrij streng op om te controleeren of de regeeringsvoor- schriften op de stoffenrestrictde bij de confectiekleeding wel nagevolgd worden. Er zijn namelijk bepalin gen voor een maximum aan mate riaal, dat in mouwen, plooien, zoo men en aan revers verwerkt mag warden, voor mannen- zoowel als vrouwenkleeding. Alleen wie in tweedehands winkels koopt, en daar kan men voor ongehoord wei nig dollars uitstekende dingen krij gen, of voor zichzelf iets naait, kan zooveel stof in een jurk hebben als ze wil. Niet in de confectie. Met dit voorschrift is een beetje de hand gelicht en als men nu in de confeotie-afdeeling van een Amerikaansch warenhuis een ver koopster snel ziet verdwijnen met een aantal kleeren over den arm of een o.d.t.-manipulatie ziet ma ken, dan weet men, dat de detec tive met zijn centimeter in de buurt is. Een heel teer punt is de vastge stelde roklengte, beter gezegd: rokkorte. Parijs blijft aandringen op een wat langeren rok, maar de C. P. A. is onvermurwbaar. De ambtenaren der .stoffenbezuiniging hebben de vrouwen getroost door ze voor te houden, dat een verlenging der rokken met vijf centimeter, zou beteekenen, dat er vijf en veertig millioen meter méér wol, katoen en kunstzijde noodig zou zijn! Dat langere rokken onmiddellijk een ander model schoen tengevolge zou hebben en dat dus vijf en twintig millioen paar schoenen plotseling als ouderwetsch gekwalificeerd zou worden. Dat met een millioen paar schoenen in nieuwen, aan den lan geren rok aangepasten stijl een hoeveelheid hout voor leesten ge moeid zou zijn, voldoende voor vloerbedekking in de woningen van vijf en twintig duizend oud-strij ders! Ja, ja, zoo grijpen alle ra deren in elkaar Zeg het met ge tallen, is Amerikaansch devies; niet romantisch maar wel zakelijk. A. Bgl.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 4