Willy v.d. Meyden tot 20 jaar veroordeeld HOEDENDOKTER MAANDAG 30 SEPTEMBER 1946 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING „JONGENSLYCEUM" Première van „Comedia" Afscheidsconcert van de Prins Bernhardkapel Na afloop van de succesvolle opvoering van Jongenslyceum" door Comedia werden den spelers bloemen aangeboden WAT BEN HOED Dm! Vernieuwc/ Barteljorisstraat 23 30 jaar R.K. politiebond te Haarlem Waarschuwing IN HET KORT Aanvraag uitstel eerste oefening Burgerlijke Stand EINDELIJK GESNAPT Hoog bezoek op Wildhoef Van het gouden koren en de gouden zee Expositie werken van Ewoud de Kat Bedrijf sgemeenschap moet verdwijnen WAT BIEDT DE RADIO Tooneelstukken, die zich afspe len op middelbare scholen, zooals „Eindexamen" en „Meisjeslyceum" hebben zooveel belangstelling ge- pogst, dat Cor Hermus al bij voor baat van succes verzekerd kon zijn, leen hij „Jongenslyceum", dat al een jaar volle aaien in Parijs irefct, op het repertoir plaatste. Wie wordt niet graag herinnerd «an de jaren van de eerste lange broeken, de lyceum-jaren van Idealen, droomerijen, kalverenlief- ^e, geleerd-doen, keet schoppen en beter weten? Was het niet de mooiste tijd van het leven? De rollen zijn ditmaal omge draaid, nu wordt een meisje niet verliefd op een leeraar of een leer ling op een leerlinge, maar een heele klas op een knappe, jonge docente, waarbij de psychologische ontwikkeling in vrijwel dezelfde tenen geleid is. Wanneer Gabriël Lamy, nadat hij tot over zijn ooren verliefd is op juffrouw Bravard, segt: „ik ben 18 jaar, maar het leven heeft me zooveel gegeven, dat ik, als ik nu dood zou gaan heerlijke gedachte alles gehad feou hebben" dan is daarmede het hart van het probleem getroffen. En een opmerking als: „maar in die rotte wereld hebben de oude ren ons geplaatst" trekt ons naar een geheel ander, maar veelzeggend Vraagstuk. Na het eerste bedrijf in de rec- torskamer vraagt men zich af of het kluchtige niet is aangedikt, om het onnatuurlijke te verdoezelen, ïn twee begint de psychologie ech ter haar triomf in de persoon van de leerares, die de lastige klas er onder krijgt door een gevaarlijke, maar doeltreffende methode, die iwij liever niet verraden. Het is een spel dezer dagen en dus doen de leerlingen aan zwarten handel, van sigaretten tot een gemest varken, maarde ouderen komen er ook niet zonder kleerscheuren af- Hier en daar doet de geschiedenis wat would-be aan en is de caricatuur wat te ver doorgevoerd, zooais bij den leeraar Chaminet, het oude heertje met het defecte geheugen, overigens kostelijk voorgesteld door Jos Liesting. Maar Roger Ferdi nand schreef zijn stuk voor de FranschenBouquetten bloemen gewerden Ank v. d. Moer na de première in den Stadsschouwburg en men juichte haar langdurig toe. de eenige vrouw tusschen al die mannen. Natuurlijk en sympathiek, elk raffinement vermijdend, stel de zij de leerares voor. Dan de heihameis van de klas! Guius Oster, de held van „Ik ben zeventien jaar" Weer in zijn element; Han Bentz V. d. Berg, een der besten, de lum mel en goedhartige; Henk Rigters, de jongen met een studiebeurs en dus de „outcast". Gobau zette een forschen rector op de planken, on danks de zwakke karakter-teeke- ning van deze figuur en Cruys Voorbergh, radeloos vader, zorgde voor een uitstekende pointe toen het liefdesdrama en het stuk hun hoogtepunt bereikten. Zondagmiddag hebben de leden van Geloof en Wetenschap van „Jongenslyceum" genoten; deze week zullen de spelers van het openluchtspel er op getracteerd worden en dandan zullen nog duizenden naar dit kasstuk gaan, omdat het genoeglijk en gezellig is en omdat het bij velen een teere snaar aanslaat. Zooals bekend vertrekt de Prins Bernhardkapel uit Bloemendaal binnen enkele dagen naar Indië. In verband daarmede zal Dinsdag avond om half acht voor de villa ,,De Rijp" te Bloemendaal een afscheidsconcert gegeven worden in het bijzijn van verschillende auto riteiten. Uw oude Itoec door 3 October 1946 herdenkt de af- deeling Haarlem en Omstreken van de Nederlandsche R. K. Poli tiebond „St. Michael'' den dag, waarop zij voor 30 jaren werd op gericht. Hoewel alle bestuursleden oprichters thans gepensionneerd zijn, hebben toch nog verschillen de bestuursleden, die reeds vele jaren deel uitmaakten van het at- deelingsbestuur, zitting. Zoo is het thans 25 jaar geleden, dat de voor zitter, de heer H. L. Spee, als lid van het bestuur wend gekozen. 's Morgens zal de geestelijk ad viseur een H. Mis opgedragen in de kerk van het H. Hart aan den Kle verparkweg met generale H. Com munie voor de leden met hun da mes. Daarna zullen de leden met hun dames zich vereenigen aan een gemeenschappelijk ontbijt in hotel „De Leeuwerik", terwijl na dat ontbijt een feest, tevens jaar vergadering, wordt gehouden. Het bestuiur van deze jubileerende or ganisatie recipieert dien dag van 14.30 uur tot 16.00 uur in hotel „De Leeuwerik". De Haarlemsche politie waar schuwt de inwoners van Haarlem en omstreken voor een heer, die zich voorstelt onder den naam J. P. L. Verkade, doch in werkelijk heid W. A. Bakker heet en Neon lichtreclames aanbiedt te plaat sen, waarbij men een voorschot van f 125.moet betalen. Reeds verschillende malen is men op het aanbod van dezen oplichter inge gaan met het gevolg, dat men noch van de neon-lichtreclame, noch van het geld iets te zien kreeg. Het signalement van den man is: lang postuur, lichtblond, achter overgekamd haar, smal gezicht, on geveer 31 jaar oud. Mr. F. P. Th. Roll ling, wethouder van onderwijs en personeelszaken te Bloemendaal, zal met ingang van Dinsdag 1 October zijn spreekuren wijzigen. lederen Woensdagmiddag van 3 tot 4 uur is er spreekuur voor onderwijszaken en van 4 tot 5 uur voor personeelszaken. Na dien datum vervalt dus het spreek uur van Zaterdag. Dinsdag 1 October wordt in den Stadsschouwburg een voorstelling gegeven van „Het Witte Ros", tooneelspel van P. V. Carroll, onder regie van Albert van Dalsum. Woensdag 2 October geeft de be roemde danser „José Torres" in den Stadsschouwburg een Spaan- schen dansavond. Donderdag 3 October zal het Hon- gaarsch Strijkkwartet een kwartet avond geven in de Gem. Concert zaal te Haarlem, des avonds om acht uur. Het programma vermeldt werken van Beethoven, Debussy en Schubert. Maandag 7 en Dinsdag g October zal de heer Jan Strijbos in de groote zaal van Hotel de Leeuwe rik spreken over zijn gevaarvollen zwerftocht met tent en vouwboot door Spitsbergen. Geïllustreerd met een interessante film naar eigen opnamen. Dit is de laatste lezing van den heer Strijbos vóór zijn ver trek naar de Zuidpool. Vrijdag 4 October geeft het Kin derkoor Inter Nos, onder leiding van Jan Booda, een uitvoering in de Groote Kerk te Haarlem- Vrijdag 4 October geven Jan Laarveld, tenor, en Dolf Hendrikse, orgel, een kerkconcert in de Kerk aan de Wilhelminastraat. Het pro gramma vermeldt werken van Bach, Mozart, Cont. Huygens, Schütz, Andriessen en Chausson, In het algemeen werden tot he den de verzoeken om uitstel van eerste oefening om studieredenen door de belanghebbenden recht streeks naar den minister van oor log gezonden. Hieraan zijn vele bezwaren verbonden, die de vlot te afdoening der aanvragen in den weg staan. Ter bevordering van 'n snelle en juiste behandeling moet voortaan voor het verzoek gebruik worden gemaakt van een ter ge meente-secretarie (afd. militaire zaken) verkrijgbaar formulier. Op dat formulier bevindt zich een studieverklaring, die moet worden ingevuld en onderteekend door dengeen, die tot het afleggen daar van bevoegd is. De indiening moet geschieden bij den burgemeester van de stad der inwoning, die voor doorzending aan den minister zorg draagt. Ook voor het aanvragen van uitstel van eerste oefening op grond van zakenbelangen dient men zich tot de gemeentesecretarie te wenden. HAARLEM. Geboren: M. M. Boschv. Haarlem d; J. C. Kol— Hendrikse d; A. C. v. Viersenv. Sinderen z; C. J. Derks—v. d. Stelt d; J. M. v. d. HeijdenBeullens z; B. B. Waas—Simons z; H. Kuijer Nijmeijer z; M. M. Vermeer—Bot z; G. v. Driel—Baard d; M. C. Blankwater—Enke d; M. M. Pen- narts—Verton z; J. E. Walkotte— Hoefsmit z; H. de Wildede Nieu we z; F. Bosloperde Groot z; T. Kok—Dekker z; F. C. Sterenberg— Koreman z. Gehuwd: P. Nuesink en J. H. G. Landwehr; C. T. Kok en M. A. de Voogd. Overleden: G. Schild—Dijkstra, 53 j., Kamperlaan 4; C. Keet, 71 j., Korte Poellaan 25a; G. J. Veninga, 3 m., Kamperlaan 4; M. Kuiper, 58 j., Amsterdamstraat 3L. Goed, goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goe"d, nm zuinig licht voolTeaereen goedkoop en zuinig licht voo! iedereen. Goed, goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed, goed koop en zuinig licht voor iedereen Op Koninginnedag van dit jaar is uit een luxe auto, die gepar keerd stond op de Gedempte Oude Gracht tegenover het Ned. Wapenmagazijn, een autokleed of reisdeken ontvreemd. De eigenaar hiervan wordt verzocht zich te vervoegen bij de afdeeling Re cherche te Haarlem, daar de da ders, een viertal Haarlemsche jongens, varieerend van 13 tot 14 jaar, reeds in arrest zijn gesteld. Het betreft hier de vier jongens, die dezer dagen in Bloemendaal zijn aangehouden, verdacht van diefstal van sigaretten, alcohol en tennisballen. Bij nader onderzoek is gebleken, dat deze knapen ook schuldig zijn aan inbraken en diefstallen bij een zestal scholen, waaronder driemaal bij de Mon tessorischool in de Middellaan te Heemstede, de Floraschool aan de Floralaan, de opleidingsschool aan de Dreef en een school in Aerden- denhout. Ook de inbraak bij het Sportfondsenbad is door hem ge pleegd. De heler, die de goederen van de jongens kocht, F. R. uit Haarlem, is eveneens in arrest ge steld. Zaterdag was er weer hoog be zoek op de Stormschool „Wild hoef"; ditmaal was het de gezant te Londen van het Koninkrijk Ne pal, de generaal Sjeighasjoensjoer Jong Bahadur Rana, die vergezeld was van "zijn militaire attaché, luit.-kol. Yagya Bahadur Basnyat. Ter gelegenheid van zijn 50-ja rig lidmaatschap van het mannen koor „Proza en Poëzie" werd de heer D. Antonisse aan de Hercu lesstraat 4 alhier Zaterdag j.l. op eenvoudige wijze gehuldigd. De schilder-leeraar Ewoud de Kat heeft een vijftigtal doeken saamgebracht in de toonzalen van fa. Boskamp aan den Bloemen- daalscheweg te Overveen. Het is moeilijk van het werk van dezen De Kat nog iets te zeggen in de beteekenis van: den be schouwer tot nader begrip brengen van het aanschouwde, immers dit werk spreekt zoo licht aan, ligt zóó open, heeft zooveel charme zelfs voor den meest-gespeenden leek, dat een tolk tusschen schil der en bezoeker onnoodig, ja on- gewenscht zou blijken. De plasti sche, eerlijke wijze van de dingen met verf te zeggen, zoowel als de uit het volle leven genomen, en in de onmiddellijke belangstelling en bewondering liggende onderwer pen, en ook de aantrekkelijke, ge voelige kleuren dulden geen uitra- feling van de zienswijze van den schilder, noch vragen zij om een beschouwing van diens klaarblij kelijk technische en artistieke hoe danigheden. Zooals dit tegenwoordig meer ge schiedt, heeft deze expositie een buiten het terrein der kunst lig gend doel; in dit geval een steun te zijn voor den opbouw van Wal cheren, op welk vermaard eiland al de werken gedacht zijn te spe len, en wel door het bedrag, dat twee hiertoe ter beschikking ge stelde doeken bij verkoop mochten opbrengen, over te dragen aan de stichting „Hulpactie Scheldemon- den". Het bezien van dezen Walcheren- cyclus is een dergelijk genoegen, dat wij allen die dit jaar met hun parapluie in plaats van met een zonnebril op vacantie zijn gegaan van harte aanbevelen alsnog een vacantie te genieten in het bran dend gele koren, bij de schilder achtige dorpjes, te midden van de als engeltjes wit-gevleugelde schoonen en de „blauw gekielde" boeren, en op het woelige water rondom Walcheren. En dit alles ziet U door het harts- tochtelijk-sponaan gemoed van den kunstenaar-gids Ewoud de Kat. Bezoekuren zijn: dagelijks 1012 en 24 uur, 's Zondags van 2—4 uur, L, T. In de overvolle zaal van het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam heerschte hedenmorgen een dood- sche stilte, toen de president, mr. F. W Schaeck Mathon, het vonnis uit sprak tegen de 23-jarige Willy Nelly van den Meyden, die veertien dagen geleden de doodstraf tegen zich noorde eischen. In de meervoudige tenlastelegging werd zjj beschul digd van het verraden van ver schillende burgers uit Velsen. Het hoofdpunt van de tenlastelegging was, dat zij op het bureau van den S.D. Hannie v. d. Schaft bekend maakte ais een der daders van den aanslag op den SD.-er Langendijk, die in 1945; toen het verraad ge schiedde, een waar schrikbewind voerde. De president maakte bekend, dat gedeelten uit de tenlastelegging niet bewezen worden geacht, maar dat verdachte niet geschroomd heeft meermalen haar medeburgers aan maatregelen van de Duitschers bloot te stellen. Het Hof overweegt, dat niet gebleken is dat verdachte zich voor 1945 aan handelingen tegen het Nederlandsche belang heeft schuldig gemaakt en dat zy eerst onder den invloed van Lan gendijk hiertoe kwam. Verdachte werd véroordeeld tot een gevangenisstraf van 20 jaar met aftrek van preventieve hechte nis en ontzetting uit de beide kies rechten voor het leven. Verdachte werd het recht op cassatie verleend. Onder bescherming van de di rectie is by het PJC.N. in Noord- Holland langer dan overal elders de bedrüfsgemeenschap in stand gehouden, aldus de heer Blom, hoofdbestuurslid van den Algiemee- nen Bond van Overheidspersoneel in een uit geheel de provincie druk bezochte vergadering van de Prov. P.E.N.-Unie, die Zaterdagmiddag in de K.S.A. te Beverwijk gehouden werd. Thans evenwel heeft ook de di rectie haar meening ten opzichte van dit verschynsel tegenover de Unie van de drie samenwerkende organisaties gewyzigd. Spr. wees in het kort op de ge schiedenis van de samenwerking tusschen de drie vakvereenigingen, op de toename van het aantal le den en gaf als zijn meening weer, dat de tedrijfsgetnéènschap een verouderd procédé is, dat absoluut ook bij het P-E.N. in Noord-Hol land moet verdwijnen. De heer Smit, hoofdbestuurslid van „St. Paulus", den R-K. Bond van Overheidspersoneel, sloot zich bij deze woorden aan en beklem toonde, dat het de bedoeling is. de samenwerking in den vruchtbaar sten vorm tot uitdrukking te bren gen. Nadat verschillende sprekers hierover het woord hadden gevoerd, kwam de vergadering tot de over tuiging, dat de bedrijfsgemeen- schap moest verdwenen. Hedenavond en morgen. HILVERSUM I, 301 M. 18.00 Marinierskapel. 18.00 Ned. Strijd krachten. 19.00 Nieuws. 19.35 Gram. 19.30 Sportpraatje. 19.45 Lezing. 20.00 Nieuws. 2OO5 KNMI. 20.08 Gram. 20.15 Kerkconcert. 21.10 Orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Na het nieuws. 22.30 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Zang recital. 23.30 Gram. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn 800 Nieuws. 9.15 Morgenwijding. 9.30 Gram. 10.30 Vrouw. 10.35 Gram. 10.50 Kleuters. 11.00 Al- scheid van den zomer. 11.15 Recital. 11.45 Familieber. 12.00 Papavers. 12.30 Platteland. 12.40 pierre Palla, orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Ensemble Bandi Balogh. 14.00 Naald en schaar. 14.20 Aeo lian Sextet. 15.00 Voordr. 15.15 Gram 15.30 Radio philharm. erk 16.30 Gram. 16.40 Schoolbel. 17.00 Causerie. 17.30 Gerard van Kreve len, piano. 17.45 Rijk Overzee. Met Ingang van Dinsdag 1 Oct. is het K. R. O.-progr. te beluiste ren op 415 M. (Hilversum II). HILVERSUM II, 415 M. 18.00 Nieuws. 18.15 Skymasters. 18.45 Gram. 19.00 En nu naar bed. 19.05 Orgelconcert. 19.45 Gram. 20.00 Nieuws. 20.05 Radioscoop- 22.00 Gram. 22.15 Kamermuziek 2245 Lezing. 23.15 Reportage. 23 Gram. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn 7.30 Morgengebed. 7.45 Gram 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.30 Waterst 9.50 Lichtbaken. 10.10 Qumtet, 10.45 Lezing. 11.00 Harry Cremers, cello. 11.30 Lezing. 11.45 Gram 12.03 Lia Zllverts, zang. 12.30 Lunchconcert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.45 Lezing. 14.00 Gram. 14.45 Aan paal 16. 15.30 Gram. 16.00 Ziekenbezoek. 10.30 Hier Vuurduivel. 16.45 Trio voor klavier. 17.15 Kwartet. 17.45 Di- nermuziek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2