Het einde der Nazi's nadert Lt.-gen. Kruis richt zich tot de verwanten der militairen Gratieverzoek van Seyss aan Koningin Wilhelmina? Jubilarissen van Sint Bavo gehuldigd Beroep op aller medewerking Velsens ex-burgemeester staat terecht Tot hoofd en tart Maandag vonnis te Neurenberg Veel belangrijk werk verricht in de woningbouwvereen iging Het weer Een lange lijst van euveldaden 69ste JAARGANG No. 23653 MAANDAG 23 SEPTEMBER 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week Beklaagden zwijgzamer en pessimistischer dan ooit DE SKYMASTER-RAMP Overlevenden te Gander aangekomen Kardinaal Samuel Stritch van Chicago (V. S.) bezocht een 8-jarig jongetje, dat gedurende twee jaar aa>n de „slaap ziekte'-' leed. Nadat de Kardinaal het kind gezegend had, opende het de oogen en glim.lachte. De moeder (rechts) zei: ,Met was als een echt wonder" Wil bezit al wie mensch is, gelijk iedereen beenen bezit. Maar er zijn beenen, die wag gelen en die stevig den romp stutten, 't Is een resultaat van weinig of veel oefening^ NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Steinbauer, Seyss Inquart's advocaat, deelde onzen specialen ver slaggever, in een onderhoud, dat hij te Neurenberg met hem had, mede van plan te zijn over het proces een boek te schrijven. „Als zjjn ver dediger, doch vooral als Oostenrijker betreur ik het," zoo zeide hij „als het gerecht ten aanzien van Seyss Inquart geen rekening zou houden met diens goede bedoelingen en ernstige bemoeiingen om onheil af te wenden. En ik behoud mij dan ook voor, in het geval h(j ter dood veroordeeld zou worden, nuj met een gratieverzoek tot Ko ningin Wilhelmina te wenden. (Van onzen correspondent) Maandag 30 September zal het internationaal Militair Ge rechtshof beslissen over het al dan niet schuldig van Goering en zijn twintig medebe- k'aagden, die deze schuldvraag aan het begin van het Droces ontken nend hebben beantwoord. Den dag daarop zullen de straffen afgekon digd worden. In beide gevallen zal de uitspraak van de rechtbank wor den toegelicht en gemotiveerd, zoo dat het van de mate van breedvoe righeid der hooge rechters zal af hangen of deze eindprocedure over twee Of drie dagen haar beslag aal krilgen. Terwijl de beslissing van het tri bunaal inzake de schuld der de linquenten onherroepelijk is, kan de Geallieerde bestuursraad als hoogere beroepsinstantie eventueel de straf verzachten. Htl kan deze evenwel niet verscherpen. Binnen twintig dagen nadien moeten de eventueel opgelegde doodstraffen ten uitvoer worden gebracht. Geruchten dringen zelfs door de dikke kerkermuren van de Neuren- bergsche gevangenis heen en laten de beklaegden niet met rust. Tijdens de dagelijksche rechtszittingen had den zij weliswaar in de 'pauzes voIod gelegenheid met elkander te praten en van gedachten te wisselen, doch het gTootste gedeelte van den dag worden zij echter met hun gedach ten alleen gelaten. Het einde nadert, het einde van een kwellende onze kerheid, het einde van een drama tisch leven. Geen man, al is hij maarschalk, gouwleider of generaal, ontkomt in stille uren aan den angst voor den dood. Geen wonder dan ook, dat de stemming onder de ge vangenen wisselt met elk gerucht. Ik heb Zondagochtend met eenige verdedigers gesproken en zij vertel den mi] eenstemmig, dat hun cliën ten dien dag zwijgzamer en pessi mistischer dan ooit waren. Niet al leen Goering, Kaltenbrunner en Kei tel, die van meet af aan op de doodstraf hebben gerekend, maar ook de anderen neigen er toe te gelooven, dat reeds bij voorbaat over hun lot was beslist en dat de argu menten hunner verdediging daarop geen invloed hebben kunnen oefe nen. De algemeene mistroostige stemming, waarin de beklaagden verkeeren, wordt duidelijk gekarak teriseerd door oen citaat, dat zij onder elkaar aanhalen: „Ach was, die See will ihr Opfer haben". Het geen zooveel wil zeggen als bii ons: Earbertje moet hangen. Goering wil niet hangen! De voor malige rijksmaarschalk maakt zich echter geen ill/usies. Hij weet wat hem te wachten staat, maar hij, de man van het pathos en de pose" weigert te gelooven, dat men hem den schandelijken dood aan de galg zal laten sterven. De achttien overlevenden van het bij Gander verongelukte Sabena- vliegtuig zijn thans allen in het ziekenhuis aldaar opgenomen, nada+ zij door twee helicopteres vervoerd waren. Het vliegtuigwrak wordt door deskundigen onderzocht. Alle overlevenden zijn ernstig of vrij ernstig gewond. De meesteu hebben brandwonden en ontvellin gen, vaak aan het gelaat, opgeloo- pen, enkelen braken ledematen. De stewardesse, Jeanne Kooke-, verkeert in levensgevaar. De heer Gilbert Perier, bedrijfsdirecteur van Sabena, vloog heden over de plaats des 011- heils. Zijn vrouw en -oudste dochter zijn vermoedelijk bij het ongeluk om het leven gekomen. Naar de oorzaak van het ongeluk zal een onderzoek worden ingesteld. De slachtoffers zullen ter plaatse worden begraven. Een transportvliegtuig, raf-dakota van Canada, met persvertegenwoor digers en filmoperateurs aan boord, is Zondagmiddag bij het vliegveld van Gander neergestort. Het ongeluk liep goed af. Geen der inzittenden kreeg verwondingen. De machine werd beschadigd. Hij beroept zich erop niet alleen officier te zijn, maar reeds in den eersten wereldoorlog als vliegerofficier te zijn onderscheiden met de orde ,,Pour le mérite". Iemand met die alom gerespecteerde eereteekenen kan men, volgens Goering, een eervollen dood niet onthouden én hij rekent er dan ook stellig op, dat hij voor het vuurpeleton zal vallen. Goering is niet gedeprimeerd omdat zijn leven ten einde spoedt, maar omdat de houding van zijn medegevangenen niet beant woordt aan de eischen, die hij aan nationaal-socialisten meent te mogen stellen. Toen het proces nog in zijn eerste stadium was, heeft Goering gepoogd zijn lotgenooten te bewegen tot het aannemen van een ostentatieve hou ding, welke de wereld ervan zou moe ten overtuigen, dat zij allen tot 'n den dood het nationaal-soclallsmo trouw wilden blijven. Het liep uit op een pijnlijke teleurstelling, want nie mand voelde iets voor dit heldhaftige riskante experiment en ook Goerlng'a voorspelling, dat na jaren hun gebeente opgegraven en in marmeren sarcopha- gen zou worden gelegd, vermocht hen niet te verleiden. Goering is niet met zijn vroegere vrienden tevreden en hij is de eenige, die ondanks de algemeene miserabele stemming nog lucht vindt voor een, zij het ook bittere kwinkslag. Zoo heeft hij zijn ver dediger verzocht de rechtbank voor te stellen het terrein van den rijks partijdag voor de massale terecht stelling in orde te brengen. „Speer kan dat zaakje in veertien dagen op knappen", schertste hij. Met tribu nes voor de eeregasten voor twee millioen toeschouwers, met moderne galgen en electrische schavotten Doch Goering zelf hoopt op een soldatendood. Hij verwacht den kogel. De echtgenoote van Seyss Inquart is met haar jongste dochtertje uit Mattsee hij Salzburg in Neurenberg aangekomen. En dank zy den be moeiingen van Pater Sixtus, den ka tholieken gevangen is-.geestelijke, heeft zij samen met het minderjarige kind haar man mogen bezoeken De voormalige rijkscommissaris, die evenals de overige beklaagden, zeer terneergeslagen was en sedert dagen ongeduldig op dit bezoek wachtte, is thans iets opgefleurd. De wit harige mevrouw Seyss Inquart, een koude verschijning, is in zich zeli gekeerd en weinig' spraakaaam. Zij en de andere vrouwen van de beklaag den zijn door bemiddeling van het tribunaal bij Neurenberg aan den rand van de stad ondergebracht. Zi) gebruiken de maaltijden samen met de Duitsche verdedigers in een Hej is opmerkelijk voor de stem ming der Neurenbergsche bevolking, dat de nieuwsgierigen voor het school hek met een zeker respect in hun houding en zonder een onvertogen woord te laten vallen de vrouwen laten passeeren. Tegelijk met haar is mevrouw Kaltenbrunner gearriveerd, die als eenige van de vrouwen der beklaagden nog in een kamp bij Salzburg geïnterneerd is. Zij werd te Neurenberg in de gevangenis on dergebracht. Terwijl de echtgenoote van von Neurath in weerwil van haar hartkwaal naar Neurenberg is gekomen, is mevrouw Von Papen nog onderweg. De eenigen, die perti nent weigeren hun vrouwen te laten komen, zijn Hess en Keitel. Zondag heb ik ook een bezoek gebracht aan dr. Steinbauer. De ge moedelijke Weensche advocaat bood mij op zyn armzalig gemeubileerd kamertje een plaats aan, hetgeen niet zoo eenvoudig was, want de bescheiden ruimte was bijna geheel in beslag genomen door enorme sta pels procesmateriaal, netjes in op lagen gesorteerde documenten, die de stof moeten leveren voor een dissertatie waarop zijn dochter straks hoopt te promoveeren. De bewoners van het Bavodorp te Haarlem-Oost hebben zich giste ren van hun goede zijde laten ken nen. Enkele bewoners hadden de va- derlandsche driekleur uitgestoken om eenige kleur te geven aan het zeldzame feest van vier jubilarissen in het, bestuur der Bouwvereeniging St. Bavo te Haarlem-Oost. Des mor gens werd het feest ingezet met een H. Mis in de parochiekerk van St. Jan, die de weleerw heer W. de Lange opdroeg. Des middags ge schiedde in het jeugdgebouw aan het Teylerplein de huldiging der jubilarissen. De voorzitter van het comité, de heer J. Salman leidde de huldiging in met een uitvoerige rede. Hij bracht hulde en dank aan de vier jubilarissen voor de 30- en 25-1arigen arbeid aan de volkshuisvesting be wezen. Wy zijn nu bijeen gekomen, aldus spr.. om u op dezen dag onze hulde en dank te brengen. Gij hebt gewerkt opdat de menschen behoor, lijk zullen kunnen leven. Paus Leo XIII heeft zulke menschen geprezen Wat nu zoo gewoon lijkt, is met moeite opgebouwd. De heer Jan van Seggelen heeft dertig jaar de finan ciën en het secretariaat behartigd. De heer K. C. Donsen heeft de hitte van den dag gedragen. De heeren J. Luiten en c. Vreenegoor, de techni sche ambtenaren van de bouwver eeniging, zijn steunpilaren geweest voor de vereeniging. De heer Salman bracht hulde en dank aan de dames der bestuursleden voor de opoffe ringen. welke zij zich getroost had allen den en overhandigde allen een schoollokaal vlak bij het palels van j bloemstuk. De jubilarissen ontvin Justitie. I gen namens de bewoners; de heer Luitenant-generaal mr. H. J Kruis, chef "van den Generalen Staf heeft Zaterdagavond via de radio het woord gericht tot dr ouders, vrouwen, verloofden en naaste verwanten van de militairen, die deze maand en de volgende maand naar indië zullen vertrek ken. Nadat hij nogmaals het doel en de noodzaak van versterking van onze strijdkrachten in indië had uit eengezet. vervolgde de generaal: Ondanks dit aijn er verschillende groepen en onverantwoordelijke per sonen, die trachten, door hun pro paganda en hun onwaarachtige leu zen, onze dienstplichtigen te mislei den en hun in strijd met de werke lijkheid de gedachte op te dringen, dat zij naar Indië worden gezonden om een kolonialen oorlo.y te voeren en vrijen volken hun vrijheid te ont nemen, dat zij worden uitgezonden naar het Verre Oosten tegen den wil van de overgroote meerderheid van het Nederlandsche volk. Ik doe een dringend en hartstochtelijk be roep op uw aller medewerking om hen, die u lief zijn, om onze solda ten, in deze moeilijke oogenblikkeu te beschermen tegen de groote ge varen, die hen van onverantwoorde lijke zijden bedreigen. Ik heb Woensdagavond reeds ge zegd, aldus vervolgde lt.gen. Kruis, dat bij het einde van het lnsche- pingsvèrlof van de eerste ploeg een aantal mannen niet of niet op tyd ts teruggekeerd. Een groote gedeelte der achter blijvers heeft zich alsnog bedacht en is naar de onderdeelen teruggekeerd, maar d,, verantwoordelijkheid, welke op mij rust voor de mannen onder mijn bevel verbiedt mij om te vol staan met vertrouwen in het ver dere verloop der dingen en dwingt er my toe uw hulp in te roepen om te voorkomen, dat zelfs maar een klein percentage onzer soldaten wil trachten achter te blijven en zich bloot stelt aan de meest afschu welijke consequenties. Laat toch vooral niet verleiden uw jongens en mannen te steunen indien rtj in een oogenbllk, waarin zij op zien tegen het afscheid van u allen, de neiging zouden hebben gehoor te geven aan de roepstem der misleiders en de onverantwoordelijke propaganda. Als gij verstandig zijt en nadenkt, dan zult gij beseffen! dat het in een ge ordende» staat als den onzen nu eenmaal niet mogelijk is om zich aan zijn plichten als Nederlander blijvend te onttrekken. Als uw mannen en jongens een oogenbllk van zwakheid mochten hebben, dan is het uw plicht om de sterkste te zijn en hen te overtuigen niet alleen dat het Nederlandsche volk van hen vraagt naar Indië te gaan, maar ook, dat zij zichzelf en u ann de meest afschuwelijke gevolgen bloot stellen, die op het plegen van desertie zjjn gesteld. Jan van Seggelen boekwerken; de heer K. C. Donsen een ruststoel; de heer J. Luiten een bureaulamp en een rookstel; de heer C. Vreenegoor een stoel. De wethouder van Volkshuisves ting de heer A. Angenent, nam nu het woord en sprak ongeveer als volgt; B. en W. willen blijk gever, van hun belangstelling voor het be langrijke werk wat u te verrichten kreeg, De woningen moesten gebouwd en geëxploiteerd worden en moesten ook met menschen gevuld worden Dat is uw taak geweest; onzen dank daarvoor. Volkshuisvesting is van groote beteekenis. Het komt het ge zinsleven ten goede. Dankbaar is het gemeentebestuur, voor het goede werk door u verricht. Er is groote woningnood in Haarlem. Dit laar zullen enkele woningen gebouwd worden. In 1941' meer. Ook de wo- ningbouwvereeniging „St Bavo" zal misschien weer haar aandeel er in kunnen krygen. Verwachting tot Dinsdagavond. Aanvankelijk geheel bewolkt met eenigen regen, later tijdelijk brekende bewolking. Matig, Zuid-Westeïijke tot Westelijker wind. Iets koeler. Zon oude-.- 18.38, maan 4.53 18.48, zon op 6.27 De voorzitter der bouwvereeniging, de heer A. Rood, nam thans het woord om de jubilarissen te hul digen. Gij zijt, aldus spr., de pioniers «an de volkshuisvesting. Dank en hulde daarvoor. Gij zijt de bouw vereeniging trouw gebleven, aldus spr. Dan kreeg de zeereerw. heer G. J. Jongejan het woord. Hij bracht dank en hulde voor de behoorlijke huis vesting van zijn parochianen. Wij hebben een schitterende bouwver eeniging, aldus spr. Ik heb eerbied voor deze menschen Er is critlek geweest, maar ik heb meer bewon dering voor menschen, die criti»k krijgen, aldus spr., dan voor men schen die niets uitvoeren. Gaarne een woord van lof en dank van uw pastoor applaus) Verder spraken nog de heeren Sikkelerus, oud-bestuurder. Namens de bewoners de heeren Kuyk en. Keizer. Tenslotte sprak de heer Donsen woorden van dank namens de Jubi larissen. Het was een waar monsterpro- tf naar door een aantal S.S-ers hat» ces, dat vandaag tegen Tjeerd van laten afranselen, wegens „beleedl der Weide, ex-burgemeester van i ging" van een N S B.-ster. „Doet uw Velsen en districtsleider voor de N.S.B. in de provincie Utrecht, voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam werd gevoerd. Niet minder dan 21 getuigen had de procureur-fiscaal, mr. N. J. Sik kel. gedagvaard; het voorlezen van de aanklacht nam een kwar tier in beslag. De tenlastelegging was een lange lijst van al die euveldaden, die een overstag ge slagen en volkomen verblind N. S.B.-functionaris in bezettingstijd maar begaan kon; uitoefening van terreur, jacht op Joden en het plegen van het laagste ver raad. Daden, die den dood van verschillende goede Nederlanders tengevolge hadden gehad. Verdachte, stamboeknummer 988 van de N.S.B., zei bij het eerste verhoor reeds dat hij en zijn kor nuiten tijdens den oorlog niet naar Duitsche zijde geduwd, maar „ge schopt" zijn. Anti-Joodsch was hi) niet meer geweest dan het heele Nederlandsche volk het was, merkt verdachte met nog iets van zijn oude arrogantie op. Hij bestond het ook om te spreken van de „terreur" die tegen de N.S.B. in 1941 was uitgevoerd, hetgeen zelfs het Hof In een lach deed schieten. De pre sident, mir. van Schaeck Mathon. verzoent verdachte er rekening mee te houden, dat het een ernstige zaak betrof en dat „hy niet zulke gekke dingen moest zeggen." Dat ce zaak inderdaad ernstig was bleek al spoedig, toen uit het getui genverhoor kwam vast te staan, dat v. d. Weide een distributie-amb- plieht" had hij tot zijn Duitsch» tvawanten gezegd en had er verder bij staan kijken hoe de man b»- wusteloos werd geslagen. Maar op zekeren dag was hij op gebeld: of hij burgemeester va» Velsen wilde worden. „Ik had er niet veel zin in, mijn heer de president, maar Musser» zeli' zei „jij moet naar Velsen gaan." En toen heb ik mij beschik baar gesteld." Zoo maakte men 1» dien tijd carrière. Als burgemeester had verdachte een werkzaam aandeel gehad in de door de Duitsche bezetters gelaste afbraak van gebouwen, fabrieken, woningen enz. en had er nauwkeu rig op toegezien dat een en ander op tijd klaar was. Het Italiaansche stoomschip ,,Ce- rino", dat op weg was van Antwer pen naar Rotterdam, is Zaterdag nacht op de Schelde ter hoogte van Temeuzen aan den grond ge- loopen. Het schip is intusschen met sleepboot-hulp weer losgekomen en de haven van Terneuzen bin nengebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1