De besprekingen in Indië DE ARBEID EEN ZEGEN Geruchten en tegenspraak over erkenning regeering*f-Sjahrir Het gouden feest van Van Gelder Beverwijksche arbeiders hesluiten Feest van den Arbeid DE HOND WOEF EN IK Hamman opvolger van Wallace MAANDAG 23 SEPTEMBER 1946 PAGINA 7 Bali en Lombok K.V.P. te Hillegom Damclub Hillegom Mr. F. J. Geriitsen BEVERWIJK De familie van mijn vrouw VELSEN BOLLENSTREEK Gloriedag voor Concordia Vereenigingsgebouw ingewijd Repetities beginnen weer KROMMENIE Feestavond buurt- vereeniging Interessante lezingen Burgerlijke Stand Geschorst Een doode bij demonstraties in Amsterdam STADSNIEUWS K.J.M.V. St. Augustinus H.H, WIJDINGEN Vdseas ex-burgemeester staat terirH (Ongecorrigeerd) meele besprekingen. Volgens U. P. zou de vertegenwoordiger van Sjahrir Malang hebben aanbevolen als plaats voor de onderhandelin gen. Het Fransche persbureau A.F.P. deelt mede, dat de Britsch-Indi- sche radio-omroep heeft medege deeld, dat Lord Killearn Zondag besprekingen zou hebben gevoerd met Indonesische vertegenwoor digers eenerzijds en de Commis sie-Generaal anderzijds. Zaterdag had Lord Killearn reeds een ontmoeting met Van Mook, ge neraal Mansergh, Walter Foote, en den republikeinschen minister van Binnenlandsche Zaken, Soedarsono. Het garnizoen op Bali on Lombok zal sterk uitgebreid worden. Zoo is op een te Batavia gehouden verga dering met den plaatselijken mili tairen commandant besloten. Deze maatregel zal genomen worden ten einde vrede en orde te verzekeren bij het terugtrekken van de troepen. Ongeveer 300 Nederlanders zijn met de „Sibajak" uit Sidney naai Nederland vertrokken. Zij zullen onder veel betere omstandigheden reizen dan de kort geleden met de „Bloemfontein" en de „Volendam" naar Nederland gerepatrieerden. Kapitein C. H. Vellenga verwacht, dat de „Sibajak" 29 October in Ne derland zal aankomen. Het schip vervoert de laatste Nederlanders, die via de Nederlandsche regeering gerepatrieerd worden. met energiek aan te pakken te red den wat er te redden viel, doch Kinheim trok zich geheel in de verdediging terug en gaf geen ge legenheid tot doelpunten. De gas ten gingen met de overwinning naar huis. De afdeeling Hillegom van de Katholieke Volkspartij houdt Vrij dagavond 27 September, 8 uur, de jaarvergadering. De agenda vermeldt o.m. jaar verslagen van den secretaris en penningmeester, verkiezing van candidaten voor de besturen van Kamer Centrale en Staten-kies- kring, candidaten voor afgevaar digden van den Partijraad en be stuur van de afdeeling. De uitslagen van de R. K. Dam club „Hillegom" zijn: 5e ronde onderlinge competitie; V. D. LooSchrama 20 Algerav. d. Geest 02 Seijsener—v. Haaster 0—2 LubbeHeemskerk 02 Wilhelmusv, d. Reep - .ebroken Heemskerkv. Berkel 02 Schilderv. Horick 20 Warmerdamv. Stein 2—0 Schol tev Biezen 11 De tooneelgroep van de koper gieterij „De Nijverheid" geeft Vrij dag 27 September in het Kenne- mer-theater voor het gezamenlijk personeel een opvoering van de klucht „De familie van mijn vrouw". De directeur van het gemeente lijk Woningbedrijf te Beverwijk vestigt er de aandacht van belang hebbenden op, dat voor aangele. genheden betreffende gemeente woningen voortaan uitsluitend spreekuur zal worden gehouden des Woensdags tusschen 11.00 en 12.00 uur, ten kantore - Breestraat 37, kamer 9. Mr. F. J. Gerritsen, advocaat en procureur, is benoemd lot kanton rechter te Haarlem, waar hij reeds plaatsvervanger in deze functie was. De nieuwbenoemde, die Vrij dagmorgen elf uur officieel geïn- H A. Kruimel en D. Wiepkes, die De groote papieropslagplaats van de machtige P.M. 18 van v. Gelders papierfabriek was Zaterdagavond een groote feestzaal, waar ruim 2000 „gasten" aanzaten om het gou den feest van de fabriek te Velsen met de directie te vieren. Mede met de volledige hoofddirectie was o.m. ook Mevr. Wed. Smidt v. Gelder- Kaars Sijpestein aanwezig, wier echtgenoot de grondlegger van dit grootbedrijf was. De heer J Smit begroette de hoofddirectie namens het personeel. Als oudste der hoofddirectie wees de heer N. F. Allan de aanwezigen op drie bijzondere data n.l. 17 Sept. 1896. het eerste rotatiepapier te Velsen gemaakt, 17 Sept. 1944, de bezetting kondigt aan, dat de pa pierfabriek opgeblazen wordt, 17 Sept. 1S46, viering van het gouden feest. In het kort memoreerde spr. de oprichting en den groei van het be drijf en dankte allen, die hieraan hun beste krachten hebben gewijd. Velen van hen hebben dit resultaat echter niet mogen beleven. Als oudste in dienstjaren bood de heer P. Mooy namens het per soneel de directie de felicitaties aan met dit gouden jubileum, daar na het cadeau, zijnde een bronzen plaquette voorstellend het portret van den heer P. Smidt v. Gelder. In verband met het feit. dat doo" bijzondere omstandigheden deze plaquette nog niet gereed is, werd voorloopig een foto hiervan aange boden. Een keurig b'oemstuk maak te mede het cadeau uit. De heer H. Smidt v. Gelder dankte namens de directie. Er is veel toewijding noodig geweest, aldus spr.. om het resultaat te be reiken, dat wij thans aanschouwen. ..Jammer dat Vader het niet heeft mogen beleven", zeide spr., „Hij toch is de man met den vooruitzien - den blik geweest, maar ook degene, die de stichter was". Naast de toe wijding van het geheele personeel herdacht spr. nog de heeren Joh. A.N.P.-Aneta meldde Zaterdag avond uit Londen, dat de „Evening News" een bericht bevat van „Asso ciated Press", volgens hetwelk de Nederlandsche Commissie-Generaal den republikeinschen autoriteiten informeel heeft medegedeeld, dat zij voornemens is het gezag van de „regeering"-Sjahrir over Java en Sumatra te erkennen. De voorzitter van de Com missie-Generaal, prof. Scher- merhorn, heeft Zondag echter officieel verklaard, dat „de be wering van de wereldpers en radio, dat de Commissie-Gene raal tegenover vertegenwoordi gers van de republiek zekere in- formeele politieke beloften zou hebben gedaan, op zuivere fan tasie berust." „Tot nu toe," aldus Schermer- horn, „is het eenige contact dat de partijen hebben gehad een onoffi- cieele bespreking tusschen Scher- merhorn, Van Mook en Soedarsono, den republikeinschen minister van Binnenlandsche Zaken, geweest, waarbij uitsluitend problemen ten aanzien van ëvacuatie, het stop zet ten der vijandelijkheden en den technischen kant van de hervatting der besprekingen ter sprake zijn gekomen. Lord Killearn heeft, naar A P. meldt, Sjahrir in een brief ver zocht de wapenstilstandsonderhan delingen met de Geallieerden te willen bespoedigen, teneinde den weg te banen voor de eerste tor- Het was Zondag een der glorie dagen voor de katholieke Sport- vereeniging Concordia. De voorzit ter, de heer F. C. van Lierop, sprak in den middag een woord van wel kom tot een groote groep belang stellenden onder wie het college van B. en V/. en alle katholieke raadsleden, vertegenwoordigers van andere organisaties en pastoor B. H. Kosters, die het nieuwe gebouw zou inwijden. Allereerst richtte de voorzitter zich tot den burgemeester en diens echtgenoote, die beschermheer en beschermvrouwe van Concordia zijn. Hi.i deelde mede, dat eindelijk, dank zij de hulp van vele Concor- dia-vrienden, het vereenigingsge bouw geopend kon worden. Ook 't voetbalterrein is belangrijk verbe terd. Een geheele nieuwe omraste ring maakt het veld vrij en de op hooging met 250 M3 zand doet verwachten, dat er te allen tijde Op gespeeld kan worden. Daarna sprak pastoor Kosters, die er zijn vreugde over uitsprak, dat onder de katholieke jeugd zooveel be langstelling bestaat voor de sport. Daarna verrichtte hij de wijding van het gebouw, dat met een op pervlakte van 12 ji. bij 8 M. een mooie ruimte biedt voor de beoefe ning van diverse sporten. Vervol gens verrichtte de burgemeester, jhr. mr. dr. van Nispen tot Pan- nerden zich tot het bestuur, dat door het stichten van dit gebouw de overheid belangrijk steunde in haar streven voor een goede op voeding van de jeugd. De heer J. Boot sprak namens den Haarlem- schen voetbalbond, die vol belang stelling de verrichtingen van de buitenplaatsen volgde en vooral de prestaties van Hillegom bewonder de. In aansluiting aan deze ope ning volgde op liet opnieuw geac- comodeerde terrein de competitie wedstrijd voor de eerste klasse H. V. B. Concordia 1—Kinheim 2. Concordia speelde voor rust met straffen wind tegen en opende al spoedig het offensief op 't Kin- heim-doel, doch keeper Kleiberg was in sublieme conditie en kon niet gepasseerd worden. Het suc ces was aan den kant van Kinheim toen uit een vrijen trap Kuilenberg scoorde. Rust 01. Tijdens de pauze hebben 16 jon gedames eenige mooie reidansen gedemonstreerd. Na de hervatting pas een kwartier voor het einde kreeg Concordia een pracht kans om de partijen op gelijken voet te brengen toen het een penalty toe gewezen kreeg, die echter nard naast geschoten werd. Na deze teleurstelling probeerde Concordia Na een Hoogmis in O. L. Vrouw van Goeden Raad hebben de ka tholieke arbeiders van Beverwijk in de tot in alle hoeken gevulde gymnastiekzaal van de H. Hart- scholen het feest van den Arbeid gisteren besloten met een bijeen komst, waarop de secretaris van de K. A. B. in Nederland, Dré de Wolf, het woord heeft gevoerd. En masse, aldus spreker, zijn de katholieke arbeiders zich overal in een bepaalde richting aan het ontwikkelen, duizenden en duizen den sluiten zich aaneen om van hun wil tot godsdienstige, cultu- reele en maatschappelijke verbete ring te getuigen. Nu eens hier, dan weer daar blijkt dat, o.m. in de viering van het feest van den Arbeid. Eeuwen lang is deze arbeid beschouwd als iets minderwaardigs, als 'n vloek De arbeid echter is een zegen en de doorvoering van deze gedachte zal het resultaat moeten ziin van stalleerd zal worden is op 29 Oct. 1897 te Hillegom geboren, studeer de aan de Universiteit te Leiden en vestigde zich als advocaat en procureur in Haarle. Mr. Ger- rits enis secretaris van de onder- vakgroep, Bloembollenveilingen en kerkmeester van de H. 'Martinus- parochie te Hillegom. onze georganiseerde, nieuwe men taliteit. In het verleden was er de schei ding tusschen kapitaal en arbeid, die voerde tot strijd- Willen we vernieuwing, dan zullen de ver schillende groepen naast elkaar moeten staan als gelijkberechtig- den en samenwerken tot stoffelijk en geestelijk welzijn van allen. Ka pitaal en arbeid moeten samen werken in de bedrijfsorganisaties, waarin de arbeider medezeggen schap heeft. Met de verwezenlij king hiervan zal de opstanding van het proletariaat een feit zijn en dit is dan ook de groote opdracht van het Nederlandsche volk in de komende tijden. Het gaat bij ons daarbij om de werkelijk christelijke revolutie in het maatschappelijk leven, steunend op twee zuilen: so ciale rechtvaardigheid en sociale 'iefde. Om practisch te zijn, moe ten we beginnen zelf deze dingen in de practijk te brengen. 31. De honden trokken zich van zijn booze woorden echter niets aan en ook voor zijn stok schenen zij geen ziertje angst te hebben. Zij bleven er lustig op los blaffen en meneer Looppas, die heelemaal niet van plan geweest was er werkelijk op los te slaan, want daarvoor was hij een veel te groot dierenvriend, was ten einde raad. Zooiets had hij nog nooit bij de hand gehad! Tot nogtoe had het altijd geholpen als hij zijn stem wat barsch liet klin ken. Dreigde hij dan bovendien nog met zijn stok, dan waren zoowel on willige jongens als lastige honden mede, als leiders, hun beste krach ten voor deze fabriek gegeven heb ben. Ais verheugend nieuws vernamen wij dat, zonder wijziging in den toestand, weder spoedig hout zal worden aangevoerd. Een kern van artisten heeft de aanwezigen voorts den geheelen avond genot en kunst geboden het geen bij de talrijke gasten ge hoord het applaus zeer in den smaak viel. Met een gezellig dansje werd dit hi alle opzichten geslaagd feest be sloten. Het bestuur van de Mannen Zangvereeniging ,.De Eendracht" deelt mede dat de repetities on der leiding van den heer F. Uitenbogaard van Amsterdam, van Donderdag, 26 September af in de Maria Cornelia fröbelschool gehou den worden. De Buurtvereniging Heiligeweg- Mad heeft Zaterdagavond een feestavond gehouden in de sociëteit te Krommenie. Het was een feest van muziek, zang, dans en tooneel en werd door eigen krachten ver zorgd. Om de klucht „Een partijtje Poker" is onbedaarlijk gelachen. Ook het „Hama"zangkoortje, onder leiding van den heer C. Petra, heeft niet onaardig gedebuteerd. De afd. Krommenie van „Het Nut" organiseert binnenkort eeni ge interessante avonden. Hiervoor zu'len worden uitgenoodigd Jhr. j Mollerus, met het onderwerp „De negerrepubliek Liberia": Prof. van Hoorn zal verzocht worden te spre- ken over „Opgravingen in Pompei' en kapitein Visser van Rotterdam over „Een reis om de wereld". CASTRICUM Geboren: F. Zonneveldde Wit, z; C. P. Burg- meijer—Teeling, d; C. LuteWil- lenborg, d; G. van WeelGlorie, z. Ondertrouwd: J. G. Beentjes en W. Limmen, A. van den Berg en J. C. Zonneveld. Gehuwd: F. Wulp en C. de Wit. M. van Balen en A. G. Bakker, R. Zwolsman en J. Knol. Overleden: Gerritje Hartog, oud 40 jaar, wonende te Zaandam. Te Castrieum is dezer dagen uit de missie van Uganda terugge keerd de priesterzoon der parochie van den H. Pancratius, father J. Castrieum, na een verblijf aldaar van 16 jaar. Naar wij vernemen, is Ir. F. K„ directeur van Gemeentewerken van Zandvoort, bij wijze van zuiverings maatregel, geschorst. Zaterdagavond zijn in de bin nenstad van Afhsterdam demon straties gehouden tegen de uitzen ding van troepen naar Ned.-Indië Vooral de Haarlemmerstraat, Nieuwendijk, Kalverstraat en het Beursplein waren het centrum van deze actie. De Amsterdamsche po litie heeft met sabel en gummistok en zelfs met de revolver de demon stranten verspreid. Op den Haar lemmerdijk is een militair, die wei gerde door te loopen, door een ko gel getroffen en n het Binnen gasthuis aan zijn verwondingen overleden. onder een hoedje te vangen geweest. Hulpeloos keek hij rond en jitist wilde hij beginnen nog maar eens opnieuw van leer te trekken, toen een van de honden op zijn stok toe sprong en die met een forschen beet in zijn bek nam. Dat werd den bra ven gymnastiekonderwijzer toch te kras.' Wat dacht zoo'n hond wel! Nee, dan kende dat beestje meneer Looppas toch wel héél slecht! Hij zette zich schrap en trok uit alle macht. Maar ook de hond trok en.... hoepla... daar viel meneer Looppas pardoes op zijn achterwerk! Onder viee-voorzitterschap van den heer G. de la Marre, heeft de K.J M.V. St. Augustinus afd. Haar lem gisteren een uitstapje georgani seerd naar de K R.O.-studio te Hil versum. Onder leiding van den heer Dekker werd de studio bezichtigd. Hierna waren de K.J.M.V.-ers in de gelegenheid de uitvoering van de cpera „Der Freischütz" van C. M. von Weber bij te wonen, welke uit gevoerd werd door Het Ulrechtsch Stodelijk Orkest, o. 1. v. Willem van Otterloo. Na afloop van dezen cul- tureelen middag bracht G. de la Marre de K.J.M.V.-ers dank voor de groote opkomst en herinnerde hen aan de lezing van den heer Harry Prenen, die Woensdagavond in café-restaurant Brinkmann gehou den zal worden. Z, H. Exc. de Bisschop van Haar- Ifm heeft in de Kapel van het Thro- ïogieum te Warmond de volgende H.H Wijdingen toegediend De H, Wijding van het Diaconaat aan de eerwaarde heeren: J, J M. Agterof, F v. Diepen, A W de Greef. G J. Klinkenberg, Th, G. J Kloeg Th J. Kramer. F. J, Krol. H W J Kui pers. S. H. J. V d. Meer. M. v. d Ploeg, J. P. Sevsener. J Sikkink. Vervolgens de vier lagere H.H. Wijdingen aan de eerwaarde heeren; A Bakkum, B J. M. van Balgooy, PHI. Genemans. A Th Groenen dijk W. N M. Grijpink, C. J. van Haastert, A. F J Hansen. Ph. A. Harding, A. L M. Hermes. J Th. Hoogervorst, W J de Jonge. H J. Kaandorp, J. A Kerstholt. A. de Korte, A. E I. M. Le Jeune. F. A. Th M. Meyer, J. C. P Plantinga, C. A Rijk. P. J. L. van Reisen. L. Ver beek, G A. de Wildt, W. J. Wortel, Chr. J Wüst, Th P. Wijnker. allen Theologanten van het Groot-Semi- erie te Warmond. President Truman heeit be kend ^emzafet, dat hij VV. Ave- rell Harriman, den tegenwoordi ge» ambassadeur in Groot-Biit- rannië, benoemen zal tot minis ter van Handel, als opvolger van Henry Wallace. Harriman heelt als zijn meening te kennen gegeven, dat de zakenwereld moet samenwerken met de regeering en dat de zakenlieden alles, wat zij aan vrstandelijk inzicht en leiders capaciteiten bezitten, moeten bij* dragen. Harriman is, sinsd de overleden president F. D. Roosevelt aan de re- geeiing kwam, een der prominente figuren van Washington geweest. (Vervolg van pagina 1) Ook toen de .„aking uitgebroken v;as sloofde v. d. Wei de zich uit om het verzet te bre ken. stuurde brieven en oproepen rond waarin met den Sicherheits- dienst werd gedreigd. In 1943 had verdachte de sta tionschef van IJmuiden-Oost. De Noo, persoonlijk gearresteerd, we gens „sabotage". Den volgenden dag werd Velsen waar ook aller- wege gestaakt werd, overstroomd door een invasie van Duitsche po litie. aldus verdachte, en het com mando over de politie werd hem ontnomen. De Noo raakte in han den van de Grüne Polizei en werd doodgeschoten. Een nog meer sinistere rol had verdachte gespeeld inzake de be ruchte zaak Dinkgreve. v. d. Wei de zelf had aan de politie op dracht gegeven Dinkgreve. beschul digd van jodenbegunstiging te ar resteeren, hetgeen geschiedde. Een en ander had vier menschenlevens gekost. Bij het ter perse gaan van dit nummer duurde de zitting voort.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 7