Wapenstilstandsbespreking heden afgebroken Interpellatie over staking te Amsterdam Totale oorlogsschade in Indië Indonesiërs eischen stopzetting van troepen-aanvoer Vastberaden houding der Kamer tegen communistische agitatie KINDERBIJSLAG VOOR ELK KIND Geschat op 10 a 12 milliard Tot hoofd en hart Evacuatie wordt hervat Het kwaad niet in wortel aangetast Onderscheiding voor de Koningin Belgrado wenscht sluiting van Amer. ambassade Het weer Bewaking van kampen kost 50 millioen Loonsverhooging bij vergrooting Inwerkingtreding 1 October? Statenlid uit Curasao gezet slechts mogelijk arbeidsprestatie 69ste JAARGANG No. 23656 DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1944 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week Verklaring Schermerhorn TWEEDE KAMER 1—1 Tijdens zijn bezoek aan Neder land bezocht de Engelsche gene raal Ritchie ook de Stormschool „Wildhoef"te Bloemendaal, m gezelschap van generaal Kruis LOONEN EN PRIJZEN Radiorede van minister president verwacht DR. VAN MOOK LAAT SLAMET NIET TOE De nieuwe regeling „Een mensch moet zich kunnen uitlevenhoort men dikwijls om zich heenDoch wat wil men eigenlijk laten uitleven: geest of drift, gril of karakter, zelfzucht of lief de, dier of engel? De mensch bestaat uit beide. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De onderhandelingen voor een militairen wapenstilstand in Indonesië zijn vandaag af gebroken. zoo meldt U.P. uit Batavia, daar de republikeinen vasthielden aan hun eisch, dat er geen verdere Nederlandsche troepen naar Indonesië ge stuurd zouden worden. Dit was de voornaamste eisch vervat in een nota, die aan brigade generaal Forman werd overhan digd en waarin ook drie vroegere Indonesische eischen herhaald werden: ten eerste, dat de geallieer den de 13.000 Japanners zouden evacueeren, welke zy op West-Java aan het werk hebben gesteld; ten tweede, dat de Nederrlanders !Sch niet- langer met de scheepvaart tusschen de eilanden bemoeien zouden; ten derde, dat de v; stilstand niet alleen op Java en Sumatra doch op geheel Indië van toepassing zou zijn. De geallieerde officieren her haalden de tegenwerpingen die reeds op een bijeenkomst van 20 September zijn ingebracht om de ze „politieke aspecten" in plaats van zuiver militaire overwegingen te bespreken. In het officieel communiqué wordt gezegd, dat „beide dele gaties de kwestie als urgent aan de hoogere autoriteiten zullen overdragen." Ondanks het mislukken van de wapenstilstands-onderhandelingen wordt verwacht, dat de evacuatie der geïnterneerden uit het bin nenland vandaag hervat zal wor den en dat morgen 1000 Europea nen per trein te Batavia zullen arriveeren. Schermerhorn heeft volgens A.P. gezegd: „Er is reeds te veel bloed gevloeid in Indonesië". Schermerhorn richtte zich tot bui- tenlandsche en plaatselijke corres pondenten ten paleize van den Gouverneur-Generaal en zeide, dat de levens van duizenden menschen betrokken kunnen zijn bij het wel slagen of het mislukken van zijn missie. Het geheele Nederland sche volk wacht met spanning op het oogenblik, waarop er een einde zal komen aan het huidige conflict. (Van onzen parlementairen redacteur) De communisten hebben hun interpellatie over de relletjes te Amsterdam Woensdagmid dag in de Tweede Kamer ge houden en alle fracties hebben er van liarte aan meegedaan. Het directe nut van dergelijke in terpellaties ls hoogst twijfelachtig, maar ze schijnen van tijd tot tijd toch noodzakelijk te zijn om den po- litieken hartstochten een uitlaat klep te bezorgen. De meeste frac ties stuurden hun zwaarste kam pioenen tusschen de touwen. In het kort kwam het hierop neer, dat de heer Wagenaar de demon straties uiterst vreedzaam noemde en getuigend van den vredeswil van het werkende volk en wat de heer Wagenaar verder zeide was nave nant. Et kwam natuurlijk een reeks vragen aan den minister-presi dent en den minister van Oorlog te voorschijn en Op het slot van den middag produceerde de heer Hoogcarspel een motie, waarin de wenschelijkheid van opschorting der troepentransporten werd uitgespro ken. De motie werd prompt door de heele Kamer met uitzondering van de communisten verworpen. De heer v. d. Goe3 van Naters zeide, dat hetzelfde gedoe, dat wij nu weer beginnen te beleven, vóór 1933 den ondergang van Duitsch- land heeft Ingeleid. Men begint on rust te verwekken, bekroont die met een Interpellatie en betreurt daarbij de onrust, die men zelf ver wekt heeft. De socialisten plaatsten zich pal achter de regeering met het argument dat de regeering in niets afwijkt van haar vredelievende ver klaring, die zij ten opzichte van •Indië heeft afgelegd. prof. Romme zag deze interpel latie als een uiting van normals menschelijke zwakte. De communist keert zich altijd naar de onrust, die hij zelf ontketent en levert zoo doende zijn bijdrage tot de ontmas kering van de leugen, dat ieder ander schuldig is, maar hij on schuldig. Uit het antwoord van den minis ter-president kwam vast te staan, dat het aan gerechten twijfel onder hevig is, of het doodelijke schot, dat Zaterdagavond op den Haar lemmerdijk gelost is, wei afkomstig is uit de revolver van een politie man. Maar ook al zou het schot ge lost zijn door de politie, dan nog achtte de Minister-President her. volkomen gerechtvaardigd. Hij stel de zich geheel en al achter het be leid, dat de burgemeester van Am sterdam gevoerd heeft. De demonstraties waren een verstoring van de openbare orde en een gevaar voor de aantasting van het gezag. Zulke demonstraties zul len nimmer toegestaan worden. Het onderzoek naar de gebeurtenissen wordt verricht door de justitie en door geen enkele andere instantie. Maar er wordt ook onderzoek ge daan naar verboden wapenbezit. Van stopzetting van de troepenuitzen dingen zal natuurlijk geen sprake zijn. In denzelfden geest sprak minister Flévez, die een uitvoerige uiteenzet ting gaf van de toedracht van het gebeurde. Voorts gaf hij als zijn meening te kennen, dat het leger meer dan ooit wortelt in het volk. Ziedaar de voornaamste inhoud van de interpellatie. Wat het eigen lijke onderwerp betreft, hebben re. geering. en Kamer een zeer vastbe raden en eensgezinde houding aan genomen. Maar men kreeg toch den indruk, dat er een zekere lankmoe digheid heerschte. Er bleek met geen woord, dat ltmand erover denkt, nu, bijtijds, het kwaad In den wortel aan te tasten. En als dit niet geschiedt, dan zullen er nog veel meer van die relletjes komen, steeds he viger en brutaler georganiseerd, er zal nog veel meer bloed vloeien, er zullen nog veel meer duizenden werkuren verloren gaan en het eind van het lied zal zjln, dat men na veel cha grijn toch zal moeten overgaan tot die maatregelen, waarover men thans nog maar liever niet spreekt. Heel geruststellend ver liep deze interpellatie toch niet. In het begin van den middag heeft de Kamer korte metten gemaakt met het amendement van den heer Lucas betreffende het opnemen van de spellingsvoorschriften in de wet op de schrijfwijze van de Nederlandsche taal. Minister Gielen heeft het amen dement ontraden, doch Het het aan de Kamer over. Zonder zich verder te begeven in een debat over de spel ling. waartoe dit amendement de ge legenheid had geopend, nam de Ka mer het z. h. st. aan. Een tweede amendement van den heer Lucas, waarbij de minister zijn commissie van advies alleen kon hooren over uitvoering en toepassing en niet over een eventueele wijziging, maakte het noodlg de wet zoodanig bij te vijlen dat dit laatste nu tóch kan en daar na werd ook dit amendement en ver volgens de heele wet z. h, st. aan genomen. Vrijdag zal de gezant te Londen van het onafhankelijk koninkrijk Nepal in den Himalaya per spe ciaal vliegtuig op Schiphol arri veeren. H. M. de Koningin zal den ge zant als ambassadeur in bijzondere missie Zaterdag ontvangen. De ambassadeur zal aan H. M. de ver sierselen van de hoogste orde van het Koninkrijk Nepal overhandi gen. De generaal bezichtigt Zaterdag voor de ontvangst de stormschool te Bloemendaal en bezoekt des middags het Rijksmuseum te Am sterdam. (Van onzen Haagschen redacteur) Naar wij vernemen, is, behalve een radiorede van den minister president, dr. L. J, M, Beel, over het brandende vraagstuk van de loonen en prijzen, ook de aanbie ding van mededeelingen daarom trent, mogelijk vervat in een nota aan de Tweede Kamer, te verwach ten. De radiorede zai niet morgen. Vrijdagavond, worden gehouden, zooals verschillende berichten de den vermoeden. Het juiste tijdstip is nog niet vastgesteld. Het Joego-Slavlsch ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft in een formeele nota (le sluiting verzocht van de Amerikaansche ambassade te Belgrado, den Aine- rikaanschen voorlichtingsdienst en de Amerikaansche leeszaal en te vens stopzetting van alle activi teit door deze inrichtingen. Verwachting tot Vrijdagavond- Plaatselijk ochtendmist, overdag hier en daar tijdelijk toenemende bewolking met later een geringe kans op een onweersbul. In den nacht weinig, overdag zwakke tot matigen wind, overwegend nil richtingen tusschen Oost en Zuid. Weinig verandering var. temperatuur. Zon onder 18.30. maan 8.39 19.34, zon op 6.32. Blijkens de Rijksbegrootlng 194T voor Justitie worden de kosten, voortvloeiende uit de bewaking van kampen door gezagstroepen over .1946 geschat op f50.000.000. Bij de Tweede Kamer is thans in gediend het destijds aangekondigde wetsontwerp tot wijziging van de Kinderbijslagwet. De toelichting op dit ontwerp luidt: Na de instelling 15 October 1945 van het College van Rijksbemidde laars heeft dit college voor de over- groote meerderheid der bedrijfstak ken loonregelingen vastgesteld of goedgekeurd. Hierbij zijn vaak be langrijke verhoogingen tot stand ge bracht. Niettemin ls, inzonderheid bij de gezinnen in de lager bezoldig de categorieën van arbeiders, een spanning blijven bestaan tus schen de loonen en de kosten van levensonderhoud, die door ver dere stijging van deze kosten den laatsten tijd nog ls vergroot. Een afdoende verbetering is, gelijs CARACAS, 26 Sept. (A.N.P.-Aneta) Het in Suriname geboren lid der Curagaosche Staten, dr. R. J. Wix, heeft in de pers alhier verklaard, dat gouverneur Kasteel hem uit Curagao heeft gezet, omdat hij steun had verleend aan voorstellen tot autonomie voor Curagao en in oppositie was tegen het bestuur van gouverneur Kasteel, hetwelk hij als „anti-democratisch" brand merkte. Dr. Wix, die een vooraan staand medicus uit Willemstad ls. is eenige dagen geleden in Caracas (Venezuela) aangekomen. De beschuldigingen hebben te Willemstad overal de algemeene ver ontwaardiging opgewekt. De Curagaosche autoriteiten heb ben medegedeeld, dat de procureur- generaal dr. Wix had verzocht Cu ragao te verlaten, als zijnde „ge vaarlijk voor de publieke morali teit", zulks na een zorgvuldig politioneel onderzoek, hetwelk zijn uitsluiting door de plaatselijke medische commissie tengevolge had. Ir. C. J.' Warners, directeur van het Departement van Verkeer en Waterstaat in Ned.-Indië, die thans in ons land vertoeft, heeft ver klaard, dat de totale oorlogsschade in Ned.-Indië op 10 a. 12 milliard gulden geschat kan worden- Er is een vijfjarenplan opgesteld voor den wederopbouw. De hiermede in verband staande uitgaven worden op acht a negenhonderd millioen gulden geschat. De spoorwegen zijn tijdens de Japanscne bezetting zwaar getrof fen. Honderden kilometers spoor zijn opgebroken, veel rollend materiaal is afgevoerd naar Malakka en Siam. Van dit laatste is een gedeelte aldaar teruggevonden er. dit zal tjs.t- naar Java worden overge bracht. Met het herstel van de tin winning heeft men reeds een begin gemaakt. Een van de. tinbagger molens kan echter als geheel ver loren worden beschouwd. Wat de olie betreft, de bedrijfsinrichtingen van de B. P- M. te Tarakan en Balikpapan hebben aan oorlogs handelingen en Japansche vernie lingen zwaren tol moeten betalen. Tarakan, waar de herstelwerkzaam heden reeds in Mei 1945 zijn begon nen, levert echter al weer 180 000 M3. olie per maand Naar vernomen wordt heeft dr Van Mook Mas Slamet geen toe stemming gegeven als afgevaardigde van den Democratischen Bond de conferentie van Pangkalpinang bij te wonen. Het hoofdbestuur van het Natio naal Jongeren Verbond heeft in een telegram aan den minister van Overzeesche Gebiedsdeelen alsnog om toelating van Slamet aan de conferentie verzocht. blijkt in alle landen. die onder oorlog en bezetting hebben geleden, niet te waarborgen, zoolang niet een sterk toenemende productie een ruimere voorziening mogelijk maakt en de prijzen doet dalen. Een verdere algemeene loonsver hooging wordt voor het oogenblik door den stand der arbeidsproduc tiviteit niet gewettigd en zou den kostprijs van vele producten zóó doen stijgen, dat nieuwe prijsver- hoogingen zonden moeten worden toegestaan, die het effect van de loonsverhooging weer voor een groot deel te niet zouden doen en op den duur de mogelijkheid van ex port, die voor ons land een levens voorwaarde ls, ongunstig zouden be ïnvloeden. Zij zou voorts ook een sterk toe nemende vraag doen ontstaan, zon der een evenredige vermeerdering van de beschikbare goederen en mede daardoor prijsopdrijvend en inflationistisch werken. Loonsverhooging zal voorlooplg in den regel slechts mogelijk zijn ln verband met vergrooting der ar beidsprestatie. Overigens zal de na druk thans moeten vallen op een voorziening, die tegemoetkomt aan de moeilijkheden, welke zich in het hijzonder in de gezinnen met kin deren voordoen. In verband hiermede acht de minister het aangewezen de uit- keering van den kinderbijslag te verruimen ln dier voege, dat voortaan niet slechts voor het derde en volgende kinderen, maar vOor elk kind kinder bijslag zal worden verstirekt. Dit beteekent voor een arbeider met één kind een vermeerdering van het weekinkomen met f 2.40 per weck; voor een arbeider met meer kinderen een vermeer dering met f 4.80 per week. De voorgestelde maatregel zal een verhooging van de premie van 2.25 pet. op 5.2 pet. noodig maken Deze verhooging zal niet mogen worden doorberekend in de prijzen. Bij de voorgestelde regeling wordt voor elk kind gedurende zestien jaar uitkeering genoten en voor kinderen die na het bereiken van den leef tijd van zestien Jaar nog een zeker* opleiding krijgen, gedurende een ea twintig jaar. Bij de bestaande rege ling ls deze ultkeeringsduur ln den regel korter, doordat de oudste twee kinderen in den zin der wet niet voor kinderbijslag ln aanmer king komen. Om te voorkomen, dat de kinder bijslag buiten verhouding tot het loon komt te staan, wordt voorge steld. het bedrag, bedoeld in art. 25 (tweede lid), der Kinderbijslag wet van f 2te brengen op f 4 daarmede wordt bereikt, dat voor arbeiders, die een nevenbetrekking vervullen, de kinderbijslag per kind niet meer bedraagt dan 10 pet. van hun loon. De minister acht bet gewensrht, de voorgestelde wijziging zoo spoe dig mogelijk in werking te (toen treden. De aangewezen datum is dan 1 October 1946, omdat het. dan mogelijk ls de gegevens, aan de hand waarvan de kinderbljslagver- zekerlng in het Jaar 1947 zai wor den uitgevoerd, mede dienstbaar te maken voor bet doen der ultkec- ringen over bet vierde kwartaal 1940,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1