De roode haan kraait... En verzekering dekt de schade n m is DE HOND WOEF EN IK vannf Winnaars van onze sportprijsvraag Stichting 1940-45 Ut 1 m. WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1946 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING R.K. Arbidersbeweging „St Bavo" Generaal Ritchie te Bloemendaal Nieuwe bonkaarten Brandverzekering ÏOO jaar Architect Nijman overleden Orgelbespeling Jodenverraadster veroordeeld Haarlemsche boksers naar Derby Nieuwe bonkaarten Tooneelavond „Berkenrode" Internat, conferentie belegd Nieuwe vliegramp eischt 25 dooden Licht verdeelde markt De Hoogovens staken nog Nieuwe burgemeester van Ouder-Amstel DAMPROBLEEM ^gp sis. llSt IÉÉ&' B jfo^jjj liplp 8 118 Hf IÉ §H W- WAT BIEDT DE RADIO De RK. Arbeidersbeweging houdt morgenavond acht uur in het ge bouw St. Bavo een bestuursraad vergadering van de besturen der kringen en besturen der aangeslo ten vakorganisaties ter bespreking- van de statuten, huishoudelijk reglement en afdeelingsreglement- De jaarvergadering van de R.K. Woningbouwvereeniging ,,St Bavo" Haarlem-Oost zal zijn Maandag 30 September a.s., acht uur, in het gebouw „St. Bavo", Smedestraat. Van het bestuur zijn aftredend de heeren G- A. V- Eekhout en C. Vreenegoor. Vandaag heeft generaal Ritchie In tegenwoordigheid van lt.-gen. Kruis een bezoek gebracht aan de Stormschool te Bloemendaal. Morgen, Donderdag, zijn aan de beurt voor het afhalen van de nieu we bonkaarten Bol t-m- Bram. Machine 22 Goed, goedlfSöp" ïn 2uinig licht voor iedereen. G<5ed goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed, goedko^^j^^voor koop en zuinig licht voor iedereen Goed, goedkoop en zuinig licht voor iedereen Goed, goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed, goedkoop en zuinig licht voor ied Den 13den Augustus 1846Enkele deftige heoren, notabelen van de stad Haarlem, keurig gekleed in zwarte staatsiejassen. waartegen de hooge witte boorden scherp afsteken en getooid met hooge zijden hoeden, begeven zich in het avonduur naar de Stedelijke Doelen. Statig betreden zij het bordes van het gebouw en nemen plaats op hooggerugde stoelen in een groote kamer. Op de tafel, waar aan de heeren gezeten zijn, staat een prachtig gepoetste koperen olielamp, die met haar gedempte gulden stralen het vertrek verlicht en vreemde silhouetten tegen de donkere wanden toovert. De heeren steken de hoofden bij elkaar en geraken in een lang gesprek gewikkeld. Bekende namen zooals Bloemendaal, Zandvoort, Hillegom, Heemstede, Bennebroek, Velsen, Spaarndam weerklinken. De Haarlemsche advo caat mr. F. L. Willekes Macdonalü richt zich van zijn zetel op en zegt op plechtstatigen en eenigszins scherpen toon: „Wij leggen vast, dat uitgesleten worden de inrichtingen, waarin buskruit gemaakt wordt, stoomfabrieken, windmolens en panden, die belenden aan ge noemde perceelen, alsmede de goederen, die hierin opgeslagen zijn, Met deze woorden was de grondslag gelegd voor de op richting van de Haarlemsche Brand verzekerings-maatschapp(ijj N.V., die Dinsdag 1 October a.s. haar honderdsten verjaardag zal vieren. De heer Willekes Mac- donald presiden tvna de eerste aandeelhoudersvergadering. die 13 Augustus 1846 werd gehou den, werd tevens één der twee oprichters. De andere was jhr. mr. A. V. Xeding van Berk hout. De maatschappij zag kort na deze vergadering, 1 October 1846, het levenslicht en op den dag, dat de loketten voor het eerst werden geopend, werden er niet minder dan 56 polissen afgeleverd. Het eerste jaar behcefde slechts éénmaal schade uitgekeerd te wor den, welke in totaal bedroeg. 7.ter vergoeding van een kachelpijpje. In 1843 ging men over tot het verzekeren van effec ten, doch den Schouwburg aan den Jansweg, die in 1851 verrees, wei gerde de onderneming. De vennootschap zag zich, toen ook andere verzekeringsmaatschap pijen hiertoe overgingen, genood zaakt de bepaling geen stoom fabrieken te verzekeren, op te hef fen. De stoomgrutterij van den heer Leupen aan de Houtpoort werd verzekerd. Wie schetst de verbazing van de aandeelhouders, toen in 1854 geen dividend kon worden uitgekeerd, omdat deze stoomgrutterij tot den grond toe afbrandde. Dat jaar, ook wel „Het jaar van Leupen" ge noemd, kraaide de roode haan op verschillende plaatsen in Haarlem, zoodat men viermaal zooveel moest uitkeeren, als de vergoedingen over de voorgaande jaren tezamen had den bedragen. Intusschen had men ook de verzekering van bloembollen ter hand genomen, evenals een herverzekering van de Groote St. Baaf, echter zonder den toren. Naarmate de stad zich uitbreid de stadsgrachten werden ge dempt, het Kenaupark aangelegd en arbeiderswoningen gebouwd groeide de maatschappij. Een nieuwe tijd brak aan. In 1888 be gon men te vernieuwen en uit te breiden. De oude ijzeren kist, waarin de effecten van de onder neming werden bewaard, verving men door een brandkast en het kantoor werd verbouwd. In 1889 werden alle eigendommen van de gemeente Haarlem, uitgezonderd de schilderijen, door de maat schappij verzekerd. Uit Amerika, waarmede reeds betrekkingen waren aangeknoopt, trok zij zich bijtijds terug, waar door zij de groote branden, die San Francisco en enkele Chileensche steden teisterden, cntliep. Vrouwe Fortuna was met deze maatschap pij. In 1920 ging de Haarlemsche Brandverzekerings-Maatschappij een fusie aan met „Holland van 1859". Nieuwe perspectieven open den zich en de onderneming kon den cliënten alle service bie den, die van een moderne maat schappij verlangd werd. In 1929 betrok zij een nieuw en mo numentaal kantoorgebouw aan den Kruisweg 70, waar de onder neming ook thans nog gevestigd is. Na een langdurige ziekte is te Heemstede op 56-jarigen leeftijd overleden de architect N. J. Nij man. In zijn woonplaats heeft de heer Nijman verschillende belang rijke werken ontworpen, o. a. het broederhuis aan den Heerenweg en de R. K. scholen aan de Molen- werfslaan, Lanckhorstlaan en Hee renweg, verder middenstands- en arbeiderswoningen voor de woning- bouwvereenigingen „Op eigen wie ken" en „Het Oude Posthuis", di verse huien aan de Lijsterbeslaan, eenige villas, de restauratie en ver betering van de R. K. pastorie der St. Bavo-parochie na den V-l-in- slag en voorts heeft de heer Nij man eenige wassoherijen gebouwd en verbouwd. De overledene was bestuurslid van de „Hanze" en de R. K. Mid- denstandsvereeniging afd. Heem stede. Orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk op Donderdag 26 Sept., 's namiddags van 1516 uur, door George Robert, luidt: Prélude et fugue B gr t„ C. Saint-Saëns; Méditation, F. de la Tombelle; 2de Sonate, F. Borowski; Adagietto. L. Boëllmann; Scherzen- do, G. Pierné; Inleiding en allegro uit de 1ste Sonate, Alex. Guilmant. De burgemeester van Bloemen daal zal Vrijdag a.s. zijn spreekuur houden van 9 tot 10 uur in plaats van 10 tot 12 uur. De deelname aan onze eerste sportprijsvraag was bijzonder groot. Onder de talrijke inzendingen was er één met 9 goede resultaten en waren er twee met 8. Na loting werden de prijzen als volgt verdeeld: Ie prijs (f 10.—)M. v. d. Klauw, 's Gravelandscheweg 29, Noordwij- kerhout, 9 punten. 2e prijs (f 7.50)J. Groeneveld, Badhuisstraat 45, Haarlem, 8 pun ten. 3e prijs (f 5.C. Terra, Bon- kenburg 34, Uitgeest, 8 punten. 4e prijs (f2.50): Th. Warmer dam, Tuinderstraat 118, IJmuiden- Oost, 7 punten. Zestien „zevens" zijn bijl de lo ting afgevallen. De resultaten van de prijsvraag voor Zondag 29 September, zullen gelden voor de puntencompetitie. Uitspraak doende veroordeelde het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam de 47-jarige N.S.B.-ster J. M. Oosterveer—Twisk uit IJmui- den-Oost tot een gevangenisstraf van 15 jaar met ontzetting uit de kiesrechten. De eisch was levens lang. Verdachte had in Juni 1943 te Velsen aan den N.S.B.-burge meester Tj. van der Weide bet adres van een ondergedoken Joodsch echtpaar bekend gemaakt als gevolg waarvan het echtpaar benevens een tusschenpersoon en de eigenaar van het „onderduikers adres" het leven verloren. Vervolgens werd de aangehouden zaak tegen den N.S.K.K.-er Arie van der Voet te Haarlem verder behandeld. Verdachte had in No vember 1943 dienst genomen bij het N.S.K.K. en had in zijn kwa liteit als N.S.K.K.-man in de pe riode October 1944April 1945 meer dan 200 automobielen en on derdeden van Nederlandsche on derdanen in ibeslag genomen en ze overgedragen aan de Duitsche Feldgendarmerie. Voorts heeft hij im 1944 te Haarlem een onder- grondsctoen strijder gearresteerd en aan de DuStschers overgeleverd. Het gevolg was dat de arrestant op 10 April 1945 te Haarlem werd ge fusilleerd. Tenslotte werd hem ten laste gelegd, dat hij gebruik ma kend van zijn N.S.KK.-uniform te eigen behoeve beslag heeft ge legd op een partij koolzaad in het perceel Bakenessergracht 41 te Haarlem. De advocaat-fiscaal eischte een gevangenisstraf van 20 jaar, zonder recht van cassatie met. ontzetting uit de beide kiesrechten. Tengevolge van het gesloten boksseizoen in Engeland, konden de Haarlemsche boksers de vorige maand niet deelnemen aan de trip van sportbeoefenaren naar Derby. Voor de boksers is thans een af zonderlijk tournee georganiseerd van 4 tot 12 October. Zij zullen in twee wedstrijden tegen boksers uit Derby uitkomen. n.l. in Derby en in Matlock. Het vertrek is be paald op Vrijdagavond 4 October van het station te Haarlem. De boksers worden Zondagmorgen 13 October terug verwacht. Aan de bewoners van Santpoort zullen op de volgende dagen in het badhuis aan de Wüstelaan de nieu we bonkaarten worden uitgereikt: A t.m. G Dinsdag 15 October; H t.m. L Woensdag 16 October; M. t.m. Q Donderdag 17 October; R. t.m. V Vrijdag 18 October; W t.m. Z Zaterdag 19 October. De Tooneelgroep „Berkenrode" heeft met de opvoering van ,,'t Lammeken", een vroolijk spel van simpel gebeuren in drie bedrijven door Jac- Ballings, een goede beurt gemaakt en de stampvolle zaal heeft genoten van het vlotte spel. Ook de wijze waarop Vlaamsch werd geklapt, mocht er zijn. De waarnemend voorzitter, de heer A. C. Hopstaken, die den avond met een kort, maar kern achtig woord opende, deelde me de, dat „Berkenrode" in dit sei zoen drie avonden zal geven en dat het mooiste voor het laatst wordt bewaard. De Tooneelgroep „Comedia" geeft Zaterdag 28 September onder de titel „Jongenslyceum" de première van het Parijsche successtuk „Les 'J 3'onder regie van Cor Hermus.' 33. Jan Sabel, de veldwachter, die den heelen morgen al door de stad gedwaald had, op zoek naar de boosdoeners, die den burgemees ter hadden uitgelachen, wreef zich de handen, toen hij, in de buurt van het schoolplein geltomen, een oorverdoovend geblaf hoorde. „Wacht eres eventjes!" zei hij bij zichzelf, Daar schijnt een heele troep van die langstaarten bij elkaar te zijn. Het moet toch al mal loopen, als de rak kers, die ik hebben wil, er niet bij zijn". Hij legde er een stapje op en trok voor alle zekerheid maar vast zijn sabel. Dat maakte meer indruk, vond hij. En jawel... daar stonden ze, de schavuiten, en ze maakten een le ven als een oordeel. Mooi zoo, daar zou hij wel es gauw een stokje voor steken! Met gröote passen kwam hij nader en geweldig klonk zijn stem, toen hij commandeerde: „In naam der wet, jullie zijn mijn arrestan ten!" Maar, och arm, Jan Sabel had even goed, de zon kunnen be velen, dat die met hem mee naar het bureau moest gaan. De honden de den net, of hij lucht was. Geen icon der, dat de veldwachter hoe langer hoe boozer werd en in zijn woede dreigde met de meest verschrikkelijke straffen. Het hielp hem niets. Zelfs leek het wel, of de dieren hem wat spottend aankeken. Toen, vóór hij goed en wel begreep wat er gebeur de, draaiden ze zich, als op comman do om, zwaaiden allemaal tegelijk met hun staarten en wandelden teeg. Verbouwereerd bleef hij hen staan nakijken. Eerst een heelen tijd later drong het tot hem door, dat zij hem op een vreeselijke manier beleedigd hadden. Maar toen hij ze nasnelde, om den hoek van de straat, bleken ze verdwenen en hoe hij ook zocht, er was geen spoor meer van ze te bekennen. Een groot aantal verzetslieden uit den bezettingstijd heeft nog steeds te kampen met de gevolgen van de ontberingen, die zij hebben geleden door toedoen van de\ nazi's. Voor hen kan verandering van omgeving van het grootste nut zijn en de „Stich ting 19401945" heeft met dit idee voor oogen een internationale confe rentie belegd om de mogelijkheden van uitwisseling dezer oorlogsslacht offers tusschen verschillende landen en daarmee samenhangende kwesties te bespreken en mogelijk reeds prac- tisch uit te werken. Voorgesteld wordt o.a. een gelijk aantal patiënten tus schen twee landen uit te wisselen, ten einde internationale financieele ver wikkelingen zooveel mogelijk te voor komen. De conferentie werd Maandag in het Amstel-hotel te Amsterdam ge opend. Namens de „Stichting 1940 1945" sprak ir. H. van Riessen, vice- president der stichting, het welkoms woord en zette den aanwezigen de be doeling en richtlijnen der conferentie uiteen. Vervolgens las dr. J. Th. A. H. van der Putten, vertegenwoordiger van den minister van Binnenlandsche Zaken, de volgende verklaring voor: „Er is In voorbereiding een ontwerp van wet, strekkende tot het verleenen van bui tengewone pensipenen aan Invalide verzetsslachtoffers en nagelaten be trekkingen van personen, die in ver band met het verzet zijn omgekomen. De Raad van Ministers heeft beslist, dat de buitengewone pen sioenregeling voor de verzetslie den dient te worden afgestemd op een te treffen regeling voor de financieele verzorging van .in valide militairen en nagelaten betrekkingen van gesneuvelde mi litairen alsmede van het perso neel van de koopvaardij. Dit complex van sociale voor zieningen zal binnen enkele we ken aan den Raad van Ministers worden voorgelegd. De in voorbereiding zijnde pensioen regeling voor de verzetsslachtoffers heeft ten doel, deze, in verband met nun daad of houding in het verzet, gedupeerden en hun nagelaten be trekkingen in staat te stellen binnen redelijke grenzen te blijven voortleven in hun vroegere sociale milieu. In de procedure van de pensioen- verleening is in het ontwerp van wet een belangrijke taak toegedacht aan de Stichting 1940—1945, welke ook in de voorbereiding van dit wetsontwerp een zeer werkzaam aandeel heeft ge had, zoodat In het bestaande con tact tusschen stichting en pensioen gerechtigde weinig of geen verande ring wordt gebracht. De regeeiing streeft ernaar, de ontwerpregeling binnen korten tijd aan .de Staten- Generaal aan te bieden." Het Britsche ministerie ran lucht vaart heeft medegedeeld, dat Don derdag een Lancaster van de R.A.F. bjj HOms in Tripolitanië is neergestort. Alle passagiers en leden van de bemanning, in totaal '25 personen, zijn om het leven geko men. A. P. meldt nog aangaande het vliegtuigwrak, dat eenige dagen ge leden in het Obrin bij Grenoble ont dekt werd, dat de lijken van de in zittenden verbrand zijn en niet ge ïdentificeerd kunnen worden. De beurs opende gisteren in zeer licht verdeelde stemming, waarbij de meeste advleskoersen aanvankelijk nog zeer geringe afwijkingen toon den Men kreeg den Indruk, dat ten gevolge van de verminderde belang stelling van het publiek de affaire afnemende was, aangezien de orders bij de hoeklieden niet groot waren Op de obligatiemarkt waren staats fondsen tamelijk prijshoudend. De aandeelenmarkt sloot licht verdeeld. De actieve industrieele aandeelén hadden een goeden onder toon. Gisteravond is de Hoogoven Wal- serij Oost in Velsen in" staking ge gaan, uit solidariteit met de demon stratie in Amsterdam. De z.g. hoog- oventrein, die dagelijks uit Beverwijk vertrekt, is vanmorgen niet ver trokken, daar de staking zich in middels over het geheele bedrijf heeft uitgebreid. Slechts enkele groepep, die zich met deze handelingen niet kunnen vereenigen, zetten de werk zaamheden voort. Van relletjes en andere onregelmatigheden in Velsen en omgeving is niets te bemerken. Bij K. B. is met ingang van 1 October 1946 benoemd tot burge meester van Ouder-Amstel mr. F. J. J. M. Boelens, wethouder van Nieuwer-Amstel. No. 1264 va» J. H. Pennings te 's-Hertogenbosch dü e H5 for Wit speelt en wint. Oplossingen kunnen worden ingezonden tot half October aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heemstede. oplossing No. 1268 van Pierre Hendriks te Horn (L.) Wit speelt: 27-22, 16, 20 5 z38, 37. z43. 48, z49, 30, 35. 44 én wint. Fraai probleem zoowel van stand als ontleding; ook het slot is verrassend en mooi en maakte nog enkeie slachtoffers onder de oplossers. Een zeer goed debuut van dezen niéuwe, ling. Hedenavond en morgen HILVERSUM I, 301 M. 18.30 Ned. strijdkr. 19.00 Nieuws. 19.15 Lezing. 19.35 Gram. 20.00 Nieuws. 20.05 K. N. M. I. 20.08 Orgel concert. 21-10 Lezing. 21.30 Zang. 22.00 Nieuws. 22.15 Na het nieuws. 22.30 Gram. 22.45 Avondoverd. 23.00 Gram. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend- gymn. 7.30 Morgengebed. 7 45 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram 9.45 Kleuters. 10.00 Gram. 10.16 Morgend. 10.45 Gram. 11.00 Zie kenbezoek. 11.45 Familieber. 12.03 Pianorecital. 12.30 Lunchconcert. 13.00 Nieuws. 13.45 Vrouw 14.00 Stafmuziek. 14.40 Causerie. 15 00 Pianorecital. 15.30 Zangrecital. 16.00 Bijbell. 16.45 Pianokwartet. 17.15 Gram. 17.45 Celesta en semble. HILVERSUM II, 415 M- 18.00 Nieuws. 18.15 Dolf van der Lin den. 19.00 Lezing. 20.00 Nieuws. 20.05 Dingen. 20.15 Opera-progr. 2115 Crainquebille. 22.15 Ram blers. 22.45 Lezing. 23.00 Nieuws 23.15 Gram. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend- gymn. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.15 Morgenw. 9 30 Waterst. 9.50 Gram. 10.30 Vrouw. 10.35 Vioolrecital. 11.00 Nuttig en noodig. 11.10 Kwintetspelers. 12 00 Serenade 12.30 Spionnetje. 12.o5 Tuschinsky. 13.00 Nieuws. 13.15 Ensemble Bandi Balogh 14.00 Voordracht. Aeolian-Sextett. 15.00 Causerie. 15-20 Jetty Cantor 16.15 Camera. 17.00 Kaleidoscoop. 17.20 Dr. A. F. J. Portielje. 17 30 Pianospel. 17.50 Rijk Overzee. Waarn. Hoofdredacteur: W Severin. Directeur: J. J. W. Boerrigter.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2