UieM w$ ORANJEKLANTEN ROND HET VREUGDEVUUR MIE! DUURDER MAANDAG 23 SEPTEMBER 1946 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING EEB BELANG VOOR DE VOLKSGEZONDHEID HAARLEMMERS VOOR DEN K.R.O. Jubileumavond „Nut en Genoegen" „Lezen en reizen" DE POLITIE TE HEEMSTEDE CIRCUS SALTARINO Afhalen bonkaarten 25 jaar Stoop's bad Tuinliedenvereeniging „Aerdenhout" Drie jeugdige dieven St. Vincentiusbibiiotheek Offerblok ontvreemd te Haarlem-Noord Concert „Santa Lucia" Lisser-herinneringen enKoning aan 22 Sept. 1787 innedag 1946 Druk bezoek aan „Haarlemsche Meesters" Burgerlijke Stand Benoemingen in het bisdom Haarlem Alom hoort men klagen over de toenemende tuberculose en 'tgroo. te gebrek aan geschikte gebouwen om de patiënten te verplegen. In Zandvoort waren vroeger twee instellingen gevestigd die zich op dit terrein verdienstelijk maak ten: de Clara-stichting, waarin t.b.c.-patiënten werden verpleegd en de Amsterdamsche vacantie- kolonie. welke zomer en winter tientallen prae-tuberculosen stads kinderen herstel van gezondheid gaf. Het gebouw van de Clara-stich ting is bij de evacuatie ontruimd en de patiënten werden naar Fries land overgebracht. Sindsdien staat dit gebouw leeg en het heeft daar door veel geleden. Men maakt evenwel geen aanstalten om het weer bewoonbaar te maken; inte gendeel, men laat het onbeheerd staan met als gevolg verdere ver nieling en beschadiging. Afgezien nog van het kapitaalverlies rijst de vraag waarom hier niet wordt ingegrepen en het gebouw waaraan zoo dringend behoefte is voor zijn bestemming wordt ge schikt gemaakt. De Amsterdamsche vacantieko- lonie herbergt N. S. B.-meisjes en is omgedoopt in ..meisjeshuis de Tweesprong". De massale vrijlating van lichte gevallen heeft het aantal bewoon sters aanmerkelijk doen verminde ren. Voor de meisjes wordt bezig heid gezocht in Zandvoort en om geving, maar men vraagt zich af, waarom deze meisjes, die toch moeilijk als zware gevallen aange merkt kunnen worden, niet als in terne hulp in de huishouding in goede gezinnen onder toezicht van het gezinshoofd worden geplaatst. Het rijk wordt dan ontlast van groote uitgaven, de meisjes worden in goed gezinsverband gereclas- seerd. voor vele huismoeders, voor al van de groote gezinnen, wordt het hulp-probleem opgelost en last not least: honderden bleekneusjes kunnen weer van de gezonde Zand- voortsche zeelucht gaan profitee- ren. Hier ligt een taak voor de in spectie van de volksgezondheid. Zaterdag 28 September zal het Zonnebloemprogramma van den K.R.O. in het teeken staan van de 700-jarige stad Haarlem. De gids, die de zieken op hun „steden tocht" Haarlem laat zieli, is de heer B. M. Brans Jr. Hij zal een vraaggespi'ek met den kunstenaar Herman Moerkerk hebben en te vens den verbindenden tekst ver zorgen. Pater J Hutjens O.E.S.A. zal zich in een toespraak tot de zieken richten. De overige, mede werkenden zijn de zangeres Hé- lène Ludolph en 'de musicus Al- bert de Klerk. Zaterdagavond herdacht de Too- neelvereeniging „Nut en Genoe gen" haar 25-jarig bestaan. Het bestuur had de goede gedachte ge had Lou Marti en zijn gezelschap uit te noodigen, dit feest, dat in de vergroote zaal van het Sportpark restaurant werd gehouden, op te luisteren. Na de gebruikelijke ope ning werd onder aanvoering van Bob Nelson het feestlied gezongen, waarna Hemian Theunissen als ac- cordeonnist optrad. Ook de overige artisten, onder wie Peter Pikos als imitator en Frits Bouwmeester en Dogi Rugani, hadden geweldig veel succes. Het verdere gedeelte van den feestavond stond onder leiding van den heer J. W. Oolders. De Nederlandsche Reisvereeniging organiseert ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan, in samen werking met de Stadsbibliotheek en Leeszaal te Haarlem, een tentoon stelling in de Prinsenhof, teneinde de aandacht te vestigen op haar cultureelen arbeid. Zij heeft uit eigen Boekerij aan gevuld met vele banden uit de Stadsbibliotheek, een schat van boeken bijeen gebracht over het landschapschoon en de architectuur, de geschiedenis en de kunst, over de folklore, geologie, flora, fauna enz., van ons land en van die lan den, waarmede men spoedig weer toeristisch verkeer hoopt te krijgen De tentoonstelling, die burgemees ter H. A. Reinüda heden 23 September 20 uur zal openen, is voor het publiek gratis toegankelijk, alle werkdagen van 10 tot 12.30 uur v.m., van 2 tot 5 uur en van 8 tot 9.30 uur n.m., zulks tot en met 28 September 1946. Aangezien Dinsdag as. tusschen 8 en 17 uur het bureau van politie te Heemstede niet te bereiken zal zijn, dient men zich gedurende die uren in geval van bijstand of an dere ernstige voorvallen telefo nisch te wenden tot openbare wer ken Heemstede, tel. 28800, waar men deze 'berichten aan de politie zal doorgeven, Men krijgt een huiselijk gevoel, wanneer men in het programma wordt aangesproken met „Beste circusvriend" en wanneer de direc tie afscheid neemt met de woor den: „Circusvrienden, oude en nieuwe, jonge en ouaere, wij groeten u!" Zoo iets kan Saltarino zeggen, want de heele sfeer van tent, piste en programma heeft iets huiselijks, iets onweerstaanbaar aantrekkelijks, juist voor de groo- tere stad. Het merkwaardige is, dat vele nummers van het in vlot tempo uitgevoerde programma van wereld klasse zijn, oa. dat van jongleurs (twee dames en een heer), de Zweedsche acrobate aan het koord, de man met zijn komische ba lance, waarbij een jeep met inhoud op zijn voeten ronddraait en het optreden van de clowns Rémi en Robert. Het is alsof het klassieke clownsuummer kwijnt, maar bij Saltarino wordt een nieuwe Hol- landsche klasse gevormd. De paar- dennummers zijn goed, maar wat te bescheiden voor een stad als Haarlem, ondanks de soms aardige vondsten als Ballerina en paard Het orkest speelt het klaar om het publiek op honderd-en-een moderne schlagers te vergasten, ten voor- deele van de community singing. Ja, wij mogen zoon klein circus wel en daarin staan we niet alleen. Morgen, Dinsdag, zijn aan de beurt voor het afhalen der nieuwe bonkaarten de letters Ba t/m Bez. Vrijdag 27 September zal Stoop's bad zijn zilveren jubileum vieren. Des morgens zullen de vaste bezoe kers bij een plechtigheid aanwezig zijn en des middags kunnen school kinderen aan wedstrijden deelne men. Van 3 tot 4.30 uur recipieert het bestupr en des avonds zullen verschillende vereenigingen het feest meevieren. Het gebouw zal met schijnwerpers verlicht worden. Stoop's bad is gesticht door ir. A. Stoop, grondlegger van de petro- leum-industrie op Java. Het is ge bouwd onder architectuur va.n Edu- ard Cuypers. In September 1944 moest de in richting gesloten worden wegens gebrek aan grondstoffen, terwijl de Duitschers het gebouw, dat het mooiste zwembad van ons land is, wilden afbreken. De tentoonstelling van bloemen, fruit en al wat er op een bloemen tentoonstelling nog meer is te zien, die door de Onderlinge Tuinlieden vereeniging „Aerdenhout en om geving" is georganiseerd, heeft een groot aantal bezoekers getrokken. Er waren zeer mooie inzendingen. Een der inzenders slaagde er in, niet minder dan zes prijzen te ver overen en de jury, bestaande uit mevrouw Annie Wigman en de heeren J. Beunder en P. v. Dort hebben geen gemakkelijke taak ge had. Zaterdag heeft de politie van Bloemendaal een drietal Haarlem- sehe jongens aangehouden, die eenige dagen geleden in Aerden hout een diefstal gepleegd hadden, waarbij zij 'n partij sterken drank, een geldsbedrag van f 100 en een hoeveelheid sigaren ontvreemden. Tevens kwam aan het licht, dat deze jongens, van wie twee der tien jaar en een v ertien jaar oud, de daders zijn van een diefstal bij de tennisbanen aan den Oos terduinweg. Uit een kleedhokje hadden zij eenigen tijd geleden een aantal doozen met tennisbal len weggenomen. In verbanu hier mede heeft de politie een 28-jari- gen man aangehouden, die als he ler van dit trio optrad. De St. Vincentiusbibiiotheek aan de Hagestraat 49 is wederom voor het publiek opengesteld. De uitleen uren zijn als volgt: Voor volwasse nen Vrijdagavonds van 7.30 tot 8.30 uur; voor kinderen Zaterdagsmid dags van 3 tot 4 uur. Goed, goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed, goedkoop en zuinig licht voor iedereen. C^jgk/oedkoop en zuinig Lcht. yj^Silllitte^3«^&£s&t,.s:oed- Goed, voor H zuinig licht voor iedereen. goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed, goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed, goed koop en zuinig licht voor iedereen In de R. K. Kerk te Haarlem- Noord is Zaterdagavond een offer blok ontvreemd door een tot nu toe onbekend gebleven persoon, die zich des avonds in de kerk had laten in sluiten en zijn slag sloeg, toen de kerk geheel verlaten was. Bij onder zoek kwam vast te staan dat het offerblok, waarin zich ongeveer f 100 bevond, met geweld van de muur was gerukt. De politie zet haar speurtocht voort. Voor het concert van het R.K. Mandolinegezelschap „Santa Lu cia," dat onder den titel „Gitaren- spel" was aangekondigd, bestond helaas niet die belangstelling die heit gedeeltelijk aanwezige ensem ble, dat onder leiding van den heer A. J. P. Hakkenberg van Gaas beek zeer verdienstelijk musiceer de, verdiende. Ter verhooging van het succes werkte het Cabaretgezel schap v. Meurs mede. Het gebodene van dit ensemble stond eveneens op een zeer behoorlijk peil. Het Hongaarsch Strijkkwartet zal Donderdag 26 September acht uur in de Gem. Concertzaal te Haar lem een kwartet-avond geven. Het programma bevat werken van Beet hoven, Haydn en Tschaikowsky. Eind September 1787 stond het normale leven eenige dagen geheel stil in alle steden, dorpen en gehuchten van de Ver. eenigde Zeven Provinciën. Met juichenden jubel en groote uit gelatenheid vierden de getergde Oranjeklanten den terugkeer van den Prins naar Den Haag, en tevens de nederlaag der patriot, ten. Ook te Lisse was er feest, da genlang zelfs; er werd geen zure wraak genomen op de patriotten doch feestende Lissers haalden wel een grap met hem uit. Van deze feestelijkheden is een ooggetuigeverslag bewaard geble ven in een oud. met de hand ge schreven boek, dat nu het kostbare bezit is van de familie Van der Zaal aan het Vierkant te Lisse. In den winter van 1838—'39 ls de heer Corn, van der Zaal opzijn ouden dag, hij was toen .al 76 jaar oud begonnen van al het werk, dat hij als aannemer in zijn lang leven gedaan had, korte aanteeke- ningen te maken ten behoeve van zijn zoon, die de zaak voortzette. Met wat historisch mengelwerk heeft hij daarna zijn schrijfboek volgemaakt; de laatste historische bijzonderheid die ,hij vermeldde was het feest van September 1787. Hij schreef een brief af, die was opgesteld in die Septemberdagen, midden in den feestroes en voegde er nog eenige aanteekeningsn uit eigen herinnering bij. Eindplijli vrij 's Woendagsavonds, zegt deze briefschrijver, was bekend gewor den, dat „wij uit de handen onzer vijanden verlost waren waarop Donderdagsmorgens een algemeene vreugde gaien wert bij alle opregte Nederlanders. Eenige jongelieden voegden zÉg bij het regthufe (de Witte Zwaan), alwaar de schout en burgemeesters vergadert waren en verzog ten de publicatie te mo gen hooien, dog ongelukkig was die nog te Leyden bij den Weled. Heer Bailluw." Toen dit document per expresse gehaald was, werd de schout in- stantelijk gelast dit voor te lezen „Hij was zeer verbaast en daar kwam een beving over zijn geheele lichaam." Geen wonder, want hij was ook een kees en een volbloed vrijcorperist, want toen de scherpe patronen werden „opgezamelt," vond men bij den schout „eene ge heele reijszak vol!" „De publicatie gelezen zijnde moest de slang gehaalt en die ver toont worden met een aandoende- lijk en een gejuygend geroep De patriotten moesten dit alles lijdelijk aanzien, „doch hun ge schiedde geen leed, dan egter moesten zij het dierbaar oranje kussen, hoezee roepen, ook oranje- drank geeven, dog hunne goederen werden niet gemoveert." De oude heer schreef in zijn eigen verslag in aansluiting op den brief aldus: „Toen hebben wij, Maandag daaraan een vreugdevier gebrand, 'zavonds om 9 uur in de Lisserbroekenpolder aan de Drie sprong op het excereitieveld van de patriotten met pek en teerton nen en takkenbossen en meest an der goed en de patriotten moesten met oranjedrank daarom loopen en maar schenken." Ter gelegenheid van Koningin nedag heeft men dit jaar te Lisse een vreugdevuur aan den Drie sprong wiüen ontsteken met dat van September 1787 als voorbeeld, afgezien dan van de patriotten en den oranjebitter! De brandstapel is gebouwd en de teertonnen zijn opgesteld. En gebrand hebben zij ook, maar een vreugdevuur is het niet geworden, want nog voor het donker was sloegen de vlammen er plots huizenhoog uit. De paar enkelingen, die het gezien hebben, vertelden later, dal het een fan tastisch gezicht was. Maar de be teuterde gezichten van de leden van het Kanaalstraatcomité waren ook een daalder waard! Wat een onheil een achteloos weggeworpen brandend eindje si garet al niet stichten kan! 18.739 personen hebben de ten toonstelling „Haarlemsche Mees ters uit de Eeuw van Frans Hals," welke gedurende de zomermaanden in het Frans Halsmuseum werd ge houden, in het kader van de feest viering ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van Haarlem, bezocht. HAARLEM H. E. Broekhuizen Grimbergen, z; H. Pannekeet Serné, d; M. M. Boutersev. d. Weele, d; M. M. Visser, z; H. Sa- lentijn—Göttgens, z; G. P. Breed —de Vogel, d; H. C. Vonk—Be rends, z; G. J. v. d. Meij—Spak- man, z; W. MeulmanHietbrink, d; J. M. T. VerdonkHeilig, d. Gehuwd: W. Scholten en M. T. Heintjes. A. van Heerden en P- v. Wijngaarden, A. M. Heems en C. P. C. Teeuwen, K. Greeuw en H. M. Weetzel, T. F. Roqué en G. E. M. Diedloff, F. P. v. Rumpt en J. M. van Halst, C. J. v. d. Boom en M. J. E. Tijdgaat, J. L. Coppejans en M. Szabó, F. W. Visser en E. Hartendorp. Overleden: A. Beringen, 13 mnd., Vlamingstraat 6; F. v. Musscher, 45 j., Scheepmakersdijk 9; K. Ka- terberg, 26 j., Brouwersstraat 19; W. H. Dikkenberg, 74 j., Orion- weg 116; A. C. VroomVerhage, 43 jHeusensstraat 46; G. Klum- per, 75 j., Leidschevaart 388 zw. HAARLEM Geboren: N. Dun- nebiei'-Bunte, z; P. v Vreeden-Kei- lijgers, d; A. E. Heemskerk-de Zwart, z; G. Neuman-Platinga, d; J. M. C. Geursen-Aangeenbrug, z; L. M G. Spaas-Groos, z; P. W. G. Aafjes-de Nijs, d; M. G. Je linger- Closset, d; C. E. v. d. Swaluw-v. Hout, z; A. Nieuwenhuizen-Tames, z; A. Boer-v. Busschoten, d; L. Ko- per-Vredenberg, d; E. C. Steijl-Ou- dendijk. d; G. W. Kroon-Molenaar, d; G Christen-Liehtendahl, z. Ondertrouwd: L. Langeraap en H. de Vries; E. Schreuder en T. Hofman; C. A. de Zwart en T. Re- kers; W Sas en M. Kielemeijer; A. L. v. Wijk en kt. E. Pos te maM. H. J. Harmsen e E. Brouwer; P. J. J. Samson en P. M. Wessels; P. M. Hoerend ijk en M. A. Kerkhoff; J. G. Scholten en A. Geldman; J. A. M Klein en M. v. Sehaik; J. T. K'oos en N. Beerthuizen; P. Terol en A. Berkhout; W. A. v. Oijen en L Abbink; J. P. Cornet en A. Bas; F A.Verhagen en C. A. F. Schmitz; N. H. Serné en P. Rijsdijk; M. J. M Mes en P. v. Breugel; W. F. Sehell en M. Stevens; J. Kok en M. P. Stuifzand; F. Bron en J- C. Hoek; H. B. Caarels en C. M. Ui- tendaal; D. Lustenburg en E. G. v. Walen; H. J. H. v. El en Y. E'zin- ga; C. G. Loogman en A. M. Tur kerburg; J. de Jong en C. M. v. Lammeren; E H. Spierenburg en D. T. Groskamp; A. K. Rokers en A P. Consent; S. Visser en F. M. Bückman; W. H. Lagerweij en L. J. Plukker; G. Warring en J. A. H. Kin jet; C Damiaans en G. J. Boer Kookhuizen; N. D J. Vermeulen en G A. Bremer; P. Hooft en J. H. Braakman; R. Lindeman en A. M. Wijkhuijzen; B. W. Pelder en G. Joosten. Gehuwd: A. A. M. de Melker en A. M. G. v. Dijk; W. Steijn en J. Koolman; L. H. M. Visser en H. Belle; D. K. de Wolf en W. J. Berkhof; G. Stork en A. v.d. Berg; J. de Vries en G. Scholten; H.Hie- menz en A. Méerts; H. Beens en C. P Mienis; G. H. Meekel en W. A. v. d. Meer: J. Dijkstra en F. A. Veldhuis; H. Bolland en E. v. Niel; F. Goldstein en J. Callo: J. A. Mul en A. C Tromp. Overleden; J. M. C. Prinsen-Dam stee!!, 72 j.. Schptersineel 2; M. E. Zeeuwe-Metge, 61 Rijnstraat 109. Z. H. Exc de Bisschop van Haar lem heelt benoemd tot kapelaan te Rotterdam (Christus Koning) den weleerw. heer H. P, Balestra: tot kapelaan te Uitgeest den weleerw. heer J. M. Th. Peiler, die kapelaan was te Monnikendam. Woensdag' 25 September geeft de onlangs opgerichte buurtvereeni- ging „Stationskwartier" haar eer sten vrooijjken middag voor de kinderen van haar leden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2