In 1947 nieuwe troepen naar Indië I Veiligheidsmaatregelen in Griekenland Mede ter gedeeltelijke aflossing van oorlogsvrijwilligers overleden Geraffineerde deviezensmokkel Bij den intocht van den Koning Prof.dr.ir.Schmutzer Marinebegrooting Twee bataljons naar Indië vertrokken Slamet afgewezen als afgevaardigde Vijf commissionnairs in effecten in complot met Zwitsersche bankiers Talrijke tusschen- VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1946 PAGINA Opbouw van een radarnet DE JEUGD AAN DEN WANDEL Militaire luchtvaart Prins Gustaaf Adolf van Zweden (links), kleinzoon van Koning Gustaaf, en Prins Bernhard ver gelijken de decoraties op hun hoeden gedurende de koninklijke jacht in Groübo personen Personen uit beurskringen Op 22 October zal het proces te gen de gearresteerden beginnen. Minister Van Klef fens naar Nederland Mr. Fruin veroordeeld tot vier jaar Tenniskampioenschap Amer. voorlichtingsdienst in Joego-SIavië gesloten Vertraging van het aanbouwschema Filmfestival te Cannes 25 a 30.000 vrijwilligers zijn in de Oost Tweede Kamerlid vraagt inlichtingen Uit de Memorie Tan Toelichting van het departement van Oorlog over 1947 blijkt, dat een regelmatige opbouw van het nieuwe leger ook dit jaat In hooge mate zal worden beïnvloed door de eischeii, welke de vestiging eener nieuwe rechtsorde in Indië stelt. Het voornemen bestaat, In 1947 een tweetal groote eenheden en een aantal troepen bestemd voor locale taken, gevormd tilt de lich ting 1946 en de in 1947 in werke lijker. dienst te roepen lichting 1947, naar het Verre Oosten over te bren gen. Zulks mede ter gedeeltelijke aflossing van de in 1945 uitgezon den eenheden van oorlogsvrijwilli gers, die alsdan een tweejarigen dienst aldaar zullen hebben vol bracht. Het feit, dat de landstrijdkrachten In Nea.-Indië voor een steeds groo- ter deel gaan bestaan uit onder deden der Kon. Landmacht leidt tot een zoodanig nauwe samenwer king met het K.N.I.L., dat de mo gelijkheid voor samensmelting dezer heide legers van het Koninkrijk on der de oogen moet worden gezien. De opbouw van het wapen der Koninklijke Marechaussee op de basis van de in 1945 aanvaarde grondslagen zal ook in 1947 werden voortgezet. De grensbewaking zal in 1947 in steeds toenemende mate door de Koninklijke Marechaussee worden overgenomen. Het voornemen bestaat de liqui datie der uit vrijwilligers gevormde gezagstroepen in 1947 te voltooien. In den loop van 1947 zal de over gang der in 1945 en 1946 opgerichte provisorische opleidingseenheden naar de uiteindelijke definitieve vormen worden voltooid. Het voornemen bestaat voorts de opleidingen in Engeland in Donderdagmiddag omstreeks vijf üur is professor dr. ir. J. I. J. M. Schmutzer, hoogleeraar in de phy- sische faculteit in den leeftijd van 63 jaar te Utrecht overleden. Dr. Schmutzer is in November 1882 te Ween®n geboren. Van 1894 —1899 doorliep hij de H. B. S. te Soerabaja en vervolgens de Poly technische School te Delft. Hij be haalde zijn diploma als mijninge nieur in 1904 te Delft. Vervolgens was hij in 1905 student aan de Universiteit te utrecht. In het jaar 1910 werd hij dokter in de techni sche wetenschappen te Delft. In het zelfde jaar assistent en privaat-do cent voor de mineralogie aan de Universiteit te Utrecht. Van 19181929 was hij lid van den Volksraad, tevens lid van het College van Gedelegeerden en voor zitter van de Indische Katholieke partij. Na zyn repatkieering werd hij hoogleeraar aan de Universiteit te Utrecht ln de kristallografie, mineralogie en petrografle. Tevens was hij lid van den Radioraad. In 1940 werd hij spoedig wegens zijn hulp aan vluchtelingen opge pakt. Prof. Schmutzer was bekend door zijn hulpacties voor vluchtelln- fen. Reeds tijdens den Spaanschen urgeroorlog hielp hij, zoowel llnk- eche als rechtsche vluchtelingen Eerst werd hij naar het kamp Ora- niënburg overgebracht, vandaar la ter naar Buchenwald. Tenslotte kwam hij in St. Michielgestel te recht, waar hij tijdens de bevrijding van het Zuiden van Nederland ont vluchtte. Omstreeks September 1944 stak hij over naar Engeland waar hij van 24 Februari 1945 tot 16 Mei van dat jaar ln het kablnet-Gerbrar.dy als minister van Overzeesche Ge- biedsdeelen optrad. De plechtige H. Requiemmis voor rof. Schmutzer wordt Maandagmor gen half elf opgedragen ln de Kathe drale kerk te Utrecht, waarna begra fenis op de R. K. begraafplaats aan de Prlnsesselaan. Morgen, Zaterdag 28 September, organiseert de wandelsportvereeni- ging „St. Bonifacius" een grooten wandeltocht voor de R. K. jeugd. De deelneming is opengesteld voor jongens en meisjes van 12 tot 17 jaar. Voor iederen deelnemer- wordt een persoonlijke herinne ring beschikbaar gesteld, terwijl de groepen, bestaande uit 4 tot 15 wandelaars voor fraaie prijzen in aanmerking komen. „St. Bonifa cius", die de wandelsport onder cte katholieke jongeren wil bevorde ren, heeft een schitterend parcours uitgestippeld over 15 km. Velen hebben zich reeds voor den tocht opgegeven, o.a. een geheele depu tatie van het R. K. Lyceum. Lief hebbers kunnen neg terecht bij Th. Koek, Teijlerstraat 27 Haarlem- Oost, C. J. van Rijn, Tweede Vocruitgangstraat 7 Haarlem- Oost of W. Braan, Indischestraat 69 Haarlem Noord. De start is Za terdagmiddag van 2.30 tot 3.30 aan de Zomervaart 144, vanaf lunch room Hummels. 1947 te beëindigen, behalve wel licht enkele speciale cursussen. Alsdan zal ook de functie van commandant Nederlandsche troepen in Engeland vervallen. De achter ons liggende oorlog heeft voldoende de waarde van een goed functionneerende luchtmacht bewezen. Bij den wederopbouw van het wapen der militaire luchtvaart is uitgegaan van den organisatievorm van de Royal Air Force. Besloten ls een aanvang te maken met de uit voering van een voorloopig plan voor de Luchtverdediging Nederland. Dit plan voorziet ln de meest urgente behoefte om ons land bij een vijandelijken aanval in staat te stellen zich niet alléén in de lucht te verdedigen, maar ook het 'leger in zijn taak te steunen. Hier voor was het noodlg een aantal gevechtsvliegtuigafdeelingen te projecteeren, waarvan qe oprich ting in den loop van 1947 zal be ginnen. Aan het einde van 1947 zullen vijf dezer gevechtsvliegtuig afdeelingen geheel bemand en uitgerust op de militaire vlieg velden van Nederland aanwezig zijn. Het ligt in de bedoeling in 1947 te beginnen met het opbouwen van een radarnet in Nederland. Gedurende 1947 zullen de oplei dingsscholen ln Nederland verder tot ontplooiing worden gebracht. De opleidingscentra zijn het vlieg veld Gilze-Rijen, met als hulpveld het vliegveld Woensdrecht en het vliegveld Twenthe. In samenwerking tusschen de Ned. Bank en den douane-recher chedienst ls een groote smokke larij van deviezen achterhaald, die een bedrag van f 350.000 om vatte. Vjjf commissionnairs in effecten zijn gearresteerd en tientallen personen verhoord. Twee maanden geleden is men het complot op het spoor gekomen en dank zy het feit dat men direct de hoofddaders te pakken had kon men snel de geheele zaak achter halen en bleef de omvang beperkt die anders zieker ln de millioenen zou zijn geloopen. De gearresteerden hadden met twee Zwitsersche bankiers een middel ge vonden om bulten de wettelijke mo netaire overeenkomst tusschen Ne derland en Zwitserland om Zwit- sersch geld over te maken. Daartoe was bij een der gearresteerden den 60-jarlgen commlssionnair in effec ten C. F. Jibben een rekening ge. opend op naam van een Zwitserschen bankier waarby de eveneens gearres teerde 49-Jarlge koopman J. C. A. Heimig, eveneens te Amsterdam, die al eens meer bij deviezensmokkel be trokken is geweest, zyn bemiddeling verleende. Er werd ln Zwitserland geld ge stort op deze rekening, van waaruit dan natuurlijk geheel buiten de Ned. Bank om, Nederlandsche cre diteuren ln Nederland, die vorderin gen hadden op Zwitserland, werden voldaan. Deze agn. „lnlandbetalin gen" zyn net zoo gevaarlijk voor on ze deviezenposltie als het smokkelen van deviezen naar het buitenland. Ook werd ln het buitenland Ne- derlandsch geld voor een appel en een ej opgekocht en bracht men dit clandestien naar Amsterdam, waar het dan op de agn. rekening van den Zwitserschen bankier bil Jibben werd gestort. Zwitserland ls thans een der grootste geldmarkten van Europa en zeer groote bedragen aan Neder- landsch geld gaan vooral via België naar dit land toe, waar het den toch al lagen guldenkoers nog lager maakt. Vandaar dan ook dat de geldsmok- kelarij zoo uiterst funest is voor Ne derland. De buitenlanders worden door de gesmokkelde guldens, die zij heel goedkoop in hun land kunnen koopen, ln staat gesteld weer goede- 1 en op te koopen ln Nederland waar door zij flinke winsten maken, de toch al geringe goederenvoorraden ln Nederland doen slinken en ons verhinderen de voor ons noodzake lijke goederen uit hun land te im porteeren. Het mes snijdt dus aan twee kanten. Er staat dan ook maxi- mum vier Jaar gevangenisstraf op deze geldsmokkelarij. Helaas blijken ook eenige per sonen uit beurskringen aan de grootscheepsche ontduiking der üeviezeribcpallngen schuldig te zyn, n.l. de 35-jarige arbitragvmt •J. Z. Zwart (die vroeger ook be trokken is geweest bij een devie- zensmokkekvrij), qe 49-jarige ar- bltragant L. d. vmn Biene en de 53-jarige directeur van een N.V. 3. J. de Costa Sr. Talrijke tusschenpersonen en me deschuldigen zijn verhoord doch la ter weer op vrije voeten gesteld. Ook met Eng-eland én Amerika zijn devie zen gesmokkeld, maar hier ging het om kleinere bedragen aooals eenige duizenden ponden of dollars. Er ls veel gewerkt met valsche na men en ook was een complete code uitgevonden, waarin Zwitsersche francs: Nestle" heetten, Belgische francs: ,,'ciment", ponden: „Vickers", dollars: '„cottons", peseta's: „Hispa- no", lires: „Plrelll" Tsjechische kro nen: „Skoda" roebels: „Gl'omsky" en Nederlandsche guldens hadden den r.aam gekregen van „Samen" (Duit. sche woord voor zaad). Soms werden zo ook wel Tulpensamen tulpenzaad genoemd. In een brief wordt b.v. gezegd dat 20.000 K G. Tulpensamen zijn overgemaakt. Dit deed men om eventueele contróle op een dwaal spoor te brengen, want tulpenzaad ls een geoorloofd lm- en exportartikel. Ondanks de geraffineerde wyze, waarop men te werk ging zijn de deelnemers aan het complot toch wel spoedig achter slot en (pendel geko men. De grootste winst ls ongetwij feld door de Zwitsersche bankiers gemaakt, tegen wie eveneens een aanklacht is ingediend. Naar het A.N.P. verneemt, zal mr. Van Kleffens, minister zonder por tefeuille, voor de opening van de assemblee der Vereenigde Naties, 23 October een bezoek aan Nederland brengen, teneinde contact op te ne men met zyn ambtgenooten. Mr. H. M. Fruin, oud-presidént van het Amsterdamsche Gerechtshof en oud-president van de Utrechtsche rechtbank, is hedenmorgen door de Eerste Kamer van het Utrechtsche Tri bunaal wegens zijn lidmaatschap van de N.S.B., zijn leiderschap van Rechts front, veroordeeld tot vier jaar inter- neering, met aftrek van het voorarrest, tot verbeurdverklaring van 10.000 en het verlies van de beide kiesrechten, het recht tot het bekleeden van amb ten en het recht de functie van ad vocaat en procureur te vervullen. De eindstrijd om het tennis kampioenschap van Nederland tus schen Leimonias (Den Haag) en Het Spiegel (Bussum) ls op de banen van Festina te Amsterdam voort gezet. De stand van den wedstrijd ls nu 4o voor Leimonias op 42 gekomen. Er moeten nog 2 partijen worden gespeeld. De Amerikaansche ambassade heeft de Amerikaansche leeszaal en bibliotheek Donderdag om 12 uur gesloten, na ontvangst van een nota van de Joego-Slavische regeering, waarin werd "verzocht .zonder uitstel" de werkzaamheden van den dienst stop te zetten. Wrschenèn ls een K.B., waarbij ever 1945 een uitkeering ineens wordt toegekend aan de z.g. mobl- ltsatieslachtoffers, die over dat jaar aanspraak hadden op een wetteiyke uitkeering. De toestand van 's Rijks fi nanciën in het algemeen en de deviezenpositle ln het bijzon der laten het ook nu nog niet toe een in een vaststaand aan tal jaren te voltooien vlootplan ter goedkeuring aan de Staten- Generaal voor te leggen. Dit blijkt uit de Rijksbegrootlng van Marine over het jaar 1947. Het beteekent uiteraard een vertraging van het aanbouw schema. Van het plan van aanbouw 1947 noemt de toelichtende staat: aan bouw van een kruiser, eerste ter- myn, aanbouw van een lightfleet- carrier, eerste termijn, aanschaffing van 2 torpedo boot jagers 9 en 10, aanbouw van 2 torpedobootjagers 11 en 12, eerste termijn, aanschaffing, c.q. aanbouw van een moederschip a, aanbouw van een moederschip b, eerste termijn, aanbouw van een on derzeeboot eerste termijn, aanschaf fing en inrichting van een torpe- do-werksehlp, voorbereidende maat regelen vcor den aankoop ln 1948 van een lightfleetcarrier, aanschaf fing van 8 mijnenvegers, aanbouw van een opleidingsvaartuig voor de onderzeebootbestrydlng. Op 23 September werd te Cannes met algemeene stemmen de Fedéra- tion Internationale de la Presse Ci- nematographique (Fipresci) opge richt. Aile 19 aan het filmfestival te Cannes deelnemende landen tra den toe. Presidente van het execu tieve comité werd de Engelsche Di- lys Powell, secretaris de Belg Leon Duwaerts. Elk and wijst een verte genwoordiger in re executieve aan, waarby voor Nederland werd geko zen: J. A. Wlersma, als secretaris van den Nederiandschen kring van filmcritici. Het doel van de Fipresci is het verdedigen van onafhankelijke film. critiek en het behartigen der be langen van beroepsfllmjournallsten. Met ingang van 1 October a.s. zal de benzineprijs van 20 tot 19 cent per liter worden verlaagd. Met het sa. „Kota Agoeng" van den Rotterdamschen Lloyd zijn Donderdag twee bataljons, n.l. het derde bataljon van het 3e regiment infanterie en het derde bataljon van het 5e regiment infanterie uit de Merwedehaven te Rotterdam naar Indië vertrokken. Verwacht wordt, dat deze bataljons dienst plichtigen, die als bewakingsbatal jons zullen dienst doen, 25 October in Soerabaja zullen aankomen. Zij maken deel uit van de „7 Decem- ber-divisie," waarvan reeds een aantal leden per „Khpfonteon." (dit waren de kwartiermakers) en per „Boissevain" vertrokken zijn. Ver moedelijk zullen de verschepingen tot 29 October voortduren, dan is de geheele divisie uit het vaderland vertrokken. Wij waren in de gelegenheid met een aantal soldaten te spreken. De stemming onder hen was goed, zoo als ze zelf verklaarden. De chef van den genferalen staf, luitenant-generaal mr. H. J. Kruis, deed den bataljons uitgeleide. Tij dens een kort onderhoud, dat wij met mr. Kruis hadden, verklaarde hij, dat de soldaten in Indië niet voor taken gesteld zullen worden, welke ze niet kunnen vervullen. De thans vertrokken bataljons zullen voor bewakingsdiensten gebruikt worden. Bijzondere omstandigheden voorbehouden, aldus luitenant- generaal Kruis, zullen de solda ten. twee jaar wegblijven. Hij deelde voorts nog mede, dat de tweede divisie eventueel pas in het volgende voorjaar zal ver trekken. In Indië bevinden zich op het oogentolik 25 30.000 vrijwilligers. Het Tweede Kamerlid Vonk heeft den minister van overzeesche Ge_ biedsdeelen inlichtingen gevraagd over het feit, dat de Indische re geering mr. Slamet afgewezen heeft als vertegenwoordiger van den Democratischer» Bond ln Indië ter conferentie te Pangkalplnang. Verder vraagt hy of het den mi nister bekend ls, dat velen in Indië den luitenant-gouverneur-ger.eraal e?' in het algemeen van beschuldigen, dat hy personen, die zich met zijn politiek niet vereenigen en hieraan op gepaste wyze uiting geven, in openbare functies niet duldt, hen daaruit weert, ten gevolge waarvan talrijke deskundige en trouwe func tionarissen, ongeacht hun landaard of herkomst, zich bevreesd en ln hun bestaan bedreigd zïyn a«an gevoelen. Is het den minister bekend, zoo vraagt de heer Vonk verder, dat velen in Indië den luitenant-gou verneur-generaal er ln het bijzonder van beschuldigen, dat hij ook voor de te Mallno gehouden conferentie aan de toen toegelaten vertegen woordigers van bevolkingsgTot pen eischen van politiek inzicht of poli tieke meegaandheid heeft gesteld, met het oogmerk zyn persoonlijke staatkunde te bevorderen, althans belemmeringen daarvan te voorko men? Ten slottq wordt gevraagd, of de minister wil bevorderen, dat mr. Slamet alsnog ter conferentie wordt toegelaten en daar zijn politieke in zichten vrijelijk kan uiten. Koning George van Griekenland zal Zaterdag ln Athene arriveeren. Premier Tsaldaris heeft naar aan leiding hiervan verklaard, dat de regeering onmiddellyk na zijn aan komst zal aftreden. Het nieuwe ka binet zal, aldus verklaarde hij. voor 4 October gereed moeten zijn en geen coalitie-ministerie kunnen zijn. Tsaldaris zal weer met de vorming belast worden. De Grieksche politie heeft vele maatregelen genomen voor het bewaren van de orde. Alle ver gunningen voor liet dragen van wapens zijn ingetrokken. Langs den weg, dien de parade zal vol gen, vanaf de Faleronbaai tot de Grieksche kathedraal in het hart van de stad, zal het iedereen verboden zyn te loopen. Het is aan iedereen verboden deze „entree joyeuse" van den koning gade te slaan vanaf daken en terrassen. Alleen op een afstand van meer dan honderd meter mag van baleons en uit ramen naar den intocht van den ko ning gekeken worden. Het offensief der ultra-linksche groepeeringen ln Griekenland breid de zich Donderdag nog verder uit. Verspreide gevechten worden van de grenzen van Joego-SIavië en Albanië gerapporteerd Het Grieksche leger stuitte o a. op een sterke strijdmacht te Gravena. Te Londen deelde de regeerings- zegsman mede, dat de staat van burgeroorlog het terugtrekken van de Britsche troepen uit Griekenland onmogelijk maakt De Grieksche re geering is ervan verwittigd dat de Britten geëvacueerd zullen worden „zoodra de omstandigheden gunstig zijn en hun werk voltooid is". 'Het Foreign Office weigert te ont hullen hoeveel Britten er ln Grie kenland zijn. Het getal 50.000 wordt ernstig overdreven genoemd Honderden Turken vluchten uit West-Thracië om te ontsnappen aan onderdrukking door communisti sche henden". Wie niet vluchten kon. werd afgemaakt, aldus schrijft een Turksch blad over den toestand. Koning George van Griekenland heeft Londen hedenmorgen per vliegtuig verlaten. Hl) zal zich naar een haven aan de Middellaudsche Zee begeven en zich daar op een torpedojager inschepen, welke hem naar Athene zal brengen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3