De slotacte in Neurenberg U Hitler's medewerkers zijn ook verantwoordelijk voor alle daden Onmenschelijkheden zonder tal Lief en leed van de G.l.-bride Tot hoofd en hart Hess leest zijn krant Brand bij Bata te Best Abnormale warmte geëindigd Uitbreid complot te Hoek van Holland Vier dooden bij autobotsing 69s*e JAARGANG No. 23659 MAANDAG 30 SEPTEMBER '946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per weefi Rechter Lawrence aan het woord Vliegramp m Zuid-Amerika Vijf en twintig dooden Het weer Een miilioen schade Opnieuw een aanslag te Utrecht De overval op het munitiedepot Comm. telegrammen niet doorgezonden y NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Om tien uur Duitschen tijd opende de president van het tribunaal, Lord Lawrence, hedenmorgen Se Neurenberg de zitting, waarin de vonnissen der beklaagden worden gemotiveerd. Onmiddellijk begon hij met de voorlezing van het 250 bladzijden tellende document. Het eerste deel daarvan wordt vandaag afgehandeld, maar bevat nog geen schuldigverklaringen of strafopleggingen tegen de individueele beklaagden. Morgen wordt het tweede gedeelte behandeld, aan het slot waarvan de vonnissen zullen worden uitgesproken. Voor tienen waren de plaatsen der aanklagers reeds volgestroomd Aan de Fransche tafel werd Ne derland vertegenwoordigd door ko lonel Van Tuyll van Serooskerken. Op de tribune voor genocdigden zit een select gezelschap o.w. de Nederlandsche minister van Jus titie. Stipt tien uur klonk het bekende „attention the tribunal" weer met denzelfden plechtigen klank als op twintig November, toen het gerecht voor de eerste maal bijeen kwam. Het gerecht trad binnen in dezelfde volgorde als van ouds; voorop de beide Fransche rechters, daarna de Amerikanen, president Lawrence en zijn plaatsvervanger en -tenslotte de Russische rechters in hun donker groene uniformen. Rechter Lawrence begon heden morgen de voorlezing der stukken met een verwijzing naar de overeen komst van 8 Augustus 1945 tusschen Groot-Brittannië, Amerika, Frankrijk en de Sovjet-Unie betreffende de werking en de bevoegdheid van het tribunaal. Wat de kwestie van „aanvalsoor log" betreft, zeide Lawrence, dat de bepalingen van de overeenkomst van Londen hieromtrent beslissend wa ren voor het tribunaal, zoodat een onderzoek naar den graad van misda digheid van een aanvalsoorlog volgens opvattingen van voor die overeen komst niet noodig was. Het tribunaal brandmerkte de overvallen op Oostenrijk en Tsjecho- Slowakije als de eerste daden van agressie, In November 1939 hield Hitler in de aanwezigheid van de opperbevelhebbers een rede, die geen twijfel liet aan het agressieve karak ter vanl de acties tegen deze beide landen en van den oorlog tegen Polen. De aanvallen op Denemarken en Noorwegen, België, Nederland en Luxemburg, Joego-Slavië en Grieken land, alsmede op Rusland, werden eveneens alle door het tribunaal als agressieve oorlogen beschouwd Voorts was het tribunaal van oor deel dat de nazi-plannen tot econo mische exploitatie van Rusland, de moorden op commissarissen en poli tieke leiders en de massa-deportaties alle deel uitmaakten van een zorg vuldig voorbereid program, dat uit gevoerd werd zonder zelfs maar den schijn van wettelijke rechtvaar diging. Het hof acht het bewezen dat er verschillende plannen bestaan hebben voor het openen van agressie-oorlo gen en wees de suggestie af, dat er geen gemeenschappelijk plan bestaan kon hebben, omdat Hitler een dic tator was. Hitier, zoo zegt het hof, kon geen agressieven oorlog in ztjn eentje maken, maar moest daartoe de medewerking hebben van staatslie den, militaire leiders, diplomaten en zakenlieden. Hitler's medewerkers, die hun medewerking hebben gege ten, zijn dus medeplielitigen ln alle Naar autoriteiten van de stad Barbacena in den staat Minas Geras Zaterdag bekend maakten, is een vliegtuig in de buurt van het dorp Alto Rio Doge neergestort. Volgens een krantenbericht werd het toestel door den bliksem getrof- fen en kwamen 21 passagiers en 4 leden der bemanning om het leven. Eerder op den dag had de Fa- nair do Brazil luchtlijn bekend ge maakt, dat er geen berieht meer was ontvangen van een der toe stellen der maatschappij, een Da kota D.C. 3 met aan boord 21 pas sagiers, o.w. 8 vrouwen, en een be manning van vier. plannen. Het hevel van een dictator ontheft hen niet van hun verant woordelijkheid voor hun daden. Het bewijs van Dultschlands mis daden tegen de menschheid en Dultschlands oorlogsmisdaden is overweldigend in omvang en detail, zoo meent het tribunaal. Deze mis daden zijn bedreven op een schaal zooals nooit te voren in de geschie denis is aanschouwd., De meerder heid dezer misdaden kwam voort uit het Nazi-idee van een totalen oor log, zij waren het resultaat van koude en misdadige berekening. Het tribunaal noemde onder de voornaamste schendingen der inter nationale wet het zgn. „kogeldecreet" van Maart 1944, toen alle ontsnapte en niet-werkende krijgsgevangenen werden overgebracht naar Mauthau sen, met uitzondering van de Engel- schen en Amerikanen. Voorts het be vel van 1942 om alle Geallieerde com mando's en sabotage-groepen te doo den, en de bevelen om geen rechts vervolging in te stellen tegen Duitsche burgers die neergeworpen Geallieerde vliegers vermoordden. De ergste onmenschelijkheden wer den evenwel tegen Sovjet-burgers be gaan, die zonder behoorlijke kleeding en medicamenten werden gelaten, uit gehongerd of in vele gevallen gewoon weg gedood werden. Er zijn bewijzen, aldus het hof, dat gevangenen op af schuwelijke wijze werden gemarteld en vermoord en gebruikt voor de wreedste medische experimenten. Het tribunaal gaf een even scherpe veroordeeling van de moorden en mis handelingen begaan aan burgerbevol kingen, dit alles het bewijs van een systematisch regiem van geweld, bru taliteit en terreur. Een ieder, die zelfs maar onder de geringste verdenking stond de politiek van de Duitsche be zettingsautoriteiten te weerstreven, werd gearresteerd en gemarteld door de Gestapo en Sicherheitsdlenst. Het gijzelaarssysteem werd veroordeeld en als voorbeeld werd aangehaald hoe veldmaarschalk Keitel zelf bevolen had 50 tot 100 levens te nemen voor lederen gedooden Duitscher. Ook werd melding gemaakt van de uitroeiing der bewoners van Lidice en Oradour- sur-Glane. Het meest weerzinwekkend waren echter de concentratiekampen, waarin millioenen menschen werden vernietigd. De bezoeker die vanmorgen de zittingzaal betraden, werden ver blind door de enorme schijnwerpers en de flitslichten van fotografen en filmoperateurs, terwijl de witge handschoende bewakers met ner veuze vingers hun passen zorgvul dige onderzochten. Alle plaatsen waren bezet, toen de beklaagden werden binnengeleid De Nazi's za gen er grauwer uit dan ooit. Goe- ring was ernstig en rustig, Raeder, Doenitz en von Schirach hadden een aii van onverschilligheid. Hess draaide rusteloos op zijn plaats heen en weer, begon aanteekenin- gen te maken, maar verdiepte zich na een tijdje ln een krant, zonder eenige aandacht aan de voorlezing van het vonnis te schenken. Hij was de eenige die zijn koptelefoon niet hau opgezet. Op een gegeven oogen- blik toonde hp echter teekenen van leven. Dat was toen Lawrence sprak over het feit dat de agressie oorlog met voorbedachten rade was beraamd. Hess en Goering keken elkaar toen aan en lachten. Tijdens het reces, dat na an derhalf uur plaats vond en een kwartier duurde, stonden de be klaagden op. Frlck scheen een hartstochtelijke aanspraak tegen Hess te maken en ook Kal ten - brunner, Rosenberg en Frank schaarden zich om hem heen. Raeder en Keitel draaiden aan hun snorren. Goering bleef zitten, maar draalde zich om, om met Doenitz en Shirach te spreken. Naar verwacht xoordt, zat de executie van de ter dood veroordeelden in het proces te Neurenberg, plaats hebben in de bekende „Platzensee"-ge vangenis te Berlijn. Onder het nazi-regime werden duizenden menschen in dezelfde gevangenis ter dood gebracht. Ook zij, die betrokken waren in het complot tegen Hitler gedurende den oorlog werden er geëxecuteerd. De gevangenis werd beschadigd tijdens de gevechten om Berlijn, maar is weer in gebruik voor vele jeugdige bandieten, die van ernstige misdaden worden beschuldigd. In verband met haar vertrek naar Ned. Oost-Indië bracht da Prins Bernhardkapel met haar mascotte, den bok „Kees", een be zoek aam het paleis Soestdijk, waar voor de Prinselijke familie werd geconcerteerd. De prinsesjes toonden veel belangstelling voor de mascotte Verwachting tot Dinsdagavond: Gedurende het grootste ge deelte van den dag mistig ot zwaar bewolkt weer. Op sommige plaatsen overdag tijdelijk door brekende zon. Geen neerslag van beteekenis. Zwakke wind. Weinig verandering van temperatuur. Zon onder 18.21, maan 13.20— 21.03. zon op G.39. Een uiterst felle brand heeft in de magazijnen van de N.V. Nederlandsche Schoen- en Le- derfabriek „Bata" te Best Zon dagavond voor ongeveer één miilioen schade aangericht. Het was 8 uur toen de brand werd ontdekt. Het vuur greep met groote hevigheid om zich heen .zoodat meteen groot alarm moest worden gegeven en de hulp werd ingeroe pen van de brandweer te Eindho ven. Men kon echter niet verhinde ren, dat de in de magazijnen opge slagen voorraden zoolleer, chemica liën en textiel geheel verloren gin gen. Een gevolg van dezen brand zal een ernstige terugslag zijn op de schoen- en rubberfabrieken, die nu, door het verloren gaan der grond stoffen, korten of langeren tyd zul len moeten worden stilgelegd. Opnieuw is te Utrecht met een handgranaat een aanslag ge pleegd, waaraan men politieke be doelingen kan toeschrijven In den nacht van Zaterdag op Zondag werd omstreeks kwart over twaalf op het Koekoeksplein uit een rij denden auto een handgranaat ge worpen, waardoor zes huizen aan merkelijke schade opliepen. Of schoon de handgranaat daarvoor te vroeg werd uitgeworpen, neemt men toch aan, dat men de bedoe ling had de woning van een oud gedetineerde te treffen. Er is één staat van Ame geworden. Voor hét echter staat. Het gemiddelde inko- rika, welks soldaten van zoover was, waren de mels. men komt niet boven de hun verblijf ln EUropa in jes tot G.I.-brides gepro- 500 gulden uit. Na 'n paar De door dit comité geor ganiseerde bijeenkomsten van de vroegere Engelsche vrouwen, vormen het hoogtepunt van de week, Zij kunnen er praten over haar gemeenschappelijke moeilijkheden en eindelijk maanden kon ineii daar de eens iets anders hooren - in twee dan Zuidelijk „slang". Haar bijzondere mate gebruik moveerd. En nu wonen zij hebben gemaakt om een in Amerika en hebben haar ex G.I.-vrouwen Eng'elsch meisje tot vrouw nieuw lief en leed. te "kiezen. Niet minder Stel u een meisje voor dan 35.000 zonen van New- Jong en onervaren, dat sen de andere categorie verzadigbaar en wie haar - nliv, winf FVifrolcoba rinnr Amavilrn XT.'n -«i. unl- I —mm groepen verdeelen: de eéhe honger naar Britsche kran- kan zich moeilijk aanpas- ten en tijdschriften is on- Georgia zijn met Engelsche naar Amerika gaat. Nie- went vlugger aan het nleu- meisjes naar hun land mand zal het haar kwalijk we vaderland, teruggekeerd. De groote nemen, dat Hij droomt van rijzige, en, naar men zegt, zacht-geaarde New-Geor giërs, voor het meerendeel van Anglo-Saksische af komst, schijnen aelfs niet eens veel moeite te nebben gehad om in Engeland een vrouw te vinden. De opwindende toonee- len van een jaar geleden, toen Engelsche meisjes een comfort en een gemakke- dt-down-demonstratie voor lijk leven. Deze faam van 35.000 Engelsche meisjes gingen naar Amerika Dat aanpassing niet altijd gemakkelijk is, leert het leven van iederen dag. Want wie stelt er prijs op dagelijks van een Amerl- kaansche schoonmoeder te dingen wordt moeten hooren, dat Je geen tafelmanieren hebt en dat de Europee9Che geregeld Engelsche bladen stuurt, verwerft een bij na pathetische dankbaar heid. Haar belangstelling voor de politiek en duizend en haar kwalijk genomen. De Amerlkaansche vindt der- ,j.gelijke bezigheden niet opvoeding toch wel iets noodzakelijk en getuigend heel vreemdsoortigs moet van eeu onvrouwelijken zijn? Desondanks hebben ernst. En zoo zeilt de G. I - ministeries hielden en Amerika heeft immers een slechts drie vrouwen van bride van weleer door de Amèrikaansche soldaten zeer hardnekkig bestaan, de 35.000 in Nieuw-Geor- vele Amerlkaansche klip den overtocht van hun Maar inpiaats van dat gië haar koffers alweer pen heen. Aan alle gewoon- aanstaande vrouwen eisch- haar droomen verwezenlijkt gepakt en de boot naar tes en prettige en onpret- ten met demonstraties en zijn, woont zij nu in 'bij huis terug genomen. An- tige hebbelijkheden van spreekkoren, zijn voorbij haar schoonfamilie en Is deren die met dergelijke een nieuw vaderland Ie Allen hebben intusschen het salaris van haar man plannen rondliepen, zijn hun zin gekregen De sol- een kleiner bedrag dan ln er van teruggebracht daten zijn „Gouvernment den oorlog zijn soldij door het Issued" af en weer burger Nw.-Georgië ts een arme Overseas Wives Committee' moeten wennen is geen geringe opgave. In Nleuw- werk van het Georgië weten 35.000 meis jes daarvan mee te praten. Naar het Kon. Meteorologisch Instituut te De Bilt ons mede deelt, is de warmte van de af- geloopen dagen abnormaal groot geweest. Terwijl de normale ge- middelde temperatuur 18 graden is, bedroeg die te De Bilt Zater dag 26 graden en Zondag 23 graden. Inmiddels heeft de hel dere lucht des nachts mist doen ontstaan. Een heldere lucht geeft n.l. des nachts een sterke afkoeling van het land. Des zo mers heeft dat geen hinderlijke gevolgen, omdat de nachten zoo kort zijn en de zon weer zeer snel opkomt, maar in den herfst, a,ls de nachten langer worden, ontstaat er mist, die de tempe ratuur overdag doet dalen. Zoo dat de heldere lucht zoowel warmte als mist, dus afkoeling, geeft. Aanwijzingen voor een nieuwe hittegolf heeft het K. N. M. I. nog niet gekregen. Een recordhitte is de afge- loopen dagen niet geconstateerd. Soms treft men n.l. in Septem ber wel temperaturen van 21 gr. aan, maar we zijn met het wei nige al tevreden! V De Officier van Justitie van de Arrondissementsrechtbank te Rot terdam bevestigt het hardnekkige gemcht, dat er betreffende den ove'r- val op een munitiedepot te Hoek van Holland op Zondag 4 Augustus J.l van een complot sprake is. Meer dan twintig personen zijn thans in deze affaire gearresteerd en wachten op de behandeling van hun zaak op 31 October a.s. De Officier is voorne mens den gearresteerden ten laste te leggen: deelneming aan een ver- eeniging. die tot oogmerk heeft het niegen van misdrijven (art. 140 W v S.). Zondagmiddag is op den grooten weg Meppel—Hoogeveen een ernstig auto-ongeluk geschied, waarbij vier personen het leven lieten. Vier jon ge mannen, de gebr. W., G. D. en E. B., allen afkomstig uit Ter Apel, waren gaan visschen. Op den terug weg kwamen zij in het dorpje De Wijk met hun vrachtwagen in bot sing met een van de tegenoverge stelde richting komenden bus van de Eerste Drentsche Tramweg Maat schappij. De vier inzittenden uit den vrachtwagen werden op slag ge dood. Het communistische Eerste-Ka- merlid, Koejemans, heeft den Mi nister van Verkeer gevraagd, waar om telegrammen bestemd voor bla den in het buitenland en mededee- lingen bevattende over de staking van 24 September, gestuit zijn. Achting voor iemand leidt niet altijd tot vriendschap, doch vriendschap kan niet y bestaan zonder achting.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1