Tweehonderd Chineezen op Sumatra gedood f t Stakers, hervat Uw werk! Mgr. Stepinac's arrestatie m u Liquidatie der oppositie Aanval van gewapende Indonesiërs Ons leger in Indië is te klein om veiligheid en orde te waarborgen TWEE VLIEGTUIGEN VERONGELUKT 21 GEWONDEN BIJ STAKINGSREL Gromyko's voorstel afgewezen REDUCTIEBON CIRCUS SALTARINO Aardbeving in Indië? Tol hoofd en hart 69ste JAARGANG No. 23655 WOENSDAG 25 SEPTEMBER Ï946 Bureaux Sraedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per weelc De „Boissevain" zonder stoornis vertrokken Het weer De wapenstilstands besprekingen P MINISTER JONKMAN ZEGT: Reactie van Vaticaan Verwarde x'tnatie Als protest tegen troepenuitzen dingen naar Indonesië, braken te Amsterdam Dinsdag stakin gen uit. Op het W aterlooplein werden betoogers door bereden politie en straatpolitie verdreven Amsterdam weer rustig Onze lezers naar het circus Veiligheidsraad Opgave van troepen in niet-vijandelijk gebied GENERAAL SMUTS NAAR ONS LAND Kath. Universiteit Tegen inlevering van dezen bon wordt een belangrijke reductie verleend voor de avond voorstelling van 8 uur in bei op Donderdag 26 September. Kaarten van f 3.voor f 1.75 Kaarten van f 2.50 voor f 1.45 Kaarten van f 2.voor f 1.20 Kaarten van f 1.50 voor f 0.95 Dezen bon bij hei loket en den ingang van hei circus ie ioonen! Wie in de wereld leeft, moet de wereld voor lief nemen. Het zou voor ons ook niet aoed zijn, als alles naar onzen zin ging. NIEUWE HAAFLEMSCHE COURANT Te Raganslaplapl aan Sumatra'? Oostkust züjn volgens berichten 200 Chineezen gedood. Aneta ver neemt van bevoegde zijde, dat ln dit vlsschersdorp, dat aan den mond van de rivier de Rokan ligt, onlangs onlusten zijn ontstaan, nadat de Chineezen hadden ge weigerd hun wapens aan de In. douesiörs uit te leveren. Volgens de Chineezen, die thans naar Sin gapore zijn uitgeweken, duren de ongeregeldheden nog' voort. De Chineesche consul-generaal heeft inmiddels reeds een beroep gedaan op Sir Montague Stopford, opperbevelhebber van de Geallieerde landstrijdkrachten in Zuld-Oost- Azië, en Lord Killearn, om hun bijstand te verleenen. De Chineezen op Malakka zijn z»eer verbitterd over den schijn- Laar onultgelkoten aanval op de hulplooze Chineeaan, welken meer dan 1000 goed gewapende Indonesiërs hebben uitgevoerd. Het te Batavia verschijnend Chi neesche dagblad ,,Nanyan Gisnap Pau" schrijft, dat de Chineezien ge- Het m.s. „Boissevain", dat een kleine 3000 man van de 7-Decem- ber-dlvisie naar Indië zal over brengen. is gistermiddag om 5 uur uit de Amsterdamsche haven ver trokken. Het vertrek had ondanks de sta king en het rumoer in de Amster damsche binnenstad een normaal en rustig verloop. De stemming aan boord was zeer goed en een van de soldaten zei, toen men hem vroeg: Wat denken jullie van de staking?: „De jongens lachen er om. Het schip vertrekt immers toch". Op de kade stonden natuurlijk de talrijke familieléden, die de Jongens een laatste afscheid op hun groote reis toewuifden en duchtig met zakdoeken zwaaiden. Aan boord was de stemming zeer opgewekt «n de raadgevingen en kwinkslagen waren niet van de lucht. Zooals wü vernamen zullen Za terdag as. „De Buys" en Donder dag daaropvolgend „De Tegelberg" eveneens met onderdeelen van de 7-December-divisie vertrekken. Verwachting tot Donderdag avond: In den ochtend plaatselijk mist. Meest licht bewolkt met zwakken wind. Vrjj warm Zon onder 18.32 maan 7.26 19.19. zon op 6 29. dwongen zullen kunnen zijn een verschroeide-aarde-politiek voor te bereiden, wanneer de Indonesische versterkingen, die, naar men ver neemt, zjich bulten de stad verza melen, gaan aanvallen. Van bevoegde zijde verneemt A.N.P.-Aneta, - dat de wapenstil standsbesprekingen 26 September, na terugkeer der republikeinsche afge vaardigden uit Djokjakarta, hervat zullen worden. Uit republikeinsche bron wordt vernomen, dat Sjahnr liiet vóór 4 October in Batavia terug zou kunnen zijn. Dit bericht is nog met bevestigd. Al maanden lang is er ln ons vrije land in enkele kringen actie gevoerd tegen de zending van Nederlandsche dienstplichtigen der Ko ninklijke Landmacht naar Indonesië. Al maanden heerschte er in bree der kring ongerustheid, of de regeeringspolitiek wel waarachtig het Indonesisch conflict langs den weg van vreedzaam overleg, niet door middel van een kolonialen oorlog, wenschte op te lossen. Onlangs is zelfs een aantal dienstplichtigen niet tijdig van inschepingBVerlof in hun garnizoenen teruggekeerd. En thans zijn eenige stakingen uit gebroken om te protesteeren tegen het voortzetten van troepenver schepingen en tegen de Indonesische politiek van de regeering in het algemeen, aldus minister Jonkman, gisteravond voor de radio. Dit alles berust, zoo vervolgde spr., op misverstand, al is het niet onverklaarbaar in de verwarring van na den oorlog. Men strijdt voor vreedzaam overleg en overeenstem ming tot beslechting van het Ne- derlandsch-Indonesisch geschil, en men verzet zich tegen wapenge weld, dat het Indonesisch vrijheids verlangen zou willen onderdrukken. Beide doelstellingen zijn echter even goed die van de regeering. Spr. herinnerde dan aan zijn boodschap aan de Commissie-Generaal en aan het feit, dat H.M. de Koningin, door aan de eerste divisie en de met haar samen uitgaande bewa kingsbataljons den naam van 7-De cember-divisie te verleenen, wel zeer duidelijk gewezen heeft op de taak der troepen: de doeleinden van haar rede van 7 December 1942 te verwezenlijken. Meer Nederlandsche troepen zijn in Indonesië dan ook noo- dig: omdat elke regeering over een weermacht moet beschikken om het gezag der overheid te schragen, en die weermacht ln Indonesië na vertrek binnen kort van de Britsche en Britsch- Indische troepen ook al komt er een volledige samenwerking tot stand tusschen de Nederlandsche en de Nederlandsch-Indische weer macht en de geregelde troepen aan Indonesische zijde, nog onvol doende ls om veiligheid en wet te waarborgen in dat groote. uit gestrekte eilandenrijk met 70 mil- lioen inwoners van zoo verschil lende samenstelling, die de ge volgen van de Japansche bezet ting. wanbeleid, ophitsing en on derdrukking nog maar zeer ten deele zijn te boven gekomen. Voordat in een nieuwe rechtsorde de Indonesiërs, zoowel die staan aan de zijde van de „republiek" als die Mallno huldigen, alsmede alle an dere bevolkingsgroepen veiligheid en recht hebben herwonnen, hebben Nederlandsche troepen mede tot de schepping dier nieuwe rechtsorde bij te dragen, wellicht alleen al door het eenvoudige feit van hun aan wezigheid. Laten daarom wie actie voe ren tegen deze regeering, wie in ongerustheid leven over haar beleid, wie dienst weigeren of taken, zich bezinnen. Het is immers een Nederlandsche democratische regeering, die ook hiervoor verantwoording schuldig is aan de Nederlandsche Staten-Gene- raal en die bereid is haar beleid aan de Nederlandsche publieke opinie te verklaren, en het Nederlandsche (Van onzen correspondent) De arrestatie van Mgr. Stepinac, primaat van Kroatië en aarts bisschop van Zagreb, is voor velerlei uitleg vatbaar. Het feit echter, dat onthullingen in een tegen Kroatische Ustad jl's ««voert! proces, de aanleiding van deze ge vangenneming zouden zjjn geweest, stellen deze gebeurtenissen tn een zeker daglicht. De dagvaarding is gebaseerd op de wet „tot verdediging van de rechten van het volk" en beschuldigt den aartsbisschop van collaboratie. Men kan zich afvragen, waarom Tito's OZNA-politie eerst nu tot deaen stao ls overgegaan (l). zy komt niet alleen. Het betrek keu van Mgr. Stepinac in het Ustadji-collaboratie-proces dient slechts om ook dezen bisschop in een kwaad daglicht te stellen en hem zoodoende op een of andere wijze te liquideeren. In werkelijkheid herhaalt zich hier mutatis mutandis het Mihai- lowitsj-drama, of met andere woor den: het uit den weg ruimen van de binnenlandsche oppositie word' voortgeaet. Stepinac heeft zich als Kroaat vermoedelijk neergelegd by de Kroa tische politiek tijdens dezen oorlog, toen Kroatië door de as-mo- gendheden tot een „zelfstandigen" staat werd gemaakt. Indien hij werkelijke collaboratie had ge pleegd, zou Tito zonder twijfel eer der hebben ingegrpen. Juist de dag vaarding wijst erop, dat op de eer ste plaats Steptnacs huidige optreden aanleiding tot zijn gevangenneming is geweest. Temeer omdat zij volgt op een de vorige week zondag in alle Joego-Slavische kerken voorgelezen brief, waarin om godsdienstvrijheid werd gevraagd en geprotesteerd te gen het in concentratiekampen op sluiten van R.K. Kroatische geeste- li ken. Vooral Mgr. Stepinac zal heb ben aangedrongen, in den brief een passage op te nemen, waarin krach- t'g verzet wordt aangeteekend tegen de pressie van den Staat om den Kroatischen clerus log van Rome te maken. Dit wijst op een speciale actie tegen de Roomsch-Katholieke kerk en tevens op het feit, dat niet vroegere collaboratie de eerste reden tot Mgr. Stepinacs arrestatie is ge weest. Deze kwestie heeft een nog be langrijker asject gekregen door het optreden van den Paus, die onmid dellijk den in Rome verblijf hou denden Amerikaanschen bisschop, Mgr. Hurley ter onderzoek naar Bel grado zond. Tito is hierdoor in een eenigsains moeilijke positie geko men. Zoowel doorzetten als terug krabbelen kan op de openbare mee- nng van zijn land een ongunstigen Invloed hebben. Doorzetten zou de talrijke oppositiekringen verder tegen hem opzetten, maar terugkrabbelen zou na het échec in het Amerlkaan- sche incident, voor dezelfde kringen eveneens een aanmoediging betee- kenen. Tegelijk met de arrestatie is door de geheele Joego-Slavische pers een actie tegen de Kerk ingezet met als hoofdbeschuldiging, dat de „Katho l'.eke Kerk het regiem ondermijnt". Indien dus inderdaad Tito's actie alleen tegen de „fascistische" gees telijkheid zou gericht zijn, vraagt men zich af, waarom de geheele Kerk daarin betrokken wordt. Een van de beweringen van de Joego-Slavische pers ls. dat Tito zich slechts tegen bepaalde katholieken keert. Men tracht dit te staven met het feit, dat Joego-Siavië het eenige land ls, dat een geestelijke onder zijn gedelegeerden op de Parijsche Conferentie heeft. n.l. den 73-jarigen dr. svetoaar Rlttig, titulair-abt van het St. Helena-klooster hij Zagreb In het politieke leven van Kroatië speelde deze steeds een voorname rol. maar men verwijt hem ln Joego slavië zijn opportunisme, dat daar om zoo in het oog vallend is, om dat hij in 1929 een Kroatische de legatie leidde, die Koning; Alexan der dank zegde voor zijn (,,semi- fascistische") dictatuur De situatie in Joego-Slavië ls door de binnenlandsche nationale tegen stellingen te verward om een volko men duidelijk beeld op te leveren De arrestatie van Mgr. Stepinac is dan ook slechts een symptoom van de dictatoriale ,,zuiverings"-actie. die op het oogenblik in Joego-Slavië en ook in Rusland zelf wordt ge voerd. Het geval-Stepinac staat im tners niet alleen. De aanhouding van dezen geestelijke dx'ingt door diens positie toevallig tot den buitenwereld door. (1) De bewering van de Amster damsche „Waarheid", dat Tito niet eerder tot de arrestatie heeft over willen gaan om niet het odium van ..godsdienst-vijand" op zich te laden klinkt als reden wel «enigszins on waarschijnlijk, wanneer men de lange iilst van reeds gearresteerde geeste lijken en maatregelen tegen de Kerk beziet. (Red.). Het stadsbeeld van de hoofd stad vertoonde hedenochtend «eer het gewone beeld, de trams brachten, sommige met enkele ruiten minder dan Maandag, de werkers naar de fabrieken en kantoren. Zoover kon worden nagegaan hebben alle stakers ge hoor gegeven aan het parool van de organisatoren van de staking om het werk weer te hervatten. Uier en daar houden groepjes agenten nog een oogje ln het zeil bij de brandpunten van de ongeregeldheden in de binnen stad, maar er bestaat nergens ook maar eenige aanleiding tot ingrijpen. volk zou het in overgroote meerder heid niet aanvaarden, dat zijn re geering zich op onwettige wijze zou laten dwingen, haar plicht te ver zuimen en zich van haar plaats te laten verdringen. Mannen, die ten onrechte nog niet zijt teruggekeerd van inschepings verlof, meldt u alsnog in uw gar nizoenen. Verwanten en vrienden van deze dienstplichtigen, maakt hun plichts vervulling voor onze goede en rechtvaardige zaak niet ondraaglijk door hen te beklagen, tegen te hou den, of te laten onderduiken als heerschte hier nog een Duitsche re geering. Stakers, hervat uw werk gij hebt den vredeswil van het Neder landsche volk nog eens ten over vloede bevestigd. Maar gfj zijt tè ver gegaan: ook uw regeering wil vrede in overleg en overeenstem ming met Indonesië. Een groote Constellation van de Pan American Airways met 26 pas sagiers aan boord, is op de route New YorkLissabon bij landing op het vliegveld Shannon (Eire) aan de achterzijde gebroken. Een vrouwe lijke passagier werd gewond, de overige inzittenden zijn ongedeerd. Het vliegtuig wordt als geheel ver loren beschouwd. By Hongkong is een R.A.F.-Dakota neergestort. Alle inzittenden. 19 per sonen, werden gedood. Het is de directie van de Nieuwe Haarlcmsfhe Courant gelukt met den directeur van het hier ter stede optredend circus Saltarino een overeenkomst te sluiten, waarbij onze abonné's tegen inlevering van den hieronder afgedrukten reduc tiebon, twee plaatsbewijzen tegen gereduceerde prijzen kunnen koo- pen. Deze bon is slechts geldig voor de avondvoorstelling van 8 uur op Donderdag; 26 September. Totaal heeft de Gem. Geneesk. Dienst in Amsterdam 21 gewonden hij de stakingsrelletjes behandeld. Acht waren ernstig getroffen. Een moest in het Binnengasthuis worden opge nomen. Talrijke personen werden lichtgewond, onder wie eenige agen ten. Een agent is ernstig gewond. Op den Dam ls het des middags heet toegegaan en werd de politie met steenen en >flesschen bekogeld. Ook is er vanuit het publiek geschoten. De politie heeft verscheidene charges uitgevoerd. Er zijn slechts 3 arresta ties verricht. Gisteravond zette de Veilig heidsraad de besprekingen voort betreffende het voorstel van deu Russische!» afgevaardigde, Gro- myko, waarbjj de Vereenigde Vol ken opgave zouden moeten doen van de sterkte van hun troepen op niet-vijandelijk gebied. Nadat de Engelsche gedelegeerde er zich Maandag reeds tegen verzet had, dat het voorstel op de agenda zou worden geplaatst, zei de Egyp tische afgevaardigde, ln verband met de aanwezigheid van Britsche troepen ln Egypte, dat indien de onderhandelingen over de terugtrek king van deze troepen zouden mis lukken, Egypte niet zou aarzelen de kwestie voor den Veiligheidsraad te brengen. Egypte wil voor zichzelf pleiten. Het Russisch voorstel werd ten slotte met zeven tegen twee stem men verworpen. Generaal Smuts, minister-presi dent van de Unie van Zuid-Afrika, zal van 9 tot 12 October een bezoek aan ons land brengen. Woensdag 9 October zal hij door H. M. de Koningin ten paleize Het Loo wor den ontvangen. Donderdag 10 Octo ber brengt generaal Smuts een be zoek aan Zeeland. De vertegenwoordigers van de Mission Catholique francaise vertoe ven thans te Nijmegen en bezoe ken de Universiteit. Het doel is het aanknoopen van wederzijdsche ban den en het uitwisselen van gedach ten. De Seismograaf op de Un'versiteit van Fordham (Ver. Staten) heeft Dinsdagmorgen 12.49 uur een krachtige aardbeving geregistreerd, waarschijnlijk in Ned.-Indië.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1