Plan voor den economischen wederopbouw in Europa R.K. Waschindustrieelen bijeen Rusland werkt achter den Oeral Bevrijdingscongres te Utrecht Verlaging van accijns op suiker Oproep tot instelling van een wereldconferentie Mgr. dr. J.M.Buckxf Prinses Irene-brigade trok ons land binnen Amerikaansche films op komst MAANDAG 23 SEPTEMBER 1946 PAGINA 3 Meening der West- Europeesche landen Sovjets gaan te ver Enorme industrieën Afschaffing van hel vetorecht Van de werf van J. en K. Smits te Kinderdijk werd de nieuwe zeetinbaggermolen „Kalmoa"de eerste, welke na den oorlog in ons land werd gebouwd, te water gelaten. Het vaartuig is 66 meter lang, 20 meter breed en heejt een baggerdiepte van 30 meter. Het schip glijdt in zijn element Uitspraak woninggeschii pol. delinquenten Indische kaderdag van de K.V.P. Nationaal Iegermonument op den Grebbeberg Mgr. dr. J. M. Buckx t Vervoerverbod eieren PERIODE-BONNEN BRANDSTOFFEN MET STENGUN GEDOOD Oud-Apost. Vicaris van Finland NIEUWE GENERAAL DER DOMINICANEN Twee jaar geleden Tabaksprijzen hooger Titels van de eerste drie dozijn Verliezen in Ned.-Indië Een sub-commissie van de Organi satie der Vereenigde Volken, welke zich bezig houdt met den economi schen wederopbouw van de getroffen gebieden, beeft haar verslag uitge bracht waarin de economische toe standen van Europa tot in bijzon derheden genoemd worden. De commissie is van oordeel, dat Europa zich snel uit depressie om hoog werkt, hoewel het meerendeel der leden zich nog geplaatst ziet voor een ernstig tekort aan levens middelen, brandstof, huisvesting, werkkrachten, grondstoffen en fi- nancieele hulp. Den Economischen en Socialen Raad wordt verzocht onmiddellijk een economische commissie voor Europa in te stellen. Het doel van deze commissie zou zijn, de samen werking bij de uitbreiding en de integratie van de Europeesche eco nomische activiteit aan te moedigen. Gebleken is, dat welhaast elk land in Europa thans een economisch plan bezit, dat is opgesteld zonder acht te slaan op de activiteit van andere landen op dit gebied, hier door zouden gemakkelijk ingewik kelde internationale economische moeilijkheden kunnen ontstaan. De internationale commissie voor de bestudeering van de Europeesche problemen, welke op het oogenblik te Londen vergadert en waaraan de West-Europeesche landen, Engeland, Frankrijk, België, Nederland ver tegenwoordigd door den minister van Staat, Jhr. Beelaerts van Blok land Denemarken en Noorwegen deelnemen, heeft zich in erg pessi mistische bewoordingen over den huidigen toestand in Europa uit gelaten. Zij is pessimistisch gestemd ten aanzien van de doeltreffendheid van de Organisatie der Vereenigde Volken en voorspelt een misluk king. Zi) richt daarom een oproep tot de wereld, een federatie te vormen ter bescherming- van den vrede. In het rapport, waarin de aangele. genheden van de wereld na de be ëindiging van den latsten wereldoor. log onder de loupe genomen wor den, wordt de instelling „in een betrekkelijk naaste toekomst" van een Duitsche centrale regeering be- Btreden. Ten opzichte van de Sovjet-Unie, verklaart de commissie: „Rusland gaat te ver." Over de vraag of Ruslands politiek op expansie gericht is dan v/el op zijn eigen nationale veiligheid, merkt het verslag op: „Geen enkele politieke doctrine kan op zichzelf tot een oorlog lelden. Zulks kan slechts geschieden wanneer deze doctrine de wereldbeschouwingen van een ander tracht te vernietigen." Verder klaagt het rapport over wat het noemt de mislukking der Geal lieerden ten aanzien van hun taak het fascisme en nazisme te vernie tigen. Gevaarlijke elementen daarvan zijn blij yen bestaan in België, Luxem burg, Frankrijk en Spanje. „Argenti nië", zoo zegt de commissie, „vormt een veel ernstiger bedreiging voor de democratie dan Spanje." „De Geallieerden hebben ln enkele Volgens Duitsche krijgsgevangenen, die uit de Sovjet-Unie in Duitschland teruggekeerd zijn, zouden in het ge. bied achter het oeral-gebergte, groot- eche dingen geschieden, waarover de wereld weinig verneemt. Deze krijgs gevangenen vertellen merkwaardige verhalen over Industrieën, die, naac Mij beweren, met Duitsche machine rieën zijn uitgerust en door de Duit- schers en andere gevangenen opge bouwd. Ook zou 't gebied als 'n ver banningsoord voor politieke verdach ten, die door de Sovjet-Russen op nieuw opgevoed worden, worden ge bruikt. Onder hen zouden zich 'n aan tal officieren en soldaten uit 't Roodë leger bevinden, die uit Duitsche krijgsgevangenschap zijn bevrijd en ervan beschuldigd worden, hun eed aan het vaderland gebroken te heb ben omdat zij niet tot hun dood toe gevochten hebben. Volgens Duit sche krijgsgevangenen, die in kam pen in de buurt van Swerdlowsk ge zeten hebben, was het leven aldaar best uit te houden, het werk niet al te zwaar en liet sterftecijfer practisch normaal. Alle gevangenen, Russische zoowel als andere, aldus di' Duitsche krijgsgevangenen, wer ken aan den bouw van enorme In dustrieën, die het geheele geibied bestrijken. Duitsche machinerieën uit de Russische zone zouden ln zoo'n snel tempo aangevoerd worden, dat zelfs de ontaaglijke legers arbeiders het niet kunnen bijhouden. Duitsche technici aouden toezicht cp het werk houden en extra rant soenen krijgen. Voor goed werk zou den premies uitgeloofd worden. Met politieke opvoeding zouden voorma lige lieden van het nationale comité van het Vrije Duitschland, die in Moskou opgeleid zijn, belast zijn. De eenige klacht van de puitsche krijgs gevangenen is, dat er soms niet vol doende water was, zoodat zit zand moesten gebruiken voor het schrob ben van hun verblijven, die kraak zindelijk moesten zijn. hunner belangrijkste oorlogsdoelein den gefaald, omdat de wereld nog steeds gevangen is in dezelfde poli tieke structuur van vroeger." Betreffende het recht van veto, dat den grooten mogendheden volgens het handvest van de Organisatie der Ver eenigde Volken is verleend, verklaaru het rapport: „De Veiligheidsraad zhI nimmer in staat zijn een mogendheid, wanneer deze tot daden wil overgaan, daarvan te weerhouden.'* De kantonrechter te 's-Gravenha- ge, mr. Bijdendijk, heeft uitspraak gedaan in de zaak van de politieke .delinquente mevr- K. B. contra mevr. U- de J. Zooals bekend vor derde mevrouw K., die onlangs in vrijheid werd gesteld, haar woning, waarin mevr. U. de J. een „home" voor nagelaten marinebetrekkingen had gevestigd, wederom voor eigen gebruik op. Zij wilde n.l. hierin het bedrijf van haar inmiddels overleden echtgenoot, die er een geldschietbank dreef, voortzetten. In de rechtsoverwegingen werd onder meer gezegd, dat aan ge daagde op volkomen legale wijze 28 Juli 1945 de woning was toege wezen, terwijl eischeres het bedrijf van haar man niet zou kunnen voortzetten, in verband met de hiervoor vereischte vergunning. Voorts bleek uit de overwegingen, dat van een onbehoorlijk gebruik van het pand geen sprake was, daar het in verband met het sociale werk van mevr. U. de J. noodzake lijk was, dat gedaagde de beschik king had over een groot vertrek. Het beroep van eischeres op overlast van de buren werd verworpen. Tenslotte werd in de overweging nog gezegd, dat mevrouw K. B. „voor haar onvaderlandsche hou ding de normale en billijke conse quenties heeft te aanvaarden voor hen, die zich met lijf en goed voor Nederland hebben ingezet". Derhalve werd aan eischeres de vordering ontzegd, terwijl als com pensatie iedere partij voor de eigen proceskosten moet opkomen Naar dr. L. G. Kortenhorst Za terdagmiddag op het Bevrijdings congres van den R.KJM.B. van Waschindustrieelen te Utrecht me dedeelde, heeft de Partijraad van de K.V P. besloten begin November een kaderdag te beleggen ter be spreking van het probleem betref fende Ned.-Indië en de uitzending van Nedsriandsche militairen naar Indië. Op initiatief van enkele militairen is de stichting „Nationaal Legermo- nument Grebbeberg" (i.o.) te Haar lem, in overleg met den minister van Oorlog, met haar werkzaamheden be gonnen. De stichting stelt zich ten doel een groot, fraai monument op de Grebbe te plaatsen ter herinnering aan de wapenfeiten van leger en iuch tst r ij dkrach t en De voorzitter van de stichting is res. It. kol. der grenadiers jhr. T. W. M. van Grotenhuis van Onstein. In het vervolg is het vervoer van eieren verboden. Zooals bekend, was tot nu toe het vervoer van geringe hoeveelheden (tot 25 stuks) ook aan particulieren zonder vergunning toe gestaan. Van nu af zullen slechts eieren mogen worden vervoerd weike door de vereischte formulieren zijn gedekt. In het tijdvak van 23 September t/m 30 November a.s. geven de bonnen van de W.A.-kaarten, gemerkt ,,7e periode", „8e periode" en „9e periode" elk recht op het koopen van een een heid vaste brandstoffen, terwijl de bonnen gemerkt „7e periode", „8e pe- r'ode" en „9e periode" van de W.B.- kaarten elk recht geven op het koo pen van 5 eenheden vaste brandstof fen. De „grootverbruikers huisbrand" dat zijn zij, die van de brandstof- fencommissie een identiteitskaart voor het stookseizoen 1946/1947 hebben ontvangen zullen zeer binnenkort door den plaatselijken didtribujtie- dlenst worden opgeroepen voor het in ontvangstnemen van de bijzondere toewijzing voor 7e t/m 9e periode. Op een schoolzolder aan de Lake lands Ir aat in Den Bosch vermaakte zich een viertal jongelui van 1721 jaar met het ln- en uit elkaar ne men van een stengun. Nadat het wapen was gereinigd en in elkaar gezet plaatste een der jongens den houder met patronen erin en zette het wapen tegen den muur. Plotse ling gingen twee schoten uit het wa pen af. Zwaar getroffen in het on derlichaam viel de 21-jarige W. S. op den grond. Direct werd hij over gebracht naar een ziekenhuis, 'alwaar hij eenige uren later aan de gevolgen is overleden. Het vertrek van de mijnenvegers H. M. „Jan van Gelder", H. M. „Pie- ter Florisz" en H. M. „Abraham van der Hulst" naar Ned.-Indië is uit gesteld tot 7 October. In het Gebouw voor K. en W. te Utrecht werd Zaterdagmiddag het Bevrijdingscongres van den R. K. Nederlandschen Bond vaa Waschindustrieelen gehouden. Henri de Greeve, die als eerste spreker zou optreden, had verstek laten gaan. zoodat na de openingsrede van den heer J. Huyg onmiddellijk dr. L G. Kortenhorst het woord nam. voor een causerie, die hij betitelde „Mijn ervaring en mijn kijk op de toekomst" en waarin hij een uitvoerige schildering gaf van de heide factoren recht en macht. Na een strijd tusschen de macht van den bezetter en het recht van de onderdrukte volkeren, aldus dr. Kortenhorst, is een vrede ont staan, waarin van beide een zaakje wordt gemaakt, dat door dreigingen van atoombommen etc. bovendien nog een vroegtljdlgen dood dreigt te sterven. Het U in principe do strijd voor of tegen Christus, dien men geenszins synoniem kan stellen aan dien tusschen West en Oost. Verder gaande en komende tot het thema van de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie stelde dr. Kortenhorst met nadruk vast, dat in het stadium, v/aarin de ontwikkeling nu is ge komen, het katholieke element Juist die gevoelens vertolkt, welke in het geheele volk leven, namelijk, dat de publiekrechtelijke bedrijfsorganisa ties geen staatsinstellingen mogen worden en dat dit slechts kan wor den verzekerd door het werk van de vrije organisaties. Pater Borromeus de Greeve zette in een krachtig betoog zoowel de noodzakelijkheid van een absolute beginselvastheid als van de princi- pieele organisatie uiteen. Hij be toogde, dat juiste maatschappelijke verhoudingen en goede sociale toe standen alleen dan kunnen ontstaan wanneer het christelijk element de beschaving bepaalt en wanneer de ziel van de cultuur wordt gevormd door de zlelecultuur. Wil zijn, aldus spreker, niet tegen de standen, doch wfj trachten de afstanden tusschen de standen tot de kleinst mogelijke grootts terug te brengen. Zondagmorgen is in het Missiehuis „Sittard" te Leyenbroek op 65-jarigen leeftijd overleden Z. H. E. Mgr. dr. J M. Buckx, de voormalige Nederland- sche Missie-bisschop uit Finland. Mgr. Buckx is geruimen tijd gele den. door een beroerte getroffen en werd sindsdien in het Missiehuis ver pleegd. Van 1916 af was hij achtereenvol gens professor te Liesbosch-Princen- hage, rector te Bergen op ,Zoom en Provinciaal Overste. Toen na de be vrijding van Finland aldaar een Apos tolisch Vicariaat werd opgericht, was het pater Buckx, die er als Aposto lisch Vicaris werd aangewezen de lei ding op zich te nemen. Den 15d:-n Aug. 1923 werd hij te Helsinski door Kardinaal van Rossum tot bisschop geconsacreerd. De betrekkingen tus schen den Heiligen Stoel en Finland werden door Mgr. Buckx geregeld. Tot zijn groote voldoening werd in 1929 de Katholieke Kerk officieel door ce Finsche regeering erkend. Mgr. Buckx stichtte met de Zusters van het H. Hart van Moerdijk de eerste katho lieke school en er verscheen door zijn toedoen een katholiek tijdschrift. Hij richtte vereenigingen op, tal van ker ken werden gerestaureerd. Om gezond heidsredenen werd Mgr. Buckx in 1933 als Apostolisch Vicaris opgevolgd door Mgr. Cobben uit Sittard. De Finsche regeering erkende de verdiensten van Mgr. Buckx door hem te benoemen tot Commandeur in de Orde van ds Witte Roos van Finland. Met den dood van Mgr. Buckx wordt een vruchtbaar en werkzaam» leven afgesloten. De be grafenis geschiedt a.s. Donderdag 10 uur ln het Missiehuis te Leyenbroek. Ook de patera Dominicanen heb ben thans een nieuwen generaal- overste gekozen. In het te Rome ge houden kapittel der orde werd in de plaats van pater Gillet tot generaal gekozen pater Emmanuel Sueres, be- hoorende tot de Spaansche provin cie der orde. De Paus heeft gisteren den nieu wen overste-generaal ontvangen. De Paus spoorde de Dominicanen aan om in de bekommerde wereld voor harmonie en vrede te blijven ijveren, als voorbeelden der heilige leer te blijven dienen en hun traditie als vurige predikers voort te zetten. Onder auspiciën van de Konink lijke Nederlandsche Vereeniging „Ons Leger" Is in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen te Den Haag een herdenking gehouden hoe twee jaar geleden de brigade „Prinses Irene" de Nederlandsche grens overschreed Aanwezig waren de minister-presi dent dr. L. J. M. Bëel, de minister van oorlog A. H. J. L. Fiévez, de mi nister van Economische Zaken dr. C. W. M. Huysmans, de minister van Overzeesche C ebiedsdeelen mr. J. A. Jonkman, de chef van den generalen staf generaal H. J. Kruis en de ge neraals Winkelman en van Voorst tot Voorst. Generaal-majoor Oudendijk bracht dank aan degenen, die aan de bevrijding van Nederland hadden medegewerkt en deed een beroep op hen, die naar Ned.-Indië zouden worden uitge zonden, niet om oorlog te voe ren, maar om orde en rust te herstellen. Kapitein P. J. Mulders schetste hierna de lotgevallen van de brigade „Prinses Irene". In Januari 1944 bevond de brigade zich in Essex om 5 Augustus naar Normandië scheep te gaan. Dan volgde de veldtocht door Frankrijk, waar met de Maqul- sards werd samengewerkt, België en Nederland. In den nacht van 20 Sep tember 1944 werd de Nederlandsche grens overschreden en den volgenden dag stond men ln de omgeving van Eindhoven. Tenslotte trok de brigade voorbij 's-Hertogenbosch de Maas over om Hedel te bevrijden. Den 8sten Mei 1945 rukte zij de Residentie binnen. Kapitein Mulders besloot zijn toespraak met het ac- centueeren van de vriendschap, welke men van Engel6Che zijde had ont vangen en met een herdenking; dei gesneuvelden. Bij de toelichting op de middelen- posten, waarvan wij de eindcijfers reeds publiceerden in het uittreksel uit de millioenennota, wordt o.a. medegedeeld, dat de opbrengst uit loonbelasting in 1947 op f 340 mill, wordt geraamd, tegen een opbrengst over 1945 van f 179 mill. Volgens het Rijksbureau voor Voedselvoorziening in Oorlogstijd bestaat het voorne men in 1947 aan gedistilleerd ter beschikking te stellen: 100.000 HU (1939, laatste normale jaar 138.031) 50 pCt. voor consumptie; op brengst accijns f 27.500.000 en 6000 H.L. (1939 7.581) èt 50 pCt. voor reuk waters; opbrengst f 2.500.000. Volgens mededeeling van het Bedrijfschap voor Suiker zal da hoeveelheid tafelsuiker in 1947 niet grooter zijn dan die in 1946. Omtrent toewijzing van suiker in 1947 aan suikerverwerkende industrieën staat nog niets vast. De minister heeft bij zijn raming rekening gehouden met een ver mindering van den accijns op sui ker, waartoe binnen afzienbaren tijd een ontwerp van wet zal worden in gediend. Wat den tabaksaccijns betreft werd medegedeeld, dat er verschil lende factoren zijn, die een hoogere opbrengst mogen doen verwachten, t.w.: stijging van het verbruik en van de prijzen van grondstoffen, waardoor de kleinhandelsprijzen hooger zullen worden. De eerste 36 Amerikaansche films, die na de belegging van het conflict tusschen de Amerikaan sche filmleveranciers en den Ned. Bioscoopbond ln ons land zullen gaan rouleeren zijn de volgende: Vroolijke vagebondén Para mount; Argwaan R.K.O.; Het teeken van zorg 20 th Cent. Fox; Spring parade Universal; De zee havik Warner Bros; Een twee zijdige M.G.H.; Aloma of tha South Seas Paramount; De he mel op aarde R.K.O.; Een nacht in Rio 20th Cent. Fox; Back street Universal: Tarzan's ver borgen schat M.G.M.; Reap tha wild wind Paramount; De onster felijke sergeant 20-th Cent. Fox; Nice-girl Universal; Het leven van dr. Ehrlich Warner Bros; Mrs. Niniver M. G. M. f ives Graves to Cairo Para mount; Alles op de pof R. K. O; Mijn vriendin Flicka Fox; How green was my valley Fox; Altijd ln mijn hart Warner Bros; Gaslicht M.G.M.; Going my way: Paramount; Gevaarlijk experi ment R.K.O.; Onafgedane zaak Universal; Yankee doodle dan dy Warner Bros: De witte klif fen van Dover M.G.M.; Terug naar Bataan R.K.O.; Laura Fox; Een vreemde passagier Warner Bros; De ontembaren Warner Bros; Gekke toeristen - Universal; Russische rhapsodie M.G.M. Geniet van je levea Paramount; Het betooverde land huis R.K.O. Over de volgende films zijn de on derhandelingen nog gaande, doch verwacht mag worden, dat ook deza hier zullen rouleeren: De avontuurlijke reis van Molly i R K.O.; Seven Sinners Universal; Jane Eyre Fox; En nu de toe komst Paramount; Op den rand van den afgrond Universal; De lange thuisreis United Artists: Spelersbloed United Artists; De bittere waarheid United Artists; Sensaties 1946 United Artists; De tweelingbroeders United Artists; Levensdrang United Artists; Scha duw om het huis United Artists; Stille Glorie United Artists; Dra- kenklauwen United Artists; De man van z'n vrouw United Artists. In bovenstaand lijstje heeft nog een aantal namen gestaan, die wij hebben geschrapt. Het waren de namen van de voornaamste sterreu en deze zeggen ons niets ten aan zien van de kwaliteit der films. De namen van de regisseurs zijn in dit opzicht van meer belang, maar die schitterden door afwezigheid. Dit alles klopt niet heelemaal met de verzekering, nadrukkelijk van be paalde zijde gegeven, dat de bios- coopstrijd ook een cultureele zijde vertoonde. Bovenstaand bericht staat nog in het teeken „van de ne gotie." Niet, dat wij ons verbazen, maar.... het is weer zoo laat! De regeering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgeloopea week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Gesneuveld of over leden tengevolge van oorlogshande lingen: Kon. Marine: de 2de luite nant der mariniers J. M. Hombergen uit Amsterdam, gesneuveld 14 Sep tember J.l. In N.-Indië. Kon. Land macht: korporaal H. van den Berg (210204000) 11-13 R.I. uit Heerlen, was vermist sedert 6 Mei 1946. stof felijk overschot gevonden 2-9-'46 en begraven 6-9-'46 op de alg. begraaf plaats te Semarang. Soldaat le kl. A. Bevaart (230117005) 11-5 R. I. uit Rotterdam, gesneuveld 9 Sept. 1946 te Beton. Kon. Ned.-Indisch Leger: geen verliezen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3